„Dit is pas écht no nonsense" Is een kip géén deel van de schepping? Si „De nationale melkkoe wordt nu helemaal leeggemolken" Onrust aan belastingfron is weer eens aangewakker BINNENLAND ficidaeSotwont VRIJDAG 22 FEBRUARI 1991 PA' BOVAG EN ANWB VINDEN LASTENVERZWARING AUTO ONENVENREDIG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Telkens als het slecht gaat met de overheidsfinanciën, wordt de automobilist gepakt. Aan het begin van het Maij-tijdperk werd al dui delijk dat de regering paal en perk wilde stellen aan het groeiend autogebruik in Nederland. Maar met de presentatie van de Tus senbalans neemt dit be leid wel erg draconische vormen aan. Bijna de helft van de lasten verzwaring voor de burgers, ruim twee miljard gulden, komt op het bordje van de ge teisterde automobilist terecht. Zo gaan de accijnzen op benzi ne en diesel fors omhoog, oplo pend tot ongeveer dertig cent per liter in 1994, inclusief de btw. Daarnaast staat de auto mobilist een stijging van de motorrijtuigenbelasting met gemiddeld 135 gulden per jaar te wachten. Een maatregel die de Bovag, de vereniging van garage-hou ders, radicaal afkeurt. „De melkkoe die de automobilist toch al was, wordt nu com pleet leeggemolken", aldus Bo- vag-woordvoerder Spruit. „Opnieuw wordt de automobi list voor zijn gedrag bestraft. Wij vinden dat voor de auto mobilist die voor zijn woon werkverkeer de auto laat staan de motorrijtuigenbelas ting juist omlóég moet". Met de accijnsverhoging gaat het kabinet volgens de Bovag voorbij aan de economische functie van het verkeer en vervoer in Nederland. Tevens verwacht de organisatie dat meer Nederlanders over de grens gaan tanken waardoor de opbrengst van de accijns verhoging veel lager zal uit vallen dan het kabinet ver wacht. „Dit staat haaks op het EG-beleid, want de prijsver schillen met de andere lidsta ten worden zo alleen maar groter". Daarnaast overweegt het kabi net tevens het reiskostenfor fait, de fiscale tegemoetko ming in de kosten voor het woon- werkverkeer, in z'n ge heel af te schaffen. Vorig jaar werd het forfait al afgeschaft voor afstanden boven de 30 ki lometer. Een andere maatregel die autorijdend Nederland treft is de voorgenomen af schaffing van de fiscale rente aftrek over leningen voor au to's en andere luxe-artikelen. De Bovag vreest dat hierdoor de autoverkopen, die al danig van de Golfcrisis te lijden heb ben, nog verder zullen inzak ken. De ANWB heeft bij monde van directeur Nouwen begrip voor de stijgende kosten voor mobiliteit maar plaatst toch een aantal kritische kantteke ningen. „Wij erkennen de noodzaak van een verhoging van de belastingen voor het gezonder maken van de over- heidsfinancieën, maar de ver houdingen worden nu toch wel scheefgetrokken. Vooral de op benzine rijdende parti culiere automobilist moet bloe den", aldus de ANWB-direc- teur. Ten slotte is de ANWB-top- man bang dat door de stijging van de kosten van auto en De automobilist wordt de komende jaren zwaarder belajbe' middel van hogere motorrijtuigenbelastingen en meer ac(bo benzine en diesel. ork FOTO: STEPHEN E)et openbaar vervoer vooral men- meer draagkrachtige}*3111 sen met lage inkomens minder auto of openbaar verV10^ aan het vervoer zullen kunnen creatieve reisjes maken deelnemen. „Op deze manier Nouwen. "er kunnen straks alleen nog de aar HOOGLERAAR PRIKT MYTHE SLAP OMBUIGINGSPAKKET DOOR „Het is echt niet gering wat het kabinet hier presteert, dit is pas echt no nonsense". Hoogleraar overheidsfinanciën prof. drs. Halberstadt is uit het koor van boe-roepers getreden en meent dat de ploeg Lubbers/Kok met de Tussenbalans wel degelijk een ongebruikelijke daadkracht heeft getoond. Het zou nu alleen nog zaak zijn het roer van het schip van staat stevig vast te houden. „De maatregelen zijn net zo hard of zacht als de ministers zelf toelaten". DEN HAAG De avond dat iedereen in spanning op het uitkomen van de Tussenbalans wachtte, zat prof. Halberstadt in een gezelschap met minister Andriessen van economi sche zaken. Hoe het kabi net was gevaren, infor meerde de hoogleraar bij de immer opgewekte be windsman. Andriessen zou zich redelijk verguld hebben getoond. Niet om dat zijn begroting ge spaard zou zijn, maar om dat het kabinet er zonder veel kleerscheuren uit was gekomen. Halberstadt: „Andriessen kan erg tevreden zijn. Van hem begreep ik dat er ondanks alle spanningen toch een sfeer heerste van: we moeten samen een aantal zaken bij de wortel aanpakken. Als je de Tussen balans bekijkt, zie je daar ook de weerslag van. Dit is geen gemier meer, maar pas écht no nonsense. Buitengewoon moe dig hoor, want ik kan me van de afgelopen twintig jaar geen kabinet herinneren dat het aandurfde halverwege de rit, en dan nog vlak voor verkie zingen, het regeerakkoord dunnetjes over te doen". Niettemin spoelde een volgens prof. Halberstadt voorspelbare golf van kritiek over het land toen Lubbers en Kok de kabi netsbesluiten eenmaal wereld kundig hadden gemaakt. Vrij wel geen belangengroep ont brak in het koor der veront waardigden en geschokten, dat fel protesteerde tegen alle las tenverhogende maatregelen. De hoogleraar blijkt van al deze kritische noten absoluut niet onder de indruk. „Wat 'n onzin!", roept hij uit, „want waar praten we over? Een hei lig cijfer dat in 1994 gehaald moet worden? Kom nou toch! Dat is nu weer zo'n typisch Nederlandse eigenschap om de toekomst tot in decimalen ach ter de komma te willen voor spellen. Terwijl het allemaal reuze arbitrair is, want je kunt per definitie nooit garanderen dat je met de maatregelen die je nu neemt over drie jaar pre cies déór uitkomt waar je wilt wezen. Dat benadrukt het Centraal Planbureau ook al tijd". Neurotisch Het kloppend willen maken Prof. drs. Halberstadt van alle cijfers noemt Halber stadt een' bijna neurotische ka raktertrek die de kabinetten de afgelopen jaren steeds ge kenmerkt heeft. „Wie kan mij zeggen wat de rente in 1993 doet? Hoe de olieprijs zich ont wikkelt, waar de lonen heen gaan? Al die variabelen zijn voortdurend in beweging. Is het dan wel zinvol om het hele rijtje keer op keer zo gedetail leerd door te rekenen, vraag ik me af. In Nederland zijn we op dat punt een beetie doorge schoten. We hebben een enorm gewetensprobleem met onze toekomst, gaan lekker slapen en worden de volgende ochtend weer opgewekt wak ker. Haha!" Maar het kabinet moet zich toch èrgens op richten? Omdat de besluiten die de regering neemt financieel lang door werken kan een regering toch niet met alle winden i Halberstadt erkent dat de CPB-berekeningen zeker nut hebben als richtsnoer voor het kabinet. Alleen, zo betoogt hij, er moet niet al te rigide mee worden omgegaan. De nadruk zou veel meer moeten liggen op het achteraf controleren en analyseren van de ontwikke lingen. „Het kabinet zou zich drukker moeten maken over de vragen: wat is er het afgelo pen jaar misgegaan en waar om? Waren de prognoses verkeerd of was er iets anders aan de hand? Bij het zoeken naar maatregelen moet vervol gens gekozen worden voor in grepen die de oorzaken liefst blijvend wegnemen". Op deze punten verdienen de kabinetten Lubbers-I en -II volgens Halberstadt geen groot compliment. Die kabinetten zijn er niet in geslaagd de steeds terugkerende uitgave- noverschrijdingen van diverse bewindslieden structureel de kop in te drukken. Bovendien hebben de ingrijpende bezuini gingen en de herziening van het sociale zekerheidsstelsel niet de financiële vruchten op geleverd die ervan verwacht mochten worden, zo stelt hij nu vast. „Het is niet zo dat de rijksuit gaven nu dank zij de sanerin gen van het vorige kabinet elk jaar automatisch omlaag gaan. Integendeel! Het vorige kabi net heeft het huidige opgeza deld met een ongedekt tekort van miljarden guldens. En zonder nieuwe ingrepen zou den de uitgaven aan subsidies en sociale zekerheid steeds verder stijgen. Met de Tussen balans is nu geprobeerd die trend te keren. Als het alle maal lukt zoals men wil met het meer kostendekkend maken van de huren en de trein en het inkrimpen van het ambtenarenapparaat kunnen volgende regeerploe- gen daar misschien zelfs nog van profiteren". De cruciale vraag is uiteraard óf het allemaal lukt. Daarover heeft niet alleen de Tweede Kamer maar bijvoorbeeld ook de econoom prof. dr. Bomhoff de nodige twijfels. Volgens Halberstadt zal veel afhangen van de bereidheid van de mi nisters om zich aan de afspra ken te houden. „Daar staat of valt het hele pakket mee, met de eisen die de coalitie aan zichzelf stelt. De maatregelen zijn net zo hard of zacht als de ministers en de fracties toela ten". Wél plaatst hij kanttekeningen bij het plan om desnoods via strafmaatregelen een te hoge loonontwikkeling de kop in te drukken. „Het doet me den ken aan mijn lagere-school- tijd", zegt de hoogleraar. „Toen stond je als klaar-over met zo'n belachelijk eitjesbord en een wit koppel om je heup het verkeer te regelen. De re denering was: als de automobi listen niet langer voor de klaar-over stoppen, dan komt er een stoplicht voor in de plaats en zijn de automobilis ten zélf de dupe". „Deze loonsturende maatrege len, met premieverhogingen en kortingen op rijksbijdragen, doen net zo padvinderachtig aan. Een stok achter de deur die kèn werken, maar waar ik moeite mee heb is dat vooral de vakbonden met strafwerk worden bedreigd, niet de werkgevers. Terwijl de vak- FOTO: DIJKSTRA bonden gedurende vele jaren juist een groot verantwoorde lijkheidsgevoel aan de dag hebben gelegd. Ondanks de forse economische groei heb ben zij toch de lonen gema- tigd". Stevens Kok heeft al meteen aange kondigd dat bij de begrotings voorbereiding voor 1992 nage dacht moet worden over nieu we ombuigingsmaatregelen. De belastingcommissie-Ste vens is gevraagd na te denken over een herziening van het belastingstelsel die ook nog geld oplevert, hetgeen voor de commissievoorzitter reden was zijn werkzaamheden op te schorten. Zal er dan nooit een einde komen aan het gewor stel met steeds weerkerende gaten in de begroting en te genvallende tegenvallers? „De overheidsfinanciën be heersen we nu eenmaal op een armetierige manier en daar kan een Tussenbalans niet in één klap een einde aan ma ken", relativeert Halberstadt. „Er zullen dus nog wel wat ombuigingsoperaties volgen. Maar het is hoopgevend dat Kok de naakte feiten zo vroeg en zo eerlijk op tafel legt. Daarvoor verdient hij een schouderklopje van iedereen: als de genomen maatregelen niet voldoende zijn, zegt hij het er eerlijk bij". PAUL KOOPMAN ROTTERDAMSE STEVENS STEUNT AMSTERDAMSE STE DEN HAAG VVD-ka- merlid mr. Henk Koning is doorgaans de rust zelve en bezondigt zich vrijwel nooit aan scherpe uitlatin gen. Maar nu spuuwt hij vuur. „Wat het kabinet doet is te gek om los te lo pen, onbegrijpelijk, bela chelijk, een bruuskering van Stevens kan gewoon niet!" De oud-staatssecretaris van fi nanciën, onder wiens verant woordelijkheid de Oort-opera- tie werd ingevoerd, is dan ook woedend op het kabinet. CDA- woordvoerder Vreugdenhil is laconieker: „Er wordt Stevens inderdaad veel gras voor de voeten weggemaaid, dat valt niet te ontkennen. Ik heb wel een beetje begrip voor hem". Het belastingstelsel is in de po litiek altijd een dankbaar on derwerp om plannen op los te laten. De commissie-Stevens had de opdracht gekregen een nieuw systeem te ontwerpen maar moet nu ineens een plan maken dat minister van finan ciën Kok geld oplevert. Het liefst een paar miljard gulden. Dat komt neer op belasting verzwaring, en dat is nooit de bedoeling geweest van Ste vens. Dat kan resulteren in een verhoging in plaats van een verlaging van de tarieven, óf een drastische ingreep in de resterende aftrekposten, zoals die voor de hypotheekrente en de reiskosten. Pijnlijk Het blijft dus onrustig aan het belastingfront. 'Oort' houdt de gemoederen nog steeds bezig. Het was een pijnlijke operatie van CDA en VVD, die een be lastingvereenvoudiging en - verlaging moest opleveren. De tarieven gingen op 1 januari 1990 inderdaad omlaag, maar er werd een groot aantal af trekposten geschrapt of be perkt. De eenvoud is ver te zoeken en de belastingverla ging valt waarschijnlijk tegen. De PvdA, die eind '89 in de re gering kwam, wilde Oort het liefst ongedaan maken maar stuitte op heftig verzet van het CDA, dat zich inmiddels van de VVD had ontdaan. Er werd een compromis gevonden in de vorm van de commissie- Stevens, die in april vorig jaar met het werk startte. Deze ad viesgroep moest het kabinet duidelijk maken hoe het belas tingsysteem verder kon wor den vereenvoudigd, gekoppeld aan een nieuwe verlaging van de tarieven voor burgers en bedrijven. Dit zou een te forse loonstijging voorkomen en de concurrentiepositie van Ne derlandse ondernemingen ver stevigen. De belastingdruk moest evenwichtig worden verdeeld over kostwinners, tweeverdieners en alleen staanden. De Amsterdamse belastingad viseur mr. W. Stevens is een vooraanstaand CDA'er die door Lubbers als staatssecreta ris van financiën was ge vraagd voor dit kabinet. Ste vens wilde liever onafhanke lijk fiscalist blijven en verkoos het voorzitterschap van de commissie boven een politieke loopbaan. De commissie is sa mengesteld uit afgevaardigden van alle grote fracties. Zo is de PvdA vertegenwoordigd door de Groningse hoogleraar De Kam en de VVD door oud-se nator Zoutendijk. Netje Precies op het moment waarop de commissie een aardig eind op dreef is geraakt, presen teerde het kabinet de Tussen balans. De voorstellen om de aftrek van persoonlijke lenin gen en de rente- en dividend vrijstelling op te heffen trok ken alle aandacht. Tussen neus en lippen door meldde Kok dinsdagavond dat hij vóór het verschijnen van de Tus senbalans met Stevens had ge beld om te zeggen dat diens opdracht was veranderd. „Dat is wel zo netjes", aldus Kok. Stevens ontstak in woede, mo biliseerde zijn commissieleden en besloot zijn werk voor het kabinet te staken. Dat lijkt een onbeduidende stap, maar in politiek Den Haag betekent dat een keiharde actie. De brief van Stevens aan Kok en Lubbers is uiterst koel. „Door de Tussenbalans is een nieuwe situatie ontstaan. Duidelijk is dat de voorgestelde maatrege len de potentiële ruimte van de commissie aanzienlijk be perken", schrijft Stevens. „In feite komen de voorstellen erop neer dat een bedrag van circa drie miljard gulden niet langer beschikbaar is voor de taakopdracht. Dit houdt in dat ons werk wordt ingezet voor het zoeken van budgettaire op brengsten in de belastingsfeer. Daarmee vervalt de grondslag aan de kerntaak van de com- Nathouden De 'Amsterdamse' Stevens P krijgt indirect steun vA naamgenoot, de Rottei^ai hoogleraar dr. L. $n (PvdA). In een artikeïg Staatscourant stelt StevL de regering in de Tussei i een fiscaal beleid voer „pappen en nathouden*e gens 'Rotterdamse' Svo ontbreekt er een duiivo herkenbare lijn. Het rei dividendplan is „gril^on slecht doordacht", aldugu vens, die ook meent din verhoging van de bel,an vrije som voor de hoger^t mens lucratiever is daje' i de lager betaalden. le f Ook Koning spuit zijn gfcn houding van het Mil druist tegen alle bedoren in. In plaats van belasti/oei laging krijgen we een iep ging. Bovendien wordt hse steem er niet eenvoudifck »yt Voor meer mensen zal d lastbaar inkomen hogel'vi den. Er moeten meer a(wo1 biljetten worden vei*aal waardoor de belastin#oe( meer personeel nodig hétr0 alles te controleren". iyt eld De critici zijn voorlopig1116 penden in de woestijn, 1 premier Lubbers lani gisteren alweer het vo^cl belastingplan, dat oveSl uit de koker van het komt. Daarin kunnen tot een bepaald bedrag tingvrij sparen bij de st^ip rente van rond de vijf pr die zij krijgen uit inschl gen op staatsobligaties. z< lastingvrij kunnen zijn.DI- Lubbers. Waarmee hij b"ik. dat het belastingstelsel auc daad een dankbaar ondefgel is om plannen op los te Md< ROB »eh -w K Bed VVD-kamerlid SUSKE EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN (c) Standaard Uitgeverl|/Wavery Productions DEN HAAG Soms lijkt het alsof de Tweede Kamer alleen aandacht heeft voor geld. Al les lijkt te draaien om koop kracht, om concurrentiever houdingen, om winst. Nu zal ik niet ontkennen dat dit zeer belangrijke zaken zijn, die ie ders leven direct of indirect beïnvloeden. Koopkracht is nodig om te kunnen leven, en bedrijven moeten winst ma ken om te kunnen blijven be staan. Daarover bestaat geen twijfel. Maar het kan toch niet zo zijn dat de kwaliteit van het leven en daar hoort het toch in de politiek om te gaan ge heel en al wordt afgemeten in geld en niets anders? Onlangs leek het er op dat dit wel het geval is, en liet de meerder heid van de Tweede Kamer zich van z'n slechte kant zien. In een commissievergadering werd het voorstel behandeld om met ingang van 1994 de legbatterij voor kippen af te schaffen. In principe was hiertoe reeds in 1983 besloten, maar de pluimveehouders hadden tien jaar de tijd gekre gen om hun legbatterijen af te -schrijven en te vervangen door een meer diervriendelijk systeem. De meerderheid van de Ka mer (CDA, PvdA, VVD) voel de er niet zo veel voor. De ei eren zouden wel 0,8 cent duurder worden en dat zou onze concurrentiepositie aan tasten. Het zou beter zijn om te wachten tot andere landen in de EG ook zo ver zouden zijn. Bovendien wordt er ge werkt aan nog meer milieu vriendelijke manieren voor de huisvesting van kippen. Ach, u kunt die argumenten zelf ook wel verzinnen, daar heeft u mij niet voor nodig. Maar het resultaat is dat de miljoenen kippen met hun af gebrande snavels nog wel lan ger letterlijk opgepropt in hun kooien moeten blijven. Voor hen betekent dit een dierenle ven lang marteling. Dat weegt voor veel van mijn collega's blijkbaar niet op te gen het voordeel van de bijna een cent goedkopere eieren en de winst op de export daarvan. Na zo'n vergadering loop ik een paar dagen rond met gevoelens van walging en woede. Woede speciaal in de richting van de PvdA, die in 1983 nog vóór de afschaffing van de legbatterij was. Walging vooral over het CDA, dat op verkiezingsbij eenkomsten zo mooi kan pra ten over evangelische poli tiek, en over het rentmeester schap dat de mens gegeven is om de schepping te bescher men. De kip is dus kennelijk geen onderdeel van de schep ping. Of misschien wel, maar dan is zij geen 0,8 cent per ei waard. Begrijpt u iets van mijn woe de? Van het gevoel van mach teloosheid? Ik geef de treurige gang van zaken rondom de legbatterij alleen maar als voorbeeld van een politiek, die geld centraal stelt en alle andere zaken daaraan onder geschikt maakt. Het is niet moeilijk om dit voorbeeld met vele andere aan te vullen. Ei genlijk is het zo, dat de discus sie over bijna elk denkbaar onderwerp wordt vertaald en verschraald tot een discussie over geld. Dat geldt voor de opvang van vluchtelingen tot de jeugdwerkloosheid, vai kwaliteit van ons reek systeem tot de mestoversc ten. Nogmaals, de finanj zijn belangrijk, en ik wil beslist niet buiten de rea." stellen. Maar die realiteit ken wij voor een belanj deel zelf, en door de niet- teriële kant van het leven voldoende aandacht te g doet de politiek zichzelf vooral de maatschappij teL In 1976 zei Jan Terlouw by Algemene Beschouwini „Het moet gaan om de mi om het vervolmaken van] mens, om het mens zijn; het gaat steeds meer om hebben en om het vervoli ken van produkten en duktieprocessen. Dat is ongelukkige ontwikkelii Die woorden zijn nog on minderd van waarde. DICK TOMMj

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4