9 „De politiek moet meer voor de ouderen kiezen" NAA L Minister opent brandweerkazerne Duinbehoud teleurgesteld over plan Staatsbosbeheer Voorhout geeft subsidie voor r ophalen oud papië LEIDEN OMGEVING CeidóaQowumt VRIJDAG 22 FEBRUARI 1991 PAGIlRl Aanpassingen nodig aan Heereweg en 't Vierkant LISSE De Heereweg, het dorpsplein 't Vierkant en de Ber khoutlaan in Lisse die nog niet zo lang geleden zijn gerecon strueerd, moeten opnieuw worden aangepast. Datt blijkt uit een enquête onder winkeliers waarvan de uitslag gisteravond is voor gelegd aan de leden van de commissie van openbare werken. Zo bevallen de grijze banden die langs de parkeerstroken aan de Heereweg zijn gelegd niet' Ze zijn slecht zichtbaar en mensen val len er over. Wethouder Meulemans zei dat dit wellicht kan wor den opgelost door ze te schilderen of ze te vervangen door andere obstakels. Over de invulling van 't Vierkant is nog geen duide lijkheid. Daarbij gaat het onder andere om het nog te vervaardi gen kunstwerk dat op de zuidpunt van het plein komt. P. Nuis (CDA) pleitte voor een kunstwerk dat herkenbaar is. J. Maljaars (SGP) stelde vast dat het voor(parkeer)terrein van de Digros niet bijdraagt aan een grote mate van gezeligheid in het centrum. Ook zijn er snelheidsremmende maatregelen getroffen. Volgens de wethouder zijn de snelheidsbeperkende maatregelen effectief. De meeste automobilisten rijden niet harder dan 35. Beperkte steun voor speel-o-theek Voorhout VOORHOUT De gemeente Voorhout is bereid 2.800 gulden subsidie te geven voor het oprichten van een speel-o-theek, een plaats waar verant woord speelgoed kan worden geleend. Gevraagd was om 13.700 gulden, het volledige tekort. Burge meester en wethouders van Voorhout vinden ech ter dat er sprake is van een beperkt gemeentelijk belang. Wel krijgt de werkgroep speel-o-theek, on derdeel van de Stichting Jeugdraad Voorhout, een paar kasten uit het oude gemeentehuis. Het college stelt dat ouders in eerste instantie verantwoorde lijk zijn voor de ontwikkelingsmogelijkheden van hun kinderen. Ook vinden B en W het creëren van een ontmoetingsplaats voor ouders en kinde ren geen gemeentelijke taak. Zij betwijfelen dat de speel-o-theek een integratiefunctie heeft voor de wijk Oosthout en het oude dorp. De commisie wel zijn praat dinsdag over deze zaak. Minder gewonden in het verkeer SASSENHEIM In Sassenheim zijn in de eerste zes maanden van het vorig jaar 20 gewonden gevallen bij verkeersongeluk ken. Dat aantal ligt iets lager dan het gemiddelde over de laatste jaren. Het gaat om slachtoffers die naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Volgens de Sassenheimse politie gaat het percentueel gezien om 47 procent, een iets gunstiger cijfer dan mocht worden ver wacht. Het zwaarste ongeluk gebeurde bij het oversteken van de spoorbaan nabij het Klinkenbergviaduct. Een 72-jarige automo bilist reed op 31 maart door de neergelaten spoorbomen en werd geschept door een passerende trein. De man vond daarbij de dood. Een tweede ernstig ongeval vond plaats op 24 mei vorig jaar. Zes mensen raakten gewond toen een 72-jarige Voorhouter op de Verlengde Vinkenweg een voorligger passeerde en vol op een tegemoetkomende auto inreed. Bij de andere ongevallen vielen uitsluitend gewonden. De oorzaken lagen voornamelijk op het vlak van het niet verlenen van voorrang, het optrekken terwijl een ander passeert, gladheid, mist en het negeren van het rode stoplicht. Verkiezingsbijeenkomst CDA Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Het CDA af- deling Noordwijkerhout houdt maandag een verkiezingsbijeenkomst in De Schelft. Gastspreker is W. van den Berg uit Kat wijk. Hij is lid van provinciale staten en gaat in op onderwerpen als milieu, water huishouding en de verstedelijkingsnota. Vanwege de grote agrarische aanhang van het CDA zal hij daarbij de belangen van zijn eigen achterban zeker niet uit het oog verliezen. Ook over de provincia le plannen om in de Randstad 325.000 nieuwe woningen te gaan bouwen, is Van den Berg niet te spreken. Liever zag hij een tweede „ring" rond de Randstad door Noord-Holland en Utrecht heen. De bij eenkomst begint om acht uur. Race op el Achterweg BAP LISSE Een 37-jariPn J woonster van Hillegom gisteren op het nippertjer®n' auto kunnen redden toel?.'. automobilisten haar in1, vaart tegemoet reden P m Achterweg in Lisse. Drfre waren kennelijk bezig nrRF race en weigerden de w? "c waarop de Hillegomse^1" vrij te maken. Door de aJ or berm in te rijden wist de3™' gomse een frontale bote"1! vermijden en schamptL leen de spiegels elkaar, r n litie van Lisse is op zoef5,,3 getuigen, tel: 02521-1185[e Er BEA HEEMSKERK WEG BIJ OUDERENWERK NOORDWIJKERHOUT NOORDWIJKERHOUT „In Noordwijkerhout staan er altijd wel mensen klaar die vrijwilligers werk willen doen. Er is weieens een tekort aan vrijwilligers, maar de ge meenschap is hier hecht. Dat merk je en dat vind ik heel bijzonder. Zonder al die vrijwilligers zouden wij ons werk niet goed kunnen doen". Bea Heemskerk, ondanks die naam toch afkomstig uit Zoe ter woude, en coördinatrice bij de Stichting Gecoördineerd Bejaardenwerk in Noordwij kerhout, leunt achterover. Na negen jaar is het moment van afscheid aangebroken. „Ik had toen ik hier in Noordwijker hout kwam werken een prach tige binnenkomer. Je kunt geen mooiere naam hebben dan Heemskerk. Mensen zei den zelfs dat ze me herkenden, hoewel dat helemaal niet kon. Maar deze negen jaar zijn nu mooi geweest, ik heb het werk nu lang genoeg gedaan. Het is tijd dat iemand anders het overneemt". Afweten Was het relatief gemakkelijk om vrijwilligers te vinden om de overmaat aan werk te doen, de gemeente liet het nogal eens afweten. „Er is wel het een en ander gerealiseerd, maar we hebben zoveel kennis Gemeentehuis van Voorhout wordt gesloopt VOORHOUT Met acht stemmen voor en vijf tegen heeft de raad van Voorhout gisteravond besloten dat het gemeentehuis aan de Heren straat en twee belendende panden, de nummers 71 en 75 gesloopt zullen worden. In april wordt het nieuwe ge meentehuis in gebruik gesteld. Veel Voorhouters zijn het niet eens met deze beslissing. PvdA'er P. Jochemz zag meer in verkopen van het pand. „Gewoon laten staan. Verko pen en dan praten we nergens meer over", aldus Jochemz. A. Wijling (Groen Links) stelde een onpartijdig onderzoek voor naar bestemmingsmoge lijkheden. Volgens L. van der Zon (VVD) was het een gevoe lig onderwerp. Hij kreeg de aanwezige dorpsbewoners te gen zich door de opmerking dat het gebouw in slechte staat verkeert. Het verhuren van de ruimte zag Van der Zon niet als oplossing. „Verhuren legt de toekomst vast. Men wil juist de handen vrij houden met dit gebied". De liberaal wil de panden zo snel mogelijk laten slopen en de vrijkomende grond tijdelijk als parkeergele genheid gaan gebruiken. Vol gens burgemeester M. de Goeij was op het moment van bin nenkomst al besloten tot sloop. „Het is niet zo maar de laatste weken uit de lucht komen val len", aldus de Voorhoutse bur gemeester. „Het gebouw is be slist ondoelmatig en gebruiks- onvriendelijk voor verkoop of verhuur". De insprekers die van de raadavergadering ge bruik maakten om hun visie te geven, deelden deze mening niet. Hans van den Berg kwam met het voorstel een bi bliotheek in het gemeentehuis te huisvesten. „Het groeiende Voorhout verdient meer dan een bibliobus." Inspreekster Anita Sierhuis had voor de vergadering een oproep aan alle Voorhouters gedaan in een plaatselijk blad om naar de openbare vergade ring te komen. „Denk erom, het gemeentehuis lekt", zo schreef zij. Veel Voorhouters kwamen uit protest met hun paraplu geopend naar de ver gadering. Anita heeft samen met haar man Sandro, een bouwkundig architect, de mo gelijkheden van het gemeente huis geïnventariseerd. „Bij voorbeeld een bibliotheek of een politiebureau, een dien stencentrum of een expositie ruimte. Waarom er gesloopt moet worden is voor ons niet duidelijk", aldus Anita. in huis. Daar wordt vaak niets mee gedaan. De stichting wordt niet ingeschakeld als adviseur terwijl we heel goed op de hoogte zijn van wat er bij de Noordwijkerhoutse ou deren speelt. Inkomen, huis vesting, vervoer, noem maar op. 'Maar de contacten met de gemeente zijn veel te mager. Eenmaal per twee maanden een informeel gesprekje met een ambtenaar van welzijn en de wethouder. Dat kan, nee dat moet anders". Heemskerk twijfelt er niet aan dat dat nog een hele tijd zal duren. „Het is een proces van jaren. Maar het ouderenwerk is niet eenvoudig, niet zoiets van dat doe ik even. Als we geld of extra arbeidskracht vragen voor een bepaalde voorziening, dan doen we dat niet voor onszelf. Dan leeft die vraag bij de Noordwijkerhout se ouderen". Politieke keuze Een verzoek om extra subsidie voor het project dagopvang ligt al een paar maanden in een ambtelijke la van de ge meente. „Ze beraden zich nog en zolang heb ik hoop. Ik ver wacht en denk ook wel dat we wat krijgen. Het is steeds weer een politieke keuze die de ge meenteraad moet maken en ik vind dat de ouderen meer in de belangstelling moeten staan, dat er meer geld voor moet worden vrijgemaakt. De vraag naar voorzieningen voor ouderen wordt in heel Neder land groter en dat geldt ook voor Noordwijkerhout". De dagopvang is een van de projecten waarvoor de stich ting zich inspant. Tien mensen nemen eraan deel, meer is niet mogelijk. „Er is een activitei tenbegeleidster die dat werk tweemaal in de week doet en altijd zijn er vrijwilligers bij. Zonder hen kunnen we niet en meer tijd dan die twee da gen kunnen we ook niet vrij maken. Heel vervelend, want we hebben voor de dagopvang een wachtlijst", tekent Heems kerk de situatie. Juist dat soort activiteiten, evenals de sociaal-culturele ac tiviteiten van de actieve Noordwijkerhoutse ouderen bonden, zijn belangrijk, vindt Heemskerk. „Ze geven zin aan het leven. Je bent onder de mensen, betekent iets voor an deren. Dat is verschrikkelijk essentieel". Andere voorzieningen die de stichting van de grond heeft getild zijn de bejaardenalarme ring en de maaltijdvoorzie ning, in nauwe samenwerking met de Bavo. „En alweer de vrijwilligers zorgen er in hoge mate voor dat bijvoorbeeld de maaltijdvoorziening goed draait. Er worden zeven dagen per week maaltijden verzorgd, soms twaalf maaltijden per vrijwilliger per dag. Dat is heel veel". Betrokkenheid Bij cursussen die de stichting organiseert, zoals Engels, ge zondheid en geheugentraining en bij voorlichtingsbijeenkom sten zit steevast de zaal vol. „Je doet het allemaal niet voor niks. De betrokkenheid is groot", typeert Heemskerk de situatie in Noordwijkerhout. Dezelfde betrokkenheid bij het dorpsleven die er overigens voor zorgt dat in de zomer maanden een fors aantal acti viteiten wordt stilgelegd. „Noordwijkerhouters zijn erg actief. Ze gaan naar hun tuin of gaan vissen of fietsen. In de winter gaan ze er binnen te genaan. De afgelopen maan den was het voor de ouderen qua weer bar slecht. Dan ma ken ze massaal gebruik van het vervoer dat we ze bieden. Voor een gulden per rit wor den ze naar hun plaats van be stemming gebracht als dat ten minste binnen Noordwijker hout is. De telefoon stond roodgloeiend". Bereikbaar Ondanks de vele activiteiten om het in Noordwijkerhout sterk ontwikkelde vereni gingsleven ook onder de oude ren in stand te houden, zijn er ook ouderen die te veel alleen zijn. De activiteiten die voor namelijk in De Duinpan, De Schelft, Puyckendam en Mun- nekewey worden georgani seerd zijn niet voor iedereen bereikbaar. „Vooral Munneke- wey ligt eigenlijk te ver buiten het dorp. Dat verandert wel als 't Mossenest eenmaal is volgebouwd. Maar het zal nog wel wat langer duren voordat Bea Heemskerk: „Veel vrijwilligers en volop plannen, maar te weinig geld". er in die nieuwbouwwijk ou deren gaan wonen. Ze wach ten liever even af. Dat was in de Victoriwijk en Zeeburg ook zo. Nu is dat allemaal weer bij- dedraaid. Een wijk spreekt pas tot de verbeelding als die er is. Maar er loopt nog een onder zoek van de stichting naar de woonwensen van de Noordwij kerhoutse ouderen. Dat moeten we nog even afwach ten". Ook, of eigenlijk vooral voor dementerende ouderen moet meer actie worden onderno men, vindt Heemskerk. „Er zijn in het dorp schrijnende si tuaties van ouderen die nood gedwongen thuis wonen, maar dat absoluut niet kunnen bol werken. Alleen door plaatsge brek in de opvanghuizen zit ten ze nog thuis, wachtend en wachtend tot er eindelijk een keer een plek vrijkomt". geld worden vrijgemaakt, vindt Heemskerk. Dat moet vooral gebeuren door de han den ineen te slaan. „Alle bij de ouderen betrokken instanties en de overheid moeten meer gaan samenwerken. Hulp op maat is prima, maar de vraag is nu veel groter dan het aan bod. En het geld is natuurlijk altijd het probleem. Maar weer zeg ik: het is een kwestie van kiezen. En ik weet wel waar de keuze moet liggen". Een opvolgster voor Heems kerk is er nog niet. In cf/ sentijd neemt Ciel Augu'trej uit Lisse de zaken waar-dat uitstekende, geroutin,nn kracht. Kent het vak'3,j. Heemskerk haar kwalih, t krachtig samen. Zelf gz~T l haar blik verruimen. tijdje werken voor uitze: s reaus en eens kijken wpm nog meer is. Maar ik zan eindelijk wel in dezelfde„^e| werk blijven. Ik vind d^an woon heel erg leuk". JOEP VAN fk* Minister Dales wordt bijgepraat door brandweercommandant G. Spruit en burgemeester P. Schoute. foto: Stephen evenhuis gemeentekantoor. Direct na haar binnenkomst in de kantine stevende mevrouw Dales af op de enige aanwezige brandweervrouw Olga Smit. „Zo, bent u brandweervrouw. WASSENAAR Met een fer me ruk aan een laken onthul de minister I. Dales gistermid dag in de kantine van het Wassenaarse gemeentekantoor de nieuwe wervingsposter voor de brandweer. Daarmee was officieel de nieuwe brand weerkazerne geopend. Later bleek er nog een tweede ope ningshandeling op de minister te wachten: het dwars door een muur van wit papier stap pen om zo in de brandweerka zerne zelf te komen. Voor deze opening had behal ve de burgemeesters De Vree- ze (Leidschendam), Cannegie- ter (Voorschoten) en Sinckin- ge (Valkenburg) ook de top van de brandweer Haaglanden de weg naar Wassenaar afge legd. Met de vele ambtenaren en Wassenaarse brandweerlie den werd het daarom soms dringen in de kantine van het Dit is de eerste keer dat ik een vrouwelijke brandblusser zie. Vindt u het leuk werk?", wa ren enkele vragen die de be windsvrouw aan Olga Smit stelde. Excursie Een landelijke stookolies- lachtoffertelling. Die wordt morgen gehouden langs de Nederlandse kust. Ook de jeugdbonden voor natuurstu die afdeling Noord wijk doen hieraan mee. Om tien uur wordt verzameld bij de vuurtoren. De afdeling loopt naar Zandvoort en de reis gaat per bus terug. Kinderen van 12 tot 15 jaar zijn wel kom. Wandeltocht De jaarlijkse Winterwandel- toeht in Lisse wordt zondag gehouden. Het traject voert de deelnemers door het Keu- kenhofbos en over de bol- bloemententoonstelling Len teflora in de Hobahohallen. Tussen tien en één uur kan worden gestart vanuit het VVV-kantoor aan de Gracht- weg 53 in Lisse. Aan de tocht is een familiepuzzel verbon- Fotocursus Jongerencentrum F-K wa draat in Voorschoten geeft vanaf 13 maart een fotocur sus in samenwerking met de Foto Doka Club Voorschoten. De cursus wordt gegeven in het Arsenaal op tien woens dagavonden. Informatie: tele foon 071-619407. Ansicht Prentbriefkaartkring De Bol lenstreek houdt maandag avond een verzamelbeurs. Dat gebeurt in De Roskam aan de Turfmarkt 2 in Kat wijk Leden van de kring hebben gratis toegang. De beurs duurt van zeven uur tot half elf. Spreekbeurt Ted Jansen, lid van Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land en lijstttrekker voor de VVD bij de komende verkie zingen op 6 maart voor Pro vinciale Staten, spreekt maandag in Noordwijker hout. Jansen doet dat in De Schelft aan de Maandagsewe- tering 202 tussen drie en vijf uur. Disco Jongerencentrum F-Kwa draat in Voorschoten houdt morgen een disco-avond met ..Man off action" in het Cul tureel Centrum aan de Marij- kelaan. Aanvang half negen, entree f7,50. LEIDEN De Stichting Duinbehoud is teleurge steld over het gisteren verschenen duinbeheers plan van Staatsbosbeheer. Volgens de stichting bevat het plan, „Lange Termijn Hollands Duin" genaamd, veel mooie woorden maar worden die slechts ten dele waargemaakt. De kern van de plannen van Staatsbosbeheer bestaat uit het aanwijzen van een aantal na tuurgebieden. In die gebieden is recreatie niet toegestaan en moet de wind vrij spel krijgen zodat de duinvegetatie zich kan herstellen. Buiten die „oergebieden" is recreatie wel toegestaan. De stichting zegt twijfels te hebben over de haalbaarheid van de plannen omdat Staats bosbeheer niet voldoende per soneel heeft. Het aantal werk nemers zou moeten worden verdubbeld. Ook wordt een aantal problemen niet goed ge noeg aangepakt, zegt Duinbe houd. „Van Staatsbosbeheer zou, als beheerder van een waardevol natuurgebied, een actievere opstelling mogen worden verwacht ten aanzien van het aanpakken van na- tuuraantastingen door recrea tie, waterwinning en defen sie", aldus de natuurbescher mers in een verklaring. De stichting verbaast zich er over dat claims van de recrea tie, waterwinning en defensie grotendeels als harde rand voorwaarden in het plan van Staatsbosbeheer worden mee genomen. „Als men recht wil doen aan de hoofdfunctie na tuur van het duin dan behoort dit te worden omgedraaid", al dus de stichting. Duinbehoud vindt het vreemd dat een aantal natuurkernen wordt vastgesteld aan de hand van koffiehuisjes, wandelpa den of infiltratieplassen. De m stichting stelt dat dit juis dersom zou moeten gebë0I Nog erger is het dat Staal beheer instemt met de van een aantal munitiL kers in de Wassenaarse!-1' nen, aldus Duinbehoud. Mnk willen de duinbescherm^rd aanwezigheid van de N^e wijkse golfbaan ter dis< stellen. Volgens de stic staat de golfbaan de eef*ar van het gebied in de we| Verder wil Duinbehouabu plezierjacht volledig £rd verboden, terwijl Staaf heer dat niet wil doen.- - moet er wat worden ge aan de overlast van raq ee sers en terreinfietsen. Hq S moeten worden geweerfik 1 natuurkernen. De sticjker vindt dat het omvormeqooi naaldbossen tot loofbossetfin andere duinvegetaties v&ag langzaam gaat. Ook wil frsie behoud dat anders wordt gesprongen met heimini Dit zou gebeuren op waar het niet nodig i CDA: te veel aandacht voor woningbouw in Zuid-Holland RIJNSBURG Het CDA is bang dat er door de provincie Zuid-Holland te veel aandacht wordt besteed aan woning bouw. Ontsluiting van de ge bieden blijft daarbij achter. Dit zei CDA-statenlid W. van den Berg gisteravond tijdens een verkiezingsbijeenkomst van zijn partij in Rijnsburg. „Ontwikkelingen in het verle den hebben geleerd dat er door gedeputeerden te veel is gestu deerd op de ontsluiting en dat er te weinig is gerealiseerd. Hiervoor is politieke durf no dig", aldus Katwijker Van den Berg. Van den Berg zei dat het Samenwerkingsorgaan Duin en Bollenstreek (SDB) een goe de structuurschets voor het ge bied moet maken. Voor Rijns burg is vooral de uitbreiding van het glastuinbouwgebied Kloosterschuur/Trapperberg van belang. Van den Berg: „Dit is nog steeds niet geregeld en vormt een punt van overleg tussen het gemeentebestuur van Rijnsburg en het bestuur van Zuid-Holland". Ook de toe komstige uitbreidingsmogelijk heden van bollenbedrijven kunnen door het omspuitver- bod van grasland danig worden beperkt, volgens Van den Berg. elmint !*isplte -K VOORHOUT Vereni gingen in Voorhout die subsidie willen hebben voor het inzamelen van oud papier moeten zich van te voren melden bij het college van B en W. Dat heeft de gemeente raad gisteravond besloten. Bij de onder het nulpunt ge daalde papierprijs kan de inza melaar zelf belissen of het ver zamelen nog lonend is. Men kan een inzamelvergoedihg zes cent en een subsidie van vier cent ontvangen. Dat be drag kan bij verder dalen van de prijs oplopen tot maximaal zestien cent. De raadsleden waren het er over eens dat in verband met de kwesties rond de oud papie rinzameling meer moet wor den samengewerkt met de om- r 1 liggende gemeentes. Op uu manier probeert men he!jja: piertoerisme in de harfoor houden. „Ook met het oiL.d het milieu is het erg belaij dat we het beleid goed rti gaten houden", zei de Pvd V P. Jochemz. L. van derc i (VVD) vond het jammeilSJ door export uit Duitslanl Amerika hier naar toe dn i meenten nu geld moeten trekken om het eigen syjj g te bewaken". h h De Voorhoutse ondernemwie A. Hoek komt niet in aan 0r king voor subsidie. Als in| h< ker tijdens de raadsveri de ring probeerde hij duidel^n maken waarom de subsidiRj gemeente aanwijsbare vol be len zou geven. Samen mei de buurman zamelt hij jaalde zo'n vijf zes ton aan ou^ W; pier in. Zijn ingezameld» pier valt echter onder afval. eld% trel

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12