I geallieerde leun voor ltimatum Harlingen en Haarlem naar Perzische Golf Italiaanse marine ernstig in verlegenheid Israëli's vertrouwen alleen op zichzelf en God Verzoek om mijnenjagers kwam rijkelijk laat Hlfoorlog CcicLeSouatmt ZATERDAG 23 FEBRUARI 1991 PAGINA 9 isterdams bedrijf jit olie opruimen HAAG Het Amsterdamse bedrijf TCA Itechniek is ingeschakeld bij het opruimen olievlek in de Perzische Golf. Het gaat om olie die zich dicht onder de kust van [Arabië ter hoogte van het eilandje Abu Ali pt. ,,De kust daar is inmiddels opgedeeld in !kken waarvan wij er een voor onze reke- emen", aldus een woordvoerder. De andere len worden door bedrijven uit andere lan- werkt. Het Amsterdamse bedrijf pompt de qan het wateroppervlak af en slaat de olie ïgens op in opslagputten aan het strand. Die feutten worden op dit moment gegraven, fmensen van TCA zijn inmiddels al enkele i in het gebied om de klus voor te bereiden, landeren zijn op dit moment onderweg. Luchthaven Maastricht ontkent schending handelsembargo Irak BEEK Berichten als zou via de luchthaven Maas tricht in Beek het VN-handelsembargo tegen Irak geschonden zijn, worden door de directie ten stellig ste tegengesproken. Sinds de inval in Kuwayt door Irak worden alle vluchten van de Jordaanse Luchtvaartmaatschappij vanaf Beek naar Amman grondig gecontroleerd, zo deelde een woordvoerder mee. Zodra de douane iets verdachts constateert, wordt meteen de Economische Controle Dienst ingescha keld. Ook het bericht dat de Jordaanse luchtvaart maatschappij het vrachtvervoer vanaf Beek naar het Midden-Oosten enorm zou hebben verhoogd, is vol gens de luchthaven volledig onjuist. Nog slechts één vliegtuig vervoert hooguit twee keer per week vracht naar Amman. Voorheen waren dit vier vijf vluchten per week met twee toestellen. (Van onze correspondent Aart Heering) ROME De Italiaanse marine is ernstig in ver legenheid gebracht door de dood van de 19- jarige matroos Cosimo Carlino, die onder raad selachtige omstandighe den in de haven van Dubai is vermoord. De van het bevoorradings schip Stromboli afkomstige Carlino werd op 13 februari tijdens het passagieren door een messteek in de lever getroffen en overleed kort daarna. De dag daarop meldden twee andere Itali aanse matrozen zich als ge tuigen bij de politie. Zij ver klaarden hoe zij van dicht bij hadden gezien, hoe een donkere man, vermoedelijk een Pakistaan, Cosimo had gestoken en daarna was ge vlucht. De Italiaanse mari ne nam die versie over, waarna Carlino de media inging als het eerste Itali aanse i slachtoffer van de terroristen van Saddam. De politie van Dubai ver trouwde het verhaal echter niet, omdat het gezicht van de dode marinier wonden had vertoond die wezen op een zware vechtpartij. Bo vendien bleek het moord wapen, dat het zwaarge wonde slachtoffer volgens de getuigen zelf uit de wond had getrokken, onvindbaar. Maar toen de rechercheurs van het emiraat beide mari niers op hun beurt wilden ondervragen, stuitten zij op een botte weigering van het Italiaanse militaire com mando, dat pas na een week van diplomatiek getouwtrek zijn toestemming gaf. Don derdag sloeg een van de ge tuigen op het politiebureau door en verklaarde dat het hele verhaal verzonnen was. De moordenaar bleek geen internationale terrorist te zijn, maar is waarschijn lijk een collega van Carlino, die de twee mariniers met hun valse getuigenis hebben willen beschermen. In Italië vraagt men zich nu af in hoeverre de marine daar van wist. 1 1 J (Vervolg van 7 de voorpagina) _|COU/MOSKOU U| woordvoerder van ^ptpresident Gorbats- B Sergei Grigoriev, ïde de verklaring van 13J gisteren in de tuin 2™]het Witte Huis een 59jjpelijke reactie op 20.rekingen die mogelijk JJJj Saddam werden ge wit om tijd te winnen. 381 jgjweten allemaal dat het 37] moeilijker wordt om 68 im Husayn te vertrou- 20.%n dat is waarom dit een 16^jlakmoesproef is voor de gJlingen van Husayn", zei I56.driev voor het Ameri- 13.0e televisiestation CNN. Waarschuwde dat de on- ^■yaardelijke terugtrekking 3i"(jush van Saddam eist de 120-CBe leider in een vernede- 83.0 positie brengt. „De Ara- 1534 psychologie kennende, jvan uitgaande dat hij 75^erkelijk wil samenwer- SOlheeft Saddam iets nodig 6S.ajn gezicht te redden. In ^Mval zouden wij hem wei- Bven om dat te doen". 51 .ifitse premier John Major 68.5i hopen dat Saddam Hu- I3.7|zal beseffen dat het ulti- betekent „dat wij niet ld zijn te onderhandelen. 25ftweet nu precies waaraan 95.0geft te voldoen". Zijn mi- van buitenlandse zaken zei niet te verwachten addam Husayn ermee ak- I zal gaan, „maar wij ;en dat het juist was om deze laatste kans volko- jduidelijk te zijn: de tijd i sjacheren is voorbij". ranse minister van defen- Jgierre Joxe zei dat het nu ^^westie van uren is voor dat het grondoffensief tegen de Iraakse troepen in Kuwayt zal beginnen. Volgens de Duit se regeringswoordvoerder Die ter Vogel strookte het Ameri kaanse standpunt met de reso luties van de Verenigde Na- Opgelucht Israëlische regeringsfunctiona rissen toonden zich voldaan en opgelucht over het Ameri kaanse ultimatum aan Irak. „Het is duidelijk dat president Bush leiderschap en vasthou dendheid blijft tonen en de coalitie tegen Saddam Husayn langs de best mogelijke weg blijft voeren", zei minister van defensie Arens. Een medewer ker van premier Shamir was verheugd, maar waarschuwde dat de toestand in de Golf „met het uur verandert". Bij de Verenigde Naties in New York keurde Yemen het Amerikaanse ultimatum af. De Yemenitische ambassadeur Abdallah Saleh al-Ashtal zei dat een grondoorlog daardoor dichterbij komt en „ons terug bij af brengt". De Egyptische ambassadeur Amre Moussa gaf geen specifiek commentaar op het Amerikaanse ultimatum, maar zei dat Irak zich onmid dellijk, volledig en onvoor waardelijk uit Kuwayt terug moest trekken en de belang rijkste bepalingen van de VN- resoluties moest naleven, waaronder het herstel van de regering van Kuwayt. Hij be nadrukte dat de anti-Iraakse coalitie ondanks de initiatie ven van Baghdad en Moskou intact was gebleven en geen barsten vertoonde. Nederland Ook de Nederlandse regering heeft zich achter het ultima tum van president Bush ge- De Amerikaanse president Bush legt de laatste hand aan een verklaring waarin hij het ultimatum aan Irak zou aankondigen. schaard. Volgens premier Lub bers is het een „prima" aan vulling op het vredesplan van Sovjetpresident Gorbatsjov. Het ultimatum waarover het kabinet overigens niet was geraadpleegd is „een goed middel om het raamwerk van Gorbatsjov van de nodige druk te voorzien", aldus de minis ter-president. Lubbers bena drukte dat Irak zich volledig en onvoorwaardelijk uit Irak terug moet trekken en dat een schemertoestand tussen wel en niet terugtrekken voorkomen moet worden. De druk die Bush daartoe toepast noemde de premier „alleszins redelijk en geheel in lijn met de bedoe ling van de Verenigde Naties". voortduren van het regime- Saddam Husayn goed voorstel len, gezien het wapenarsenaal van Irak en de machtshonger van Saddam. Een staakt-het- vuren betekent daarom „niet alleen winst, maar ook een restant van zorg", aldus de premier, die stelde dat na een einde van de Golfoorlog nog veel diplomatieke arbeid in het verschiet ligt. (Van onze correspondente Willy Werkman) TEL AVIV „Blij?", zei de bloemenkoopman, „vredeskans?" Hij keek alsof hij het in Baghdad hoorde donderen. Rang schikte zijn paarse chry santen en zei: „Pas als Saddam Husayn niet meer De Israëli's hebben de buik vol. Van het steeds terugke rende luchtalarm, van de dich te bioscopen, van de gasmas kers, en van de met doodsdrei gingen afgewisselde voorstel len tot terugtrekken uit Ku wayt. „Gisteravond nog hoor den we die kerel zeggen, dat zijn leger tot de laatste man zou doorvechten", zei de bloe menkoopman. „En nu wordt ons ineens verteld, dat er mo gelijk een diplomatieke oplos sing is. Wat oplossing? Wat te rugtrekken? Afmaken, die Er was in Israël geen zucht van verlichting. Wel bezorgd heid. Want ook al gaan vooral de inwoners van Tel Aviv, na vijf weken Scud-aanvallen, danig in de richting van de geestelijke uitputting, niemand wil verder leven met de Sad- damfobie, die de schuilkelders, het plakband, en de gasmas kers tot een deel van hun le ven heeft gemaakt. Gisteren zei een huisvrouw, net terug van haar vlucht naar het buitenland. „De kinderen moesten eindelijk weer naar school. We konden niet langer wegblijven. Maar ik word hier gek. En toch ben ik niet blij, als het tot een regeling komt", zei ze. „Het door de Sovjetunie en Irak uitgewerkte voorstel be tekent een groot gevaar voor Israël", zei premier Shamir. En zo vaak als de Israëli's het oneens zijn met hun leiders, zo eenstemmig knikken ze nu 'ja'. De raketten, de chemische en de biologische fabrieken en de atoomfabrieken van Sad dam Husayn hebben hen para noïde gemaakt. Niet de vlag van de vrede heffen ze, maar die van de nationale blauw witte kleuren. Op de openbare gebouwen, op de bruggen, op de balkonnetjes en ook op de supermarkt,, vlak bij de plek waar een van de laatste Scuds insloeg. De huisvrouwen deden er gis termiddag gehaast hun inko pen. De Shabbat, de joodse rustdag, naderde en de angst nam weer toe. „Saddam Hu sayn handelt als een in het nauw gedreven kat", had de televisie-commentator uitge legd, en als de kat uithaalt, kan het heel pijnlijk zijn. Het leger heeft de anti-zenuw- gaspillen die aan de bevolking moeten worden uitgedeeld, klaar liggen. De pyridostigmi ne bromide-tabletten moeten een keer in de acht uur inge nomen worden, zo heeft de Bescherming Burger Bevol king al uitgelegd, en ze zijn een heilzame, hoewel niet ide ale aanvulling van de bij het gasmaskergeleverde atropi- nespuitje, waarmee de Israëli's nu ook al vijf weken hun boodschappen doen of hun hondje uitlaten. En dat het menens is met de zenuwgasbezorgdheid bleek gisteren ook uit het bericht, dat de nationale radio- en tele visie-omroepers intussen heb ben geleerd, hoe zij de bevol king moeten toespreken, wan neer Saddam Husayn zijn ze nuwgas of mosterdgas afvuurt. Legerwoordvoerder Nahman Shai, aan wiens lippen de Is raëli's hangen, wanneer hij tij dens weer een luchtalarm de luisteraars kalm aanraadt maar lekker dicht tegen el kaar aan te gaan zitten en er vooral op te letten, dat oma niet te zenuwachtig wordt, mocht trouwens dit weekeinde ook weer niet naar huis. Vijf weken heeft wat Israël betreft de wereldsympathie geduurd. Nu 'de slager' het kan overleven, trekken de Is raëli's zich weer terug in zich zelf met de conclusie, dat er toch niemand is die echt van ze houdt en dat ze alleen op God en zichzelf kunnen ver trouwen. België weigert weer levering van munitie BRUSSEL België wei gert opnieuw munitie te leveren aan de Britten. Ook de Fransen krijgen geen munitie. Maar de re gering in Brussel gaat bei de landen wel geld geven. Die bijdrage vormt een tege moetkoming in de kosten die het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk met hun aandeel in de Golfoorlog maken. Om hoe veel geld het gaat is nog niet bekend. De giften moeten ge zien worden „als een concrete blijk van solidariteit met die genen die zich, op basis van de resoluties van de VN-Veilig- heidsraad, inspannen om de principes van het internatio nale recht te doen eerbiedi gen", aldus de regering. Dat België weigert munitie te leve ren heeft te maken met de verscheurdheid in de regering. De socialisten verzetten zich met hand en tand tegen de le vering van oorlogsmateriaal. Extra uitzendingen op Nederland 3 HILVERSUM De gezamen lijke omroepen verzorgen van daag via Nederland 3 twee ex tra uitzendingen rond de af loop van het ultimatum aan Irak in verband met de grond oorlog. De uitzendingen zijn van 17 tot 18.30 uur en van 22.30 tot 23 uur. Om 18 uur Nederland se tijd loopt het ultimatum af. Mocht Irak zich eerder uit Ku wayt terugtrekken, dan be richten het NOS-journaal en de gezamenlijke omroepen hierover zo snel mogelijk op Nederland 3. Saddam schreef 'Unser Kampf' BERLIJN Het is al jaren uitverkocht en nergens meer te krijgen, maar het bestaat: 'Unser Kampf' van de Iraakse president Saddam Husayn. De Hamburger Rundschau en de Berliner Morgenpost maakten gisteren melding van het be staan van dit boek, dat in 1977 in Genève in het Duits en Arabisch werd gedrukt. Het gaat om een verzameling rede voeringen en vraaggesprek ken, waarin Saddam, die toen nog geen president was, drie politieke basisprincipes uiteen zet. Oorlog, nummer een, is in Saddams visie het meest geëi gende middel om Arabische solidariteit tegenover het Wes ten te kweken. Als tweede be leidsvoornemen noemt hij het uiteenspelen van Japan, de VS en Europa door middel van een slimme oliepolitiek. Derde en laatste doel is de bevrijding van Palestina. rikaanse militairen in de Saudische woestijn zoeken dekking achter een heuveltje, terwijl hun ga's van de landmacht Iraakse doelen bestoken. PflTD- APP SKE EN WISKE I DE HWiri6F5T0m OUDE tlJM/WÓFn no ff me noen twnn noeujtf voonu/r DE MYSTERIEUZE MIJN (c) Standaard Uitgeverlj/Wavery Pro (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net heeft gisteren besloten de mijnenjagers Harlingen en Haarlem naar het Golfgebied te sturen. De schepen zullen daar over zes weken aankomen. Het kabinet voldoet hiermee aan een Amerikaans ver zoek. De Nederlandse bij drage is vooral van bete kenis voor het ruimen van zeemijnen na afloop van de Golfoorlog. Daartoe zijn beide mijnenjagers ook het best uitgerust. Dat betekent dat de Harlin gen en Haarlem in elk geval op reis gaan, ook al trekt Irak zich dit weekeinde te rug uit Kuwayt en kan de Golfoorlog worden beëin digd, aldus premier Lubbers gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. Zonodig zul len beide mijnenjagers ook deelnemen aan oorlogsopera ties ten behoeve van de in ternationale coalitie in de Golf. De Harlingen en Haarlem zijn in beginsel uitgerust voor operaties in Europese wateren. Daarom zijn enige militaire aanpassingen nood zakelijk. Mede daardoor zul len de schepen pas over on geveer tweeëneenhalve week kunnen vertrekken. Dan hebben zij nog circa drie weken nodig om in het Golf gebied te arriveren. Bij de uitzending van de twee schepen zijn ongeveer honderd militairen betrok ken. De extra kosten die met de operatie zijn gemoeid be dragen een miljoen gulden eenmalig en per maand ruim 600.000 gulden. De Harlingen en de Haarlem worden be mand met de bemanningen van twee andere mijnenja gers, de Willemstad en Vlaardingen. Het ministerie van defensie heeft daartoe besloten omdat op deze wijze de meest geoefende beman ningen terecht komen op schepen die het beste mate- rieelgereed zijn. De Harlin gen en de Haarlem hebben onlangs nog een onderhouds beurt gehad. Mijnenjagers zoeken met hun sonar voor het schip uit de zeebodem af. Stuit men op een voorwerp dan wordt een draadgeleid onderwatervaar tuig, de PAP (Poisson Auto Propulsé), voorzien van een camera en een vernietigings lading naar de vermoedelijke mijn gestuurd om opnamen te maken. Die worden in de commandocentrale op de ja ger geanalyseerd. Blijkt het om een mijn te gaan dan laat de PAP de vernietigingsla ding zakken en wordt de mijn, nadat de PAP is terug getrokken, tot ontploffing gebracht. De twee Nederlandse mijnenja gers uit de Alkmaarklasse die naar de Golf gaan, zijn de Haarlem (M853) (foto boven) en de Harlingen (M854). FOTO: ANP (Door A. H. Lind) DEN HAAG De Neder landse mijnenjagers Har lingen en Haarlem die op verzoek van de VS in de Perzische Golf gaan assis teren bij het mijnenrui- men, zullen de vaarroutes vrijmaken nabij de Ku- waytse kust. Het is merkwaardig dat dit verzoek pas eergisteren door Amerika werd gedaan. Men kon immers verwachten dat in de buurt van de Kuwaytse wa teren het mijnengevaar ruim schoots aanwezig is. Men was ervan op de hoogte dat Irak beschikte over duizenden mij nen van diverse soorten ter wijl ook nog restanten van mijnenvelden uit de oorlog tussen Iran en Irak aanwezig zullen zijn. Hoewel de Ameri kanen met hun mijnenveeghe likopters, versterkt door En gelse mijnenjagers en mijnen vegers van de Saudische mari ne, nu beter voorbereid waren dan ten tijde van de oorlog tussen Iran en Irak, heeft het toch moeten duren tot de eer ste schepen (de Princeton en de Tripoli) op een mijn liepen alvorens om meer assistentie te vragen. Wat dat betreft heeft de hele besluitvorming veel weg van de roep om assis tentie toen de door de Ameri kanen overgenomen Kuwayt se tanker Bridgeton tijdens de Iran-Irak-oorlog op een mijn Tezamen Het is in zekere zin ook merk waardig dat de Nederlandse regering en de Koninklijke Marine zich niet in een eerder stadium hebben voorgenomen mijnenbestrijdingsvaartuigen naar dit gebied te zenden. Te meer omdat de eigen eenhe den tenslotte werd toegestaan in het mijnengevaarlijke ge bied te gaan opereren tezamen met de Amerikaanse vlooteen- heden. Hoe dan ook, het verzoek van de VS komt zeker te laat met oog op een eventuele geplande landing ter ondersteuning van een landoperatie, omdat de tijd die nodig is om de schepen uit te rusten, de bemanningen voor te bereiden en de extra voorzorgen op bewapeningsge- bied te nemen plus de over tocht naar de Perzische Golf zeker in totaal zes weken in beslag nemen. De enige schepen die er bin nen ongeveer twee weken hadden kunnen zijn, zouden de mijnenjagers Alkmaar en Zierikzee zijn. Maar dat zou dan wel enig kunst- en vlieg werk hebben gevergd want deze schepen zijn al in het westelijk deel van de Middel landse Zee als onderdeel van het NAVO-eskader, de Stan dard Naval Force Channel. Dat eskader versterkt de NAVO-eenheden aldaar, die de marineschepen vervangen die naar de Golf zijn vertrok- Het Amerikaanse verzoek wijst er overigens wel op dat de VS de Nederlandse mijnen- bestrijdingscapaciteit hoog in schatten, iets waar de marine trots op mag zijn. (De auteur is kapitein ter zee bd)

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9