d ^)orlog gaat onverminderd door Bush wil winnen, waar Baker liever regelt CES KONING iNGEHOUDEN DEN HAAG Pronk: Nederland stuurt mijnen- jagers Verontwaardiging over VVD-aanval op Lubbers PACOLFOORLOG CeicUcSommit VRIJDAG 22 FEBRUARI 1991 PAGINA 5 :AAG De vredesactivist Kees is gisteren door de Haagse poli- ingehouden wegens overtreding Ie algemene politieverordening. |g, die met anderen sinds begin (veek voor het ministerie van de- bela betoogt tegen de Golfoorlog, wei- er aci bordjes met de tekst 'Ministerie Drlog' te verwijderen van het hek HEN Ejet ministerie. Bij verhoor op het htigebureau bleek dat de 59-jarige Ko- verr0S een gevangenisstraf moet uit- ïaken Persofficier van justitie mr. A. ihen kon niet zeggen voor welk ^ar feit Koning moet „zitten". „Delftse nachtkijkers legaal geëxporteerd" DELFT De Nederlandse nachtzichtappa- ratuur die door Amerikaanse troepen op het Iraakse leger is buitgemaakt is „mogelijker wijs begin jaren tachtig met de benodigde exportvergunningen" geleverd, aldus een officiële reactie van Delft Instruments. De Economische Controledienst onderzoekt momenteel of het Delftse bedrijf op illegale wijze via een Belgische dochteronderne ming nachtzichtkijkers heeft geëxporteerd naar Irak. Uit woede hebben de VS alle ex portvergunningen aan het bedrijf ingetrok ken. In 1988 werd Delft Instruments door het Haagse gerechtshof overigens wel schul dig bevonden aan illegale uitvoer naar Irak via Groot-Brittanië en België. Het bedrijf kreeg toen een boete van 25.000 gulden. Kamer wist niets van tweede blusboot in Golf DEN HAAG Smit Internationale heeft niet één, maar twee blus- en ber gingsschepen in de Perzische Golf va ren. De tweede boot is al enkele dagen geleden in de Golf aangekomen. De Ka mer wist echter van niets. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zal de Tweede Kamer hierover volgende week uitvoerig informeren. Van den Broek heeft daarmee gewacht tot de onder handelingen tussen Smit en de Ameri kanen waren afgelopen. Volgens een woordvoerder van de bewindsman heeft het ministerie een bedrag beschik baar gesteld en moesten Smit en de Amerikaanse marine het onderling eens zien te worden over besteding van het geld. VS wijzen Iraakse diplomaat uit WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een van de nog vier in Washington res terende Iraakse diplomaten opdracht gegeven het land voor zondag te verla ten. Officieel werd geen reden voor de uitwijzing gegeven. Uit het uitwijzings bevel kon echter worden opgemaakt dat de diplomaat, de derde secretaris van de Iraakse ambassade, wordt verdacht van spionage. Irak heeft de betrekkingen met de VS verbroken. Desondanks mochten vier Iraakse diplomaten in Washington blijven, ook nadat de Golf oorlog was uitgebroken. De VS hebben al hun diplomaten uit Baghdad terugge trokken. Vaticaan steunt vredesplan Sovjetunie VATICAANSTAD Het Vaticaan steunt het vredesinitiatief van de Sovjetunie en wenst dat het „tot een zo snel mogelijk einde van het jam merlijke conflict" in de Perzische Golf bijdraagt. Het Vaticaan steunt elke diplomatieke inspanning die met een „redelijke en menswaardige op lossing" een einde aan het conflict maakt, aldus woordvoerder Navarro- Valls. De vertegenwoordiger van de Sovjet unie bij de Heilige Stoel, Yoeri Kar- lov, heeft het Vaticaanse staatssecre tariaat, het 'ministerie van buiten landse zaken' van het Vaticaan, giste ren ingelicht over de inhoud van het vredesplan. EG veroordeelt politiek Israël LUXEMBURG Het Europees parlement veroordeelt de recente Israëlische politiek in de bezette Gaza-strook en de westelijke Jor- daanoever in verband met de Golfoorlog. In een gisteren aanvaarde resolutie wordt ge steld dat de Palestijnen die onlangs in pre ventieve hechtenis zijn genomen, onmiddel lijk moeten worden vrijgelaten en dat het on der huisarrest plaatsen van Palestijnse bur gers moet worden beëindigd. Israël moet vol gens het Europees Parlement ook de veilig heid en bescherming van de bevolking in de bezette gebieden garanderen. Ondanks steun van de EG beschikken de Palestijnen niet over voldoende gasmaskers en alarminstalla ties. (Vervolg van de voorpagina) LD BAGHDAD NI- un JA De woordvoer- Rotteyan het Witte Huis, L. 5n Fitzwater, liet in rtike^e 0p de besprekin- !n Moskou weten dat v^balitie onder leiding udente VS de oorlog tegen e' Svoorlopig onvermin- duij voortzet, et rei ■•griljiordvoerder zei dat presi- aldiJBush vermoedelijk niet ;nt din zal geven voor het be- belran een grondoffensief, °ger<at er overleg is gevoerd s daje< geallieerde bondgeno- le frontlinie met Kuwayt ijn g)n gisteren met Britse -t lftillerie en Amerikaanse jedo^en zware beschietingen ïlastifoerd op Iraakse stellin gen jiep in Kuwayt. Het Ame- )rdt hse legercommando zei oudijsk al veel grondtroepen lyt zijn binnengetrokken zal )t de grensoverschrijden- hogefWkeiten nog verder zui ger aiworden opgevoerd. De verraste taak van de istin#oede van de geallieerde ig heVoepen is de situatie in ayt te verkennen en „het eld vorm te geven", aldus i Amerikaanse commando, stijn Amerikaanse soldaten lanr De Iraakse president Saddam Husayn voerde woensdagavond overleg met minister Aziz over het vredesplan, waarvan dit beeld op televisie werd uitgezonden. FOTO: AP zijn gisteren omgekomen toen bië. Het ongeluk gebeurde de helikopter waarin ze zaten toen de helikopter probeerde neerstortte boven Saudi-Ara- te landen bij slecht weer. Niet eerder sinds het begin van de Golfoorlog zijn bij een ongeluk zoveel doden gevallen. De commandant van een ba taljon Apache-helikopters van het Amerikaanse leger is ont heven uit zijn functie, nadat hij eerder deze week per onge luk twee Amerikaanse pant servoertuigen beschoot en daarbij twee soldaten doodde. Dreigende taal De Iraakse leider Saddam Hu sayn liet gistermiddag dreigen de taal horen via Radio Bagh dad voordat minister van bui tenlandse zaken Aziz in Mos kou met het officiële antwoord in Moskou arriveerde. Saddam Husayn zei dat zijn land en le ger klaar zijn voor een gevecht op de grond. „Ons volk en onze strijdkrachten zijn vast besloten de strijd voort te zet ten", zei Saddam. „Wij zullen de strijd voortzetten in het volste vertrouwen dat wij uit eindelijk zullen overwinnen". Het was de eerste toespraak die Saddam zelf uitsprak sinds 10 februari. In het geallieerde kamp werd overwegend met teleurstelling op Saddams toespraak gerea geerd. Volgens Witte-Huis- woordvoerder Marlin Fitzwa ter bezigde Saddam „hetzelfde getier" dat de wereld al eerder van hem heeft gehoord. „Met zijn bezwering dat hij de oor log voort zal zetten, laat hij op nieuw blijken dat hij vastbe sloten is om de agressie tegen Kuwayt vol te houden en dat bij hem ieder mededogen met zijn volk en zijn land ont breekt". Minister van defensie Cheney, die voor de senaatscommissie voor de strijdkrachten sprak toen Saddam zijn redevoering hield, zei dat het aan de Iraak se president is om de oorlog tot een einde te brengen. „Het conflict kan morgen eindigen als hij Kuwayt verlaat en zijn troepen onmiddellijk terug trekt", zei Cheney. Rode Kruis Irak heeft om meer medische hulp gevraagd van het Rode Kruis. In de Jordaanse hoofd stad Amman kwam een Iraak se delegatie aan om te overleg gen met vertegenwoordigers van het Rode Kruis, de Arabi sche Rode Halve Maan en par ticuliere hulporganisaties over wat Irak aan medische hulp goederen en voedsel voor kin deren nodig heeft. Irak vreest voor het uitbreken van chole ra- en typhus-epidemieën als gevolg van het wegvallen van de watervoorziening door bombardementen, gebrek aan stroom of gebrek aan brand stof. De Britse artillerie bestookt Iraakse stellingen. Ter voorbereiding van de grondoorlog c lieerden intussen door met het overbrengen van manschappen en materieel naar c Saudi-Arabië en Kuwayt. 'ismet voedsel het sn biaet Irag ï^epen VS ischl es, zi zijn,DI-ARABIE Bij veel hij trikaanse legeronderdelen Isel ^udi-Arabië hebben zich >ndefgelopen maanden op uit- 5 te tide schaal gevallen van )B ^elvergiftiging met de sal- blla-bacterie en botulisme gedaan. nel Alvin Cotlar, com- llant van een veldhospi- t van de Amerikaanse [macht in het zuidwesten Saudi-Arabië, zei dat afge- Ji maand op een bepaald ent zeshonderd militairen I een botulisme-epidemie acute vergiftigingver- jiselen waren geveld. Mo- [eel grijpt een salmonella- imie om zich heen, zei de pandant van het 833ste Jhospitaal van de Lucht- ■tt. Bij welke onderdelen epidemieën zich hebben gedaan weigerde hij te >n. >1 botulisme als salmonel- •giftiging wordt veroor- door bacteriën in besmet Beide aandoeningen Igevaarlijk en kunnen in tijd een dodelijke afloop Volgens Cotlar, die w s, zijn er onder de •ikaanse troepen door de imieën tot nu toe geen do- [evallen. jsmetting ontstaat veelal voedsel dat in Saudi-Ara- an plaatselijke bedrijven It betrokken en niet heie de haak is. Naar zijn :n is vastgesteld dat een ge\ allen van botulisme veroorzaakt door gist dat die bacterie was besmet, onderdelen hebben ook van salmonella-vergifti- Dat valt haast niet te Dljl[komen, hoe zorgvuldig je bent. Je bent in een jmd land en daar hebben ;paalde gezondheidsnor en immuniteiten, die wij altijd hebben," licht Cot- (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Een serie recente politieke in cidenten tussen het Witte Huis en het 'State Depart ment' in Washington, wijst volgens sommige waarnemers in de VS op onenigheid tussen presi dent Bush en zijn minister p van buitenlandse zaken James Baker over de Golfoorlog. Bush zou uit zijn op 'winnen' en Baker op 'regelen'. Beleidsanalysten zien geen fundamentele onenigheid tus sen beide politici, maar wel belangwekkende' accentver schillen in hun benadering van de vraag hoe het Golfcon- flict kan worden beëindigd. Baker is niet per se tegen een geallieerd grondoffensief als apotheose van de oorlog, maar zou eerder dan Bush bereid zijn om genoegen te nemen met een vrije aftocht van Sad dam Husayn uit Kuwayt en om zo'n uitkomst in samen werking met Moskou te arran geren. Diverse acties en uit spraken van Baker in de afge lopen weken wijzen op gretig heid om tot een staakt het vu ren te komen. Zijn voorstel dat de VS zouden moeten bijdragen aan de we deropbouw van Irak na de oorlog, kwam hem op prompte kritiek te staan van zowel Re publikeinse als Democratische Congresleden en veelbete kenend op 'geen commen taar' van woordvoerders van de president. Voordien zou Baker in kleine kring geen geheim hebben ge maakt van zijn ongenoegen over de weinig diplomatieke brief aan Saddam, die presi dent Bush aan Baker had mee gegeven toen hij op 9 januari in Genève Iraks minister van buitenlandse zaken Aziz ging ontmoeten. Aziz las die brief wel, maar weigerde hem in ontvangst te nemen wegens het 'beledigende taalgebruik'. Baker meende als hoofd van Amerika's diplomatie dat het State Department betrokken had moeten worden in de op stelling van de brief van Bush aan Saddam. Aanscherping De duidelijkste aanwijzing voor Bakers grotere bereid heid tot een diplomatieke vre desregeling met Irak, kwam op 30 januari aan het slot van het bezoek van de nieuwe Russische minister van buiten landse zaken Bessmertnyk aan Washington. Bessmertnyk en Baker gaven toen een verras sende gezamenlijke verklaring uit, die behalve opriep tot Iraks terugtrekking uit Ku wayt volgens de eisen van de VN, grote nadruk legde op de noodzaak om na de oorlog het Arabisch-Israëlische conflict, inclusief de Palestijnse kwes tie, op te lossen. In de jongste dagen is het op nieuw president Bush die zich verzet tegen het vredesvoor stel van Sovjet-president Gor- batsjov, terwijl Baker en zijn woordvoerder Margaret Tut- weiler lieten blijken dat aan vaarding ervan door Saddam tot een staakt-het-vuren kan leiden. De aanscherping die Bush wilde van Gorbatsjovs plan, met name de eis dat de Iraakse troepen binnen vier dagen Kuwayt verlaten en zo doende veel van hun materieel moeten achterlaten, is in het State Department niet toege juicht. Naar verluidt heeft Baker meer vertrouwen dan Bush dat een politiek en (deels) mi litair overlevende Saddam Hu sayn na de oorlog diplomatiek voldoende kan worden geïso leerd en aldus 'ongevaarlijk' gehouden. Verantwoordelijk Nu de president minder afke rig lijkt van een finale gewa pende confrontatie met Irak en nu de eigen dynamiek van de militaire voorbereiding op het grondoffensief de politiek steeds meer lijkt te sturen, neemt de invloed van James Baker op het beleid zichtbaar af. „Bush groeit en Baker krimpt", aldus politiek colum nist William Saffire gisteren in de New York Times. Waarnemers menen dat James Baker van meet af aan de overtuiging heeft gehad dat Saddam zich vrijwillig uit Ku wayt zou terugtrekken voor dat het VN-ultimatum afliep en de geallieerden hun militai re macht zouden aanwenden. Die overtuiging zou echter in gegeven zijn door een diepe persoonlijke wens dat eerder door het State Department ge maakte fouten, waarvoor Ba ker formeel verantwoordelijk is, geen noodlottige afloop zou den krijgen. Op 25 juli van vorig jaar im mers heeft VS-ambassadeur in Bagdad April Glaspie in een persoonlijk onderhoud met Saddam Husayn het officiële standpunt van het State De partment overgebracht dat de VS 'neutraal' is in het dispuut tussen Irak en Kuwayt over de wederzijdse grens. Een week later voerde Saddam zijn invasie van Kuwayt uit. Hoewel Amerika's neutraliteit in het grensdispuut verre blijft van een instemming met agressie, zou Baker zichzelf nooit hebben vergeven dat hij toen niet attenter is geweest op wat Saddam van zins was en dat hij toen niet een krachtige waarschuwing heeft laten overbrengen. De 'accentverschillen' die de laatste tijd zo duidelijk waar neembaar zijn tussen Bush en Baker, zouden dan ook dieper gaan dan de normale politieke rolverdeling die plaatsheeft tussen Witte Huis en Buiten landse Zaken en waarin 'State' vanuit zijn diplomatieke na tuur meer zoekt naar het ver gelijk dan naar de confronta tie. Van een politieke breuk tus sen Bush en Baker zal het vol gens ingewijden in Washing ton overigens nooit komen. Daarvoor zijn hun visies op de wereld te nauw verwant en daarvoor is hun persoonlijke vriendschap sedert veertig jaar te hecht. Maar de onduidelijk heid waarmee Washington in deze kritieke fase van de oor log reageert op laatste vredesi nitiatieven, kan mede ver klaard worden uit verschillen van inzicht en temperament binnen die vriendschap. DEN HAAG Het kabi net zal positief antwoor den op het Amerikaanse verzoek om enkele mij- nenbestrijdingsvaartuigen naar de Perzische Golf te sturen. Minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking en tijdelijk van defensie) zei gisteravond in de Veronica-actualiteitenru- briek Nieuwslijn dat het kabi net zo goed als zeker vandaag daarover een beslissing neemt. Volgens hem gaat het slechts om een formaliteit. „Als de be slissing genomen wordt, zal die positief zijn", aldus Pronk. Volgens de bewindsman zullen vermoedelijk twee mijnenja- gers naar het Midden-Oosten worden gestuurd. Pronk zei in hetzelfde programma nog al tijd een beetje hoop te hebben dat een grondoorlog vermeden kan worden. „Voor politici is nooit iets onvermijdelijk", al dus de minister. CDA en VVD lieten zich woensdag al positief uit over het verzoek van de VS aan Nederland om mijnenjagers te sturen. CDA WIL UITLEG ONTDUIKING VAN VN-HANDELSEMBARGO DEN HAAG Het CDA- Tweede-Kamerlid Mateman, voorzitter van de vaste kamer commissie voor buitenlandse handel, wil van de regering weten of het waar is dat Ne derlandse bedrijven het VN- handelsembargo tegen Irak en Kuwayt ontduiken. Sinds de afkondiging van het embargo is de Nederlandse export naar buurlanden van Irak fors toe genomen. De Economische Controledienst is recent ge start met een onderzoek naar de vluchten van de Jordaanse luchtvaartmaatschappij Royal Jordanian vanaf vliegveld Beek. Het aantal kilo's vracht dat Royal Jordanian wekelijks vanaf Beek naar Jordanië ver voert, zou de laatste tijd zijn, gestegen van 40.000 naar 200.000. Als het waar is dat Nederlandse bedrijven het handelsembargo ontduiken via Jordanië, zou dit land aan het embargo moeten worden toe gevoegd, aldus Mateman voor Veronica's Nieuwslijn. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MAXICAANSE AFGODSBEELD De Spanjaarden hebben alleen oog voor de kostbaar- jen die het afgodsbeeld sieren. Maar wat moeten ze met het jrme beeld doen? De gouverneur besluit de gouden en zil- banden te slopen en te laten smelten. Er wordt aan de bui- buur van het kasteel een grote smeltoven gebouwd die met jtskool en asfalt wordt gestookt. Zo druk zijn de Spanjaarden Ig, dat hun aandacht verslapt en zij merken niet dat sterke lanenstammen hen omsingelen. Wanneer de gouverneur op dracht geeft het afgodsbeeld in stukken te zagen, worden zij plotseling overvallen en zo fanatiek vechten de inboorlingen dat de Spanjaarden het onderspit moeten delven. Triomfantelijk voe ren de Indianen hun afgodsbeeld weg. Het opperhoofd geeft be vel het hoofd met nog andere kostbaarheden te begraven In de Kloof der Blaffende Honden. Mettertijd, wanneer alle vijanden zijn verslagen, zal Huitzilopochtli in een nieuwe tempel worden geplaatst en de oude erediensten zullen worden hersteld. „DUBIEUS, ONFATSOENLIJK, SCHANDELIJK" DEN HAAG De oorlog in de Golf blijft de ge moederen in de vader landse politiek verhitten. VVD'er Weisglas verweet premier Lubbers gister avond de vrede en stabili teit in het Midden-Oosten te hebben geschaad door zich positief uit te laten over het vredesinitiatief van Gorbatsjov. Ander halve week geleden raak te de Tweede Kamer al in rep en roer toen de CDA'er Van Vlijmen Groen Links vergeleek met de NSB. Lubbers reageerde als door een wesp gestoken. „Schande lijke leugens", voegde hij Weisglas toe. Het spoeddebat van gisteravond was aange vraagd door Groen Links, dat naar aanleiding van uitlatin gen van de minister-president in het KRO-programma Brandpunt met de regering van gedachten wilde wisselen over steun aan de diplomatie ke inspanningen van Sovjet president Gorbatsjov. Lubbers had die inspanningen gepre zen en dat nad Groen Links hoopvol gestemd. Maar tussen de uitzending van Brandpunt en het kamerdebat lag een ra diotoespraak van Saddam Hu sayn, en Ria Beckers, fractie voorzitter van Groen Links, voelde wel aan dat daarmee de kaarten anders waren komen te liggen. „Saddam bereidt zijn bevolking eerder voor op de oorlog dan op de aftocht". Lubbers en minister Van den Broek van buitenlandse zaken antwoordden daarop achter Gorbatsjov te staan, in het ver trouwen dat de Sovjetpresi dent niets wilde afdoen aan de resoluties van de Veiligheids raad. Ze tekenden daarbij aan pessimistisch te zijn over de kansen op een diplomatieke Fel Dat had het einde van het de bat kunnen zijn, ware het niet dat Frans Weisglas namens de VVD nog het woord nam om Lubbers fel aan te vallen. „De premier heeft de anti-Saddam- coalitie een slechte dienst be- VVD'er Weisglas: in de aanval. wezen. Dat is laakbaar; een heid binnen het bondgenoot schap is temeer geboden na de woorden van Saddam Husayn van vanmiddag". Weisglas meende bovendien dat Lubbers met zijn uitspra ken Van den Broek was afge vallen. De VVD'er riep in her innering dat Van den Broek zich al eens eerder beklaagd had over Lubbers' vergaande bemoeienis met het buiten lands beleid en daagde Van den Broek uit daar nu 'politie ke consequenties' uit te trek ken. Beckers reageerde hierop door te zeggen zich plaatsvervan gend te schamen, Kohnstamm (D66) noemde de bijdrage van Weisglas van een 'dubieus soort' en Melkert (PvdA) con stateerde dat de liberaal de 'grenzen van het politiek fat soen' ver te buiten was gegaan. Lubbers zelf siste, buiten de orde van de vergadering om, dat de VVD zich schuldig maakte aan 'schandelijke leu- Minister Van den Broek noemde de kritiek van Weis glas erg overtrokken. „Het was schieten met een kanon op een mug, die overigens ner gens te ontdekken viel. Ik be treur dat des te meer, omdat het hier gaat om een buitenge woon ernstige zaak, waarover wij het debat in zakelijkheid en verantwoorde betrokken heid moeten voeren". STEVO AKKERMAN

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5