Missouri, het hart van Amerika Tussen Disney en Key West itappl Vooral sinds Martinair enkele jaren geleden begon met charterdiensten fep Miami (en later op het noordelij- I i ker gelegen Tampa) is Florida een M jopidaire vakantiebestemming ge worden. Maar ook de KLM-vluchten naar Miami en Orlando trekken ondanks een Golf-oorlogveel Nederlanders, van wie er velen nu >ens wat anders willen dan Spanje of Jriekenland. ',Voor de prijs hoef je het niet te la- :en", zei de reiswereld aanvankelijk, naar gelukkig is men daar vandaag m le dag wat op teruggekomen. Want a Amerika, en dus ook Florida, is al m I net al niet echt goedkoop. Zelfs niet net een spotgoedkope dollaar. Natuurlijk, de vliegprijs valt best Uee en natuurlijk zijn er wel lunches 070- nogelijk voor een paar dollar. En de ■e bu «nzine kost ook bijna niks. Maar al- es elkaar tikt het behoorlijk aan, :eker als je met een gezin bent. Re- cen maar Je v*er -^eer dollar pij de kassa van Disney moet betalen. Cn acht of twaalf comsumpties (want ili, 2/ïïet is warm) en nog eens vier lun- 7dgn. 'hes. Met een paar souvenirs erbij com je al met al op een behoorlijk costbaar tripje. Cn na één dag heb je al door dat de estaurant-rekening uiteindelijk een deine twintig procent hoger is dan ie optelsom van het bestelde op de s in A^nenukaart. Lokale belastingen en jedieningsgeld.. Iriesje Florida is bij uitstek een vakantiebe- EU itemming voor hen die 'zon' en 'zien' (villen combineren. Bruin terugko nen en toch urenlang kunnen ver- SH0lfia^en over de 'avonturen' is een van le zekerheden die zo'n reis door deze Bij MGM-Studios, de nieuwste attractie van Disney World, ontmoet je alle bekende stripfiguren 'in leven lijve'. Foto Walt Disney uim vijfhonderd kilometer lange landengte oplevert. In de zomer is '„het warm en ligt de temperatuur er Itijd boven de 30 graden Celsius. Dat ALLEls warm, maar er is veelal een ont- S pannend koel windje. Maar voor gplavie dat toch te hoge temperaturen ijn, moet dan maar later dit jaar, of de herfst of zelfs in de winter, in. )at lekkere briesje heb je overigens vel nodig als je enkele dagen onder- luikt in de dromen en avonturen van Disney en Sea World. Of wan neer je het spektakel en sensatie over je heen laat komen van Epcot Center of de filmstudios van MGM of Uni versal. Dagenlang kun je hier 'verdwijnen' en zelfs dan heb je nog het gevoel niet alles te hebben gezien. Juist wanneer het heel druk is merkje ook het ver schil tussen Nederlanders en Ameri kanen. Lange wachttijden bij de be langrijkste attracties lijken hier kor ter te duren; al was het alleen maar omdat iedereen hier netjes in de rij blijft staan. En wie na Magic Kingdom, Mickey Mouse en Donald Duck nog zin heeft kan zich in Kennedy Space Center vergapen aan de 'ruimte van de lan ceerbasis, waar regelmatig de be mande ruimteschepen worden ge lanceerd. Dat gebied waar Nasa en space shuttle codewoorden zijn en waar je in Hall of Fame zelfs de erva ringen van een astronaut kan mee maken. Vriendelijk „Isn't it a beautiful day today en „Thank you for visiting us and hope to see you again". De vriendelijkheid houdt niet op in de VS. Het is even wennen, zeker omdat je na enige tijd ook de nuance tussen oprechtheid en gespeelde vriende lijkheid leert ontwaren. Maar het blijft iets bijzonders om inkopen te doen in een supermarkt met een as sortiment waar een gemiddelde Al- bert Heyn een minderwaardigheids complex van zou krijgen. En om dan daarna de 'luxe' te erva ren van een winkelbediende, die de bruine papieren zakken met inko pen, naar de (huur)auto brengt. In de kofferbak drapeert en je vriendelijk uitzwaait. „Have a nice day, sir", klinkt het, ook zonder dollarfooi. Omgekeerd is het even aanpassen aan tal van andere gewoonten; in het verkeer, waarbij je links en rechts mag inhalen. Als je maar in eigen 'lane' blijft. Bij een rood stoplicht mag je doorrijden als je rechtsaf wilt (al moet je het andere verkeer eerst voor laten gaan). Op sommige kruisingen staan op vier hoeken stopborden. En sta maar even stil, ook als er verder geen en kele Buick of Chevrolet is te beken nen. Niet doen levert een groot risico van een fikse boete op. En de agent heeft altijd gelijk, ook al heb je hem zelf niets eens gezien toen je toch niet stopte.. Badplaatsen De oostkust van Florida is met bad plaatsen als Miami Beach, en in min dere mate Daytona en Fort Lauder dale het bekendst. Hier zijn de lange boulevards met immense hotels te vinden. En daarachter de luxe zwembaden, de witte brede stranden en de verkoelende branding. Surfen, zeilen, waterfietsen of -skiën zijn hier de favoriete bezigheden. Tus sendoor een echte hamburger of 'footlong' hot dog. Hier kan je de wereld vergeten, al blijft het boeiend om aan het eind van de middag het wereldnieuws door Amerikaanse ogen te consume ren via de networks van NBS, CBS en ABC. Zelfs CNN klinkt in zo'n voor Europese begrippen riante ho telkamer spannender. Maar wie een tocht door deze 'slurf' van Amerika maakt komt zeker ook langs de andere kust: de Gulf Coast aan de Mexicaanse Golf. Hier, bij St. Petersburg, Clearwater, Sarasota, Fort Meyers, Naples of Captiva Islands, heerst een andere sfeer. Eveneens lange stranden, mis schien wel breder, bijna lauw water en fantastische visgronden, 's Avonds dus volop zeekost in alle soorten en maten. Al blijft het wen nen: oesters met ketchup. Doggy bag En dat is niet het enige 'andere' datje in een restaurant mee kan maken. Niks doorlopen als je binnenkomt en niks zelf een plaatsje bij het raam be zetten. Gewoon wachten. 'Wait until be seated' staat bijna dreigend op een plakkaat bij de deur; even later klinkt het vriendelijk edoch gedeci deerd: Two, sir? Smoking or non smoking Follow me En dan zit je ineens aan dat tafeltje, waar je eigenlijk niet wilde zitten. Van waaruit je plotseling echt getui ge bent van iets waarvoor je je in ei gen land zou generen. Tijdelijke bu ren die hun bord niet leeggegeten hebben en zonder gêne de 'doggy bag' vragen. En die na betalen ge woon de restanten van de biefstuk onder de arm mee naar buiten sle pen. Eenmaal daarvan bekomen bezoek je de salad bar, vult een bakje met vi taminen, overgiet het met een dres sing als 'Thousand Islands' of "Blue cheese' en blijf aan tafel wachten op de steak New Yorker. Om er dan achter te komen dat je die pas krijgt als de salade opgegeten is.. Natuur De natuur mag dan niet overdadig zijn in Florida, met name in het zui den is het fantastisch de flora en fau na te beleven van de Everglades, het moerasgebied dat nu beschermd na tuurgebied is. Opmerkelijke vogels, slangen en krokodillen leven hier nog ogenschijnlijk vredelievend met een handvol Indianen, die zich nu in leven houden met het ontvangen van jaarlijks vele duizenden toeris ten. Die allemaal afkomen op de kroko- dillenshow, waarbij een taaie indiaan maar ternauwernood kan ontkomen aan de scherpe kaken. En waar je even later met oordopjes per Air Boat over het ondiepe moeraswater 'scheurt'. De dieren in deze 'be schermde' omgeving lijken inmid dels gewend aan het oorverdovende lawaai van de twaalfcilinders die de grote propellors aandrijven.. Miami In de grillige donkerte tussen wol kenkrabbers van Miami gillen poli tiesirenes. Het geluid weerkaatst te gen de 'glazen wanden' van soms vijftig etages. Roodwitte zwaailich ten completeren het beeld. Sinds de komst van Castro op Cuba kun je in Miami met Spaans goed te recht. Bijna driekwart van de meer dan 2,5 miljoen inwoners is afkom stig van het verderop gelegen eiland. Er is in Miami zelfs een wijk die 'Litt le Havana' heet. De stad heeft over- dags iets fascinerends, 's avonds is de sfeer meer grimmig. Sommige delen van downtown zijn af te raden om te bezoeken. Aan te bevelen overdag zijn echter de winkelcentra. De overdekte Mails, waar je bijna alles kunt kopen. In soorten en maten, in allerlei kwa liteit. Een beetje Hollander weet te voren wat hij wil hebben. Spijker broeken, sportschoenen, van die be kende merken. Die bij ons zo goed als onbetaalbaar ziin. En daar bijna voor niks, zeker nu de dollar zo laag staat. Keys Helemaal onderaan Florida, op bijna een steenworp afstand van Cuba, staat in Key West een gedenkpla'at. Het zuidelijkste zuiden van de Vere nigde Staten, is er in het Engels op geschreven. Wie het wil zien moet vanuit Miami een trip van bijna 240 kilometer maken (als je 160 mijlen zegt klinkt het misschien korter). Een opmerkelijke reis over tiental- Miami, over dag iets fasci nerends, 'savonds is de sfeer grimmig. Foto Sijtboff Pers len bruggen die leiden van Key Lar go naar uiteindelijk Key West, de stek waar Hemingway enkele decen nia geleden zijn meest produktieve periode beleefde. Hier, waar Atlantische Oceaan en Mexicaanse Golf elkaar treffen, moet het voor vissen een eldorado zijn. Nog meer dan in het noordelij ker gelegen Fort Meyers of Sarasota is hier visaanbod immens en massaal. Met als extra de mogelijkheid om te genieten van de volgens lokalen mooiste zonsondergangen van de wereld. Het lijkt foldertaai, maar snoepend van de 'lobster' wil je dat allemaal best geloven. Voor informatie kan men terecht bij het Amerikaans verkeersbureau USTTA, Museumplein 19,1071 DJ Amsterdam, tel. (020) 790321. ION1 b loor ROGIER SLOP i let tankstation-annex- yiamburgerrestaurant ziet net zo uit als in een film lit de jaren vijftig. Ieder aoment verwacht je dat irlijl lames Dean binnenkomt, ntie ichterdochtig aangestaard Vaki loor de inwoners van het tan de balie doen mannen in overall N n met honkbalpetten op zich te goed an 'footlong hotdogs' en enorme be- JJj;ers cola. De televisie doet rumoerig 'erslag van een baseball-wedstrijd. )p de achtergrond rumoert het ver ier: enorme trucks, rammelende ationcars. De sherrif patrouilleert 4 ior de paar straatjes tussen de hou- n huizen en de vlekkeloze gazons, ij stuurt met één hand, zijn linker- irm bungelt nonchalant uit het por- ierraam. Een gewone dag in een ge lucht in Missouri, in het hart van de herenigde Staten. len ander Amerika, dat is zeker, I leel ver weg liiken het jachtige New lork, het opgefokte Miami, het deca- ente Los Angeles. Hier lijkt de goe- e oude pionierstijd nog voort te le en. n sommige gevallen letterlijk: in het orpje Versailles (door de bewoners nverbiddelijk verbasterd tot 'Vur- ïels') zijn nog boerderijen waar de imish wonen. Een gesloten gemeen- Schap, die er naar streeft net zo te le en als de eerste pioniers. Alles wat iet menselijk bestaan sinds de 17de euw heeft verrijkt is taboe. Vervoer eschiedt met keurig zwartgelakte oetsjes, electricteit en telefoon lij- en nog niet uitgevonden te zijn. m lp één van die boerderijen dringen e voorzichtig door in deze gemeen - 14- chap. De gebouwen zijn van keurig oor 'itgeverfd hout, de hofhond bast ge- leel volgens voorschrift, ganzen sna- eren op het erf. De boer (met zijn |S d lauwe overall, strohoed en hooi- ork bijna weggelopen uit een roman MA8* John Steinbeck) is uiterst vrien- elijk en poseert vrijwillig voor de imera hetgeen tamelijk uitzonder- jk is. Binnenshuis heerst een kneu- irige sfeer la Ot en Sien, omlijst oor de geur van versgebakken ap- eltaart. 1991 ligt ver weg, achter de eflijk glooiende heuvels van Mis- •uri. laar ook hier dreigt de verandering oor te dringen. „De jeugd wordt eeds minder rechtzinnig in de leer. St. Louis: de monumentale poort naar het Westen aan de oever van de Mississippi. Het verschijnsel cruising op zater dagavond in pa's auto door de stad rijden en naar de meisjes lonken begint hier ook te komen. Alleen gaan onze jongens er op uit in pa's koetsje." Burgemeester Versailles (2244 inwoners, 10 kerkge nootschappen) ligt aan de voet van het enorme natuurgebied rond het Lake of the Ozarks, het grootste kunstmatige meer van de VS. Het plaatselijke krantje (The Versailles Leader Statesman) weerspiegelt het leven van alledag: de meestgelezen rubriek is van een soort tante Rosa Klep, die zich uitput in leuterberich- ten. „Dominee Wilkins is zondag na de preek met zijn echtgenote op thee visite geweest bij de burgmeester. Ook de zoon van ae burgemeester en diens verloofde waren aanwezig." De burgemeester staat klaar om het buitenlandse bezoek te ontvangen. In tegenstelling tot zijn collega's uit de grote steden heeft hij geen keihar de campagne hoeven te voeren om deze functie te veroveren. „We ziin allang blij als we één kandidaat heb ben. Het burgemeesterschap levert niks op en slorpt veel tijd op. Maar ik ben trots op ons stadje en dat wil ik uitdragen ook." Het typeert het bijna vertederende leven op het platteland van Missouri, tevreden deinend op het ritme van de seizoenen. Eer Maar de staat biedt meer dan alleen maar fraaie natuur en nijvere agra riërs. Missouri ligt ingeklemd tussen het dynamische Kansas City in het Westen en het statige St. Louis in het Oosten. Beide steden strijden om de eer in de vorige eeuw als vertrek punt te hebben gediend voor dat gro te epos van de Amerikaanse geschie denis, de grote trek naar het Westen. De aanhoudende stroom verschop pelingen en fortuinzoekers, die als lemmingen naar de kusten van de Stille Oceaan trokken, lieten in ieder geval in Missouri de Westerse be schaving (en vaak hun laatste spaar centen) achter. Voorbij Missouri be gon de barre tocht door vijandig en onbekend land, met gammele wa gens of soms gewoon te voet. „Die Amerikanen gaan nu feestvie ren omdat ze tweehonderd jaar be staan. Onze staatsloterij is al ouder," Van Kansas City naar St. Louis grapte Wim Kan enkele jaren gele den nog over het 'gebrek aan ge schiedenis' van de States. Daar mag in Europa zo nu en dan best giechelig over worden gedaan, maar feit is wel dat de Amerikanen hun geschiedenis vaak zorgvuldiger koesteren dan menige Europeaan. Zeker ook in Missouri, waar ieder gat (zo ook Ver sailles) wel een museum heeft waar in de plaatselijke geschiedenis gestal te wordt gegeven. Soms gaat men daar wel wat ver mee, zoals in St. Jo seph, iets ten noorden van Kansas City. St. Joseph was het begin van de roemruchte Pony Express, de post- lijn die in 1860 een kortstondig be staan leidde en uiteindelijk door de spoorwegen en de telegraaf de nek slag kreeg. Maar omgekeerd evenre dig aan het korte leven van de Pony Express is de roem van deze post dienst. Van heinde en verre stromen dan ook toeristen naar St. Joseph om de stallen en het bijbehorende mu seum te bezoeken. In het stadje staat ook het huis waar Jesse James, de be roemdste outlaw van Missouri, woonde en uiteindelijk werd neerge schoten. Maar dat was voor bezoe kers wat moeilijk te vinden. Dus werd het huisje opgetakeld en naast het Pony Express-museum weer neergeplempt. Historisch dubieus, maar wel Amerikaans-praktisch. Dat Kansas City en St.Louis twee te genpolen zijn, komt ook uit de uit spraak dat het gaat om 'de oostelijk ste stad van het Westen en de weste lijkste stad van het Oosten.' Kansas is ruim opgezet, modern, met luxueuze winkelcentra. Maar echt opwindend is het allemaal niet zo. De grote at tracties (naast het fantastische mu seum over de pioniers, het National Frontier Trails Centre) liggen in de omgeving van de stad. In het voor stadje Providence liggen de biblio theek van president Harry Truman, en een museum gewijd aan deze pre sident van de Koude Oorlog, de man, die het besluit nam tot de atoomaan- vallen op Japan en die tijdens zijn carrière steeds meer uit de schaduw trad van zijn grote voorganger Franklin Delano Roosevelt. En aan de oevers van de Missouri-ri- vier weer de geschiedenis: het Osa- ge-fort. Het uit het begin van de vori ge eeuw stammende fort-annex- handelspost is ingrijpend gerestau reerd en enthousiaste vrijwilligers (veelal geschiedenis-studenten en le raren) trachten het leven van toen te reconstrueren. Een leven, dat in het strakke staal en beton van Kansas City zelf geheel verdwenen is. St. Louis is anders: ouder, statiger (het vergelijkt zich graag met Was hington) en met een vleugje Franse invloed. Aan de kade van de Missis sippi liggen de raderboten, sommige zijn als restaurant ingericht en varen niet meer, maar anderen maken nog steeds tochten over de veelbezongen De rivier die wordt overschaduwd door een enorm monument: een 192 meter hoge poort van roestvrij staal een eerbetoon aan de pioniers die van hieruit naar het Westen trok ken. Het doet op het terrein van sma keloosheid het ergste vrezen, maar in werkelijkheid is het prachtig. Met een soort liftje binnenin kun je naar boven om uit te kijken over de sa menloop van de Missouri en de Mis sissippi, en over de stad met zijn enorme kathedraal, stadion, ruime boulevards, pakhuizen, de Budwei- ser-brouwerij het monumentale Union Station (nu omgebouwd tot een luxe winkelcentrum) en parken als Grant's Farm en de imposante bo tanische tuin. En vanuit die enorme hoogte gaat de blik peinzend naar het lokkende Westen: de onstuitbare droom van zovelen die hier in Missouri begon. Trans World Airways heeft zijn hoofdkwartier in St. Louis, en verzorgt diverse vluchten naar die stad en naar Kansas City. Het Amerikaanse verkeersbureau USTTA, Museumplein 19, 1071 DJ in Amsterdam heeft veel informatie over Missouri en de mogelijkheden om van daaruit andere, relatief 'onbekende' staten te bezoeken zoals Illinois, Kentucky, Tennessee, Oklahoma en Kansas. Sunshine State Florida Het nadeel van de Verenigde Staten is dat zelfs toeristen die er nog nooit zijn geweest er al heel veel van weten. En er zelfs, zij het dan via filmdoek of televisiescherm, al veel van ^Jhebben gezien. Dat geldt eveneens voor Florida. J Miami kennen we allang van Don 'Miami Vice' Johnson, Key Largo van Humphey Bogart en Key West van Ernest Hemingway. En de moe rassige Everglades weten we ons nog te herinneren van de spectaculaire Air Boat met James Bond en zelfs Disney World is via boek en beeld al uitgebreid in ons geheugen vastge legd. Toch heeft deze 'voorkennis' ook voordelen voor de toerist die voor het eerst afreist naar the Sunshine State, zoals deze landtong in het ui terste zuidoosten van de VS wordt moemd. Beetje bekend maakt al snel be- mind, parafraseren we maar. Boven dien, de werkelijkheid is veel boei- ender dan een politiesirene in Miami 3-48 vice.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 37