Woonbooteigenaars Kagerplassen tegen saneringsplannen 3)e SékLohe (Bou/rant 1 „Onafhankelijk toezick op stort baggerspecie irjS de Braassem" li LEIDEN OMGEVING £aidóc,Qowiard ZATERDAG 23 FEBRUARI 1991 PAGIigp Minister beraadt zich nog over molen van Speelman SASSENHEIM Minister H. d'Ancona van WVC heeft het be sluit over plaatsing van de molen van Speelman op de lijst van beschermde rijksmonumenten nog even uitgesteld. De molen- stomp in de yrijk Postwijk staat wel genomineerd, maar door drukke werkzaamheden is het ministerie nog niet toegekomen aan een oordeel over het Sassenheitnse monument. De gebruike lijke termijn van behandeling door het ministerie van tien maanden is inmiddels met ruim een week overschreden. „Maar dat is geen reden om de kansen voor de molen lager in te schat ten", aldus secretaris J. van Teijlingen van de stichting Oud Sas- senheim. Als het ministerie afwijzend beschikt, stapt de stichting naar de Raad van State. „Dat duurt dan weer een half jaar, maar met de molen mag zolang niks worden gedaan", aldus Van Teijlingen. Als de rijksvermelding er niet doorkomt, wordt er provinciale bescherming aangevraagd. In dat geval is het onwaarschijnlijk dat het Rijk nog bijdraagt in de kosten van de restauratie. CNV huldigt trouwe leden SASSENHEIM De Bouw en Houtbond van de CNV af deling Sassenheim/Warmond heeft gisteren acht jubilaris sen gehuldigd. Een van hen, W. Overvliet, is 40 jaar lid. Hij kreeg in de kantine van speeltuinvereniging Beatrix door districtsbestuurder P. Emmerings het gouden CNV-insigne opgespeld. Ze ven leden vierden hun zil veren jubileum. Dit waren: S. Verbeek, C. de Mooy, J. Schaap, J. Verbeek, N. van der Plas en W. Bree- jen uit Sassenheim en B. Os kamp uit Warmond. Statenleden en gedeputeerde discussiëren over provincie WASSENAAR Met het oog op de komende verkiezingen voor de provinciale staten organi seren de gezamenlijke politieke partijen in Wassenaar op dinsdag 26 februari een foruma vond, waarop vijf kandidaten met elkaar en hun kiezers zullen discussiëren. Aan het forum doen mee de heren G. Brouwer (PVDA, gedeputeerde van financiri en ouderenbe leid), P.M. Elsenaar (CDA, statenlid), J. Nolten (VVD, statenlid), E. Schuyer (D66, lijsttrekker) en E. Meijer (Groen Links, statenlid). Het forum be gint om 20.00 uur in de foyer van de Zijllaankerk, die ligt tussen de Lange Kerkdam en de van Zuy- len van Nijeveltlaan. Voorzitter is professor E. Bussink, die vorig jaar een forum met alle plaatse lijke lijsttrekkers begeleidde. Onderscheiding De Rijk TER AAR Burgemeester P. Verhoef heeft gisteravond aan T. de Rijk de ereme daille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau uitgereikt. De Rijk was als bestuurder 45 jaar betrokken bij de Bouw en Houtbond FNV. Van die 45 jaar was hij 40 jaar penningmeester van de afdeling Langeraar. In deze functie droeg hij de ver antwoording over de uitbetalingen van on der andere werkeloosheids- en vakantie geld. In 1946 ging dat nog om een bedrag van 6000 gulden. In 1990 was dat al 1,2 mil- Namens het districtsbestuur overhandigde N. Schotanus aan De Rijk een wandbord. Voorzitter Th. Zevenhoven van het afde lingsbestuur liet zijn dank vergezeld gaan van een gesloten enveloppe. „Timmerman Sint Jozef van Langeraar", zo betitelde Ver hoef de zichtbaar geëmotioneerde De Rijk. Ontsnapte moordenaar breekt in in Wassenaar WASSENAAR/DEN HAAG Een 38-jarige Joegoslaaf I zijn vaderland wegens moord was veroordeeld tot twintil ontsnapte vorig jaar oktober uit de gevangenis. Een maanl dook hij op in Wassenaar, waar hij met een landgenoot brak in enkele woningen. De buit bestond uit cheques,-g sieraden. Tegen de beide mannen werd gisteren voor de I rechtbank negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk,! en verbeurdverklaring van de auto, waarmee zij naar r braakadressen waren gereden. De officier van justitie nal de twee in het bijzonder kwalijk dat ze speciaal uit het hl land naar Nederland waren gekomen om er in te brekeij van de verdachten vond zijn behandeling op het politie» in Wassenaar zo voorbeeldig dat hij opmerkte: „Ik word r jes behandeld dat ik me schaam voor wat ik heb nooit meer naar Nederland komen". De uitspraak volgt op 8 maart. Banta dringt aan op vergunning tankstation DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Al- phense autobedrijf Banta heeft gisteren, tijdens een kort geding voor de Raad van State, via een voorlo pige voorziening toestem ming gevraagd voor de omstreden exploitatie van het tankstation aan de Ze- gerbaan. Het college van B en W wei gert Banta daar een milieuver gunning voor te geven omdat op korte afstand van het ge plande station een volkstui nencomplex ligt. het college wil voorkomen dat de uitlaat gassen van auto's kankerver wekkende stoffen zullen ver spreiden over de volkstuinen. Banta is daarop naar de' Raad van State gestapt. De raads man van Banta, mr. R. Lever, verklaarde gisteren over on derzoeksresultaten te beschik ken die zouden uitwijzen dat de extra overlast van het pompstation nihil zou zijn: „Er is geen enkele reden om Banta de vergunning te weigeren. De Inspecteur voor de Volksge zondheid heeft geen aanlei ding gezien om een negatief advies uit te brengen". Het college van B en W blijft bij de weigering om de ver gunning af te geven. Gemeen tewoordvoerder D. Passchier heeft dat in Den Haag nog eens benadrukt. Passchier zegt dat bij een vergelijkbare ver keersweg als de Zegerbaan op 11 meter afstand in het ber mgras verhoogde gehaltes aan lood en benzopypreen zijn aangetroffen. Staatsraad H. Polak liet tijdens de hoorzitting doorschemeren dat hij overwoog om de Advi seur Beroepen Milieubeheer een nader onderzoek in te la ten stellen naar de mogelijke milieuhinder van het pompsta tion. Volgende week maakt Polak bekend of hij de resulta ten van dat onderzoek afwacht of dat hij zelf met een beslis sing komt. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA KAGERPLASSEN De plannen van de provincie om de 368 woonschepen in de Kagerplassen via een uitstervingsbeleid te weren, heeft kwaad bloed gezet bij diverse woon- boóteigenaren. Woonboot eigenaar Bert van der Spek spreekt van een „niet-onderbouwde argu mentatie". Door de sane ringsmaatregelen zien de eigenaren hun woonboot drastisch in waarde ver minderen. De woonboten, die voor recre atiedoeleinden worden ge bruikt, liggen voornamelijk in de Spriet, de Zijp, het Venne- meer en de Koppoel. De boten gaan vallen onder het zoge naamde saneringsgebied II of III. Boten in gebied II mogen nog één keer en die onder III nog twee keer worden ver kocht. De plannen van de pro vincie staan in het concept Deelplan De Kaag. „Veel van deze boten zijn, hetzij.uit land schappelijk oogpunt, hetzij vanwege de invloed op de na tuurwaarden storende elemen ten", staat in het plan. Met name de lozing van (sanitair) afval rechtsstreeks op het op pervlaktewater en aantasting van de rietkragen zouden tot deze maatregelen leiden. De belangenvereniging van woonschepeneigenaren op het Vennemeer en omgeving (BWV) verzet zich hevig. De BWV laat een milieudeskundi ge een tegenstuk schrijven op het Deelplan De Kaag. De meeste eigenaren van de woonboten hebben zich spe ciaal hiervoor, verenigd in het zogenaamde Platform Woon- boteneigenaren. Van der Spek vraagt zich af waarom de 368 woonboten moeten worden gesaneerd, ter wijl er 7800 pleziervaartuigen op de Kagerplassen zijn geo riënteerd. „Wij vormen maar vier procent van dat aantal, wij liggen vast en veroorzaken nauwelijks vervuiling. Over een chemisch toilet willen wij praten, maar daar hebben wij geen kans voor gehad". Hypotheek „Je bent heel snel een rijke stinkerd als je daar een bootje koopt", vervolgt hij. „Dat is Twee van de woonboten die door plannen van de provincie niet waar Er liggen veel mooie, dure boten, maar er zijn ook mensen die het met een AOW-tje moeten doen". Ter illustratie laat hij enkele demografische gegevens zien. Zestig procent van de woon schepeneigenaren blijken een leeftijd tussen de 50 en de 85 jaar te hebben. Volgens Van der Spek gaat het om mensen die jaren hebben moeten spa ren of een hypotheek hebben moeten afsluiten, om zo'n boot in bezit te krijgen. Het verloop van de hele proce dure zit Van der Spek ook dwars. „Het schort aan de de mocratie", vindt hij. Met veel moeite heeft hij de plannen van de provincie boven tafel weten te krijgen. Sinds een week is hij in het bezit van het Deelplan De Kaag. „Heel toe vallig ben ik nu op de hoogte, maar een groot deel van de woonboteneigenaren weet van niets. De belanghebbenden worden door de provincie to taal genegeerd". „Slim zijn die ambtenaren wel", merkt Van der Spek grimmig op. „Door een sane- ringsbeleid te treffen, kunnen wij geen AROB-procedure aanspannen. Immers, omdat wij de boot nog kunnen verko pen, worden wij niet direct ge troffen, zo wordt dan gerede neerd. Wij worden echter wel geconfronteerd met een drasti sche waardevermindering van de boot". De Kagerplassen liggen op het grondgebied van de gemeen ten Sassenheim, Warmond en Alkemade. De gemeentetyp mond onderschrijft hetbev: vinciebeleid. De gemeenttat 1 senheim heeft het rappqch leen voor kennisgeving a eei nomen: „Bovendien is henipj tal boten op het Sassenhler gebied beperkt", aldu^n, woordvoerder van die ho meente. De gemeente Allvee de was hierover niet b|n d baar. In het Provincielef b Den Haag wordt dond^t rr avond vanaf half achiiier hoorzitting over de prohfealt tiek gehouden. l da Spectaculaire laatste rit van buschauffeur Vaneman Tijdens zijn laatste rit wordt hij nog staande gehouden door een „politieagente", die hem naar zijn rijbewijs vraagt. Echter, waar is dat rijbewijs? foto: wim van noort LEIDEN RIJPWETERIN- G/LEIMUIDEN „Laat ste rit, vut". Met een span doek op de versierde bus maakte buschauffeur H. Vaneman gistermiddag zijn laatste rit van Leiden, via Rijpwetering naar Lei- muiden. En dat heeft de Ripper die dinsdag 60 jaar wordt, geweten. Op het station in Leiden stap ten al enkele familieleden en kennissen in. De vutter ging, geen halte voorbij of hij moest weer stoppen om familie in te laten stappen. In Leiderdorp puilde de bus helemaal uit. In Oud Ade moest hij plotseling remmen voor een paar „de monstranten". Dichterbij ge komen, bleek het om een be vriend echtpaar te gaan, dat de woorden „Onze vriend heeft de vut verdiend" op hun spandoek had staan. Grote consternatie ontstond in Rijpwetering. Net op zijn laat ste rit werd Vaneman staande gehouden door een politie agente voor een rijbewijs-con trole. En juist gisteren had hij zijn rijbewijs niet bij zich. Maar ook dit was een onder deel van de spectaculaire rit die met name Vanemans zoon had georganiseerd. Vane man jr. had het rijbewijs een dag eerder bij zijn vader „ge stolen". Vaneman sr. moest echter bekennen dat hij zijn rijbewijs in het geheel niet had gemist. Hoewel de politie agente zijn eigen vrouw was, werd hij onmiddellijk van zijn plek gehaald. De rit werd ver volgens voortgezet door neef Wilko. In Leimuiden werd de rit vol met zingende Vane mannen beëindigd. Drieëntwintig jaar is hij bus chauffeur geweest. Daarvoor werkte hij bij een motor- en bromfietsenhandel in Leiden. De Ripse ex-buschauffeur die zoveel belangstelling nooit had verwacht, heeft naar de vut toegeleefd, zo vertelde hij na afloop in de kantine van het busstation. „Ik kom de tijd wel door, al laat ik ook wel wat achter", bekende hij. -Mf/dawmJ. Sfeervol Restaurant „t"i voor lunches, diners 1 is- „a la carte" en steengrillen, ens nee Keuken open vanaf 12.00 uur. en e ook Burggravenzaal voor diverse Dp t KOETSHUIS de "Burcht" Informatie en reserveringen E JE De Haas dirigent bij Valkenburgs Harmonie VALKENBURG Als opvol- ger van dirigent J. van Nerij- nen heeft Valkenburg's Har monie de uit Noordwijk af komstige M. de Haas aange trokken. De 24-jarige dirigent heeft zijn opleiding voor mu ziekdocent en koordirectie ge volgd aan het conservatorium in Den Haag. Hij is als docent verbonden aan de Noordwijk- se muziekschool en als orga nist-dirigent aan de Petrus- kerk in Leiden. De Haas diri geert verschillende koren en is tevens dirigent van muziek vereniging Echo der Duinen in Noordwijk. Onder redactie van Ton Pieters. Op dinsdag 17 februari 1931 in de Leidsche Courant: „Gis teravond is tengevolge van een hartverlamming plotse ling overleden mej. Marie van der Vijver, de bekende Haagsche Volkszangleidster en -propagandiste. Ook in Leiden, vooral in katholieke kringen, was mej.Van der Vij ver geen onbekende; zij was de leidster van „Ruim Baan", waarmede zij dikwijls voor vereenigingen en in liêfdadig- heidsuitvoeringen optrad. Het meest is zij bekend om haar practische propaganda voor de goede volkszang, waarvoor zij vooral in Den Haag met kinderen talrijke uitvoerin- ëen gaf. >ok aan de Graalmeisjes te Leiden zou zij les gaan geven in de volkszang, zooals zij dat elders in verschillende Graal- huizen ook deed. De overlede ne bereikte den leeftijd van 50 jaren". „Uit Madrid wordt gemeld, dat koning Alfonso zou heb ben besloten zijn kroon in gevaar te brengen om Spanje van de revolutie te redden en hem zelf nog een kans te ge ven tenslotte aan het bewind te blijven. Nimmer tevoren in de geschiedenis van Spanje heeft zich een dergelijk dra ma afgespeeld. Vele malen in de historie hebben Spaansche koningen voor een revolutie gestaan, doch nog nooit heeft een koning op deze wijze ge tracht den strijd te winnen door voorloopig afstand te doen van zijn rechten". „Zaterdagmorgen waren twee jongemannen in de ververij van de Artsilk te Breda aan het twisten, waarbij de oudste hunner zich zoo opwond, dat hij zijn kameraad, de 18^jarige Van B. opnam en in de ko kende verf plonsde. De poli tie arresteerde den dader en stelde hem na verhoor weer op vrije voeten. Het slachtof fer werd oogenblikkelijk uit de kuip getrokken en naar het St.Ignatiusziekenhuis overgebracht. Hedenmorgen was zijn toestand tamelijk goed. Hoe diep de wonden zijn ingebrand is nog moeilijk uit te maken, omdat het li chaam nog vol verfvlekken zit". „Aanzienlijke dames uit het Nieuwe Turkije, die ook een leidende positie in de maat schappij innemen, hebben zich in grooten getale aaneen- fesloten om de „overdreven uxe in toiletten" te bestrij den, die met de Europeesche mode in het land gekomen is. Zij beweren, dat deze luxe de economische draagkracht van de Turksche gezinnen veel te zwaar belast, ja zelfs in gevaar brengt". „Bij Koninklijk besluit is met ingang van 15 Maart 1931 be noemd tot burgemeester van Lisse dr.S.F.A.C.M., baron van Wijnbergen, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Waalre. Dr. Sweder Ferdi nand Antonius Canisius Ma ria, baron van Wijnbergen, werd geboren te Eindhoven 16 Dec. 1897 en is dus 34 iaar oud. ,Hij volgde gymnasiaal onderwijs bij de Paters Jesuie- ten te Katwijk en studeerde philosophic. Hij promoveerde in 1926 tot doctor in de wijs begeerte aan de Gregoriaan- sche Universiteit in Rome. In 1928 werd hij burgemeester van Waalre. De nieuwe bur gemeester van Lisse is niet gehuwd. De voornaam van den burgemeester, Sweder, is een oud-Geldersche naam, welke reeds sinds 1300 in de familie gebruikelijk is". „In het Rijksmuseum in Am sterdam heeft Dinsdagmiddag een misdadige aanslag plaats gehad. Iemand, wiens naam tot nog toe niet bekend is, haalde, terwijl hij zich in het zaaltje bevond, waarin het schilderij van Rembrandt „De anatomische les" hangt, een bijltje te voorschijn, waarme de hij zes slagen op het doek gaf en dit zeer ernstig bescha digde". Nagenoeg elke dag stortte er 60 jaar geleden wel een of meer vliegtuigen naar bene den of maakten een noodlan ding. Vooral de Britten kre gen wat dit aanging hun por tie. Op 18 febr.1931 was het weer raak: „In de nabijheid van Singapore is een Engelsch bombardementsvliegtuig in zee gestort. Twee luitenant vliegers zijn hierbij om het le ven gekomen. Gisteren is boven Londen we derom een vliegtuig omlaag gestort. Een bombardements vliegtuig, dat Maandag aan den rand van het villadorp Hampstead een noodlanding had gemaakt, was gisteren op nieuw opgestegen. De machi ne kwam in aanraking met een paar boomen en kwam in In een laatste poging Spanje van de revolutie te redden, deed Koning Alfonso van Spanje in februari 1931 vrijwillig tijdelijk afstand van zijn troon. Twee maanden later moest hij echter defi nitief het veld ruimen (foto) en werd de republiek uitgeroepen. foto: sp volle vaart tegen het dak van een huis terecht. Het dak werd vernield en de machine bleef in de bovenste verdie ping hangen. Toevallig waren de bewoners uitgegaan, zoodat er geen persoonlijke ongeluk ken te betreuren zijn. Wonder boven wonder werd de be stuurder van het vliegtuig niet gewond. De Daily Herald is bezorgd over het groote aantal onge lukken met doodelijken af loop bij de Britsche lucht macht. In 1929 zijn bij vlie gongelukken 42 militairen omgekomen, in 1930 is dit aantal tot 65 gestegen; voor de eerste zeven weken van dit jaar telde de doodenlijst reeds 23 namen". „Op het Klein-Seminarie „Beekvliet" te St.Michiels-Ge- stel worden honderd en twintig aan griep lijdende studenten verpleegd. De ove rigen zijn naar huis gezon den". „Door de Alphense politie werd procesverbaal opge maakt tegen een autobestuur der, die in strijd met de wet op het vervoer van personen in de cabine der auto met nog drie andere personen had plaats genomen". „Te Lent bij Nijmegen boden enkele jongens electrische lampjes langs de huizen der ingezetenen te koop aan, ver beneden den prijs. Bij onder zoek bleek dat hier veelbelo vende jeugd aan het werk was geweest. De knapen had den deze lampen uit de straat lantaarns gestolen". „Ged.Staten van Zuid-Hol land hebben aan de N.V. Leidsche Autoboxengarage te Leiden vergunning verleend tot het in werking brengen van een autobusaienst van Leiden (Hoogerbeetsstraat) langs Warmonderweg, Ab- spoelweg, Haarlemmervaart, Heerenweg naar Warmond (Warmundastraat) en omge keerd". VAN DER VLIST IN WOUBRUGGE: UARI WOUBRUGGE „In de Braassemmermeer mag baggerspecie van klasse twee of drie worden ge stort, als aangetoond is dat het grond- en of opper vlaktewater niet wordt aangetast". Dit zei gede puteerde H. van der Vlist (PvdA) gisteravond tijdens een verkiezingsbijeen komst in verenigingsge bouw De Wijk in Wou- brugge. De provincie heeft donderdag opdracht gekregen om met het Hoogheemraadschap van Rijn land te komen tot een onaf hankelijke controle op de kwaliteit van de stort. „We proberen dat onafhanke lijke toezicht van de grond te krijgen. Het waterschap is de vergunninggevende instantie. Doordat het ook zichzelf ver gunningen kan geven, zou het waterschap met de eigen nor men kunnen sjoemelen", aldus Van der Vlist. Diverse Eu zijn er acties gevoerdOt groepen die alleen de stoi Hoj schone specie (klasse 1) Van der Vlist wist daarvj(en( „Maar we moeten reeel ziend moet ergens met de y0 ui naar toe. Bovendien Ü^Ej voorwaarde dat het gron:Hoi oppervlaktewater niet |jra aangetast". De proving, 12 momenteel bezig is mt1 AA ontwikkeling van "(jl^T stortplaatsen. Beheersplan ifz^ Een waterbeheersplan v,oPu opgenomen verscherpte o Uu omtrent het waterpeil imaa veenweidegebied is doncïjWC met een krappe meerdf^: aangenomen. Voor stayyc PvdA, Groen Links, D'BKE RPF/GPV. Tegen het ET A waren CDA, VVD en „De natuurwaarde vai{j|N* veenweidegebied is 1 Daarom mag peilverlagiHADl leen worden doorgevoet|9 1 kan worden aangetoond (j natuur niet wordt aangcvjer aldus de gedeputeerde, g m Benzinestation bij Leidsenhage LEIDSCHENDAM Op de hoek van Weigelia en NoordflAA (bij winkelcentrum Leidsenhage) in Leidschendam konR-® nieuw Shell-benzinestation. Het moet de Shell-vestiging a£j v Heuvelweg vervangen, dat moet verdwijnen voor de nh 11 bouw van het Europees Octrooi Bureau (EOB). Voor het gaDEN vangststation dat eveneens moet verdwijnen, moet nofij-- Zl plaats in de omgeving worden gevonden. De betreffende lnfa commissie heeft negatief geadviseerd op plaatsing van he|er|n station in Park De Zijde. Raadsleden vreesden te grote aandir ting van het groen, ook omdat het om een gebouw van 6(PEL gaat. Afname van een stukje park zou licht kunnen leider- heroverweging van de overigens door raad en college afgeiQj, aanleg van een verbindingsweg tussen de Noordsingel etNGÏ EOB. Ook inpakken met groen, zoals wethouder Volmullea. 1 wordt onvoldoende geacht. De wethouder beloofde op zoKOC gaan naar een ander stuk grond. Ju.. Helpt olieslachtoffers wordt donateur E en zieke eidereenden voor 25 gulden >wi! De Fugelpits per jaar Rabobank Anjum rek.nr. 34.61.32.134 giro van de bank 913871

Leidse Courant | 1991 | | pagina 16