leidóaSowuvnt u Toch maatregelen tegen verkeer in Groenoord ALLER LEI(DS) jeus zover! STAD OMGEVING/KUNST/RTV/SPORT Alternatieve duiker tast Leidse Hout minder aan rD wil meel- [riek op numenten- OPMERKELIJK AKKOORD MET WETHOUDER ïrsoonlijk cadeau CekLeSowumt Opnieuw inbraak in tuinhuisje Laatste organisaties uit De Waag geweerd WVL begint pas in 1992 met opknappen Slaaghwi jk O O O RUAL VRIJDAG 22 FEBRUARI 1991 PAGINA 9 lenaar schuldig bevonden eigen rechter spelen [HAAG De Haagse rechtbank 'gisteren een 32-jarige Leidenaar |ig bevonden aan het mishandelen p 49-jarige ex-werkgever. De man [veroordeeld tot vijftien maanden, 'an vijf voorwaardelijk. De Leide- lad een tijdlang zwart gewerkt bij de jge baas. Toen de Fiscale Inlichtin- •n Opsporingsdienst (FIOD) hem op oor kwam, ging de Leidenaar ervan l zijn vroegere werkgever hem had kt. Op 12 september van het vorig ing hij met een vriend, rechtstreeks een café, naar diens adres. Daar (iet slachtoffer onder bedreiging van •n toegetakeld en beroofd. Tegen de ge Leidenaar was achttien maan- raarvan zes voorwaardelijk, geëist. LEIDEN De gemeenteraad staat met uitzondering van de SP positief tegenover het al ternatieve plan voor een dui ker in de Leidse Hout. Dat bleek tijdens de vergadering van de commissie voor ruimte lijke ordening. Omwonenden, de Vereniging Vrienden van de Leidse Hout en Korfbalclub De Algemene, maken nog steeds bezwaar tegen alles wat met de nieuwbouw voor de ba sisschool Woutertje Pieterse te maken heeft. De raadsleden konden niets anders doen dan hun bewondering voor de vastberaden bezwaarmakers uitdrukken. Alleen de SP koos daadwerkelijk partij voor hen. Hij riep de raadsleden op het besluit over de school volledig te herzien. Tevergeefs. Het nieuwe plan werd over het al gemeen als een „natuurvrien delijker" oplossing gezien. Nadat 108 personen een be zwaarschrift hadden ingediend tegen de bouw van een duiker en ophoging van het terrein, besloot de gemeente een en ander nog eens te onderzoe ken. Al ras bleek dat het ter rein geen 70 maar slechts 20 centimeter hoeft te worden opgehoogd. De nieuwe school wordt ontsloten via de Falje- rilstraat. In plaats van een grootschalige duiker, wordt een bescheiden duiker van 80 centimer neergelegd. Aan bei de zijden komt een talud van 4 meter breed. De kleinere dui ker tast de houtwal, de drie beeldbepalende bomen en het froen aanzienlijk minder aah. 'oor de aanvankelijk geplan de grote duiker moesten na melijk keerwanden worden geplaatst. De ervaring is dat bij het plaatsen van die wan den de nabijgelegen bomen doodgaan. Met de aanleg van de taluds kan de houtwal wor den doorgetrokken. Zo kan ook een beter groenplan wor den opgesteld. En is het nadeel is dat zo een 18 meter lange dam onstaat gecompenseerd. Tijdens de bouwwerkzaamhe den, die op 4 maart beginnen, worden beschermende maatre gelen voor de drie bomen ge troffen. De Vrienden zien echter wei nig heil in het alternatieve plan. De tijdelijke ontsluiting wordt pal tussen de bomen aangebracht. Het verkeer gaat over het wortelgestel en daar mee wordt de bomen dodelijk geweld aangedaan, betoogde secretaris Mante. Hij riep de raadsleden op eerst te laten onderzoeken wat de effecten zijn van het alternatieve plan voor het groen. Die vertrouw den het plan echter wel. Overigens wil wethouder T. van Rij De Leidse Hout liever niet tot een beschermd park uitroepen. D66 had hierom in een motie gevraagd. „Het is toch niet zo'n eenvoudige kwestie. Andere parken in Leiden die die status niet krij gen, worden zo misschien vo gelvrij verklaard. De waarde daarvan verminderd dan mis schien", motiveerde hij. Hij neemt de positie De Leidse Hout mee bij het uitwerken van het groenstructuurplan. Lijsttrekkers in debat LEIDEN Het provinciale milieubeleid en de doorwerking hiervan naar ruimtelijke ordening, verkeer en werkgelegenheid. Over dat onder werp debatteren de provinciale lijsttrekkers morgen. Aan de bijeenkomst in de Koornbrug, Nieuwe Rijn 19, nemen deel Hans van der Vlist (PvdA), Huub van der Meer (CDA) en Ted Jan sen (VVD). De bijeenkomst begint om 16.00 uur. Eerder op die dag laat gedeputeerde Van der Vlist zijn stemgeluid horen tijdens een rondeta fel-discussie met de Leidse milieugroepen. Aan het gesprek nemen ook deel PvdA-kamerlid Le- nie van Rijn en statenlid Koos Roest. Gespreks onderwerpen zijn onder meer invoering van de tolheffing in de randstad, de toekomst van de bollenteelt in Zuid-Holland en het behoud van het groene hart. De bijeenkomst in het Gulden Vlies, Breestraat 125 duurt van 12.00 tot 13.30 EN Een meerderheid VVD is tegen het advies kt college van B en W om idse meelfabriek niet op tijksmonumentenlijst te »n. Het complex aan de rkerkstraat wordt door de i beschouwd als een goed ?eld van Leidse industrie, ileek gisteravond tijdens fgadering van de commis- lor ruimtelijke ordening, imeenteraad ging verder kkoord met het advies, orzitter van de Stichting [rieel Erfgoed Leiden H. Budel, hield een plei- im de meelfabriek wel op inumentenlijst te plaatsen, i het oudste grote gewa- ^etonnen gebouw in Ne- d. Dus van belang jebouwd. En past qua stijl nieuwe zakelijkheid. Wat jt de regionale sociaal-eco- che geschiedenis kleven ê1 herinneringen aan het iex, zo betoogde Budel. Hij iteerde een oud plan van rchitektenmaatschap Van in Verbeek om aan te to- at het complex niet hoeft irden gesloopt. Maar dat an worden hergebruikt, staat een mix van appar- iten, kantoren en culture- (orzieningen. De kosten iet plan bedragen 33 mil- gulden. „De politiek mag lig zijn voor veranderen- vattingen over monumen- besloot hij. ?r tevergeefs. CDA'er C. p vond het een mooi ge- Maar vond de monu- (nlijst overdreven voor (hele complex. „Misschien voor bepaalde delen wel beite waard om te laten Zij kreeg bijval van Dok die partij vond dat bepalende elementen, zo- ijvoorbeeld de silo's, be- I: jj2e|n moesten blijven. Wet- JECDr T. van Rij (ruimtelijke ing) suste de gemoederen EN jins door te vertellen dat i nog niet aan de orde is. 1 de eigenaar, Meneba J0.® als de Woningbouwver- 6 ^g Leiden hebben grootse ien voor het complex. jupig blijft het ook nog [bij plannenmakerij. leieren eenomen g* EN Uit de winkel van li in het winkelcentrum rmolen zijn gisteren op m-lichte dag zeven grote 1. ajlade paaseieren wegge ld, jn. Het snoepgoed is 25 'S. rjneter groot, maar deson- heeft niemand iets ge- .De zeven eieren verte- 0»" pordigen een waarde van HMrd gulden. LEIDEN Op de Floris Versterlaan komen bin nen enkele weken zes bloembakken die het au toverkeer tot verminde ring van snelheid moeten dwingen. Met deze toezegging kwam wethouder J. Walen kamp vertegenwoordi gers van de wijk Groe noord in een direct ge sprek gistermiddag tege moet. Opmerkelijk aan deze overeenkomst is dat de bloembakken niet door de gemeente maar door de Gevulei (voor heen vuilverbranding) worden betaald. In ruil moet het wijkcomite de bakken onderhouden. Het buurtcomite had wethou der Walenkamp gistermiddag „op het matje" geroepen om dat gemaakte afspraken met de gemeente niet zouden zijn nagekomen. Volgens wijkbe woner E. van Aelst zijn er in april van het vorig jaar met Walenkamps collega H. de la- Mar en dus met de gemeente bindende afspraken gemaakt. De buurt zou geen vertragen de protesten aantekenen te gen de vuiloverslagplaats. Daar tegenover zouden ver- keersrem mende maatregelen staan op de Floris Verster laan. Ook de aanleg van een speelterreintje en een weg over het terrein van de Groenoordhal voor de vrachtwagens die van en naar de overslag rijden, hoor den bij de overeenkomst. „Dat was de deal maar er ge beurde in het afgelopen jaar niets", aldus Van Aelst. Walenkamp ontkende niet dat er afspraken waren, maar daarover bestonden wel mis verstanden. Zo was er ondui delijkheid over een tijdspe riode waarbinnen de maatre gelen zouden worden verwe zenlijkt. „Bij de directie ver keer hebben de aanpassingen aan de Floris Versterlaan een lage prioriteit. Er zijn straten in Leiden waar de situatie veel schrijnender is. De ge meente moet het ergste het eerst aanpakken want het budget is beperkt. Ik kan jul lie daarom geen geld toezeg gen en dan niets in een ande re straat doen waar doden vallen of al zijn gevallen", al dus Walenkamp. Enquête Na dit voor Groenoord nega tieve nieuws speelde Van Aelst zijn laatste troeven uit. De containerwagens die door de wijk af en aan rijden zorg den volgens de aanwezigen voor extra en ontoelaatbare vervuiling. Verder was er daags voor het gesprek een enquête in de buurt gehou den. Onder de 104 onder vraagden was er slechts eén tegenstemmer tegen snelle uitvoering van de maatrege len. „Het speelt echt in de buurt", concludeerde Van Aelst. Walenkamp was echter niet voor niets naar het buurthuis aan de Pasteurstraat geko men. Hij kon de blij verraste bewoners meedelen dat de Gevulei zes bloembakken aan de wijk „schenkt". Die worden binnen enkele we ken zo op de Floris Verster laan opgesteld, dat er een verkeersremmende werking van uitgaat. De buurt moet dan wel voor de plantjes zor gen maar dat was volgens de aanwezigen „geen probleem". Concentratie aan de waterkant voor de start van de recordpoging door de dames van De Zijl/LGB. FOTO: HENK SNATERSE Nederlands record als schrale troost LEIDEN Het dameskwartet van de Zijl/LGB op de vier maal 100 meter schoolslag had gisteren niet de vorm die nodig is om het wereldrecord op deze afstand te breken. Dat record was officieus al in handen van de Zijldames. Gisteravond wil den zij het officieel op de klok ken brengen. Het herenkwartet slaagde er wel in om het Ne derlands record op de vier maal 50 meter wissel te breken. Zij brachten dat op 1.45.29. Het oude record stond op 1.46.5. Zij zorgden daarmee voor een schrale troost. De dames begon nen allerminst optimaal aan deze uitdaging. Ria Willemse, Nederlands beste langebaan zwemster aller tijden, tobt al bijna twee jaar met een schou derblessure, die zij opliep tij dens de vorige recordpoging. Nancy Kijk in de Vegte moest als onervarendste het spits af bijten en na haar eerste 100 meter schudde Sieverding al lichtelijk het hoofd. Kijk in de Vegte werd gevolgd door Han- neke Koopmans, die de afgelo pen week nog ziek op bed lag. Toch was de situatie toen nog verre van hopeloos en wist Pe tra Hillenius de spanning iets op te vijzelen. Met nog een kleine 1.11 te gaan om het re cord te breken, moest Willemse het karwei klaren. Maar de re cordtijd van 4.54.82 werd bij lange na niet benaderd, 4.58.00 bleek het maximaal haalbare. originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen 13-^1 wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na igeven van een nieuwe abonnee. 'uwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: .rijgt de krant de eerste twee weken gratis. jeer als nieuwe abonnee ingaande Voorl: [code/plaats: (voor controle bezorging) e ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, na wordt het abonnementsgeld betaald per: laand (automatisch betalen) f 25,70 [vartaai via acceptgiro f 78,60 Ir als dank een Parker Rollerpen naar: de pen moet komen te staan: or aanleiding teilaal, kan een veuotk om een abonnement word'a geweigerd [r deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar e Courant, antwoordnummer 998, 2S01 VC Den Haag. I^z ADVERTENTIE I1 Het Bestuur van de Stichting Gecoördineerd Bejaardenwerk Noordwijkerhout nodigt belangstellenden uit voor een receptie ter gelegenheid van het afscheid van de functionaris, mevrouw B. Heemskerk Onder haar stimulerende leiding heeft het ouderenwerk in Noordwijkerhout een uitstekende naam weten te verwerven. Deze receptie zal worden gehouden op maandag 25 februari 1991 van 16.00 tot 17.30 uur in de grote zaal van het Dienstencentrum, Pilarenlaan 4, 2211 NA Noordwijkerhout. Telefoon 02523-74219. Bingo Een magnetron, een naaima chine en een elektrische fri tuurpan zijn morgen de hoofdprijzen voor een grootse bingo. Die wordt gehouden Buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 3. De eer ste balletjes rollen vanaf 20.15 uur. Koopjesmarkt In buurthuis 't Spoortje is op zondag een koopjesmarkt. Verenigingen en particulieren verkopen tweedehands spul len waaronder kleding, huis houdelijke artikelen, speel goed en platen. De markt is open van 9.30 tot 15.30 en is gratis toegankelijk. Inlichtin gen bij De Zevensprong, Cor van Gelder, tel. 220866. Cantatedienst Het Leids Vocaal Ensemble brengt zondag in de Pieters kerk twee toonzettingen van „Aus der Tiefe ruf' ich zu Dir" ten gehore. Naast een dubbelkorig motet van Hein- rich Schiitz wordt cantate 131 van Bach gezongen. Vocale solisten zijn Renate Arends, Esther Been, Hans Latour en Piet Korteknie. De dienst be gint om 19.00 uur. Ruilavond De Leidse postzegelvereni ging De Postzegelvrienden houdt op maandag haar maandelijkse ruilavond in het wijkgebouw De Linde aan de Herenstraat 64. De aanvang is 19.00 uur. LEIDEN Nadat eerder deze week werd ingebroken in acht tuinhuisjes op het volkstuinencomplex aan de Vlietweg, is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken in een opstal aan de Vrouwenweg. De daders kwamen via een raam binnen en richtten een enorme ravage aan. Daarnaast wer den een electrische heggeschaar, boormachine, bergschoenen en kleding gestolen. De Waag aan de Aalmarkt. Straks vrijwel alleen nog in gebruik als podium voor hedendaagse kunst en muziek. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De Leidse Waag wordt niet meer ge bruikt voor de jaarlijkse tentoonstelling van het 5 mei Comité en de Leidse Jazzweek. Met de beide organisaties wordt over legd over een andere loca tie. Het 5 mei Comité ex poseert dit jaar in de Hooglandse Kerk. Voor de jazzweek wordt ge dacht aan de Stadsgehoor zaal als podium. Dat staat in de notitie Het beleid van De Waag die door het college van B en W is vastgesteld. De traditionele uitreiking van haring en wittebrood, wijkt echter niet voor het podium van hedendaagse kunst en muziek. Dit jaar wordt ook een begin gemaakt met de commerciële verhuur van het Waaggebouw. Dit ten behoeve van besloten activiteiten van het bedrijfsleven. Gedacht wordt aan borrels, recepties en kleine symposia. De Waag wil zo meer inkomsten genereren en die weer ten goede laten komen aan de culturele pro grammering. Met die programmering gaat het goed. De gemeente gaat voort op de ingeslagen weg. Maar het cultuurbeleid voor De Waag richt zich steeds meer op de zogeheten „labora toriumfunctie". Ontwikkelin gen op het gebied van beel dende kunst en muziek wor den in kaart gebracht. En het publiek wordt hiermee gecon fronteerd om tot een dialoog te komen, zo wordt in de nota uitgelegd. Het programma aanbod van De Waag concur reert daarom niet met de an dere instellingen, maar vult aan. Op het gebied van tentoonstel lingen wordt het accent gelegd op onbekende, soms startende kunstenaars. Per jaar wordt een thema vastgesteld dat als een rode draad door het pro gramma loopt. Leidse kunste naars blijven daarnaast regel matig in De Waag te zien. De verkoop van kunstwerken wordt meer gestimuleerd. Ook wordt geprobeerd meer samen te werken tussen de instellin gen in Leiden die zich bezig houden met beeldende kunst. De afgelopen acht tentoonstel lingsprojecten werden door 31.000 mensen bezocht. Algemeen uitgangspunt voor de muziekprogrammering is het bieden van een overzicht van ontwikkelingen in gecom poneerde en geïmproviseerde muziek. Het huidige volume aan concerten wordt gehand haafd. De laatste concertseries werden door 1500 mensen be zocht. Getracht wordt nog dit jaar het Slagwerl ere te herstellen. LEIDEN Woningbouwver eniging Leiden (WVL) begint op zijn vroegst pas in 1992 met het opknappen van haar wo ningen in de Slaaghwijk. Dat zei wethouder T. van Rij gis teravond tijdens een gezamen lijke commissievergadering. De reden daarvoor is dat Wo ningbouwvereniging De Sleu tels eerst het Slaaghwijk-be- stand aan het opknappen is. Nu worden 217 woningen aan gepakt. Dit gebeurt, na lang touwtrekken tussen bewoners, gemeente en woningbouwver eniging met behulp van subsi die. Daarna volgt de rest van het bestand. In totaal heeft De Sleutels zo'n 480 woningen. Aangezien de gemeente dan geen contingenten meer over heeft voor 1991, moet WVL wachten. De bewoners van de Slaagh wijk maken zich enigszins zor gen over de vertragingen in het verbeteringsplan. Inmid dels hebben ze een brief met op- en aanmerkingen naar de gemeente gestuurd. Het verbe teringsplan behelst uitbreiding van het winkelcentrum De Kopermolen en de bouw van een grote woontoren. Tussen de flats en het winkelcentrum wordt een groot centraal plein aangelegd. Daarnaast volgen kleine aanpassingen, zoals het verleggen van fiets- en wan delpaden. De kosten bedragen bijna tien miljoen gulden. De gemeente draagt daar zes mil joen aan bij. H. Schreuder van de bewo nerscommissie zette gister avond ernstige vraagtekens bij het maken van een onderdoor gang bij de Buizerdhorst. De bewoners zien die het liefst ge schrapt en het levert nog een besparing op ook, aldus Schreuder. De aansluiting op de stadsverwarming werkte ook verwarrend bij de bewo ners. „Als het pas in 1993 ge beurt, heeft het dan wel zin om er mee door te gaan", stel de hij. Al eerder hadden de bewoners grote problemen met de stadsverwarming. Van Rij vindt het „eigenlijk van de gekke" dat in het ver beteringsplan staat dat er ruim 600 parkeerplaatsen bij De Ko permolen worden gerealiseerd. „En dat voor een winkelcen trum voor buurtbewoners", voegde hij daaraan toe. Hij ziet de parkeerplaatsen liever on der het centrale plein. In een ondergrondse garage. Hij wil dit nog bespreken met de be trokkenen. De bewoners wer den door Van Rij gerustgesteld over de aanleg van stadsver warming. In 1992 is tweederde van de woningen aangesloten, zo zei hij. Op 5 mé de nieui waar die te koop is. Adverteerders kunnen nü bellen met 071-122244 voor meer informatie over tarieven en plaatsing in de special ZOMERMODE '91 van de Leidse Courant.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9