Elke autosloperij etekent n pit-stop Dreigende prijzenslag rijscholen-branche Nieuwe ideeën: Costa en hybride HX3 pel neemt Isuzuterreinwagens over eeds meer elektronische accessoires 'AGItT 'O £aidóa<2owumt ZATERDAG 23 FEBRUARI 1991 PAGINA 21 iER EN ZOON 'DOEN' IN ARMSTRONG SIDDELEY 5CHENDAM Het boeiend gezelschap, :h die avond aan de imertafel zet van de oning aan de Leid- damse Leidsekade. ling bindt de verza- i figuren: Engelse j Die vehikels, die :unnen verheugen in e aanhangers of kil- enstanders. Een tus- g is er niet. Aparte is, zegt de eerste Garagewagens, I de andere. verhaal van vader Ton zoons René (30) en Ge- f7) van Zeist klinkt van stromingen' het een en door. Maar in hun 'sto- 'ooral liefde te beluiste- 'etgeen de bolides van i (Jaguar 1981), René 1969) en Ton (Arm- Siddeley Star 1959) be- Slechts het meest mo- vervoermiddel staat ;ns op deze winterse buitenshuis; de twee an- imiddels als oldtimer te uwen wagens koesteren de beschutting van een Kij worden slechts 's zo- Ie weg opgestuurd. »e generaties Van Zeist ten volmondig dat je de ibielen van hun voor liet liefde' moet behan- Hetgeen zo veel bete ls ze in elk geval de nor- nderhoudsbeurten laten •aan en niet volstaan af en toe een litertje een paar druppels wa de radiateur. Hoe meer gelse vehikel wordt ge- rd, des te meer geeft 't r terug, is de strekking in betoog. Over terugge- »sproken, vader Ton en ïené gaan in hun lief- 'ij ver. Heel ver. Zo ver inmiddels een bloeiend hebben, dat daar aan i in Leidschendam ook reputatie heeft opge- Zo zeer zelfs dat het lan de Leidsekade 's zo- Dijna als een bedevaart- wordt beschouwd door tientallen Engelsen, die un scala aan typerende s langskomen. Al was leen maar om er naar te kijken. Maar vaker om nodige aan te laten sleu- Want vader Ton en van Zeist, Gerard runt annex de personenbusjestak van het bedrijf, hebben achter de dijkwoning een garage in gericht die volledig is geëqui peerd om ook zeer antieke old timers een nieuw leven te ge ven. Waarbij de exclusieve Armstrong Siddeley een hoofdrol voor zijn rekening neemt. Ton van Zeist is dan ook tevens penningmeester van de Armstrong Siddeley Club (56 leden in de Benelux en vijf in Engeland) en geeft tevens het cluborgaan uit. Welk periodiek zo goed in de markt ligt, dat zelfs Engelsen het regelmatig toegestuurd willen krijgen ondanks het feit dat ze van de tekst geen yota snappen. Maar de plaatjes ver goeden veel. Zo niet alles. Rudimenten In de garage staat een aantal antieke auto's, dat deze naam eigenlijk nauwelijks meer ver dient. Buiten op het binnen terrein, onder royale zeildoe ken, staan er nog een stuk of vier. Het betreft bijna de rudi menten van vierwielers, die ooit, na een jaar tot achttien maanden, compleet gerestau reerd de loods weer uitrijden. Om deel uit te maken van de zich gestaag uitbreidende vloot Rolls Royce-achtige bolides, die tegenwoordig zo geliefd zijn bij stelletjes die een ritje naar het stadhuis willen ma ken. Of om tegen een redelijk bod te worden verkocht aan degene die ook een 'tic' heeft voor antieke Engelse auto's. In een andere loods („Ja, bijna een museumpje") staan zeven volledig gerestaureerde klas siekers te glimmen. „Het moet ook een beetje je hobby zijn", zegt Ton van Zeist over zijn bezigheden, die hem bijna elke avond in de ga rage achter zijn huis aan het werk houden. „Het moet niet je idee zijn om mensen er geld mee uit hun zak te kloppen. Daar zijn wel andere zaken voor in ons land. Die zijn daar veel beter in. Ik zelf heb nog nooit een advertentie behoe ven te zetten om aan klandizie te komen. Met mond-tot-mon- dreclame kom je ook heel Tien jaar Tien jaar geleden is Ton van Zeist met het restaureren van vooral Engelse auto's begon nen. Er schijnen in ons land zo'n vijftig a zestig bedrijfjes te zijn, die zich hebben gespecia liseerd in dit werk op een ter rein waar het door de tijdgeest natuurlijk steeds moeilijker wordt om aan 'materiaal' te komen. „En de vraag naar aparte auto's neemt nog steeds toe", meent Ton van Zeist. „De mensen zijn uitgekeken op de eenheidsworst, die te genwoordig uit de autofabrie- ken komt". De voorkeur voor Engelse au to's kregen Ton en René van Zeist in feite met de paplepel ingegoten. „Mijn vader zat al tijd al in dat soort wagens", herinnert Ton zich. „Hij werk te voor de oorlog al bij Pennoc en Coene Schuifdaken, de be kende en oudste carrosserie bouwer van ons land. „Ik ben zelf begonnen als normale monteur, maar daar ben ik mee gestopt omdat ik er geen lol meer in had. APK-keu- rinkjes en beurtjes en zo, daar raak je snel op uitgekeken. Wat we nu doen is creatief. Je maakt van niets weer iets. In een normale garage ziet een klant nooit iets van het werk dat er aan zijn auto wordt ver richt. Hier ziet hij een wagen van de grond af weer opge bouwd worden". Auto-didacten Ton en René van Zeist zijn op hun gebied min of meer auto didacten. „We hebben er niets speciaals voor bijgeleerd. Zelf alles gaan doen en er een beet je gevoel voor hebben; dat is alles", versimpelt Ton van Zeist zijn werk annex hobby. „Nu hebben we zo veel werk dat ik er makkelijk vijf man bij zou kunnen hebben. Doe ik niet, want dan ben ik alleen nog maar een regelaar, een su pervisor. En dat wil ik niet. Ik wil gewoon zelf lekker aan het werk zijn". Vader en zoon Van Zeist heb ben zich in de loop der jaren wel onderling gespecialiseerd bij hun restauratie-werkzaam heden. Ton 'doet' het techni sche deel, het afhangen van het plaat- en slotwerk; René ontfermt zich over het laswerk van carrosserie en chassis. Dat bij de wedergeboorte van een antieke (Engelse) auto ook het nodige andere, extra werk om de hoek komt kijken, spreekt voor zich. Slechts verchromen en het reproduceren van spe ciale, soms linnen kappen wordt uitbesteed. Vooral het spuitwerk wordt door de Van René en Ton van Zeist (rechts) in hun garage in Leidschendam waar ze met liefde werken aan de restauratie van bij voorkeur het exclusieve Engelse merk Armstrong Siddeley. Links een volledig in nieuwstaat gebracht exemplaar, rechts een versie waar nog wel het nodige aan moet gebeuren. FOTO: MILAN KONVALINKA gekocht en gerestaureerd. De bonte Nederlandse stoet trekt dan regelmatig bekijks en ont vangt dan niet zelden koop- „Een rit door Engeland doen we altijd in etappes", besluit René van Zeist. „Bij elke auto sloperij maken we een pit stop, om te zien of er nog iets van onze gading te vinden is. We kwamen eens ergens en zagen een Armstrong Siddeley staan, midden in een weiland. Was een boom helemaal door die auto heengegroeid. Hebben we niets mee gedaan. Achteraf hadden we spijt dat we 'm niet hadden meegenomen. Zoals het ook jammer is dat je con cessies moet doen. Je kunt een auto nooit helemaal in de oor spronkelijke staat terugbren gen, omdat je te maken hebt met een keuring door de rijks dienst. Dat noodzaakt je bij voorbeeld om knipperlichten te zetten op een auto, waarop ze nooit hebben gezeten. In Engeland doen ze dat anders: daar zetten ze een bordje tegen de achterruit: hand-indication. Leuk is wel dat je nu in Ne derland speciale nummerbor den kunt krijgen; zwarte be ginnend met DE". Een tip tot slot voor de lief hebbers of nieuwsgierigen: op 1, 2 en 3 maart staat de Arm strong Siddeley Club op de beurs Vehicle in Utrecht. Zelst's met de nodige zorg, of zeg maar: liefde, gedaan. René: „Bij nieuwe auto's worden er twee of drie lagen lak aange bracht. Bij deze auto's was er sprake van twaalf of dertien lagen. Dat procédé is nu te kostbaar, bovendien slecht voor het milieu vanwege de aanwezigheid van bijvoorbeeld tinner. Gebeurt dus niet meer". Vorige zomer verscheen er een Hurse van 1953 uit Wales op de Leidsekade in Leid schendam. Een begrafenis auto van Armstrong Siddeley, type Sapphire. Er moest stuur bekrachtiging in en een paar zwakke plekken in het chassis dienden gerepareerd. Het ding fungeert nu weer voor de laat ste rit van verscheiden Welsh men. Ton en René van Zeist noemen de Hurse niet hun mooiste klus. Die hebben ze ei genlijk voortdurend. „Hoewel het eigenlijk pas echt leuk wordt als zo'n auto er gewoon weer staat en je kunt gaan spuiten en polijsten", zeggen vader en zoon. „Het is dan nét een kerstboom, die je optuigt. En als je het al een keer niet meer ziet zitten, pak je gewoon een andere auto en ga je daar mee verder. Zo hebben we al acht jaar een Mark II staan. Was toen 10.000 gulden waard. Nu 65.000 gulden. Maar die moet nog wel worden afge maakt". Ton van Zeist heeft overigens een aardige theorie over de 'slechte' reputatie van de En gelse auto, zeker die exempla ren uit een niet zo ver verle den. „Er werd in de fabrieken ook veel sabotage gepleegd door de ook al vaak stakende arbeiders", stelt hij resoluut. „Bij wijze van protest tegen werkomstandigheden, belo ning en derqelijke". Zoon René voegt to Engelse au to's zijn onderhoudsgevoelig, dat is nu eenmaal bekend. Bo vendien is het vaak zo gegaan dat in Engeland iets werd ont worpen en dat men het er daar dan bij liet. Vervolgens nam men het ontwerp in Italië en Japan over en ging dan verder met de ontwikkeling en verbetering. Ander aardig feit: Jaguar behandelde de holle ruimten van de auto's vroeger niet extra, omdat men er kennelijk van uitging dat die wagens aan dermate rijke mensen werden verkocht dat ze altijd in een garage, dus binnen stonden. Bovendien schafte, zo redeneerde men, het betrokken publiek zich binnen een paar jaar weer een nieuwe Jaguar aan". De familie Van Zeist maakt overigens regelmatig de over steek naar Groot-Brittannië. Om met de Nederlandse club leden de jaarlijkse Armstrong Siddeley National Day bij te wonen, maar ook om vakantie te vieren en te speuren naar wrakken die kunnen worden FRANK WERKMAN Er staat een prijzenslag in de rijscholen-branche voor de deur. Dat is de stellige verwachting van Christien van de Werf horst, voorzitter van de afdeling rijscholen van de Deze organisatie verwacht dat de werkgelegenheid voor rij- instructeurs de komende vijf jaar fors afneemt als gevolg van een flinke afname van de vraag naar rijlessen. De slag om de klant wordt eerst op de prijs uitgevochten. Maar uit eindelijk komt het toch de kwaliteit van de rij-lessen ten goede is de stellige verwach ting van Van de Werfhorst. Van paniek onder de rijscho len is overigens geen sprake: „Het is al heel lang bekend dat zich van lieverlee minder cur sisten melden. Maar ik heb de indruk dat de instructeurs denken dat het hun deur wel voorbijgaat. Degenen die daar-( voor een opleiding volgen en' beginnende rijschoolhouders zijn er onvoldoende van door drongen dat ze de kans lopen absoluut geen werk te zullen vinden". Volgens de Bovag is er over vijf jaar nog maar een markt voor 4000 instructeurs in een branche, waar nu nog 8000 mensen actief zijn. De eerste tekenen zijn al merkbaar. In 1989 nam het CBR nog 527.000 examens af tegen 491.000 vorig jaar. Een vermindering van 6,8 procent, die zich in de ko mende jaren voortzet. Want er zijn gewoon minder achttienja rigen En dat is de leeftijd waarop men meestal pogingen doet een rijbewijs te bemachti gen. Sanering Over een sanering van de branche wordt al jaren gespro ken. Christien van de Werf horst: „Helaas is het zo dat ie dereen die over een instruc- teursbewijs beschikt, ook een rijschool mag beginnen. We proberen als Bovag nu te be reiken dat je over een onder nemersdiploma moet beschik ken, wil je in onze branche een zelfstandig bedrijf begin nen. Ik heb daarover kort ge leden met minister Maij-Weg- gen gesproken. Ze heeft uiter aard geen toezeggingen ge daan, maar we gaan nu wél sa men met het ministerie onder zoeken om te kiiken of onze wens haalbaar is' Zo'n aangescherpte vestigings eis betekent volgens de Van de Werfhorst, zelf rijschoolhoud ster in Nijverdal, dat er van zelf een sanering op gang komt. Een kwestie van kwali teit, meent ze. „De zwaksten leggen als eerste het loodje. Dat proces is trouwens al in gang gezet, ik hoor dat van de betere rijscholen. Die hebben minder goede jaren beleefd als gevolg van de gigantische con currentie, maar ze krijgen nu meer werk. De cursisten kie zen steeds meer voor een de gelijke opleiding". Dat is volgens haar ook de re den dat niet de complete bran che zich straks tot deelname aan een prijzenslag laat verlei den. Van de Werfhorst wei gert bij voorbeeld zelf .welke concessie dan ook' te doen. „De goede rijscholen hoeven niet op de prijs te concurreren. Die kunnen eventueel ook nog wel een paar klanten missen als het erop aankomt. Maar ze doen nooit afbreuk aan hun kwaliteit en prijs. We moeten er met ons allen wél hard voor werken om de consumenten duidelijk te maken dat ze voor een normale lesprijs een goede opleiding krijgen". Overleven Om ondanks de forse afname van het cursisten-aanbod te kunnen overleven legt het Bo- vag-bestuur de leden een kwa liteitsplan voor, dat gefaseerd moet worden ingevoerd zodra de landelijke ledenvergade ring het licht op groen heeft gezet. Een uitdunning van de eigen gelederen is daarvan het gevolg. „Er is een aantal leden met een Bovag-predikaat dat echt weg moet. Ze krijgen straks nog een jaar de kans om op een zeker niveau te komen. Gebeurt dat niet, dan is het gewoon over". Anderzijds komt er een toeloop van nieu we leden op gang. Want volgens Christien van de Werfhorst beginnen de vrije jongens door te krijgen dat een Bovag-sticker op de lesauto straks als een echt kwaliteits certificaat wordt gezien. „Die melden zich nu bij ons aan. Ze stonden altijd aan de zijlijn omdat ze meenden de Bovag niet nodig te hebben. Die to nen nu ook duidelijk behoefte aan kwaliteit". Zodoende is er ook een vraag naar aanvullen de cursussen ontstaan. Bij het CBR zijn 6000 rijscho len aangesloten. De Bovag telt er 1250. De voorzitter: „Daar kijkt men altijd vreemd tegen aan: jullie hebben maar weinig leden, hoor je dan. Maar wij hebben 53 procent van de om zet in handen. Dat komt om dat we allemaal beroepsmatig bezig zijn met rij-instructie. We doen het echt voor ons brood. Terwijl bij het CBR ook rijscholen zijn aangesloten, die maar goed zijn voor enkele examens per jaar". We vegen ze maar op een hoop, omdat General Mo tors hier de overkoepelen de vertegenwoordiger is (importeur Opel/GM Amerikanen en Isuzu). In feite hebben de Isuzu Cos ta en GM HX3 niets met elkaar te maken, ze debu teerden zelfs niet samen op de Amerikaanse auto show van Detroit. Een beetje merkwaardig, want juist voor het Isuzu Costa idee lijkt de VS een goede voedingsbodem. Terreinwagens zijn er popu lair, sportwagens ook, en de is daarvan een experi- hem echter alleen in het thuis land Japan. Het gaat vooral om de vormgeving, technisch heeft de Costa geen nieuws te bieden. Hij heeft een 2.6i ben zinemotor uit de Isuzu Trooper terreinwagen en uitschakelba- re vierwielaandrijving. De compacte open carosserie op een Trooper-onderstel geeft de Costa een aanzienlijk sportie ver aanzien dan een terrein wagen normaal heeft. Dat wordt nog versterkt door de elektrisch opklapbare afdek king voor de achterste zit plaatsen, waardoor de auto he lemaal een tweepersoons ca- brio wordt. Krachtcentrale Van een heel ander slag (maar menteel mengsel. Isuzu toonde even experimenteel) is de HX3 van General Motors. Het is een vervolg op de ontwikke ling van bruikbare elektrische auto's Dat leverde eerder de sportief gelijnde Impact op. Het interessante van de Im pact was dat hij op elektro- kracht dezelfde prestaties biedt als een gewone benzine auto. Dat idee schuilt ook ach ter de HX3, waarin je met een beetje goede wil een ruimte auto voor de nabije toekomst kunt zien. Over de prestaties in termen van snelheid en ac celeratie heeft men het niet, doch die zullen in verband met het motorvermogen wel dik in orde zijn. Maar de HX3 moet ook eenzelfde actieradius hebben als een gewone auto. Hij heeft twee elektromotoren in de voorwielen van 44 kW/60 pk elk. Die worden gevoed door 32 batterijen, maar er is ook een 906 cc driecilinder benzinemo tor aan boord. Die is niet ge koppeld aan de wielen, maar aan een 40 kW generator om de batterijen te ondersteunen. De auto heet 'hybride' (te ver talen als kruising) omdat hij zowel elektro- als benzinemo toren heeft. Zo komt men aan een actieradius van enkele honderden kilometers tussen tankstops (in dit geval laadsta- tion-stops). Waarbij de auto weinig vervuiling produceert, want bij lopende benzinemotor zal dat kleine aggregaat onder de konstante belasting van de generator die hij aandrijft erg schoon draaien (juist wisselend motortoerental levert vuile verbranding). izu Campo, model 1991. p je autoshow van Ge- die in maart wordt iden, wordt het •gamma uitgebreid twee terreinauto-mo- h. Het gaat om mo- en stoer ogende ty- die met een enkele blik herkenbaar zijn als Isuzu's. De foto toont de voor 1991 vernieuwde Isuzu Campo pickup. De Opel Frontera, als hardtop pickup met korte wielbasis of vierdeurs Estate met lange wielbasis, is groten deels zo'n Isuzu Campo met een Opel-motor. Men koos daarvoor aggregaten uit de Opel Omega: 2,0 of 2,4 liter benzine (85 kW/115 pk of 92 kW/125 pk) en 2,3 liter turbo diesel (74 kW/100 pk). Naar zal dit met zich meebrengen dat de Isuzu Trooper uit het Europese gam ma verdwijnt. Met de veel be kender naam Opel erop ver wacht men groter succes te boeken. Voor de duidelijkheid: Opel-moeder General Motors heeft al lang een aandeel in het Japanse merk Isuzu. l term accessoires wordt i\v gedacht aan een rech- litenspiegel, lichtmetalen 4, wieldoppen, spoilers stlampen. Toch staan die ld niet meer bovenaan rlanglijst van de meeste lobilisten. De aandacht in toenemende mate uit elektronische accessoires. Irschuiving is niet in de i plaats toe te schrijven e uitgebreide standaard- ting die tegenwoordig op |e auto's is te vinden. De ld van de Japanse mer- jkt daarbij een belangrijk ën. Audio-annaratuur staat met stip bovenaan de verkooplijsten van extra's. Het gemak en plezier van een ra dio is voor de meeste automo bilist onmisbaar, maar ook uit gebreidere geluidsapparatuur en andere elektronische hulp middelen mogen zich in een grote belangstelling verheu gen. Opvallend genoeg laten ook de rijders van de grote Ja panse merken zich daarbij niet onbetuigd. De rijke uitrusting op dit punt van de Japanse merken gold in het verleden als een belangrijk verkoopar gument. De afgelopen jaren is die balans wat vprschoven naar de pure kwaliteiten van de auto's, met de mogelijke uitzondering van de nieuwste Japanse topmodellen, die hun uitrusting uiteraard naast de produktkwaliteit weer als visitekaartje gebruiken. Als tegenbeweging zijn de Eu ropese middenklassers merk baar opgewaardeerd. En er valt in de Oost-West balans in de accessoirewereld nog een opmerkelijke ontwikkeling te noteren: de Japanse merken spelen nu nadrukkelijk mee op de accessoiremarkt. Ook Europese specialisten ontwik kelen aërodynamische kits, sierpanelen en lichtmetalen velgen voor Japanse automo dellen, waar die vroeger niet leverbaar waren. Dat heeft tot gevolg dat de eigenaren van zulke auto's ten minste zo veel geld, zo niet meer, aan extra's besteden als hun medewegge bruikers die voor een Euro pees produkt hebben gekozen. Kijken we naar de andere aanpassingen die de automobi list aan zijn vervoermiddel aanbrengt, dan springen voor al praktische zaken in het oog: vloermatten, rolgordijnen, stoelhoezen en bijvoorbeeld een rechter buitenspiegel. De hybride HX3 met zowel elektro- als benzinemotoren. Geen krant ontvangen? Bel tusssen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nabe zorgd. Mercedes-Benz leasing beloont schadevrij rijden Als eerste autolesemaatschappij beloont Mercedes-Benz Leasing Nederland BV te Nieuwegein het schadevrij rijden. Wie met zijn leaseauto geen ongelukken veroorzaakt, kan een forse korting op de verzekeringspremie opbouwen. In drie jaar tijd tot 35 pro cent. Tot nu toe is de praktijk bij alle maatschappijen dat de premies zijn gebaseerd op het gemiddelde schadeverloop. Dat betekent dat voorzichtige chauffeurs meebetalen aan de schades van anderen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21