Genland ussenbalans tekenend voor fatalisme bij PvdA ^iets mag routine worden Politiek Partij Parlement Belastingverhoging iet de schuld van CDA Ceidóe Couootit ZATERDAG 23 FEBRUARI 1991 PAGINA 5 :AAG „Al zet 3 de hele bevol- water en brood, l zal hij een goede iuitslag halen", imerking van oud- dsbestuurder los tijdens een ver- g van de PvdA- is tekenend voor rusting die zich heeft gemaakt mmige sociaal-de- n rond het Bin- Hoewel er nog tine twee weken te tot de dag van de erkiezingen, heb- zich neergelegd bij Igende stembusne- van hun partij. [isme is gebaseerd op iepeilingen, die steeds e melden: groot verlies PvdA en lichte winst isatie voor het CDA. kele socialist wordt eleens opstandig van. len toch samen in het waarom doen wij het kH|echt en doet het CDA goed?". Maar anderen, enk Vos, vinden dat e moeite. Wat hen be at strijden tegen Lub- [jk aan vechten tegen De veronderstelde onaantast baarheid van premier Lubbers lijkt ook de reden te zijn waar om de PvdA-ministers onder leiding van Wim Kok uitein delijk toch vrij gemakkelijk akkoord gingen met bepaalde passages in de Tussenbalans. Anders is het moeilijk ver klaarbaar dat een kabinet met sociaal-democraten de huren en de tram- en bustarieven de pan uit doet rijzen. Hoe zou een bijstandsmoeder die op de PvdA heeft gestemd zich gevoeld hebben bij het le zen van dit soort berichten? Heeft zij er iets aan dat ter compensatie van het koop krachtverlies de belastingvrije voet met zeshonderd gulden wordt verhoogd? Waarschijn lijk niet. Een uitkeringstrek ker heeft doorgaans een zo mager inkomen dat zij of hij helemaal geen belasting be taalt en dus ook niet minder kan gaan betalen'. Illusie En wat moeten arbeiders den ken die in bedrijven werken waar de directeuren steeds ho gere salarissen en de aandeel houders steeds dikkere divi denden ontvangen? Het kabi net wil dat de mannen op de werkvloer de komende drie jaar nog slechts de 'koop- krachtbehoud-lijn' volgen. Zelfs FNV-voorzitter Johan Stekelenburg, die de laatste tijd alles in het werk stelde om zijn voorganger Wim Kok te steunen, realiseert zich de on mogelijkheid van deze eis van het kabinet. „Het is een illusie te denken dat wij bij een ver dere groei van de economie en de winsten op de nullijn gaan zitten, zeker niet als er geen stevig werkgelegenheidsbeleid wordt gevoerd". De enige 'arbeidsmarktmaat regelen' die de FN V-chef in de Tussenbalans heeft aangetrof fen, sturen zijns inziens precies de verkeerde kant op. Het ka binet wil negenduizend banen bij de rijksoverheid schrappen en is bovendien van plan de vut-leeftijd weer te verhogen. Ook het met veel tamtam ge lanceerde plan ter bestrijding van ziekteverzuim en arbeids ongeschiktheid vermag geen enthousiasme te wekken bij de voorzitter van de grootste vak centrale. „Tachtig procent van de maatregelen moet worden getroffen door werkgevers en werknemers". Stekelenburg voorziet dat dit voor de werk gevers reden zal zijn achter over te blijven leunen. Zelfs met boetes zullen zij niet in beweging te krijgen zijn, ver wacht hij. Velen vragen zich af waarom Wim Kok zich kennelijk zo weinig geweerd heeft. Is ook de leider van de PvdA aange tast door de gedachte dat het CDA oppermachtig is? Het lijkt er verdacht veel op. Men leze de volgende uitspraak van een anonieme PvdA-minister in het weekblad Vrij Neder land: „Wim realiseert zich dat we als sociaal-democratie in een kwetsbare internationale trend naar beneden zitten. Vuurwerk bij de Tussenbalans leek hem daarom zinloos". Scepter Als Kok er niet op uit is het CDA concurrentie aan te doen, wat is dan wel zijn stre ven? Een goed beheerder zijn van de nationale schatkist en zich op die manier opwerpen als dè kandidaat voor de op volging van Lubbers als minis ter-president, zegt zijn omge ving. Men wijst erop dat Lub bers over hooguit twee a drie jaar politiek Den Haag zal ver laten. Tegen die tijd wil Kok in de ogen van het Nederland se volk het imago van een tweede Drees hebben opge bouwd. Maar er is nog meer nodig. Kok kan de scepter alleen maar overnemen als zijn partij opnieuw aan de regering mag deelnemen. Die kans is het grootst als de PvdA in de gunst blijft bij het CDA. Daar voor is een positieve houding van Kok tegenover Lubbers vereist. Deze laatste zal im mers grote invloed hebben op de partnerkeuze van zijn partij bij de volgende kabinetsforma tie. Welnu, over de eerste man van de PvdA behoeft Lubbers zich niet te beklagen. Bij de presentatie van de Tussenba lans bijvoorbeeld ontkende Kok met klem dat hij zich ooit getergd had gevoeld door de minister-president. Een opmerkelijke uitspraak, omdat de vice-premier daar mee zijn tweede man Thijs Wöltgens liet vallen als een baksteen. Tot twee keer toe had de bebaarde fractieleider tijdens de discussie over de Tussenbalans een voorstel van Lubbers „een provocatie" ge noemd. Daarbij ging het ten eerste om de sociale uitkerin gen, die de premier nog slechts 'waardevast' wilde maken (al leen de prijsstijgingen volgen) in plaats van welvaartsvast (koppeling aan het algemene loonpeil). De tweede provoca tie was volgens Wöltgens het proefballonnetje van de pre mier om een verplicht eigen risico in te voeren voor de nieuwe basisverzekering tegen ziektekosten. Beide plannen staan haaks op het programma van de PvdA en -nog belangrijker - op het regeerakkoord. Wöltgens werd er dan ook zo woedend over dat hij zelfs met een kabinets crisis dreigde: „Een kabinet met de PvdA waarin het eer lijk delen niet voorop staat, heeft geen bestaansrecht". Levensgevaarlijk Wöltgens beseft ook dat een grote nederlaag bij de staten verkiezingen levensgevaarlijk kan zijn voor zijn partij. Niet voor niets heeft hij deze week in een interview met enkele Brabantse kranten het CDA gewaarschuwd de PvdA na het bijna onvermijdelijke stembusverlies niet te gaan koeioneren. Overdreven angst, zeggen sommigen, wijzend op geruststellende uitspraken van premier Lubbers. Oud-minis ter en -fractieleider Ed van Thijn, tevens politicoloog, denkt er anders over. Hij voorziet een breuk in het ka- binet-Lubbers/Kok wanneer de sociaal-democraten op 6 maart een forse nederlaag lij den. Van Thijn verwijst naar eer dere nederlagen bij statenver kiezingen die de PvdA als re geringspartij moest incasseren. Zowel in 1958 (vierde kabinet- Drees), 1966 (Cals/Vondeling) als in 1982 (Van Agt/Den Uyl) leverden slechte statenverkie zingen voor de sociaal-demo craten korte tijd later een ka binetscrisis op. „Het staat vast dat een dramatische uitslag de verhoudingen in het derde ka- binet-Lubbers enorm op de proef zal stellen. Het kan een half jaar duren, het kan een jaar duren voordat het in een kabinetsbreuk tot uiting komt", aldus de huidige burge meester van Amsterdam in een vraaggesprek met Else vier. Hij denkt dat de kaderleden in opstand zullen komen als de PvdA maar blijft verliezen. Te velen van hen, zoals nu weer de kandidaten van de PvdA voor een zetel in provinciale of gedeputeerde staten, zijn af hankelijk van de attractiviteit van de leiders in Den Haag. Na de desastreuze gemeentelij ke verkiezingen van vorig jaar kon Wim Kok de gemoederen nog sussen. Als hij nu weer een smadelijke nederlaag lijdt, kan hij het wel schudden, meent Van Thijn. Durft partij genoot Henk Vos hem tegen te spreken? RIK IN 'T HOUT iTE VROUWELIJKE SECRETARIS-GENERAAL HELEN DE MAAT: 'HAAG Overal j 576e ging werken, was flERV beetje de eerste Die traditie heeft de Maat-Koolen it de dag van van- voortgezet. Per 1 k>rdt ze officieel se- ^-generaal bij het jrie van sociale za- i daarmee is ze dan 'ste vrouwelijke to- ernaar in Neder- „Een mijlpaal? Het its over de samenle- fekiat mijn benoeming pkt". fheid bevalt haar wel. jn er, in 1968, bij de ar- Ipectie. Elk district had één vrouw in dienst, lie volgens de heren nu il beter geschikt was ciaal vrouwen- en kin- jid te controleren. In - pakte ze een overstap politiek, ze werd wet- in Delft namens D66. e partij vier jaar later iezingen maar twee ze- rhield, keerde ze terug overheid. „Mijn in- het college zou sterk ;n. Dat perspectief mooie aanleiding om ers te gaan doen. Maar van die omstandig- Idt voor alles, ook voor ieuwe baan: het mag utine worden". doet is veel afstande- igt dat u beter denk het wel. Het gaat om het ministerie van zaken als bedrijf goed functioneren. In te- in^ tot dingen die je als der bereikt, ziet de sa- ing daar weinig of an, maar dat vind ik In de politiek ben je n dingen zo snel moge- veranderen, in mijn baan kan ik veel meer e termijn werken. Het veel complexer en dat leuker. Ik denk dat ik jeschikt ben voor dit verk, voor een baan ik kan organiseren en ïn kan sturen. Hier kan ik ook meer op de langere termijn werken, investeren in de toekomst". Zelf beslissen Haar kantoor baadt in de bloe men en bloemstukken, ter op luistering van haar benoe ming. Er is nauwelijks ruimte voor een gesprek aan het door haar zelf uitgezochte, modern vormgegeven meubilair, dat een ideale combinatie is tussen vriendelijkheid en zakelijk heid. De omgeving van ie mand die met een gouden le peltje in de mond is geboren? Helen de Maat: „Ik kom uit een gewoon gezin, mijn ouders hebben mij nooit gestimulerd om carrière te maken, maar me ook nooit tegengewerkt. Ik kom ook niet uit wat mensen een politiek nest noemen. Ik had twee oudere broers, mis schien heb ik daardoor geleerd mij als meisje te handhaven. Maar dat is een vorm van dieptepsychologie waar ik me liever niet aan waag. Ik kan niet zeggen dat ik uit een be voorrecht, beschermd milieu kom en ik ben evenmin in deze topfunctie terecht geko men omdat al bij voorbaat vaststond dat ik het moest worden gezien mijn afkomst. Ergens in mijn puberteit ben ik me ervan bewust geworden dat een mens keuzes kan ma ken, zelf kan beslissen hoe het leven er uit zal gaan zien. Het lezen van Jean Paul Sartre heeft op dat punt veel voor me betekend. Je kunt je leven misschien niet maken, maar met mijn katholieke opvoe ding zeg ik wel: je kunt met de genade meewerken". Hebt u vanaf dat moment een carrière voor uzelf uitgestip peld? „Nee, dat kan ik niet zeggen. Het is gelopen zoals het gelo pen is. Van de ene stap kwam de volgende. Steeds heb ik me afgevraagd: zou ik dat willen en zou ik dat kunnen? Steeds was het antwoord: ja. Daar voor moet je natuurlijk wel ri sico's nemen, omdat je nooit weet waar je grens ligt. En ik heb altijd genoeg vertrouwen gehad om zo'n nieuwe stap te zetten. Dat zelfvertrouwen is niet aangeboren, dat heb ik ontwikkeld. Door risico's te nemen. Mensen die veiligheid zoeken, zullen die slag nooit maken. Je moet onderne mingszin hebben, niet al te bang zijn dat je een keer afge brand wordt. Zonder roekeloos te zijn". Uw carrière ziet er op het eer ste gezicht vrij rustig uit. Waar hebt u die risico's genomen „De grootste stap voor mij was toen ik werd gevraagd als in terim-manager districtshoofd van de arbeidsinspectie in Haarlem. Ik heb er heel lang over nagedacht of ik dat wel zou doen, want er waren daar grote organisatorische proble men en mijn komst was be paald niet door iedereen ge wenst, er was veel weerstand. Uiteindelijk zei ik tegen me zelf: nou ja, als het misgaat, dan gaat het mis. Maar het ging goed en naarmate je dat soort stappen meer zet, krijg je meer zelfvetrouwen. Door er dus gewoon te gaan zitten, te kijken hoe het loopt, hoe het zou moeten lopen en hoe je een draagvlak creëert om de veranderingen die volgens jou noodzakelijk zijn ook daad werkelijk door te voeren. Je moet mensen meekrijgen; de helft plus één. Dat kun je be reiken door andere perspectie ven te schetsen. Mensen zien een verandering vaak als be dreiging, maar ze zouden het ook als een kans kunnen zien. Het gaat er juist om die andere kant van de medaille te laten zien". Hoe doe je dat „Tja, dat is handwerk, daar kan ik geen algemeen concept voor geven. Gewoon kijken en analyseren. Je moet mensen duidelijk maken dat ze in een organisatie werken en dat ze niets meer hebben als die or ganisatie niet meer functio neert". Daarvoor is macht onmisbaar „Zoiets bereik je niet door macht uit te oefenen. Macht heb je nodig voor het geval je het nodig hebt. Om er op te Topambtenaar De Maat: „Vrouwen moeten meer ruimte nemen, ze komen nog te weinig voor zichzelf op". FOTO: STEPHEN EVENHUIS kunnen terugvallen. Maar ge zag moet je opbouwen, ande ren moeten jou ook gezag toe delen, dan is het goed. Mooi verhaal hè? Maar daar komt het wel op neer. In sommige conflictsituaties moet je terug vallen .op je macht, maar macht mag nooit de basis zijn voor je functioneren". Is het wel een lekker gevoel? „Macht? Nee, ik vind het al leen maar een grote verant woordelijkheid om daarmee te kunnen omgaan". Politieke lading Iedere secretaris-generaal be weert bij hoog en bij laag dat de functie noch de benoeming een politieke lading heeft. Dus ook Helen de Maat. Ze geeft leiding aan een team en is ver antwoordelijk voor organisa tie, personeelsbeleid, de coör dinatie tussen de beleidsafde lingen en ze adviseert de be windslieden gevraagd en on gevraagd. Mag ze in zo'n func tie ingaan op meningen van 'buitenstaanders' als hoogle raar dr. Pim Fortuyn die vin den dat we genoeg hebben aan een paar honderd ambtenaren per ministerie? „Dat is geen politiek, dat zijn bedrijfsmatige opvattingen en daar wil ik wel iets over zeg gen. Er zitten goede elementen in zijn betoog. In het kader van de grote efficiëncy-opera- tie van de overheid zijn wij daar ook al een beetje mee be zig. We lichten het hele depar tement door op effectiviteit en efficiency. Doen we het goed en kunnen we meer privatise ren? Ik ben overigens terug houdend als het er om gaat alle uitvoerende werkzaamhe den van de overheid onder te brengen in marktgerichte or ganisaties. Voor mij is nog niet keihard aangetoond dat priva tisering alle heil en zegen brengt". U zou wel graag iets verande ren? „Het enige dat ik graag wil, is dat die grote effectiviteitsope ratie goed gaat lopen. De ko mende jaren moeten alle taken die we verrichten worden doorgelicht op doelmatigheid en doeltreffendheid. Wat wil sociale zaken de komende ja ren doen? Wat is nog actueel? Zijn sommige taken misschien niet meer nodig?" Hoe je het ook went of keert, dit gesprek vindt toch vooral plaats omdat u de eerste vrouw bent die zo'n topfunctie heeft gekregen. Daarom nog even deze vraag: Nooit men sen ontmoet die vonden dat u eigenlijk niet zo'n hoge baan behoort te hebben, omdat u een vrouw bent? „Eigenlijk niet. Het probleem is misschien dat mensen het je toch nooit vertellen als ze dat zouden vinden. Ik heb er in elk geval nooit hinder van ge had. En van de vrouwen met wie ik destijds bij de arbeidsin spectie werkte zijn er ook een paar ontzettend leuk doorge groeid. Ik ben echt niet alleen. Toen ik wethouder werd is mijn man bovendien in deel tijd gaan werken en een aantal jaren geleden is hij helemaal gestopt. De praktijk leert in derdaad dat het meestal de vrouw is die in zo'n situatie beslist maar met werken te stoppen". Dat bevestigt toch alleen maar de constatering dat u altijd in een bevoorrechte positie hebt gezeten? „Ik heb gewoon met zorg gese lecteerd, hahaha. Nee, serieus, vrouwen moeien meer ruimte nemen, ze komen nog te wei nig voor zichzelf op". DICK HOFLAND LCO BRINKMAN TRACHT ACHTERBAN TE SUSSEN HAAG „Meneer ;man heeft nog niet grijze haar?!". Een jime van middelbare B ijd, die speciaal voor bijeenkomst uit e ^doorn is gekomen, !t verwonderd naar gitzwarte voorzitter ide CDA-fractie in de (ede Kamer, die zo- het spreekgestoelte beklommen van de dajensoos' in zalencen- De Hanzehof te ihen. - jpeldoornse, die er vanuit jafcegaan dat premier Ruud >ers het klapstuk van de avond zou zijn, had voetstoots aangenomen dat ook de num mer twee in het CDA een be zadigd bestuurder was. Hoe kan hij er dan toch zo jeugdig uitzien? Onze mededeling dat de oud-minister van WVC nog maar net 42 is, verrast de dame dan ook zichtbaar. Ver volgens schudt zij meewarig het eigen zéér grijze hoofd. „Wat moet dat worden als straks Lubbers voorgoed weg is?", ziet men haar denken. De afwezigheid van De Grote Roerganger in Zutphen is van incidentele aard. Op het laat ste moment blijkt het kabinet het toch nog niet eens te zijn over de Tussenbalans-bezuini gingen en zit Lubbers vast in Den Haag. In zijn plaats ver schijnt Elco Brinkman in Zut phen. Waarom een lid van de Twee de Kamer het hoofdnummer vormt van een bijeenkomst ter gelegenheid van provinci ale verkiezingen? Omdat het CDA, net als alle andere par tijen, verdraaid goed weet dat de kiezers hun stem niet laten bepalen door de verrichtingen van leden van provinciale en gedeputeerde staten van wie zij nog nooit gehoord hebben. Daarom wordt Chris Voer man, lijsttrekker van het CDA in Gelderland, op deze avond als het ware ingeklemd tussen landelijke coryfeeën. Vóór hem spreekt partijvoor zitter Wim van Velzen en nó hem Elco Brinkman. Nu Lubbers er niet is, is het de plicht van Brinkman om de bomvolle zaal er zijn circa duizend mensen er van te overtuigen dat een stem op het CDA nog steeds een 'zekere stem' is. Dat is geen geringe opgave, want menig CDA-aanhanger heeft met afgrijzen het nieuws over de Tussenbalans gevolgd. Hoe is het mogelijk dat de eigen partij, die zich in woord en geschrift altijd fel verzet heeft tegen lastenverhogingen, er nu mee instemt dat de auto mobilisten en de bewoners van een eigen huis het vel over de oren wordt gehaald? Hoewel Brinkman officieel over de Tussenbalans nog niets mag zeggen het stuk is op dat moment nog niet ge publiceerd weet hij precies hoe hij dit soort kritiek moet pareren. Hij schuift de schuld gewoon op een ander. Het zal de aanwezigen niet ontgaan zijn dat het CDA sinds ander half jaar een coalitie vormt met de PvdA? Nee, dat is hun zeker niet ontgaan. Menig CDA-stemmer betreurt nog dagelijks dat zijn partij nu sa menwerkt met de 'rooien'. Ten onrechte, vindt Brink man. „Er moesten heel lastige beslissingen genomen worden en daarvoor was een zo breed mogelijk draagvlak nodig. Daarom zijn we de coalitie met de PvdA aangegaan". Wat die 'lastige beslissingen' dan zijn, die niet met de VVD genomen konden worden? Daar doet de CDA-voorman niet geheimzinnig over. De kosten van de sociale zeker heid zijn in ons land nog altijd veel te hoog, hetgeen vooral veroorzaakt wordt door het grote ziekteverzuim en het ongelooflijke aantal arbeids ongeschikten. Omstandig rekent Brinkman voor dat van de vijftien mil joen Nederlanders slechts één derde 'echt' werkt. „Vijf mil joen mensen moeten alles in ons land betalen. Tien miljoen leven van een uitkering of zijn afhankelijk van een an der. Is dat maatschappelijk nog wel draaglijk?". Het is duidelijk dat de fractie- voorzitter-met-de-priemende- ogen deze vraag zelf met 'nee' beantwoordt. Er moet dus iets gedaan worden. En dat kan het best friet de PvdA, meent Brinkman. Waarom? Omdat dan de weerstand van de vak beweging tegen kabinetsbe sluiten het kleinst is. Voorts is de CDA-voorman van mening dat een regering met sociaal democraten erin ook meer kans heeft de bonden te weer houden van hoge looneisen. Echter: voor niets gaat de zon op. Dus moet ook het CDA enige concessies doen, legt Brinkman de zaal uit. Van daar de noodzaak dat ook de mensen met een wat hoger inkomen de buikriem een gaatje moeten aanhalen. Brinkman kón „geen nee zeg gen", toen zijn PvdA-collega Thijs Wöltgens kwam praten over het fors duurder maken van de auto via de benzine en de motorrijtuigenbelas ting en het eigen huis, via een forse verhoging van het bedrag dat iemand met een eigen huis bij zijn belastbaar inkomen moet optellen. Maar de zaal behoeft zich niet echt ongerust te maken. Het CDA beseft heel goed dat er grenzen zijn aan de tolerantie van zijn achterban. Brinkman waarschuwt het kabinet dat een uitgelekt plan van minis ter Kok om de rente op con sumptief krediet (persoonlijke leningen e.d.) niet meer fis caal aftrekbaar te stellen, niet op steun van het CDA hoeft te rekenen. „Het moet een keer ophouden", roept Brink man uit. Hij doet daar ook vijf journalisten van landelijke media een groot genoegen mee. Die weten nu tenminste dat ze niet voor niets dat ro- teind naar Zutphen hebben gereden. Verwerpelijk Uit het voorgaande zou men kunnep concluderen dat het CDA een nogal rechtse partii is geworden. Maar een deel van de achterban, vooral be staande uit voormalige anti revolutionairen, is het daar niet mee eens. Die mensen zien zichzelf nog steeds graag als lid van een (gematigd) progressieve beweging. Ook zij zijn kiezers-en worden in Zutphen niet verwaarloosd. Brinkman, zelf van gerefor meerde huize, neemt uitge breid de tijd zijn houding ten aanzien van ontwikkelings hulp te verdedigen. „Ik ben beticht van het innemen van een ethisch verwerpelijk standpunt", begint hij op plechtige toon. „Waarom? Omdat ik vind dat minister Pronk moet meebetalen aan de opvang van asielzoekers en immigranten. Vorig jaar meldden zich 21.000 asielzoe kers aan onze grenzen. Die komen bijna allen uit de Der de Wereld. Is de opvang van deze mensen dan geen ont- wikkkelingshulp, zoals som migen zeggen?". Quasi hulp zoekend kijkt Brinkman de zaal rond. Dan geeft hij zelf het antwoord. „Ergens zal het geld toch van daan gehaald moeten wor den Laten we elkaar dus niet de maat nemen wat be treft progressiviteit. Ik ben er echt niet op uit ontwikke lingssamenwerking de das om te doen. Wat mij betreft be hoeft op die hulp niet voor een miljard bezuinigd te wor den. Maar het is ook niet no dig dat de begroting van mi nister Pronk als enige jaar lijks met honderden miljoe nen stijgt, terwijl alle andere ministers moeten inleveren!". RIK IN 'T HOUT Polygoon Met overweldigend enthousiasme hebben deze week werklieden, staatsambtenaren en verantwoordelijke bestuurders kennis genomen van het nieuwe vierjarenplan van de regering Lubbers/Kok. In menige dorpskern en stadscentrum wapperde de nationale driekleur en werden spontaan feestelijke bijeenkomsten georganiseerd. Bij zakloopraces op diverse schoolpleinen en gemeentelijke plantsoenen klonk kindergejoel, bij wijze van huldebetoon aan ons ferme kabinet. Beneden de grote rivieren trokken fanfares door de straten met majorettes voorop, in luchtige kleding de winterse kou trotserend. In de Residentie werden ook gisteren nog vele petities van steun en warme sympathie overhandigd. Zo was er de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club die aan de kamervoorzitter duizenden handtekeningen overlegde van automobilisten die daarmee instemming wilden betuigen met de voorgenomen verdere terugdringing van het verkeer op de rijkswegen. Een lichte wanklank werd echter gehoord bij de Bovag/Rai, die zich afvroeg of de brandstofprijzen en de motorrijtuigenbelasting wel voldoende worden opgetrokken. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zamelde geld in voor de belastinginspecteur, teneinde de vermindering van het huishoudinkomen tot het bestaansminimum te bespoedigen en de schuldenlast van het Rijk te verlichten. Zij riep tevens de werkende stand op alle looneisen fors te matigen, één en ander in het belang van het leidend soberheidsbeginsel, het vaderland en „alle behoeftigen die het immers vele malen slechter hebben dan wij". Bij bejaardenoorden en uitkeringsloketten werden voedselpakketten afgegeven met daarin voor eenieder harde worst, gedesemd brood en andere gulle zaken. Middenstanders, grootindustriëlen en handelslieden telegrafeerden talrijke boodschappen van waardering aan het regeerkasteel. Dat het kabinet er in geslaagd is in minder dan twee maanden de staatshuishouding bijna op orde te krijgen, noemde het werkgeversverbond VNO een „knap karwei, dat bij eenieder die er kennis van neemt onherroepelijk groot respect afdwingt". De uitkomst van de tussenbalans blijkt ook aan het buitenland niet onopgemerkt voorbij te zijn gegaan. De regeringsleider van Opper- Volta deed een radioboodschap uitzenden waarin hij meedeelde de „minimale aanslag" op het ontwikkelingsbudget „zeer begrijpelijk" te vinden. Sovjetpresident Gorbatsjov telefoneerde urenlang met onze premier, naar verluidt om te informeren naar het geheim achter diens besluitvaardigheid en creativiteit. Diplomaten in Brussel fluisterden dat het vertrek van Lubbers naar het hoogste bestuursorgaan van de Gemeenschap nu snel verwacht kan worden. Nieuwe opiniepeilingen hebben uitgewezen dat de regeringsfracties de aanstaande verkiezingen met groot vertrouwen tegemoet kunnen zien. Het Christen Democratisch Appèl, in turbulente tijden altijd een baken van vastigheid, kan rekenen op onverminderd solide steun onder het volk. Maar ook de Arbeiderspartij heeft weer een stevige bries in de zeilen. Mede dank zij de traditioneel hoge opkomst in achterstandswijken en volksbuurten wordt hier een aanzienlijke stemmenwinst voorzien. De voorzitters van de twee grootste fracties in de Kamer wachten intussen vol ongeduld op het aanstaande debat met de regering. Hoewel zij hun kruit nog droog wilden houden, werd schalks opgemerkt dat de tussenbalans aan nagenoeg alle doelen beantwoordt die men zich had gedroomd. Dat de dames en heren van het journaille hier en daar niettemin een kritisch nootje hebben gekraakt, leek PvdA-leidsman Wöltgens een kwestie van goede Hollandse traditie. Bezorgd toonde hij zich daarover geenszins. Nippend aan een glaasje alcoholvrij bier liet hij het Polygoon-journaal weten: „Ach, te klagen en te mopperen valt er altijd wel

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5