leidócQowuvnt 'Nog geen verzoeken om inzet van ijsbrekers njaags Luistermuseum §u ook in De Waag ieuwe acties in gezondheidszorg niet uitgesloten Verloskundig handelen door huisartsen is goed 'ROVINCIE GEEFT TOESTEMMING Teldersschool heeft de beste korfballers Mjcatief project rond hedendaagse muziek 'S Buurt maakt bezwaar tegen bouwplan bij Lammensehansweg JVAKABO: LOONRUIMTE IS TE KRAP 3 Wel Licht maken CeicUeSoüxa/nt boül VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 PAGINA 9 STAD OMGEVING/RTV sShieentelijke ijsbaan ht wegens sneeuw Door de aanhoudende wval was de gemeentelijke ijs- ichotfop de Zoeterwoudsesingel van- (Q voor het laatst open. „Er valt peer tegenop te vegen", verant- lv aïde ijsmeester A. Hofman dit ,t. De gevallen sneeuw vriest 3,95 et ijs vast waardoor de schaats- zeer oneffen wordt. De dikte t ijs is nog steeds prima maar Ie vastgevroren sneeuw kwali- ilecht en uiterst onveilig. „Daar ongelukken van komen en onverantwoord", aldus Hof- iCUpjSchrale troost voor de ijsmees- iat de jeugd tijdens de krokus- tie toch een week onder ge- ïlijk toezicht op het Leidse sin- leeft kunnen staan. LEIDEN Huisartsen nemen in het algemeen de juiste beslissingen bij verloskundig handelen. Dit is de uitkomst van een onderzoek dat M. Springer de afgelopen vijf jaar hield onder dertien huisarts praktijken. De bevindingen van het onderzoek staan in het proefschift „Kwaliteit van het verlos kundig handelen van huisartsen", waarmee Sprin ger op 21 februari promoveert aan de Rijksuni versiteit Leiden. Springer die werkzaam is als hoofd beroepsopleiding Dij de Leidse faculteit der geneeskunde betrok bij zijn onderzoek 1841 zwan gere vrouwen en 1868 pasgeborenen. Hij stelde daarbij vast dat belangrijke complicaties tijdig wer den onderkent en dat er een goede samenwerking is tussen huisartsen en gynaecologen. Ruim één derde van de vrouwen die naar een gynaecoloog moest werd zelfs terugverwezen naar de huisarts. BRIEF AAN GEMEENTEBESTUUR: Gebruik stadskabelgelden alleen voor het kabelnet LEIDEN Leidenaars G. van der Steur en E. Hoog- enboezem vinden het niet juist dat de gemeente Lei den gelden van de stads kabei gebruikt voor het referendum. In een brief aan de gemeenteraad ui ten zij hun bezwaren. Eerder maakte de VVD bezwaar. De gemeente heeft in een fol der laten weten dat de op brengsten van de stadskabei uitsluitend worden aangewend voor de stadskabel. Het zo ge wekte vertrouwen ten opzich te van de burgers wordt hier door geschonden, zo schrijven de Leidenaars. Bovendien is het gelet op de toekomst niet verstandig nu gelden te ont trekken aan de stadskabel. De stadskabei moet investeren om te kunnen concurreren met bijvoorbeeld satelietschotels. Het duo voert verder aan dat het gebruik van de stadskabel gelden ook juridisch niet mo gelijk is. „Het lijkt ons dan ook illegaal om de tekst van de verordening op dit punt te verlaten. Dit komt neer op schending van de algemene beginselen van behoorlijk be stuur". Ronduit schandalig vinden ze het dat sommige de len van de bevolking wel mee betalen aan deze film en ande re delen gevrijwaard blijven. Ze vragen om een meer eerlij ke oplossing. Over het optreden van wet houder P. Bordewijk (finan cien) zijn de Leidenaars niet te spreken. „Wij achten het on begrijpelijk dat de heer Borde wijk inspraak van de bevol king in deze niet noodzakelijk vindt (kansloos). Wij zijn ech ter van mening dat hier we zenlijke belangen van burgers worden geschaad en vinden het dan ook meer dan wense lijk dat hierover inspraak in gevolge de inspraakverorde ning wordt toegestaan. Tot slot menen wij dat het college en de gemeenteraad zich eens zouden moeten beraden of hier de haar verleende be voegdheden niet worden over schreden dan wel oneigenlijk gebruikt", besluit het duo. Schuurtje gaat in vlammen op LEIDEN Een schuurtje aan de Besjeslaan is gisteravond rond half twaalf geheel uitgebrand. De brandweer lukte het niet een gat in het dikke ijs te slaan om aan water te komen. Uiteindelijk werd een brandkraan gevonden maar dat moment kwam voor het schuurtje te laat. Een getuige van de brand zag vlak voor het ontstaan van de vlammen iemand zich verdacht in de omgeving van de schuur ophou den. Daarom denkt de brandweer ook dat het vuur is aangestoken. De schade bedraagt 2000 gulden. 1749C off n tlDEN De bedrij- te n in het gebied van de imer van Koophandel in |nland hebben nog let. ït gevraagd om de in- van ijsbrekers. Dat f11 felde een woordvoer- f van de kamer van en )rgen mee. De provin- rij- I heeft gisteren toe- imming gegeven voor inzet van ijsbrekers. 22 tot bij Igens de woordvoerster is bedrijfsleven in het kennelijk nog met in de pro blemen gekomen. „Meestal zijn het bedrijven die door het ijs niet kunnen laden of lossen die vragen om het ijs te breken. Maar kennelijk heeft dat zich nog niet voor gedaan". Waarschijnlijk speelt het daarbij een rol dat de route vanuit Rotterdam naar Schiphol, die druk wordt be varen door kerosinetankers al is opengehouden. Bedrij ven die aan die route liggen zijn daardoor toch al bereik baar. Volgens de woordvoer ster van Rijnland speelt het probleem mede daardoor toch al niet zo erg in het ge bied van Rijnland. „De ver zoeken komen meestal voor al uit het gebied rond de Gouwe", weet de woord voerster van de Kamer. Maar dat gebied valt onder het regime van de Kamer van Koophandel Gouda. Toestemming De provincie gaf gisteren toestemming om het ijs in de vaarwegen, ten noorden van de lijn Hoek van Holland, Rotterdam en Krimpen aan den IJssel, te breken. Dat gebeurde in overleg met de Kamers van Koophandel. Schippers, verladers en eige naren van vaartuigen kun nen een verzoeken tot het breken van ijs op vaarwegen indienen bij de Kamers van Koophandel. Die coördine ren de verzoeken en geven ze door aan de diens verkeer en vervoer van de provincie. Een stuurgroep met mede werkers van beide instanties bepaalt uiteindelijk het tijd stip van ijsbreken. Boven dien wordt afgesproken wie er opdraait voor de kosten. De gemeenten die belang hebben bij ijsbestrijding betalen mee. eidooi voor behoud van peuterspeelzaal Mierennest i)EN Peuterspeel- I het Mierennest moet &n. Dat is de strek van een protestbrief öuders en buurtbewo- aan de gemeente- Door de nieuwe ver- ning kinderopvang It de peuterspeelzaal de Morsweg 159 met pg bedreigd. De paal heeft namelijk i buitenruimte en is eigenlijk ook te klein, zo is de motivatie van de ge meente Leiden. De briefschrijvers vinden het heel jammer dat hun buurt- speelzaal moet verdwijnen. Ei genlijk snappen ze niet dat on danks het enorme gebrek aan opvangmogelijkheden voor kinderen een goed lopende speelzaal moet sluiten. In de brief pleiten ze dan ook voor het behoud ervan. In april wordt de speelzaal verrijkt met een kinderspeeltuintje. Vanaf dat moment is buiten spelen mogelijk. „Bovendien is het buitenspelen voor ons geen groot punt. De kinderen kun nen door weersomstandighe den hoogstens vijf maanden per jaar buiten spelen, trek er de zomervakantie vanaf en er blijven slechts drie maanden Naast het bezoek aan de speel zaal blijft er voldoende tijd over om buiten te spelen. Het is voor de briefschrijvers be langrijk dat de speelzaal open blijft. De wijk is kinderrijk, maar voor de allerkleinsten is de speelruimte beperkt. De speelzaal is een goede aanvul ling, stellen ze. „Daarbij komt dat Morsweg IV is opgeheven, het industrieterrein oprukt, er meer en drukker verkeer is, wat wonen in de Transvaal er toch al niet beter op maakt", besluiten de buurtbewoners. Tijdens de korfbalwedstrijden ging het er fanatiek aan toe. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Tweeënvijftig achttallen deden gisteren mee aan het schoolkorf- baltoernooi, dat in de Groenoordhallen werd gehouden. De Telders school was het meest suc cesvol, want zij sleepte in totaal drie prijzen (twee eerste en één derde) in de wacht. Het vierde team won bij groep 5 door na 0-0 tegen Pacelli 3 de strafworpen beter te nemen en het tweede bleef bij groep 7 Emmausschool 2 met 4-1 de baas. Teldersschool 3 werd derde bij groep 6. Hier werd Zijlwijk 4 winnaar door in de finale Emmaus 3 met 1-0 te verslaan. De hoofdprijs van groep 8 kwam terecht bij de Zonnewijzer, dat Lorentz- school 1 met 3-1 terug wees. De krachtsverhoudingen wa ren in de halve finales en fina les niet erg groot, getuige het feit dat zes van de veertien wedstrijden gelijk eindigden en door strafworpen beslist moesten worden. De hoogste score van de dag kwam op naam van Teldersschool 2 dat met 11-0 won van Zijlwijk 2, wat opmerkelijk genoeg niet in de voorronde maar in de halve finale gebeurde. De organisatie toonde zich na afloop tevreden over het toer nooi, ook al omdat er met twintig scholen meer inschrij vingen waren dan vorig jaar. Alleen bleek het moeilijker dan anders om scheidsrechters te vinden om de in totaal 102 5: 1. Telders 4, 2. Pacelli 3, 3. LUcas van Leyden 3 en 4. De morskring 5. Groep 6: 1. Zijl wijk 4, 2. Emmaus 3, 3. Telders 3 en 4. De Zwaluw 2. Groep 7: 1. Telders 2, 2. Emmaus 2, 3. De Zwaluw 1 en 4. Zijlwijk 2. Groep 8: 1. De Zonnewijzer 1, 2. Lorentz 1, 3. De Spring plank 1 en 4. Roomburg 1. )EN De Waag aan lalmarkt biedt de ko- de maanden onder de „Muziek in bewe- een serie van drie brten, bedoeld om ei- Hdse muziek toegan- ker te maken. De ldv(£rten maken deel uit BJeen educatief project is georganiseerd op eeltief van de Culturele )or Zuid-Holland én de ncie. De concertpro- Ima's zijn ontleend de collectie van het 24is Luistermuseum en pigesteld door Piet stra, voormalig artis- evrJleider van het Resi- /aar|e Orkest. De stich- Luistermuseum heeft J jaar met veel succes ioortige concertse ries georganiseerd in Den Haag en Rotterdam. Het project is bedoeld om een brug te slaan tussen de muziek van rond de eeuwwisseling en de eigentijdse muziek. In to taal gaat het om een serie van vijftien concerten. Het ligt dus in de bedoeling de serie bij voldoende belangstelling in september 1991 voort te zetten. In de eerste drie concerten op 17 februari, 14 april en 26 mei, steeds op de zondagmiddag (aanvang 14.30 uur), wordt respectievelijk de muziek uit het impressionisme, expressio nisme en de jaren twintig van deze eeuw belicht. Er wordt geleidelijk toegewerkt naar de muziek van deze tijd. De opzet is dat van elke perio de door middel van een helde re inleiding een overzicht ge geven wordt van de belang rijkste aspecten en componis ten en composities. Het accent ligt steeds op het vernieuwen de element in elke periode: het componeren tegen de regels in. Na de inleiding wordt steeds een aantal voor die tijd karakteristieke en in de inlei ding besproken composities ten gehore gebracht door gere nommeerde musici als Alwin Bar (piano), Sepp Grotenhuis (piano), Marianne Koopman (zangeres), Koos Verheul (fluit), Peter Brunt (viool) e.a. Ook diverse ensembles zullen hun medewerking verlenen, zoals bijvoorbeeld het Raphael Kwartet. Het eerste programma dat zon dag wordt afgewerkt is geti teld „De klankkleur van het impressionisme". De inleiding wordt verzorgd door de initia tor van het project, Piet Veen- stra. Daaropvolgend zullen ty pisch impressionistische wer ken van Chopin, Schumann, Ravel, Ives, Skriabine, Ver- Marianne Koopman. meulen en Debussy ziin te be luisteren. Op 14 april volgen in 'De schok van het expres sionisme' composities van on der meer Janacek, Bartok, Webern en Sjostakowitsj en op 26 mei in het programma 'In de ban van de jaren twintig' werken van onder anderen Satie, Milhaud, Strawinsky en Pijper. Het aantrekkelijke van dit 'luistermuseum' is dat het ook vergezeld gaat van een echte catalogus die met het abon- nenment voor de eerste drie concerten te koop is voor ƒ72,50 (CJP en K O-leden 65) in De Waag. De catalogus bestaat ui' catalogus kost ƒ35 (CJP en K O-leden ƒ30) is ook een abonnement exclusief de 'cata logus' te koop. Bovendien zijn de concerten voor 15 ook af zonderlijk te bezoeken (CJP en K O-leden ƒ12,50). De folder 'Muziek in bewe ging' met de programmagege vens is verkrijgbaar bij K O, het VVV, de Leidse Schouw burg en bij de balie van het stadhuis. Extra informatie over de serie bij de directie Kunst en Cultuur van de ge meente Leiden, 071-254176. PETER VAN VEEN LEIDEN Bewoners van de Lammensehansweg en de Zeemanlaan hebben bezwaar tegen de bouw plannen van het meubel bedrijf Zirkzee bv. Ze zijn bang dat het nieuwe pand met een hoogte van 4,50 meter hun uitzicht weg neemt en de lichtinval in hun huizen en tuinen ver hindert. Bovendien vinden ze een der gelijk hoog pand niet passen bij het monumentale karakter van de bebouwing aan de Lammensehansweg, de hui- zenring van de hand van de architecten Kropholler en Van Oerle waar de Petruskerk (ook door Kropholler ontwor pen) het middelpunt van is. Het nieuwe gebouw van Zirk zee moet komen op het voor malige padvindersterrein tus sen Zeemanlaan, Lammen sehansweg en Lorentzkade. Ook de bewoners vinden de huidige inrichting van dat ter rein allesbehalve fraai. Maar dat betekent volgens hen niet dat ze maar zonder meer met elke andere oplossing akkoord moeten gaan. Het liefst zagen ze een inrichting als speelter rein. Toch zijn ze ook bereid akkoord te gaan met een „be perkte" bebouwing zo staat in een door tien bewoners onder tekende brief aan het college van B en W. Ze noemen een pand met een maximale hoog te van drie drieënhalve me ter wel acceptabel. Voor de be bouwing van het terrein is een bestemmingsplanwijziging noodzakelijk. De bewoners pleiten ervoor genoemde maximale bouwhoogte op te nemen in het bestemmings plan. Camera's gestolen LEIDEN Twee onbekend gebleven mannen hebben gis teravond in het warenhuis V D aan de Aalmarkt twee fototoestellen gestolen met een waarde van 2000 gulden. Rond half acht leidde de ene man de aandacht van de verkoper af terwijl de ander de twee came ra's uit een vitrine haalde. Na dat de twee waren vertrokken, werd de diefstal opgemerkt. ƒ1 ipEN Er komen (elijk opnieuw acties in gezondheidszorg. Vol- AbvaKabo-bestuur- Wirtz is de door ibinet geboden loon- van 2 a 2,5 procent :rap. De bond gaat leden een looneis {f 4,Vier procent voorstel en.! Bovendien wil ze ïiaast geld voor de 5). letering van andere 90jidsvoorwaarden. Dat kad)Virtz gisteren tijdens bijeenkomst van de in het Leidse Anto- Clubhuis. [CL bond zei Wirtz: „Dat kan pro blemen opleveren waar nie mand op zit te wachten". Hij trok een vergelijking met an dere bedrijfstakken waar 3 3,5 procent wordt gevraagd voor de verbetering van de sa larissen. Tijdens de laatste CAO-onder- handelingen, waarbij uiteinde lijk een convenant werd afge sloten, ging het verpleegkun dig personeel regelmatig de straat op om de eisen kracht bij te zetten. Daarbij vond een deel van de leden dat de eigen vakbond niet ver genoeg ging. Wirtz sluit dat nu uit. „We hebben in het hele land leden vergaderingen gehouden en dinsdag zal tijdens de bonds vergadering de looneis van 4 procent worden vastgesteld". Wirtz benadrukte dat de ge zondheidszorg meer geld nodig heeft. „Anders gaat het vol strekt fout". Volgens de be stuurder moet het geld uit de verhoging van de verzeke ringspremies komen. Hij schaarde zich daarmee achter het plan dat staatssecretaris Si mons onlangs presenteerde. Si mons, die gisteren op dezelfde bijeenkomst over de werksitu atie in de ziekenhuizen ont brak vanwege het overleg over de tussenbalans, wil dat de premies voor de basisverze kering met 3 procent worden verhoogd tot 18 procent. „Wij weten dat de burgers het er voor over hebben. En dus staat het kabinet niets in de weg", zei de vakbondsbestuurder. „Maar het mag niet ten koste gaan van de minima". Het extra geld moet in zijn ogen met name worden ge bruikt om de werkdruk in de gezondheidszorg te verlichten. Een probleem dat is ontstaan doordat te veel mensen deze bedrijfstak verlaten, en te wei nig nieuw personeel binnen stroomt. De vele bezuinigingen zijn daar volgens Wirtz debet aan. Daarnaast kreeg de ge zondheidszorg een slecht ima go door ingrepen op de ar beidsvoorwaarden en zelfs kortingen op de salarissen. Ondertussen nam het beroep dat op de gezondheidszorg werd gedaan alleen maar toe. Management Tweede kamerlid F. Leijnse van de PvdA legt de schuld voor dat probleem voor een deel bij het management van de ziekenhuizen. „Veel proble men kunnen bestreden wor den door een goed sociaal be leid", zei hij gisteren. De keu zes die directies en specialisten maken, vindt hij niet altijd even gelukkig. „In het conve nant zijn extra middelen ter beschikking gesteld, maar die worden maar zeer ten dele ge bruikt voor de verlichting van de werkdruk. Het manage ment is niet sterk gericht op het beheer van het personeel. Zii kijkt meer naar de medi sche en economisch admini stratieve kant". Hij onder schreef op dit punt de ziens wijze van Wirtz. Om de te hoge werkdruk te rug te brengen op het peil van 1983 moeten er 8000 nieuwe banen komen. „En dan is het nog niet om over naar huis te schrijven". Ook vindt Wirtz dat er wat gedaan moet wor den aan het ziekteverzuim dat 5 procent hoger ligt dan in an dere bedrijfstakken. Daarnaast hoog. „Gemiddeld 25 procent. Dat betekent dat de hele sector in vier jaar tijd van nieuw per soneel wordt voorzien. Dat is Campagne Dat alles heeft een slecht ima go tot gevolg. Om dat te verbe teren gaat binnenkort een lan delijke en regionale campagne van start die een reeel beeld van de gezondheidszorg moet geven. „De campagne is een initiatief van de sociale part ners, waarbij scholen worden bezocht, brochures worden sa mengesteld en aandacht via de televisie wordt gevraagd". Zo zijn er contacten gelegd met de AVRO. In maart gaat de cam pagne officieel van start tij dens de landelijke beurs Medi cal. Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevedraaier, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Naam: Voorl: I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 25,70 I Z kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de storingsset naar: Naam: i Adres: I Postcode/plaats: r I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9