Kinderen en hun avonturen tussen de gele korenvelden Luxemburg, een heel groot dorp Hoe en waar en hoeveel? Wie zijn kinderen een avontuurlijke vakantie wil laten beleven via PGL Adventure Holidays kan op verschillende manieren te werk gaan: zoon of dochter zelf naar het vakantiecentrum rijden indien u de eigen vakantie in Engeland daarmee combineert. Ook kunt u ze naar een verzamelpunt in Londen brengen, vanwaar PGL de zaak overneemt. dan is er de mogelijkheid zoon of dochter naar Schiphol te brengen, de kinderen reizen dan onder begeleiding van PGL naar Londen en van het vliegveld naar het verzamelpunt. De vakanties zijn, afhankelijk van de aard van de programma's, geschikt voor kinderen tussen de 6 en 16 jaar. In de centra zijn voor de verschillende sporten instructeurs aanwezig. Om u een idee te geven van de kosten: verblijf van een week kost ongeveer 800 gulden. Daar komen nog verzekeringen, vliegreis naar Londen (ruim 400 gulden) en de bus retour Londen naar en van PGL-centrum bij. Voor inlichtingen PGL Adventure Holidays, Spreeuwenpark 4-6,1021 GW Amsterdam, Tel. 020 - (6)343641 Fax: 020-341661. Of het Brits Verkeersbureau BTA, Stadhouderskade 2,1054 ES Amsterdam, tel. 020 6)855051. Folders over het Groothertogdom Luxemburg kunnen worden aangevraagd bij het Luxemburgs Nationaal Bureau voor Toerisme, Nassaulaan 8,2514 JS Den Haag, telefoon (070) 3649041. Onze dochter stond met een nieuwe vriendin die in Engeland was ge boren en nu in Tokio woonde tot aan de heupen in het water, druk be zig een song uit 'Some like it hot' van Marilyn te imiteren. „Hai pap, hai mam". Of ze misschien even uit het water wilde komen? We waren nogal benieuwd. Nu even dan, want er was te veel plezier om zo maar weg te lo- Êen. En toen we snel weer vertrok- en hoorden we hoe ze in haar En gels met de nieuwe vriendin en een Franse jongen kletste over het eten van de vorige avond. Kinderen on der elkaar, geen problemen. Later vertelde ze ons dat ze vriendschap had gesloten met die Jaimie uit To kio, tot groot verdriet van de kleine muis uit de Midlands, die haar als eerste had 'ontdekt' en geclaimd. Zij vergaf Nikki en Jaimie de gehele va kantie hun vriendschap niet. Onze dochter heeft een prachtige va kantie in die gele heuvels van Shropshire, raakte ook nog vol de roos Dij het boogschieten, scheurde boven ae dikke banden van een trike door de bochten en nam met veel verdriet afscheid van het paard waarop ze hele vakantie reed. Dat was zes maanden geleden. Giste ren kreeg ze een brief van Jaimie en vorige week van een jongen, die ze aardig vond. Hij komt deze zomer naar Nederland. doorTHOMOLINK „Hai, waar kom jij van daan?" Uit de groep van zo'n dertig luierende jonge mensen staat er één op en loopt naar onze dochter toe. De lucht boven het graaf schap Shropshire is glashel der en warmt zich snel op aan de ochtendzon. Het ont spannen gezelschap maakt muziek en lacht veel. Als Nikki, die twaalf is, even het antwoord schuldig blijft, maar dan zachtjes antwoord: „Nederland", draait David zich om en roept tegen de groep: „We hebben een gast uit Hol land, een beetje actie Ze wordt bij de hand genomen en voorgesteld aan een paar begeleiders, groupies. Wij zijn nog steeds niet van belang en daarmee verwijst het ge zelschap daar in Boreatton Park in Shropshire al in de eerste minuten naar een belangrijk punt in de filoso fie van PGL: het gaat om de kinde ren. Wij maken kennis met Tony Little, de manager van het PGL vakantie- camp daar op de grens van Engeland en Wales. „Uw dochter redt zich verder wel, we hebben in geval van nood enkele ket Nederlandse vakantiehulpen bij de ^and, maar de praktijk leert dat kin deren heel snel met elkaar kunnen Praten- Op welke wijze dan ook". j^e Lenig PGL is een organisatie, die al bijna 35 jaar avonturen-vakanties organi seert voor kinderen, hoofdzakelijk in de tientallen vestigingen in Groot- Brittannië en in enkele gevallen in het buitenland, bijv. Nederland en Frankrijk. De kracht van PGL is de geweldige In Boreatton Park in Shropshire blijkt al in de eerste minuten dat één punt belangrijk is in de filosofie van PGL: hetgaa t om de kinderen. Foto Thom Olink akkers, weilanden, heuvels, wijn gaarden, bossen, rivieren die beslui teloos door het landschap kronkelen, of juist woest naar het oosten stor men, idyllische stadjes en dorpjes. „Met 340.000 inwoners is Luxemburg eigenlijk één groot dorpje. Maar wel een fantastisch dorpje", glundert Conter Karakter Buiten de toeristencentra hebben de dorpjes hun specifieke karakter be houden. Het 'Museum van het Plat teland' in Binsfeld (gem. Weiswam- pach) toont het landleven van de 18e tot de 20e eeuw. Het museum is ge vestigd in een kapitale boerderij met twintig kamers uit 1725. Het is een spannende rommelzolder volge stouwd met gebruiksvoorwerpen, speelgoed, gereedschappen, meubi lair en bedden die meer dan twaalf generaties hebben meegekraakt „Dit museum laat zien dat hiet alle Luxemburgers van bankiers afstam men", zegt de bejaarde conservator. De eenvoudige voorwerpen in het plattelandsmuseum vormen een schril contrast met de verblindende schoonheid van grootste kerkschat van Luxemburg: het Helzinger Schnitzalter, in het kerkje van Ha- chiville. Het dateert uit 1474 en be staat uit 88 houten sculpturen die de vreugde en het lijden van de Maagd Maria {litbeelden. Op de kop af 25 jaar geleden werd het uit de open ka pel gestolen. Nadat een losgeld was betaald werd het teruggevonden. Sindsdien staat de 15e eeuwse schat (waarde een paar miljoen gulden) achter pantserglas. Luxemburg is ook rijk aan natuurlij ke schatten die niet achter glas, maar in glas worden gekoesterd: witte wijn. De grensrivier de Moezel is af gezet met een zoom van wijngaar den. Een 42 kilometer lange 'Wijn- route' tussen Schengen en Wasser- billig voert onder meer langs twee wiinmusea. Onderweg kunnen wan delingen door de wijngaarden, of een rit met een toeristisch treintje wor den gemaakt Een aantal coöperatie ve wijnkelders is voor het publiek geopend. Wie aanklopt wordt geheid op een glas vloeibaar zonlicht getrac- teerd. inzet van het machtige korps vrijwil ligers, dat elk jaar naar de kampen trekt om voor kost en inwoning de kinderen bij te staan. Daarmee is een grote mate van veiligheid verzekerd één hulpkracht op drie kinde ren verder een verrukkelijke sfeer en de vakanties blijven redelijk betaalbaar. PGL zelf als organisatie heeft ongeveer zeventig man in vaste dienst, blijft daardoor lenig. Tony Little: „In het verleden hebben en kele grote jongens geprobeerd ons over te nemen. Daar hebben ze toch van afgezien, hun begrotingen kwa men altijd hoger uit". Mijn dochter is een van de eersten, die op die zaterdagmorgen in Boreat ton Park aankomt en dus mag ze een keuze maken welk bed ze wil hebben in de stacaravan. Die is gauw ge maakt en als we met David teruglo pen naar de opvangtafels voor het immense buiten, dat Boreatton ooit was, blijken er al tientallen kinderen uit alle windrichtingen te zijn aange komen. En 's middags om drie uur lo pen er honderden rond, zoals kinde ren zijn: bedremmeld, sommigen een tikje verdrietig, anderen schreeu wend, met de ellebogen bezig een plekje vooraan in de rangorde te be machtigen. Het over-overgrote deel van de jongens en meisjes tussen de acht en dertien is afkomstig uit Groot-Brittannië. Een piepkleine muis uit de Midlands pakt Nikki bij de hand en zegt: „Ik laatje het kamp zien". Een Hollands meisje is interes sant, dat zal later in de week nog vele keren blijken. Open haard We lopen met Tony Little en zijn as sistent Brian over de terreinen van Boreatton Camp, eigenlijk over de bezittingen van de adellijke familie die ooit op deze estate woonde. En dan blijkt hoe uitgestrekt en hoe fan tastisch dit centrum is voor de kinde ren; met een eigen meer, een rivier, bossen, boerderijen, die zijn geïnte greerd, met racebaantjes voor trikes, een binnen- en een buitenbad en stallen voor de paarden. Er liggen tientallen hectares kinderplezier. De zevenhonderd kinderen zijn on dergebracht in tenten, caravans en gebouwen. De staf slaapt in het land goed en daar zijn ook de kantoren ge huisvest. In de grote centrale hal, waar de schilden van de adellijke fa milies hangen is een enorme, cen traal gelegen open haard, waar de kinderen omheen kunnen zitten om te zingen, te praten en te luisteren. PGL Adventure Holidays heeft di verse soorten vakanties, men kan kiezen uit plaatsen, waar vele soor ten sport en activiteiten kunnen worden bedreven. Of uit een plek waar de nadruk ligt op één sport: ka- noeën, motorsport, paardrijden enz. Daarnaast zijn er mogelijkheden om een Engelse taalcursus te combine ren met sport. Enkele vestigingen zijn eigendom van PGL, zoals Bore atton, vaker wordt in de zomer maanden gebruik gemaakt van (kost)scholen en andere faciliteiten. Onze dochter sprak enkele woorden Engels, zoals kinderen van twaalf dat doen en wij vroegen ons af hoe ze zich als een van de weinige buiten landse kinderen zou redden in de grote groep. Toen we 's zaterdagmid dags wegreden, hielden we een beet je ons hart vast. Die ongerustheid groeide in de dagen daarna en 's maandags wilden we toch maar even kijken. Wij logeerden op een boerderij net over 'dè grens' in Wa les, zo'n vijftig kilometer van Boreat ton Park, dat net boven het lieflijke, oh zo Engelse, Shrewsbury ligt. Een prachtige manier van vakantiehou- den en uit eerdere ervaringen wisten we hoe zeer mensen als Linda en Gwyn en Gwynneth en Wynn en hun twee Welshe families het de gas ten naar de zin maken. Overdag alle vrijheid om door die prachtige dalen en heuvels van Wales te trekken en vrij om mee te helpen op de boerde rij, wat vooral voor kinderen een gote vreugde is. oed, op die maandag dus met een beetje kloppend hart naar Boreatton, aan de ene kant een beetje gegeneerd om zo snel al poolshoogte te nemen, anderzijds benieuwd naar Nikki's plek tussen de kinderen. We liepen over het immense terrein; links van ons een groep, die op ponies de velden introk, rechts een stel, dat op trikes rondjes scheurde. Daarna tussen de tenten van de vrijwilligers door, een bont indianen-kampe ment, waar het vaandel vrijheid-blij heid hoog in de mast wapperde en rap-geluiden wegstierven over de laaiend-gele korenvelden. Op een pad door een bos hoorden we gelach en geschreeuw dat helder klonk over het meer; we wisten dat Nikki zeilles had op dat uur. Marilyn We hebben uiteindelijk maar even aan de rand van dat meer vertoefd. doorAADSTRUIJS Bernhard Diets (68) is een veteraan. De Tweede Wereldoorlog speelt nog steeds een belangrijke rol in zijn leven. Bijna dagelijks dag is hij te vinden in het Historisch Museum van het Luxemburgse Diekirch. Temidden van wapens, munitie, uniformen, voertuigen en andere herinneringen aan 1939-1945 maakt hij zich verdienstelijk. Diets scheurt kaartjes, verkoopt sou venirs, klust wat, speelt suppoost en leidt bezoekers rond. En telkens op nieuw blaast hij de verschrikkelijke vonken van de wereldbrand die on der de as van zijn geheugen liggen weer aan tot een laaiend vuur. Zijn verhaal is realistisch en eerlijk. Zonder valse sentimenten. Zonder heroiek. Recht voor zijn raap. „Maar mensen zoals ik, die de oorlog zelf hebben meegemaakt, sterven uit. Daarom is dit oorlogsmuseum zo belangrijk. Het moet er voor zorgen dat nooit, nooit vergeten wordt wat er in de Tweede Wereldoorlog is ge beurd! Het museum wil vooral de jeugd waarschuwen voor de ver schrikkingen van de oorlog en de waanzin van de rassenhaat". Om te bewijzen dat die taak nog niet is volbracht, toont Bernhard Diets met trillende handen het gastenboek van het museum. Menig pagina met de vaak ontroerende aantekeningen van toeristen en veteranen, is ont sierd door hakenkruizen, runete kens en neonazistisch gebral. Een aanhanger van Schönhoebers Repu- blikaner braakte in woedende koeie- letters: „Einer muss untergehen. Deutschland niemals! Heil Hitier". Een or.onieme Duitser schreef er in beverig handschrift onder: „Ik schaam mij zo!". Ardennenoffesief Het jonge Historish Museum Die kirch behandelt vooral de geschiede nis van het Ardennenoffensief. Deze mislukte doorbraakpoging van de Duitse troepen (tussen 16 december 1944 en 23 januari 1945) kostte aan duizenden militairen en burgers het leven. Tien indrukwekkende, le vensgrote diorama's tonen op zeer realistische wijze de levensomstan digheden van de Amerikaanse en Duitse soldaten tijdens deze 'Battle of the Bulge' in de Ardennen. Ook het leven en lijden van de burgerbevol king komen op ontroerende wijze aan bod. Het middelpunt van de ex positie is de huiveringwekkende Het Slot Vian- den is gedeelte lijk weer voor het publiek ge opend. Maar het zal nog ze ker vijf jaar duren voordat de burcht in al z'n feodale pracht en praal is hersteld. nabootsing van de nachtelijke over steek van de rivier de Süre, tijdens de herovering van Diekirch op 18 janu ari 1945 door Amerikaanse troepen. (Het museum is een week voor en een week na Pasen en van 1 mei t/m 31 oktober elke dag geopend van 10- 12 en 14-18 uur). Op veel plaatsen in Luxemburg zijn de littekens van het Ardennenoffen sief te zien. In Echternach bijvoor beeld werd de beroemde basiliek to taal verwoest. Het imposante gods huis, het grootste en belangrijkste re ligieuze monument van Luxemburg, is nu herbouwd. Schitterend, dat wel, maar de middeleeuwse ziel is voor goed ten hemel gevaren. Elk dinsdag na Pasen vormt het heiligdom het decor voor de unieke Springproces sie, een soort devote aerobic die elk jaar duizenden pelgrims en nieuws gierigen naar de toeristenstad aan de Süre lokt. De springerige ommegang wordt gehouden ter ere van St. Wil- lebrord. De stoffelijke resten van deze heilige zijn bijgezet in een pom peus marmeren praalgraf in de cryp te van de basiliek. Europeaan Willibrord was 1250 jaar geleden de eerste missionaris die ijverde voor Europese eenheid op religieus ge bied. En waar zou deze bisschop van Utrecht en Europeaan avant-la-let- tre beter begraven kunnen worden dan in Luxemburg, één van de be stuurlijke pijlers onder de moderne Europese samenwerking. In Luxem burg-stad, de duizendjarige hoofd stad van het Groothertogdom, druk ken de moderne kantoren van de EG, de Europese diensten en instel lingen en de meer dan honderd hoofdvestigingen van handelsban ken hun stempel op het straatbeeld. Ze verlenen de Benjamin onder de Europese hoofdsteden (krap 120.000 inwoners) een imago dat het midden houdt tussen frisgeschoren zakelijk heid en een zekere deftigheid. De to renhoge mastodonten van staal, glas en beton vormen een schril contrast met de eeuwenoude monumenten in de historische benedenstad. De reus achtige vesting bijvoorbeeld, die Lu xemburg-stad de bijnaam 'Gibraltar van het Noorden' bezorgde. Luxemburg is rijk bedeeld met zulke stoere herinneringen aan het roem ruchte verleden. Een van de fraaiste verdedigingswerken is het oude Slot van Vianden. In deze onneembare burcht namen Willem van Oranje en zijn broers in 1566 de beslissing zich gewapenderhand te verzetten tegen de bloeddorstige Spaanse koning Philips II. Uit dat besluit ontkiemde twee jaar later de Tachtigjarige Oor log. In de vorige eeuw verviel het slot tot een ruïne. Pas in 1977 startte de res tauratie. Een aantal verdiepingen is weer voor het publiek geopend. Maar het zal nog zeker vijfjaar duren voordat de burcht in al z'n feodale pracht en praal is herrezen. Kosten van de herbouw: dertien miljoen gul den per jaar. Drukst bezocht Slot Vianden is nu al met gemiddeld 300.000 bezoekers per jaar het drukst bezochte gebouw van het Groother togdom. Het dertienhonderd inwo ners tellende Vianden profiteert vol op van die toeloop. Het toeristenoord met z'n smalle straatjes die zo ken merkend zijn voor een middeleeuw se stad, vormt een schilderachtig verbindingsstreepje tussen de elf eeuwen oude burcht en de modern ste en grootste waterkrachtcentrale van Europa (elke dag voor publiek geopend). Cafés en Cafés en hotels dragen er oerhol- landse namen als Oranje en Hof van Holland. Er is zelfs een Broodje van Kootje. Op veel terrassen is Neder lands de voertaal. Het is illustratief voor de sterke band die Luxemburg al vele decennia met ons land heeft. Van de iets meer dan 2,7 miljoen overnachtingen per jaar in hotels, pensions en op campings nemen Ne derlandse toeristen er iets meer dan één miljoen (37 procent) voor hun re kening. Op de 125 Luxemburgse campings zijn de Nederlanders zelfs veruit in de meerderheid (65 pro cent) „Luxemburg is bij de Nederlanders vooral in trek voor korte vakanties, lange weekends of tussendoortjes, meerder keren per jaar", zegt voor lichter Jean-Claude Conter van het Luxemburgs Nationaal Bureau voor Toerisme. Maar ook voor langere va kanties heeft het Klein Duimpje van de EG reusachtige mogelijkheden. Het land mag dan kleiner zijn dan onze provincie Drente, de verschei- dendheid aan landschappen en de variatie in stoffering is groot: vlakke De basiliek van Echternach. Foto's Luxemburgs Verkeersbureau

Leidse Courant | 1991 | | pagina 41