Cëidóc (SowuMit ►100 S Geallieerden Indaag vlak bij Kuwayt-Stad 6 2 3 5 7 9 10 11 WITLOF EN KIPPEBOUT Kruien Irak tracht Kuwayt met grond gelijk te maken Commissie Stevens hervat werkzaamheden 14 Dagen Gratis ScidócSouxcmt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie, b Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Maandag 25 februari 1991 82ste jaargang no. 24965 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND HET WEER Vannacht plaatselijk mist, wei nig wind en een minimum temperatuur van ongeveer 3 graden. Overdag af en toe zon. In de avond meer bewolking maar waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden, in het Waddenge bied enkele graden lager. Zwakke tot matige zuidooste lijke wind. chip met explosieven n brand in Het Kanaal ,0NDEN In de afgelopen nacht brand uitgebroken aan boord van en Brits schip dat geladen is met xplosieven. Het schip ligt ter 4 "j'aaj loogte van het Britse Newhaven in iet zuiden van Groot-Brittannië. )e vier bemanningsleden van de Breydon Merchant' zijn van boord rehaald kort na het uitbreken van ie brand. Schepen en vliegtuigen ijn gewaarschuwd niet in de buurt ran de 'Breydon Merchant' te ko nen. Het schip was onderweg van frankrijk naar Ierland en had 150 on explosieven aan boord. De irand brak uit in de machineka- Leidse wethouder De la Mar aangehouden bij plakaetie LEIDEN De Leidse wethou der H. de la Mar is zaterdag aan gehouden omdat hij volgens de politie illegaal affiches had ge plakt op een verkiezingsbord naast het politiebureau aan de Langegracht. De wethouder had behalve een affiche van zijn ei gen partij Groen Links er ook een met de tekst „Geef racisme geen stem" opgeplakt. Die had hij bij een poster van de Cen trumpartij aangebracht. Op het moment dat hij daarmee bezig was, werd hij door passe rende agenten aangesproken. Na een woordenwisseling werden De la Mar, zijn vriendin en zijn achtjarig zoontje meegenomen naar het politiebureau. Ze zijn daar ongeveer een uur vastge houden in een afgesloten ruimte. Volgens De la Mar een cel, vol gens de politie een ophoudka- mer. Het plakmateriaal, affiches en lijm is in beslaggenomen. De wethouder bestrijdt dat hij ille gaal plakte. Hij gaat een klacht indienen tegen de politie. Bo vendien eist hij het plakmateri aal voor de statenverkiezingen op 6 maart terug. Pagina 9: Fracties willen op heldering over oppakken wet houder. Londense stations dicht na bomalarm LONDEN Een bomalarm heeft het treinverkeer van en naar Lon den vanmorgen volkomen in de war gestuurd. Alle treinstations en sommige haltes van de onder grondse werden gesloten en door de politie onderzocht op de aanwe zigheid van explosieven. Verleden week explodeerden op twee grote Londense stations bommen, waar bij één dode en veertig gewonden vielen. Nadien werd zware kritiek geoefend op de politie, die on danks een telefonische waarschu wing niet tot ontruiming van de stations was overgegaan. De ver antwoordelijkheid voor de aansla gen van vorige week werd opge ëist door de IRA. Bloedbanken Leiden en Den Haag overwegen fusie LEIDEN De Rode Kruis bloedbanken van Leiden en Den Haag beslissen binnen enkele weken of zij tot een fusie zullen overgaan. Een haalbaarheidsonderzoek is bijna afge rond, zo meldt het tijdschrift Cicero, een uit gave van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) en de medische faculteit. De fusie is wenselijk omdat de bloedbank van het AZL geen gebrek heeft aan bloed maar aan zoge heten bloedplaatjes. In Den Haag ligt de be hoefte net omgekeerd. Door een fusie vullen de twee bloedbanken elkaar aan. Verder kan de Haagse bloedbank direct profiteren van de in Leiden opgebouwde academische kennis en onderzoeken. Door de fusie tussen Leiden en Den Haag zal de grootse bloedbank van Nederland ontstaan. De fusie heeft geen per soneelsinkrimping tot gevolg. 3 mmawmmi— RIAYD/KUWAYT- STAD De geallieerde troepen zijn diep in Ku wayt doorgedrongen en stonden vanmorgen klaar om Kuwayt-Stad in te nemen, zo heeft de Saudische radio gemeld op gezag van een woord voerder van de Ameri kaanse mariniers. Geallieerde piloten zagen de eerste tanks van de Re publikeinse Garde van Iraks president Saddam Husayn hun ingegraven stellingen in Kuwayt ver laten. De tachtig tanks zet ten koers naar de opruk kende troepenmacht van de geallieerden voor een eerste tegenaanval. „Wij laten deze elite-troepen be slist niet naar Irak ont snappen", zei de Ameri kaanse minister van defen sie Dick Cheney. „Tot dus ver verloopt het offensief met dramatisch succes", had de Amerikaanse op perbevelhebber, generaal Norman Schwarzkopf, gis teren verklaard tien uur nadat hij opdracht had ge geven aan de honderddui zenden manschappen uit zeven landen om door mij nenvelden en barrières Irak en het bezette Ku wayt binnen te trekken. „Maar de oorlog is nog'niet voorbij", zei hij. „Hebben we de elite-garde eenmaal te pakken, dan is de bevrij ding van Kuwayt City nog een fluitje van een cent", zo verklaarde de Ameri kaanse majoor Dan Grig- son. „Het wordt een kei harde confrontatie. Maar ik verwacht geen tiendui zenden (Amerikaanse) slachtoffers", aldus een an dere Amerikaanse functio naris. Hij maakte er geen geheim van dat de garde mogelijk beschikt over een zware voorraad chemische wapens. In de eerste 24 uur van de grondoorlog zijn ten minste 14.000 Iraakse soldaten krijgsgevangen gemaakt. Het merendeel heeft zich zonder tegenstand overge geven. Volgens het Penta gon kan men er maximaal honderdduizend verwer ken. Maar inmiddels voor ziet men het dubbele van dat aantal te moeten inre kenen. Irak, dat het „schandelij ke" ultimatum van Was hington om Kuwayt zater dag voor 18.00 uur te ont ruimen of de aanval te verwachten naast zich neerlegde, bleef in officiële verklaringen onverzoen lijk. In de Arabische we reld was de opinie over de landoorlog verdeeld en het waren vooral de landen die deel uitmaken van de coa litie die hun steun uitspra ken, terwijl de leiders van Jordanië, Tunesië en Alge rije de aanval veroordeel den. De Sovjetunie en Chi na hebben hun steun voor de aanval onthouden. Pagina 3: Verwerken stroom krijgsgevangenen groot probleem RIYAD De geallieer de troepen komen tij dens hun opmars naar Kuwayt-stad steeds meer bewijzen tegen van de tactiek van de verschroeide aarde waartoe de Iraakse troe pen zijn overgegaan. De enorme rookwolken bo ven de naar schatting twee honderd in brand staande olieputten in Kuwayt zijn symbolisch voor de schade die Iraakse troepen aanrich ten, in een poging het bezet te land zoveel mogelijk te verwoesten. Van verschillende kanten is melding gemaakt van een ware terreurcampagne tegen de bevolking in Kuwayt. Honderden mensen zouden zijn geëxecuteerd. „Ze lijken het vooral gemunt te hebben op mensen die ze van tevo ren hebben gemarteld alsof ze de bewijsstukken willen laten verdwijnen", al dus de Amerikaanse gene raal Neal. Volgens M. Salem Al-Zamanan, de zaakgelas tigde van Kuwayt in Den Haag, zijn sinds 2 augustus bijna achtduizend inwoners van Kuwayt gedood. In to taal worden veertigduizend mensen vermist. Berichten van het verzet in Kuwayt maken er melding van dat sinds het begin van de grondoorlog grote gebou wen in Kuwayt-stad, zoals het parlementsgebouw en hotels, door Iraakse soldaten worden opgeblazen. Het is kennelijk de bedoeling van de bezetters de stad zoveel mogelijk met de grond gelijk te maken. Het duidelijkst zichtbaar is vooralsnog echter de schade aan de Kuwaytse olie-indus trie. Meer dan tweehonderd van de in totaal bijna dui zend oliebronnen staan in brand. Een dikke rook hangt boven het gebied en geal lieerde piloten verklaarden nog nooit zoiets te hebben gezien. 18 PAGINA'S Grondoffensief voor vrede nodig Amerikanen willen absolute vernedering Saddam Husayn Trots van Amerika verdrijft tranen Opluchting in Israël Coupplegers Thailand: spoedige verkiezingen Kritiek CFO op werkgevers ziekenhuizen Verbouwing gemeentearchief uitgesteld Meerenburgh onverwacht onder slopershamer Belangstelling voor tv-nieuws neemt af GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 GOLFOORLOG 3/4/5 BUITENLAND6 BINNENLAND 7 SPORTUITSLAGEN 8 LEIDEN/REGIO9/10 DIENSTVERLENING 10 KUNST/RTV11 RTV-PROGRAMMA'S 13 WEER/PUZZEL/MENU 13 GEZOND EN WEL14 SPORT 15 T/M 18 Gaslek zorgt voor overlast ALPHEN AAN DEN RIJN Door een gaslek zijn alle wo ningen in de Julianastraat in Alphen gistermorgen drie uur lang afgesloten geweest van gas. Om ongeveer acht uur 's morgens merkten voorbijgan gers een sterke gaslucht. Ver volgens werd de politie en het gasbedrijf op de hoogte ge steld. Vanwege de „open- bouw" hoefde niemand geëva cueerd te worden. Om 11.00 uur was het lek gedicht en kon het gas weer worden aan gesloten. DEN HAAG De com missie Stevens, opvolger van de commissie Oort, gaat binnenkort weer aan het werk. Een kabinetsdelegatie, be staande uit premier Lubbers, minister Kok van financien staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën, heeft dat gisteren met een afvaardiging van de commis sie afgesproken. De commis sie voor de belastingherzie ning schortte donderdag het werk op uit protest tegen het plan van het kabinet om de studies van de commissie naar verdere vereenvoudi ging van het belastingstelsel te gebruiken voor belasting verhoging. Gisteren is onder meer afgesproken dat tot uit drukking wordt gebracht dat het kabinet niet beoogt de taakopvatting van de com missie te wijzigen. Voor zo ver de commissie dat in de tussenbalans leest, aldus een verklaring, „wil het kabinet dit misverstand wegnemen". Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Witlof, 500 gram CU Kippebouten, kil0-&995.99 CQ 100 gram ®®s® 79\J Z7 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Overstroming Brandweerlieden redden kinderen met bootjes uit hun huizen na een overstroming gisteren in de Engelse stad Boroughbridge. Als gevolg van hevige regenval trad de rivier de Ure buiten haar oevers en overspoelde het centrum van de stad. De overstroming wordt gezien als de erg ste van deze eeuw in het gebied. FOTO: ap Kalverhouders gebruiken nog steeds verboden middelen BILTHOVEN Nederlandse kalverhouders maken nog steeds gebruik van groeibevor- derende middelen als salbuta- mol en clenbuterol. Dat is ge bleken uit steekproeven van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven. Inmid dels is tevens gebleken dat de verboden middelen voor men sen gevaarlijk kunnen zijn Het RIVM onderzocht hon derd monsters urine, gal, vlees en niervet afkomstig van rum deren en kalveren op de aan wezigheid van hormonen er bèta-agonisten, zoals salbuta mol en clenbuterol. Daarbij werd in drie gevallen salbuta- mol aangetroffen en in één ge val clenbuterol. Het onderzoek is verricht door R. Stephany, hoofd van het Laboratorium Analytisch Residu-onderzoek van het RIVM. Hij noemt zijn bevindingen „ongewenst, maar niet overontrustend". In België ligt het gebruik van de verboden middelen volgens Stephany aanzienlijk hoger. Beurzen positief AMSTERDAM De effecten beurzen hebben positief gerea geerd op het voorspoedige ver loop van de grondoorlog. De meeste fondsen op de Amster damse beurs opende vanmor gen hoger. Koninklijke Olie ging van 133,20 naar 133,90, Unilever verbeterde zich van f 151,60 naar f 152,30 ten op zichte van vrijdag. In Tokyo steeg de Nikkei-in dex met 2,16 procent. De beurs sloot op het hoogste peil tot nu toe dit jaar. De Amerikaanse dollar reageerde met een forse koersstijging op het begin van de grondoorlog. In Amsterdam stond de dollar vanmorgen op 1,7010 tegenover een slot- koers van 1,6820 van afgelo pen vrijdag. De goudprijs was lager en de olieprijs reageerde maar matig. Kantonrechter: 65 guldenvoor zwartrijden DEN HAAG De kanton- rechter in Den Haag heeft vanmorgen een 18-jarige vrouw veroordeeld tot een boete van 65 gulden wegens zwartrijden in het openbaar vervoer. In deze als proefpro ces aangeduide zaak was 165 gulden geëist. De zaak wordt nu in hoger beroep aan de rechtbank voorgelegd. Over de hoogte van de boete is de afgelopen maanden veel dis cussie geweest. Minister Maij verhoogde de boete vorig jaar van 25 tot 100 gulden, hetgeen in de Tweede Kamer en bij de kantonrechters tot de kritiek leidde dat de verhouding met andere overtredingen zoek raakt. Terwijl de hele wereld wel wat anders aan zijn hoofd heeft, trekken wij in kolonnes naar het krui end ijs. We rukken zo op, dat een speciaal voor het gevaar afgesloten weg toch maar wordt openge steld. Zij het 'op eigen risico' want de politie wil niet verantwoordelijk worden gesteld voor mogelijke calamiteiten. Kruiende mensenmassa's om te gapen naar hopen op drift geraakte ijsschotsen. Bij der tien graden boven nul in de zon. Met nog binnen een week de kans dat de eerste maartse buien ko men 'beduien dat de zomer aan komt kruien'. Weer een zomer zonder de Leidse Courant? Dat hoeft beslist niet. Gebruik de bon als 'kruiwagen'. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Naam: Voorl.: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 ooi Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1