Midden in het zand een zee van ruimte Absolute stilte in frisse lucht door HERMAN JANSEN Wie wat te bieden heeft moet pronken met de veren die hij heeft, ook al zijn die veren op zich helemaal niet mooi of zacht. In Arizona hebben ze dat begrepen. Veel T-shirts confronteren de koper-in-spe met een brandende zon, waarbij de 1 tekst de geringe overlevingskansen van dorstige dieren en mensen benadrukt: 'Twenty miles from water, five feet from hell'. Gelukkig staan temidden van de unieke reuzencactussen in deze zuid westelijke staat van de VS (sinds 1912) verkooptentjes die je het water weer in je mond laten lopen. Ook de 'Kleinzoon van Geronimo', het be roemde Apache-opperhoofd dat zich als laatste in 1886 overgaf aan de militairen, biedt eten en drinken aan. De echte kleinzoon „Als je dat gelooft", zegt de gids, „moeten wij eens praten over de verkoop van een stuk bouwgrond dat ik nog heb in de moerassen van Florida". „Will" De al wat oudere gids heeft nog als cowboy gewerkt en in wildwestfilms gefigureerd en bezit nu zijn eigen tourbedrijf. Als hij bij het te chique hotel wordt voorgesteld, zegt de re ceptioniste: „Dit is Will". De slanke reus heeft de ene helft van zijn lichaam gehuld in laarzen en jeans („In Wrangier rijd je lekkerder dan in Levi's") en de andere in een felgeel shirt en een enorme hoed. Op zijn borst prijkt de button 'Will', dus dat klopt. De man tikt met z'n rechterwijsvin- fer tegen z'n Stetson en buldert: „Hi, am Will". Elk misverstand is nu uit gesloten en alle 'dudes from Europe' weten nu zeker dat ze in vertrouwde handen zijn. Alle levenservaring opgedaan in het kou we, benauwde Holland moetje in Arizona aan de eerste de beste cactus prikken en achterlaten. Hier wacht slechts ruimte en de meeste zon van de hele VS. Vanwege de lage voch tigheid is het vaak nog gezond ook, al moet je 's zomers wel rekening hou den met een gemiddelde tempera tuur van 37 graden. De hittegolf van vorig jaar bracht de hoofdstad Phoe nix naar een landelijke toptempera- tuur van 60 graden Celsius, 's Win ters is 18,5 graad gemiddeld normaal. In de koelere perioden krijgt de staat aanmerkelijk meer toeristen dan an ders, maar daar staat tegenover dat de prijzen van de hotels drastisch da len naarmate het kwik stijgt. Zweetdruppel Een zuinige seizoenskeus kost wel een zweetdruppel extra, maar deze verdampt voordat hij zich in je shirt De Lazy K Bar ranch, een goed voorbeeld van de toeristische activiteiten in Arizona. Toch krijg je een pioniersge- voel als je je paard door de cactusvelden naar de voet van het Tusco- gebergt leidt. Foto's Herman Jansen man en paard zijn in Arizona één. En met één hand op de knop van het za del geef je je duurbetaalde vierbener de vrije teugel. Giddy-up go. Ratel slangen laten zich even niet zien, maar je voelt dat het grote gevaar loert. De zon probeert onder ie brede hoedrand te komen, toch houd je dapper vol. Achter de volgende berg top ligt immers the new land. vastzet. En in het heetste jaargetij leer je wel het echte Arizona kennen. Hoe belangrijk die zon is, blijkt uit de gewoonte van de indianen om hun doden met het gezicht naar het Wes ten te begraven. Wie eenmaal de eeuwige jachtvelden mag opzoeken, moet elke dag de zonsopgang kun nen gadeslaan, is het standpunt van de oorspronkelijke bevolking. Die haar grondgebied onder achtereen volgens Spanjaarden, Mexicanen en Amerikanen steeds zag verkleinen. Ruim een kwart van Arizona is nog maar gereserveerd voor de Indianen. Een bezoek aan één van de twintig grotere reservaten leert al snel dat veel afstammelingen van de Hoho- kams, Pima's, Anasazi's, Hopi's, Na vajo's, Apaches, Pumi's en Kraaien nog altijd niet blij zijn met de aanwe zigheid van blanken. De eerste blan ke in Arizona was de Franciscaanse pater Marcus de NIze (1536). Vader Eusebio Kino bracht in 1691 het christendom in Zuid-Arizona; hij is de stichter van de veelbezochte mis sie San Xavier del Bac. De herbouw de missie ligt nu 25 km ten zuiden van Tucson. Zuiden Zoals een bezoek aan de VS een keus is tussen één staat zien of door het hele land trekken, zo is ook Arizona geheel of gedeeltelijk te doen in één vakantie. Natuurlijk zal er in de we reld weinig indrukwekkendere te zien zijn dan de door wind, zon en water uitgesneden Grand Canyon in Noord-Arizona, is de zuidelijker ge legen hoofdstad Phoenix ook prach tig en moet je de 'geverfde woestijn' en de 'Vallei der Monumenten' ge zien hebben. Maar wie net als veel gestresste Amerikanen uit New York en Californië op zoek is naar echte warmte, ruimte en vooral 'slow pace' (laag levenstempo), zal zich willen nestelen in het zuiden. De stad Tucson daar is de oudste con stant bewoonde nederzetting in de Verenigde Staten. Er zijn superhotels met golfbanen die groener zijn dan zou mogen volgens pessimisten die angstvallig het peil van de water voorraden in de gaten houden. Tuc son is een groeiende laagbouwstad met een rijke cultuur, met iets meer inwoners dan Den Haag en omgeven door bergen. Het heeft in het door droge rivieren dooreneden woestijn dal een ruimte van 1300 km2 tot zijn beschikking. Wie niet ruim wil wo nen, heeft in en rond Tucson niets te zoeken. Lazy K Bar Ranch „Voor 16.000 dollar mag je je eige naar noemen van één hectare grond", vertelt cowbow Will tijdens de rit naar de Lazy K Bar Guest- ranch. „Eén koe heeft om te grazen al zestig hectare nodig". Maar om te wonen heb je geen koe nodig en dus wonen veel Amerikanen hier op een eigen ranch. De Lazy K Bar ranch is een goed voorbeeld van de toeristische activi teiten die Arizona ontwikkeld heeft naast de land- en mijnbouw en de high-tech-industrie. Als stadsmens word je er direct opge zadeld met een paard dat zijn sporen niet alleen al heeft verdiend, maar deze ook elke dag weer exact kan te rugvinden. Toch krijg je een pio- nieregevoel als je je paard door de cactusvelden naar de voet van het Tucso-gebergte leidt. Zo moet ook Joe Cartwright zich hebben gevoeld als hij de Ponderosa weer eens verliet op zoek naar een vrouw met wie hij van de filmprodu centen uiteindelijk toch niet mocht trouwen. Het paard leidt je feilloos over scherpe stenen en langs ver Beloond Mis! Will en consorten hebben de te onervaren groep om een heuveltop geleid en plotseling doemt in de verte de Lazy K Bar Guest-ranch alweer op. Een snelle rit door de natuurlijke tuinen van de Santa Cruz Valley wordt beloond met een duik in een verwarmd zwembad, T-bonesteaks bij een watervalletje en een partijtje h tennis. Niemand raakt uitgesproken i, over de adelaars, bergleeuwen, dik-c hoornschapen, ezels, herten, antilo- j pen, bevers en slangen die men bijna gezien heeft. j De gezelligheid van een ranch vind jvc je niet terug in de gigantische, luxe 2* woestijnhotels, waar je soms een paar f mensen ziet lopen en hoort dat er meer dan duizend gasten zijn. Wie geld heeft kan ruim leven, dat is dui delijk. Met weinig dollars kom je ech ter ook overal: in het Saguaro Natio nal Monument (reuzencactusbos), in Old Tucson, dat in 1939 speciaal werd gebouwd voor de film Arizona, op de skiberg Mount Lemmon en in het wereldberoemde Arizona-Sonora Woestijn museum/zoo. In Phoenix blijkt een bezoek aan het Indianenmuseum bijna net zo leukj *T als een jeeprit met schietoefeningen- op-colablikjes in de woestijn. Tochj Pr verandert er veel in noordelijke i L< richting. Wie in Zuid-Arizona is be gonnen, zal als hij zich in het koudere noorden bij de toeristen voegt die met open mond in de diepte van de Grand Canyon staren, denken: dit is een wereldwonder, maar mijn eigen wondere wereldje ligt toch meer een ranch in de vallei van Tucson. Het levenstempo een paardetandje lager, de zon wat hoger en kans op on-Amerikaanse gezelligheid net over de Mexicaanse grens. En mid-' den in het zand een zee van ruimte. I „I Wachten met reserveren kan voordeel opleveren Nederlanders met plannen de komende maanden naar de Verenigde Staten of Canada te gaan doen er waarschijnlijk verstandig aan nog even te wachten met het kopen van vliegtickets. De kans is reëel dat de prijzen daarvan (ruwweg tussen de 1000 en 1300 gulden) zullen dalen. In de slag om de Atlantische routes stunten sommige maatschappijen nu al met hele lage prijzen. Anderen zullen ongetwijfeld volgen. Vrijwel alle maatschappijen vliegen naar Toronto, de belangrijkste, tevens duurste stad van het land. Deze plaats ligt aan het Meer van Ontario, niet zo ver van de Niagara watervallen op de grens met de Verenigde Staten. Toronto is de ideale startplaats om na een verblijf van enkele dagen (dan ben je er wel uitgekeken) naar het westen, oosten, noorden of zuiden te trekken. Voor meer informatie kan men schriftelijk terecht bij de ambassade van Canada, toeristische Afdeling, Sophialaan 7, Postbus 30820, 2500 GV Den Haag. Schrijven kan ook naar het Alberta House, 1 Mount Street, Berkeley Square, London, England W1YSAA. Voor specifieke vragen over avontuurlijke vakanties kan men terecht bij Hoogstens Partners, Guurtjeslaan 20, Bergen Noord Holland 1861 EW. De lokroep van Canadese Rocky Mountains Calgary, wolkenkrabbers tussen de Rockies. Foto Roel Dijkstra door KOEN VAN DEN DAELE We vliegen boven de Atlantische Oceaan. Naast me zit een oudere heer uit Winnipeg. „Waar gaat u heen?", vraagt hij. Als ik Alberta, de Rocky Mountains" antwoord, klaart zijn gezicht op. „Oh", klinkt het, „the greatest spot on earth". En hij meent het Uren later, na een tussenstop in To ronto, landt het vliegtuig op Calgary Airport. In de aankomsthal staat Wayne No wak me op te wachten. Wayne is eigenaar van Alberta Alpi ne Adventure, een jonge onderne ming die avontuurlijke vakanties in de Rockies van Alberta organiseert. We rijden in zijn bestelwagen naar Kananaskis Village, zo'n 90 km bui ten Calgary. Kananaskis Country is een gebied van vierduizend vierkan te kilometer dat sinds 1977 als pro vinciaal recreatiepark wordt be schermd en uitgebouwd. Indruk wekkende bergen en gletsjers, 42 meren en zelfs een heus stukje prai rie. Kananaskis Country zelf telt drie provinciale parken (Peter Lougheed, Bragg Creeck en Bow Valley), er lig gen tientallen kampeerterreinen, 1500 km fiets- en wandelpaden in de» bergen, 350 km langlaufloipes, 300 km skipistes, verscheidene hotels, zes informatiecentra en nog een aan tal voorzieningen. Een streek die ideaal is voor skiën, maar ook voor bergtochten in de zo mer, fietstrips met een mountainbi ke, lange tochten te paard, voor rots- beklimmen en wildwatervaren, ech te uitdagingen voor avonturiers. Ka nanaskis Country is met z'n vele hel dere meren tevens een paradijs voor sportvissers. Paradepaardjes van dit gebied zijn de twee 18 hole-golfterreinen vlakbij Kananaskis Village. Volgens velen de mooiste golfbanen ter wereld; niet verwonderlijk met de Rockies op de achtergrond en de adembenemend frisse lucht. Op weg naar Kananaskis Village rij den we langs een kleine Indianenne- derzetting, niet veel meer dan een tankstation en een klein restaurant, uitgebaat door Indianen. De buffa- losteaks zijn er excellent, naar het schijnt. Indianen zijn van groot be lang geweest in de geschiedenis van dit gebied; hier werd geschiedenis §eschreven door de Kootenai, Salish, nake, Peigon, Blood, Stoney en door de legendarische Blackfoot-In- dianen. Kananaskis zelf was trou wens oorspronkelijk de naam van een Indiaan; kapitein John Palliser, die dit gebied in 1858 doorkruiste, vernoemde het naar hem. Temperatuur Wayne Nowak heeft voor de maan den juni tot (eind) september een weekprogramma uitgestippeld voor bergliefhebbere: Hike the Alberta Rockies. De bedoeling is door vrijwel elke dag te wandelen langs grillige bergpaden, de mooiste plekjes van Alberta en de Rockies te ontdekken. In de formule van 'Hike the Rockies' zijn ook alle accommodaties, het ver voer (behalve naar de luchthaven) en maaltijden inbegrepen. Kan ie dereen aan deze bergtochten deelne men of moetje reeds enige klimerva- ring hebben? Dat laatste is allerminst nodig want echt klimmen komt er niet aan te pas. Als je maar fit bent, in redelijke conditie, en zes tot tien uur lang op eigen tempo kunt wandelen op hoogtes die de 3000 meter nooit overstijgen. In juli kunnen de temperaturen in Alberta oplopen tot 25 a 30 graden, maar in de bergen is het meestal veel frisser zodat wat extra kleding in de rugzak geen overbodige luxe is. Trouwens, het weer in de Rockies is zeer veranderlijk; hikers moeten voorbereid zijn op de mogelijkheid dat ze zullen stappen in koel of re genachtig weer, of onder een hete zon. Een groepje dat aan een bergtocht begint telt acht tot twaalf leden, on der leiding van een gids die de paden als z'n broekzak kent. Veiligheid voorop! Is het weer te slecht, dan geen bergtocht. Buller Pass Een van de trips leidt ons naar de top van de Buller Pass, 2482 meter hoog. Met de bestelwagen rijden we naar de plaats waar het eigenlijke pad be gint. Daar wandelen we eerst een paar uur constant (licht) bergop in het groen, tussen naaldbomen en bergplantjes. Hogerop ondergaat het landschap een drastische verande ring: we verlaten het groen en zien alleen nog kale rotspartijen, klate rende riviertjes en besneeuwde berg toppen. Alles is zo indrukwekkend stil, zo rustig; niemand in de buurt, enkel een paar bergschapen staan ons in de verte te observeren. De groep bereikt zonder veel problemen de top van die Buller Pass. Onze in spanningen lijken niet beloond te worden, want boven zit alles pot dicht: mist. Maar plots breekt de zon door en doemen de omringende bergtoppen voor onze ogen op. Een begroeting op hoog niveau. En op nieuw worden we bevangen door die absolute stilte, door die frisse lucht. Maar er staat nog veel meer op het programma dan bergwandelen. Het absolute hoogtepunt is een helikop tertrip over het gebergte. Niet echt goedkoop zo'n 200 Canadese dol lar voor een uurtje maar z'n geld meer dan waard: over gletsjers en meren waarin de bergen worden weerspiegeld, rakelings langs witte ijsmassa's. Alberta, in al haar majes teit. De Canadese Rocky Mounties, wonderschone natuur in zijn grilligheid. Foto Sijthoff Pers l

Leidse Courant | 1991 | | pagina 40