Woedende woonbooteigenaren dwingen tweede hoorzitting af Smith dreigde Buijze al in december met boycot Omwonenden vrezen voor groene karakter van Vinken weg Transporteur Van der Luyt wil efficiënter gaan werken "j LEIDEN OMGEVING £eidóe(3otM<uit VRIJDAG 1 MAART 1991 PAGINA 11 Valkenburg bouwt woningen aan Rozenlaan VALKENBURG Aan de Rozenlaan in Valkenburg worden nog dit jaar acht vrije sectorwoningen gebouwd met een kost prijs van 420.000 gulden. Er komen ook acht premie A-wonin gen en drie vrije sectorwoningen in de prijsklasse van 200.000 tot 260.000 gulden. De woningen zijn al verkocht. Er zijn verder plannen om dit jaar vijf woningen te bouwen met een eenmalige bijdrage van 5.000 gulden met daarnaast zes premie-A-woningen en twee vrije-sectorwoningen in de prijsklasse van ruim 200.000 gulden. Voorts worden in er Valkenburg nog 22 woningen ge bouwd voor een- en tweepersoons huishoudens. Het gemeente lijk woningbedrijf put daarvoor uit de reserve van haar eigen fonds, omdat slechts voor 12 van de 22 woningen een bijdrage van de rijksoverheid wordt ontvangen. Eind dit jaar worden de bouwplannen voor een belangrijk deel gerealiseerd in 't Boon rak-West Het ligt verder in de bedoeling dat aan de Oude Rijn een twaalftal luxe woningen komt en een flat met tien wonin gen De Katwijkse Bouw Maatschappij gaat de woningen bou wen. Er wordt nog bekeken of alle bouwplannen nog dit jaar kunnen worden verwezenlijkt. Momenteel zijn er in Valken burg 200 woningzoekenden. Dick Hendrickx nieuw raadslid NOORDWIJKERHOUT Dick Hendrickx wordt het nieuwe CDA-raadslid in de Noordwijkerhoutse gemeenteraad. Hij neemt de plaats in die opengeval len is nadat Jan Lut om gezondheidsredenen had besloten na vijf jaar het raadslidmaatschap op te geven. Het laatste jaar was Jan Lut fractievoorzitter van de grootste Noordwijker- houtse politieke partij. Het fractievoorzitterschap wordt overgenomen door Winnie Rusman. Belastingen in Noord wijk volgend jaar fors omhoog NOORDWIJK De belastin gen in Noordwijk gaan vol gend jaar fors omhoog, toege zegde investeringen worden gedeeltelijk geschrapt en ge plande werkzaamheden gaan in een enkel geval niet door. Dat is de teneur van de tussen balans die door burgemeester en wethouders in Noordwijk is opgemaakt. De badplaats komt ondanks forse bezuinigingen geld tekort om enkele grote projecten te kunnen uitvoeren. Het duurste slachtoffer is de Wilhelminaboulevard, die voor ongeveer een miljoen gulden zou worden opgeknapt. Deze herinrichting gaat hele maal niet door. Verder is er geen geld voor de buiten schoolse opvang en krijgt het Bollenbad niet de verwachte jaarlijkse extra bijdrage van de gemeente. De Noordwijkers zelf moeten ondanks die besparingen toch fors in de buidel tasten. De on roerend goedbelasting moet volgend jaar met 9,5 procent omhoog, een percentage dat in de volgende twee jaar met nog eens zeven procent oploopt. De hondenbelasting stijgt met 43 procent, terwijl de afvalstof fenheffing met de helft wordt verhoogd. In 1993 gaat deze heffing met nog eens 61 pro cent omhoog en in 1994 met 46,5 procent. De ingrijpende maatregelen zijn volgens het Noordwijkse college onvermij delijk om de financiële situatie van het dorp in de hand kun nen houden. Ook andere posten op het wensenlijstje van de gemeente moeten inleveren. Voor de nieuw te bouwen centrale ac commodatie trekt de gemeente maar twee van de benodigde zes miljoen gulden uit, en er wordt minder geïnvesteerd in het oplossen van de problemen in het centrum, zoals de bar- dancings. Daarvoor wordt in plaats van twee miljoen slechts 750.000 gulden uitgetrokken. Andere zaken die onder de be zuinigingsronde moeten lijden zijn de peuterspeelzalen waar voor maar drie ton wordt ge reserveerd, de sociale vernieu wing waarvoor een kwart van het oorspronkelijke bedrag overblijft en de bejaardenbon den, die hun benodigde 15.000 gulden „ergens" uit de pot voor het welzijnswerk moeten zien te halen. Ook de ambtenaren moeten inleveren. Zij krijgen geen kerstattentie meer, geen belas tingvrije uitkering, geen bij drage voor jubilea en er komt geen gemeentelijke voorlich- Noordwijkerhout kiest weer beste sportlieden NOORDWIJKERHOUT De verkiezingen voor sportman, sportvrouw, en sportploeg van het jaar in Noordwijkerhout worden gehouden op 20 mei. Tweede Pinksterdag. Vorig jaar werden de verkiezingen voor het eerst gehouden tij dens het sponsortoernooi van VVSB en de werkgroep heeft de verenigingen aangeschre ven om ook dit jaar weer kan didaten te nomineren. Tevens zijn de verenigingen uitgenodigd om dinsdag 5 maart om half acht naar de kantine van VVSB te komen waar een en ander zal worden toegelicht. FORSE KRITIEK OP PROVINCIAAL WOONBOTENBELEID DEN HAAG/DE KAAG Woedend zijn de 368 ei genaren van de woonbo ten in de Kagerplassen over de saneringsplannen van de provincie. In gro ten getale kwamen zij gis teravond naar de hoorzit ting in het provinciehuis in Den Haag. Niet alleen de saneringsplannen, maar vooral ook de vol gens de betrokkenen „zeer ondemocratische gang van zaken met be trekking tot het provinci aal woonschepenbeleid" zorgde gisteravond voor grote commotie. De gemoederen liepen zo hoog op dat er over twee maanden weer een hoorzitting wordt ge houden. In Dlaats van over één maand besloot gedeputeerde P. Van Heemst bovendien de ter mijn waarbinnen" kan worden gereageerd, te verlengen tot twee maanden na die hoorzit ting. Aanleiding voor de hoorzitting was het concept Deelplan De Kaag. In dit plan staat het door de provincie te voeren uitstervingsbeleid ten aanzien van de woonboten in de Ka gerplassen verwoord. De boten moeten op den duur allemaal verdwijnen omdat ze storende elementen vormen in de na tuur. Met name rechtstreekse lozing van (sanitair) afval, aantasting van de rietkragen en horizonvervuiling zouden tot natuuraantasting leiden. De boten vallen onder het sa- neringsgebied II of III. Boten in gebied II mogen nog één keer en boten in gebied III mogen nog twee keer worden verkocht. Een drastische waardevermindering van de woonschepen is het gevolg. Kritiek Secretaris P. Sekrêve van de Belangenvereniging van Woonschepeneigenaren op het Vennemeer en Omgeving uitte zijn kritiek op het door de pro vincie gevoerde beleid. Sekrê ve: „Hals over kop worden wij geconfronteerd met een hoor zitting. Dat terwijl nog niet eens alle woonschepeneigena ren van het plan op de hoogte zijn. Het is dat wij zelf onze le den hebben gewaarschuwd, de provincie heeft die moeite niet genomen. Deze hoorzitting is onwettig. We worden voor het blok gezet". Ook uitte hij zijn kritiek op het feit dat zijn naar de provincie gestuurde brie ven onbeantwoord bleven en hij met erg veel moeite de stukken in handen heeft kun nen krijgen. Van Heemst zei het laf te vin den als deze hoorzitting op een later tijdstip dan 6 maart werd gehouden. Op 6 maart zijn er provinciale verkiezingen, waardoor het voor de gedepu teerde niet zeker is of hij weer op dezelfde plek terugkeert of dat een ander zijn taak over moet nemen. Maar hij stelde daarop toch voor om de hoor zitting te sluiten en het over twee maanden nog eens over te doen. Dit vooral omdat de hoorzitting volgens hem in een discussie-avond dreigde te ont aarden, hetgeen niet de bedoe ling was. Onmenselijk Een opnieuw te houden zitting kreeg de instemming van de belanghebbenden. Echter voor een sluiting van de bijeen- konlst gisteravond zo kort na de aanvang kreeg Van Heemst geen kans. De discussies laai den opnieuw op. Onbegrip was er voor de argumentatie van de provincie om de woonboten te laten verdwijnen. „Wij zijn geen vervuilers", riep de geë motioneerde woonbooteige naar Otten. „Mijn spaarcenten gaan naar de knoppen. Centen waarvoor ik jaren heb geploe terd. Onmenselijk". Daarop volgde een applaus van de en kele honderden aanwezigen. Van Heemst toonde begrip voor zijn emoties. Hij merkte op dat het niet om één boot gaat, maar om een optelsom van boten die de landschaps waarde aantasten. „Op grond van de landschapsverordening hadden we ook binnen 10 tot 15 jaar de boten uit de plassen kunnen halen. Op grond van dit deelplan is juist een soepel uitstervingsbeleid opgesteld". Uiteindelijk sprak Van Heemst ook af dat hij woens dag met een delegatie van vijf mensen gaat discussiëren. VANWEGE BETITELING ALS 'HARRY SLOOP' s* LISSE Wethouder H. s Smith van Lisse zou uitge- 5 ver L. Buijze al in decem ber vorig jaar hebben ge dreigd met het stopzetten van de wekelijkse ge meentelijke informatieru briek in het plaatselijke weekblad De Lisser. Aan leiding was een artikel in De Lisser over de drie bollenvilla's aan de Heer- eweg. Smith werd in dat artikel betiteld als „Harry Sloop". Smith zou om die kwalificatie boos zijn geworden en na af loop van een commissieverga dering in de hal van het ge meentehuis zijn dreigement hebben geuit. Behalve Buijze was alleen de tegenwoordige voorzitter van de vereniging Oud Lisse, M. den Boer, getui ge van die opmerking. Dat heeft Den Boer gistermiddag bekendgemaakt. „Ik ben diep geschokt door de uitvoering van die opmerking. Het begint verdacht veel te lij ken op de situatie in Oost-Eu ropa. Je mag in Lisse vooral niks zeggen", aldus een ver bolgen Den Boer, die meent dat in Lisse smerige spelletjes worden gepeeld. Den Boer zegt het dreigement van Smith niet eerder in de openbaarheid te hebben gebracht omdat hij de zaak niet op de spits wilde drijven. Druk „Smith zei tegen Buijze dat de redactie van De Lisser reke ning moest houden met het in trekken van de gemeentelijke rubriek naar aanleiding van artikelen waarin hij Harry Sloop werd genoemd. Dat was al op 4 december, toen wij drieën als laatsten het ge meentehuis verlieten na afloop van een vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning", meldt Den Boer. „Let wel: op 4 december. Dus op een moment dat de vereniging Oud Lisse nog niet bestond. De oprichting was pas op 15 december een feit. En dus ook op een moment dat Smith he lemaal niet kon weten dat Buijze in het bestuur van Oud Lisse zou komen. Toen we Buijze vroegen om secretaris te worden, vroeg hij nota bene nog bedenktijd. Hij kwam er pas tien dagen later bij. In mijn optiek moet dit gezien worden als een duidelijke, niet toegelaten vorm van druk uit oefenen op de vrije, plaatselij ke pers", aldus Den Boer. Bang voor een ontkenning van Smith is Den Boer niet. „Als hij zegt dat dit verhaal niet klopt, ben ik bereid mijn ver klaring onder ede af te leggen. We beraden ons als Oud Lisse sowieso nog op gerechtelijke stappen om wat zich rond de bollenvilla's afspeelt". Verbijsterd Smith zelf zegt verbijsterd te zijn. „Ik heb er zelfs niet aan gedacht om iets dergelijks te zeggen tegen de heer Buijze. Op die bewuste avond vroeg Buijze mij om een gesprek over de berichtgeving in De Lisser en mijn opvatting daar over. Dat wilde ik niet 'sa- vonds om half twaalf doen. Later is er wel een gesprek tussen Buijze en mij geweest. Het enige dat de heer Den Boer kan hebben opgevangen, zijn flarden van het gesprek op 4 december. Maar ik weet niet waarover hij het heeft, waarom hij dit doet. Het gaat ^alle perken te buiten. Ik heb hier geen goede woorden voor Smith zegt ook geen contact meer met Den Boer te hebben gehad na die bewuste vergade ring waar de mogelijke sloop van de bollenvilla's werd be sproken, op één interview na. „Iedereen weet dat als er ie mand is die de vrijheid van de pers hoog in het vaandel heeft staan, dat ik dat ben". Verduidelijken Over de reden waarom het contract met Buijze Pers werd opgezegd wil Smith echter geen mededelingen doen. „Als de inwoners van Lisse massaal de conclusie trekken dat de zaak van de bollenvilla's de aanleiding is, dan is dat hun conclusie. Ik heb geen behoef te om de motieven van de ge meente in dit geval toe te lich ten, ook niet als het hele dorp verkeerde conclusies trekt. Er zijn weieens dingen die-je niet hoeft te verduidelijken". L. Buijze zelf is het daar niet mee eens. „Als er misverstan den zijn, moet je die altijd uit de weg proberen te ruimen". Buijze onthoudt zich liever van commentaar, omdat hij vandaag nog met burgemees ter Van der Kroft over de Smith: verbijsterd. FOTO: HENK VAN DEN ENDE zaak een gesprek heeft. „Maar het is waar wat Den Boer zegt. Ik heb het toen alleen niet se rieus willen nemen. Het doet er ook niet toe of de gemeen telijke rubriek Nvel of niet in De Lisser staat. Aan de journa listieke opvattingen van de re dactie verandert niets. Ieder een komt aan bod, ook mensen die tegen de gemeente in op stand komen". Volgens Buijze gebeurt dat al tijd al. „Ik ben ook lid van het CDA. Maar dat betekent niet dat er in mijn weekbladen niet kritisch over het CDA wordt geschreven. Zo probeer ik ook mijn rol als hoofdredacteur en als secretaris van Oud Lisse te scheiden. Ik denk dat ik dat met mijn jarenlange ervaring wel kan". Buijze hoopt vandaag officieel de reden te horen waarom het contract werd opgezegd en re kent op herstel van de goede relatie. „Ik denk dat er wat impulsief is gehandeld. Bij de gemeente werken ook mensen. Maar we zijn allemaal volwas sen mensen. Als we onze in tenties nog eens duidelijk doorspreken, komen we er wel FOTO: WIM VAN NOORT Chauffeurs blokkeerden op maandag 18 februari de poort van Van der Luyt. CHAUFFEURS KRIJGEN MEER RUST OEGSTGEEST Een nieuw systeem van rijden wordt genoemd als het belangrijkste winstpunt van het overleg gisteren tussen directie, personeel en vakbonden bij het transportbedrijf J. van der Luyt aan de Haarlemmer- straatweg in Oegstgeest. Vorige week werd tot overleg besloten nadat de chauffeurs hadden ge dreigd te zullen gaan sta ken omdat er gedwongen ontslagen dreigden te val len en er een nieuw, voor hen ongunstig systeem van vervoer was inge voerd. De vijf gedwongen ontslagen zijn van de baan, maar de di rectie heeft min of meer als voorwaarde gesteld dat er effi ciënter met vooral bloemen op het buitenland zal worden ge reden. Het zogenaamde postil jon-systeem, waarbij met elke vrachtwagen twee ritten wor den gemaakt en chauffeurs halverwege moeten overstap pen heeft een andere vorm ge kregen. Het systeem is met een dag „uitgerekt" om de chauffeurs meer rust te geven en de chauffeurs krijgen nu ook hun wachturen betaald. „Wij willen kostenbesparend gaan werken om een goede fi nanciële positie te behouden. Daarom is die andere andere manier van werken ook voor gesteld. Verder willen we onze basis verbreden. We gaan an dere markten zoeken om min der afhankelijk te worden van schommelingen bij het bloe men vervoer Daarbij kan wor den gedacht aan het vervoer van levensmiddelen zoals bo ter en kaas en dergelijke", al dus A. van Rijen, hoofd logis tiek van Van der Luyt. FNV-vakbondsbestuurder Pe ter van der Put was gisteren redelijk tevreden. „De directie heeft toegegeven dat het pos tiljon-systeem toch wel wat te ver ging. Het voordeel van het verbeterde systeem is dat de chauffeurs nu ook met hun vaste maat kunnen blijven rij den. Dat is belangrijk, omdat die mensen vaak op elkaar in gespeeld zijn. En ook die dag extra rust is belangrijk, even als het doorbetalen van wach turen. Verder is afgesproken dat er een overlegstructuur komt, zoals een ondernemings raad. De communicatie tussen werknemers en bedrijf moet echt beter", aldus Van der Put. Op 25 maart beslissen de chauffeurs over nieuwe stand van zaken. Café krijgt nog een week uitstel NOORDWIJKERHOUT De nieuwe exploitant van café Ci- typool aan de Havenstraat in Noordwijkerhout krijgt respijt tot 8 maart om een geluidsbe grenzer aan te brengen. Dit antwoordde burgemeester F. Winkel gisteravond in de ge meenteraad op vragen van Th. Nulkens (CDA). Winkel had de indruk dat de overlast van het café inmiddels wat ver minderd was omdat de nieuwe exploitant de zaken wat se rieuzer lijkt aan te pakken. Maar er waren problemen ge rezen omdat de geluidsbegren zer niet uit voorraad leverbaar was gebleken. Vandaar dat de gemeente de Citypool uitstel had gegeven. Maar als op 8 maart de begrenzer niet is aangebracht, mag er geen mu ziek meer gemaakt worden. Bestuur SVLV informeert leden over fusieplannen VOORSCHOTEN Het bestuur van SVLV uit Voorschoten wil op 12 maart de leden tijdens een buitengewone algemene ledenvergadering infor meren over de fusieplan nen tussen SVLV en Randstad Sport. De beleidsdragers van SVLV willen aan de leden hun fiat vragen voor de instelling van een commissie die de haal baarheid van de fusie met Randstad Sport gaat onderzoe ken. In het clubblad van SVLV geeft secretaris R. Moesman een nadere toelich ting op de fusieplannen. De belangrijkste uitgangspunten voor SVLV om niet afwijzend te staan ten opzichte van een fusie met Randstad Sport zijn het dalende aantal leden bij de Voorschotense vereniging. De besturen van beide verenigin gen zijn het inmiddels eens ge worden over het instellen van een commissie die de haal baarheid van de samenvoeging gaat onderzoeken. De leden van SVLV kunnen zich op 12 maart daar nu over uitspre ken. Het bestuur van Randstad Sport is van mening dat het in dit stadium nog te vroeg is om de leden te raadplegen. SNELLE GROEI BEDRIJVEN GOED VOOR ECONOMIE, MAAR Het bedrijf van Hogewoning. Omwonenden willen niet dat het grootscheeps wordt uitgebreid. FOTO: HENK VAN DEN ENDE DEN HAAG/RIJNS BURG Omwonenden van de Vinken weg in Rijnsburg hebben gisteren voor de Raad van State geprobeerd te voorkomen dat hun straat het middel punt wordt van een indus trieterrein. ,,Het is nu nog een prachtig groen, met kassen bezaaid gebied. We zijn bang dat dat wordt veranderd in een indus trieterrein waar massa's vrachtwagens doorheen denderen", zo typeerde hun advocaat J. Dekker de toekomst van het ge bied. De al 30 jaar aan de Vinken- weg gevestigde bloemenexpor- teur en drogerij Hogewoning wil nieuwe bedrijfsgebouwen neerzetten die uiteindelijk zes maal de huidige omvang me ten. De gebouwen moeten in de plaats komen van zijn kas sen die vorig jaar augustus af brandden. De omwonenden zien de bui echter al hangen en weigeren medewerking. De welwillende houding van de gemeente schoot hen dan ook in het verkeerde keelgat. „De gemeente gedoogt Hogewoning eerst in de kassen, want een formele regeling was er niet. En nu probeert ze ingrijpende veranderingen door te voeren door gebruik te maken van wijzigingsbevoegdheden in de wet. Kortom: het bedrijf wordt daar via de achterdeur gelega liseerd. Maar zulke grootscha lige veranderingen moeten netjes via een nieuw bestem mingsplan worden afgehan deld. Dan kan de normale pro cedure met bezwaarschriften worden gevoerd". De dreigende voldongen fei ten-politiek zint de omwonen den van de Vinkenweg aller minst. Daarom vroegen zij voorzitter J. Kruijff van de Raad van State gisteren om schorsing van de door de ge meente afgegeven bouwver gunning in afwachting van de bodemprocedure. De definitie ve uitspraak in die procedure laat waarschijnlijk nog jaren op zich wachten. „Als de ge bouwen van Hogewoning er eenmaal staan draai je dat niet meer terug. En dan komen de andere bedrijven ook, ze groei en hier enorm snel. Ik weet er zo al twee", verwoordde advo caat Dekker de angst van de omwonenden. Ruggegraat Volgens de omwonenden is het landelijk karakter van het tuinbouwgebied ten dode op geschreven als Hogewoning zijn nieuwbouwcomplex al dan niet geheel mag bouwen. Ge meente en provincie staan achter die plannen. „De kas sen van Hogewoning zijn afge brand. Voor de continuïteit van het bedrijf, met haar om zet van 30 miljoen gulden per jaar en 65 werknemers, is een bouwvergunning noodzakelijk. De kwekers en bloemenhan del vormen de ruggegraat van Rijnsburgs economie", zo pleit te woordvoerder Van de Blink namens de gemeente. Dat vond ook Hogewonings advo caat, J. Wols. „We praten over de broodwinning van een zeer groot aantal Rijnsburgers", daarmee ook doelend op de toeleveringsbedrijven. Van de Blink ontkende niet dat de Vinkenweg in de ge meentelijke plannen als hoofd- ontsluitingsweg voor het tuin bouwgebied moet gaan funge ren, omdat anders de bouw plannen zinloos zijn. Het geld daarvoor moet door de bedrij ven op tafel worden gelegd. Maar in essentie verandert er niets. „Het is nu ook al geen landweggetje zoals de omwo nenden beweren, en de uit breiding van Hogewoning be tekent niet dat het gebied ver andert in een industrieter rein". Dekker bestreed beide zaken. „Een bedrijf met zoveel perso neel en zo'n grote omzet en dat chemische middelen ge bruikt, als dat al geen indus trie is, wat is het dan wel?", zo vroeg hij zich af. Ook vreest hij dat de Vinkenweg het druk bereden domein van vrachtau to's wordt. „Het landweggetje wordt straks een twaalf meter brede rijbaan met lantaarnpa len, bermen en enorme mo derne bedrijfsgebouwen. Dan rijden er nog meer vrachtau to's overheen dan nu al ge beurt. Iets dat bovendien hele maal niet mag, want de Vin kenweg is een B-weg. De ge meente gedoogt dat al tien jaar. Protesten en pleidooien voor tellingen hebben nooit iets uitgehaald. Er kon niets bij de gemeente", aldus Dek ker, die er ook op wees dat door de nieuwbouwplannen niet alleen het bestemmings plan maar ook het streekplan geweld wordt aangedaan. „Daarin wordt gesproken van een groene ader en een recrea tief fietspad. Daar blijft dan niks van over". Voorzitter Kruijff van de Raad van State drong er bij de ge meente op aan de bezwaar schriften eerst af te handelen alvorens de bouwvergunning te verlenen. „Hogewoning heeft toch geen hinderwetver gunning en dan heeft hij niets aan zijn gebouw", reageerde Kruijff op de mededeling dat de hinderwetvergunning niet binnen zes maanden komt. Volgens Kruijff is er daarom geen haast geboden voor het afgeven van de bouwvergun ning. Uitspraak binnen enkele we ken.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11