ALL-IN'NOGAL LETTEMJIK OPGEVAT. DE NIEUWE KADETT EXPRESSION. Nederland 'leert' Oostblok vliegen De geboren lolbroek tegenover de afgestudeerde cabaretier Ie lill i ECONOMIE/ LEIDEN KUNST/RTV CeidaeSoutant DINSDAG 19 FEBRUARI 1991 PAi In Warschau wordt van 4 tot en met 17 maart het eerste Eu ropese luchtvaartseminar gehouden. Dat is bijzonder. Want tot voor kort zagen de op socialistische leest geschoeide staats-luchtvaartondernemingen in het Oostblok op geen enkele wijze de noodzaak in van het vergaren en uitwisse len van kennis. Daar komt nu verandering in. Wat het semi nar echter extra bijzonder maakt, is het gegeven dat het is opgezet door het Haagse adviesbureau INB en is geënta meerd door de Nederlandse Rijksluchtvaartdienst in de per soon van vooral drs. Cees den Braven. Ruim dertig topma nagers van de staatsluchtvaartbedrijven, luchthavens en nationale rijksluchtvaartdiensten van Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije krijgen veertien dagen onderricht in wes terse bedrijfsvoering. Ons land leert het Oostblok, zogezegd vliegen. Eén van de vliegtuigen van Malev Hungarian Airlines op Schip hol. Ook deze maatschappij neemt deel aan het eerste Europese luchtvaartseminar in Polen. foto: sp. WARSCHAU Op aller lei manieren pogen de Oosteuropese onderne mingen op te stomen in de vaart der westerse volke ren. Op de staatsgecontro- leerde socialistische be drijfsvoering wordt, waar mogelijk, euthanasie ge pleegd. Het kapitaal lokt. Maar vrijwel alle goedbe doelde pogingen om uit het soppige moeras om hoog te klauteren, stran den doordat het manage ment niet weet hoe een ondermening zakelijk ge leid dient te worden. Alle elementaire westerse ken nis daartoe ontbreekt. Zelfs op topniveau. Een voorbeeld. Steeds meer Russische militairen verlaten het voormalige Oost-Duits- land. De luchthaven van Pots dam, eens het glorieuze ver- trek- of eindpunt van menige afstandse Tupolev of Ilyushin, ligt er verlaten bij. Er landt nu nog slechts één vliegtuig per dag. De veertig personeels leden van de luchthaven bren gen hun tijd door met kaarten en dikdoenerig niksdoen. Toch wil de directie er een re gionale luchthaven van ma ken. Dat in de nabijheid het grote Berlijnse vliegveld Tem pelhof ligt en miljoenenverlie- zen daarom bij voorbaat verze kerd zijn, dringt niet tot ze door. Geen wonder, want nog niet eens zo kort lang geleden zuiverde de heilstaat van wel eer alle verliezen aan, onge acht hoe groot ze waren. Nog een voorbeeld: de Poolse luchtvaartmaatschappij LOT beschikt al vijf jaar over lan dingsrechten op Sydney. Maar tot op heden is daar nog geen enkel Pools vliegtuig geland. Het is in al die jaren nog nooit bij de directie opgekomen in het buitenland te informeren of daar misschien maatschap pijen zijn die één van LOT's vliegtuigen willen huren voor vluchten naar Australië. Jaren vijftig Objectief bezien bevindt het Oosteuropese bedrijfsleven - en dus ook de luchtvaart - zich nog in de jaren vijftig. Van een 'businessplan' heeft het management nog nooit ge hoord, stelt Jaap van der Zwan. Hij is verbonden aan het Haagse adviesbureau INB en is één van de organisatoren van het Eerste Internationale Luchtvaart Seminar. Een groot aantal westerse kop stukken uit de wereld van de luchtvaart zal de daar aanwe zige topmanagers uit Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije proberen vol te stampen met westerse bedrijfs- en manage mentkennis. Jaap van der Zwan: „Het wordt een trainig op mana gersniveau, waarvan het de bedoeling is dat ze achteraf zeggen: we weten wat we niet weten. Ze moeten hun eigen tekortkomingen in kennis le ren zien. Anders zullen ze nooit met het westen kunnen meekomen". Eén van de deskundigen die het woord zal voeren, is prof. Ton Knoester van de universi teit van Nijmegen. Hij zal de deelnemers de vraag voorleg gen: wat doe je met je geld, hoe ga je nieuwe investeringen financieren, hoe ga je onder handelen en hoe behaal je uit eindelijk je rendement. Van der Zwan: „Op het gebied van marketing, onderhande len, financiering, accountants controle en dergelijke bestaat er niéts in het Oostblok. Dat willen we hen zien bij te bren- gen". Thema's Die kennisverrijking zal tij dens het seminar in stappen worden uitgevoerd. Hein van Oortschot, directeur van de INB-groep in Nederland: „We zullen de belangrijkste thema's uit een businessplan doorne men. Telkens opnieuw moeten ze zelf de verschillende onder delen daarvan zien in te vul len, hoe moeilijk dat voor hen ook zal zijn want het is voor hen volkomen nieuw. Na twee weken moeten ze dan met de doelstellingen van een beleid zien te komen en zullen ze te kortkomingen en bedreigingen voor hun ondernemingen moeten signaleren". Op het seminar worden vooral aansprekende voorbeelden als lesstof gebruikt. Zo zal een vertegenwoordigster van de luchthaven Schiphol het een en ander vertellen over de wijze waarop je een moderne luchthaven moet structureren en de organisatie daarvan moet inrichten. De luchtvaart jurist mr. P.M.J. Mendes de Leon zal een lezing geven over de wijze van onderhandelen bij het verkrijgen van interna tionale luchtroutes, terwijl Paul Kirch van Rotting Reizen uit Hengelo zijn visie zal ge ven op het massatoerisme. An dere onderwerpen die aan de orde komen zijn onder meer onderhandelingen over twee de hands (westerse) vliegtui gen en de samenwerking met touroperators. Beklemmend De deelnemers zijn, aldus Jaap van der Zwan en Hein van Oortschot, op voorhand al erg enthousiast. „Dat is wel eens beklemmend. We hebben op hun verzoek het onderwerp regionale luchthavens op het programma gezet, maar ik kan beslist niet regelen dat zij der gelijke luchthavens krijgen, laat staan dat ze winstgevend zijn", aldus Van der Zwan. En Van Oorschot: „Ik denk dat het seminar voor hun wel eens frustrerend kan zijn. Ze moeten eerst zien waar hun problemen liggen. Dan pas kunnen ze die oplossen. Het is daarom noodzakelik dat ze westers leren denken". De organisatoren van het se minar gaan er zonder meer vanuit dat deze veertiendaagse bijeenkomst in Warschau zal leiden tot diverse vervolgsemi- nars en opdrachten voor het Nederlandse bedrijfsleven en deskundigheid uit ons land. Want daar hebben ze dan in middels de contacten mee. Vandaar ook dat diverse on dernemingen als Fokker, NACO (gespecialiseerd in de bouw van luchthavens) en de Rijksluchtvaartdienst hun me dewerking hebben toegezegd. HENDRI BELTMAN Acties in supermarkten van de baan BUNNIK De Dienstenbonden FNV en CNV hebben hun ac ties in de supermarkten, ter ondersteuning van hun eisen voor een nieuwe cao, voorlopig in de ijskast gezet. De werkgevers in de supermarkten, verenigd in de Vereniging Grootwinkelbedrij ven Levensmiddelen (VGL), hebben gisteren tijdens overleg in Bunnik een loonsverbetering van drie procent aangeboden, op lopend tot zeven procent voor de jongste werknemers. Het grootste deel van de 160.000 werknemers komt in aanmerking voor een loonsverhoging van zes procent door het toepassen van een systeem van functiejaren. De eerste voorronde van het Leids Cabaretfestival. Met 'De gok', Mark van de Veerdonk, Jos de Ru, Ad van Oorschot en Bart Deuss. Presenta tie: Ingeborg Sergeant. Leidse Schouwburg, gisteravond. Van avond tweede voorronde, donder- dag halve finale, zaterdag finale. Aangeleerd vakmanschap speelde een grote rol in de eer ste voorronde van het Leids Cabaretfestival. Dat krijg je ervan. Cabaret is razend popu lair, en dus wagen mensen die iets kunnen op het gebied van theater en/of muziek en daar eventueel ook nog iets mee willen verdienen een kans in het cabaret. Vroeger waren ca baretiers mensen die leuk van zichzelf waren en daar zeker niet voor doorgeleerd hebben, nu zijn het geschoolde krach ten. Beetje overdreven natuurlijk, maar de trend is er. De eerste kandidaten van gisteren heb ben trouwens wel een traditio nele achtergrond: die van de studentenvereniging. De pre sentatie van 'De gok' uit Wa- geningen kwam nog niet ver boven het niveau van het so ciëteitscabaret uit, maar de grappen waren hier en daar echt leuk. Er viel heel wat te lachen in de stukken over de cabaretier maudit, het omge keerd geëngageerde carnavals lied voor volgend jaar en het lied over de passie voor bal- kenbrij, bloedworst en hoofd kaas. Kolder Mark van de Veerdonk is meer het type van de lolbroek van huis uit. Hij heeft een vro lijke kop, een gevoel voor kol der en een stem die zonder moeite boven de originele be geleiding van trompet en pia no uitkomt. Hij komt op met twee diepvrieskippen, laat zich ritmisch begeleiden door een rubber hamer op de bouwhelm op zijn hoofd, doet absurde boodschappen en refereert en passant nog even aan oorlog en hongersnood. Hij won al de persoonlijkheidsprijs op het Camerettenfestival en gooit hoge ogen voor de Leidse fina le van dit jaar. Met Jos de Ru hadden we zo waar cabaret in het Leids. Ze speelde met veel lef een werk ster met twee kinderen en zong tussendoor liedjes met ei gen begeleiding van ukelele, piano en gitaar. De muzikale kant is haar als muziekthera- peute wel toevertrouwd, de tekst, vooral van de liedjes, kon beter. Na de pauze sloeg de techniek toe. Ad van Oorschot had in houding en drukke gebaren veel van een docent drama, van Bart Deuss vermeldt het programmaboek je dat hij op de theaterschool heeft gezeten. Dat zegt natuurlijk niks over de kwaliteit van een cabaret programma, maar beide heren waren zo nadrukkelijk bezig een cabaretact te presenteren, dat dat eerder afleidend dan ondersteunend werkte. Van Oorschot voert, hoe kan het anders met zo'n naam, twee boeken als hoofdperso nen op die van inhoud wisse len. Hij is een goeie pianist en steekt met zijn passie voor woordspelingen Seth Gaaike- ma naar de kroon. Bart Deuss heeft zware literaire ambities en wil daarbij bloedserieuze luisterpop maken. Hij verliest zich nogal eens in onpeilbare diepten. Zijn overdaad aan drama keert zich soms tegen hem. Met de start van het festival is ook de hogeborstzetterij weer begonnen. In het voorwoord bij het programma zegt Harry Kies weer eens dat de festivals van Cameretten en Leiden de beste zijn en dat er daarom geen plaats is voor andere ca baretwedstrijden. Zou deze wijn niet goed zijn, dat hij elke keer weer een krans moet krijgen? Ik dacht het niet. En verder moet iedereen die daar zin in heeft natuurlijk een mooi festival organiseren. DICK VAN TEYLINGEN Aanrijding) in Ter AarsN Ie t< TER AAR De au"!1 een 59-jarige Ter Af een 34-jarige Alphenf®*1 ten gisteravond ronfd< voor acht bij het bruP v< de Korteraarseweg ilnte raar zwaar beschadigde b( ze frontaal op elkaar we Op het bruggetje is sing één richting verkeer play De Ter Aarder die uitjvar ting van Aarlaij kwam, verleende ge«dig rang. Beide auto's fho Worden weggesleept. [dei Een 28-jarige Ter Aah v de gisterochtend ron0gn( met haar auto op de plaats aan de Essenlar Aar op een andere ai oplettende getuige koi tie haar korte tijd li houden. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Dominique Louise Daniële dr. van B.A.R. La- franca-M.L.H. van der Heu; Davina dr. van R.A.P. de Lange-D.P.F. Vink; Maria Marilla dr. van A P. Messemaker-P.F.J. Waasdorp; Denise Nandine Belia dr. van C.W. Plug- A.M.J. Plug; Inge Kristine dr. van D. van Duijvenvoorde-M.W.M. Kuijpers, Mascha dr. van R.R.J. van der Vel- den-C Landwaart; Tim zn. van W Hoek-C. van Delft, Bart zn. van C Prins-C Remmelzwaal; Devin zn. van A Waasdorp-C.M. de Vries; Ja- nine dr. van T. Houwer-J.W, Ros; Jordan Othon zn. van O. Gout-F. van der Vlis; Alexandra Stephanie dr van M. Kranenburg-N.J.A. van der Arend. Robert-Jan zn. van W. Meer- tens-M.L. Keizer; Nicolaas Leonardus zn. van L A M. van Dijk-J.J. Zwaan; Yannick Alexander zn van C.J. Ro- denburg-M.ErJ. Verheul; Wendy dr. van J.J. Redel-I.L. Böttinger; Daph ne dr. van J.J.M. Meijer-M. Rooden- burg; Didrik Bernardus Franciseus zn. van G.J.F. Turk-J.M. de Vries; Debbie dr. van P.T Jonker-H.M. Goes; Sabine dr. van S.C.M. van der Werf-C.W van Haastregt; Iris dr. van W.F.H. Zwart-C.W. Burgemees ter, Samantha Saréna Isabella dr. van M.H.E. Kolkman; Barry Hans zn. van J. Barnhoorn-W Heemskerk; Ashley Elise Maria dr van M.C.A. Onderwater-E.C.C. Zuidhoek; Remy Johannes Wilhelmina Karel Maria zn. van G.J. Peters-A.G.M. Schot man; Anouk dr van F.J.G. Houben- T.A.M. Duijndam, Sjoerd zn van G.T Lamboo-P.J.M. van den Burg; Chayenne dr. van E. Perreijn; Laura Elize dr. van E.M. van Heeswijk- E.G.C.M. Stoop; Jozef Ferdinandus Maria zn. van: E Fakkel-M.E.T van Giezen; Silke Maria dr. van J.Q.A. van Abswoude-P.J.M. van Zeijl; Se- bastiaan Hubertus zn. van M. Vink- M.M. Mieloo; Ashley dr. van F. van Meeteren-E.A.C. Hendriks; Maria Ja- coba Pauline dr. van P.J. Hoek- M H M den Elzen; Monique dr. van K.J. Varkevisser-A. van der Plas; Nicky dr. van F A van Starkenburg- A.J Oosterom; Michelle Elisabeth Adriana dr. van E.H.M. Duindam- P.J.M Schrijvers, Jan Dirk zn. van P Vliegenthart-C.M. Hus, Ernestine Framjoise Albertine Caroline dr. van I.G F. Cath-jonkvrouw I.D. Beaufort; Taner zn. van B. Sarikaya-D. Sari- kaya; Noreen Josefa dr. van R.A. van elk-J.A.C. Kroon; Deborah Francisca Helena dr. van C.W.H. Smit-M.H.A. Lekanne gezegd Deprez; Suzanna Charlotte dr. van R.C. Wagener-M. van Groos; Cherrel Gita dr. van K. Ramjiawan-R. Nankoe; Timo Olavi zn van K.J. Markus-R.K. Markus; Sytse Gijsbert zn. van H.S. Wasse- naar-A.H.M. Hulshof; Jasper zn. van J. van der Meij-C.P. Franke; Dolf zn. van S.W. van Geest-J.M. de Jong. Overleden: O. Tekin, geb. 13 juli 1935, man; G.M. Smit, geb. 1 okt. 1915, gehuwd geweest met C. Ver meulen; E. Baalbergen, geb. 23 juli 1895, vrouw; P Korbee. geb. 20 nov. 1920, man; M A D. Braat, geb. 4 juni 1931, man; M.J.C. Rotteveel, geb. 16 okt. 1899, gehuwd geweest met G. Batelaan; P. Remmerswaal, geb. 26 maart 1927, gehuwd geweest mét C. de Ru; W. van Duuren, geb. 27 dec. 1906, gehuwd geweest met M. Jelte- ma; I.J. Azier, geb 5 aug. 1956, man; H. Houwer, geb. 9 jan. 1934, man; C.F. Griffioen, geb. 1 febr 1924, man; C.J. van Gijlswijk, geb. 20 jan. 1915, vrouw; J E. Vermeer, geb. 29 maart 1901, gehuwd geweest met J.S. van Solkema; M. Remmerswaal, geb. 12 jan. 1917, vrouw; J. Onderwater, geb. 10 feb. 1917, man; M. Bellari, geb. 4 april 1977, dochter; H. de Vos, geb. 17 nov. 1915, gehuwd geweest met J. Ham; G. de Boer, geb. 4 dec. 1943, man; F Heemskerk, geb. 29 april 1931, man; C.J. Lindhout geb. 8 okt. 1907, echtgenote van H.A van der Reijden; G. Schild, geb. 14 aug. 1925, echtgenote van J.J.F. Gorren; J. Zwier. geb. 27 sept 1917, man; H.J. Driessen, geb. 27 sept. 1905, gehuwd geweest met J. Hoogkamer; S. Na- rain, geb 1 aug. 1930, gehuwd ge weest met R. Jankie; J Neuteboom, geb 23 maart 1901, gehu met B. Heetveld; L. KI geb. 29 juli 1923, man; J. HRD 20 april 1910, man. L_ Gehuwd: M Ghourabi en A. van dern i Ondertrouwd: J.W.A. B|er M.J. Kranenburg; H.A.T.G de K.A. de Hoop; J. Bokma V£ Hulst; T. van Dalen-M.A Li„ JP. van Olffen-D.M. Ha[eid Bentvelzen-H.S. Verlind; if1]3 B.C.J. Tetteroo; G.J. Ijdal J.F.M Wellink, J.J. Letfon n Tong« in-M.f F. Bosman-F Mechelse, Wlizil I.F. Laman; C.IJ. Paa El Scheven; A.G. van Schifc;i7, Wit; J. van der Zwart-B^ Mensen met gevoel voor stijl (zoals u, bijvoorbeeld) willen best eens voor dat gevoel uitkomen. Bijvoorbeeld door in de nieuwe Opel Kadett Expression te stappen. De Expression verraadt namelijk in alle opzichten uw goede smaak. Maar ook uw verstandelijk inzicht De Expres sion beschikt immers standaard over heel veel extra's, waarvoor u bij andere merken heel veel extra zou moeten betalen. De Kadett Expression 3-deurs, vanaf f 26.200,- (all-injste We noemen slechts: een in hoogte verstelbare bestuur/' i3 S dersstoel, een 3-spaaks komfortstuur, een cassetta™ houder, een stereo-inbouwset kompleet mek?, ers antenne en vier speakers, luxe bekleding iC; 120 grijs of antraciet getint glas, van binnejj/ jtor uit verstelbare buitenspiegels in de kleqj/ van de karrosserie. 67- Maar ook een soepel schakelend4| 5-versnellingsbak, evenals brede 175/70-bande'L1 met exclusieve wieldoppen. J De Kadett Expression 4<leurs, vanaf f 27.700,- (all-in). Voorts zijn we, ook wat het motorenaanbod betreft, met de Expression niet snel uitgepraat Standaard wordt hij geleverd met een 1.4i-motor. Maar u kunt natuurlijk ook kiezen voor een 1.6i-, of een 1.8i-motor (alle met geregelde 3-weg-katalysator), terwijl de 1.6i ook als automaat kan worden geleverd. Daarnaast kunt u kiezen uit een 1.5 Türbo-Diesel en 1.7 Diesel. Tbt slot maakt ook een gratis proefrit bij de Opel-dealer standaard deel uit van dit all-in pakket n Adviesprijs inclusief BTW. eüclusief aflevenngskosten Af General Motnrs Nederland BV. Sliedrecht Prijs- en speclfikatieivijrigingen voorbehouden Opel-financiering. Zó geregeld. OPEL-eVé

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6