Paardebil aan de voet zit als n handschoen Van 'krankjorume prijs9 tot bestellen van drie paar tegelijk Lentemode gluurt door stapelwolken GEZOND EN WEL £ektac6outont MAANDAG 25 v.v- De verkoper heeft het meer dan eens moeten horen: ,,Je bent toch wel goed wijs met schoenen van duizend gulden. Te gek voor woorden. In geen duizend jaar, begin ik daaraan". Aan de an dere kant heeft hij re cent ook meegemaakt dat een heer zijn zaak binnenstapte, vroeg of hij wellicht ook Allen-Ed monds schoeisel ver kocht en binnen een kwartier met drie paar weg wandelde. Allen-Edmonds schoenen, het schoeisel waar president Bush op loopt en dat door filmsterren wordt gedragen, mensen die doorgaans niet in en op het allergoedkoopste materiaal rondstappen. Dankt de prijs van de Allen- Edmonds-schoen zijn naam aan de dragers of is er iets aan de hand met dit Ameri kaanse merk, dat zachtjesaan Europa ook aan het verove ren is? Brussel is het Europees proefgebied voor deze Ame rikaanse schoen geweest. Een piepkleine herenschoenen- zaak in hartje stad, waar uit sluitend Allen-Edmonds werd verkocht. De eigenaar van dat zaakje moet achteraf blij zijn geweest met de veel grotere ruimte achter zijn winkel, want die had hij vrij vlot nodig om voorraad in huis te hebben. De nabestel lingen en nieuwe orders kwamen sneller binnen dan de Brusselse schoenenverko per ooit had kunnen dromen. Magazijn De Allen-Edmonds schoen zwierf vanuit Brussel Europa in: Engeland, Duitsland, Frankrijk en sinds kort ook in Nederland. Nog steeds fungeert Brussel als 'maga zijn'. Vijf speciaalzaken in heren schoenen in ons land werden na een grondige selectie en vele afwegingen, van béide kanten overigens, als ver kooppunt aangesteld. En de heren verkopers draaien er niet omheen: dozen met Al len Edmondsschoenen vlie gen bepaald niet de deur uit. Dat hadden ze ook niet ver wacht, want niet iedereen heeft een bedrag van zeshon derd gulden of (veel) meer ken schoenenverkopers (Her mans in Utrecht, Kort Shoes in Hilversum, Atic Shoes in Zutphen, het Brabantse Schoenenhuis in Heemstede en Ad Heijne in Enschede) nog de meeste moeite gehad met een heel ander pro bleem: wie laat je die schoe nen zien? „Want", zegt Ad Heijne „het heeft niet altijd met geld te maken Ik heb klanten die goed in de slappe was zitten, maar die er niet over piekeren zo'n bedrag aan schoenen uit te geven. Maar ik heb ook een klant gehad, geen vouw in z'n broek, een plastic tas in zijn vingers, die 'alles over had voor goed schoeisel' en die tenslotte een paar Allen-Ed monds kocht. Ik liet ze hem niet eens zien, maar van het één kwam het ander, 't Was een rib uit z'n lijf, vertelde hij eerlijk, maar hij vond het dragen van goed schoeisel van essentieel belang. Daar om is het echt heel moeilijk om te beoordelen welke klant je gaat confronteren met deze Amerikaanse schoe- Handgemaakt Wat is er nu zo bijzonder aan een Allen-Edmonds, altijd handgemaakte, schoen. Heel eerlijk worden de schoenen op een 'ouderwetse' manier vervaardigd. Het principe stamt al uit 1922 en wordt door de fabriek de 'welt 360 degree'- constructie ge noemd. De natuurlederen zool wordt rondom genaaid, er worden geen spijkers ge bruikt en er komt ook geen ijzeren veer-versteviging in l «©«ld Uk* i i follovlag 1 Hit Dmborjr 3*15 Black 1 Mlr Clobatrottar 811* Black (Tikraa) 1 j»«lr Baal Ito» 5*«0 Black Shall Cordovan Slaa 11 D Patty Praaock- "CITl" Of flea of Praaldaat-Clact Tha Ufalta Boasa Uashla«to». D.C. 20501 l appraclata 70ar faoarou of far of ti •and tha kill to tha 1addraaa ahov»*0 rush thaaa aad I racogolta that tha Haal Ito*» aljhc tal 1 hoy* yaa hava a prat De 'kroonprins' van de Allen Edmonds-collectie: model Mac Neil, uiteraard in 'één vloeiende beweging' rondom gestikt, dubbele leren zool, met leer gevoerd en gemaakt van Cordovan, oftewel paardebil-leer. Ad Heijne met 'één brok natuur' in zijn handen, de schoen, die zich aan de voet als een handschoen vormt. FOTO'S: HENK VOORTMAN President Bush is bevriend met de directeur van Allen-Ed- monds, John Stollenwerk. Gratis schoenen wees Ameri- ka's eerste man echter resoluut af. Hij tikte persoonlijk een bestelling uit voor drie paar schoenen, bedankte Stol lenwerk weliswaar voor zijn aanbieding en verzocht hem de rekening te sturen naar het Witte Huis. het hak/hiel-gedeelte. Bij Hollandse, Engelse en Itali aanse schoenen worden de zolen gestikt en komt het hakgedeelte apart aan de beurt, het zogeheten Goodye- Edmondsschoen bestaat uit 212 stappen... En geen schoen verlaat zonder die produktiestaat de fabriek in Port Washington, die van een regionaal schoenenfa briekje uitgroeide naar een wereldconcern met vertegen woordigingen in 33 landen en een unieke wereldwijde klantenservice. De schoen, die probleemloos 5, 10 of zelfs 25 jaar mee moet gaan, wordt voor verzolen of nieuwe hak ken opgestuurd naar Ameri ka en komt als nieuw terug voor wéér vele jaren loop- comfort. Die onderhouds beurt kost wel rond de twee honderdvijftig gulden.... Geheim Hét geheim van een Allen- Edmondsschoen zit behalve in de manier van in elkaar zetten helemaal in het soort leder waaruit de schoen be staat: paardebil-leer en/of kalfsleder, die tijdens het fa- bricage-proces om de veer tien dagen met dierlijke vet ten worden ingevet. Het ma ken van een paar schoenen duurt maar liefst een half jaar en het gevolg is dat het leer van de schoen zelfsme- rend is. „Allen-Edn^onds vormt zich als een handschoen om de voet", zeggen de kenners in middels. Een andere 'grap' is dat bij nattigheid het 'nat en koud' pptrekken apht^rwege blijft. De automatischéventi latie, alweer veroorzaakt door die natuurlijke materia len, voorkomt transpiratie. De schoen kan onder alle omstandigheden worden ge dragen. Ze wordt bovendien, net als een goede leren bank, per jaar mooier en sterker. Ad Heijne hoeft niet van Al- len-Edmonds-schoeisel te le ven Hij kickt er wel op, geeft hij toe, eraan toevoe gend: „Ik zeg niet dat Allen-. Edmonds alleenzaligmakend is. Er zijn veel soorten góéde schoenen op de markt. Maar die 'Amerikanen' hebben wel iets speciaals, ze zijn gewoon op alle fronten af en perfect. Je ziet het comfort en hand werk er aan af. Een ander facet van Allen- Edmonds succes is de zeer uitgebreide collectie schoen maten: elk gewenst model, elke gewenste uitvoering en elke gewenste maat kan gele verd worden. De stijl is over het algemeen klassiek geörienteerd, een begrijpelijk gevolg van de zeer lange gebruikstijd. En toch is de keuze groot, van veterschoen tot instapper, met accenten op neus of op de wreef, meerkleurig en ef fen tinten tot wit toe. De kalfslederen schoenen zijn verkrijgbaar vanaf zeshon derd gulden, de paardebil-le- deren vanaf duizend. Maar voor elke schoen geldt: het zelfde handwerk, dezelfde precisie, de 212 stappen van een lap leer naar het produkt in de óók, hoe kan het an ders, zéér fraaie schoenen doos. 't Is gewoon een kwes tie van: wie de schoen past. FROUKJE KEMPERS De lentemode gluurt alweer volop door de kieren van de stapelwolken. 'Esprit' heeft voor mannen en vrouwen de jeans gedragen bij witte blouses zelfs per kleur en per maand ingedeeld. Voor de maand waarin de lente ontwaakt, maart, wordt de goegemeente naar Esprit-opvattingen geacht wit, indigo of beige broeken te dragen. Maart is de maand van het linnen; honderd procent kwaliteit voor de 'bottoms' (shorts, ber muda's piratenbroeken) en sommige De 'men-collection' omvat mustang bruin (olijf), natuurgroen in verschillen de nuances van linde tot klimop, warm rood voor tops, beige, bruin en tuing- roen voor bottoms. Geprinte shirts van Esprit zijn er volop voor de man en als accessoire gevlochten riemen. Voor de vrouw gaat de lingerie-look een grote plaats innemen. 'Item' zijn parelmoer knopen als sluiting. Ook komt Esprit met een vracht bandana's om het hoofd geknoopte kleurige banden op de markt, samen met grote keus uit ny lon tassen met logo's in leer, bijpassende fancy riemen en met leer beklede ge spen. Kleinigheden die tellen. Nu al kunnen linnen bottoms samen met een blazer als pak gedragen worden. In de mannelijke tops zijn veel streepdessins verwerkt uit de jaren zestig. TINY FRANCIS j^^Gen-therapie: waar ligt de grens? Op 14 september 1990 kreeg een vierjarig meisje dertig minuten lang een bloed transfusie toegediend. „Een mijlpaal in de geschiedenis van de geneeskunde", jubel de Charles J. Epstein, een Amerikaanse onderzoeker en dat was voor deze ene keer niet overdreven. Het meisje mist een belangrijke erfelijke eigenschap die haar weerloos maakt tegen elke ziektekiem. Men tapte haar daarom bloed af, voorzag haar van afweercellen van de ontbrekende erfelijke ei genschap, en sindsdien zo luiden de laatste berichten gaat het haar goed. Zij is de eerste patiënt bij wie een zogeheten gen-therapie is ATG „Maak methionine", en TTA „Einde bericht". Toen men deze code een maal had ontcijferd was de volgende stap het lezen van de DNA tekst. Van bijvoor beeld het AIDS virus kent men nu de hele tekst, men zou dit virus in principe in het laboratorium'kunnen nabouwen. Bij de mens zijn we nog lang niet zover. Ons DN A-boek bevat 6.000.000.000 chemische let tertekens en daarvan is nog niet vijf procent van gele- Dat alles zou niet mogelijk zijn geweest zonder het baanbrekend werk van Ja mes Watson en Francis Crick. In het begin van de jaren vijftig was de weten schap koortsachtig bezig om het laatste echte raadsel van het leven op te lossen. Waar om valt een appel niet ver van de boom?, zo luidde iet wat vrij vertaald het raadsel. Waarom lijken mensen op hun ouders? Op de gedenk waardige ochtend van zater dag 21 januari 1953 ontdek ten ze dat onze hele erfelijk heid, de blauwdruk van al onze eigenschappen, beslo ten ligt in een wondermole- cuul in de kern van elke li chaamscel. Het merkwaardi ge van dit DN A-molecuul is dat het afdrukken van zich zelf kan maken. „Het is een gigantische co- pieermachine" zo schreef Watson later, en daarmee was dan ook de vraag beant woord hoe uit die ene be vruchte eicel, het beginpunt van elk leven, miljarden li chaamscellen kunnen ont staan met allemaal precies dezelfde erfelijke eigen schappen. „Het antwoord op alles heb ben we nu in handen", zei Watson die ochtend tegen Crick. Want de ontrafeling van de werking van het DN A-molecuul veroorzaakte een tot op de dag van van daag nadreunende explosie aan kennis en kunde. Latere onderzoekers slaagden erin om de code te ontcijferen waarin de DNA-blauwdruk is geschreven. Zo bevat het DNA vier tekens in de vorm van de chemische stoffen Cytosine (C), Adenine (A), Thymine (T) en Guanine (G). Een combinatie van drie van deze chemische tekens vormt samen een boodschap. Zo betekent de combinatie ATG „Begin hier te lezen". Toen men eenmaal kon le zen in het DNA-boek van onze erfelijkheid, kwam men al gauw op het idee om enkele pagina's van dat boek te herschrijven. Met bacte- rieën kan men dat al een jaar of vijftien. Men heeft bijvoorbeeld het menselijke DNA-recept om insuline te maken in E. Coli bacillen gestopt, met als gevolg dat deze nietige wezentjes in on bekrompen maat de kostba re stof insuline aanmaken. Op die manier produceert men tegenwoordig vaccins, hormonen, antistoffen en wat al niet. Maar wat bij bacterieën kan, kan in prin cipe ook bij mensen. Toch heeft het lang geduurd voor dat men dit aandurfde, want er waren en zijn aanzienlijke technische en ethische pro blemen. Het DNA, die complete blauwdruk waarin precies beschreven staat hoe we vanuit die ene bevruchte ei cel uit moeten groeien tot de mens die we geworden zijn, erven we van onze ouders. Sommige mensen erven DNA met stukjes verkeerde tekst. Die hebben dan een van de 4000 nu bekende er felijke ziekten. Van vijftien van deze ziekten, maar elke maand komt er wel eentje bij, kan men nu de verkeer de DN A-code lezen. Dat wil dus zeggen dat men al voor de geboorte kan vaststellen of zo'n kind wel of niet de ziekte van Huntington heeft of later verschijnselen zal vertonen van taaislijmziekte. ADA-deficiëntie is ook zo'n 'erfelijke'ziekte. Op de hele wereld zijn er maar 12" ge vallen van bekend, en al die mensen kinderen nog, want oud worden ze niet kunnen geen adenosine de- saminase, ofwel ADA, aan maken. Zonder die stof zijn ze bevattelijk voor elke aan waaiende ziektekiem, kort om, ze hebben geen enkele weerstand. Welnu, dat vierjarige kind dat nu met gen-therapie is behandeld, is zo'n patiëntje. Ze heeft van haar ouders het verkeerde recept, ofwel gen, geërfd voor het bereiden van het ziektekiemen be strijdende ADA. Het juiste DNA-recept ervan is al een jaar of tien bekend. Wat heeft men nu gedaan? Men heeft bij dat meisje wat bloed afgetapt en daar alle afweercellen uitgehaald. Vervolgens sluisde men in het DNA van deze verkeerd geprogrammeerde cellen het juiste DNA-recept voor de bereiding van ADA. Toen men deze cellen in voldoen de mate door kweken had vermenigvuldigd, gaf men op 14 september 1990 de nu terdege ADA producerende cellen weer terug aan het vierjarige kind. Naar het zich nu laat aanzien slaagde de ingreep: de nieuwe af weercellen schijnen nu vol doende ADA aan te maken om ziektekiemen letterlijk in de kiem te smoren. Hiermee is definitief een bladzijde omgeslagen in het geschiedenisboek van de ge neeskunde. Men is nu druk bezig met voorbereidingen voor de gen-therapie van kinderen met taaislijmziek te. Bloederziekte (hemofilie), sikkelcelanemie, en een zeldzame ziekte met de exo tische naam beta-thalasse- mie, zijn de volgende doel witten. De pionier Steven A. Rosenberg gebruikt nu erfe lijk veranderde witte bloed cellen met voorlopig ma ger resultaat voor de be strijding van de zeer agres sieve huidkanker maligne melanoom. De praktische moeilijkheden van gen-the rapie zijn enorm, maar theo retisch is nu alles mogelijk. Maar waar ligt de grens? Gen-therapie roept onmid dellijk de vraag op of alles wat we kunnen ook echt mag. Briefschrijfster Soms blijven reacties v, langer liggen dan ik zt willen. Maar veel in dt actualiteit vecht om de voorrang. Het overkom nogals eens dat ie mam commentaar of bezwaï omtrent wat ik heb iets aandraagt waarvai denk: dat is stof voor speciale gelegenheid. 2 een mevrouw met bew onleesbare handtekenii ze wilde anoniem blijv aan het eind van de zo geschreven over de veeleisendheid van mens. Die brief heb ik bewaard. Nu, in de vi kan die nadrukkelijk orde komen. Wij zijn zo materieel zo gesteld op mooie hu alles netjes in de verf". „Maar nou ben ik al zi het dak maar niet lekt. het mij vraagt, ik wil bekennen dat ik persot van netjes houd. Als ik voorkomen, loop ik nU een vlek in mijn rok, knoopje van mijn bloui gevoel voor netheid en nog verder. Ik vind he alleen 'zoals het hoort' stel er zelfs prijs op me een feest, een receptie, schouwburg te 'kleden voor mij trouwens het van het plezier. Verzoi zien geeft de mens een van behaaglijkheii zelfbewustheid en bepaald een groot goec ook een hommage aan eventuele gastvrouw, g Phil Bosmans heeft eei geschreven: Verzorg jt niet alleen voor jezelf, voor de spiegel mooi t maar vooral voor de a Anderen moeten ernaa Natuurlijk is het waarl alleen maar mooi van niet zo veel te betekent Maar een vrouw d er aardig uitziet, krijgt, zich dat bewust maakt, een prettig gevoel. Ong straalt ze dat dan uit. i niet de beste bijdrage h zijn aan de feestelijke sti die ze verwacht? Én die het hout van mijn huis stelt <jf briefschrijfster teweer tegen de trend i facade mooi te maken, dat bewijs ervan is dat alleen maar om uiterlijk vertoon gaat, heeft ze aan haar zijde. Toch hel gevoel dat ik mijn huis moet en mag onderhout Voor mij spreekt daarbi eerbied voor de materie Natuurlijk, als het werk óf zou zijn: of een huis in de lak, of een medem de hongerdood gevrij we ook mijn keuze snel gen Maar in het licht van ouderwetsvasten en onthouden, afzien van, nog: in het licht van hoi Afrika, komt deze tegen niet eens ter sprake. De meesten van ons die een bijdrage aan de actie Afrika hebben geschonk eten daar geen boterhai minder om. Geven onge hun huis geen likje vert minder. Wat hebben wi) westerse mensen anno niet allemaal nodig, om status op te houden. We merkkleding, trendy tru kopen de nieuwste cd's, de modernste keukenap in huis en torenhoge afspeelapparatuur, een kleuren tv, een video, ee personal computer. Had misschien nog iets andei willen hebbenIk houd stijl, van goede kleding, anders is dan supertrent Maar ik laat me bepaalé verleiden tot de aanscha elk nieuw kwikje, strik snufje. En van apparatus een bestaand huishoudei werkelijk wel eens veri Natuurlijk, als ik echt keuze zou moeten make dan ook mij maar een hart; dan neem ik event gescheurde broek op de toe. Maar ik ben zo vr uit te gaan dat ik er óók zonder kleerscheuren al als ik niet het allernieuw gebied van de mode en techniek aanschaf. We eens voor onszelf een ca moeten maken. Wat hou mens 'over' van zijn besteedbaar inkomen als zich daarvan eens ontho Als ik één keer dat plat om uit-eten-te-ga vrienden niet uitvoer, al leuke rok toch maar nie omdat er nog genoeg hanggen, kan ik aardig apart houden voor Afrik Misschien een moderne het aloude vasten FEBRUARI 1991 PAC door Joke Forceville-Van VASTEN Geef mij maar een warm hart en in zijn broek.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14