finale Hoe ongelukkigen schurken kunnen worden LIL LES MISERABLES VAN VICTOR HUGO ■fieidóc ÖouAcmt" ZATERDAG 23 FEBRUARI 1991 In theater Carré in Amsterdam gaat volgende week donderdag de bij voorbaat al meest succesvolle Nederlandse musical 'Les Misérables' in première. Nog voordat ook maar iemand de musical heeft gezien zijn er al meer dan 180.000 kaarten verkocht voor de voorstelling, een record. En de musical, die voorlopig loopt tot 21 juli, is daarmee nog steeds niet uitverkocht, haasten de producenten zich te melden. Het is de voortzetting van het succes dat de musical na de wereldpremière in oktober 1985 in Londen beleefde. Niet alleen commercieel, maar ook artistiek. De voorstelling werd bedolven onder een regen van prijzen, voor zowel de acteerprestaties als de muziek, en in tal van landen bekroond als 'beste musical'. Waarbij opvalt dat niet zozeer individuele acteurs, alswel de hele voorstelling werd bekroond. Vandaag een verhaal over de achtergronden waartegen Victor Hugo indertijd de roman schreef en waarop de gelijknamige musical zich baseert. GllEHOORrf50 CHaussée 1 Victor Hugo temidden van zijn kleinkinderen. Hij overleefde zijn beide zoonsreden waarom deze kinderen bij hem verbleven. Affiche waarop een geïllustreerde uitgave van Les Miserables wordt aangeboden. Het boek was toen al een groot succes. WUI1 defil Was dn ''Trio wee miljoen mensen kwamen lem bij zijn begrafenis in Parijs de laatste eer bewijzen. De schrijver "ictor Hugo, of liever le Père ^Jugo zoals hij omwille van zijn va- lerlijke gestalte werd genoemd ;inds zijn terugkeer uit vrijwillige jallingschap, kon geen kwaad meer doen. Bij zijn dood in 1885 werd lij niet alleen gerespecteerd door iet establishment, de vele liefheb iers van poèzie, maar vooral ook ip handen gedragen door het ge wone volk. Vierentwintig uur lang :efileerde het langs zijn baar die as opgesteld onder de Are de riomphe voordat hij werd bijgezet /k in het Pantheon, de kerk die de Franse Republikeinen hadden gere serveerd voor hun helden. Een van zijn werken die het meest aan zijn faam onder het volk hadden bijge dragen was Les Misérables (De Ellendi- gen), talloze malen verfilmd en volgende week als musical te zien, was in 1862 iverschenen toen Victor Hugo nog op Guernsey woonde omdat hij een hekel had aan het rechtse bourgeois-bewind in Parijs. Hij had er met tussenpozen meer dan twintig jaar aan gewerkt. Dat gebeurde altijd staande. In Haute- ville House op Guernsey is die lessenaar - waarachter hij stond en van waar hij een magnifiek uitzicht had op het eiland d vien de zee - nog altijd te zien. Toen Hugo eenmaal door zijn onderwerp was gegrepen, waren er dagen dat hij zestien uur achtereen schreef. Het idee ervoor was ontstaan in de pe riode dat Hugo zich had ontpopt als een sociaal bewogen politicus. Enthousiast had hij meegeholpen bij de revoluties van 1830 en 1848, maar tenslotte had den al deze politieke omwentelingen weinig of niets uitgehaald. Het lot van de gewone man was niet of nauwelijks verbeterd. Toen hij in 1848 in de Kamer kwam had hij in een aantal meeslepende redevoeringen - zijn stijl was altijd groots - gepleit voor gratis openbaar on derwijs en zinvol werk voor de arbei ders, maar de rechtse meerderheid in het parlement had geen behoefte aan zijn verhalen, bang als ze was voor het ge peupel dat zich kort na de revolutie van 1848 in oproer te buiten was gegaan. Groots Grandes Oeuvres, Grandes Causes. Dat was de naam van de tentoonstelling in de Parijse metro in 1985 bij gelegenheid van de honderdste verjaardag van zijn dood. Er is waarschijnlijk geen betere aanduiding voor zijn leven en werk te vinden. Groot waren zijn literaire wer ken en indrukwekkend waren de zaken waarvoor hij zijn leven lang streed. Hugo was bovendien de meest produk- tieve Franse schrijver van de vorige Hugo keerde in 1870 na een bijna twintigjarige ballingschap in Parijs terug. Daar was juist de revolutie uitgebroken. De Commune van Parijs werd bloedig neergeslagen, maar voordat het zo ver was heerste er massale hongersnood in de stad. dia: pr eeuw. Dat wil wat zeggen in een tijd waarin moeiteloos de ene na de andere foliant verscheen. De eerste editie van zijn verzameld werk die aan het eind van zijn leven verscheen, beslaat alleen al 48 delen en toen bleek nog lang niet alles gepubliceerd! Na zijn overlijden kwamen nieuwe dichtbundels aan het licht, een uitvoerige correspondentie met zijn maïtresse Julliette Drouet en zijn zeer omvangrijke herinneringen onder de titel 'Choses Vues' dat om zijn sobere niet-pathetische registratie van de vele dramatische gebeurtenissen waarvan hij getuige was of een rol in speelde, wel doorgaat voor een van zijn modernste werken. Het grootste deel van zijn oeuvre wordt in beslag genomen door de vele dicht bundels en toneelstukken. Een kleine se lectie van die gedichten zijn generaties lang aan Franse leerlingen voorgescho teld en bij vele Fransen geldt hij nog steeds als de grootste Franse dichter. Ouderwets Opmerkelijk voor de eens zo koningsge zinde en katholieke Hugo was dat hij als dichter steeds een leidende rol had wil len spelen, in humanitaire zin wel te ver staan. Nog voor de term was uitgevon den had hij zich opgesteld als een sociaal geëngageerd schrijver. Maar het waren wel zijn waarden die hij wilde overbren gen, niet die van de verschoppelingen voor wie hij het in Les Misérables op nam. Naar tegenwoordige maatstaven gere kend maakt dit paternalisme Les Misé rables tot een ouderwets werk. Vader buigt zich over zijn geesteskinderen en weet uiteindelijk wat goed voor hen is. Hoe groot is het verschil met die andere schrijver uit de vorige eeuw die door het volk op handen werd gedragen, Emile Zola. Deze registreerde in zijn romans slechts koel de ellende van het gewone volk en liet de conclusies over aan de le zer. Misschien was het effect van Zola's werk daarom minder. De burgerij nam er met afschuw kennis van. Om de verlichte bourgeois Hugo kon daarentegen nie mand heen. Wie werd niet tot tranen toe bewogen door Les Misérables, deze enorme maar zo ongelijke roman met zijn tot de verbeelding sprekende figuren als de dwangarbeider Jean Valjean die, omdat hij een stuk brood had gestolen, voor vijftien jaar in de bak verdwijnt, om bisschop Myriel die hem op het goe de spoor zet, om de kleine Gavroche die zingend de dood ingaat. Lijdenweg Wat uiteindelijk echter vooral indruk maakte op het publiek was de eindeloze lijdensweg van deze Jean Valjean. Een lijdensweg die exemplarisch leek voor lieden die om wat voor reden dan ook aan de rand van de samenleving waren komen te verkeren en die in de hand werd gewerkt door de barbaarse Franse strafwetgeving. Ook wanneer Jean Valjean zijn straf heeft uitgezeten, is hij verplicht het gele paspoort met zich mee te dragen dat hem blijvend tot misdadiger zal stempe len, ja tot paria van de samenleving maakt. Het principe dat in dit strafrecht gehuldigd werd was namelijk: eenmaal een dief, altijd een dief. Ongelukkigen worden tot schurken ge maakt, merkt Hugo in zijn boek op. Dat zijn de lieden die werkelijk te beklagen zijn. Hoe komt het dat ze op elkaar lij ken en aan wie de fout? Hugo antwoordt dat dat het gevolg is van de misère waar in ze verkeren, van de sociale onrecht vaardigheid, van de onverschilligheid waarmee ze bejegend worden, van het onverzoenlijke strafrechtssysteem. En dan voegt hij er deze remedie aan toe die hij als politicus zo vaak had aanbe volen: alleen onderwijs, sociale recht vaardigheid en een evangelische naas tenliefde kunnen voorkomen dat onge lukkigen uitgroeien tot schurken. Jean Valjean wordt tegen wil en dank tot schurk. Hij steelt brood omdat hij wil voorkomen dat zijn neefjes sterven van de honger. Van een ongelukkige wordt hij een schuldige, een misdadiger die daarin volhardt. Maar na de ontmoeting met de bisschop van Digne, die hem zijn diefstal vergeeft, boet hij zijn schuld in door te werken en komt hij zelfs tot aan zien. Hij neemt een andere naam aan, brengt het zelfs tot burgemeester en tot lid van het Legioen van Eer. Maar de politiein- specteur Javert blijft in hem de dwang arbeider zien en als hij na een dramati sche worsteling met zichzelf zijn ware identiteit moet prijsgeven om te voorko men dat iemand op grond van zijn uiter lijke gelijkenis met hem voor jaren in de gevangenis verdwijnt, is hij terug bij af, staat hij opnieuw op straat. Zijn enige reden om te blijven leven is het aangenomen dochtertje van een prostituée, Cosette. Maar als haar vrijer Marius merkt dat zijn schoonvader een oude dwangarbeider is, wenst hij niks meer met hem van doen te hebben. Ge lukkig komt het vlak voor zijn dood toch nog goed en kan Jean Valjean als een heilige de laatste adem uitblazen. Contrasten Het is duidelijk dat Les Misérables vol zit met scherpe contrasten. Het is melo drama pur sang. Toch wordt het daar bovenuit getild door de geloofwaardige innerlijke worsteling van de hoofdfiguur. Het werk is niet voor niets het epos ge noemd van een man die lijdt en op een manier die zeer herkenbaar is. Het boek is ongelijk genoemd in zijn uit werking en niet ten onrechte. De slag van Waterloo wordt er uitgebreid in be schreven, dit trauma van de Fransen waar vele naamloze beklagenswaardigen niettemin de eer van Frankrijk hebben gered. Zo zijn er meer epische fresco's in het boek opgenomen. Beroemd is de be schrijving van de Parijse riolen waar Jean Valjean de zwaar gewonde Marius in veiligheid brengt die bij de junirellen in 1830 bijna om het leven komt. Uitwerking Les Misérables miste zijn uitwerking niet. Een van de concrete gevolgen was dat voor voormalige gevangenen de ver plichting tot het dragen van het gele pas poort verdween. Ze zouden dus niet lan ger kunnen worden gestigmatiseerd. Jean-René Pavet, cultureel attaché aan de Franse ambassade, is er van over tuigd dat het boek aan een mentaliteits verandering heeft bijgedragen, niet op de laatste plaats bij de Franse rechters. In de samenleving groeide het begrip voor verschoppelingen als Jean Valjean. Tekenend voor de invloed die het uitoe fende was ook het feit dat er meer van zulke boeken geschreven werden. Dan moet natuurlijk op de eerste plaats het werk genoemd worden van Hector Ma- lot, wiens Sans Familie (Alleen op de wereld) het succes van Les Misérables naar de kroon stak, ook al blijft het qua verbeeldingskracht ver achter bij Hugo's boek. Maar boeken als Sans Familie markeerden dat het streven van Hugo weerklank had gevonden. Hugo moest niets hebben van kunst omwille van de kunst. Zij diende in zijn ogen altijd een hoger doel en dat waren in de laatste de cennia van zijn lange leven - hij was met 83 jaar bijna even oud als zijn eeuw - in toenemende male humanitai re doeleinden geworden. PAUL VAN VELTHOVEN Van Les Misérables zijn maar liefst twee populaire Nederlandse edities verschenen (Veen en Bruna). In beide gevallen is het oorspronkelijke werk ter wille van de leesbaarheid ingrijpend bekort. Het oor spronkelijke genie van Hugo 's verhaal is echter om die reden moeilijk meer terug te vinden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25