R 1 1 V* m CDA Noord wijk boos op PvdA-wethouder Bedi jn Provincie studeert nog op woningbouwlocatie in Klinkenbergerpolder Ook in Noordwijkerhout meer geld voor oud papier Joop Warmenhoven is hap-snap beleid zat LEIDEN OMGEVING £eidóc6ouAcmt VRIJDAG 1 MAART 1991 PAGINA 12 Frontale botsing op Brouwerstraat RIJNSBURG Twee auto- mobilisten ziin gistermiddag frontaal op elkaar gebotst op de Brouwerstraat in Rijnsburg. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het automobielbe drijf, omstreeks nummer 51. Een 48-jarige Katwijker moest plotseling remmen toen een auto voor hem remde. De man raakte in een slip, kwam op de verkeerde weghelft terecht en botste daar tegen een 56-jarige Rijnsburgse automobilist. Bei de bestuurders zijn met onbe kend letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De auto's werden to taal vernield. NOORDWIJKERHOUT Ophalers van oud pa pier zullen in Noordwij- kerhout een extra subsidie kunnen verwachten. Tot nog toe subsidieerde de gemeente de verenigingen die de huizen af gingen voor oud papier met een bedrag van zes cent per kilo. Dat wordt nu acht cent per kilo, zo bleek gis teren in de gemeenteraad. Maar volgens wethouder P. Heemskerk is het aanbod van oud papier intussen zo gigan tisch geworden dat de voorra den te groot zijn geworden bij de handelaren. „Het aanbod is groter dan de vraag", aldus de wethouder. „Op een gegeven moment zei de handel dat ze voor het oud papier niets meer wilde betalen en nu is het zo ver dat de handelaren zeggen dat ze geld toe willen hebben voor het afhalen van het door de verenigingen verzamelde papier". Er is vijf cent per kilo ge vraagd en de verenigingen hielden er dus ondanks de ge meentelijke subsidie nog maar een cent aan over. Het vuilaf- voerbedrijf van de bollen streek heeft met de handela ren gepraat en nu is dat af- haalbedrag verlaagd met vijf naar voorlopig drie cent per kilo. Dat geld zal de gemeente voor haar rekening nemen. We zullen daarbij voorlopig uitgaan van die drie cent extra subsidie maar we zullen wel steeds het advies van het vui- lafvoerbedriif vragen in deze zaak over de hoogte van het bedrag voor de handel. In totaal krijgen verenigingen nu dus voorlopig acht cent per kilo. De gemeente zal in elk geval dus ook de afhaalkosten voor haar rekening nemen. Als de verenigingen het papier niet zouden ophalen zou dat de gemeente nog meer geld per kilo kosten omdat overslag bij Piet Gijs en de verdere ver werking op een bedrag van elf cent per kilo zou neerkomen, volgens Heemskerk. Film De Britse speelfilm „Mac- Beth" van Roman Polanski staat dinsdagavond op het programma van filmhuis Lis- se. Polanski is het verhaal van Shakespeare trouw ge bleven, maar hij heeft wel zijn stempel erop gedrukt. De landschappen zijn woest, de moerasheksen zijn waanzin nig en het geweld is onver huld en bloedig. Aanvang half negen. Toegang kost 6,50houders van een CJP of Pas 65 moeten J5 betalen. Leden vergadering De Christelijke Gemengde Zangvereniging Advendo uit Valkenburg houdt dinsdag haar algemene ledenvergade ring in zaal Het Trefpunt van de Gereformeerde Kerk aan de Hoofdstraat 35 in Valken burg. Aanvang acht uur. Johannes Het Voorschotense Christe lijk Vocaal ensemble verzorgt op dinsdag en woensdag in de Laurentiuskerk aan de Leidseweg in Voorschoten een uitvoering van de Johan nes Passion van Handel. Dit compacte oratorium duurt ongeveer een uur. Evangelist is de tenor Timothy Neill Johnson, de bas Marcel Moester is Christus. Verder zingen Sytse Buwalda, de sopraan Jorine Samson en de tenor Geert Berghs. Voor be geleiding zorgen de organist Tijn van Eijk en het Randste delijk Begeleidingsorkest. Di rigent is Stephen Kavelaar. Naast de Johannes zal ook de cantate nr. 78 „Jesu, der du meine Seele" van Bach wor den uitgevoerd. Entree 15 Aanvang kwart over acht. Watervogels De polderwerkgroep van het IVN organiseert een korte cursus over watervogels in de Leidse regio. De cursus om vat twee donderdagavonden en twee excursies op zater dagochtend. Er is algemene informatie en er wordt speci fiek ingegaan op reiger en sobeend. De cursus wordt ge houden in de Lagere Agari- sche School in Oegstgeest op 11, 13, 18 en 20 april en deel name kost 17,50Opgave en inlichtingen: Karin Meul- man, telefoon 071-317100. LTB De sectie Tuinders van Kring De Meerlanden van de LIB houdt dinsdagavond in de veiling van de VBA in Roe- lofarendsveen haar jaarver gadering. Centraal staat de vraag „Is er in de toekomst nog plaats voor tuinbouw in de Venen?". De laatste jaren komen er heel wat plannen op het gebied van ruimtelijke ordening op de tuinbouw af. In deze plannen wordt tuin bouw steeds meer afgewogen tegen andere ruimtelijke functies zoals natuur en wo ningbouw. Ir. A. Heijnis van de provincie Zuid-Holland geeft een toelichting op de provinciale plannen. Ir. J. de Jong van het Consulentschap Zuid-Holland gaat in op de plannen van het rijk. De dis cussie staat onder leiding van N. van Ruiten, voorzitter van de sectie tuinders. Aanvang acht uur. Geen onderzoek naar behoefte openbaar onderwijs in Katwijk KATWIJK De Kat- wijkse PvdA, D66 en Groen Links hebben gis teravond vergeefs gepro beerd binnen de gemeen teraad een meerderheid te krijgen voor het houden van een onderzoek naar de behoefte aan openbaar onderwijs. De enquête on der de bevolking had vol gens de initiatiefnemers moeten uitwijzen of de twee openbare lagere scholen voldoende zijn in een gemeente van 40.000 inwoners. Het onderzoek kost 40.000 gulden. Een meerderheid van de com missie van B en W had op 7 februari in een kleine meeder- heid besloten het onderzoek niet te houden. Het college zag er daarom vanaf de zaak aan de gemeenteraad voor te leg gen. De drie niet-christelijke partijen namen daarmee geen genoegen en besloten zelf een raadsvoorstel in te dienen. T. Janssens van Groen Links probeerde het zo: „Het bijzon der onderwijs in Katwijk zou ook zo'n onderzoek willen als het leerlingenaantal om de een af andere reden zou dalen. Dit is net zoiets". Het mocht niet baten. De christelijke fracties bleken nog steeds tegenstan der van een onderzoek en voerden daarvoor dezelfde ar gumenten aan als tijdens de commissievergadering eerder in februari. A. van der Plas (CDA) blijft van mening dat twee openbare scholen voldoende zijn: „Er moet voldoende openbaar on derwijs zijn. Er zijn genoeg plaatsen, dus voldoen we aan de wettelijke criteria. Het grootste deel van het CDA is tegen". Ook de VVD-fractie ging niet mee met het voorstel. De drie kleine fracties kregen tijdens de stemming steun van de twee CDA-wethouders en het CDA-raadslid C. van Dijk. De rest van die fractie stemde weer tegen, zodat de stemming eindigde in een 16-8 overwin ning voor de tegenstanders van het voorstel. College Lisse ziet af van verhoging van belastingen LISSE Om de uitbreiding van het het gemeentehuis te beta len, gaan de belastingen in Lisse toch niet omhoog. Op voorstel van CDA en VVD besloot het college gisteren tijdens de verga dering van de gemeeenteraad af te zien van de verhoging. De uitbreiding kost 1,6 miljoen gulden. Met extra belasting wilden B en W van dit bedrag vier ton bijeen brengen. W. Loos (VVD) wees erop dat juist bekend is geworden dat Lisse over 1990 een rekening-overschot van 1,1 miljoen gulden heeft. „Ik stel voor om daaruit die vier ton te halen," zo stelde Loos met succes voor. In april wordt met de werkzaamheden begonnen. De uit breiding van in totaal 330 vierkante meter is gesitueerd aan de achterzijde van het gebouw, hoek Lindenlaan/Achterweg. Zo wel de begane grond als de eerste en tweede verdieping zullen worden uitgebreid. Voorts is besloten de nieuw te maken en in te richten computerruimte in de kelder voorlopig niet te realise ren. Daarbij wordt tevens de vervanging van de bekabeling van de automatisering uitgesteld. Oegstgeest geeft adressen van bijstandsvrouwen toch OEGSTGEEST De diakoniën in Oegst geest krijgen van de gemeente Oegstgeest de adressen van de bijstandsvrouwen in de ge meente. De diakoniën willen een project „Kontact Kerk Bijstandsvrouwen" opstarten. Burgemeester Sj. Scheenstra zei gisteren in de gemeenteraad dat men een brief zou stu ren aan de bijstandsmoeders met de verwij zing naar de bestaande mogelijkheid om met elkaar in gespek te komen. De initiatiefne mers stelden dat het dan een indirecte bena dering betreft. Zij pleitten voor het zenden van de circulaire „proiect contact kerk bij standsvrouwen" als bijlage bij een brief van de gemeente waarin deze aangeeft, dat zij bij wijze van uitzondering heeft goedgevonden dat via haar bemiddeling deze circulaire is verstuurd. Verwijderen vervuilde grond Kokkerbad valt duurder uit NOORDWIJKERHOUT Het verwijderen en afvoeren van de verontreinigde grond op het terrein van het voormalige Kok kerbad gaat de gemente Noordwijkerhout meer kosten dan de oorspronkelijk geraamde 33.000 gulden. Volgens wethouder Heemskerk had de gemeente er namelijk rekening mee gehou den dat de vervuilde grond tijdelijk opgeslagen zou kunnen worden op de vuilstort aan de Tespellaan. „Het gaat met name om licht verontreinigde grond die gebruikt kan worden voor as- faltverharding of voor het dempen van greppels", aldus Heems kerk. „We hadden het in landbouwfolie verpakt tijdelijk willen brengen naar de Tespellaan maar de provincie gaf geen toestem ming. De provincie heeft ons toen verwezen naar de Klinken bergerpolder ofwel de put van Menten tussen Sassenheim en Warmond. Maar daar betalen we 25 gulden per kuub en dat bracht extra stortingskosten met zich mee. Omdat de Grondmij achteraf zal onderzoeken of het terrein voldoende gereinigd is", komen de totale kosten nu op 39.000 gulden, aldus de wethou- Voorhout zuinig voor speel-o-theek VOORHOUT De Voorhoutse speel-o- theek krijgt van de gemeente niet meer dan 2.800 gulden en een paar kasten uit het oude gemeentehuis. De gevraagde 13.700 gulden is veel te hoog gegrepen. De raadscommissie voor financiën wil niet meer geld vrijmaken voor de speel- o-theek, waarvoor onder de Voorhoutse bevolking grote belangstelling bestaat. Uit een enquête bleek dat 130 gezinnen geïnteresseerd zijn, wat neerkomt op zo'n 260 kinderen. Volgens de in'iiatiefnemers van de speel-o-theek is het toegezegde bedrag veel te weinig. Secretaris Els Erich: „Wij hebben die 13.700 gulden nodig om te kunnen starten. Speelgoed is duur, dus oprichten kost geld. Verder moeten we onszelf kunnen bekostigen door het lidmaatschapsgeld. Huur hoeven we niet betalen". De Voorhoutse speel-o-theek wil ook speelgoed gaan uitlenen. „Dat is goed i voor de ontwikkeling van het kind en het beste is als we over speciaal speel- I goed beschikken. Dat is wel wat duur- I der dan gewoon speelgoed, maar we willen het beschikbaar stellen voor ie- i dereen". De vier medewerksters van de speel-o- theek willen een ochtend in de week 1 organiseren speciaal voor moeders met j kinderen in de leeftijd van nul tot drie i jaar. „Er zijn in Oosthout veel jonge ge zinnen. uit eigen ervaring weten we dat moeders met kinderen soms gemakke lijk in een isolement terecht kunnen ko men. Deze ochtend is dan ook een mooie gelegenheid om anderen te ont moeten". Rijnsburg akkoord met ijsbaan bij Middelmors RIJNSBURG De nieuw aan te leggen ijsbaan in Rijnsburg komt nabij het sportcomplex Middelmors. De toengangsweg wordt de Noordwijkerweg, de parkeerplaatsen nabij de sport hal worden uitgebreid en er komt een stuk grond voor de paardensport met een manege. Dat is gisteravond besloten tij dens een vergadering waarbij alle gemeentelijke commissies waren betrokken. Enkele kwekers maakten wel gebruik van het spreekrecht om de politieke partijen aan te sporen maatregelen tegen mo gelijke overlast te treffen. De Haan, een van hen: „De tuin ders hebben hun medewer king verleend aan de komst van de nieuwe ijsbaan, maar verwachten op hun beurt ook dat de gemeente er alles aan zal doen om de overlast tot een minimum te beperken". Gisteren werd voorgesteld een hek van tenminste drie meter hoog rond de ijsbaan te plaat sen. Ook de toegangsweg naar de ijsbaan zou met hekken moeten worden aangegeven om te voorkomen dat vooral jongeren dwars over de gron den van de kwekers naar de ijsbaan gaan. Ten noorden van het Oegst- geesterkanaal wordt verder het Kanaalpad Noord-West verlegd. Dat is nodig door vergroting van de door de Floraband in gebruik zijnde gronden. WARMOND De War- mondse Klinkenberger polder als bouwlocatie moet nog bestudeerd wor den door de provincie. Als er gebouwd gaat worden zal het van de onderhan delingen in het Samen werkingsverband Duin en Bollenstreek (SDB) af hangen of dat alleen voor de eigen bevolking zal ge beuren. „Een aardige klus voor de wethouder", meende mevrouw L.T.M. Offringa tijdens een slecht bezochte CDA-verkie- zingsbijeenkomst gister avond. Mevrouw Offringa was op uit nodiging van de plaatselijke CDA-afdeling naar Warmond gekomen om over ruimtelijke ordening in de provincie te spreken. De provincie zal zich niet met die onderhandelingen bemoeien. Alleen als men er binnen het SDB niet uitkomt volgt er een aanwijzing. Ze was echter niet gecharmeerd van de „Stedelijke Balkons" zoals die in de rijksnota's zijn geformuleerd. „Wil je recrea tie beleven, dan moet je niet tegen die hoge stedelijke rand opkijken. Je krijgt dan het ge voel of je in een groene bad kuip zit", meende het CDA- statenlid. Op een vraag over de activitei ten van projektontwikkelaars in dit gebied zei wethouder J.C.M. Wassenaar dat de ge meente „niet aan de hand van projectontwikkelaars naar Den Haag zal stappen voor meer contingent". De aantrekkelijk heid van de polder voor pro jectontwikkelaars zou door deze opstelling moeten ver minderen. Volgens mevrouw Offringa dient het Warmondse gedeelte van de Boterhuispolder groen te blijven. Over het Leider- dorpse deel wilde ze nog geen definitief oordeel geven. „Elke locatie in deze regio heeft meer nadelen dan voordelen", aldus het statenlid. De nadelen voor deze polder betreffen een aantasting van het Groene Hart en de slechte bereikbaar heid met het openbaar ver voer. Er dienen voor de Leidse agglomeratie echter 13.500 wo ningen gebouwd te worden. Vijfduizend binnen het stede- lijke gebied en de rest aan de Mevrouw Offringa betwijfelde of dat mogelijk was zonder de Boterhuispolder. De voorge stelde optie langs de Oude Rijn tast volgens haar het Groene I Hart teveel aan. Binnen het Groene Hart mag alleen nog gebouwd worden volgens het huidige streekplan. Daarna gaat de zaak op slot. Al zei me vrouw Offringa dat de nul-op tie van minister Alders voor de provinciale CDA een gepas- seerd station was. Heel War- mond bij het Groene Hart i trekken zou voor deze ge meente de nul-optie betekenen en „als een van de kleinste ge meenten in Zuid-Holland 1 "overruled" kunnen worden door de Leidse agglomeratie", Het zou daarmee zijn zelfstan digheid kunnen verliezen. 1 „DISCUSSIE ACCOMMODATIEPROBLEMATIEK TE VEEL GESTUURD" NOORDWIJK E.W. Bovenkerk, gemeente raadslid voor het CDA in Noord wijk, is absoluut niet te spreken over de manier waarop de discus sie rond de accommoda- tieproblematiek is ge voerd tijdens de laatste commissievergadering on derwijs en welzijn. Hij heeft een brief aan het col lege van B en W geschreven ondertekend door mede-com missielid voor het CDA, L. de Graaff-Schriek. Wat Boven kerk vooral dwars zit, is het feit dat de accommodatienota, waar twee jaar op moest wor den gewacht, niet opiniërend werd besproken zoals in de agenda stond vermeld. Wet houder J. Bedijn (PvdA) wilde van de commissieleden direct een uitgesproken standpunt horen. Een andere grief van Bovenkerk is dat de financiële consequenties volledig buiten beschouwing werden gelaten, terwijl het gaat om een bedrag van 6,5 a 7 miljoen gulden. „Niets iets om even terzijde te- schuiven". Het college wil alle huidige ac commodaties voor sociaal cul tureel werk in de badplaats, zoals de dorpshuizen de Kuip en de Rank en het JOIN-ge- bouw, afstoten. In plaats daar van zou er één multifunctio neel centrum moeten komen. Het CDA vindt dat er op dit moment nog geen afgewogen keuze kan worden gemaakt en wil alsnog een discussie waar bij de financiën nadrukkelijk worden betrokken. Helder Volgens Bovenkerk heeft hij in de commissievergadering van 6 februari te weinig ruim te gekregen om toe te kunnen lichten waarom zijn fractie zich op dat moment nog geen eensluidende mening had kunnen vormen. „De discussie werd gewoon te veel gestuurd. Bedijn liet ons geen enkele ruimte, drong alleen maar aan op het innemen van een stand punt. Ik had graag het een en ander uit willen leggen maar die pogingen werden onmid dellijk van tafel geveegd." Bo venkerk is bang dat als de dis cussie over al of geen centrale accommodatie niet helder wordt gevoerd, de toekomstige gebruikers van het centrum (de verenigingen) weieens voor onaangename verrassin gen zouden kunnen komen te staan. In andere plaatsen is al vaker gebleken dat de be heerskosten van een multi functioneel centrum altijd ho ger uitvallen dan geraamd en ook dat ze jaarlijks blijven stij gen. Bovenkerk sluit niet uit dat die vervolgens op de vere nigingen worden afgewenteld. Verenigingen zouden zich dat vóór een mogelijke inspraak ronde goed moeten realiseren. „Anders wordt er later mis schien gezgd: Ja, maar dat heeft de politiek ons nooit ver teld". Compensatie zoeken door naar de commercie te grijpen, is volgens Bovenkerk geen aan lokkelijke oplossing. „Daar mee kunnen de kosten worden gedrukt, maar voor de plaatse lijke ondernemers kan dat zo zijn gevolgen hebben. We moeten dan ook de Noord- wijkse Ondernemers Vereni ging bij de inspraakronde be trekken", zo stelt Bovenkerk het college voor. Een in spraakronde die overigens, zo liet wethouder Bedijn gisteren desgevraagd weten, voorlopig uitblijft. Dat besluit nam Be dijn tijdens de commissiever gadering, omdat hij vond dat de verenigingen recht hebben op een duidelijke mening van de diverse partijen. Zolang het CDA als grootste raadsfractie geen standpunt inneemt, komt er dus geen inspraakronde. Goedkoper In plaats van te kiezen voor een centrum met een jaar-in- jaar-uit stijgend exploitatiete kort zou het volgens Boven kerk ook een idee kunnen zijn om de grote multi-functionele zaal die in het vernieuwde ge deelte van Huis ter Duin wordt gebouwd, af te huren voor jaarlijkse voorstellingen van verenigingen en instellin gen. „Wie weet ben je dan wel veel goedkoper uit." Hij be treurt het dat dergelijke over wegingen tijdens de commis sievergadering niet aan bod kwamen en waarschijnlijk ook niet meer aan bod zullen ko men. Al in april moet een de finitief besluit worden geno men en in de vergadering van maart staat het onderwerp niet op de agenda. Commissieleden gaan overi gens nog op bezoek bij multi functionele accommodaties in andere plaatsen. Bedijn: „Het kan best zijn dat tijdens die ex cursie blijkt dat we toch op het verkeerde spoor zitten. Dan komt de hele zaak er weer ders uit te zien." VOORHOUT MOET EINDELIJK STRUCTUURPLAN OPSTELLEN Mevrouw N.H. Daudeij uit Lisse is gisteren benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Mevrouw Daudeij kreeg de bijbe horende versierselen gistermiddag in Nieuw Vennep uitgereikt door burgemeester G. van der Kroft. Mevrouw Daudeij verdiende haar onderscheiding door haar jarenlange werkzaamheden bin nen het onderwijs. Sedert 1956 was de Lissese op dat gebied werkzaam, waarbij zij van 1961 tot 1986 directrice was van de protestants christelijke huishoudschool Jacoba van Beieren in Lisse. Vanaf 1986, na de fusie met scholengemeenschap De Hoeksteen in Nieuw Vennep, was zij directrice van deze school. Daar vertrok mevrouw Daudeij in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Naast haar functie van directrice had mevrouw Daudeij zitting in een groot aantal overlegorganen op onderwijskundig gebied. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VOORHOUT De ge- dachtenwisseling in het politiek café over de toe komst van Voorhout heeft gisteravond geen nieuwe inzichten opgeleverd, of het zou het zelfbeklag van raadslid J. Warmenhoven moeten zijn. Warmenhoven vindt dat er eerst een structuurplan voor Voorhout moet worden opge steld, dat ingaat op de komst van een marktplein, een goede omleidingsweg en het herin- richten van de Herenstraat tot winkelstraat. „Ik ben de poli tiek na al die jaren misschien wel zat. Er mag niet meer dat hap-snap beleid worden ge volgd waar ik ook een deel van ben." Warmenhoven kreeg overigens warme steun van de heer Huyts van de winkeliersvereniging, die ook pleitte voor een goed winkel centrum. „De gemeente gaat niet met het huishoudboekje om zoals een goed vader be taamt", aldus Huyts. CDA-raadslid W. Meijles ha merde erop dat er vooral prio riteit moet worden gegeven aan de aanleg van een omlei dingsweg voordat er begonnen wordt met bouwen. Partijge noot D. IJdo denkt daar echter anders over. „Een goede infra structuur is duur. Geen ont sluiting zonder kostendrager, en die moet worden gezocht in de woningbouw. Als je echt onsluiting wilt, moet je voor de tweede maal op behoorlijk niveau bouwen." Dumpplek Het station in Voorhout ver deelde opnieuw de meningen. A. Wijling van Groen Links vreesde vooral dat de forensen uit de hele regio hun auto in Voorhout gaan parkeren. „Neem bijvoorbeeld de Noord- wijkerhouter die werkt in Rot terdam. Hij zet zijn auto 's och tends in het hartje van Voor hout en haalt hem er 's avonds weer weg. Wachten wij tot het hart van Voorhout de dump- plek wordt van het blik uit de omgeving?" VVD-er B. Joon ziet het cen trum van Voorhout wel dege lijk rond het nieuwe station. „Een centrum is een gebied waar een aantal functies ge combineerd worden op een plek", doceerde hij. Voorhou- ter Van de Berg was dat maar gedeeltelijk met Joon eens. „Er moet wel een definitief centrum komen, maar het sta tion als centrum zien is fout. Een centrum is een plek waar mensen zich ophouden, niet een plek waar zij opstappen." Joop Warmenhoven: „Ik ben de politiek na al die jaren misschien wel zat". FOTO: HENK VAN DEN ENDE Onderscheiding voor Daudeij Zaterdag 2 maart GROTE DEMONSTRATIE Lewenstein naai- en lockmachines Leidsch Naaimachinehuis Maarsmansteeg 8. Leiden tel. 071-120685 t.o. zijingang V D.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12