„Zonodig door naar Baghdad' Opluchting in Israël: „We naderen het einde" i^FOORLOG - Tunesië is nog niet veilig voor toeristen ïmskerck bft nog in mijn lien MINISTER VAN DEN BROEK: Veldhospitaal is klaar voor gewonde soldaten r Uitgaans verbod in bezette gebieden Qeidó&Qowuvnt MAANDAG 25 FEBRUARI 1991 PAGINA 5 ite belangstelling extra edities lijk ®RDAM Voor slechts twee lande- bazerigbladen, de Volkskrant en het Pa- Ie lods ^et uitbreken van de grondoorlog ndo-yolfconflict gisteren aanleiding voor rwarifrengen van extra edities. De kran- ciere#t pagina's dik en alleen in de losse sl aai? te verkrijgen, vonden op stations "in dJraat gretig aftrek. Volgens de uitge- toeri beide bladen, Perscombinatie, was gecfuktie mogelijk door vrijwillige me- vaPë van een groeP grafici. Die was, erichÊ bet in de cao vastgelegde verbod °P zondag> bereid de kranten te heleP- grafici negeerden daarmee de van vakbond Druk en Papier, te)foriëe maand al liet weten dat alleen I bijzondere gevallen van het werk- kan worden afgeweken. In spanning Gespannen luisteren Palestijnen in het vluchtelingenkamp Shawfat in Oost- Jeruzalem, het Arabische deel van de stad, naar de berichten van Radio Baghdad. Uit angst voor demonstraties kondigde het Israëlische leger gisteren, na het uitbreken van de grondoorlog, voor de bezette gebieden een avondklok af. foto: epa TUNIS De regering van Tunesië, die juist de afgelopen week was begon nen aan een offensief om het toerisme vanuit Europa weer op gang te krijgen, heeft gisteren politiebescherming moeten bieden aan een groep van achttien Nederlandse reisagenten en enkele journalisten. De groep maakt een rondreis langs een aantal toeristische centra, waarmee de Tunesische autoriteiten wil len laten zien dat het land voor toeristen volkomen veilig is. Na het uitbreken van de oorlog een maand geleden hebben de Nederlandse reisbureaus op ad vies van de Nederlandse regering hun toeristen hals over kop naar Nederland gerepatrieerd. Vanuit de reiswereld is veel kritiek gekomen op de „paniekre actie", zoals zij het optreden van de Nederlandse regering noemt. Ondanks de verzekering van de Tunesische regering dat Westerse toeristen geen gevaar lopen, werd de groep Nederlandse reisagenten gisteren voortdurend vergezeld door twee politiemensen in burger. Ook werd erop aangedrongen geen ge sprekken met Tunesiërs aan te gaan over de oorlog, en „provocerend gedrag" te vermijden. De toeristenindustrie van Tunesië is sinds het uitbreken van de Golfoorlog volledig in elkaar gestort. Daarmee is een van de belangrijkste bronnen van inkomsten weggevallen. Nederlands Patriot- squadron in Israël DEN HAAG Nederlandse militairen van het 327-Patriotsquadron zijn vandaag gesta tioneerd ten westen van Jeruzalem. De eventuele inzet van de Patriot-eenheid ge beurt op aanwijzing van het luchtverdedi gingscommando van de Israëlische krijgs macht, maar de bediening ervan is in han den van de Nederlanders. Tot nu toe waren de meeste Scud-aanvallen gericht op de om geving van Tel Aviv en Haifa, maar de Is raëlische regering wil grotere gebieden te gen de dreiging van de Iraakse Scuds be schermen. Om die reden accepteerden de Is raëlische autoriteiten onlangs het Neder landse aanbod om de Patriot-eenheid aan Israël beschikbaar te stellen. Onder de ze ventig militairen die momenteel in Israël zijn, bevinden zich geen dienstplichtigen. VAN HEEMS- fc Aan boord van Jwderlandse marinefre- •ilcob van Heemskerck ^^erzische Golf bestaat luidelijk beeld van het van de grondoorlog tot. latie over de strijd komt Ierse radiostations in de ,adio Nederland We- BBC Worldser- tolgens eskadercomman- !.C. Kok is het normaal jschermschepen als de •mskerck alleen infor- irijgen die nodig is voor ak. De kans dat rele- ;egevens uitlekken blijft klein mogelijk, de Van Heemskerck :t gisteren rustig, in te ling tot de situatie on- tweehonderd kilometer ;er. In de loop van de signaleerde de mijne- op de brug een ver- •oorwerp in zee, maar onderzoek met behulp jn rubberboot leerde dat een lege zwarte plastic ler voor granaten ging. lerlandse schepen in de jn nog altijd niet op mij- ituit. Om de waakzaam- peil te houden liet indant H.P. Wirth van in Heemskerck weten champagne uit te rei- het eerste beman- id dat een mijn ontdekt. F0bevoorradingsschip Zui- uis is gisteren uit de ha- ran Dubayy vertrokken ~Mj #j de Van Heemskerck m yjag op zee voorzien van w andere olie en post. Het F Philips van Almonde, |k in Dubayy ligt, vaart verwachting morgen uit dan positie kiezen in de •jjer van de Van Heems- Dopt DEN HAAG De rege ringspartijen CDA en PvdA verschillen van me ning over hetgeen de ge allieerden zich kunnen permitteren in het grond- offensief. CDA-minister Van den Broek van buitenlandse zaken vindt dat de Amerikanen en hun bondgenoten het recht hebben zonodig naar Baghdad op te rukken. PvdA-kamerlid Mel- kert meent dat dit in strijd zou zijn met de resoluties van de Veiligheidsraad. Minister Van den Broek: „Al het nodige mag worden ge daan om de operatie zo snel mogelijk te beëindigen. Dat wil zegen dat een deel van de militaire operatie zich ook kan richten op het volstrekte ont regelen van de aanvoerlijnen vanuit Irak naar Kuwayt. Dat kan ook acties in Irak zelf in houden". De bewindsman vindt dat de Amerikaanse president Bush, nadat Irak zijn ultimatum had genegeerd, geen andere keus had dan de grondoorlog te la ten beginnen. D66-leider Van Mierlo vindt het moeilijk te hoordelen of het grondoffen- sief onvermijdelijk was. „Het is in elk geval jammer dat men tot de conclusie heeft me nen te moeten komen dat de ruimte voor een verdere vreedzame oplossing er niet meer was. Of dat in historisch opzicht een juiste beslissing was, weet ik niet. Ik vind dit niet het moment dat te beoor delen". De VVD noemt de be slissing van de Amerikaanse president Bush om de grond oorlog te beginnen „de enige logische, gezien de starheid van Baghdad". Pvd A-buitenlandspecialist Melkert benadrukte gisteren dat de militaire mogelijkheden van de geallieerden binnen het mandaat van de VN-reso- luties moetenblijven. „Er dient ook in deze situatie een onderscheid gemaakt te wor den tussen het verdrijven van Irak uit Kuwayt en het even tueel op de knieën krijgen van het regime in Baghdad. Dat laatste kan naar ons gevoel niet direct afgeleid worden uit de resoluties van de VN. Ik ga er dus vanuit dat de VS en de Europese landen aan hun zijde zich binnen het kader van deze resoluties zullen blijven bewegen". Melkert is het ook niet met Van den Broek eens dat de grondoorlog op dit moment onvermijdelijk was. „Het zou zeker denkbaar zijn geweest nog even extra gelegenheid te geven - zeker ook na het ver zoek van Sovjetpresident Gor- batsjov - om tot een politieke oplossing te komen". Fractieleider Ria Beckers van Groen Link is zelfs zeer ver ontwaardigd over de jongste acties van de Amerikanen in de Golf. „Het verkiezen van een oorlog terwijl de oplossing via diplomatiek overleg heel dicht binnen bereik is, dat kan gewoon niet". Beckers wil dat de standpunten van de diverse politieke partijen officieel vastgelegd worden. Kritiek kwam ook van Mient Jan Faber, secretaris van het IKV (Interkerkelijk Vredesbe raad). Het is volgens Faber „evident" dat de bemidde lingspoging van de Sovjetunie succes gehad zou kunnen heb ben als de VS hadden meege werkt. Het gaat kennelijk niet alleen om de bevrijding van Kuwayt, meent Faber, maar ook om de verdrijving van het regime Saddam Hussayn. Het IKV vindt ook dat de Iraakse leider dient te verdwijnen, maar dan alleen door het ei gen volk in combinatie met een politiek isolement en eco nomische sancties. Gebed Kuwaytse soldaten nemen, eenmaal op vaderlandse bodem aangekomen, de tijd voor gebed. Daarna trekken zij weer verder, op weg naar Kuwayt-stad. FOTO: ap RIYAD „Er is nu een eind aan de onzekerheid gekomen. Iedereen had toch het gevoel: er gaat iets gebeuren, maar wan neer? Nu weten we waar we aan toe zijn. Het wach ten is op patiënten". Zo reageert kapitein R. van de Velde, plaatsvervangend com mandant van het Nederlands medisch-detachement in Riy ad, op het uitbreken van de grondoorlog. Het medisch hos pitaal in de Saudische hoofd stad heeft het tot nu toe niet erg druk gehad met het ver zorgen en behandelen van ge wonde militairen of burgers, maar daarin zal nu wel veran dering komen. Van de Velde beseft dat: „We zijn er hele maal klaar voor". Naast de vijftig Nederlandse militairen die het veldhospi taal van de marine in Jebel Ali in de Verenigde Arabische Emiraten bemannen, zijn ruim dertig landgenoten actief in het medisch veldhospitaal in Riyad. Het Nederlandse medi sche personeel, bestaande uit een chirurg en 29 mensen die werken in een zieken- en ope ratiekamerzaal, werkt samen met een groep van ruim 550 Zweden. De leiding van het veldhospi taal is in Zweedse handen. Over de samenwerking met de Zweden is Van de Velde zeer goed te spreken. „Die is per fect. We zijn volledig geïnte greerd in het Zweedse hospi taal. In het begin hebben ze natuurlijk gepolst welke kwa liteiten wij meenamen. Die test is goed uitgevallen. Ieder een is ervan overtuigd dat we een goede aanvulling zijn op het Zweedse systeem". In en rond het ziekenhuis zijn uitgebreide beschermings- en beveiligingsmaatregelen geno men in geval van een onver- hoede chemische aanval van de kant van Irak. De man schappen kunnen bescherming zoeken in grote bunkers, waar voor alle 580 leden van het veldhospitaal plaats is. Verder beschikken de Nederlanders over gaspakken en gasmas kers, die door de Engelsen in Riyad zijn verstrekt. Ferme handdruk Met een ferme handdruk nam tijdelijk minister van defensie Pronk zaterdag In Duitsland afscheid van de laatste Nederlandse soldaten van het Patriot-squadron, dat vandaag posities heeft ingeno men in de omgeving van Jeruzalem. Minister Pronk ging voor de gelegenheid gekleed in een ge leende jas van een generaal-majoor van de luchtmacht. Bij het afscheid was ook Theo aanwezig, de mascotte van het squadron (links). FOTO'S: anp bJVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MAXICAANSE AFGODSBEELD it w| ;geni2 Het doel van de reis van grootvader Diaz en zijn zoon punor in de binnenlanden. Hier en daar wonen nog enkele Indla- :n vammen in bedompte, uit leem opgetrokken hutten. In één ot zi hutten treedt Diaz binnen en hij wordt eerbiedig ontvan- lij «ant de Indinanen kennen hem als een goed en rechtvaar- achtheer. Wanneer Diaz informeert naar de Kloof der Blaf- EWi Honden, Ijjkt het of de Indiaan even schrikt. Maar hij her- dayfcich spoedig. „Ja, signor", zegt hij, „die kloof ken ik wel, maar het is niet raadzaam er heen te gaan". „Kom, kom", ant woordt Diaz, „spookt het er soms?" „Er dwalen boze geesten rond in de Kloof der Blaffende Honden", deelt de Indiaan mede. Maar Diaz weet hem tenslotte toch over te halen als gids mee te gaan. Wanneer zij in de kloof komen, toont de Indiaan de Mexi canen enkele zeer oude potten en scherven van heilige offer schalen. Twee maal luchtalarm JERUZALEM Israël is de afgelopen nacht tot twee maal toe opgeschrikt door een luchtalarm. De eerste raket- aanval vond plaats omstreeks half drie, de tweede om half vijf (Nederlandse tijd). Voor zover vanmorgen bekend zijn de raketten neergekomen in onbewoonde gebieden in het zuiden van het land en hebben de inslagen geen schade of slachtoffers veroorzaakt. De raketten hadden volgens Is raëlische woordvoerders een conventionele lading. Het was de tweede keer sinds het begin van de Golfoorlog dat een Iraakse raket insloeg in het zuiden van Israël. De vanuit het westen van Irak gelan ceerde Scud had mogelijk het atoomcentrum Dimona moeten raken, waar volgens berichten die nooit bevestigd zijn de Israëlische atoombom ontwikkeld en geconstrueerd moet zijn. (Van onze correspondente Willy Werkman) TEL AVIV Er is sinds gisteren een nieuwe auto sticker in Israël. 'Saddam aleikum', moge Saddam met U zijn, staat op de achterramen van de auto's te lezen. Een actuele va riatie op het 'Salaam alei kum', de traditionele Ara bische vredesgroet. Het is weer een stukje galgen humor natuurlijk, maar dit keer leek er ook een feest- geurtje aan te zitten. Want ook al is Israël nog steeds doelwit van Scud-aanvallen, zoals van nacht; in het land heerst een sfeer van opluchting. „We na deren het einde", zei een krantenverkoper opgewekt. „Nog even en we kunnen weer normaal doen". Kinderen gingen gisteren met vrolijk beplakte gasmasker- doosjes over de schouder naar school, op de beurs stegen de koersen en er werd een teken wedstrijd gehouden ter gele genheid van het joodse carna valsfeest Poeriem. Op scholen worden wedstrijden gehouden wie zijn gasmasker op de meest originele manier kan versieren. Humor-deskundi gen leggen de masker-, Sad dam- en Scud-grappen uit als een gezonde manier om je angst te verwerken. De Israë li's die zichzelf zo afreageren, hebben in elk geval niet het elf pagina's tellende boekje no dig, waarin legerpsychologen uitleggen hoe je met je angst overweg kunt. 'Margion' is het nieuw verzonnen Hebreeuwse woord voor het kalmerings boekje. Toeschouwers Bij de nu begonnen grondoor log in de Golf zijn de Israeli's vooralsnog toeschouwers. Er wordt met geen woord gespro ken over het in de afgelopen weken zo vaak herhaalde recht van vergelding. De JERUZALEM Israël heeft enkele uren na het begin van het grondof- fensief in de Golfoorlog de 1,75 miljoen Palestij nen in de bezette ge biedsdelen een uitgaans verbod opgelegd. Ook aan het begin van de oorlog op 17 januari kregen de Palestijnen al een uitgaansverbod, maar dit was de afgelo pen twee weken juist verzacht. Amerikaans-Arabische coalitie mag geen schade oplopen, waarschuwen regeringskrin- gen. Diep weggedrongen blijft er toch de wens, en waarschijn lijk ook het plan, in Baghdad de laatste klap toe te dienen. De voorzitter van de parle mentaire commissie voor bui tenlandse zaken en veiligheid, Ben Elissar, zei mysterieus: „Het is heel belangrijk, dat we laten zien dat wii ook be staan". Meer wilde nij natuur lijk niet zeggen,, en meer mag van de militaire censuur ook niet worden geschreven. De censor zal nu trouwens wel te vreden in zijn handen wrijven. Zelfs het grote Amerika lapt het recht op informatie aan zijn laars. Voor het belangrijste nieuws uit de Golf, en vooral uit Baghdad, zijn de IsraÜ's onder andere afhankelijk van de na tionale radio-afluisteraar Mic ky Gurdus, die nooit schijnt te slapen en sinds het begin van de oorlog zo weinig buiten is geweest dat hij er echt pipsies uitziet. Micky ving enkele da gen geleden een gesprek op tussen twee militaire posten in de woestijn van Irak. „Het komt wel goed", riep de Iraak se commandant naar zijn on der vuur liggende onderge schikte. Het gehuil aan de an dere kant van de lijn was hart verscheurend. Problemen Hoe zou het met die man zijn, nu de berichten ons willen doen geloven dat de eerste oorlogsdag een klaterend suc ces heeft opgeleverd? Gene raal Moshe Bar Kochba, die tijdens de Yom Kippur-oorlog van 1973 zelf aan het Syrische front heeft gevochten tegen de Iraakse troepen, waarschuwde gistermiddag dat de geallieer den het nog moeilijk kunnen krijgen. „Er kunnen nog heel wat problemen komen zei hij. Toen gisteravond in het met steeds meer vlaggen en auto stickers versierde Tel Aviv met de duisternis toch weer de Scud-angst neerdaalde, werd het licht aangedaan in de schuilkelders en installeerde buurman Shabtai een telefoon- toch weer een luguber onder toontje. Een nieuw luchtalarm zou tenslotte gasalarm kunnen zijn. Vandaar dat geen enkel risico wordt genomen, zoals ook za terdagavond al bleek tijdens een concert van dirigent Zubin Metha en violist Isaac Stern. Plotseling verdwenen orkest en solist van het podium, naar even later bleek vanwege een luchtalarm. De mensen in de zaal werd gevraagd hun gas masker op te zetten en te wachten. Terwijl het lucht alarm nog steeas loeide ver scheen Isaac Stem plotseling weer op het podium zonder gasmasker. Voor een publiek van honderden gasmaskers speelde hij de Partita in D van Bach.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5