apanse politici steunen >p beroemdste waarzegger Corruptie is smeerolie van economieën Latijns- Amerika 13 Onrust en coupdreiging in Albanië fqjITENLAND CeidócSoutant ZATERDAG 23 FEBRUARI 1991 PAGINA 7 EN I ge tproep nieuwe boycot estlé-babyvoeding Het Actiecomité Nestlé, dat zeven lang een boycotactie heeft geleid tegen gelijknamige Zwitserse voedingsmidde- loncern, heeft gisteren opgeroepen tot i nieuwe boycot. Volgens het actiecomité bkt Nestlé in de Derde Wereld nog altijd Onaanvaardbare wijze reclame voor zijn yvoeding. Daardoor zou het bedrijf everantwoordelijk zijn voor de dood anderhalf miljoen zuigelingen in de de Wereld. Zouden deze kinderen in babyvoeding van Nestlé gewone dermelk hebben gekregen, dan zouden vellicht immuun zijn geweest voor infec- ekten en zouden zij met de Nestlé geen srven water hebben binnengekregen, is edenatie. Dodelijke straling voor kankerpatiënten ZARAGOZA Een Spaanse gezond heidsfunctionaris heeft gezegd dat hij het ergste vreest voor 24 kankerpatiënten die in een ziekenhuis in Zaragoza een te hoge stralingsdosis hebben gekregen door een defect aan de apparatuur. Drie patiënten zijn al overleden. Een rechter in Zarago za heeft een onderzoek ingesteld naar wat door de Insalud-keten van staatszie- kenhuizen „het ergste ongeluk" van zijn soort in de geschiedenis heeft genoemd. Insalud zoekt wereldwijd deskundige hulp. De oorzaak van de fout met de li neaire versneller van General Electric, die vorig jaar van 10 tot 20 december te hoge stralingsdoses leverde, is nog onbe- Walesa wil eind mei parlementsverkiezingen WARSCHAU De Poolse president Lech Wa lesa heeft er gisteren bij het parlement op aan gedrongen dat eind mei verkiezingen worden gehouden. De kans dat de verkiezingen zullen plaatsvinden lijkt nu vrij groot. Volgens Walesa dienen de vervroegde verkiezingen als „een voorwaarde om de politieke situatie in het land te stabiliseren". Polen wordt geteisterd door een reeks van stakingen als protest tegen de hoge loonbelasting en de lagere levenstandaard die worden veroorzaakt door een radicaal be zuinigingsplan dat in januari van start ging. Het huidige parlement, waarvan slechts een derde deel van van 460 leden tijdens de verkiezingen in 1989 vrij gekozen zijn, wordt beschouwd als FOTO: AP een obstakel voor snelle hervormingen. Opnieuw incident in Japanse kerncentrale TOKYO In het koelsysteem van de reactor van de kerncentrale in Onaga- wa in het noorden van Japan is een klein lek geconstateerd. Het is het derde ongeluk in twee weken in een Japanse kerncentrale. De reactor bleef normaal functioneren terwijl technici het lek re pareerden. Er zou slechts een „te veron achtzamen" hoeveelheid straling zijn vrijgekomen. Op 9 februari schakelde een reactor in Mihama in het westen van Japan zichzelf automatisch uit we gens een lek in het koelwatersysteem. Het tweede ongeluk gebeurde donder dag in een kerncentrale in het noorden van Japan. Nadat de oliedruk in de tur bine plotseling wegviel, schakelde ook hier de reactor zichzelf uit. Sinds uitbreken intifada 75.000 Palestijnen vast JERUZALEM Sinds het uitbreken van de inti fada, de Palestijnse opstand in de bezette gebie den, hebben de Israëlische autoriteiten ongeveer 75.000 Palestijnen gearresteerd. Dat aantal houdt in dat ongeveer vier procent van de 1,7 miljoen Palestijnen in de Gazastrook en de westelijke Jor- daanoever de afgelopen drie jaar een keer is opge pakt. Generaal Amnon Strasjnov verklaarde in een televisie-interview, dat ongeveer 45.000 Pales tijnen voor de rechter zijn verschenen en gevon nist. Zo'n 14.000 Palestijnen zijn in zogeheten 'ad ministratieve' hechtenis genomen waarbij het niet tot een proces komt. De autoriteiten kunnen ar restanten in een dergelijk geval maximaal een jaar vasthouden. Momenteel zitten 1400 Palestij nen vast in hun cel, aldus Strasjnov. tge-)KYO De grote bgjarte limousines die elke der$ voorrijden voor zijn lis getuigen ervan hoe -nt"ilangrijk hij is als ge- opjuwe adviseur van de irei-panse crème de la crè- èrei. Maar Reisei Noguchi, n blinde man van 65 fr oud, is geen politiek de financieel kopstuk; hij de beroemdste waarzeg- hu nf van Japan. vanl deelt zijn helderziende ge- chten voor meer dan 1250 inê'lden per uur met politieke ele-pstukken als Noboru Takes- ia en Yasuhiro Nakasone, allebei premier zijn ge test. „Die twee consulteren vaak over de aandelen- »rkt", vertelt de waarzegger, n ze vragen me altijd over pstige dagen voor verkiezin- n en goede plaatsen om te ien Noguchi onlangs aan Na- sone vertelde dat het feit t zijn huis zich in een dood- |^Bende straat bevond bete- ^^ïde dat zijn carrière op een jod spoor was, verhuisde de Jiticus prompt. Hij verhuur- ^^zijn luxueuze huis in Tokyo een nietsvermoedende inkballer. ader Noguchi's klanten be- hdt zich ook de rijkste za- -nman van de wereld. Seiji Tsutsumi, die meer dan 30 miljard gulden zou bezitten, betaalt Nogushi een knappe beloning voor tips over wat hij moet dragen bij belangrijke vergaderingen. President Corazon Aquino van de Filipijnen is ook een klant van Noguchi en een belangrij ke Canadese politicus vraagt hem regelmatig om advies. Als Margaret Thatcher de brieven had beantwoord die Noguchi haar heeft gestuurd, was ze misschien nog wel premier ge weest. Noguchi zegt dat hij haar al in september heeft ge waarschuwd dat ze ten val ge bracht zou worden. De Japanse stemmers, die vaak zelf ook waarzeggers raadplegen, lijken er geen pro blemen mee te hebben dat hun leiders zich door de voorspel lingen van een waarzegger la ten beïnvloeden. Dit staat in scherp contrast met de oproer die ontstond in de Verenigde Staten toen bleek dat de vori ge president, Ronald Reagan, zich tijdens zijn presidentschap verliet op de astrologische tips van zijn vrouw Nancy. Wat de wereld ook moge den ken van zijn gave, Noguchi vaart er wel bij. De limousines die voorrijden voor zijn huis in Nippori in het noorden van Tokyo nemen de laatste tijd nog in aantal toe. Het gerucht doet de ronde in medialand dat de tijd nadert voor premier Toshiki Kaifu om terug te ke- Het steunen van een potentië le premier is een kostbare zaak in Japan en zowel politici als financiële kopstukken vra gen Noguchi om advies. Het is bijna zeker dat Kaifu het lood je gaat leggen. De afgelopen weken is het een gekkenhuis geweest in de Diet (het parle ment). Kaifu is er niet in ge slaagd de recalcitrante leden van de Liberaal-Democrati sche Partij (LDP) ervan te overtuigen dat zijn belofte om 15 miljard gulden beschikbaar te stellen voor de geallieerde oorlogsinspanningen in de Golf gerechtigd was. Er zijn schoenen gegooid naar hem gegooid en er bestaan foto's van de premier in tranen tij dens een bijzonder heftige ver gadering. Het is niet bekend of Kaifu sindsdien gebrouilleerd is met zijn eigen waarzegger. Kaifu zou zich verlaten op de voor spellingen van een geisha die een exclusief restaurant in To kyo runt, dat door veel politici wordt bezocht. Als Kaifu slim is houdt hij het contact met dergelijke figuren echter be perkt tot een minimum; zijn voorganger Sosuke Uno werd in 1989 aan de dijk gezet van wege een erotische affaire met een geisha die geen geheimen kon bewaren. Kaifu heeft ook iets met het nummer 29. Hij studeerde af in het Japanse kalenderjaar Showa 29 (1954) en werd op 29-jarige leeftijd gekozen tot parlementslid bij de 29e La gerhuisverkiezingen. Tot zijn verbijstering kreeg hij kamer 629 toegewezen in het Parle mentsgebouw. Kaifu raakte in 1989 definitief overtuigd van de kracht van het nummer toen hij als onbe kend maar als onberispelijk te boek staand parlementslid werd gekozen tot premier: het was zijn 29e jaar als parle mentslid. Sindsdien heeft hij zich aan het nummer vastgeklampt. Wanneer hij tijdens campag nes de stad waar hij vandaan komt in het westen van het land bezoekt, doet hij dat het liefst op de 29e. Hij kondigde een portefeuillewisseling in zijn kabinet aan op 29 decem ber en volgens de Japanse rod delpers bezit hij 29 gestippelde stropdassen. Deze week zal Noguchi zijn voorspelling dat Kaifu's val op handen is be kend maken. Wie wil weten wie hem zal opvolgen moet de gangbare prijs betalen. Of Noguchi's voorspellingen uitkomen staat echter nog te bezien. Hij heeft ook voorspeld dat Saddam Husayn afgelopen maandag om het leven zou ko men bij een geallieerde lucht aanval. JOANNA PITMAN (c) The Times direlL i i kteirans kabinet uziet over lieuwe sigaret ARIJS Het op de markt lengen van de nieuwe Franse garet Chevignon heeft een lurtje verooreaakt in het ka- h(pet-Rocard. at staatstabaksfabrikant Sei- zijn jongste 'blonde' uit puur immerciële motieven heeft inoemd naar de bij Franse ngeren populaire mode van iegeniersjacks is volgens mi- ïwerlster Evin van volksgezond- (id een schaamteloze ontdui- ïrenjig van zijn laatste anti-ta- ikreclamewet. Deze met veel jn en moeite door het parle- ent aangenomen wet moest direi Franse jeugd beschermen gen dergelijke propaganda, aar collega Charasse van be- foting denkt daar toch anders [er en vindt dat de Franse ügd, die toch rookt, uit eco nomische overwegingen dan aar beter Franse sigaretten in opsteken, jlsrrfin en zijn staatssecretaris urieux zijn woedend op Cha- isse, Seita en het Franse kle- Ingsmerk Chevignon. De la- idurjmieke begrotingsminister, ilf een bekend roker, heeft n eigen argumenten. „De anse tabaksindustrie "heeft j te zeer te lijden onder de u nncurrentie van buitenlandse lerken", aldus Charasse. Tot pnhoop van collega Evin feeft hij laten weten de nieu- Jë sigaret wel lekker te vin- in. In het rokerige debat feeft premier Rocard onder- ^Issen partij gekozen. Volgens ^^m heeft Seita 'de geest' van vins nieuwe wetgeving op (clame voor tabak en alcohol p de meest expliciete wijze erkracht'. Of Rocard de Che- jgnon definitief zal uitdruk- en is onbekend. ien- Boeken van Enver Hoxha smeulen nog na in de door betogers vernielde winkel Flora, van waaruit de voormalige Albanese leider ooit illegale activiteiten onplooide tijdens de anti-fascistische oorlog. FOTO: EPA BELGRADO In Alba nië is vrijwel de gehele regering naar huis ge stuurd. Alleen de minister van defen sie en zijn collega van buiten landse handel zijn door presi dent Ramiz Alia gehandhaafd, zo heeft het Joegoslavische persbureau Tanjug gemeld. Een tijdelijke Presidentiële Raad heeft de taken van de regering overgenomen. De ontslagen volgen op de on rust van de afgelopen dagen in het land. Het massale ontslag van ministers heeft ook voed sel gegeven aan de geruchten over een coup in Albanië. Na decennia van stalinistische dictatuur worden in het land op 31 maart verkiezingen ge houden waaraan meerdere partijen mógen deelnemen. In conservatieve kring bestaat daartegen groot verzet. Gisteren deden zich opnieuw gewelddadige incidenten voor in de hoofdstad Tirana. Voor de militaire academie zou zijn gevochten tussen politie en be togers die van plan waren een buste van de vroegere sterke man Enver Hoxha neer te ha len. De betogers zouden op de poli tie hebben geschoten. Daarbij kwam een agent om het leven en werd een andere gewond. De politie beantwoordde het vuur, aldus de televisie. Drie betogers werden gedood en verscheidene gewond. 'Weg met Gorbatsjov' Ruim 50.000 Moskovieten hebben gisteren buiten het Kremlin hun steun betuigd aan Jeltsins op roep voor het ontslag van Sovjetpresident Gorbatsjov. Berichtgeving Surinaamse tv geminimaliseerd PARAMARIBO In Surina me hebben de nieuwe macht hebbers de berichtgeving op de tv daadwerkelijk naar zich toegehaald. Van een „verster king" van de STVS werd half januari voor het eerst gespro ken. Sinds deze week zijn drie personen in dienst van de overheid toegevoegd aan de nieuwsdienst. Robert Wijdenbosch heeft nu de leiding van de redactie. Naar verluidt is de door het le ger geïnstalleerde interim-re gering er veel aan gelegen de komende dagen alle binnen lands-politiek getinte bericht geving te minimaliseren. Waarnemers in Paramaribo rekenen erop dat deze terug houdend zal verdwijnen als de aan het leger gelieerde NDP zijn campagne voor de verkie zingen van 25 mei gaat begin nen. Het Nederlandse consulaat in Paramaribo is enige tijd ont ruimd geweest nadat er een bommelding was binnengeko men. De politie heeft geen ex plosief kunnen vinden. De fractiestrijd binnen het Jun glecommando is deze week op de spits gedreven. Bij een be schieting op de Marowijne-ri- vier heeft Ronnie Brunswijk, in het gezelschap van soldaten van het Surinaamse Nationaal Leger, het vuur geopend op zijn vroegere metgezel Max Belfort. Belfort deelde gisteren telefo nisch vanuit Frans-Guyana mee: „Het is gewoon laf van Brunswijk dat hij mannen met wie hij vijf jaar heeft ge woond, gegeten en geleefd zo bejegent. IE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MAXICAANSE AFGODSBEELD miÏN831 Diaz besluit dit gedeelte van zijn verhaal met Rob te Ijze op een prachtige Indiaanse tekening die aan de wand erkefcngt. „Dit is een zg. codex", zegt hij, „hiëroglyphen getekend arzofo een geitenhuid en het is mijn grootvader, die deze codex In- "yrtijd heeft gevonden, gelukt om de tekens te ontcijferen. Zij r $ven vrij nauwkeurige aanwijzingen omtrent de plaats, waar Buwen geleden de Indianen Huitzilopochtli hebben begraven. Mijn grootvader was een rijke hidalgo met veel grondbezit en een reusachtige veestapel. Maar toen hij de codex had ontcij ferd, had hij geen rust meer. En zijn vrouw - mijn grootmoeder dus - spoorde hem eveneens aan een poging te doen het beeld te gaan zoeken. Hun zoon - later mijn vader - was al even en thousiast voor het avontuur en samen met mijn grootvader trok hij er op uit om het afgodsbeeld op te sporen". (Van onze correspondent Frans Lindenkamp) BUENOS AIRES De Argentijnse president Me nem heeft de morele noodtoestand in het land uitgeroepen. De maatregel is bedoeld om paal en perk te stellen aan de cor ruptie die zich diep heeft ingevreten in dagelijkse leven van het Zuidameri- kaanse land. In de ogen van Menem vor men de wijdverbreide om kooppraktijken „een gezwel dat de democratische institu ties van het land in gevaar brengt". Menem heeft daarom tien diepgaande maatregelen aangekondigd die de corruptie moeten bestrijden. Een ervan is een verdubbeling van het budget voor organen die de controle uitvoeren op de beste ding van overheidsgeld. Te vens is het voortaan moeilijker om met 'niets doen' een staat spensioen te veroveren. Het was in Argentinië een alge meen bekend gegeven dat hoge overheidsfunctionarissen tal van uitkeringen verzamel den door regelmatig van job te verwisselen. Volgens de letter van de wet gaf minimaal een dag werken in een hogere functie al recht op een pen sioen. Het Argentijnse staatshoofd kwam met zijn schoonmaakac tie op de proppen, nadat de Amerikaanse ambassadeur Te rence Todman aan de bel had getrokken. In een kwade brief ventileerde deze met goedkeu ring van het Witte Huis een serie klachten van Ameri kaanse ondrnemingen. Het meest in het oog lopende geval was die van Swift Armour. Het vleesverpakkingsbedrijf zou tegen betaling van sub stantiële vergoeding versneld in aanmerking kunnen komen voor importvergunningen van speciale machines. Het aanbod was gedaan door niemand minder dan een naaste mede werker van de Argentijnse president zelf. Menem ontplofte zowat toen hij de brief van de ambassa deur in handen kreeg. Hij be schouwde deze als een inmen ging in de Argentijnse binnen landse aangelegenheden. Toen de Argentijnse pers een kopie van de brief afdrukte moest hij echter wel actie onderne men, want de geloofwaardig heid van zijn regering stond op het spel. Onderzoek bracht aan het licht dat Menems zwager, Emir Yotna, de verleiding niqt had kunnen weerstaan om smeergeld te vragen aan Swift Armour. Samen met Torna moesten vier ministers het veld ruimen. Ook zij hadden zich met dubieuze praktijken ingelaten. Irritatie In een poging om de aangetas te reputatie van zijn regerings team op te kalefateren, heeft hij nu van al zijn directe me dewerkers geëist dat zij inzicht geven in al hun bezittingen en de herkomst ervan. Menem zelf zal ook een dergelijk do cument overleggen. De Amerikaanse regering gaf de ambassadeur in Buenos Ai res toestemming om zich met de interne aangelegenheden van Argentinië in te laten, omdat zij in toenemende mate verontrust raakt over de wijd verspreide corruptie op het Latijnsamerikaanse continent, en in Argentinië in het bijzon der. Volgens de officiële versie is de bezorgdheid van het Wit te Huis vooral ingegeven door het gevaar dat smeergeldprak tijken opleveren voor de prille democratieën, maar dit is slechts de halve waarheid. In de Amerikaanse bezorgdheid zit ook een brok opgekropte irritatie verborgen. De Verenigde Staten durven het niet hardop te zeggen, maar zij vinden dat vooral Amerikaanse bedrijven de dupe zijn van de corruptie. In hun ogen werkt de situatie concurrentievervalsing in de hand. Zo zouden locale bedrij ven niet zijn onderworpen aan de strenge vestigingswetten, waaraan de buitenlanders zich wel moeten houden. Het verkrijgen van importver gunningen en licenties bete kent veelal een lijdensweg langs de loketten van stoffige bureaucraten, die alleen tegen een beloning in de vorm van commissies of giften hun werk doen. Protesteren helpt niet. Erger nog, het werkt meestal averechts. In veel gevallen zit er niet veel anders op dan de diepgewortelde corruptie-tra ditie te accepteren en te beta len, zodat op zijn minst de con tinuïteit van de produktie ge waarborgd blijft. Hoogste niveau Het zijn echter niet louter bui tenlandse bedrijven die met hun hoofd tegen de muur lo pen. In heel Latijns-Amerika is een 'kleptocratie' actief die teert op zak van de staat, het particuliere bedrijfsleven en zelfs tot aan individuen toe. Voorbeelden te over. Zo zijn in Brazilië „spookamb- tenaren" een bekend ver schijnsel: duizenden over heidsdienaren die voor een volle baan krijgen betaald maar nooit op hun werk ver schijnen. In Paraguay is de corruptie tot op het hoogste ni veau geïnstitutionaliseerd. Er ger nog, zonder corruptie functioneert het land niet. Pa raguay voert alles in wat los en vast zit en verkoopt dat met veel winst aan de buur landen, waar veel van de pro- dukten niet te koop zijn. Om gekeerd leeft Paraguay ook weer van de smokkel uit an dere landen: dertig procent van het wagenpark van de hoofdstad Asuncion bestaat uit gestolen Braziliaanse auto's. In de grensstreken leven profes sionele bendes van autodieven in goede harmonie met be hoeftige douaniers, die kans zien hun armetierige salaris aan te vullen. Iedereen is van de omkooppraktijken op de hoogte, er gebeurt echter niets. Uit vrijwel alle landen zijn soortgelijke verhalen te mel den. Overal geldt dat je de po litie met geld te vriend moet houden. Stijfkoppigheid bij aanrijdingen en dergelijke wordt duur betaald. Beter is het daarom aan het verzoek van een noodlijdende agent te gemoet te komen en een paar honderd gulden te geven. Handelsblok Het Amerikaanse protest via zijn ambassadeur tegen de cor ruptie in Argentinië is een te ken aan de wand dat de VS niet alles meer over hun kant willen laten gaan. De bezorgd heid over het wijdverspreide geritsel en geschuim is niet al leen bedoeld ter versterking van de Argentijnse democrati sche instituties. Veel eerder lijkt het erop dat het Witte Huis president Menem onder sterke druk heeft willen zetten om in het openbaar schoon schip te maken, door een voor beeld te stellen. Als dat de op zet is geweest dan zijn de VS daarin voorbeeldig geslaagd. Wat de Amerikanen waar schijnlijk vooral door het hoofd speelt is president Bush' voorstel te komen tot het Ver enigd Amerikaans handels blok, een gemeenschappelijke markt van Alaska tot Vuur land. President Bush heeft als streefdatum voor de ingang van het pact 1994 in zijn hoofd, maar ook hij zal besef fen dat voor die tijd nog heel wat plooien moeten worden rechtgestreken.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7