Wel even een brok moeten wegslikken Media hebben enorme invloed op 'barometer van de ellende' l/^brikant: „Na drie jaar loopt onze garantie af" Wöltgens wil aftrekposten aanpakken Volgende week zijn we stapel gek. HEMA pacüNENLAND EeidócSomont ZATERDAG 23 FEBRUARI 1991 PAGINA 3 - (Vervolg van de voorpagina) |CHT Niemand voelt zich verantwoordelijk, ligt een groot deel van 230.280 blikken Sn-klaar legervoedsel zes jaar né produktie nog tvinkels. Fabrikant Struik uit Voorthuizen zegt (idbaarheid van het produkt drie jaar te waar- weeP en niet voor een twee keer zo lange periode, e We/oorc*voerc*er: »De maaltijden zijn er om op te .'óór die termijn. Daarna wordt het voedsel niet na Idellijk oneetbaar, maar onze garantie loopt Mgi af". oe warenwet is hierover duidelijk: iede- inisument moeten kunnen zien hoe lang voedsel is. Ook eist de wet een lijst van ingrediën- g°uclgele blikken ontbreekt dat alles. Wel .zogenaamde NAVO-stocknummer te zien dat ioduktiejaar aangeeft: 1985. toopijaar. verkocht Struik het voedsel aan Defensie. •positL De firma is al jaren vaste leverancier van het leger. Na de aankoop slonk de voorraad nauwelijks. In 1989 lagen de blikken nog op het schap van een dis tributiecentrum in Ede. Het werd voor Defensie tijd om ze uit roulatie te nemen. Het voedsel werd eind 1989 aangeboden aan de Dienst der Domeinen, de instantie die alle overheids- goederen verkoopt. Normaal kunnen soldaten de blikjes opkopen, maar de Dienst besloot ze dit keer zelf in de verkoop te doen. Tussenhandelaren uit Hoorn en Amsterdam boden de blikken vervolgens in advertenties aan. Een firma die er handel in zag was voedselimporteur Matze uit Waddinxveen. De onderneming verkocht zeker een paar duizend blik ken aan supermarkten, die het nu voor iets minder dan twee gulden aanbieden. Directeur A. Matze: „Ik ben niet de grootste opkoper geweest, dat waren an deren. Ik heb een deel van de voorraad verkocht aan supermarkten en ook heb ik maaltijden geleverd aan hulporganisaties voor voedselhulp aan Roemenië verkocht. Dat liep als een trein. Als ik een miljoen van die blikken zou kunnen krijgen, was ik ze zo kwijt aan Rusland. Het is prima voedsel, ik eet elke week zelf zo'n blikje". Matze beweert dat hij speciale stickertjes heeft laten maken, met daarop de vereiste produktgegevens. Het is onbekend waar alle blikken heen zijn gegaan. Een woordvoerder van een van de vestigingen die ze wel in de verkoop heeft gehad: „Het produkt liep als een trein, ik heb er honderden van verkocht. Er was ook zeer grote navraag naar. Nu ik hoor dat het eten zes jaar oud is, zeg ik ronduit: dat kan niet. Ik zal dat Matze zeker voorleggen. En die stickers, tja, we zijn ze misschien vergeten op te plakken". MAASTRICHT PvdA-fractieleider Wöltgens vindt dat verdere bezuinigin gen in de rest van deze kabinetsperiode moeten komen uit de beperking van fis cale aftrekposten. Wöltgens riep zijn CD A-collega Brinkman gisteravond tijdens een PvdA-bijeenkomst in Maastricht op verdere besparingen daar te zoeken, omdat er niet veel alternatieven zijn. Deze week bleek dat de bezuinigingsplannen uit de Tussenbalans niet toereikend zijn om het tekort van de overheid in 1994 op het ge wenste peil te brengen. Volgens Wöltgens moet daarom nader worden gekeken naar de aftrekposten. De PvdA-leider had verder harde kritiek op de commissie-Stevens (belastingvereenvoudi ging), die haar werk heeft opgeschort. Die commissie kent volgens Wöltgens haar plaats niet. „Adviescommissies nemen niet de taken en bevoegdheden van de regering en parlement over. De regering regeert, en niet de commissie-Stevens. Natuurlijk staat het iedereen vrij om de regering wel of niet te willen adviseren, maar aan adviseren kan nooit een voorwaarde verbonden worden die in strijd is met die spelregels", aldus de PvdA-fractieleider. Planl al ij lende )TIES BIJ BERGING NEERGESTORTE DAKOTA ling ikel i it hej nod 4 HAAG De kin agen lag er nog, net fle handtas en de jnen van mevrouw u Airg, één van de pas- ?rs. De cockpit totaal ioe ailinterd' de onderde- ^an de motor ver- over honderden meters- X-ll, die op 28 juni ïrdervertrok vanuit Merauke Biak (Nederlands Nieuw- ja), kwam nooit aan. Hal- ige de vlucht, die bij Ia81I«eer drie en een half uur nisteftoeten duren, stortte het elkï neer in het Carstensz- an n^te- De wrakstukken argln er 29 jaar gelegen en 1 er nog vele jaren liggen, gstekjoffeüjke resten van de el getnzittenden zijn onlangs inenfen bergingsexpeditie op- er prfd en inmiddels naar Ne- id overgebracht. [hebben wel even een metmoeten wegslikken toen we een krans hingen op het punt waar het vliegtuig tegen de rotsen moet zijn gevlogen", zegt eerste luitenant J.M. van den Berg, bergingsofficier van de Koninklijke Luchtmacht. Tijdens een toelichting op de operatie, gisteren in Den Haag, geeft hij het niet graag toe. Maar ook zijn gemoed schoot een beetje vol, op zaterdag 9 februari in het Carstenszge- bergte. Ter nagedachtenis aan de slachtoffers werd er ook een plaquette opgehangen. Alle stilte De plechtigheid, die zich in alle stilte voltrok, vond plaats op de tweede dag dat het ber gingsteam op de plaats was waar vliegtuig neerstortte, vlak bij de Jayatop. Anderhal ve week eerder, op 30 januari van dit jaar, was het uit zes le den bestaande team vertrok ken vanuit Amsterdam. Eén van de expeditieleden was Harry Rudolph, zoon van ad judant R. Rudolph, de boord werktuigkundige die ook om kwam op de fatale vlucht. Ja renlang heeft Harry Rudolph ervoor geijverd een bergings team naar Nieuw-Guinea, nu Irian Jaya, te krijgen om daar de stoffelijke resten te bergen van de slachtoffers, onder wie zijn vader. De Luchtmacht had in 1974 al een expeditie op pad willen sturen op voorwaarde dat de Indonesische regering een vei lige terugkomst van de leden kon garanderen. Die garantie was echter voor de Indonesi sche autoriteiten uitgesloten. Datzelfde jaar nog werd het dossier 'Verdwenen Dakota X- 11' gesloten. In 1981 werd een nieuw licht op de zaak geworpen. Een groep alpinisten, bestaande uit Indonesische studenten, vond een groot deel van de stoffelij ke resten. Alles werd keurig begraven. De expeditie die de Koninklijke Luchtmacht in fe bruari van dit jaar ondernam, had veel aan de aanwijzingen van de studenten. Expeditie leider luitenant-kolonel W. Christiaans: „Ze hadden goed aangegeven waar ze alles had den begraven. We staken de spades in de grond en binnen de kortste keren stuitten we op de kist. Daarnaast wisten we in welk gebied we verder konden zoeken: de resten la gen geconcentreerd rond de plek waar de resten van de cockpit lagen". Afzien Het werd drié dagen afzien voor de doorgewinterde mili tairen en die ene burger. De rotsen waren steil, het gebied was volstrekt onherbergzaam, de zware regens bemoeilijkten het werk en veranderden de bodem in een soppende mod derpoel. De mannen hadden last van de hoogte, het gebrek aan zuurstof en het totaal an dere klimaat. Na drie dagen konden de leden van de expe ditie het niet meer bolwerken. Zich een weg banend door bossen en moeras daalden ze af naar het dal, en daarna De staart van de neergestorte Dakota X-11, die na 29 jaar nog nauwelijks door roest bleek te zijn aangetast. Drie dagen hebben de expeditieleden gezocht naar de stoffelijke resten van de acht inzittenden. FOTO: KONINKLIJKE LUCHTMACHT gene die als passagier werd vervoerd. Christiaans: „Motor storing konden we echter uit sluiten want op één motor zou het toestel nooit de vierdui zend meter hoogte hebben be reikt waarop het was neerge stort". MONIQUE ROSO weer tegen een berg op naar het basiskamp. De voettocht duurde zes en een half uur. „Maar we zijn blij dat we het hebben gedaan. We deden het in de eerste plaats voor de fa milie van de slachtoffers. Daarnaast wilden we als Luchtmacht toch proberen uit te vinden waardoor het toestel is neergestort", aldus expedi tieleider Christiaans. Die oorzaak bleek echter niet meer te achterhalen. Allerlei mogelijke oorzaken zijn de re vue gepasseerd: navigatiefout, motorstoring, problemen met de Indonesische krijgsgevan- erkteblik }- beperkte blik in de gisteren geopende nieuwe vrou- evangenis in Breda. Staatssecretaris Kosto (justitie) liet bij lening weten dat een ambtelijke werkgroep moet onderzoe- «elke extra voorzieningen nodig zijn voor de opvang van het ik d%mend aantal vrouwelijke gevangenen. De gedachten op het B dil terie gaan naar mogelijkheden voor kinderopvang, specifie- .^beidsvoorzieningen of aan cellen die zijn aangepast ten be- ratisijg van ,je verzorging van babies. ultuu FOTO: ANP imate: (ADVERTENTIE) ötM iie OjÓoNS ui l iNOSAFfCcMl"0' /orde) rd ilp WanlGS GEMEENTEMUSEUM WanlG; uropei ven dan (ERWERKEN 1 daftUREN tggj |ITE SCHILDERIJEN 'e nejAG T M ZONDAG 1 voon 17 00 UUR NOUDERSLAAN 41 IRA-verdachten mogen naar getuigenverhoor ROERMOND De vier IRA- verdachten mogen van de rechtbank in Roermond vol gende week aantVezig zijn bij het verhoor van vier kroonge tuigen, zo heeft rechtbankpre sident mr. E. Bakermans be paald. Eerder had officier van justitie, mr. J. Laumen, de rechtbank gevraagd om de verdachten uit de zittingszaal te verwijderen als de getuigen worden gehoord, omdat van hun aanwezigheid een grote bedreiging zou uitgaan. Vol gens de rechtbank is tot op dit moment echter niet gebleken dat er sprake is van een objec tieve bedreiging. Op de derde zittingsdag werd gisteren dui delijk dat bij de aanslag op de Australische toeristen Melrose en Panapoulos, op 27 mei vo rig jaar in Roermond, tenmin ste 21 keer is geschoten. De zitting van de Roermondse rechtbank is geschorst tot woensdagmorgen. DEN HAAG Waarom ge ven we mondjesmaat aan de choleraslachtoffers in Peru en zijn we gul voor de Russen? Is sterven in Zuid-Amerika min der erg dan honger lijden in Moskou? En hoe zit het dan met de honger in Afrika, de slachtoffers in de Golf, Israël en de vijftien miljoen vluchte lingen op deze aardbol? Hoe hoog scoren zij op de barome ter van ellende? Het ene na het andere giro nummer verscheen de laatste weken op televisie. Voor hon gerende Russen, stervende Afrikanen, ontheemde vluch telingen, slachtoffers van oor logsgeweld. Volgende week komt er nog een nummer bij, dat van het Leger des Heils, voor de hulp aan dak- en thuislozen. Allemaal 'goede doelen'. Maar niet allemaal even goed, tenminste, als we op de opbrengst afgaan. 'Help de Russen de winter door' was goed voor bijna twintig mil joen gulden (exclusief de bij drage van minister Pronk), Afrika 23 miljoen, de vluchte lingen ruim twaalf miljoen, Is raël tot nu toe ruim drie mil joen. De oorlogsslachtoffers in het Golfgebied en de slachtof fers van cholera in Peru moeten vooralsnog genoegen nemen met ieder een schamele half miljoen gulden. De 'mascotte' van de Wereld Vluchtelingen Week: niet alleen el lende. FOTO: STICHTING VLUCHTELING Vrijgevig Waarom geven we aan het ene doel veel en aan het andere niets? Antoon Claassen van de Stichting Vluchteling is even stil. Mensen hebben zo veel beweegredenen om geld te ge ven. „Maar veruit de belang rijkste beweegreden is het ge weten sussen", zegt hij vol overtuiging. Behalve dat „heerlijke aflaatgevoel" spelen volgens prof. dr. A. van der Meijden (hoogleraar public re lations aan de Rijksuniversiteit Utrecht) ook andere factoren een rol. Zoals angst. Een gift aan de Hartstichting is ook een soort verzekeringspremie: wie weet heb ik er zelf nog profijt van. Maar het eigenbelang staat niet altijd voorop. Volgens Van der Meijden zijn Nederlanders vrijgevig van aard. Altijd geweest. Vroeger zond Nederland de meeste missionarissen uit per hoofd van de bevolking en nu geven we relatief het meeste geld uit aan onwikkelingshulp: zo'n vijf miljard via de over heid en ongeveer vierhonderd miljoen via particuliere orga nisaties. Uit de monden van de hulporganisaties klinkt dan ook niets dan lof over het Ne derlandse volk. „Wij zijn nooit ontevreden. Wij vinden dat Nederlanders de omvang en oorzaak van een noodsituatie heel goed kunnen inschatten", aldus woordvoerder Burgers van het Rode Kruis. Het Rode Kruis komt alleen in actie bij rampen en heeft daardoor weinig argumenten nodig om mensen te overtuigen van de noodzaak van hulp. Bij de Rusland-actie was die noodzaak er minder duidelijk, maar desondanks zamelde de stichting bijna twintig miljoen gulden in. Burgers: „Oost-Eu ropa heeft in de beleving van de mensen een heel bijzondere klank. De situatie doet denken aan die van de Tweede We reldoorlog: onderdrukking en toch bevrijding". Hoe groter de betrokkenheid, hoe eerder je geneigd bent te helpen. Betrokkenheid ont staat door een gemeenschappe lijke geschiedenis, door een land te bezoeken of door er over te lezen, horen of zien. Claassen: „Zolang mensen niets zien wordt er weinig ge reageerd. De invloed van de media, vooral de televisie, is enorm. Ik vind het niet vreemd dat er tot nog toe wei nig geld is binnengekomen voor de cholera- en Golfslach- toffers. De slachtoffers zijn niet of nauwelijks zichtbaar, terwijl er bij voorbeeld wel veel beelden te zien zijn ge weest over de schade van de raketaanvallen op Israël". Natuurlijk bestaan er vele (fa- milie)banden tussen Israël en Nederland, maar ook het Cen trum voor Informatie en Do cumentatie Israël (Cidi) vlakt de rol van de media niet uit: kort na elke raketaanval staat de telefoonlijn roodgloeiend en komen de meeste giften bin nen. Toen voor het eerst beel den werden vertoond van met olie besmeurde vogels in de Golf, belden er zelfs mensen naar de Stichting Vluchteling. Alle hulporganisaties kennen de macht van het beeld en ge bruiken die graag. En bewust. Het lachende meisje dat afge lopen week diende als de 'mascotte' van de Wereld Vluchtelingen Week is een weloverwogen keuze geweest. Claassen: „Wij weten dat acties die op de emoties inspelen, het meeste geld opleveren. Maar het heeft geen zin om mensen alleen maar ellende voor te schotelen. Dat werkt ave rechts. Je moet mensen per spectief bieden: als ie geeft dan is verlichting van het lot mo gelijk. Vandaar dat wij geko zen hebben voor een kind dat lacht. Een beeld dat tot de ver beelding spreekt en niet af stoot". Heiligen alle middelen het doel? „Nee. Wij zouden geen beelden of verhalen gebruiken die niet representatief zijn maar wel veel geld opleveren. Vrouwen en kinderen vormen namelijk ook een groot deel van de vluchtelingen", aldus Claasen. Volgend jaar probeert hij een omroep te porren voor een avondvullend programma in het teken van de Vluchte- lingenweek, want het was vooral de tv-show van de Twaalf miljoen opgehaald voor vluchtelingen DEN HAAG De we- reldvluchtelingenweek van de Stichting Vluchte ling brengt naar schatting twaalf miljoen gulden op. Tien miljoen is al binnen en aan giften wordt een bedrag van twee miljoen verwacht, zo heeft de Stichting Vluchteling be kendgemaakt. De Stich ting Vluchteling is een sa menwerkingsverband van onder andere de kerken in ons land, de centrale orga nisaties van werkgevers en werknemers en het Rode Kruis. De opbrengst van de actie is met name bestemd voor langdurige vluchtelingen, zoals de honderdduizenden Cam- bodjanen in Thailand en de Afghanen in Pakistan. Afgunst Maar hoewel er soms met eni ge afgunst wordt gekeken naar een actie voor Rusland of Israël („in Afrika is de nood toch veel hoger") zit geen en kele hulporganisatie te wach ten op een soort barometer van ellende die aangeeft waar de nood het hoogst is om de middelen zo rechtvaardig mo gelijk te verdelen. Alleen de term 'barometer van ellende' bezorgt Burgers al kippevel. „Mensen zijn zelf selectief ge noeg om te geven. Bovendien zou er dan een soort gewen ning ontstaan en dat is niet goed". Claassen: „Wie en hoe bepaal je wie er het slechtst aan toe is in de wereld? Dat is onmoge lijk". En eigenlijk ook niet ge wenst. Net zo min als het stichten van één grote hulpor ganisatie in Nederland of ver hoging van de belasting ten bate van nood- en ontwikke lingshulp. Claassen: „Als je de belasting verhoogt, verlies je de betrokkenheid van mensen bij de problemen in de wereld. Als mensen geven aan vluch telingen zijn ze toch weer een maand of wat in de problema tiek geïnteresseerd". MONIQUE VAN DE VEN ISPEREN HOBBES DOOR BILL WATERSON Meer kans op uitlevering van oorlogsmisdadiger door Canada DEN HAAG De kans dat Canada de daar verblijvende Ne derlandse oorlogsmisdadiger Jacob Luitjens uitlevert is volgens de VVD gestegen. De liberalen willen dat de Nederlandse rege ring opnieuw een poging waagt om de in 1948 in Assen bij ver stek tot levenslang veroordeelde Luitjens uitgeleverd te krijgen. Dat moet volgens het Kamerlid Wiebenga gebeuren op basis van een nieuw uitleveringsverdrag tussen Nederland en Canada, dat binnenkort in de TVeede Kamer wordt behandeld. Volgens Wiebinga moet Luitjens, tegen wie de Canadese overheid thans een proces voert om hem het staatsburgerschap te ontnemen, boeten voor zijn wandaden. „Het gaat om één van de ernstigste Nederlandse oorlogsmisdadigers die nog voortvluchtig zijn. Ont snapt naar Paraguay en nog geen dag van zijn straf uitgezeten", aldus het Kamerlid. Eerdere verzoeken voor de uitlevering van Luitjens liepen spaak omdat het toen van kracht zijnde Neder lands-Britse uitleveringsverdrag daar niet in voorzag. (ADVERTENTIE) optiek i. HoytemactTMt 107 I Fr HtndnlüMn 242 Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Wallage: Misverstand rond de basisvorming ZOETERMEER Staats secretaris Wallage (onder wijs) heeft gisteren direct gereageerd op een uitge lekt advies van de Onder wijsraad over de basisvor ming. Daaruit zou blijken dat de start van de basisvorming op 1 augustus van dit jaar niet haal baar is. Volgens de bewinds man is er sprake van een mis verstand. Volgens de Onder wijsraad, het hoogste advies college van de regering op on derwijsgebied, zou de periode van voorbereiding op de in voering van een pakket van veertien gemeenschappelijke vakken in de eerste jaren van mavo, havo, vwo en lbo moeten worden verlengd. Maar volgens Wallage staat de echte invoering van de basis vorming pas gepland op 1 au gustus 1992. Hij ziet dan ook „geen beletselen" om op 1 au gustus te beginnen met een „grondige voorbereiding", zo als hij de startfase omschrijft. Eerder heeft de CDA-fractie al haar twijfels geuit over de haalbaarheid van 1 augustus. De Onderwijsraad lijkt het daar mee eens. (ADVERTENTIE) Maandag begint de Stapelgekke Week van de Hema. Dan stapelen we de ene stapelgekke aanbieding op de ande re. Dat Is bij ons een week lang de normaal ste zaak van de wereld. De normaalste zaak van de wereld

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3