Isoleren niet overdrijven Studentenvakbond verbijsterd door bezuinigingsronde HÜÏS^ ■RAADk 1 Grote steden: kabinet tegenstrijdig Lubbers: Wat kunnen t1- we onszelf toch kwellei Minder gaatjes met kauwgom J BINNENLAND QeidóaQowuvnt DONDERDAG 21 FEBRUARI 1991 PAGINAq— CO Nibud verwijt het kabinet misleiding DEN HAAG Huishoudens met een laag of modaal inkomen worden het meest getroffen door de bezuiningsmaat- regelen in de tussenbalans. Dat heeft het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlich ting (Nibud) berekend. Beweringen dat de koopkracht ondanks de bezuinigingen vooruit gaat, zijn volgens het Nibud fa beltjes. De beloofde belastingverlaging van het kabinet weegt met twee- tot driehonderd gulden niet op tegen de in grepen. Het instituut heeft de dreigende rente-ingrepen en accijnsverhogingen doorberekend en komt dan op een ach teruitgang in inkomen van 700 tot 1350 gulden per jaar. Het Nibud vindt dat het kabinet meer duidelijkheid moet ver schaffen over de gevolgen van de aange kondigde maatregelen. DEN HAAG Het is een goe de zaak dat de lagere overhe den meer taken krijgen toebe deeld. Maar de omvangrijke korting op de financiële mid delen, zoals aangekondigd in de Tussenbalans, maakt van decentralisatie een lege huls. In een reactie op de plannen van het kabinet verwijten de vier grote steden het kabinet daarom tegen strijdigheid in beleid. Aan de ene kant erkent het Rijk in verschillen de nota's het belang van de grote steden en ziet het de noodzaak in van investeringen om posities daar te behouden en te versterken. Maar de kortingen die nu zijn aangekon digd staan haaks op dat beleid. Eerder liet de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten zich al nega tief uit over de kabinetsplannen. De grote steden wijzen het kabinet er ook op dat zij te maken krijgen met de lastenverzwaring die de minder draagkrachtigen krijgen te verwerken, zoals bijvoorbeeld de aangekondigde huurverhoging. Vooral in de grote steden wonen de mensen met een kleine portemon nee en die zullen meer en meer een beroep gaan doen op de gemeente lijke voorzieningen. Indirect krijgen de grote vier de kortingen zo nog eens op hun dak. De provincies op hun beurt vinden het „onverteerbaar" dat het kabinet hen in de Tussenbalans zonder overleg „aanslaat" voor forse bezui nigingen. Het betreft volgens het Interprovin ciaal Overleg (IPO) niet meer of minder dan het opzeggen van het nog jonge (18 december 1990) be stuursakkoord tussen Rijk en pro vincies, waarin is afgesproken dat Rijk en provincies als gelijkwaardi ge mede-overheden met elkaar om gaan. Grote verwarring over combi-kaart UTRECHT Het lijkt een mooi idee: de regering wil automobilis ten een deel van de motorrijtuigenbelasting, die met honderden guldens omhoog gaat, terugbetalen in de vorm van een combi- kaart voor het openbaar vervoer, zo blijkt uit de Tussenbalans. Maar bij het ministerie van verkeer en waterstaat zelf weet nie-/ mand te vertellen wat voor kaart dat zou moeten zijn. De Tussen balans omschrijft de combi-kaart als „een kortingkaart voor het openbaar vervoer", maar een woordvoerder van het ministerie verwijst naar een oud idee van de organisaties Bovag, RAI, ANWB en de Nederlandse Spoorwegen. Dat plan ging er evenwel vanuit dat automobilisten die de beschikking hebben over een OV-jaar- kaart, korting zouden moeten krijgen op hun motorrijtuigenbelas ting; min of meer het omgekeerde. Een woordvoerder van de NS verwijst voor tekst en uitleg naar het ministerie van verkeer en waterstaat, maar daar weet men het dus ook niet. Om de verwar ring nog groter te maken kan niemand vertellen of de combi-kaart ook geldig zou moeten zijn op stads- en streekbussen. Volgende week wordt van het ministerie meer duidelijkheid verwacht. Pronk: Defensie kan niet meer inleveren DEN HAAG Interim-min|kad ''van defensie Pronk heeft geftjf. dat de in de Tussenbalans vaidiv* legde bezuiniging op Defensief ziel twee procent jaarlijks tot enflen 1993 nog net verantwoord isjsatii bestrijdt daarmee de opvattingpk zijn partijgenoot Wöltgens. i het PvdA-fractieleider zei eerder pen week nog mogelijkheden te |den voor ingrijpender bezuinigden op Defensie. Minister Pronk jotht vangt sinds enkele weken de 48 w< Ter Beek, die begin maart; hoo werk zal hervatten. het pe (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Lan delijke Studenten Vak bond (LSVb) raakt zo langzamerhand door zijn voorraad beleefde kracht termen heen. Na de Har monisatiewet en de OV- jaarkaart kondigt het mi nisterie van onderwijs en wetenschappen nu aan de studiefinanciering afhan kelijk te maken van het studietempo. Wat de LSVb daarvan vindt? „Onbegrijpelijk, belache lijk, bezopen". Minister Ritzen had het in de cember al gezegd in een inter view: als je even niet oplet in de ministerraad, schieten je collega's zo een paar honderd miljoen uit je handen weg, en nu is het dan zover. De tussen balans is opgemaakt, Onder wijs en Wetenschappen draagt 750 miljoen gulden bij ter be strijding van het financie ringstekort. Gedeeltelijk door mee te doen met algemene maatregelen (minder ambtena ren, minder ziekteverzuim), gedeeltelijk door rechtstreeks te bezuinigen. Bij de studiefi nanciering wordt 180 miljoen gulden weggehaald. De bijdra ge in de studiekosten voor leerlingen in het voortgezet onderwijs wordt verlaagd, de OV-jaarkaart wordt duurder hetgeen inhoudt dat de ba sisbeurs omlaag gaat en de studiefinanciering wordt ge koppeld aan de studieresulta ten. Een woordvoerder van het ministerie zegt dat nog on bekend is wat die onderschei den maatregelen afzonderlijk moeten opleveren. Ook is nog verre van duidelijk hoe de voornemens moeten worden gerealiseerd; met name wat de koppeling van beurs en studie tempo betreft belooft dat be hoorlijk ingewikkeld te wor den. Intussen houdt de LSVb zijn hart vast. Er ligt nog geen uit gewerkt plan op tafel en LSVb-voorzitter Robert Gies- berts kan daarom niet meer dan een eerste reactie geven, wat leidt tot de geciteerde be leefde krachttermen. Giesberts ontwaart „ongezonde trekjes" en mist in elk geval een „on derwijskundige onderbou- Al beperkt Sinds de Harmonisatiewet is de studiefinanciering al be perkt tot zes jaar dezelfde termijn die een student inge schreven mag staan aan een universiteit. Afgelopen zomer besloot minister Ritzen daar nog een jaar van af te trekken en vijf jaar als limiet te stellen. Dat hij nu ook nog eens geld denkt te verdienen door bin nen die vijf jaar de voortgang van de studie te toetsen (per jaar of misschien zelfs per half jaar) en bij onvoldoende resul taten de studiefinanciering te staken, gaat de studentenvak bond veel te ver. De woord voerder van het ministerie be grijpt dat niet. Het lijkt hem beter af en toe eens poolshoog te te nemen dan na vijf jaar te moeten constateren dat een beurs is verstrekt aan een stu dent die nooit iets heeft uitge voerd. Maar volgens de LSVb is dat een verkeerde voorstel ling van zaken. Het gaat erom, zegt voorzitter Giesberts, dat een student binnen de vier, vijf jaar die hem gegund zijn voldoende keuzemogelijkhe den heeft. Dat hij eens een bij vak kan nemen of een cursus halverwege kan beëindigen om naar een andere over te schakelen. Als het zou schor ten aan het tempo van studen ten, laat de minister dan on derwijskundige en geen finan ciële prikkels hanteren om daar iets aan te doen; een goe- Voor komende zaterdag is de eerste demonstratie gepland van studenten tegen de nieuwe voor stellen van minister Ritzen, maar sommigen kunnen daar niet op wachten en maakten gisteren hun ongenoegen al bekend. foto: anp de propadeuse, studiebegelei ding, goed onderwijs. Gieserts gaat niet zover als het Interuniversitair Studenteno verleg, dat veronderstelt dat „hele volksstammen" het ho ger onderwijs zullen moeten verlaten, maar vreest wel dat heel veel studenten in proble men zullen komen door de be zuinigingen op de studiefinan ciering. „De overheid claimt het voor iedereen mogelijk te maken te studeren, maar dat valt zo langzamerhand niet meer vol te houden. Bezuini ging wordt op bezuiniging ge stapeld. Wie niet door rijke ou ders wordt ondersteund, krijgt steeds meer problemen. Dage lijks heb ik studenten aan de lijn die om financiële redenen hun studie moeten beëindi gen". Hoewel hij constateert dat veel studenten zijn „murw geslagen", bestaat volgens Giesberts een gerede kans dat de aangekondigde maatregelen zullen leiden tot massale ac ties. De eerste demonstratie staat al geprogrammeerd voor aanstaande zaterdag. STEVO AKKERMAN (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De mini muminkomens (ook uitke ringen) gaan er volgens de nieuwste cijfers van het CPB 0,2 tot 0,3 procent op vooruit, in plaats van de ruim 0,5 procent die vorig jaar nog door het kabinet in het vooruitzicht werd gesteld. Mensen met een modaal inko men (ongeveer 40.000 gulden) krijgen een koopkrachtverbe tering van 1,5 in plaats van 2,25 procent. Voor ambtenaren in dezelfde categorie ziet het er beroerder uit. Zij kunnen slechts 0,1 0,2 procent meer besteden, een half procent minder dan de bedoeling was. De koopkracht van de hogere inkomens (80.000 gulden) ligt ook een half procent lager maar stijgt toch nog altijd met 0,4 procent. De topsalarissen (boven de 100.000 gulden) kunnen rekenen op een koop krachtverbetering van 0,7 pro cent. De PvdA vindt de cijfers rede lijk evenwichtig maar zal bij het kamerdebat toch willen weten of de 'pijn' van de tus senbalans wel eerlijk over de inkomens is verdeeld. Later vandaag zou worden besloten wanneer dat debat wordt ge houden. De oppositiepartijen VVD, D66 en Groen Links hebben aangedrongen op uit stel. De VVD wil het debat het liefst voeren op de twee dagen voor de Statenverkiezingen van 6 maart. D66 en Groen Links willen de zaak ovei verkiezingen heen te tillen coalitiepartijen CDA en Pi houden vooralsnog vast i een treffen met het kab volgende week woensdag donderdag, met de mog<# heid zonodig de vrijdag dklij aan vast te plakken. ,r^ lanl De PvdA vindt dat de ho|s*' inkomens de zwaarste la> °P moeten dragen. Kamer en; in binet moeten nog het gevj bi aangaan over een verhoj r j van de belastingvrije som/ het veel bekritiseerde schr pen van de rente-aftrek f11 persoonlijke leningen eninge spaar- en dividendvrijstell/ 10 Lubbers is blij met de CPBpor fers over de koopkracht-I jn wikkeling. „Er zijn hier. daar wel pijnlijke gevolg10 maar we hebben koopkrafW behoud gerealiseerd. )0) moeten tevreden zijn metpdei we hebben. Dat is nam< helemaal niet zo slecht", a)j b Lubbers gisteravond in K\>res Brandpunt. Lubbers vindt, p0 onterecht dat er in de pubent teit zo veel nadruk ligt op4 n tenverzwaring: „Wat zijnde toch een volk dat zichzelf |nst kwellen!" Volgens Lubbeij j] een aantal mensen inder<b-0n krap, maar moeten we opjg 42 sen elkaar wijs te maken;Sres we er allemaal op achte^p 8 gaan. „Want dat is gew m niet waar". De premier fvoo haalde dat de Tussenb^ede „echt het minimum is" r j hetgeen er dient te gebei[>en om de staatshuishouding ;voo zond te maken: „We mogei je problemen niet naar de js komst verschuiven". - 0j CONSUMENTENINFORMATIE Vaak povere informatie nieuw huis Verbazingwekkend veel komt het voor, dat bij nieuwbouw projecten uiterst povere infor matie wordt verstrekt. Het is de Vereniging Eigen Huis ge bleken dat zelfs een derde van de documentaties niet aan de eisen voldoet die een koper daar redelijkerwijs aan mag stellen. Wie interesse heeft in een nieuwbouwproject, vraagt normaal gesproken de ver koopbrochure of -documenta tie aan. In de Woonconsu ment, het orgaan van de vere niging, van deze maand staat dat die 'documentatie' soms slechts bestaat uit een geco- pieerd velletje papier, met op de voorkant een aanzichtteke ning en achterop sterk ver kleinde plattegronden. Wat volgens de Woonconsument ook veel voorkomt is dat een potentiële koper alleen de te kening krijgt die de arichitect heeft gemaakt, dus het aan zicht en de plattegornden. Dan is er weliswaar op een redelijke schaal een duidelijk inzicht in de indeling en de ^maatvoering van het huis zelf te verkrijgen maar informatie over de ligging, de hoeveel heid grond, de gebruikte ma terialen, de staat van afwer king en dergelijke ontbreekt. De Vereniging Eigen Huis concludeert, dat de informatie vollediger wordt en de bro chures mooier naar mate de projecten groter of de huizen duurder worden. Het lijkt er soms op dat de aanbieders pas de moeite nemen om een goe de documentatie samen te stellen als ze problemen ver wachten met de afzet. De ko pers moeten dan als het ware via de documentatie 'over de streep' worden getrokken. De vereniging raadt daarom iedereen aan nimmer een koop- aannem i ngso vereen - komst te tekenen voordat men een degelijke informatie onder ogen heeft gehad en tijd heeft gekregen om die ook grondig te bestuderen. Vereniging Eigen Huis, Postbus 735, 3800 AS Amers foort. Tel. 033-600750. Koolmonoxydevergifti- ging. De laatste tijd lezen we er bijna dagelijks over. In één geval waarbij enkele leden van een gezin omkwamen ging het om een vergifti ging als gevolg van een 'luchtdichte' isolatie en een defecte afvoer van de cv-ketel. Omdat de ramen met tape waren afgeplakt kon er geen zuchtje frisse lucht in het huis binnendringen en dus ook geen zuurstof. Het trieste voorval heeft menigeen doen schrikken, want als de winter toeslaat nemen talloze mensen in allerijl maatregelen. Zo worden vaak bovenraampjes op slaapkamers hermetisch dicht gemaakt en worden die overdag bij vorst ook niet af en toe open gezet voor het luchten. Dergelijke vormen van isola tie zijn overdreven en vooral niet bevorderlijk voor een ge zond leefklimaat in huis. Ge zocht moet worden naar een evenwicht tussen isolatie (om het energieverbruik te beper ken) en aangename tempera turen in combinatie met vol doende frisse, zuurstofrijke lucht. Juist het ontbreken van de aanvoer van zuurstof is de oorzaak van het onstaan van het giftige koolmonoxyde. De maatregelen die voor een goed binnenhuisklimaat moeten worden getroffen, zijn verschillend van aard. Wo ningen met een kruipruimte kruipruimte helemaal af en daardoor kan verdampend vocht niet meer een weg vin den naar bovenliggende woonruimten; de overlappen de elementen kleven aan el kaar vast in een vochtig mi lieu. De dreiging van optrek kende kou is daarmee wegge nomen. Besparend Zo ziet een kruipruimte er uit die door een vakman of kelder verdienen extra zorg. Wanneer er sprake is van een droge kruipruimte, zijn bewoners daar 'trots' op en terecht. Vochtvorming di rect onder de begane vloer geeft allerlei problemen, zoals roest en condens. Meestal lo pen er ook leidingen van wa ter, gas en centrale verwar ming en wanneer het vrij streng gaat winteren, ontstaan er problemen die zich snel aandienen. Bevroren leidin gen van watertoevoer en cv vergen veel geld, tijd en ener gie om de circuits weer in orde te krijgen. Men kan zich wapenen tegen extreme klimatologische om standigheden door tijdig voor zorgsmaatregelen te treffen. Ondergrondse leidingen zijn als het zonnetje hoog aan de hemel staat eenvoudig te iso leren. Daarvoor zijn speciale materialen in de handel en wanneer men dat te kostbaar vindt, is een laag krantenpa pier (stevig omwikkeld met touw/draad) ook prima. Dat zit jaren in een droge ruimte. Van tevoren dus aan de slag. Bijvoorbeeld in de kruip ruimte met bodemhygrolatie: de bodem wordt afgedekt met een dampdichte en warmte- isolerende laag. Omdat kruip ruimten lang niet allemaal ge lijk zijn (hoogte grondwater stand bijvoorbeeld), zijn er keuzen te maken. De damp- dichtheid van het isolatiema teriaal en het drijvend vermo gen bij een hoge waterstand zijn maatgevend. Het bodemhygrolatiesysteem van Terme Komfort is vol gens deze fabrikant maatge vend. Het bestaat uit elemen ten van kunststoffolie die zijn fevuld met PS-parels (kleine olletjes van PS-hardschuim). Deze elementen dekken de bodem en de zijkanten van de Bij isoleren denken we voor namelijk aan ramen, muren en daken. Bodemisolatie is ten minste zo belangrijk. Een flink percentage van de Ne derlandse huizen heeft 'onder de vloer' een kruipruimte, een ruimte voor ventilatie van het complex (vandaar bv. ook de muurroosters), met name voor de balkenpartij. Naderhand zijn er andere be stemmingen aan gegeven, waardoor er (meer) aandacht gegeven moet worden aan die op het oog nutteloos lijken de ruimte. Er zijn twee manieren om kruipruimten te isoleren: een zonder en een met subsidie. De eerste bestaat uit het aan brengen van PS-hardschuim- platen tegen de onderkant van de begane vloer. Een doe- het-zelver kan dat doen en via deze methode wordt een aardig rendement bereikt, in dien men er voor zorgt dat de naden van de platen niet cor responderen met de kieren van de planken. De andere methode is die van de vak man en daarop wordt dertig procent van het karwei ge subsidieerd. Het eten van suikervrije kauwgum, gezoet met xylitol, kan leiden tot minder gaatjes. De kauwgum heeft een rem mend effect op de vorming van 'plak'. Dat smerige, stroe ve goedje dat tussen het poet sen door op een gebit gaat zit ten. Twee onderzoekers aan de universiteit van Montreal kwamen tot deze conclusie nadat ze twee jaar lang 274 kinderen van acht en negen in de gaten hadden gehouden. Ze lieten die kinderen elke dag kauwen op kauwgom met en zonder xylitol. In Neder land deed men een soortgelijk onderzoek, uitgevoerd aan de Rijksuniversiteit van Gronin- gebruik van kleine hoeveelheden xylitol de ont kalking van tandglazuur af remt. Met andere woorden: er ontstaan minder gaatjes. 'Xylitol' klinkt niet zo leuk, maar kauwgomfabrikanten zeggen: „Het is een natuurlij ke zoetstof die ook in zeer kleine hoeveelheden door het menselijk lichaam wordt ge produceerd. Het komt verder voor in vruchten, groenten en berkebomen". De kauwgom fabrikanten, die van Benbits en Sportlife voorop, sprongen meteen op de onderzoeksre sultaten in en brachten xyli- tol-gummetjes op de markt. Overigens betekent dit aller minst dat een kauwgomkau- wer voortaan zijn tanden niet meer hoeft te poetsen. Was dat maar zo. Voor echte scho ne is de borstel, de tandpasta en het flossen echt nodig. Net als elk half jaar een bezoek aan de tandarts. Kauwgom met xylitol kan bijdragen tot minder gaatjes. FOTO: PR Bij de tijd Mary Quant presenteerde onlangs in de Londense „Broacfc57,;' Arena" op een overdekte ijsbaan een kledingstuk dat het ir63o! vrieskou buiten minder goed zal doen dan binnen...Nietteii is het voor ijspret ontworpen, maar het kan evengoed 's avo^^ gedragen worden in combinatie met een glitterjasje of met f 50o stel stralende strasz kettingen om de nek. Het materiaal is rprijzt kobalt en paars in een vlekkendessin. De bodystocking zit *1 v< strak omdat ze is gemaakt van het geliefde stretch, dat als j kous om het lichaam spant. Breed ceintuur maakt het silhq^ af. FOTOjuin Nieuw T00.000 stratenboek' p' Het meest verkochte boek in Nederland, op de bijbel na, is het '100.000 stratenboek'. Vol gens uitgever Suurland's Va demecum gaan er elke week zo'n vierduizend exemplaren over de toonbank. De naam van het boek zou ei genlijk veranderd moeten worden in verband met de nieuwste uitgave. Want daar in staan geen 100.000 straatna men meer in vermeld, maar 109.000. Volgens M. van der Waal, hoofd produktie bij de uitgever houdt het boek toch zijn oude naam. „Het eerste boek dat is verschenen, heette het '70.000 stratenboek'. Daar na is de naam veranderd in het '80.000 stratenboek' en nu heet het dus het '100.000 stra tenboek'. En dat laten we zo". In vergelijking met de vorige uitgave zijn er 5400 correcties j. stc in het boek verwerkt, hebben betrekking op ringen in het stratenverlj wil éénrichtingsverkeer, parkiY plaatsen, bezienswaardig den en het bijtekenen nieuwe woonwijken. Het dituks tenboek telt nu 648 pagi en bevat plattegronden en' volledige straatnamenlijtë van de 222 grootste gemit ten in Nederland. „Een f 14,; meente moet 12.500 inwo#e,r hebben voordat we haa? Het stratenboek is niet krijgbaar bij de boekhai maar alleen bij Shell-benzi pompstations. „Dat komt j dat het idee ontstaan is inf overleg met één van de mensen van Shell," aldus 1 der Waal. De nieuwste uil BI„ te koop voor 17,50 ^0ri HEAT ENI den.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6