Wijkcomités komen met zwarte lijst over inspraak in Leiden .eiden komt tegemoet aan eisen Spoorleed \Het ruikt naar muffe "arde dus is het echt weru SWK wil uitstel van presentatie bouwplan Zijloever Persoonlijk cadeau j q m DINSDAG 26 FEBRUARI 1991 PAGINA 9 MdóaVOWWnt-^ STAD OMGEVING/SPORT/KUNST/RTV rekers nemen vol opapieren mee BURG Uit een gara- rijf aan de Brouwerstraat jnsburg is gistermiddag half vier en kwart voor n brandkast gestolen. In andkast lagen de kente- wijzen, deel I, II en III sleutels van ongeveer auto's die in de show stonden opgesteld. Ook er de gegevens in van braakalarm en een onbe- geldbedrag. Vermoede- n de daders in een onbe- ogenblik de showroom elopen naar het kantoor, 'de brandkast stond. LEIDEN Stichting Wijkcomité De Kooi (SWK) wil dat de infor matieavond over de bouw van zestig bejaardenwo ningen aan de Zijloever wordt uitgesteld. Dat staat in een brief aan het Leid se college van B en W. Se cretaris A. Groeneweg stuurde de brief naar het college, omdat hij bij na vraag leerde dat de be trokken wethouder T. van Rij „er niet over peinst" om de vergadering te ver dagen. Het gemeentebestuur houdt stelselmatig een te korte ter mijn aan tussen de bekendma king en de te houden avond, vindt SWK. „Alle goede voor nemens in het kader van de sociale vernieuwing ten spijt, is uw bestuur blijkbaar niet van zins de gemeentelijke overlegstructuren met de wijk tijdig te voorzien van bij her haling gevraagde relevante in formatie", schrijft SWK. En concludeert: „Het is blijkbaar nog steeds onderdeel van uw beleid dat uw bestuur met het stereotiepe excuus 'dat de procedure niet de schoon heidsprijs verdient maar..' de bewoners overvalt met een nog even snel te houden infor matiebijeenkomst en/of een genomen besluit". Het zit SWK dwars niet te zijn uitge nodigd voor deze bijeenkomst. SWK vindt de haast van de gemeente opvallend. Want de afronding van dit project liet lang op zich wachten, hoewel het halverwege 1990 werd aangekondigd. Bovendien is het project ingrijpend gewij zigd in de tussentijd. Wat in de presentatie aan de bewoners wordt gebagatelliseerd, zo ver wacht SWK. De stichting vraagt zich af of het bouwplan qua aantallen woningen vol doet aan het „splinternieuwe" bestemmingsplan Zijloever. Vanwege deze punten had het bouwplan volgens SWK eerst in de projectgroep De Kooi moeten worden gepresenteerd en besproken. Verder vindt de stichting dat het college infor matiebijeenkomsten minimaal twee weken van tevoren moet aankondigen. Zodat de bewo ners met het maken van af spraken daar rekening mee kunnen houden. „Nu lijkt het erop alsof uw bestuur hiermee bewust de mogelijkheid tot vooroverleg en/of de toeloop naar deze bijeenkomsten wil beperken", aldus SWK. Ombudsman veroordeelt optreden Leidse politie LEIDEN De nationale om budsman vindt dat de Leidse politie niet behoorlijk heeft opgetreden bij het afhandelen van een onderzoek naar aan leiding van een burenruzie. Dat zegt ombudsman M. Oost- ing naar aanleiding van een vorig jaar ingediende klacht van een Leidse. De vrouw had toen al een twee jaar slepend conflict met haar benedenbuurvrouw. Die zou onder andere praatjes rondgestrooid hebben over buitenechtelijke relaties van haar en haar man. Ook zou zij volgens die roddels haar kin deren mishandelen en zou haar man fraude hebben ge pleegd. Naderhand volgden over en weer nog diverse aangiften bij de politie. Zo zou de beneden buurvrouw door haar boven buurman zijn geslagen. An dersom zou het achtjarige zoontje van de klaagster door de benedenbuurman hardhan dig zijn aangepakt. Na een an dere uit de hand gelopen ruzie bleek bovendien dat de bene denbuurvrouw haar buurman bovendien beschuldigde van incest. Er volgden daarna over en weer nog verschillende aangiften van mishandeling. De politie leek er na de eerste aangifte weinig meer mee te doen. De vrouw kreeg de in druk dat de politie de zaak niet meer serieus nam. Ook brieven werden niet beant woord. Intern concludeerden wijkagenten dat bemiddeling in deze zaak geen zin meer had. Volgens de ombudsman des te meer reden om voortva rend een onderzoek in te stel len. Toch werd in maart 1990 als nog begonnen met het horen van getuigen naar aanleiding van aangiften die een jaar eerder waren gedaan. De bur gemeester verklaarde naar aanleiding daarvan dat de wijkagent die de kwestie goed kende in 1988 was overge plaatst. Hij zou niettemin be last blijven met de behande ling van deze problemen. Door de grote werkdruk had hij daar een jaar lang geen tijd voor. LUB VAN BOZE BUURTVEBENIGINGEN OPGERICHT ÈIDEN Tien Leidse jiurt- en wijkverenigin- »n gaan hun krachten jndelen. Tot de verkie- ngen van 6 maart blijft samenwerking be- jrkt tot het opstellen in een zwarte lijst over inspraak in Leiden, a die tijd gaan de vere- jgingen deel uitmaken in het Leids Bewoners- latform (LBP). Dat 'erd gisteravond beslo- n tijdens een vergade- ng van vertegenwoor- gers van diverse buurt- renigingen. •ganisator D. Sloos, strijdt met zijn bewonersgroep Ma- repoortkade tegen de komst van' de een flatgebouw aan de Lammermarkt en een dis cotheek. Hij vond dat de in spraak op het gebied van ruimtelijke ordening in Lei den niet klopte. Ook merkte hij dat veel bewonersgroepen en wijkverenigingen dezelfde mening zijn toegedaan. Daar om riep hij vertegenwoordi gers van diverse verenigin gen op om in het Leidse Volkshuis bijeen te komen om van gedachte te wisselen. In vrijwel elk van de verte genwoordigde buurten speelt wel een „heet hangijzer". De bouw van school Woutertje Pieterse in de Leidse Hout, de invulling van de Kaas markt in Pancras West en de komst van een brasserieboot op de grens van de wijken de Oude Morsch en de Camp zijn zo wat voorbeelden. Na dat iedere vertegenwoordiger zich had voorgesteld en zijn of haar gal had gespuugd over hoe de gemeente om springt met inspraakprocedu res en verzamelde handteke ningen, kwam de discussie moeizaam op gang over wat daar gezamenlijk aan kan worden Stemverklaring Enkele vertegenwoordigers gingen zover het ongenoegen via een politieke stemverkla ring namens de buurtvereni gingen kenbaar te maken. Vooral de collegepartijen en met name de Leidse PvdA kreeg er van sommigen da nig van langs. Benoemingen ties bij de gemeente en een gebrek aan contact met de bevolking werd de sociaalde mocraten verweten. Ook het CDA moest het ontgelden. De Leidse christen democra ten zouden te volgzaam zijn, onder andere bij de positieve discriminatie van het open baar onderwijs. Het enige aanwezige raadslid C. Vergeer (Socialistise Par tij) werd tot zijn eigen vreug devolle verbazing meermalen gefêteerd met opmerkingen als: „De SP neemt het ten minste op voor de bewoners". Maar tot een eenstemmige politieke voorkeur van de aanwezigen kwam het niet. Een uitspraak van Pancras- West vertegenwoordiger R. van Son maakte duidelijk De bijeenkomst gisteravond van de buurtverenigingen in Dijk 33 aan de Apothekersdijk waarom niet: „D66 is ook met ons betrokken maar die zijn weer voor vrije sluitingstij den". De vertegenwoordigers wa ren het wel over eens dat het gezegde „samen staan we sterk" opgaat. Eerst werd nog sceptisch geluisterd naar de vertegenwoordigster R. van- der Giessen van het Leids Bewonersplatform. Zij zag liever niet dat de verschillen de verenigingen gisteravond kwamen tot een nieuw sa menwerkingsverband maar dat er door de buurtvereni gingen een nieuwe (inspraak- )poot aan de LBP werd toe gevoegd. Uiteindelijk kreeg zij op de lange termijn (na de verkiezingen) haar zin. Ge zien de aanwezige vertegen woordigers gaan aan deze nieuwe tak van het LBP deelnemen: De beide Pan- crassen (oost en west), Hoge Rijndijkbuurt, Cronestein (Fruitbuurt), Pieters- en Aca- demiewijk en Levendaal West, Vogelwijk, Transvaal, Slaaghwijk, Oude Morsch (de Put) en de Camp/Maredorp. Boze buurtvereni gingen „Je moet de politiek aanpak ken wanneer zij op haar zwakst is, namelijk vlak voor verkiezingen", aldus Sloos. Om van dit gegeven gebruik te maken besloten de ver- nanBü FOTO: WIM VAN NOORT schillende vertegenwoordi gers nog voor de statenver kiezingen en nog voor het aangaan van een samenwer kingsverband binnen het be wonersplatform een zwarte lijst samen te stellen. Hierin wordt per wijk een opsom ming gemaakt van alle in spraakperikelen en andere problemen. Die lijst zal onder de voorlopige naam van de club van Boze Buurtvereni gingen in de verkiezingstijd worden verspreid. LUIDSCHERM VANAF SMARAGDLAAN TOT VINKBRUGGEN -R tl HAAG/LEIDEN De jente Leiden heeft de NS aagd een geluidsscherm te sen vanaf de Smaragd- Tot de Vinkbruggen. Het ;m wordt voor 1 mei 1992 latst, zo staat in een vori- week verstuurde brief, mee komt de gemeente te- )et aan de eisen van de miging Spoorleed. En de zo vlak voor de behan- ig van het beroep voor de I van State het gras voor peten van de aangesloten jners weg. Spoorleed trok en tijdens de zitting dan en aantal eisen in. •leed wil het liefst dat de I de gemeente afgegeven bouwvergunning voor het ver breden van het spoortraject Den Haag - Leiden wordt in getrokken. De bodemprocedu re daarvoor diende gisteroch tend voor de Raad van State. Bijna drie jaar geleden werd het verzoek tot schorsing afge wezen door de Kroon. En zijn de werkzaamheden aan het baanvak inmiddels in volle gang. Nadelen van de verdubbeling van het spoor zijn voor de „Spoorleden" het toenemen van geluidhinder, het aantas ten van het groen, hogere stookkosten en waardevermin dering van de huizen. Eind de cember 1990 stuurden de be woners van de Aquamarijn straat en Hoge Morsweg op nieuw een brief naar de ge meente. Daarin spraken zij hun bezorgdheid uit over het toenemen van de trillingsover- last. De gemeente Leiden stuurde vorige week een brief naar de leden van Spoorleed. Aan di verse eisen van de omwonen den wordt tegemoet gekomen. De gemeente heeft de geluid hinder laten meten. Op grond van de resultaten, die de be woners gelijk geven, wil de ge meente dat de NS een geluids- cherm plaatsen vanaf de Sma ragdlaan tot aan de Vinkbrug gen. Een scherm met een hoogte van één meter vermin dert de overlast volgens de ge meente al voldoende. De NS hebben toegezegd het scherm voor 1 mei 1992 op te richten. En wel voordat de twee nieu we sporen in gebruik worden genomen. Over het aantasten van het groen is overleg geweest met de bewoners. Vanwege de werkzaamheden was het noodzakelijk dat al het groen tussen de Aquamarijnstraat en de spoorbaan werd verwijderd. De spoordijk en de strook langs de Aquamarijnstraat worden echter opnieuw be plant. Helaas, zo schrijft de ge meente in de brief, zijn de NS nog niet overgegaan tot de uit voering. De toezegging van de NS dat nog dit voorjaar be planting wordt aangebracht, ligt er, stelt de gemeente ge rust. Gemakzucht De gemeente is het niet eens met de bewoners over de fi nanciële nadelen. De stookkos ten nemen niet toe, omdat er minder zon in de woningen schijnt. De woningen vermin deren ook niet in waarde, weet de gemeente. De signalen van de bewoners over tril- lingsoverlast heeft de gemeen te doorgegeven aan de NS. Bij de NS zijn grondgegevens op gevraagd en die zullen door de gemeente worden bestudeerd. Zo nodig, zet de gemeente ook stappen richting de NS. Of helpt de gemeente de vereni ging hiermee, zo wordt be loofd. Tijdens de zitting liet voorzit ter M. Goudzwaard weten, dat het beroep vanwege de brief op een aantal punten was in getrokken. Dat betrof de ge luidsoverlast en de aantasting van het groen. Spoorleed vindt wel dat de vergunning moet worden getoetst aan het gel dende bestemmingsplan. Om dat die daarmee in strijd is. De noodzaak voor de overschrij ding was volgens de vereni ging niet aangetoond. „Vol gens B en W is er sprake van een kleine overschrijding van de oorspronkelijke bestem mingsplannen. Het is maar wat je klein noemt. De afstand tussen de voet van de spoor dijk en de woningen aan de Aquamarijnstraat bedraagt volgens het bestemmingsplan 26,5 meter, terwijl dat nu 19,5 meter wordt. Een verschil van maar 26,5 procent", gaf Goud zwaard een voorbeeld. Deze verdubbeling gaat ten koste van de bewoners, die re kenden op aanleg van de spo ren binnen het geldende be stemmingsplan. Volgens Goudzwaard was het ook mo gelijk om binnen dit plan te blijven, maar is gemakzucht de reden geweest om het niet te doen. De schade van het overschrijden wordt nu alleen bij de bewoners gelegd, be toogde de voorzitter. E. Bunt, woordvoerder van de gemeen te, vertelde dat de sporen niet anders konden worden opge schoven. „We kunnen de con clusie dat het overschrijden van het bestemmingsplan niet noodzakelijk is dan ook niet delen", besloot hij. 'WENAARS MASSAAL NAAR 'USSEN KUNST EN KITSCH" VV agd/a DEN Niet minder twaalfhonderd bezoe- kwamen gisteren af dé opnames in het smuseum van Oudhe- van het populaire tv- 'ramma Tussen Kunst Kitsch. Verreweg de sten kwamen uit Lei en omstreken maar enkeling kwam hele- 1 uit België om de erf den te laten taxeren of een antiekaankoop op waarde te laten schatten. De populariteit van dit naar een Engels idee gemaakte tv- programma is overweldigend. Volgens een medewerker van de Avro zijn twaalfhonderd bezoekers niets bijzonders. In de afgelopen zeven opname sessies in evenzoveel verschil lende steden door het land, werd hetzelfde aantal gehaald. Dat gisterochtend om kwart taffehzaal was voor de gelegenheid veranderd in een giganti- I wachtkamer waar honderden mensen op hun beurt wacht- v FOTO'S: WIM VAN NOORT over acht de eerste belangstel- lendén al voor de deur van het museum aan het Rapenburg werden gesignaleerd daar ke ken de mensen van de Avro ook al nauwelijks van op. De Taffehzaal was voor de ge legenheid veranderd in een gi gantische wachtkamer waar honderden mensen op hun beurt wachtten. Om het half uur mochten er vijftig naar boven waar tien specialisten aan verschillende tafeltjes zich over de meegebrachte voor werpen bogen. Deze experts, voornamelijk handelaren en kunstkenners, probeerden de odrsprong van de voorwerpen te traceren en, wat voor vrij wel alle aanbrengers het be langrijkste was, er een prijs aan te verbinden. Veel mensen kwamen bedro gen uit. Zo kwam een blonde vrouw en haar dochter vol verwachting met een groot schilderij van een steegje aan zetten bij de specialist moder ne schilderkunst I. Bouwman. In één oogopslag had hij het al gezien. Hij keek met medelij den naar moeder en dochter en zei: „Meer dan een paar honderd gulden is het niet waard. Ik hoop dat u niet al te teleurgesteld bent". De vrouw ïhchte als een boer met kies- Een 65-kilo zwaar stuk kitsch wordt toch voor de Avro-camera's gesleept vanwege de enorme omvang. Sijn terwijl ze de lijst weer in et piepschuim wikkelde. „Nou, ik kan u eerlijk zeggen dat een droom van jaren hier mee is vervlogen", bekende ze. Muffe aarde Een man van achterin de twintig haalde voorzichtig een zwaar beschadigd, ongeveer twintig centimeter groot beeldje tevoorschijn. Archeolo ge M. Zilverberg keek niet al leen belangstellend naar het beeldje maar likte en rook er ook aan. „Het ruikt naar muf fe aarde dus is het echt", was haar conclusie, ze wist uit het hoofd dat het een Hellenisti sche beeldje uit de tweede eeuw wqs. Een prijs bedenken was voor haar moeilijker: „iMaar ik raad je aan het voor ongeveer 1000 gulden te verze keren", aldus Zilverberg. Andere incidentele successsen waren er ook. Een oude vrouw die voor de gelegenheid hele maal uit Brugge was gekomen, kwam bij expert J. Hoogsteder aanzetten met een pieklein an tiek schilderijtje van een vrouw in een kamertje. Hoog steder begon te glimmen en verraadde daarmee een grote waarde. „Ik heb er ook zo een", verklapte hij en kon dus een vrij zekere schatting ma ken. Hij hield het op 15.000 tot 20.000 gulden. De vrouw zei er thuis nog drie te hebben en nodigde Hoogsteder uit voor een bezoekje wat hij vriende lijk aanvaardde. Kitsch Vtfor het gros van de 1.200 was het een leerzame maar teleur stellende ervaring. De goedbe doelde en provisorisch inge pakte maar jammerlijk waar deloze voorwerpen konden weer mee naar huis. Op de oude plek aan de muur, op de haard of in de vensterbank te rug. Voor deze mensen geen verborgen fortuintje en niet op tv. Het werd Kitsch en geen Kunst. Vlak voor de uitgang kon men nog een afgunstige blik werpen op de gelukkigen die wel iets waardevols in hun bezit bleken te hebben en door Cees van Drongelen in een klein studiootje met drie came ra's werden geïnterviewd. TV- kitsch met hoge kijkcijfers. Aanstaande maandag is het handjevol gelukkigen op Ne derland II te zien. LOMAN LEEFMANS ADVERTENTIE f natuurlijk kunststof RamentDeuren wesselman si!! Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Adres: Postcode/plaats: J Telefoon: (voor controle bezorging) l Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. J Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: 1 Naam: I I Adres: J Postcodé/plaats: J Op de pen moet komen te staan: M.S InJyi doof Of 00"V<3«9 bfUom tor etn vwo#* om etn oKmnrnfr! wort" grt/r^rn I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. l^z CeidócSouocmt nniniiimm zznra

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9