Arafat vraagt Wereldraad steun voor Palestijnse zaak brieven van lezer P kerk wereld Islamitisch fundamentalisme in trek bij jonge Afrikanen CcicLcSotvtat [f Ccldóc Souoont GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eidóc Commit DINSDAG 19 FEBRUARI 1991 PAGI Zuidaf rikaanse bisschoppen willen grondwetgevende vergadering JOHANNESBURG De rooms-katholieke bisschoppep in Zuid-Afrika vinden dat het tijd is voor de verkiezing van een grondwetgevende vergadering die zich moet beraden over een nieuwe regering. Zij scharen zich hiermee in het kamp van de bevrijdingsbewegingen ANC en PAC. De bisschoppen doen de oproep in hun herderlijk schrijven naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van de pauselijke encycliek Rerum Nova rum. Zij erkennen dat zij medeverantwoordelijk zijn voor apartheid en vragen daarvoor vergiffenis. Zij pleiten voor een herbezinning op de rol van de kerken in de Zuidafrikaanse ge schiedenis. President F.W. de Klerk wil niks weten van een verkiezing van een grondwetgevende vergadering, waaraan alle bevol kingsgroepen kunnen meedoen. De overgang naar een meer democratisch Zuid-Afrika zal door de blanken gerealiseerd nmoeten worden. Van een overgangsregering moet hij niks hebben, zo bleek onlangs nog. De bisschoppen geven in hun brief al aan dat het idee van een grondwetgevende vergade ring „helder en simpel" lijkt, maar in werkelijkheid vastloopt op „mensen die jarenlang macht en privileges hebben gehad". „Zij geven hun politieke macht niet zo gauw op en zullen con trole willen blijven uitoefenen over bijvoorbeeld de economie, het land en het onderwijs." De bisschoppen schrijven dat er mensen in Zuid-Afrika zijn die het proces van verandering willen tegenhouden. Hierdoor kan het land te maken krijgen met „geweld dat veel erger zal zijn dan het geweld dat we de afgelopen jaren hebben meegemaakt". Mensen zijn de taal van God Internationale vredesbeweging bepleit staakt - het - vuren DEN HAAG Premier Lub bers moet proberen te voorko men dat de bondgenoten een grondoorlog tegen Irak begin nen. Dat schrijft de rooms-ka tholieke vredesbeweging Pax Christi maandag in een brief aan de premier. De Neder landse regering is door haar actieve betrokkenheid bij de Golfoorlog „extra verant woordelijk voor het feit dat de oorlog gaat escaleren en grenzen overschrijdt", aldus Pax Christi. De coalitie tegen Irak, de Eu ropese Gemeenschap en „ze ker ook" Nederland hebben tot dusver weinig diplomatie ke initiatieven ontplooid, vindt Pax Christi. „Ook wan neer men de overtuiging is toegedaan dat er rechtmatige redenen zijn om deze oorlog te voeren, behoudt men de plicht alle inspanningen te le veren om tot een zo spoedig mogelijke beëindiging ervan te komen." t)e internationale vredesbe weging uit Oost- en West-Eu ropa, waaronder het Neder landse IKV, heeft een mani fest tegen de oorlog in de Golf opgesteld. Hierin wordt ge vraagd om een onmiddellijk staakt-het-vuren en het voor komen van een grondoorlog. De Verenigde Naties moeten bovendien weer volledig de verantwoordelijkheid voor het conflict op zich nemen. Dit deelde het IKV maandag avond mee nadat IK V-secre taris M.J. Faber was terugge keerd van de bijeenkomst in Praag waar de internationale vredesbeweging elkaar ont moette. In het manifest staat ook dat Irak economisch en politiek geïsoleerd moet blij ven en dat er een vredespro ces voor het Midden-Oosten op gang moet worden ge bracht. De lokale IK V-kernen worden opgeroepen om onder andere handtekeningen te verzamelen onder het mani fest. CANBERRA PLO-lei- der Yasir Arafat heeft de assemblee van de We reldraad van Kerken per brief om daadwerkelijke steun gevraagd voor de zaak van de Palestijnen in het kader van recht vaardige vrede in het Midden-Oosten. Palestijnen hebben „de weg van de vrede als hun beleid" gekozen. Hun wens is dat „een vrede wordt gevestigd die rechtvaardigheid brengt", aldus Arafat, die door de We reldraad wordt omschreven als „president van de Pale stijnse staat en voorzitter van de PLO". De Intifada heeft „het gewe ten van de gelovigen wakker geschud en hen geholpen het lijden te verdragen, een onaf hankelijke Palestijnse staat te vestigen en de heilige plaat sen van christen en moslims te beschermen" in het Heilig Land. „De vrede in ons gebied be gint bij Palestina en de oorlog begint bij Palestina. Het Pale stijnse vraagstuk en het ont breken van veilige grenzen - waarmee Arafat naar Israels standpunt verwees, zonder dit land bij name te namen - zul len voortduren zolang het Palestijnse volk en de Pale stijnse zaak worden gene geerd", aldus Arafat. Het conferentiekrantje .As sembly Line' dat dinsdag ver schijnt maakt melding van een in het Arabisch gestelde brief in een artikel dat werd geschreven door de woord voerder van de Raad van Kerken in het Midden-Oosten (MECC). Het artikel ver- Informeel 'staatsieportret' van de secretaris-generaal van de Wereldraad dr. Emilio Castro (m) en de Chinese kerkelijke leiders bisschop K.H. Ting (I) en ds. C.M. Kao (r.). De Chinese kerken zijn deze week weer toegetreden tot de Wereldraad. FOTO: PETER WILLIAMS nale zaken medeleven wor den betuigd met het lijden van het Palestijnse volk dat „het recht op zelfbeschikking en een eigen staat is onthou den". Verder zal de Wereld raad zijn steun herhalen voor een internationale vredescon ferentie over het Midden- Oosten onder auspiciën van de Verenigde Naties. Ontslagen Bij de in financiële problemen verkerende Wereldraad van Kerken zijn ontslagen niet langer te vermijden. Dit blijkt schijnt op de dag waarop de assemblee moet stemmen over een verklaring betreffende de Golfoorlog en het Midden- Oosten die volgens de Neder landse gedelegeerden sterk anti-Israél is. Aan de vooravond van de as semblee ontving de Wereld raad nog een brief van de PLO. Het hoofdkwartier in Tunis vraagt daarin dat de VN-resoluties betreffende de Palestijnse zaak even serieus worden uitgevoerd als die te gen Irak. De PLO roept de Wereldraad op meer steun te geven aan het Palestijnse volk „zodat er een rechtvaardige vrede wordt bereikt in het land van de vrede, het land van het ge zegende Palestina en het hele Midden-Oosten". De secretaris-generaal van de Wereldraad, Emilio Castro, zal na de assemblee de PLO laten weten wat de assemblee over het Palestijnse vraagstuk heeft gezegd. Daarin zal vol gens directeur Ninan Koshy van de commissie internatio- uit het financieel rapport, dat maandag door de assemblee in Canberra is aangenomen. Het aantal stafleden moet van 340 tot 270 worden terugge bracht. Daarbij moet de We reldraad voorzieningen tref fen zodat contractuele ver plichtingen „volgens gerech tigheid en genade" kunnen worden nagekomen. De lid kerken moeten behulpzaam zijn bij herplaatsing van staf leden die de oecumenische or ganisatie verlaten. Het financiële vooruitzicht voor de Wereldraad, die in Genève is gevestigd, is in het afgelopen jaar „dramatisch verslechterd". De inkomsten zijn vooral gedaald doordat sinds de vorige assemblee in Vancouver (1983) de Ameri kaanse dollar en in mindere mate de Duitse mark in waar de verloren tegenover de Zwitserse frank. Tezelfdertijd werd meer geld uitgegeven om de aanbevelingen van Vancouver uit te voeren. „Om in leven te kunnen blijven moet de Wereldraad de tering naar de nering zetten." Voortaan mag alleen met nieuwe programma's worden begonnen als de financiering geheel rond is, zo besloot de assemblee. Er moet minstens 20 procent worden bezuinigd op de jaarlijkse begroting van 43 miljoen Zwitserse frank (ongeveer 60 miljoen gulden). Niet alleen het aantal perso neelsleden moet terug, maar ook moeten er minder kostba re conferenties en vergade ringen van het centraal comi té worden gehouden. Betere planning, prioriteitstelling, evaluatie en controle zijn no dig, alsmede een krachtiger en effectiever leiding. KADUNA Jonge Nige- rianen die teleurgesteld zijn over de corruptie en armoede in hun land zoe ken steeds vaker hun toe vlucht tot fundamentalis tische islamitische bewe gingen. Een afkeer van het Westen, dat zij de schuld geven van de el lende op het Afrikaanse continent, is vaak hun drijfveer. De islam is de snelst groeien de godsdienst in Afrika. In Nigeria is die uitbreiding goed te merken, omdat er vaak spanningen uit voortkomen tussen de christelijke bevol kingsgroep in het zuiden en de islamitische bevolking van het noorden. De fundamenta listische islamieten in Nigeria laten niet alleen van zich ho ren binnen de eigen groep van geloofsgenoten, maar ook daarbuiten, omdat ze probe ren christenen te bekeren. De noordelijke stad Kaduna is een centrum van de islam in Nigeria. De fundamentalisti sche sheik Abubakar Gumi trekt er volgelingen aan uit de wijde omgeving en het bui tenland. Ze worden er opge leid om in landen als Ghana, Cameroun of Benin bekeer lingen te winnen voor de is lam. Gumi heeft een weke lijks radioprogramma dat in grote delen van West-Afrika is te ontvangen. Het is mede aan deze moderne communi catiemiddelen te danken dat het islamitisch fundamentalis me in Afrika terrein blijkt te winnen, van Egypte in het noorden, tot Nigeria in het westen en Zanzibar in het oosten. Botsing De fundamentalisten komen met de rigide eisen die ze aan gelovigen stellen niet alleen in botsing met de wereldlijke overheid, maar ook met de gematigde moslimleiders, die volgens de fundamentalisten de verderfelijke invloed heb ben ondergaan van westerse kolonialistische waarden. Strijd tegen westerse waarden staat bij veel Nigeriaanse fun damentalisten, net als elders, centraal. „Zolang wij de wes terse instituten niet vernie tigd hebben en al hun nega tieve invloeden die onze cul tuur teisteren niet hebben uit geschakeld, zullen we blijven zitten met corruptie, sociale decadentie en honger", zei Muhammewd Tawfiq Ladan, secretaris van de Islamitische Studentenvereniging van Ni geria. Mensen als Ladan en de gees telijk leidsman Gumi zien in het islamitisch fundamentalis me de remedie tegen stam mentegenstellingen, regiona lisme, corruptie en misdaad. Veel islamieten wijzen erop dat de islam zijn gunstige in vloed al heeft bewezen door dat in het noorden van Nige ria de misdaad veel geringer is dan in het christelijke zui den. Inderdaad tonen statis tieken aan dat in het islamiti sche noorden, waar ongeveer de helft van de 100 miljoen Nigerianen woont, de mis daadcijfers lager zijn dan in de rest van het land. Of dat aan religieuze omstandighe den ligt is echter een tweede. De hoofdstad Lagos ligt in het christelijke zuiden, en levert als grote stad een belangrijke bijdrage aan de totale omvang van de misdaad. Arabische landen als Saudi- Arabie en Libië verlenen steun aan de islam in Afrika, waarbij geen speciale voor keur uitgaat naar fundamen talisten. De fundamentalisti sche islamieten in Nigeria zeggen zich vooral te laten in spireren door de Iraanse revo lutie van 1979. „In de Iraanse revolutie vinden wij inspira tie", zei Ladan. De islamitische geleerde Bas- hir Ikara, die als gematigd be kend staat, beweert dat onder fundamentalisten geluiden opgaan om het islamitische deel van Nigeria zonodig af te splitsen en er een zelfstandige staat van te maken. Hij is do cent in de noordelijke stad Zaria waar zich al sinds meer dan een eeuw confrontaties voordoen tussen christenen J.--*' In Kaduna zijn regelmatig godsdienstonlusten. Niet zelden worden daarbij kerken in de brand ge stoken. Dat gebeurde bijvoorbeeld met de Igbala Apostolische Kerk. Na de brand stonden er alleen no geblakerde muren en islamieten. Het gebeurt rpet zekere regelmaat dat de twee geloofsgroepen over en weer kerken en moskeeen in brand steken. Zaria werd 150 jaar geleden frontlijn tussen de twee gods diensten en de vrede is er nog jaar met ongeveer 50 procent niet bereikt. Voorlopig lijkt de tot 149 miljoen gelovigen. Als islam in het voordeel. Het aantal islamieten in Afrika ten zuiden van de Sahara groeide volgens sommige bronnen in de afgelopen tien die cijfers kloppen wonen in het zuidelijk deel van Afri ka meer islamieten dan in het Midden-Oosten. MICHELLE FAUL Missionaris vermoord ROME De Colombiaanse missionaris Ariel Granada (50) is vrijdag in Mozambique vermoord. Dit is meegedeeld door missie-kringen in Rome, die rebellen verantwoordelijk houden voor de moord. Een andere missionaris, de Portu gees José Martin da Rocha, raakte gewond tijdens de aan slag op de auto waarin de twee geestelijken zich bevon den. Een religieuze bleef on gedeerd. Missionarissen en andere buitenlanders lopen veel risico in Mozambique door het optreden van guer rillastrijders van Renamo, groepen plunderaars en deser terende soldaten. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Vroomshoop drs. F. de Vries te Emmen. Aangenomen naar Eibergen-Rekken drs. C.P.M. Verrips te Garrelsweer. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Kerkwerve H. Korving te Veenendaal (Pnlelkerk). Baptisten Gemeenten Bedankt voor Doetlnchem J.M. Zijl stra te Kampen. Vrijgemaakte kerken groeien ZWOLLE Het aantal leden van de Gerefor meerde Kerken Vrijge maakt groeide het afgelo pen jaar met 1.469 tot 115.589 leden. Hiermee blijven de Vrijgemaakten qua grootte de derde protestantse kerk in Ne derland. Dit blijkt uit het jaaroverzicht dat deze kerken hebben uitgege- Ook in 1990 vond de groei vooral van binnenuit plaats: de natuurlijke groei was 1.672, terwijl 555 mensen zich bij deze kerk voegden en 695 zich onttrokken. Het meren deel van de kerkverlaters en de nieuwkomers is respectie velijk vertrokken naar en af komstig uit de Gereformeerde Kerken in Nederland. Het jaar 1990 stond in de vrij gemaakte kerken in het teken van de theoloog K. Schilder (1890-1952), die in 1944 aan de wieg van het kerkgenoot schap stond. Dr. W.G. de Vries betrekt in zijn jaarover zicht de polemiserende hou ding van Schilder ook op deze tijd. „De wereld staat in brand, en het syncretisme, de vermenging van alle gods- diensten, rukt op. Zouden wij dan de geestelijke wapens neerleggen vanwege 'de nood' van de tijd? Integendeel, de grootste nood ligt juist in het niet meer gebruiken van de 'geestelijke wapenrusting', die Gods Woord ons reikt. Daar om kon Schilder indertijd zeggen: Wie niet polemiseert, is niet bekeerd." In 1990 kregen de relaties met andere kerken veel aandacht. De synode behandelde de schuldbelijdenis van de Gere formeerde Kerken in Neder land over de gebeurtenissen die in 1944 leidden tot de Vrijmaking. Zij was van me ning dat hierin een „schuld bekentenis aan de Heer van de kerk" ontbrak. De schuld belijdenis leverde daarom geen „wezenlijke bijdrage aan het helen van de breuk". Weinig Indonesische animo voor pelgrimage JAKARTA De belangstel ling van Indonesiërs om deel te nemen aan de jaarlijkse pelgrimage naar Mecca (de Hadj) is in vergelijking met vorig jaar aanzienlijk terugge lopen. Volgens de Indonesi sche autoriteiten is de oorlog in de Golf de oorzaak van de mindere belangstelling. Geïnteresseerden konden zich inschrijven voor de pelgrima ge Ruim 22.000 Indonesiërs zullen in juni de maand van de Hadj de tocht naar de heilige stad Mecca in Saudi Arabië maken. Vorig jaar wa ren dat er nog ruim 66.000. Indonesië is het land met de meeste islamitische inwoners ter wereld; ongeveer 90 pro cent van de 180 miljoen zielen tellende bevolking is moslim. Irak heeft al verklaard naar aanleiding van de Golfoorlog de pelgrimage naar Mecca te boycotten. Baghdad heeft de moslims in andere landen op geroepen hetzelfde te doen om „te protesteren tegen de Amerikaans-Atlantische mili taire aanwezigheid op de hei lige grond" van Saudi-Arabië. Stille Omgang - In de nacht van 16 op 17 maart wordt weer een Stille Omgang ge houden. De algemene intentie luidt dit jaar „Dat het lawaai verstomt en God te horen is". Het Gezelschap De Stille Om gang, afdeling Voorburg, or ganiseert weer een busreis naar Amsterdam. Vertrek vanaf de Kerk OLVr Tenhe melopneming, Laan van N.O. Einde 3, Voorburg waar om 22.30 uur het Lof begint. Om 23.15 uur vertrek per bus naar Amsterdam en om kwart over twaalf op het Spui begin van de Stille Omgang. Om half twee wordt de tocht afgeslo ten met een H. Mis in de ka pel aan het Begijnhof aan het Deelnemerskaarten zijn ver krijgbaar a 16,50, voor jon geren tot 16 jaar 8,25. Kaar ten zijn te bestellen door overschrijving van 17,25 op giro 4455534 ten natae van Gezelschap van den Stillen Omgang, afdeling Voorburg, Heeswijkstraat 122, Voorburg. De overschrijving moet uiter lijk 11 maart binnen zijn. In schrijvingen na die datum kunnen niet meer in behan deling worden genomen. Kaarten zijn ook voor 11 maart af te halen op een groot aantal adressen in Rijswijk, Den Haag en Voorburg. In lichtingen tel: 070 386 41 04. Na afloop zullen de bede vaartgangers uit Voorburg zo wel als die uit Den Haag en Rijswijk zoveel mogelijk bij hun parochiekerk worden af- Kritiek De Duitse bis schop Karl Lehmann, voorzit ter van de rooms-katholieke bisschoppenconferentie, vindt dat zijn regering veel te wei nig doet voor de voormalige DDR. Ze is 'traag en klein geestig' in haar pogingen om de economie in de nieuwe deelstaten op gang te krijgen. Nog niet zo lang geleden be stond er alom enthousiasme over de herwonnen vrijheid in het oosten van Duitsland, aldus Lehmann. De politieke bereidheid om de nieuwe deelstaten te hulp te komen, was enorm. Maar inmiddels is men 'moe en slap' geworden. De situatie is volgens de bis schop zelfs 'erbarmelijk'. Herkansing voor Suriname KAN de klok nog worden teruggedraaid? Kunnen ï|es land en Suriname het proces van dekolonisatie samefeinj een keer overdoen, en dit keer goed? Premier Lubb»er< enkele andere bewindslieden in Den Haag menen vaf0^ Zij vinden dat ons land zich opnieuw over Surinam'^ moeten ontfermen door de vorming van een 'Gemei jjj van de ouderwets degelijke soort'. Den Haag zou d j hoofdlijnen van het economisch beleid, de defensiepo m en wellicht ook het buitenlands beleid van Suriname kuerl NEDERLAND zou tevens een vinger in de pap krijge£ de rechtspraak en de bestrijding van de criminaliteifM laatste betekent in Suriname vooral een keihard gevecl^ de drugsmaffia, die de voormalige kolonie volledig ij greep dreigt te krijgen en die Nederland als voornaams} zetgebied heeft. Het is mede Nederlands eigen belang oj ramaribo uit de klauwen te redden van de drugsbaroi van wie er zich niet weinig in de hofhouding van sterks Desi Bouterse bevinden. ten TEVENS is het Nederlands eigenbelang dat de talloze e namers die hier te lande een probleemgroep dreigen teran den, een nieuw nationaal perspectief wordt geboden hoofdmotief van de Haagse ministersgroep is evenwel van egoïstisch-Nederlandse aard. Suriname is een uitzijn ze poel van ellende. Corruptie en zwarte markt vierjjgS hoogtij, raciale tegenstellingen worden aangescherpt ii hi vernietigende pseudo-burgeroorlog. Een patserige machtswellusteling die zich 'bevelhJ laat noemen maakt met een paar stengun-zwaaiende pi nen de dienst uit. Hij vervangt naar believen de ene graatloze en volstrekt incompetente burgerregering do andere. Wie deze Augiasstal wil uitmesten, doet dat n leen omdat hij er zelf baat bij heeft. DeN HAAG mag zich inderdaad een beetje schuldig v Vijftien jaar geleden heeft ons land doodsbang als d( ste koloniale mogendheid ter wereld de geschiedenis gaan Suriname wat al te overhaast de onafhankelij ingeschopt. Inmiddels moge duidelijk zijn dat Paran daar volstrekt niet klaar voor was, anders was het ni zo'n puinhoop geworden. Dat Nederland in dit stadium een helpende hand k moet bieden is eveneens zonneklaar. Maar het is onz daarvoor een volstrekt achterhaalde, neokoloniale coni tie te kiezen. Hoe een kabinet dat zijn eigen tussënbalan eens in evenwicht weet te krijgen, denkt gedurende la tijd een Zuidamerikaans wespennest 'erbij' te kunnen ren is een raadsel. LOS daarvan zullen de nationalistische Surinaamse m ren nimmer akkoord gaan met inlevering van de soeve teit van hun land en een nieuw tijdperk van Nederland: ra tele. Voor de eerste keer zouden ze daarmee dan hebben. De geschiedenis geeft nu eenmaal geen herkai Brieven graag kort jn duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon stukken te bekorten Golfoorlog (11) Ik erger me in toenemende mate aan de vredesdemonstra ties van de laatste tijd. Zater dagmiddag trok er weer zo'n demonstratie door Den Haag, waarin spandoeken werden meegetorst met teksten als „Olie van Kuwayt is geen oor log waard". Vredesdemon- stranten/activisten geven al tijd al heel snel de VS (en daarmee de gehele alliantie) de schuld van het oorlogsge weld. Men gaat er gemakkelijk aan voorbij dat niet de VS, maar Irak de agressor is die deze oorlog heeft doen ont staan. Irak lijfde Kuwayt in, waarna de VS (en andere) zes maanden lang vreedzame po gingen hebben gedaan Irak tot andere gedachten te brengen. Helaas: Saddam Husayn is halsstarriger gebleken dan men aanvankelijk had ver moed en er bleek geen andere weg dan die van het geweld om Kuwayt te bevrijden. Wie dat verwerpelijk vindt moet zich heel goed realiseren pa vrijuit kan worden gede monstreerd. In '44 en '45 wa ren het namelijk ook allereerst de Amerikanen die zich heb ben ingespannen om de agres sor te verdrijven. Niemand in bezet gebied vond toen de prijs (onder meer bestaand uit aan houdende bombardementier Duitse steden) te hoog. Inh A. van Westing, o\ LEIDSCHENDAM. Londenaren Na het lezen van Rogel mons column 'Softies', v<»(. me wel lichtelijk gedisclC neerd! Als geboren en geil Londenaar kan ik niet gel) dat 'Southerners' zich zo I gewonnen geven bij een tf" sneeuw. Wel dat ze zich! nuchter opstellen tegen het openbaar vervoer dat jlij in de problemen komt e0r wegen die onberijdbaar Het gemak waarmee ambf ren hier in Den Haag vif° men, is mij in Engeland'^r bekend. Hier wordt geschadi daar wordt dan thee gecHo ken, en men neemt een lL trein om de drukte te ol. pen. Wat betreft onze F dunk van onszelf, daar I men geen Engelse voor teïn Ik voel me heerlijk thufen Den Haag! Ik zou meneert mons willen vragen ofll weet wie Londenaren ei}, lijk zijn? Zovelen komen"5 het noorden, Schotland, W) Ierland, West-Indies, lij China, Pakistan enz. enz. ps schien ben ik zelf niet ge' 'echte' Londenaar |er P Hoeberichts-Mclntosh, rl; DEN HAAG. n Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon 071-122 244 Postadres Postbus 112300 AA Leiden Abonnee service Telefoon 071 - 313 677 van ma. t/m vr van 8.30 tot 17 00 uur. r~ Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248. |LF van ma. t/m vr van 18.00 tot 19 00 u op za. van 14 00 tot 15.00 uil Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling Bij betaling per acceptgirokai per maand f 25,70 per maand 26 per kwartaal f. 76,60 per kwartaal f 78 per jaar f. 294,30 per jaar f. 299 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk I 070 - 3902 702 Y Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2