]G-ministers bespreken a-oorlogse vredesorde Solidariteitsactie vooral een gebaar van medeleven Patriot-eenheid zeker 2 maanden in Israël actief Kruit voor superkanon kwam uit België Weet Bush waar hij eindigt? ifOORLOG CcidócSoirumt DINSDAG 19 FEBRUARI 1991 PAGINA 5 •enen gewonden ea^S-schepen (TEHERAN Drie mariniers van de iopiprinceton en vier van het amfibie-lan- incirtuig Tripoli zijn gisteren gewond ge- tus en die schepen beide in het noorden op qPerzische Golf op mijnen liepen. De volkonden na het voorval wel doorvaren, in dpip van de Tripoli werd een gat gesla- Afer gevolgen voor het inzetten van het t eq heeft dat niet. De Princeton vaart op varacht door; een van de schroeven is uit- aap verdere schade te voorkomen. In het >lgenk deel van de Golf opereren nu twee reie mijnenjagers. Geallieerde helikop- straien gisteren een Amerikaanse piloot n dit F-16 straaljager die 60 kilometer bin- ïdelijk gebied was neergestort. De pi- zich met zijn schietstoel in veiligheid t brengen. Sjouwen Brandweer lieden sjouwen met brandblus apparatuur aan boord van de Tripoli. Het marineschip liep gisteren in het noorden van de Perzische Golf BLOMBERG Het Nederlandse Pa triot-squadron 327 uit het Duitse Blomberg, dat over ruim een week operationeel wordt op tien kilometer ten westen van Jeruzalem, blijft daar ten minste twee a drie maanden, al dus detachementscommandant H. Vandeweijer. De eenheid wordt op verzoek van de Israëlische autoriteiten gelegerd op een heuvel op 750 meter boven zeeni veau in onherbergzaam gebied. De Patriots moeten Israël beschermen tegen Scud-raketaanvallen uit Irak. De commandant gaat ervan uit dat de Nederlandse troepen in Israël blijven, ook als het land actief betrokken raakt in de Golfoorlog. De zeventig Nederlanders worden in Israël met open armen ontvangen. De Neder landse luchtmacht opereert voor het eerst sinds 1961-1962 (Nieuw-Guinea) buiten het NAVO-gebied. „We moeten proberen Israël buiten de Golfoorlog te houden, dat is onze hoofdtaak", aldus Vandeweijer. Afgesproken is dat Israël voor elke door Nederland afgeschoten Patriot een nieuwe Patriot in de plaats stelt. De prijs van de raket bedraagt onge veer 1 miljoen gulden. Nederland heeft in Israël in eerste instantie de beschikking over 36 Patriots van het zogeheten oude model (PAC-1). Journalisten willen zelf naar front gaan DHAHRAN Honderden buitenlandse journalisten in Saudi-Arabië hebben uit woede over het feit dat zij niet met eigen ogen het geallieerde offensief mogen zien, gedreigd dat zij op eigen gelegenheid naar het front zullen gaan. Zij eisen dat zij een plaatsje krijgen op de door militairen geëscorteerde trips naar de frontlinies die tot nu toe uitsluitend gereser veerd waren voor Amerikaanse en Britse verslaggevers, omdat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië de meeste troepen naar de Golf hebben gestuurd. „Wij hebben de autoriteiten tot morgen de tijd gegeven anders stappen wij allemaal in onze auto's en rijden erheen", aldus Ade line Gomes van de Portugese Publico. «Vervolg van voorpagina) tïBURG/TEHE- Vandaag zijn de van buitenland- In van de EG in burg bijeen om van te wisselen door Groot-Brit- kritisch ontvangen |nd een brede na- vredesregeling in [den-Oosten. bij het beraad staat pagina's tellend plan na-oorlogse vrede- it is opgesteld door de irgse minister van .idse zaken Poos, die °pterraad dit half jaar de blauwdruk jop gewezen dat er in 11 Jden-Oosten verschil- Jiet elkaar in verband l. ïredenen zijn waarom fed zo'n grote conflicth- nn [Genoemd worden on- t het gebrek aan een telende veiligheids- de grote bewape- iiu een aantal Arabische ulu"het godsdienstig fun- llisme, de afwezigheid I democratisch politiek het Israëlisch-Ara- C5 Tiflict. tange termijn zal de re- structuur van veilig- ibiliteit en samenwer kten krijgen, zoals die In de stad Samawa, 250 km ten zuiden van Baghdad, moeten Irakezen in kleine bootjes de Eufraat oversteken. Drie bruggen in het centrum van de stad zijn vernietigd door geallieerde bommenwer pers. FOTO: AFP in Europa tot stand is geko men", wordt in het plan-Poos opgemerkt. Hij heeft het plan opgesteld in nauwe samen spraak met zijn collega's uit de 11 andere lidstaten en het wordt onder meer onder steund door Frankrijk, Italië, Spanje en Portugal. Maar de Britten voelen er wei nig voor. Een Britse zegsman zei aan de vooravond van de ministerraad dat de Britten een „pessimistische kijk op het plan" hebben. De landen vere nigd in de Samenwerkings raad van de Golf, Saudi-Ara bië, Kuwayt, Qatar, de Vere nigde Arabische Emiraten, Bahrayn en Oman, plus Egyp te en Syrië zijn bezig met de ontwikkeling van eigen ideeën over een na-oorlogse vredesor de. De Britse minister van bui tenlandse zaken Hurd geeft daaraan de voorkeur. In de vier weken van de Golf oorlog zijn aan Iraakse zijde al meer dan 20.000 mensen ge dood en ongeveer 60.000 men sen gewond geraakt. Dat heeft de Iraakse premier Saadun Hammadi tegenover de Iraan- se onderminister van buiten landse zaken, Ali Becharati, verklaard, zo meldde de Iraan- se krant Jomhuri Eslami van- Volgens het Iraanse persbu reau IRNA zou het aantal do den betrekking hebben op hel aantal gedode militairen op het slagveld. Hammadi lichtte Becharti vorige week in ovei het dodencijfer toen hij in Te heran was om te reageren op het vredesinitiatief van de Iraanse president Rafsanjani. De radicaal-gezinde krant Jomhuri Eslami meldde dal Hammadi voorts heeft ver klaard dat Irak na vier weker oorlog een totale schade van 200 miljard dollar kent. De Iraakse premier liet Becharti weten dat de Amerikanen uit zijn op de vernietiging van Irak. a verwoesten Iraakse is per dag" J Een Amerikaanse 'jetl heeft gisteren gezegd cngeallieerden sinds kort an fayt bijna 200 Iraakse tpr dag uitschakelen. Hij •rschillende redenen het dagelijkse aantal !n tanks verdubbeld is 't begin van de bom- lenten op Kuwayt en m een getal van onge- tanks per dag werd iiktf' verandering van de r..l verbetering van het van het doelwit, le ervaring van de pi- verminderde bedrei- in luchtafweergeschut, de laatste telling van ieerde strijdkrachten ^"fli-Arabië zijn nu 1300 HOOO Iraakse tanks ver- laarnaast zou 34 pro- de artillerie en 20 van de pantservoertui- jr bombardementen on- r zijn geworden. Eu- Bckl en militairen 'gezegd dat een grond- if mogelijk wordt als de in de Iraakse tanks ge- ideerd is, wat zou bete- at het offensief over lagen een feit zou kun- RUIM DRIE MILJOEN GULDEN INGEZAMELD VOOR ISRAËL mmandant van de Republikeinse Garde, ZuiJteren weten, dat het .onder zijn manschap- )g is en dat de materie- jfzen gering zijn. DEN HAAG Na elke raketaanval op Israël staat de telefoon van de Solida riteitsactie voor Israël weer roodgloeiend. De ac tie heeft tot nu toe 3,1 miljoen gulden opgele verd alsmede een waslijst van vrijwilligers die de arbeidsplaatsen willen in nemen van opgeroepen dienstplichtigen. De Nederlandse miljoenen val len echter in het niet bij de miljoenen dollars en marken die Israël van regeringen heeft ontvangen. Maar als particu liere gift wordt het bedrag al leen overtroffen door inzame lingsacties in de Verenigde Staten. Een kwart miljoen gulden is inmiddels overgemaakt aan een Israëlische zusterorganisa tie van het Rode Kruis, die het geld besteedt aan de medische zorg van de gewonden na een raketaanval. Een nog onbe kend deel van het ingezamel de bedrag zal worden besteed aan de bouw/herbouw van ge troffen huizen en weer een ander deel aan de opvang van immigranten. „Drie miljoen is een behoorlijk bedrag, maar een druppel op een gloeiende plaat als je kijkt naar de totale oorlogsschade, die geschat wordt op ongeveer twee mil jard", weet directeur R. Nafta- niël van het Centrum voor in- formatie en documentatie Is raël (CIDI). „De schade door verwoesting en vernieling be draagt ongeveer honderdvijf tig miljoen gulden. De rest be staat uit schade door het stil liggen van de economie, in het bijzonder de export. Zo kan het fruit bijvoorbeeld niet van het land worden gehaald". Verbondenheid Naftaniël: „In Duitsland en Frankrijk is bij solidariteitsac ties in verhouding minder op gehaald. In België bijna niets". Volgens de directeur zijn Ne derlanders zich zeer bewust van het onrecht dat Israël wordt aangedaan: het land wordt aangevallen terwijl het niet direct betrokken is bij de oorlog. Als verklaring voor de Nederlandse 'vrijgevigheid' wijst hij voorts op de „diepe verbondenheid" tussen Israël en Nederland. „Twee kleine landen die beide democratisch zijn, een godsdienstige, bijbelse verbondenheid kennen en heel veel familiebanden. Er wonen ongeveer tien- tot twaalfduizend Nederlanders in Israël", aldus Naftaniël. „En misschien dat de Tweede We reldoorlog in de achterhoofden heeft meegespeeld. Maar dat is niet uitgesproken. Alleen Duitsland heeft echt uit schuld gegeven. Maar de Duitsers hebben boter op hun hoofd. Ze geven een miljard mark steun maar waren tevens de leve- van gifgassen". Via de informatielijn van het CIDI wordt niet alleen geld maar ook hulp aangeboden. Tot nu toe hebben zich 750 vrijwilligers gemeld om in Is raël arbeidsplaatsen van opge roepen dienstplichtigen in te nemen. Mannen, vrouwen, jong en oud, joods en niet- joods, vakmensen en academi ci. Slechts dertig mensen (met een verzorgend beroep) zijn uitgezonden. De overigen hoopt het CIDI niet te hoeven inzetten. Alle namen, adressen en vaardigheden van de vrij willigers zijn genoteerd om hen wanneer nodig uit te zen den. Televisiebeelden van de situa tie in Israël doen het aantal steunbetuigingen oplopen, meent Naftaniëls. Daarnaast heeft de actie veel bekendheid verworven door de solidari- teitsbijeenkomsten die het CIDI de afgelopen weken in het gehele land heeft gehou den. $E EN WISKE DE MYSTERIEUZE MIJN BRUSSEL Een topman van het Belgische ministerie van defensie heeft steekpenningen gekregen voor het vergemak kelijken van de export van Belgisch kruit naar Irak. Dat kruit was bestemd voor een Iraaks superkanon, aldus de Vlaamse krant Het Volk. De krant zegt zijn informatie te hebben van de Britse inge nieur Chris Cowley, de vroe gere manager van het project Baby Ion. Dat project had tot doel Irak aan superkanonnen te helpen. Momenteel is één superkanon (met een kaliber van een meter en een reik wijdte van 900 km) intact. Het bevindt zich volgens Cowley in het Jabal Makhal-gebergte, niet ver van de Iraakse stad Baiji en staat gericht op Israël. Het superkanon werd ontwor pen door het in Brussel geves tigde bedrijf Space Research Corporation van de Canadese deskundige Gerald Bull. Die werd vorig jaar voor zijn huis in het Belgische Ukkel dood geschoten. Aangenomen wordt dat de Israëlische inlichtingen dienst Mossad voor die aanslag verantwoordelijk is. Het kruit voor het superkanon komt, volgens Cowley, van de Belgische munitiefabriek PRB. Zo'n 25 ton van dat kruit werd in mei 1988 naar Jordanië ge ëxporteerd. Vandaar ver dween het naar Irak. Robert Urbain, de Belgische minister van buitenlandse handel, werd op 30 januari over die kruitle- verantie geïnterpelleerd. Hij zei toen dat er geen reden was om de kruitleverantie niet toe te staan omdat er tegen Jorda nië geen embargo bestond. BELANGRIJKE DATA VOOR GROOT GRONDOFFENSIEF Vrijdag Maand van Rajab j Maand van Ramadan Geallieerde Donkere nachten amfibievoertuigen zouden in het kunnen beter landen voordeel zijn van de bij vloed geallieerden Vechten tijdens de Rajab is volgens Moslims zondig Moslims vasten van zonsopgang tot zonsondergang tijdens de Ramadan (soldaten zijn uitzondering op deze regel) Het begin van het grondoffensief hangt af van de resultaten van besprekingen over het vredesplan van de Sovjetunie, maar ook van klimatologische omstandigheden in de Golfregio en islamitische hoogtijdagen. TEKENING: ANP BEGIN GRONDOFFENSIEF KWESTIE VAN DAGEN (Door A. H. Lind) DEN HAAG Het is even merkwaardig als triest dat oorlog kennelijk zó makkelijk went, dat de bezorgde belangstelling voor het gebeuren in het Golfgebied gaandeweg wat is afgenomen. Het ziet er echter naar uit dat de kranten, die het Golf- nieuws soms al naar de binnenpagina's hadden verwezen, in de komende dagen weer volop ruimte op de voorpagina zullen moeten inruimen. De ex tra televisieuitzendingen zijn inmiddels alweer te ruggekeerd. Want zodra Irak voldoende gelegenheid heeft gehad te re ageren op het Sovjet-vredes plan, dat de Iraakse minister van buitenlandse zaken Tareq Aziz van Gorbatsjov heeft meegekregen, kan het geal lieerde grondoffensief binnen enkele dagen losbranden. Bij deze redenering wordt ervan uitgegaan, dat de reactie uit Baghdad geen onvoorwaarde lijke aanvaarding van de reso luties van de Veiligheidsraad zal inhouden, gezien het feit dat Washington zich al scep tisch heeft opgesteld tegenover het Sovjet-vredesplan zelf. Voor dat grondoffensief staan er ondertussen nog steeds meer dan één miljoen mensen tegenover elkaar in het gebied van de Perzische Golf. En da gelijks worden nog steeds dui zenden operationele vluchten gemaakt boven Irak en Ku wayt om zoveel mogelijk Iraakse militairen, hun mate riaal en de infrastructuur uit te schakelen. Los van de uiteenlopende en vage verklaringen over het tijdstip waarop het geallieerde grondoffensief wordt ingezet, beginnen zich nu ook een aan tal feiten af te tekenen. Een vierde groot vliegkampschip, het USS America, is in de Golf gearriveerd. De 45.000 man sterke mariniersbrigade kan binnen 24 uur een landing uit voeren. Er hebben al kustbom- bardementen plaatsgevonden en er zijn de nodige proeflan- dingen uitgevoerd. Nevelbom De geallieerde luchtmacht is er bovendien toe overgegaan de mijnenvelden in de grens strook en de Iraakse grond troepen op een speciale manier aan te vallen. Op grote schaal worden bommen afgeworpen die in de lucht een brandstof nevel verspreiden, die op lage re hoogte verandert in een vlammenzee. Het effect op de stellingen is zeer groot, maar omdat de nevelbom een lucht- drukgolf doet ontstaan, gaan militaire experts ervan uit dat ook landmijnen tot ontploffing worden gebracht. Voorts zijn de grondtroepen verplaatst naar de uitvalsstellingen. Het wachten is nu nog op de resul taten van het Sovjet-vredes plan in Moskou en op goed weer. Ondertussen beijveren de mili taire woordvoerders zich te benadrukken dat de Iraakse verliezen aan materieel en in frastructuur zeer hoog zijn. Afgaande op de westerse in schattingen moet de Iraakse krijgsmacht inmiddels zo zijn aangetast, dat de mogelijkheid weerstand te bieden aanzien lijk is verminderd. De geal lieerden kunnen met hun aan val bovendien vanuit klimato- De Amerikaanse president Bush wandelde gisteren met krachtige pas, omringd door pers- en veiligheidsmensen over het strand bij zijn vakantieverblijf in de staat Maine. FOTO: EPA logisch oogpunt niet lang meer wachten. Dat men van militaire zijde het offensief zolang mogelijk heeft uitgesteld om de tegen stander vanuit de lucht zoveel mogelijk schade te berokke nen, is begrijpelijk. Een even tueel vastlopen van het grond offensief zou rampzalig zijn, omdat een verlenging van het conflict desastreuze militaire en politieke gevolgen zou heb ben. President Bush heeft zijn militaire bevelhebbers welis waar toegezegd dat inmenging in het geschil uit politieke overwegingen minimaal zal zijn om een 'Vietnam-effect' te vermijden, hij zal zich waar schijnlijk toch wel genoopt zien om het politieke en mili taire doel te koppelen. Hij moet in de komende dagen een snelle beslissing nemen, wil hij bij zijn toezegging blij ven dat de aanval snel, beslis send en massaal zal zijn. Naast de bevrijding van Ku wayt, aanvaarding van alle re soluties van de Veiligheids raad en herstel van de legitie me regering van Kuwayt, heeft president Bush in zijn State of the Union nog een vierde oogmerk genoemd: de stabiliteit en veiligheid in de regio van de Golf moet wor den gewaarborgd. Begin en einde Het is die laatste voorwaarde die voor de komende tijd het grootste probleem kan vor men, omdat die het tijdstip voor het beëindigen van het offensief onduidelijk maakt. In wezen weet men wel enigs zins waaraan men begint, maar niet waarmee men ein digt. Dit is ook de zwakte van de Amerikaanse opstelling. De Amerikanen schijnen erop uit te zijn niet bij de Kuwaytse grens te eindigen met het of fensief. Of alle 28 geallieerde landen het hiermee eens zul len zijn valt te betwijfelen. Het vredesinitiatief dat Irak eind vorige week heeft gelan ceerd wijkt weliswaar nauwe lijks af van vele voor die tijd gedane voorstellen, maar de daarbij uitgesproken (voor waardelijke) bereidheid zich uit Kuwayt terug te trekken, maakt het gevaar van vertra ging in de besluitvorming over het begin van het grondoffen sief niet denkbeeldig. De reac tie op het Russische vredes voorstel zou hetzelfde effect kunnen hebben. Een lichtpunt is dat uit het voorstel van Irak blijkt, dat in Baghdad ernstige twijfels bestaan over de moge lijkheid het grondoffensief te weerstaan. Hopelijk zal die ogenschijnlijk kleine barst snel leiden tot een brede scheur, die het einde van de rol van Saddam Husayn zal beteke- (De auteur is kapitein ter zee bd)

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5