geldócgomcuit Ruim 2,2 miljoen voor opvang dementen in Leiden en regio STAD OMGEVING/KUNST/RTV CDA'er wil referendum afgelasten Bewoners verontrust over toename van videotheken Licht maken CeldócSouxcmt mna ZATERDAG 23 FEBRUARI 1991 PAGINA 13 ölwassenonderwijs ^>mt naar Zuid-West jBpEN Het Centrum voor Beroepsoriëntatie en Be- ^Hbeoefening (CBB), de Suze Baartschool en het Stu- H^iiis Leiden willen een gemeenschappelijke dependan- I p Leiden Zuid-West. Dat staat in de ambtelijke nota lerwijs en sociale vernieuwing. De gemeentelijke di- "■■e onderwijs werkt een plan uit, waarbij deze instel- ^Bn voor volwassenonderwijs in twee schoolgebouwen JHjen gehuisvest. De gebouwen aan de Johan Wage- 4^ 'laan en de Donizettilaan moeten daarvoor enigszins den aangepast, maar zijn wel geschikt. Bij de depen- te wordt meteen een voorziening voor kinderopvang aliseerd. Huisvesting in Zuid-West is nodig, omdat eken is dat de doelgroep in die wijk uitwijkt naar de j- en buurthuizen. De drie instellingen voor volwasse- jlerwijs zitten namelijk aan de noordelijke rand van tad. Daarbij komt dat de CBB en de Suze Baartschool ruimtegebrek kampen. Onderzoek naar migratie regio LEIDEN/REGIO Gemeenten in Leiden en omgeving willen weten wat mensen naar de Leidse regio trekt, zodat ze hun be leid daar op kunnen afstemmen. Daarom wordt vanaf 28 februari een migratie-on derzoek verricht. Naast Leiden, Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude neemt ook de provincie deel aan het onderzoek. Het wordt uitgevoerd door de Adviesgroep Companen uit Arn hem. Onderdeel van het onderzoek is een telefo nische enquête onder mensen die de afgelo pen twee jaar in één van de zes genoemde gemeenten zijn komen wonen. Niet alle nieuwe inwoners worden benaderd; het gaat om een steekproef van circa 1000 huis houdens. De betrokkenen worden door hun gemeenten ingelicht. Omwonenden De Illegale vrezen geluidsoverlast DEN HAAG/LEIDEN Omwonenden van eetcafe De Illegale aan de Hooigracht lieten gistermiddag tijdens een hoorzitting van de Raad van State in Den Haag weten dat er op dit moment weinig klachten zijn over geluidsover last. In het verleden zijn die er wel geweest. Buurtbewo ners J. Bijl, A. Lagerweij en E. Lagerweij-Polak vrezen echter dat, wanneer de procedure die nu over de hinder wetvergunning bij de Raad van State wordt gevoerd is af gerond, het oude euvel terugkeert. De omwonenden spanden de procedure aanvankelijk aan omdat ze de hinderwetvergunning niet streng genoeg vonden. De daarin opgenomen regels zouden onvoldoen de waarborgen bieden om overlast te voorkomen. Nu is het nog vooral de controle op de naleving van de voor schriften, die hen zorgen baart. Een van de leden van de Raad van State merkte op dat de gemeente verantwoor delijk is voor wat betreft de controle op naleving van hin derwetvergunning. Wanneer daarover klachten zijn, moet de gemeente worden ingeseind. 64. VAN ZIEKENFONDS ZORG EN ZEKERHEID ■^LEIDEN Het regiona- 1 lie ziekenfonds Zorg en I Zekerheid heeft ruim 2,2 I miljoen beschikbaar ge- J^teld aan verpleeg- en verzorgingshuizen. Dit extra geld is bestemd voor de opvang van de- onhmenten in de Leidse re gio en de Duin- en Bol lenstreek, atijrj De tehuizen hadden om deze bijdrage gevraagd, omdat de nood zeer hoog is. De wacht lijst voor een plaats in een psycho-geriatrische instelling telt inmiddels 294 patiënten. Dat komt overeen met een wachttijd van ruim twee jaar. Op dit moment verblijven 118 wachtenden in een ver zorgingshuis, terwijl de rest thuis moet worden verzorgd. In afwachting van de bouw van twee verpleeghuizen in Leiden, die in 1994 plaats moeten gaan bieden aan drie honderd patiënten, presen teerden de tehuizen een plan om de grootste nood te leni gen. Het idee voorzag vooral in de opvang van dementen in verzorgingshuizen, waarbij het aantrekken van extra personeel en de omscholing van verpleegkundigen de grootste kostenposten vorm den. De eerste fase van het plan zou ongeveer 900.000 gulden kosten. Zorg en Ze kerheid had slechts 550.000 voor de extra opvang in kas. De extra subsidie van 1,7 miljoen die staatssecretaris Simons per 1 januari beschik baar stelde voor uitbreiding van verzorging aan psycho geriatrische patiënten maakt dat de tehuizen alsnog hun zin krijgen. Zorg en Zeker heid heeft gisterochtend tij dens een overleg verzekerd de 1,7 miljoen en ruim vijf ton te zullen gebruiken om de nood op te lossen. „De te huizen hebben toegezegd de plannen nader te onderbou wen. Daarnaast zullen de verpleeghuizen kijken of zij meer bedden kunnen bij plaatsen", noemt voorlichter R. Langerak van Zorg en Ze kerheid enkele randvoor waarden. Ook zal men zich richten op de verzorgingshui zen die de meeste dementen op dit moment verzorgen. Dit om versnippering en de daar mee gepaard gaande hoge kosten te voorkomen. Het project dat op 15 maart van start gaat, zal na een half jaar worden geëvalueerd. Bezorgd Aan het Riagg wordt daar naast verzocht de wachtlijst nogmaals onder de loep te nemen en te kijken welke gevallen echt dringend zijn en welke niet. Die lijst zal op 15 maart nog niet beschik baar zijn. De hulp die voor de ruim 2,2 miljoen kan worden geboden, moet niet overdreven wor den. Er van uitgaande dat het verblijf van een patiënt in een verpleeghuis gemid deld tweehonderd gulden per dag kost, kunnen ongeveer dertig mensen voor een jaar worden verpleegd. De hulp die de verzorgingshuizen bie den is dan wel veel goedko per, maar het blijft deson danks behelpen. Een echte oplossing lijkt voorlopig ook niet in zicht. Zeker niet na dat veel politici zich bezorgd hebben uitgelaten over de Tussenbalans, waaraan met name de gezondheidszorg een forse bijdrage moet leveren. DEN De kosten van referendum worden be- |t lager voorgeschoteld zij in werkelijkheid zijn. stelt CDA-penningmees- Th. Valk in het partijor- 1 CDAkkoord. Hij roept iet referendum af te ge in. (c beslotenheid, het verdoe- onzinnig besluit, waarvan de uitslag in de prullenbak kan belanden, maakt de politiek niet geloofwaardiger. Juist hierdoor wordt de politiek van de burger verwijderd", aldus Valk, die op persoonlijke titel schrijft. Toch zijn het opmer kelijke uitspraken van Valk, te meer omdat een CDA-wet- houder bestuurlijke vernieu wing en daarmee het referen dum in zijn portefeuille heeft. „Het besluit om een referen dum te houden, wordt aan te genstanders verkocht met de mededeling dat het maar 44.000 gulden kost. En dat is toch een schijntje", smaalt Valk. En zegt vervolgens dat alle inspanningen van krach ten en middelen welke toch al binnen het gemeentelijk appa raat aanwezig zijn, juist niet worden opgevoerd om het kos tenplaatje laag te houden. De penningmeester telt alle kos ten op en komt uit op een be drag van ongeveer 350.000 gul den. Er is volgens hem geen ruimte om een referendum te houden. Het kost veel geld, het leidt niet tot een betere democratie en het dient geen enkel be lang. En 75 procent van de ho- reca-exploitanten is tevreden met de huidige situatie, moti veert Valk. Hij roept ten slotte de gemeenteraad op het refe rendum terug te draaien. Videotheek Korevaar met daarnaast Videoland (vlaggen). Uiterst links op de foto is nog net Videoworld te zien. FOTO: WIM VAN NOORT Leidenaar veroordeeld tot vijftien maanden DEN HAAG Een 23-jarige Leidenaar is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien maanden, waarvan vijf voor waardelijk. De aan drugs ver slaafde man pleegde voortdu rend diefstallen, inbraken en hield zich bezig met het innen van gestolen cheques. Zijn ad vocaat omschreef hem twee weken geleden als 'een goede bekende van Justitie'. Tegen de Leidenaar was achttien maanden, waarvan zes voor waardelijk geëist. Geen krant ontvangen? Bel tusssen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nabe zorgd. vit bijdragen van: Frank Aurman, Kees van Herpen, Itoon Koch, Loman Leef- ans en Joep van Zeijl. Jernieu wing (1) e Leidse wethouder Joop [alenkamp deed afgelopen jnderdagmiddag voor, zon- het waarschijnlijk zelf te ;effen, hoe sociale vernieu- ng eigenlijk zou moeten ferken. Dat ging zo: Een furtcomité, in dit geval ■oenoord, schreeuwt van de jken en in de krant dat de kthouder afspraken over [rkeersremmende maatrege- i' niet na komt. Of Walen- np zich maar even wil ver- Itwoorden en hij wordt door p bewoners op het matje ge lepen. Dat kan hij natuurlijk 'et op zich laten zitten. Als or een adder gebeten ver- bt hij de relatieve veiligheid i het stadhuis en gaat naar t buurthuis toe om de wijk- Ireniging op eigen terrein te pfronteren. Onderhandelen een ongedwongen sfeertje fet koffie en stroopwafels. mijernieuwing (2) Pijfrst laat je dan als wethou- |r de buurt aan het woord. In reeks van klachten en af- Iraken (uit april '90) die niet D Orden nagekomen, komen lar voren. Daarna temper je B wethouder, zakelijk maar (wogen, de verwachtingen in de bewoners door ze om I oren te slaan met priori- itstellingen en geldgebrek j de gemeente. Daarna sla je iverwachts toe. {alenkamp kwam uiteraard et met lege handen, anders ld hij de verre tocht naar foenoord niet ondernomen, verrast de bewoners met leuk alternatieve (bloem- :ken in plaats van drem- en een succesvol buurt- jtreden is een feit. Twee pbtenaartjes blijven achter h de details te bespreken, ji hoppa. Binnen het uur ge- jgeld. Daar helpt geen werk- »ep, welzijnswerker of in- Iraakverordening tegen. So- ale vernieuwing in optima rma, al heeft de buurt er Iwl een jaar op moeten wach- Alles op De gemeente Oegstgeest doet veel voor het milieu. Momen teel wordt er hard nagedacht over een systeem voor het ge scheiden ophalen van groen te-, fruit- en tuinafval. De li beraal N. Moonen stelde on langs in de commissie milieu dat een dergelijk systeem wat hem betreft niet eens inge voerd zou hoeven worden. Hij verbijsterde zijn collega-com missieleden met de opmer king dat hij 0,0 procent orga nisch afval produceerde. G. van Eisen van Groen Links had zich het eerst her steld van deze schokkende uitspraak en wilde van Moon en weten hoe dat in zijn werk ging. Moonen stelde dat hij slechts, en dan nog inciden teel, appeltjes nuttigde. En die gingen dan wel helemaal op, tot en met het klokhuis. Geen organisch afval dus. Van Ei sen bleek niet te overtuigen en stelde voor een tijdje bij Moonen te komen inwonen, om na te gaan of de man in derdaad de waarheid spreekt. Moonen wees dit aanzoek voor een liberaal/groen proef- huwelijk geschrokken van de- hand. De vraag blijft nu echter of het liberale raadslid inder daad een allesverbrander is, die als een soort Koekjesmon ster in Sesamstraat alles in zijn niuil laat vallen, inclusief complete andijviestronken en de resten van gesnoeide strui ken. Of Moonen is! inderdaad een plantloze flatbewoner die appels en verder slechts diep vries kant en klaar- maaltij den op het menu heeft staan, in welk geval voor zijn leven gevreesd moet worden. Onafhankelijk De nog jonge gemeente Ja- cobswoude, op 1 januari van dit jaar ontstaan door samen voeging van Woubrugge, Hoogmade, Rijnsaterwoude en Leimuiden, krijgt langzaam zijn bestuurlijke vorm. Zo werd onder meer ook besloten dat in de gemeentelijke com missies een plaatsje moest worden ingeruimd voor bur gerleden om zo de „gewone burger" meer te betrekken bij het politieke handwerk. Aan animo geen gebrek in Jacobs- woude. Zijn er in veel plaat sen geen kandidaten te vin den, in de nieuwe gemeente bleken 71 inwoners belang stelling te hebben voor het burgerlidmaatschap. Zesen vijftig van hen moesten wor den teleurgesteld want er zijn maar vijftien plaatsen be schikbaar. Afgelopen donder dag, tijdens de gemeenteraad, werden de burgerleden geko zen en toen de uitslag bekend Zak Ted Jansen, verkeers- gedeputeerde van Zuid- Holland, bracht afgelopen woensdag op deze manier een zak geld naar zijn Noordhollandse collega Achterstraat. Dat gebeurde ter opluistering van het officiële begin van de werkzaamheden aan de Leimuiderbrug. Met de geldzak werd de Zuidhollandse bijdrage aan het project, 3,6 miljoen gulden gesymboliseerd. Meestal zijn politici niet zo moedig dat ze zich op deze ongemakkelijke wijze laten vervoeren. Maar ja, op 6 maart zijn er provinciale verkiezingen en Ted is nu eenmaal lijsttrekker van de VVD. was bleek dat de raad had ge kozen voor „burgerleden" die, op C. van Rijn uit Woubrugge na, allemaal gelieerd zijn aan een politieke partij in de nieu we gemeente. In Jacobswoude wordt wel op zeer vreemde wijze inhoud gegeven aan het begrip burgerraadsleden. Zou den er tussen die 71 kandida ten nu echt niet meer onaf hankelijke burgers hebben gezeten* Armoe Rijnsburg als een van de arm ste gemeenten in Nederland en dat in de rijkste provincie. Een droeve constatering in het dorp dat door de bloemen teelt en -handel groot is ge worden, maar het is niet an ders. De bodem van de ge meentekas is altijd zichtbaar en dat terwijl er zo veel moet gebeuren. Voor extra wensen van ge meenteraad en burgers is geen geld, de gemeente moet sappelen om de eindjes aan el kaar te knopen. Hadden de Rijnsburgers het vroeger te hoog in hun bol of zaten ze al tijd al op zwart zaad? De Rijnsburgse bestuurders valt mischien niets te verwijten, maar de curatele is inmiddels een feit. Als een van de zoge naamde artikel 12-gemeenten zwoegt Rijnsburg onder het juk van de strenge rentmees ters uit Den Haag die met harde hand en knallende zweep de dorpelingen op het rechte pad van spaarzaamheid en vlijt houden. Geen cent kan eraf voor een extraatje. De treurige financiële situatie is inmiddels ook doorgedron gen tot de vergaderkamers in het gemeentehuis. Die bleven deze maand hermetisch geslo ten. De reden daarvoor was dat er niets te vergaderen viel. De Haagse heren regelen de Rijnsburgse zaken, de Rijnsburgers zelf hebben daar niets meer over te zeggen. Een vreemde gewaarwording voor een dorp, bekend van een enorme veiling die elk jaar weer goede sier maakt met een groeiende omzet en winst. Een dorp ook dat getui ge de kasten van huizen veel bloemenkwekers en -handela ren geen windeieren legt. Maar voor de gemeenschap geen cent te veel. Het lijkt wat op de reclame van Zeeuws meisje, maar voor de Rijnsburgers is er nauwelijks boter voor op het brood. Wel op het hoofd, want zover had het natuurlijk allemaal niet hoeven komen. Een bloemen- dorp dat de bloemetjes niet meer buiten kan zetten, dat is het einde. Bemoeizucht Het sportcomplex De Does blijft een twistappel binnen het Leiderdorpse gemeentebe stuur. Het gemeentebestuur had een unieke oplossing be dacht voor de exploitatie: een combinatie van gemeentelijk en particulier initiatief. Lei derdorp is eigenaar van het sportcomplex, maar sport schoolhouder Theo van Houdt exploiteert het geheel met zijn eigen BV. De gemeente accep teert een exploitatietekort van 615.000 gulden per jaar, omdat een gemeentelijk zwembad, onderdeel van het complex, toch altijd gesubsidieerd moet worden. Dit ideale huwelijk tussen ambtenarij en particulier ini tiatief lijkt toch voortijdig op de klippen te gaan lopen nu het verlies 90.000 gulden ho ger ligt dan was verwacht. De gemeenteraadsleden liepen dinsdag te hoop tijdens de commissie sport om aan de verantwoordelijke wethou ders duidelijk te maken wat er allemaal diende te gebeu ren om te voorkomen dat het complex een financiële mo lensteen voor de gemeente wordt. Bezuinigen waar je maar kan en geen tariefsver hogingen, zo werd de bestuur ders voorgehouden. Een getergde directeur Theo van Houdt beklaagde zich er over dat hij zich, als een halve ambtenaar, een gevangene voelde van het gemeentehuis. Niet in staat om een eigen fi nancieel beleid te voeren, ge hinderd door mensen zonder kennis van zaken. De bemoei zucht van de gemeenteraad lijkt inderdaad nogal groot, vooral als je je bedenkt dat voor de uitvoering van de plannen werd gesteld dat de gemeente zich niet meer druk zou hoeven te maken over het sportcomplex omdat het be heer in de zakelijke handen van een directeur zou worden gelegd. De gemeenteraad zou er wellicht beter aan doen Theo van Houdt niet constant voor de voeten te lopen, de man een kans te geven een goed lopend bedrijf op te zet ten en niet te gaan lopen ker men bij wat extra verliezen in de aanvangsjaren. „KOREVAAR WORDT VIDEOBOULEVARD" LEIDEN Bewoners van de Korevaarsraat hebben in een brief aan de ge meente hun bezorgdheid uitgesproken over het toe nemend aantal videothe ken in de directe omge ving. Met de komst van videotheek Korevaar zijn er nu vijf binnen een straal van ongeveer hon derd meter. „Echt ab surd", noemt bewoner R. Buijsman de onstane si tuatie. Met name de komst van Vi deotheek Korevaar in het pand waar tot voorkort een autorijschool was gevestigd, is de bewoners in het verkeerde keelgat geschoten. Buijsman is een aantal dagen geleden de straat op gegaan en heeft vol gens eigen zeggen binnen één uur tijd, twintig handtekenin gen van verontruste Kore- vaarstraatbewoners opgehaald. „Binnen een straal van pak weg honderd meter zitten nu vijf videotheken en dat zijn dan nog niet eens van die kleintjes. De busbanen staan regelmatig vol met af- en aan rijdende auto's van bezoekers. Wij hadden veel liever gezien dat er een meubelzaak, waar indertijd sprake van was, op de Korevaarstraat was geko men", aldus Buijsman L. Meijer van de afdeling stadsbeheer legt uit waarom de gemeente niets aan deze ont wikkelingen kan doen: „Wij kijken aan de hand van het bestemmingsplan of er win kels mogen komen en dat kan in dit geval. Maar het vaststel len van een brachepatroon, daar is de gemeente geen par tij in". Het komt volgens Meij er wel vaker voor dat dezelfde winkels in een gebied gaan zit ten: „Kijk maar naar de schoe nensamenscholing in de Don- kersteeg". In de directe omgeving van de Korevaarstraat waren tot voorkort „slechts" drie video theken. Een op het Levendaal, een op 't Gangetje (Miep Brons' Jumbo) en Videoland van J. Holvast op de Kore vaarstraat. De komst van de vierde en vijfde videotheek gaan gepaard met incidenten en geheimzinnigheid. In beide gevallen komt de naam van de Leids, Belgische videowinke lier J. Verbaan naar voren. Hij lijkt met zijn vestigingsbeleid een concurrentiestrijd met Holvast te willen aangaan. Ook de relatie van Verbaan met de gemeente is geen beste. Toen Verbaan een half jaar geleden zijn eerste zaak aan de Korevaarstraat (Videoworld) opende, greep de gemeente di rect in. De politie vergrendel de een deel van het pand aan de Garenmarkt omdat daar geen opslag van video's mocht komen. Alleen de voorzijde (Korevaarstraat) werd een vi deotheek. Verbaan bleek tij dens het incident niet meer als eigenaar aanspreekbaar omdat deze zaak „op papier" in han den was van zijn ex-vrouw. Ingesloten Holvast weigerde commentaar op de komst van een concur rent zo dicht op zijn zaak ter wijl Miep Brons per fax liet weten geen bezwaar te heb ben. Op deze vierde video theek volgt echter een dezer dagen een vijfde. Holvast wordt nu ingesloten tussen twee videotheken waarbij Verbaan betrokken is. De laat ste liet gistermiddag telefo nisch weten in het geheel niets met deze video-uitleen te ma ken te hebben maar stond vlak voor de opening nog wel de laatste hand te leggen aan de nieuwe schappen. Bij Hol vast wil men opnieuw niet re ageren maar de uitspraak: "Wij willen geen ruzie met die man" is veelzeggend. „De Ko revaar wordt een videoboule vard er daar zit niemand op te wachten", besluit Buijsman die hoopt dat de gemeente alsnog iets aan de ontwikkeling kan doen. Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevedraaier, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Naam: Voorl: I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank de storingsset naar: J Naam: Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ in

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13