Jahn wil sport op positieve wijze promoten 1 mal Ie Swift/Casba debuteert in de topcompetitie „Op de lange afstanden kan ik nu goed meekomen" ZATERDAG 23 FEBRUARI 1991 PAGINA 30 FOTOl4NDRÉ VAN HAASTE REN LEIDEN - De Leidse gymnastiek vereniging Jahn viert in oktober haar 75-jarig bestaan. Een mijlpaal die men niet ongemerkt voorbij wil laten gaan. Een speciaal in het le ven geroepen jubileumcommissie maakte deze week het programma van de festiviteiten bekend. De gro te trekpleister wordt de hernieuwde versie van de Leidse gymnastiek- kampioenschappen op 12 oktober in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Naast dit kampioenschap wil Jahn het jubileum aangrijpen om de agressiviteit en de intolerantie van de sport onder de aandacht te brengen. Voorzitter Hans van Po- lanen vat de opvatting van Jahn over sport als volgt samen. „Spor tieve kansen zijn er als er een geest van kameraadschap is". De turners en turnsters uit de Leidse re gio kunnen dit jaar na lange tijd weer eens hun krachten meten tijdens een Leids kampioenschap. Deze regionale krachtmeting is een aantal jaren geleden ter ziele gegaan en Jahn zag in haar jubi leum een goede gelegenheid om deze kampioenschappen nieuw leven in te blazen. Commissie-lid Jan de Knegt is er trots op dat het Leids kampioenschap weer op de kalender komt te staan. „Voor de gymnstiekverenigingen in Lei den is het goed dat er weer een jaarlijks platform komt om op een sportieve ma nier met elkaar in het strijdperk te tre den. Het was al enige tijd een wens van ons en het jubileum was een prima aan gelegenheid. We hebben ons niet willen beperken tot Leiden alleen maar willen het toernooi een regionaal karakter ge ven. En dit initiatief bleek aan te slaan want behalve Leidse turners en turnsters nemen ook verenigingen uit Oegstgeest, Rijnsburg, Zoeterwoude, Valkenburg en Leiderdorp deel". Op dit moment hebben zich reeds 150 turners en turnsters ingeschreven voor het evenement, waarvan de voorronden in april en zullen gehouden. De finales zijn gepland in oktober. Voor de aparte Negatief Naast het sportieve element wil de jubi leumcommissie van Jahn ook een aantal principiële aspecten van de hedendaagse sportbeoefening aan de orde stellen. Het jubileum heeft als motto „brood en spe len" meegekregen. Het thema verwijst naar de Romeinse tijd. De leiders van dit imperium probeerde de onrust onder het volk te temperen door het verstreken van brood en houden van spelen. Parti culieren misbruikten de situatie echter en deelden brood uit om zo stemmen onder het volk te winnen en zo hun poli tieke macht te vergroten. Deze manipu latie gaf „brood en spelen" een negatieve klank. Commissielid Ton Zeilstra ver klaart de keuze van Jahn voor dit thema als volgt. „Wij hebben het gevoel dat de positieve aspecten van het bedrijven van sport steeds meer aangetast wordt door de steeds grotere commerciële belangen. We hebben het idee dat sport afglijdt naar iets wat niet meer op sport lijkt. Voetbal is een voorbeeld van hoe het niet moet. We zijn bang dat andere sporten in snel tempo deze negatieve ontwikkeling gaan volgen. Het heeft waarschijnlijk te maken met de innerlij ke drang van de mens, de commercie en de media". Voorzitter Hans van Polanen vraagt zich af of onder het geweld van deze ontwik kelingen nog wel ruimte is voor Jahn een vereniging die in 1916 is opgericht met de doelstelling sport, spel en bewe gen een sportieve kans wil geven. „Met onze activiteiten willen we laten zien hoe het ook kan gaan. Het in speelse vorm overwinnen van weerstanden is voor onze vereniging het uitgangspunt in al'onze activiteiten. Als een van de oud ste gymnastiekverenigingen van Leiden willen wij daar ook in de toekomst ui ting aan geven", aldus Van Polanen. Alle jubileumactiviteiten van Jahn staan in het teken van het streven om het ge schonden blazoen van de sport weer wat op te poetsen. De christelijke gymnas tiekvereniging organiseert een speciale dag voor verstandelijk gehandicapten en wil de samenwerking ook in de toekomst continueren. In de hal van het stadhuis aan de Breestraat in Leiden wordt een speciale tentoonstelling georganiseerd waarin de historie van Jahn en de Olym pische spelen centraal staat. Een sportief hoogtepunt van de activiteiten is een ju bileumvoorstelling met topturnsters uit Roemenië en de Sovjetunie. De kosten van deze evenementen die volgens de commissie enkele tienduizenden guldens bedragen", probeert de vereniging te dekken door de gevormde jublieumpot en donaties van enkele geldschieters. De werving van sponsors is nog in volle gang. „Maar we hebben goede hoop dat we de begroting van ons jubileum rond krijgen", aldus Ton Zeilstra. Een comité van aanbeveling met klin kende namen als Joop van der Reyden, Thijs Chanowski, Anton Geesink, Ger Vos, Jan Duivensteyn, burgemeester Cees Goekoop en Fanny Blankers-Koen steunt met woord en daad de jubileum activiteiten van de 75-jarige Leidse vere niging. Jahn wil met nieuw elan de toe komst in. Het oude vertrouwde oranje- groene embleem heeft daarvoor het veld moet ruimen voor een modern logo. Volgens voorzitter Van Polanen is dit geen teken van het breken met het verle den. „We zien de toekomst, ondanks onze kritische kanttekeningen met ver trouwen tegemoet. Jahn is een bloeiende vereniging met vijfhonderd leden die sinds 1916 het hoofd boven water heeft weten te houden. Dit succes is te danken aan wat wij de Jahnfamilie gedachte noemen. Met en voor elkaar een sportie ve ontspanning vanuit een kameraad schappelijke sfeer". KEES VAN KESTEREN wendy van der poel naar wk junioren ROELOFARENDSVEEN - Het schaatsseizoen is voor Wendy van der Poel nu pas goed begonnen. De 19-jarige sprintster uit Roelof- arendsveen kwalificeerde zich het afgelopen weekeinde voor het we reldkampioenschappen allround voor junioren in Calgary. Van der Poel, die na haar titel bij de D- junioren, bij de allrounders nooit meer in de prijzen viel, vestigde in Heeren veen drie persoonlijke records. Tot haar eigen verbazing bleek de Veense op de lange afstanden aan inhoud te hebben gewonnen. Wendy van der Poel blijft echter nuchter over haar prestaties. „Je gaat aan de start staan en je moet zo hard mogelijk rijden". De jongste telg uit de succesvolle schaatsfamüie Van der Poel heeft niet veel tijd om na te ge nieten van haar succes in Heerenveen. De koffers moesten al weer snel worden gepakt voor het volgende reisdoel Lake Placid waar de selectie van Leen Pfforn- mer zich voorbereid op de wereldkampi oenschappen in Calgary die van 1 tot 3 maart in Calgary worden gehouden. De ticket naar Canada was niet de enige prestatie van Wendy van der Poel. Begin februari won zij overtuigend de NK sprint voor junioren. Een opmerkelijke prestatie omdat zij een half jaar eerder de sprintkernploeg vaarwel had gezegd en besloot zich op de allround trainin gen te werpen. Een doelbewuste keuze van Wendy van der Poel. „De sprint kampioenschappen waren eigenlijk maar bijzaak. Ik vond het wel leuk om mee te doen maar kwalificatie voor Calgary was mijn doel dit jaar. Een beslissing waar ik geen spijt van heb. Vooral op de lange afstenden kan ik nu goed meekomen. Maar als ik het bij de allrounders niet zou redden dan ga ik weer sprinten". Toekomst Ondanks haar Veense inslag, die zorgt voor een realistische, afstandelijke kijk op de dingen waar ze mee bezig is, heeft Van der Poel grote sportieve ambities. Ze wil met haar capaciteiten de top be reiken. De Olympische Spelen van 1994 in Lillehammer zijn haar richtpunt. „De weg daar naar toe is nog lang maar het is een droom van mij om daar te kunnen schaatsen. Ik werk er niet specifiek naar toe. Ik bekijk mijn vorderingen per sei zoen en zie wel waar ik uitkom". De weg naar de top is geen gemakkelij ke. Wendy van der Poel is zich daarvan bewust en lijkt zich daar moeiteloos in te schikken. „Mijn leven wordt beheerst door het schaatsen. Ik train zeven dagen in de week en ik heb nauwelijks tijd voor iets anders". De rest van de dag heeft ze hard nodig voor haar studie. De sprintkampioene zit in de examenklas van het Leidse Holtland College, een school voor mode en kleding. Na het examen wil ze zich vooral toeleggen op het schaatsen. In de resterende tijd wil ze wat taal- en grimeercursussen gaan volgen. Mentaal In de huiskamer van de familie Van der Poel staan de vele schaatstrofeeèn van Wendy, Anja en Arnold als zwijgende getuigen van prestaties van een sportie ve familie. Het is echter geen reden voor Wendy van der Poel om naast haar schoenen te gaan lopen. Bescheiden on dergaat ze al de publiciteit. Op de gladde ijzers voelt ze zich beter thuis, dan valt veel schroom van haar af. Uiterlijk on bewogen en mentaal sterk werkt ze haar wedstrijden af. „Je gaat aan de start staan en je gaat zo hard mogelijk rijden. De omgeving interesseert met gewoon niet. Wat er allemaal om me heen ge beurt, dat kan me niet zoveel schelen. Dat is allemaal bijzaak", meldt ze laco niek. Ook met intimiderende tegenstan ders heeft ze geen moeite. „Ik merk er weinig van. Maar als het gebeurt, dan gaan ze hun gaan maar. Ze kunnen tegen mij zeggen wat ze willen. Het maakt me niets uit". De voorbereiding voor een belangrijke wedstrijd is altijd een met veel spanning omgeven moment. Wendy van der Poel is daar altijd intensief mee bezig. „Hoe meer de start nadert des te eenzamer je je gaat voelen. Je moet de spanning op een positieve manier gebruiken. Jezelf opladen en je sterk voelen. Geen nega tieve gevoelens toelaten, alleen maar denken aan de wedstrijd. Met een sprint moet je ritme hebben en dan zeg je tegen jezelf: ritme, ritme, ritme. En als het startschot valt dan valt alles van je af het enige wat je dan hoopt is dat de ont moeting zo lang mogelijk wegblijft. Zo'n confrontatie is echt beroerd. Maar na de finish ben je dat zo weer vergeten". Wendy van der Poel: Je gaat aan de start staan en je moet zo hard mogelijk rijden". FOTO: WIM VAN NOORT Onder redactie van Kees van Resteren Boosdoener De scheidsrechter is bij het voetbal regel matig een onderwerp van discussie. De man in het zwart is in de ogen van spe lers en publiek vaak de boosdoener. Een nederlaag wordt nog te vaak afgewenteld op de schouders van de arbiter. Verbaal en soms fysiek wordt deze kritiek dan duidelijk gemaakt. Het is dan ook niet verwonderlijk dat veel scheidsrechters er het bijltje erbij neergooien. De status van het 'bedreigde diersoort' is bijna bereikt. In de Afdeling Leiden is langzamerhand een gigantisch tekort aan bondsscheids- FOTO: HENK SNATERSE rechters. Steeds meer wedstrijden moeten worden geleid door goedwillende club mensen. Deze ontwikkelingen zouden de ogen van alle voetballers, die weer eens luidruchtig protesteren tegen een beslis sing van de scheidsrechter, eens moeten openen. Want zonder scheidsrecher is het nog steeds erg moeilijk voetballen. Mager De inbreng van de Leidse atleten tijdens de NK indoor atletiek in Den Haag is als erg mager te kwalificeren. Han Kulker pakte aan wel zijn titel en Yvonne van Dorp presteerde naar behoren maar in de rest van het programma bleek de bijdra ge van Leiden beperkt tot deelname. Een zorgelijke ontwikkeling die de beleidsdra- gers in de Leidse regio toch tot enige acitviteit zal moeten dwingen. Want het moet toch mogelijk zijn uit de ruim 2000 atleten die deze regio rijk is redelijk aan tal talenten te recruteren. Het ontbreken van een regionaal atletiekbeleid werd in Den Haag op gevoelige wijze aange toond. Sneller Organiseren zit sommige mensen in het FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN va uil bloed. De adrenaline in hun lichaam be- ee: gint sneller te stromen als er iets te rege- j^€ ten valt dat boven het niveau van een !^e tuinfeest uitstijgt. Leidenaar Flip Mas- saar is zo'n man. Dit weekeinde zorgde r- hij er weer voor dat de door vorstperiode 211 stram geworden voetbalbenen weer wat in beweging konden komen. Ondanks Ul een aantal late en voor de organisatie verevelende afzeggingen stapt Massaar monter door de Groenoordhallen. Het was hem weer gelukt om in korte tijd een £e groot toernooi te organiseren. Van Mas- r® saar had de vorstperiode nog wel even PJ mogen duren. 2a LEIDEN - De Leidse wielervereni ging Swift/Casba ziet haar debuut in de top competitie met vertrou wen tegemoet. Handhaving in deze zware competitie is het eerste doel maar de ambities van de beleids- dragers bij Swift reiken verder. „Maar we willen niets forceren. Stap voor stap willen we naar de top. En met deze groep renners heb ik daar alle vertrouwen in", aldus de heer Beverwijk, adjunct-direc teur van geldschieter Casba, tijdens de ploegpresentatie. Swift/Casba staat ook dit seizoen onder leiding van Wim de Wilde. Een ploeglei der die discipline hoog in het vaandel heeft staan. Een aanpak die zijn vruch ten afwierp want vorig jaar eindigde Swift/Casba op een tweede plaats in de promotieklasse en daarmee promoveer de de Leidse wielervereniging naar de topcompetitie. De Wilde heeft vertrou wen in zijn renners „Op papier hebben we een goede ploeg met een brede basis. Als we tijdens de koersen de discipline en saamhorigheid van vorig seizoen kunnen handhaven dan moeten we ons zeker in de topcompetitie kunnen hand haven". De koerswijziging die Swift een aantal jaren geleden heeft ingezet is volgens voorzitter Pieter Evelein nu door ieder een binnen de vereniging geaccepteerd. „In het eerste jaar gingen de ontwikke lingen voor veel leden nog te snel maar langzamerhand staat iedereen weer ach ter Swift". Door het bieden van goede faciliteiten (fietsen, kleding, begeleiding) wil de Leidse club getalenteerde renners aan zich binden. Vorig jaar trok men Erik Bos, Peter Mol en Gert-Jan van Dijke en Erik Nieuwkerk aan en dit sei zoen komen twee renners uit de Haagse regio Herman Bakker en Laurens Koster de Swift/Casba gelederen versterken. Voor elke klassieker wijst Wim de Wilde uit een groep van negentien renners (met onder meer Pascal Vergeer, Richard van Kempen en Jan Hendrik Lagerwey) zes renners aan. Op het programma staan onder meer de Ronde van Noord-Hol land, Omloop Glazen Stad en de Ronde van Limburg. Pascal Vergeer uit Warmond is een van de nieuwe gezichten in de Swift/Casba ploeg, vc or FOTO: PR da

Leidse Courant | 1991 | | pagina 30