iobduo ervaart lof in plaats van hoon ïenny Kroeske wil in thlon naar Spelen uoetballerlei 'chel Platini wil andere baan RIJS Michel Platini heeft in Parijs gezegd te overwegen i baan te veranderen. De bondscoach van het Franse voetbal- 31 zei dat hij of meer verantwoordelijkheid wil binnen de nse voetbalbond of dat hij kiest voor een buitenlandse club. blijft wel tot en met het Europees kampioenschap in Zweden aan als bondscoach. hl landen lonken naar WK van 1998 RICH Acht landen hebben zich bij het sluiten van de in- rijvingstermijn bij de FIFA kandidaat gesteld voor de organi- e van de eindfase van de strijd om het wereldkampioenschap tbal in 1998. India, Marokko en Portugal hebben niet eerder organisatie van de eindronde om de wereldtitel gehad. In nkrijk (1938), Brazilië (1950), Chili (1962), Engeland (1966) en itserland (1954) is de finaleronde al eens eerder gehouden. 3ORT CcicUcSomatlt zaterdag 16 februari 1991 pagina 21 fel I' door Frank Werkman Telstar Het is tot dusver slechts een enkeling bekend, maar ik kan er nu niet langer omheen en moet het bekennen: ik ben supporter (geweest) van Telstar. Eigenlijk was ik als bijna geboren IJmuidenaar ooit een fan van Stormvogels, maar nadat de fusiekoorts ook in IJ muiden/Velsen onbedwingbaar had toegeslagen en die club was gedwongen samen te gaan met aartsrivaal VSV moest ik wel. In die tijd heeft men nog even gedacht aan de benaming FC IJmond voor de nieuw te vormen club op sportpark Schoonenberg. Gelukkig dat men die Engelse noodgreep nimmer heeft toegepast. Zou helemaal een crime voor de aanhangers zijn geweest. De naam Telstar, één van de eerste Amerikaanse ruimte- satellieten en als zodanig nog enigszins uit te leggen als symbolisch voor streven naar de hoogste regionen, was trouwens ook slecht gekozen. Ik kan me herinneren dat de toenmalige burgemeester van Velsen zich in die bedrukte dagen van fusie onderhandelingen nogal laatdunkend uitliet over die voorgestelde aanduiding. Het volledig witte tenue (net als Real Madrid) beviel hem wel en hij beval dan ook redelijk goed gemutst een gemeentelijke financiële steun aan. Mede op basis van de veronderstelling dat een aansprekende voetbalclub in Kennemerland de om verstrooing verlegen zittende arbeiders van de Hoogovens zou aanspreken. De zwoegers, tot wie ik me zelf door omstandigheden trouwens ook een half jaar heb mogen rekenen, die een partijtje pillen als welkome afwisseling zouden kunnen beschouwen voor hun vaak dodelijk saaie en vermoeiende ploegendienst. Beleefde de staalfabriek in de jaren zestig en zeventig een bloeiperiode, datzelfde gold voor de fusieclub. Telstar, dat jarenlang met SHS (het latere Holland Sport) knokte voor een plaatsje in de eredivisie, zag snel kans het voetbal walhalla te bereiken. Daarin werd tot eind jaren zeventig met wisselend succes geacteerd tot degradatie naar de eerste divisie volgde. Sinsdien is het stil geworden rond Telstar, dat ik gaandeweg meer uit het oog ben gaan verliezen. Ik zag de ploeg de laatste vijf jaar pak weg een keer of drie spelen en kon er eigenlijk niet meer warm of koud van worden. Deze week trad de club uit Velsen evenwel op opmerkelijke wijze uit de anonimiteit. Niet op sportieve wijze: dat behoef je de laatste jaren nauwelijks meer te zoeken op Schoonenberg, ooit het stadion waar Henk en Cees Groot en Ruud Geels furore maakten. Waar men ook ooit de score op unieke wijze bijhield middels het hijsen van een uit riet gemaakte bal. Met het neerhalen van die paalconstructie, waar soms aan de ene kant wel eens vier en de andere kant drie ballen hingen, verdween ook het laatste restje ambitie kennelijk uit Velsen-zuid. Tot dus deze week. Vanuit Schoonenberg werd het bericht de wereld ingezonden dat trainer Niels Overweg zijn contract voor twee jaar mag verlengen onder een opzienbarende conditie. Als hij volgend jaar na 25 wedstrijden lager staat dan de twaalfde plaats behoudt het bestuur van Telstar zich het recht voor de verbintenis te verbreken. Zie hier de even opmerkelijke als armzalige voorwaarde waarop aan de oever van het Noord zeekanaal tegenwoordig betaald voetbal wordt bedreven. Zou een meerjarenplan van een zich profclub noemende organisatie er poverder kunnen uitzien dan geschilderd toekomstplaatje? Is streven naar de elfde plaats een oogmerk waar de supporters warm voor lopen? Bewijst een trainer die zo'n contract tekent niet eens te meer dat hij aan de zelfkant van zijn vakgebied is beland? Of is het allemaal slechts een goedkope p.r.- stunt? Telstar kreeg tot voor kort steevast het etiket kleurloos' opgeplakt, een kwalifikatie die mij ooit tot diep in het hart raakte. Met deze manoeuvre rond het trainerscontract heeft de fusieclub zich duidelijk enige kleur verschaft. Maar die reikt niet veel verder dan het rood van schaamte. Ik merkte deze week dan ook dat inmiddels ik geen echte supporter meer ben van Telstar. Ik kon me over genoemde monstrueuze domheid niet eens meer boos maken. En Telstar had al zo weinig aanhangers meer over. Michel Platini. foto: afp Bakero invaller in Spaanse selectie MADRID José Maria Bakero van FC Barcelona vervangt de aan zijn rug geblesseerde Rafael Martin Vazquez in de selectie van het Spaanse elftal. Spanje speelt woensdag 20 februari in Parijs de belangrijke kwalificatiewedstrijd voor de eindronde om het EK tegen het nog ongeslagen Frankrijk. De Spaanse se lectie: doel: Zubizarreta (FC Barcelona) en Alblanedo (Sporting Gijon); verdediging: Alcorta (Athletic Bilbao), Nando (FC Barce lona), Juanito (Atletico Madrid), Sanchis (Real Madrid) en Qui- que (Valencia); middenveld: Michel (Real Madrid), Vizcaino (At letico Madrid), Amor, Soler en Goicoechea (allen FC Barcelona); voorhoede: Manolo (Atletico Madrid), Butragueno (Real Madrid), Carlos (Oviedo) en Bakero (Barcelona). Stojkovic herstelt voorspoedig MARSEILLE Volgens Jean Duby, de clubarts van Olympi- que Marseille, bestaat een grote kans dat Dragan Stojkovic voor de kwartfinales in het Europees toernooi voor landskampioenen tegen bekerhouder AC Milan op 6 maart in Milaan weer be schikbaar is. De Joegoslavische middenvelder, die dit seizoen door een gecompliceerde knieblessure nauwelijks heeft kunnen voetballen, hervatte deze week de training. Milla nog steeds boos op Engelsen YAOUNDE Roger Milla, de Afrikaanse voetballer van 1990, heeft voor de televisie van Cameroun zijn weigering niet te voetballen op Wembley tegen Engeland verklaard. Milla vindt dat de Football Association de voetbalbond van zijn land slecht heeft behandeld, in feite voor het hoofd heeft gestoten. De niet meer actieve aanvaller van Cameroun vond dat de Engelse bond Cameroun in feite „bestolen" heeft. „Voor de wedstrijd op Wembley had de voetbalbond tenminste een vergoeding van twee miljoen gulden moeten ontvangen. Toen mij bekend werd dat wij voor veel minder zouden moeten voetballen, heb ik de voorzitter van onze bond aangeraden de wedstrijd af te zeggen". Tony Adams slapend rijk LONDENDe Engelse international Tony Adams mag een de zer dagen wegens goed gedrag de gevangenis verlaten. De ver dediger van Arsenal was veroordeeld wegens drankmisbruik. In de acht weken die hij tot nu achter gesloten deuren doorbracht, verdiende de voorstopper 20.000 pond (ongeveer 70.000 gulden). Op aandrang van zijn ploeggenoten deelde de voetballer gewoon mee in de premies van Arsenal. dus kruipt hij op de wedstrij den achter Geurts. Langeveld herstelt van een crash in de cember, waarbij hij zijn schou der verbrandde. Geurts is de hersenschudding, die hij toen opliep, al weer te boven. Atletiekploeg Dat Geurts een complete atle tiekploeg achter zich heeft staan, is niets bijzonders. Dat is gebruikelijk in de bobsport. De Amerikaanse bob in Altenberg werd gestuurd door Brian Shi- mer met de al legendarische hordenloper Edwin Moses als passagier. Ze eindigden drie plaatsen voor Geurts en Ver- sterre. Het team Geurts is ook nog een masseur rijk. Versterre: „Dat klinkt misschien wat raar, maar het is koud en er komt zoveel spanning op je te staan bij de starts en tijdens de runs, dat je toch losgemaakt moet worden. Anders knappen al je spieren van elkaar". Het team wordt bijeengehou den door diverse sponsors, een kleine NSF-bijdrage en flink wat eigen investeringen. Nu het WK achter de rug is, is de pót leeg. Geurts bereidde zich op het WK voor, zoals hij nooit eerder deed. Vanaf oktober, toen de nieuwe bob werd aan geschaft, tot afgelopen week maakte hij 300 afdalingen. Job van Oostrum zag zijn compag non afgelopen maanden maar zelden. Geurts liet zich bij af wezigheid van Versterre door jan en alleman naar beneden duwen. Mooie dingen Als ze op grond van hun WK- prestatie worden voorgeselec teerd voor Albertville, dan sluiten ze niet uit dat er in de Franse Alpen mooie dingen kunnen gebeuren. Geurts: „Dan kunnen we vanaf nu al les zetten op pieken tijdens de Spelen. Dat betekent dat we ook meer geld overhouden voor materiaalverbetering. Het ligt eenvoudig: of we wer ken toe naar een piek in het voorseizoen, om ons door die prestaties te plaatsen voor Al bertville, of we hoeven vol gende winter alleen vormbe houd te tonen. In het eerste geval gaan we alleen naar de Spelen om mee te doen, want dan hebben we de piek al ge had. In het tweede geval weet ik dat er zelfs een vijfde plaats inzit in Albertville". Versterre: „We zitten nu bij de eerste elf van de wereld, terwijl onze runs niet eens perfect waren. We zaten zeventiende van een seconde achter de wereldkam pioen. Dat is 0.2 seconde ver lies door het sturen, 0.1 secon de verlies bij de start en 0.4 se conde door het materiaal. Maar dat materiaalvoordeel van hen slinkt omdat de regels volgend jaar strenger worden en zij hun bobs moeten aan passen. Maar onze bob voldoet al aan die regels, waardoor wij niet achteruit gaan. Wij zullen dichterbij komen". Olympische dubbel Is de bobslee voor Geurts alles, Versterre heeft nog meer aspi raties dan het bereiken van Albertville '92. Hij is in de eer ste plaats discuswerper. Met een persoonlijk record van 60.18 meter zit hij zo'n vier meter achter nationaal record houder Erik de Bruin. En pak weg drie meter van plaatsing voor de WK komende zomer in Tokyo en de Spelen in Bar celona. Hij droomt van de dub bel: deelname aan de Zomer en Winterspelen. In '88 dacht hij het te kunnen realiseren. „Maar eerst werden de Win terspelen me door de neus ge boord en daarna, terwijl ik in topvorm was voor het atletiek- seizoen, kreeg ik een zwaar auto-ongeluk waarbij ik zo goed als gescalpeerd werd". Vorig jaar juni pakte hij de training opnieuw op, maar en kele maanden later overleed trainer Sjef Swinkels, die tien jaar lang zijn steun en toever laat was. Versterre komt nu weer langzaam op niveau. Maar voor het atletiekseizoen begint, wil hij over zes weken nog even het NK powerliften meepakken. Een uitvloeisel van zijn krachttrainingspro gramma. „Wil ik zomers goed in vorm zijn voor de discus, dan moet ik de hele winter statische krachtttraining doen om vreselijk sterk te worden. Toevallig valt aan het eind van dat trainingsblok, eind maart, het NK powerliften. Dat pak ik er dan even bij". Holland 1 Het team Geurts is niet de eni ge Nederlandse bob-équipe. Er bestaat ook nog een team Min- jon, dat af en toe van zich laat horen. De verhoudingen lig gen niet lekker tussen de bei de teams. Geurts: „En dat zul len ze ook niet worden. Min- jon zegt steeds dat zij de beste bobbers zijn. Dat legt hij er duimendik bovenop. Zij heb ben met dikke letters Holland 1 op hun bob staan. De beste prestatie is een derde plaats in een wedstrijd waaraan wij vol gend jaar niet eens meer mee mogen doen, omdat de eerste vijftien van het WK daarvan uitgesloten zijn. Ik had hem eigenlijk een enveloppe moeten sturen met een dikke vette 2 erin"; RENÉ VAN HATTUM schieten, agressief moet zijn. Maar dat is beslist niet zo. Je moet juist rustig zijn en je goed kunnen concentreren. Het is geen pauw-pauw-pauw". Niet zo zeer het schieten op zich als wel de combinatie met het langlaufen als één van de duursporten bij uitstek, be koort Henny Kroeske. Als de spieren verzuurd dreigen te raken, wordt de controle over het lichaam een zware opgave, terwijl juist dan bij de biathlon de roos op vijftig meter af stand dient te worden getrof fen. „Alleen schieten is voor mij geen volledige sport", legt Henny Kroeske uit. „Je mist de lichamelijke inspanning die te maken heeft met conditie. Bij de biathlon moet je de laat ste tweehonderd meter van het langlaufen er al rekening mee houden dat je daarna gaat schieten. Door het bekende verzuurde gevoel ga je trillen. Je hebt een hoge hartslag. De juiste ademhalingstechniek is een vereiste. Als je schiet, moet je op het goede moment de adem inhouden. Het is daardoor erg belangrijk om snel te kunnen herstellen. Aan de andere kant is het niet mo gelijk om lekker rustig te skiën, want dan verpruts je te veel tijd". Weerzien Het Finse Lahti zal voor Hen ny Kroeske een weerzien zijn. Vijf jaar geleden mocht zij mede dank zij het expansione- le beleid van de internationale bond sfeer proeven. Henny Kroeske: „Bij bet eerste Ne derlandse kampioenschap in de sneeuw, in het Oostenrijkse Kössen, .eindigde ik op de eer ste plaats. De beste twee van het NK kregen een uitnodi ging voor het WK. De interna tionale bond wilde de biathlon voor vrouwen tot een olympi sche sport maken. Daarom werden ook de kleinere lan den uitgenodigd. Je moet het zo zien: wij profiteerden van hun en zij van ons". Het werd voor Henny Kroeske een apar te ervaring. „Wij stonden raar te kijken. Het schieten werd in een stadion met veel publiek afgewerkt. In Scandinavië is het namelijk een hele populai re sport". Inmiddels heeft de biathlon voor vrouwen de olympische status verworven. In het Fran se Albertville zal in 1992 voor het eerst olympisch eremetaal kunnen worden verdiend. Of Henny Kroeske daarbij zal kunnen zijn, valt nog te be zien. Voorlopig lijkt het Ne derlands Olympisch Comité, verantwoordelijk voor de keu ze van de uitgezondenen, het enthousiasme van de langlauf- tak van de Nederlandse Ski vereniging slechts met scepsis te beantwoorden. Henny Kroeske: „De criteria zijn nog niet vastgesteld, maar er is sprake van dat alleen mensen met - medaillekansen naar de Olympische Spelen mogen. Als SCH EN DUIN Zelf lden ze zich allang niet :f het lelijke eendje de bobsleesport. Voor grote publiek lag dat i even anders. Dat atste Rob Geurts en rco Versterre in de ca- Drie bobbers uit Jamai- en Puerto Rico. Zon- lingen die ook zonodig ïsten, maar het toch lit zouden leren. Sinds dopen weekeinde kan 'een misverstand meer r bestaan. Drie dagen tun elfde plaats op het in Altenberg (voor- J Oostduitsland) ppen" en „kicken" ze steeds van hun pres- Zelfs de laatste scep- moeten nu overtuigd inclusief het NOC. bob gekocht in Dresden een slordige 30.000 gul- - staat weer in de garage de schoonvader van stuur- Rob Geurts (31) in Bosch )uin, een sjiek gehucht bij Voor een foto tillen ze kunststofsigaar van bijna kilo met genoegen even in lollandse sneeuw. Geurts zijn passagier, renner en mer Versterre (30), hebben de aandacht van de ia. Ervaren eindelijk enige inning na jarenlang ploete- i Hoongelach heeft plaats- jaakt voor lof. het NOC nog omkrijgen, |t daar is het ze allemaal (e doen. De tickets voor de inpische Spelen van Al- yille zijn het heilige doel. j88 waanden de twee zich ;ker van de Spelen van iry. Het NOC evenwel te ze de trip niet waard, al ontkurkte champagne chaalde terstond. wil terre is duidelijk over dat cle: „Gestrand op onwil. NOC met mannen als hof en Leeuwenhoek. Dat genoeg". Geurts is diplo- eker. Voorzichtiger. Hij nemand tegen de schenen ppen die over zijn olympi- toekomst beslist. „Ik wil goede relatie met het NOC luwen. De Spelen beteke- zoveel voor me". „In '88 moesten we het NOC achtste worden et EK. We werden twaalf- naar geladderd, dat wil :n berekend over twee per land, waren we acht- IVe dachten te hebben vol- maar het NOC zei: „De ïldtop was er niet". Dus Stuurman Rob Geurts (links) en Marco Versterre vormen nu Hollands glorie in de bob. gingen we niet. Daarvan heb ik geleerd en daarom hebben we nu gezegd: We pieken op het WK. Dan kunnen ze in ie der geval niet meer zeggen dat de wereldtop er niet was". De stuurman hoopt dat de nieuwe beslissers binnen het NOC (onder meer Ard Schenk) met helderder ogen kijken dan hun voorgangers. Hij rekent er min of meer op dat Schenk begrijpt wat voor prestatie ze in Altenberg heb ben geleverd, waar ze miljoe nen-équipes van Groot Britan- nië, Frankrijk en Canada ach ter zich lieten. Ze lieten zelfs Zwitserland 2 een run achter zich. Het is een plaats in de voorlopige selectie voor Al bertville waard, vinden ze zelf. Maar Geurts blijft aan de oppervlakte. „Ik wil voorzich tig zulke prestaties naar voren schuiven. Zo dat ze niet om ons heen kunnen. Aan schop pen heb ik niets, dan kan ik het sowieso vergeten". Discuswerper Versterre, discuswerper van huis uit, maar ook al weer ze ven jaar de passagier van Geurts, is de man van de ge spierdere taal. „Als we de Ed die the Eagles van de bobslees port zouden zijn, zou ik zeg gen: Oké, we zijn de Spelen niet waard. Maar dat zijn we niet. We hebben bijna tien WK's en tien EK's meege maakt. We zijn de elfde équipe van de wereld. In Altenberg waren veertig teams. In de voorselectie moesten er al vijf ploegen afvallen". De bijna dreigende taal past bij Versterres postuur. „In top vorm 110 kilo, zonder gram metje vet". Ongeveer 195 cen timeters lang. Hij propt het grote lichaam vol vertrouwen in de smalle bob, die Geurts met snelheden tussen de 100 en 150 kilometer per uur naar beneden loodst. Versterre is de meest kwetsbare van.de twee. Ligt als dichtgevouwen brood je met het hoofd tussen de knieën achter Geurts. Zijn 110 kilogrammen komen van pas om de bob op de vier ijzers te houden. En hij mag remmen als het karwei is geklaard. Race-licentie Geurts bekommert zich alleen om het sturen. Dat doet hij al pakweg vijftien jaar. Als jon getje deed hij wat aan atletièk, fietste nog even, maar liet zich vanaf zijn zestiende meeslepen door de snelheidssport. „Op mijn zestiende reed ik op Zandvoort. Op mijn zeventien de haalde ik mijn race-licentie, maar ik mocht niet meedoen, omdat ik nog geen rijbewijs had. Daarna heb ik tot mijn 24-ste in toerwagens op Zand voort gereden". Totdat Job van Oostrum hem in de bob haalde. Van Oostrum, tegen woordig Geurts' compagnon in een sportschool in Nieuwe- gein, is nog altijd de. enige Ne derlander die ooit een olympi sche bob (Serajewo '88) be stuurde. Het toeval wil dat hij zich destijds kwalificeerde middels een elfde plaats op de WK. Versterre is slechts één van de drie passagiers van Geurts. Allan Ellsworth (lid van de nationale sprintselec tie) en Jan Langeveld (Neer- lands tweede kogelstoter) zijn de anderen. Versterre: „We zijn ook geen duo, maar een team. Het is onmogelijk om een week lang starts te trainen en dan op de wedstrijddag nog in vorm te zijn. Dat is te zwaar. Daarvoor heb je meer dere mannen nodig". Verster re is momenteel de snelste starter van de drie passagiers, Niet be- wild west, maar het had van doen met de ver van een vrijwel on- terrein. De biath- een combinatie van en langlaufen, kende een sterke milita- traditie, waardoor het een mannelijke aange- was. De Amers- lenny Kroeske mag jaar zeker in Ne- tot de vrouwelijke worden gerekend, vooravond van haar wereldkampioenschap, dinsdag verschijnt zij Finse Lahti op de kilometer start, is in die situatie verandering gekomen, moment ben ik in Ne- eigenlijk de enige die in de biathlon ge- is", zo licht Hen- 18-jarige Amersfoortse zo'n tien jaar geleden aan het langlaufen Nederland toegepaste rolskiën. Door een eer- op de Leus- uiteraard door de ers georganiseerd in het van een rolski-biathlon, zij een nieuwe di- bij haar sportbeoefe- Het schieten als geïnte- onderdeel van de bia- jprak haar meteen aan. Kroeske: „Ik vond het leuk. Sommige mensen dat je, om te kunnen Kroeske inmiddels ondervon den. Niettemin houdt zij een stille hoop, net als de Neder landse Skivereniging, dat het NOC niet in medaillekansen maar in percentages zal reke nen. Een verlies van achttien procent op de tijd van de win nares is volgens haar een te huldigen uitgangspunt. Het is bovendien een marge die nu al binnen haar mogelijkheden ligt. Henny Kroeske: „Vorig jaar heb ik epn duidelijke pro gressie geboekt van 31 naar 18 procent. De komende jaren kan ik nog meer progressie maken, zeker omdat ik vanuit een achterstand ben begonnen. Door ervaring kun je veel goed maken. De leeftijd speelt bij de biathlon een minder be langrijke rol". Deelnemen in Albertville is in die zin voor Henny Kroeske van eminent belang, omdat het voor haar een grote stimu lans zou betekenen om haar sport op het hoogste niveau te blijven beoefenen in de ko mende jaren. Mocht dit niet het geval zijn, zal ongetwijfeld het financiële aspect zwaar wegen. De bedenkingen bij de ambtenaar van de Amersfoort se sociale dienst over het opne men van onbetaald verlof zul len dan slechts toenemen. Mede dank zij een tegemoet koming van het Nederlandse Olympische Fonds, waardoor Henny Kroeske voor deelna me aan drie wereldbekerwed strijden de afgelopen maand in de sneeuw vertoefde, was dat dit jaar geen probleem. Henny Kroeske: „Ik zie het als een vorm van waardering, zij het dat het eigenlijk te laat komt. Ik heb veel ervaring opgedaan en de sport bekendheid ge bracht. Maar voor de wereld top moet je er meer tijd in kunnen steken en niet 's win ters een volledige baan heb ben". MARC HOUBEN Henny Kroeske is de enige Nederlandse vrouw die zich heeft gespeciali seerd in biathlon, langlaufen en schieten. foto: pers unie het NOC daaraan vasthoudt, zal geen enkele Nederlandse sneeuwsporter in Albertville meedoen. De internationale bi- athlonbond ziet dat anders. Die wil zo veel mogelijk lan den uitnodigen en dan natuur lijk niet zo maar iedere mal loot. Ik heb bewezen dat ik be slist geen gek figuur hoef te slaan. Het zou leuk zijn om mee te doen. Ik heb er toch maar aan meegeholpen dat het nu een olympische sport is". Stille hoop Maar dat deelnemen al lang niet meer belangrijker is dan winnen, hëeft ook Henny

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21