©oma/nt ►100 anslagen in art Londen 8 VS-schepen lopen op zeemijnen WWDA 2 3 5 6 9 lontane actie bij ansportbedrijf Oegstgeest m GEMENGDE SLA EN RUNDERTARTAAR Invullen fieldde Sotnotit KABINET WORSTELT MET TUSSENBALANS Israëlische liegen over officieren smeergeld 14 Dagen Gratis Maandag 18 februari 1991 82ste jaargang no. 24959 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071 - 122 244, fax 071 - 134 941 t.b.v. redactie. Directeur-hoofdredacteur: f.J. Hallewas, chef-redacteur: G.J. Onvlee. Vannnacht en morgenochtend op veel plaatsen mist. Mini mumtemperatuur van iets bo ven nul aan zee tot min 5 plaatselijk in het binnenland. Overdag droog weer met wol kenvelden en een middagtem- peratuur van ongeveer 3 gra den. Zwakke veranderlijke wind. De 13-jarige Malika Bei- Leiden is dit weekeinde door noxydevergiftiging om het le- tomen. Haar 20-jarige zus ligt AZL, maar verkeert volgens 'oordvoerder D. Graveland levensgevaar. meisjes werden zaterdagoch- or een 9-jarig zusje aangetrof- een kamer van een woning Corellistraat. Een butagaska- in de buurt van de kamer is de oorzaak van de vergif- 'e oudste van de twee meisjes t dichtst bij de deur die op stond en bleef daardoor in Relus ter Beek Ter Beek keert terug DEN HAAG De zieke minister Ter Beek (defensie) keert hoogstwaarschijn lijk binnen enkele weken terug op zijn post. Medische onderzoeken naar aanlei ding van hartklachten hebben vorige week een redelijk positief resultaat opge leverd. Voorlopig blijft minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) Ter Beek vervangen. Ter Beek is nu anderhalve week thuis. Aanvankelijk werd Pronk aangewezen als vervanger voor enkele dagen. Maar toen duidelijk werd dat Ter Beek weieens langer zou kunnen wegblij ven, ging de PvdA uitkijken naar een an dere waarnemer. Daarvan is de partij nu afgestapt. Niet bekend is wanneer Ter Beek terugkeert. De vraag is nu of hij de publikatie kan meemaken van de Defen sienota, waarin de reorganisatie van de foto. dijkstra krijgsmacht wordt aangekondigd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet is van daag bijeen gekomen om de 'tussen balans' af te maken. Dat zou moeten gebeuren op basis van een eindvoor stel van premier Lubbers en minis ter van financiën Kok. Maar rond elf uur vanmorgen - een uur nadat de ministerraad was begonnen - lag er nog geen kant en klaar plan op tafel. De CDA-bewindslieden heb ben grote moeite met het belasting plan van Kok en met de hoge kosten van het openbaar vervoer en het au torijden. Volgens het CDA is nog steeds niet duidelijk wat nu precies de effecten voor de koopkracht van de burgers zijn. Daarnaast vindt het CDA het niet verstandig om zowel het lenen als het sparen aan te pak ken. Het pakket bezuinigingsmaat regelen voor de komende vier jaar moet ongeveer 17 miljard gulden op leveren. De ministerraad van van daag is nodig omdat de bewindslie den er zaterdag tegen de verwach ting in nog niet uitkwamen. Deson danks toonden de meeste ministers zich in het weekeinde optimistisch. Zij zeiden dat de politieke menings verschillen van tafel zijn en dat het „slechts" om de invulling van de cij fers zou gaan. Wat Tweede-Kamer voorzitter Deetman betreft kan er volgende week woensdag en don derdag over de tussenbalans worden gedebatteerd. Dat heeft hij al afge sproken met de financiële specialis ten van de fracties. Deetman wil dat het debat v'o'or de Statenverkiezin gen van 6 maart wordt gehouden omdat de kiezer recht heeft op „hel derheid en duidelijkheid". Minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king heeft zijn bezoek aan Genève, dat voor vandaag en morgen ge pland stond afgezegd in verband met de extra vergadering van de minis terraad over de tussenbalans. Pronk zou in Genève gesprekken voeren met verscheidene organisaties van de Verenigde Naties. Bovendien zou hij met het Internationale Rode Kruis en het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen praten over de opvang van burgerslachtoffers van de Golfoorlog. Pagina 3: Nu al forse kritiek op plannen tussenbalans [(Van onze correspondent Roger Simons) .ONDEN Bij een iware explosie in het jrukke Victoria Sta- mma!ion in Londen zijn anmorgen te minste ien dode en ruim der- ;ig gewonden geval- De ontploffing lad plaats tijdens de ichtenspits. De Lon- lense binnenstad ver inderde even later in ien chaos. Alle bovengrondse spoor- wegstations van centraal ninqLonden werden onmiddel- lijk gesloten. Bestuurders van metrotreinen mochten k.) hiet meer stoppen in on dergrondse stations. Ieder een moest Victoria Station verlaten, terwijl binnen politiemensen koortsachtig zochten naar andere, nog niet ontplofte explosieven. Omstreeks halfvijf Engel se tijd had zich toen al een ontploffing voorgedaan in het verlaten Paddington Station, in een ander deel van de Londense binnen stad. Daar werd niemand gewond. Wel ontstond ernstige materiële schade. Volgens commandant George Churchill-Cole man, hoofd van de anti terreurbrigade van Scot land Yard, werden beide explosies veroorzaakt door bommen. Churchill-Cole man had vanmorgen nog geen idee wie de aansla gen had gepleegd. Zij kun nen zowel het werk zijn van de IRA, die tien dagen geleden in Whitehall drie mortiergranaten afvuurde op de ambtswoning van premier Maior, Downing Street 10, als van Arabi sche terroristen. In Victoria Station ont plofte de bom ter hoogte van de toegangen tot de perrons 3 en 4, bestemd voor de electrische treinen die Zuidoost-Londen be dienen. Een krantenwin kel van W.H. Smith. Deze was mudvol met mensen toen de bom ontplofte. De ramen en glazen deuren vlogen weg. Slachtoffers strompelden bloedend en in paniek uit de zaak. Een man was de helft van zijn gezicht kwijt. Er heerste een onbeschrijflijke ver warring. Het treinverkeer zat kompleet in de knel. Verwacht werd dat dit de hele dag zou duren. Boven de grond kwam het tot enorme verkeersopstop pingen. Omdat in Londen de ochtendpiek pas om 10 uur afgelopen is en er elke dag letterlijk miljoenen fo renzen per trein naar de binnenstad komen, werd bij het begin van de nieu we week gesproken van een zwarte maandag". en skiërs len om in lawine <SL IMAYEUH Reddings- ,^kirs hebben gisteren op t aliaanse gedeelte van de Blanc de lichamen ge- n van zeven personen, wie een tweejarig kind. DeP werd op de piste ver- ftéÉfo oor een lawine. „Er zijn _J de sneeuw, misschien wel tien", aldus een Ivoerder van de politie, ngswerkers hebben wei- oop de vermisten levend te vinden. De lawine rol- ngeveer drie kilometer )eneden op een populaire te, 'het Pavilion', op de ninse zijde van de Mont en nam alles mee wat zij ar weg tegenkwam. Geknipt en geschoren luisteren deze mariniers „ergens In het Golfgebied" naar uitleg van hun commandant. foto: reuter Reddingswerkers zijn op zoek naar slachtoffers van de lawine foto: epa RIYAD Twee Ameri kaanse oorlogsbodems zijn vandaag in het noordelij ke deel van de Perzische Golf waarschijnlijk op en kele zeemijnen gelopen. Dat hebben Amerikaanse legerfunctionarissen be kend gemaakt. Volgens hen heeft een explosief onder water een gat in de romp van het landings vaartuig Tripoli heeft ge slagen. De Tripoli heeft mariniers en helikopters aan boord en was na de ontploffing nog in staat op eigen kracht verder te va ren. De Amerikaanse marine maakte geen melding van ge wonden. Het deel van de Golf waar de explosie zich heeft voorgedaan is voor andere ge allieerde vaartuigen gesloten. Ook de kruiser Princeton zou op een mijn zijn gelopen, zo meldden de functionarissen. Over het incident met de Princeton waren nog geen na dere gegevens bekend. De schepen maken onderdeel uit van de vloot die zich in de Perzische Golf hebben gegroe peerd. Het gaat om 31 Ameri kaanse landingsvaartuigen met 30.000 manschappen aan boord voor de Kuwaytse kust. Het gaat volgens de Amerika nen om de grootste landing sinds de Korea-oorlog in 1950. In een poging een landoorlog te voorkomen bezoekt de Iraakse minister van buiten landse zaken Tareq Aziz van daag Moskou, nadat dit week einde al 'de Europese trojka', de ministers van buitenlandse zaken van Luxemburg, Italië en Nederland, in Moskou was. De EG-delegatie constateerde „geen ombuiging van de Sov jet-positie te hebben kunnen constateren". De Franse minister van bui tenlandse zaken, Roland Du mas, verklaarde gisteren dat de anti-Irak coalitie „aan de vooravond van een grondof- fensief voor de bevrijding van Kuwayt" stond. De Verenigde Staten ontkenden echter dat er al een datum was geprikt voor deze operatie. Er zou met een aanval gewacht worden op het resultaat van het overleg van Aziz en de Sovjet-leiders in Moskou. 16 PAWNA'S De Amerikaanse president Bush toont zich onverzettelijk. De Verenigde Staten zullen geen staakt-het-vuren accep- teren. F0T0. AP Chinezen weer in Wereldraad Chauffeurs dreigen met actie in goederenvervoer Washington vreest onder handelingen over terugtrekking EG gaat sancties tegen Sovjetunie opheffen Jenny Arean sympathiek in 'het Huishoud schoolsyndroom' Leids Cabaretfestival vanavond van start Antieke Ijszellers op Braassemermeer Extra geld voor renovatie Slaaghwijk GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 RINNENIAND 3 BUITENLAND4 GOLFOORLOG 5,6 LEIOEN EN OMGEVING 7.8 KUNST/RTV 7 RADIO- EN TV-PROGR 10 WEER/PUZZEL/MENU 10 SPORTr-11 T/M 16 ïn )EN/OEGSTGEEST lij transportonderne- Van der Luyt aan de lemmervaartweg zijn 70 werknemers van gen vroeg spontaan in pjiing gegaan. Zij drei- hun vrachtwagens niddag thuis te hou- als de directie weigert moet te komen aan eisen. Twaalf werk- lers zou te verstaan gegeven naar ander uit te kijken. Ook len de uitbetaalde sa ssen niet stroken met Jemaakte afspraken. verknemers stonden van- (Q[en met spandoeken voor v eblokkeerde bedrijfspoort aandacht te vragen voor zaak. De actie volgt op het ikken van het cao-overleg open zaterdag. Districts- lurder Peter van der Put tel van de FNV is inmiddels naar Oegstgeest vertrokken om te overleggen met de directie. Die wilde vannmorgen geen commentaar geven. Volgens bestuurder B. van Duym van de FNV werden zo wel bond als werknemers ver rast door het dreigende ont slag. „Van der Luyt heeft net een nieuw gebouw laten neer zetten. Zo slecht kan het dus niet met het bedrijf gaan. De onslagdreiging is pure wille keur. Als er al afgeslankt moet worden, dan zonder dreiging en met een sociaal plan". De werknemers zijn al lange tijd ontevreden over het uitbe talen van de lonen. Het trans portbedrijf, dat is gespeciali seerd in het vervoer van bloe men en groenten naar Zwit serland en Groot-Brittannië, zet gedwongen door de rijtij denwetgeving dubbele beman ningen in. Over de beloning werden met de bonden afspra ken gemaakt. De werknemers zeggen nog honderden guldens tegoed te hebben. EN litieman vangt op vrije dag autodief )RSCHOTEN Een Voorschotense politieman heeft er gis- op zijn vrije zondag voor gezorgd dat een autodief kon len aangehouden, De politieman zag een bekende autodief Van Hogendorpstraat uit een auto stappen. Hij waarschuw- in collega's en na kentekenonderzoek bleek de auto, een op 4 februari in Rotterdam te zijn gestolen. De autodief, i9-jarige Voorschonaar, is aangehouden en overgedragen Ie politie van Rotterdam. Stroomafwaarts Alsof hij zich stroomafwaarts willoos laat meedrijven op een met ijsschotsen bezaaide rivier, ergens in Canada, zo moet deze deze kanoër zich ongetwijfeld voelen. Alleen de avonturier zelf weet dat zijn uitzicht niet uit eindeloos besneeuwde oevers bestaat, maar uit de eeuwenoude gevels van Amsterdamse herenhulzen. foto: anp JERUZALEM Acht hooggeplaatste officieren van de Israëlische lucht macht hebben volgens de militaire aanklager, briga de-generaal Amnon Strashnov, gelogen over het ontvangen van smeer geld bij aankopen van Amerikaanse wapens. Strashnov heeft de comman dant van de luchtmacht, gene- raal-majoor Aviahu Bin Nun, gisteren aanbevolen de officie ren te ontslaan. Israëlische politiemensen zijn intussen naar de Verenigde Staten vertrokken waar ze functionarissen van de FBI en het ministerie van justitie zul len ontmoeten om te praten over de Amerikaanse betrok kenheid in de affaire. De Amerikaanse wapenfabrikant General Electric heeft een ei gen intern onderzoek naar de affaire aangekondigd. De luchtmachtofficieren wor den ervan beschuldigd moge lijk in samenwerking met con tractanten van het Ameri kaanse ministerie van defensie tien miljoen dollar (16,5 mil joen gulden) aan steekpennin gen en smeergeld te hebben vergaard bij de aankoop van Amerikaanse wapensystemen. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding 01 Gemengde sla, -sla extra of-witlofsla, 1 /IQ zak 200 gram J.rK/ Rundertartaar, 1 QQ 100 g ®3©®1£9-.L«0*? 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Na maandendenlang balanceren tussen hoop en vrees schijnt het nu toch eindelijk goed te gaan met de 'tussenbalans1. Het is daarbij, naar het lijkt, net zo gegaan als bij dat spelletje van Ron Brandsteder, waar het plaatsen van een poppetje- te-veel-of-te-weinig de boel uit zijn evenwicht kan brengen. Politieke meningsverschillen zijn in elk geval van tafel, meldt de Leidse Courant vandaag. Het gaat nu nog 'slechts1 om de invulling van de cijfers. Voor wie het verdere.lot van tussenbalans ►vil blijven volgen is het ook nog slechts een kwes tie van invullen. Van naam en adres. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 aam: Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) OF BEL: 071-122 244

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1