Amerikaanse megakerken lokken gelovigen met sport Meer examenvakken op Havo wenselijk brieven van lezer kerk wereld Boek antwoordt op vraag 'wat is antisemitisme' Schoolwijzer CcicLc Ccidóe Sou/tont GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócSornxmt VRIJDAG 22 FEBRUARI'1991 PA( Vrouw eist bij rechter toelating tot diakenopleiding Den Bosch NIJMEGEN De weigering van de Rooms-Katholieke Kerk om vrouwen tot de gewijde ambten toe te laten, staat op 11 maart centraal tijdens een rechtszaak die mevr. Tiny van Lies hout uit Volkel bij de rechtbank in Den Bosch heeft aange spannen. Van Lieshout is al geruime tijd actief in de parochie van St. Antonius Abt in Volkel. Ze maakt deel uit van de niet-officiële pastoraatsgroep die de parochie, die zonder priester zit, leidt. Zij heeft in het bijzonder de verantwoordelijkheid voor de dia conie. Omdat zij in haar werk als niet-ambtsdrager op allerlei beper kingen stuit, meldde zij zich in maart vorig jaar aan bij het St. Janscentrum, de diakenopleiding van het bisdom Den Bosch, maar ze werd niet toegelaten omdat de RK Kerk vrouwen niet natie van de vrouw aan de kaak stellen. Zij wil duidelijk ma ken dat de kerkleiding vrouwen in hun menselijke waardig heid kwetst. Verder wil zij de argumenten horen, waarom vrouwen niet geschikt zijn voor het diakenambt. Ter onder steuning van Van Lieshout is de stichting 'Vrouwmens' opge richt (VrouwenRecht Op Uitoefening Wijdingsambten Middels Evangelische Normstellingen). De stichting fondsen werven en ook brede ondersteuning vinden voor het streven de discri minatie van vrouwen binnen de RK Kerk te beëindigen. Het bisdom Den Bosch vraagt de rechter de eis van Van Lies hout niet ontvankelijk te verklaren. Hij wijst erop dat in alle nationale en internationale verdragen het recht van de Rooms- Katholieke kerk op een eigen wetboek wordt erkend. U moet niet alles wat u kunt, maalr u kunt wel aLles wat u moet. Dekenaat verwijt bisschop Bomers tekort aan priesters HAARLEM Het dekenaat Alkmaar verwijt bisschop H.J.A. Bomers van Haarlem het groeiende tekort aan priesters in het dekenaat. Het bestuur van het dekenaat, on dersteund door 21 van de 24 parochiebesturen, schrijft dit in een brief aan bisschop Bomers. De priesters in Alkmaar heb ben een hoge gemiddelde leeftijd. Ze zijn overbelast, mede doordat de pastoraal werk(st)ers in hun mogelijk heden beperkt worden door de leer van de kerk. Het indi viduele pastoraat wordt op deze manier het kind van de rekening, schrijft het deke naat. Het dekenaat vindt de eisen die de bisschop aan priesters stelt, onnodig zwaar. Hierdoor kunnen 'gelovige mensen, die zich willen inzetten voor de gelovige gemeenschap omwil le van het Evangelie' niet aan de slag in de parochies. De briefschrijvers roepen de bisschop op zijn eisen te ver soepelen en 'de Geest niet te weerstaan'. Ze verwijten hem, dat hij meer zorg heeft voor de for mele uitgangspunten dan voor de pastorale nood rond het ambtsprobleem. Het is vol gens het dekenaat niet nood zakelijk dat priesters celiba tair leven en per definitie man zijn. Pastoraal werkers zijn prima in staat om delen van het ambt over te nemen. Hope wordt nieuwe bisschop Londen LONDEN - De bisschop van Wakefield, David Hope, is be noemd tot anglicaanse bis schop van Londen. De 50-jari- ge Hope volgt in mei bisschop Graham Leonard op. Hope staat evenals zijn voor ganger bekend als een behou dend kerkleider. Maar in te genstelling tot Leonard, die heeft gedreigd de anglicaanse kerk te verlaten, als vrouwen er priester kunnen worden, heeft hij gezegd een 'open' houding tegenover de toela ting van vrouwen tot het priesterambt aan te nemen. Komend jaar komt deze kwestie aan de orde in de sy node. Na de aartsbisschoppen van Canterbury en York is de bisschop van Londen de hoog ste gezagsdrager in de angli caanse kerk in Engeland. Erekapelaan De pastoor van het Brabantse plaatsje Venhorst, Piet van Velthoven (67) is deze maand door bis schop Jean Sahuquet van Tarbes en Lourdes benoemd tot erekapelaan van Lourdes. De Brabantse pastoor is een bekende figuur bij de Neder landse bedevaartgangers naar Lourdes. Hij is aalmoezenier van de militaire bedevaarten en voorzitter van de vereni ging Nederlandse bedevaar ten naar Lourdes. LOS ANGELES De Amerikanen die zijn op gegroeid in het tijdperk van vrije liefde, flower power en de consumptie maatschappij worden vandaag en masse de ker ken binnengelokt. Het zijn echter niet zozeer de traditionele kerken waar zij zich tot wenden, als wel het kerkelijk equiva lent van de 'shopping mails', de enorme Ameri kaanse winkelcentra; ze noemen het de 'mega- church', de megakerk. Deze nieuwe kerken lenigen niet alleen de geestelijke no den van hun gemeenten, ze opereren ook op andere gebie den, variërend van psycholo gisch consult tot sportfacilitei ten. De nu meer dan 4000 me gakerken zijn zo populair ge worden dat ze worden be zocht door duizenden gelovi gen. De sleutel tot dit succes is vol gens John Vaughn van het International Megachurch Re search Centre in Missouri dat de kerken nieuwe stijl niet gebaseerd zijn op de preek stoel, maar dat ze 'meer zij deurtjes hebben'. „Je moet zorgen voor par keerruimte, een plaats waar de kinderen kunnen spelen en sportfaciliteiten", zegt hij. De dagen van hel en verdoe menis zijn wat hem betreft voorbij. „Je moet de mensen godsdienst niet opdringen. Deze mensen zijn er zo aan gewend om selectief te zijn: ze willen alleen maar iets weten Sport als attractie bij de kerkdienst. Of is sport ook religie geworden? als ze het kunnen gebruiken". De Tweede Baptistische Kerk in Houston, Texas, lokt de 17.000 gelovigen met attrac ties als een snackbar en uitge breide sportfaciliteiten voor de 196 softball-basketball-, volleyball-, en football teams. De Crystal Cathedral in de buurt van Disneyland in Cali- fornië zoekt het in diensten die meer van shows wegheb- ben en trekt meer dan 5500 mensen per. week. Het megachurch-fenomeen blijft niet beperkt tot de bij belgordel in het Diepe Zuiden of de godsdienstfanatieke westkust van Amerika. De grootste kerk van het land, de Eerste Baptistische Kerk van FOTO: PERS UNIE Hammond in Tennessee, wordt op de voet gevolgd door de Willow Creek Community Church in Chicago. Onderzoek „Het voornaamste is dat de kerken fantastische facilitei ten moeten bieden als ze wil len groeien", aldus Vaughn. Om een groter publiek te be reiken hebben de kerken zich tot reclame- en marktonder zoekbureau^ gewend. Jess Moody, predikant van de nieuwe Shepherd of the Hill kerk in de trendy noordelijke voorstad van Los Angeles Chatsworth, heeft een van de snelst groeiende congregaties and. Zijn kerk wordt bezocht door filmsterren als Burt Reynolds en Dennis Quaid. „We hebben marktonderzoek laten verrichten naar wat de mensen verlangen van hun kerk. En dat gaan we ze ge ven", aldus de 65-jarige ziele- herder.Volgens de adviesbu- reau's zou zijn kerk er in de eerste plaats niet als een kerk moeten uitzien en zouden er genoeg parkeerplaatsen moeten zijn. Dus lijkt de Shepherd of the Hillkerk op een grote, witte schuur, omringd door een wit plastic hek. „Niemand wil naar een kerk komen die er uit ziet als een traditioneel Engels gebouw - ze worden afgeschrikt. Dit is een paar- denland, dus hebben we een hooizolder met gebrandschil derd glas boven het portaal, een lobby waar ook gedineerd kan worden en een ontbijt- ruimte".Verder kan de kerk prat gaan op met schijnwer pers verlichte parkeerruimte voor 800 auto's en een sport zaal voor kinderen. Snellezen Er zijn odfc trainingsruimtes voor volwassenen en psycho logen en therapeuten staan klaar om het mentale welzijn van de schare te behartigen. Moody benadrukt dat zijn diensten volledig naar de Bij bel zijn. De Heilige Schrift is echter aangepast om het toe gankelijker te maken voor het clipkijkende publiek. Moody's „snelleesbijbel", waain de belangrijkste woorden vet gedrukt zijn, kan in dertig blokken van een uur worden gelezen en het kost slechts dertig sessies van twaalf minuten om het hele Nieuwe Testament te lezen. „Waarom zou godsdienst moeilijk moeten zijn? De zelf kwelling van monniken heeft daar niets mee van doen. In Californië doen de mensen niet zo moeilijk, ze nemen het er graag van'aldus Moody. Zelfopoffering en boetedoe ning behoren tot een grijs verleden. „Regel nummer een in deze 'business' is dat een kerk nooit groter moet wor den dan de parkeerplaats", zo meldt predikant Gerald Mann van de baptistische River- bendkerk in Austin, Texas. SAM KILEY Geen Paasgroeten buitenlandse gevangenen LEIDSCHENDAM De Paasgroetenactie die sinds vijftien jaar door de Nederlandse Hervormde synode wordt georgani seerd, gaat dit jaar niet door. De traditie om gemeenten in Nederland te vragen ter gelegenheid van pasen een groet te sturen aan christenen die gevangen zitten om het geloof of vanwege hun politieke of maatschappelijke opstelling, lijkt weinig zin meer te hebben. Dit blijkt uit mededelingen van het hervormd synodesecreta riaat. In veel landen wordt amnestie verleend aan gevange nen. „Voorbeelden daarvan zijn Taiwan, waar christenen zijn vrijgelaten, of Zuid-Afrika waar naar verwachting voor eind april alle politieke gevangenen de vrijheid zullen herkrijgen. We hebben slechts een beperkt aantal namen van Russische Jehova's die vastzitten vanwege dienstweigering", aldus me vrouw P.J. Koetsier. Het is volgens haar heel moeilijk namen en adressen te krijgen van gevangenen in Latijnsamerikaanse landsen, aldus het synodesecretariaat. Sovjetfonds wil kerken als musea behouden MOSKOU Als de Russisch-Orthodoxe Kerk alle onteigen de kerkgebouwen terugkrijgt, moeten er in ieder geval 54 staatsmusea gesloten worden. Het Sovjet-Cultuurfonds heeft daarom bij de Russische president Boris Jeltsin aangedrongen op beperkte teruggave van de kerkelijke eigendommen. Patriarch Aleksej II heeft vorig jaar bij de regering van de Russische Republiek gepleit voor de teruggave van 550 kerk gebouwen die na de revolutie van 1917 door de communisti sche overheid zijn onteigend. Het Cultuurfonds wil dat architectonisch belangrijke kerkge bouwen hun functie van museum behouden. Alleen op bij zondere dagen zouden er kerkdiensten gehouden mogen wor den. Het fonds denkt hierbij aan bijvoorbeeld de Oespenski- kathedraal in het Kremlin en de Kazan-kathedraal in Lenin grad. AMSTERDAM Zijn voet balfans die in een stadion „Weg met de Joden" roepen antisemieten? Is iemand die het optreden van Israël met de nazimethoden vergelijkt „alleen maar" kritisch? Is Jo- denzending een vorm van an tisemitisme? In het boek „Wat is antisemi tisme", dat gisteren in Am sterdam wordt gepresenteerd, trachten vier wetenschappers dit soort vragen vanuit hun juridische, historische, sociolo gische en religieuze discipline te beantwoorden. Het boek vormt een weerslag van een studiebijeenkomst, in mei van het vorige jaar, van de Anne Frank Stichting, het Overlegorgaan Joden en Christenen (OJEC) het Lan delijk Bureau Racismebestrij ding (LBR) en het Centrum voor Informatie en Documen tatie (CIDI). De conferentie was volgens Naftaniël succesvol omdat de groeperingen het in grote lij nen eens werden en zelfs een soort van definitie van antise mitisme opstelden. Antisemi tisme, wordt door hen om schreven als uitingen in woord en daad, die direct of indirect bedoeld of onbedoeld, gericht zijn tegen joden als groepering". Wat de voetbal fans roepen valt volgens Naf- tanië naadloos onder de defi nitie. De bijdragen van de vier inleiders bij de werk bijeenkomst zijn nu te boek gesteld. De jurist Prof. Dr. J. Leijten, advocaat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden behan delt in de bundel „het antise mitische langs de grenzen van het recht". Volgens hem is het historisch karakter van anti semitisme van belang bij de beoordeling of wel of niet tot strafvervolging over moet worden gaan. Maar, ook de opvattingen binnen de mat- schappij spelen een rol bij het al dan niet strafbaar stellen van antisemitistische hande lingen of daden, aldus Leijten. De sociale wetenschappers Dr. P. Scheepers en Dr. A. Ha gendoorn schrijven in hun bijdrage over „de vooroorde len van Nederlanders tegen over joden" dat vooral kleine zelfstandingen behept zijn met negatieve vooroordelen ten opzichte van joden. Ook concluderen zij dat vooral on der katholieken veel antise mieten worden aangetroffen. Het katholieke geloof als zo danig is volgens hen echter niet antisemitisch te noemen. De twee andere bijdragen van de historicus Dr. D. van Arkel en de theoloog Dr. C. Mön- nich gaan respectievelijk over het „Genealogisch verband van antisemitische vooroorde len" en de „Religieuze en theologische aspecten van het antisemitisme". Al geruime tijd wordt er in het voortgezet onder wijs gediscussieerd over de positie van de Havo. Over dit betrekkelijk jon ge schooltype (het bestaat sinds 1968) zijn er al ge ruime tijd nogal wat klachten. Aan suggesties voor verbeteringen is geen gebrek. Diverse rap porten en notities zijn er al uitgebracht. Daarbij kan het geen kwaad om ook de ontstaansgeschie denis in de beschouwin gen te betrekken. Eerst iets over de klachten. Uit cijfers mij bekend, blijkt dat slechts zeven procent van de leerlingen de Havo in vijf jaar haalt (het zou dus niet eens zoveel kosten om de school nu maar zesjarig te ma ken, hoort men daarom wel zeggen!). Met een havo-diploma kun je doorstromen naar het h.b.o. Dat was één van de doelstel lingen van het schooltype. Het aantal leerlingen dat dat meteen na diplomering doet is gedaald naar 45%. 40% daar van haakt na één jaar h.b.o. al af (de resultaten van studen ten met een V.W.O.-diploma op de universiteit zijn trou wens niet veel beter!). Verder is het aantal doublanten op de havo erg hoog. Vooral in de vierde las, waarin veel leer lingen 'doorstromen' met een mavo-diploma. Klas 4 havo heeft op nogal wat scholen een slechte naam omdat de motivatie van sommige leer lingen vooral in die klas nogal te wensen over laat. De con clusie bij veel mensen die zich bezighouden met ons onder wijsbeleid is, dat het hoog tijd wordt om maatregelen te tref fen ter verbetering van deze schoolsoort. Ontstaan Tegen het einde van de jaren vijftig werden de plannen ge smeed voor een nieuw voort gezet onderwijs, later vastge legd in de z.g. Mammoetwet, die in 1968 in werking trad (het duurde dus ongeveer tien jaar voordat allerlei plannen gerealiseerd werden: een les voor ongeduldige bewindslie den!). Vóór de Mammoetwet hadden we de mulo, de mms, de hbs en het gymnastium, die slecht op elkaar aansloten. In de nieuwe wet kwam er een sluitend stelsel van on derwijsvoorzieningen, waarbij je onder meer veel beter kon doorstromen van het ene door drs. K. de Jong Ozn. mulo-b leerlingen' zou trek ken. Oorspronkelijk noemde men de havo de 'inzicht- school', terwijl de mulo, later de mavo, meer een 'kennis- school' zou moeten worden. De ontwikkeling is wel an ders geworden Opzet schooltype naar het andere. Daarin paste ook het nieuwe schooltype, dat men havo noemde (tussen mavo en athe neum in). Het nieuwe van de havo zat hem in verschillende zaken. Het was niet alleen bedoeld als vervanging van de MMS, maar ook voor die HBS-leer- lingen die niet van plan wa ren of geschikt om later een universitaire studie te volgen. Ook werd er wel van uitge gaan, dat de havo de 'betere In 1964 begonnen de experi menten met de nieuwe havo. Later moest worden geconclu deerd, dat die eigenlijk te kort hebben geduurd.om tot een eigen ontwikkeling van deze pas gecreëerde schoolsoort te leiden. Er waren ook ver schillende doelstellingen, die door elkaar heen liepen. De school had zeker niet als enig en belangrijkste doel om de leerling op te leiden voor een vervolgstudie in het hoger be roepsonderwijs. Nee, ze was ook bedoeld als eindonderwijs dus om er de maatschappij mee in te gaan. Een heel belangrijk kenmerk van de havo was (dat was nieuw), dat leerlingen na de overgang van de derde naar de vierde klas een aantal vak ken mochten laten vallen en een vakkenpakket moesten kiezen van maar zes vakken. Dat was een heel verschil met bijvoorbeeld de h.b.s., waar men 11 of 13 eindexamenvak- ken had. De gedachten die daar achter zaten waren on der meer de volgende. Als je een vak liet vallen, dus in de vierde en vijfde klas niet meer volgde, dan betekende dat niet dat je er niets van had opgestoken. Iemand die Frans liet vallen, had toch nog drie jaar Frans gehad en dat was toch niet niks. En als je drie jaar geschiedenis had gevolgd, dan was het oor spronkelijk zelfs de bedoeling, dat je, zij het summier, toch door de hele stof heen was ge weest. Nu, het effect van die vakken die men liet vallen bleek later veel geringer te zijn dan was verwacht. Er is nog wel eens voorgesteld om een speciale eindtoets voor die vakken af te nemen, maar daartegen was te veel verzet. Misschien dat dit bij invoering van drie jaar basisvorming anders wordt Verder kreeg men voor de zes eindexamenvakken gemid deld veel meer lesuren per week per vak, dan toen er nog 11 of 13 examenvakken waren. Dat gebeurde voor de zogeheten verdieping, dat wil zeggen: men ging er van uit dat er op de vakken die geko zen waren bepaald dieper in kon worden gegaan dan vroe ger. Nu, ook daar is weinig of niets van terecht gekomen. Je kunt dus zeggen, dat een aantal zaken die tot doel had den het niveau van de havo op peil te houden onvoldoen de ter hand zijn genomen, niet gelukt zijn of door de om standigheden achterhaald. Hoe is dat gekomen? Er zijn verschillende oorzaken aan te geven. Zo is de havo meer een school geworden waar men 'leert' dan waar men studeert. Dat heeft onder meer in het algemeen te maken met het toelatingsbeleid van heel veel scholen waar een havo aan is verbonden. Het is merkwaardig te consta teren dat sinds het moment dat zich minder leerlingen voor het voortgezet onderwijs aanmeldden (ten gevolge van de geboortendaling) het per centage leerlingen dat het v.w.o. en het havo volgt sterk is gegroeid. Ze zijn toch niet allemaal plotseling gemiddeld zo'n stuk geschikter geworden voor die schoolsoorten? Bij alle te overwegen maatre gelen wil ik niet alleen herin neren aan een aantal zaken hiervoor genoemd. Maar ik vind ook dat nu die „verdie ping" in 4 en 5 havo niet is gelukt, het aantal eindexa menvakken in elk geval zal moeten worden uitgebreid tot acht. Instemming VS onwaarschij De kans dat de Iraakse aanvaarding van het Sovjet-i^ plan leidt tot barsten in de coalitie tegen Irak is op het i gezicht groter dan dat Washington de voorstellen i| vorm zal aanvaarden. Het plan houdt zeker géén c* waardelijke terugtrekking in van Irak uit Kuwayt, zi een van de resoluties van de Veiligheidsraad wordt Van de andere kant komt het vredesvoorstel in aanzi mate tegemoet aan de oorspronkelijke doelstellingen j militaire operatie tegen Irak. Saddam Husayn heeft vaGin gen echter een keiharde aanvulling gegeven op zijn aai ding van het Sovjet-voorstel: hij is niet bereid verdi maar de geringste concessie te doen. Daardoor zijn de fi van het vredesplan aanzienlijk gedaald. TERWIJL van Amerikaanse zijde in een eerste reacp™ geen formele afwijzing is gegeven doch slechts „belai tekortkomingen" in het plan worden geconstateerd, lij toch onwaarschijnlijk dat de VS met het plan in de h vorm akkoord gaan. Bij sommige landen binnen de bestaat echter voldoende huiver voor een volgende staiB Golfoorlog om het plan toch te willen aanvaarden. DiE volgende stap, het begin van een vernietigende oorlog tegen Irak, zal voorlopig wel niet worden gezet i volg van het vredesinitiatief van Moskou. De VeiliM raad, die vandaag bijeenkomt, komt vrijwel zeker niet zitting uit de huidige problematiek. Die zal dan worde daagd. Washington gaat overleg plegen met zijn coalitj ners. Met de Arabische zal dat meer tijd vergen dan ij westerse. Gorbatsjov vereist bovendien een speciale ajlCI en daarnaast zullen de VS zich zeker ook willen veuitl met Israël. vin St< Het nu nog beperkte verzet onder de Amerikaanse king tegen een voortzetting en onvermijdelijke uitbrfP0) van de Golfoorlog, zal zich vanaf dit moment ongetr10 krachtiger laten horen. In een grondoorlog zullen ii ook vele Amerikaanse militairen sneuvelen en menige®^ rikaan zal zich afvragen of dat nu nog wel nodig is, bereid is zich uit het verre Kuwayt terug te trekkerf^ diplomatieke verwikkelingen, waaronder voortgezet oFee tussen Moskou en Baghdad over nog niet uitgewerkte zullen president Bush er waarschijnlijk wel enkele van weerhouden het startschot voor de grondoorlog te n Dat zal zelfs het geval zijn als Washington op korte tr* het vredesvoorstel formeel van de hand wijst. ws De 'belangrijke tekortkomingen' die Washington i bu Russische voorstel heeft aangetroffen, zijn ondertusseiet delijk. De Iraakse terugtrekking uit Kuwayt is allermiiite^ voorwaardelijk. Er moet bijvoorbeeld gedurende twee itlJC een staakt het vuren aan vooraf gaan. Nog tijdens de I trekking moeten de sancties al buiten werking wordt steld, die vervolgens zodija de ontruiming is voltooidliJ moeten worden ingetrokken. Voor de terugtrekking uk wayt ontbreekt een tijdschema en het herstel van de l|<| reiniteit van het land komt in het hele plan niet voor HA Er is voor Israël en de vs ook een lichtpuntje. De •)ee1 trekking van Israël uit het gebied van de westelijke oever en de Gazastrook, een van de eisen die Saddaireei sayn onlangs in zijn vredesvoorstel nadrukkelijk heqaai noemd, ontbreekt in het voorstel, evenals enige kopjn c van het Palestijnse vraagstuk aan de beëindiging van di- Irak begonnen oorlog. Het is echter zeer de vraag D® winstpunt voldoende is om de vs over de streep te tre!zo jog Brieven graag kort jn duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezori( stukken te bekorten Feminisme en theologie In het artikel over de theologe prof. dr. M. Bons-Storm te Groningen ging het over femi nisme. Feminisme en vrou wenemancipatie ijveren voor de gelijkwaardigheid van man en vrouw in de samenleving en de vernieuwingsgedachte in de R.K. Kerk moest het mo tief gaan vormen om een ein de te maken aan een 'mannen- kerk'. De bestaande theologie diende 'vernieuwd' en meer op de vrouw te worden gericht en het 'ambt' diende door man en vrouw te kunnen worden be kleed. Steeds meer vrouwen gingen theologie studeren en de Schriften werden omge ploegd om te bewijzen, dat de Bijbel vrouw-vriendelijk is. De vrouw streefde naar een leer stoel bij het universitair on derwijs in de theologie. Te Nij megen werd mevr. Prof. Hal- kes benoemd en nu te Gronin gen mevr. Bons-Storm. „De heilige huisjes gaan om", ver klaarde laatstgenoemde. Alle water van de zee wast qucje de woorden van de a|e p Paulus niet weg, dat de Vtoe ondergeschikt moet zijn aj man en vrouwen in de, moeten zwijgen (1 Cor. TS1 35). Er wordt ook de vraag gj of de aanduiding Vadei juist is. Hoe denkt Prof. Storm hierover? Wanni mand in de spiegel kijki en herkent hij/zij zichzell"^- beeld staat hem/haar vo<frTa rend voor de geest. Godpke zichzelf zo volmaakt, dae a< het beeld van zichzelf F^ zich ziet. Zoals een vader^e devol kijkt naar zijn zooi'?0 op hem gelijkt, zo is o<r J' Vader in liefde verbonder101 Zijn Zoon van vóór alle|ettï wigheid. Het Credo zegt?nS de Zoon zo treffend: „geï en niet geschapen" (genj001 non factum). De mens istw hoge geboorte. Genesis rjV haalt, dat God de mens sr naar „ons beeld en gelijk£eie Hij gaf de mens de geRaa van Zijn eigen Zoon. Dit lig huisje" staat rotsvast. rfr Dr. W. J. A. Visser, lev 'S GRAVENHAGE. °P- uit Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden ISI Abonnee service Telefoon 071 - 313 677 van ma t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur Nabezorging Telefoon 071 - 122 248 van ma. t/m vr van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 ui| Hl Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per acceptgirokaj per maand f. 25,70 per maand per kwartaal 76,60 per kwartaal per jaar f. 294,30 per jaar 29$ Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijkl 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2