ZekUe (Sowuvnt 100. Kabinet rondt tussenbalans af tw66 bfittsnhaten, één bctslsn. 2 3 4 5 7 9 11 12 I Aanvoer groenten aanzienlijk gedaald I Aanvoer groenten aanzienlijk gedaald Kettingbotsingen door dichte mist YS gaan door met voorbereidingen voor grondoorlog (G )nderzoek naar gevolgen hongerwinter 1944-1945 Schokkend 14 Dagen Gratis CeidócSomotit pag| de sell lijfde Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. 34 miifc Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, chef-redacteur: GJ. Onvlee. lats. 1 li ziji in d< Dinsdag 19 februari 1991 82ste jaargang no. 24960 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND HET WEER Vannacht opklaringen, hier en daar mistbanken, weinig wind en een minimumtemperatuur van ongeveer min 4 graden. Overdag perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Óverwegend matige zuidelijke wind. '«D *0 r/M X* orden irik zi rivalii trlem. g e fini e mai Shar vurmi n de Dok in eefel. jl de me teli! 1 atle ifERDAM De directie het Tropenmuseum in ir^rdam heeft de tentoon- 'Tijgertapijten uit Ti- a [isteren onverwacht ge- omdat in de tapijten een motten is aangetroffen, maart zal de tentoonstel- vanaf 9 februari was motvrij worden hero- Hoe de motten in de ta- zijn gekomen is een De tapijten komen uit and waar ze een tournee isea achter de rug heb- Voorafgaand aan deze ;e zijn de tapijten tegen itten behandeld. Dat zal nieuw gebeuren.; DEN HAAG De huidi ge vorstperiode is er de oorzaak van dat de totale aanvoer van wintergroen ten aan de Nederlandse veilingen aanzienlijk is gedaald. Gevolg daarvan is, dat de prijzen sterk zijn gestegen. Sommige pro- dukten zijn wel vijf keer duurder dan normaal. Een uitzondering daarop vormt witlof. Die groente is volop verkrijgbaar, laag in prijs en biedt de consu ment een goed alternatief. „De prei, die nu nog op het veld staat, kan niet worden ge oogst, omdat de grond nog be vroren is. Spruiten kunnen wel worden geplukt, maar slechts gedurende een paar uur per dag als de vorst eruit is", aldus bedrijfsleider Th. Jasperse van veiling Zuid- Holland Zuid in Barendrecht. Van hoge kwaliteit zijn de spruiten waarvan de aan voer nu weer enigszins op gang komt veelal niet. Veel spruiten zijn kapotgevroren. Naar schatting is dertig tot veertig procent ervan nog oog- stbaar. De aanvoer van boe renkool is volgens Jasperse ge ring omdat daar in verband met de slechte prijsvorming vorige jaren maar weinig van is geteeld. Wat er aan boeren kool was is inmiddels geoogst. De aandacht wordt nu meer gevestigd op de bewaarkool, die versneld wordt geruimd tegen forse prijzen. Bij de typische glastuinbouw veiling Westland West in Poeldijk ligt het accent mo menteel op de sla en radijs. De prijsvorming daarvan is vol gens directiesecretaris A. Kos ter goed te noemen. De aan voer van overige glastuin- bouwprodukten komt welis waar op gang, maar is niet van betekenis voor half maart. Het gaat dan om tomaten, paprika en komkommers. hetgeen geen alternatieven zijn voor de winterkost die de consument nu in blik of diepvries moet zoeken. Grootwinkelbedrijven als Al- bert Heijn zoeken hun heil weliswaar in het buitenland, maar volgens Jasperse is er in heel Europa sprake van schaarste en dat zal voorlopig ook wat de bewaarproduk- ten betreft wel zo blijven. GORKUM/BREDA Op de A-27 tussen Gorkum en Breda hebben zich vanmorgen in dichte mist vanaf negen uur een flink aantal kettingbotsingen voorgedaan. Bij vijftien onge lukken zijn ten minste vijftig auto's betrokken. Er zouden enkele gewonden zijn gevallen, aldus de meldkamer van de rijkspolitie in Driebergen en de rijkspolitie te Breda op het eind van de morgen. De eerste botsing deed zich voor op de rijbaan richting Gorkum. Het zicht bedroeg 5 tot 25 meter. De politie van Breda was juist begonnen via de lokale omroe pen het publiek te waarschuwen voor de mist. De botsingen vonden plaats ter hoogte van Werkendam, Hank en Raams- donkveer, verspreid over een lengte van enkele honderden meters tot een paar kilometer, aldus de meldkamer in Drie bergen. slacl zijn in di i had ia:>stn a tiet n he minu i DEN HAAG Het kabinet heeft afgelo pen nacht onverwacht toch de besprekingen over de tussenbalans afgerond. Premier Lubbers en minister Kok van financiën wilden er echter geen enkele mededeling over doen. Ze hebben een groot deel van de nacht doorgewerkt om nog enkele onderge schikte problemen op te lossen. De overige ministers hadden daar voor toestemming ge geven. De verwachting is dat de regeringsfracties van CDA en PvdA niet op voorhand akkoord zullen gaan met alle voorstellen in de tus senbalans. Er worden pro blemen verwacht over een aantal belastingmaatrege len, waar het CDA tegen is, en de tariefsverhoging van het openbaar vervoer, die voor de PvdA te hoog is. De fracties zullen tij dens het debat in de Tweede Kamer, volgende week woensdag en don derdag, met eigen voor stellen op deze punten ko men. Het kabinet wilde echter, op voorstel van Lubbers en Kok, niet lan ger meer wachten op overeenstemming tussen de fracties en besloot tot een confrontatie in de Ka- Volgens ingewijden stelt het kabinet op initiatief van de PvdA voor de ren te op spaartegoeden boven de 500 gulden te belasten (nu 1000 gulden). Aanvan kelijk was een grens van 200 gulden genoemd, maar zowel PvdA als CDA von den dat daardoor vooral de kleine spaarder werd ge troffen. De aftrek van rente op consumptieve kredieten (o.a. persoonlij ke leningen) wordt ook beperkt, maar op dit mo ment is nog niet bekend tot welk bedrag. Fractievoorzitter Brink man van het CDA vindt dat deze rente volledig af trekbaar moet blijven. „Een aantal problemen wordt op verzoek van de PvdA opgelost door indi recte belastingeverhoging: hogere accijns op benzine en een hoger huurwaarde- forfait. Wij hebben dus twee keer toegegeven, maar nu is het mooi ge weest. Het moet een keer ophouden", zei hij gister avond tijdens een campag nebijeenkomst van zijn partij in Zutphen. Brinkman vindt dat met verdere ingrepen moet worden gewacht op het advies van de commissie- Stevens over verdere ver eenvoudiging van het be lastingstelsel. Overigens is ook voorzitter prof. Ste vens tegen deze belasting maatregelen. Hij verwacht een kapitaalvlucht naar het buitenland. „Een paar jaar geleden is besloten de rente van spaartegoeden tot duizend gulden niet te belasten. Dat heeft een gunstig effect gehad op de economie", aldus Stevens. Pagina 3: PvdA tegen hoger tarief bus en trein irgemeester Ter Aar zegt lidmaatschap van CDA op TER AAR Burgemeester P. Verhoef van Ter Aar heeft zijn lidmaatschap van het CDA opgezegd uit teleurstelling over de opstelling van zijn partij in de Golfoorlog. Verhoef kondigt zijn vertrek uit de partij aan in het partijblad CD/Actueel. „Mijn be sluit is het resultaat van een wekenlange worsteling over de ont wikkelingen in het Midden-Oosten. Het besluit van het CDA en de voortrekkersfunctie van Hans van den Broek om in te stem men met een gewapend ingrijpen en mee te doen aan de VS- coalitie gaven de doorslag", aldus Verhoef in het partijblad. De burgemeester vindt dat het embargo tegen Irak langer had moeten worden volgehouden. Het uittreden uit de partij heeft geen gevolgen voor zijn functie. Verhoef is benoemd door de Kroon. A. Otto, fractievoorzitter van het CDA in de gemeente raad: „Ik kende de houding van Verhoef. Ik wist niet dat dit deze consequentie zou hebben". Amerikaanse mariniers van de Eerste Divisie marcheren in Saudi-A IRAK MOET SNEL REAGEREN OP SOVJETVOORSTEL WASHINGTON/MOS KOU President Bush van de Verenigde Staten heeft kennis genomen van de inhoud van het vredes voorstel van de Sovjetunie aan Irak, maar heeft toch opdracht gegeven door te gaan met de voorbereidin gen voor een landoffen- sief in het Golfgebied. Dat heeft Witte-Huiswoord- voerder Fitzwater gisteren Een Britse militair neemt deel aan een oefening in de Saudische woestijn in het gebruik van de bajonet. foto: afp Sovjetleider Gorbatsjov deed zijn voorstel voor een vreed zaam einde aan de oorlog gis teren tijdens gesprekken met de Iraakse minister van bui tenlandse Tareq Aziz in Mos kou. Irak zou volgens het Franse dagblad Le Monde maximaal 36 uur de tijd heb ben gekregen te antwoorden. Aanvankelijk had Gorbatsjov om tien dagen gevraagd, maar Washington wees dat af om te voorkomen dat Irak er in slaagt tijd te rekken. Volgens welingelichte kringen heeft het voorstel overigens weinig kans van slagen. Waarnemers menen dat als Baghdad niet snel overgaat tot de onvoorwaardelijke ontrui ming van Kuwayt, één van de eisen uit het plan, een grond oorlog niet lang meer op zich zal laten wachten. De geal lieerde strijdkrachten in Sau- di-Arabië en de Perzische Golf staan inmiddels klaar voor de strijd. 'Het Westduitse blad Bild zegt te hebben vernomen dat het vredesplan uit vier punten be staat. Irak trekt zich onvoor waardelijk terug uit Kuwayt, de Sovjetunie stelt zich garant voor staatskundige structuur en grenzen van Irak, Moskou zal zich verzetten tegen alle sancties tegen Irak en een eventuele vervolging van Sad dam Husayn en over alle an dere zaken, waaronder de Palestijnse kwestie, zou moeten worden gesproken. Tareq Aziz is van Moskou naar Teheran doorgereisd waar hij vanochtend een gesprek zou hebben met de Iraanse presi dent Rafsanjani. Daarna reist hij door naar Baghdad. Pagina 5: EG-ministers be spreken na-oorlogse vrede sorde 16 PAGINA'S Arafat zoekt steun bij Wereldraad Kamer zet eerste stap in reorganisatie politie IRA: slachtoffers aanslag te wijten aan laksheid politie Weet Bush waar hij eindigt? Meer aandacht voor glasbakken Str eekmuziek school uit financiële problemen De Stalen Band maakt 50 jaar muziek in strikt danstempo Chauffeurs Van der Luyt: „We worden als oud vuil behandeld" Kostbare schatten van «jt Venetië naar Amsterdam IV GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3 BUITENLAND 4 GOLFOORLOG 5 ECONOMIE 7 LEIDEN EN OMGEVING9 t/m 12 SPORT13 KUNST/RTV14 RADIO- EN TV-PROGR 15 WEER/PUZZEL/MENU15 (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGEEU Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 ADVERTENTIE Pearlemaaktx'n wereldnaam waar. Tegen inlevering van deze bon nde (geldig t/m 30 maart 1991) ltse ,De gratjS jjrj| js bestemd voor «In dè gratis bril gaan normale, V8 dezelfde persoon die ook de eerste blanke glazen in dezelfde sterkte (betaalde) bril gaat dragen als in de eerste (betaalde) bril Het montuur van de bril die u wel Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, tUfl betaalt mag niet goed- mm anti-kras, kleur, enzdan geldt een d- mm anti-kras, kleur Ur/Êni r - Het montuur van de Jb Geen andere kor- )ell0 gratis bril komt uit de ÊmjTVUmtL tingen te zelfder tijd. collectie monturen met OPTICIENS OP beide bnllen 1 laar het rode driehoekje tin 1 IliM f fff TH garantie Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t o. C&A) Alphen a/d Rijn, ~l van Mandersloostr. 9 (t.o. C&A) IJsbreker De dooi mag stevig hebben ingezet, in een zijtak van het Twente-kanaal bij Enschede moest giste ren ijsbreker Spitsbergen nog wel een keer in actie komen. foto: anp «STERDAM Heeft hongerwinter in de eede Wereldoorlog ge lgen gehad voor de ge- idheid van toen gebo- i meisjes en voor hun komelingen? Over die ïag buigen zich momen- ïl twee epidemiologen het Amsterdamse Academisch Medisch Cen trum. Zij zijn erin geslaagd alle 1.100 vrouwen op te sporen die ge boren zijn tussen augustus 1944 en juli 1945, in het voormalige Wilhelmina Gasthuis. Zeven honderd van hen zijn uitge breid ondervraagd. Het is voor het eerst dat de gevolgen van bewaard zijn gebleven en om dat direct na de bevrijding di- derzocht. Eerder is dat wel ge- reet een „optimale herstelpe- daan bij jongens. riode" begon Centraal staat dus de vraag welke effecten er op lange ter mijn zijn na een relatief korte periode van ondervoeding. De zijn ondervraagd over de omstandigheden waar in ze het levenslicht zagen, hun gezondheidstoestand hongerwinter is daarvoor bij de jaren heen, het verloop van uitstek geschikt, menen de on- hun eventuele zwangerschap- derzqekers, omdat er uit die tijd veel medische gegevens onderzoekers ten. willen weten of de kinderen blijvende gevolgen dragen van de hongerwinter. Maar ook belangrijk is de vraag of er pe riodes zijn aan te wijzen waar in de ongeboren vrucht extra gevoelig is voor invloeden van buitenaf. Het onderzoek gaat twee jaar duren, maar de eerste resulta ten zijn dit najaar te verwach- Hevige explosie bij voormalige abortuskliniek EINDHOVEN Een hevige explosie heeft vanmorgen vroeg grote schade aangericht aan een Eindhovens pand waarin tot voor kort een abor tuskliniek was gevestigd. De politie houdt rekening met op zet. Door de explosie is ook in de omgeving van het pand een aanzienlijke schade ontstaan. Tot een afstand van enkele tientallen meters sneuvelden ruiten. Ook geparkeerde auto's liepen schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In het pand was tot eind vorig jaar een kliniek gevestigd van Stimezo. De abortuskliniek is onlangs verhuisd naar een ander onderkomen. Het betref fende huis wordt nu bewoond door mensen die niets te ma ken hebben met Stimezo, aldus een woordvoerder van de poli tie. Buschauffeurs in de fout DEN HAAG De rijksver keersinspectie van het ministe rie van verkeer en waterstaat heeft tegen 60 chauffeurs van internationale busondernemin gen die afgelopen weekeinde terugkeerden uit wintersport gebieden, proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de rijtijden wet. Van hen kre gen 29 een rijverbod opgelegd wegens de ernst van de over treding. In totaal werden 156 bussen gecontroleerd. Het aan tal geconstateerde overtredin gen was aanzienlijk hoger dan bij een vorige controle: 38 pro cent nu tegen 10 procent toen. De overtredingen hadden gro tendeels betrekking op te korte rusttijden en te lange rijtijden. „Als wij alleen afgaan op de meldingen die bij ons binnenkomen, ontstaat er een vertekend beeld". Dat zegt de afdeling seismologie van het KNMI in De Bilt, die daarom zelf een enquête gaat houden onder de bevolking van Zuidoost-Drente. Dat ge bied werd vorige week immers opgeschrikt door een lichte aardschok. In Purmerend is zo'n onder zoek destijds een groot succes geworden als een methode om de plaats van de oorsprong zo duide lijk mogelijk vast te stellen. Iets dergelijks doet de Leidse Courant trouwens dagelijks. Brengt vaak schokkend nieuws met niet alleen meldingen die binnenkomen, maar ook met gedegen onderzoek naar de oorsprong. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 aam: Voorl.: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 (Lo) Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1