inssisch vredesinitiatief kan ten grondoorlog bespoedigen Partijbestuur Groen Links vóór levering van Patriots Schuilkelder was geen commandocentrum' [Nalatigheid VN komt Palestijnen duur te staan" iVONTUREN VAN KAPITEIN ROB PA)LFOORLOG CcidócSomont VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 PAGINA 5 -yjk houdt oorlog zes jaar vol' |DAD Irak kan de gevechten in de Golfoor- Ihouden ook al duurt het nog zes jaar, zo heeft kse president Saddam Husayn gisteren gezegd 'LO-leider Yasser Arafat. „Ik zei Saddam dat log drie jaar zal duren. President Husayn lachte me dat Irak de oorlog nog wel zes jaar zou n volhouden", aldus een uitleg van Arafat. De en van Husayn worden niet tegengesproken et hoofd van de Israëlische militaire inlichtin- nst. Generaal-majoor Amnon Shahak zei giste- 1 het Iraakse leger nog lang niet is ingestort en leen door luchtbombardementen kan worden [en. Volgens Shahak brengt Saddam Husayn f in gevaar als hij besluit chemische wapens te ken in de Golfoorlog. Hij voegde eraan toe dat wetenschap de beslissing van Saddam beïn- Het bleef onduidelijk of Israël achter de leider persoonlijk aangaat wanneer het land 'allen wordt met chemische wapens. Omroepen gaan hun eigen weg HILVERSUM De omroepen hebben gisteravond hun gezamenlijke uitzendin gen over de Golfoorlog op Radio 1 beëin digd. Volgens Henk van Hoorn, chef actu ele programma's NOS-radio, is het nieuw saanbod over de oorlog te gering om geza menlijke uitzendingen te rechtvaardigen. Andere onderwerpen gaan het nieuws in toenemende mate overheersen. De geza menlijke omroepen handhaven wel de nu aanwezige verslaggevers in het Golfge- bied. Hun bijdragen zullen via de regulie re actualiteiten-programma's worden uit gezonden. Mochten zich belangrijke ont wikkelingen in de Golf voordoen, dan wordt opnieuw begonnen met gezamenlij ke uitzendingen. Sportman verlaat YS na bedreigingen SOUTH ORANGE De Italiaanse basket baller Marco Lokar ziet zich gedwongen de Verenigde Staten te verlaten. De speler van de universiteitsploeg Seton Hall weigert de Amerikaanse vlag op zijn tenue te dragen als steun voor de troepen in de Golfoorlog. Na een aantal telefonische bedreigingen houdt hij het met zijn zwangere vrouw in Amerika voor gezien. In een naar de pers gestuurde brief legt Lokar zijn handelwijze als volgt uit: „Als christen weiger ik een oorlog te steunen. Ik wil de aanwezigheid van de mannen en de vrouwen in de Golf niet ter discussie stellen. Ik beschuldig alleen de leiding van de geal lieerde troepenmacht en de Iraakse officials ervan verantwoordelijk te zijn voor de dood van onschuldige mensen". Journalisten in opstand tegen werkbeperkingen BRUSSEL De Internationale Federa tie van Journalisten (IFJ) heeft ernstige bezwaren tegen de door de geallieerde strijdmacht in de Golf gehanteerde be perkende maatregelen voor journalis ten. „Als de werkomstandigheden voor journalisten die over de Golfoorlog be richten niet onmiddellijk verbeteren, moeten alle journalisten en mediaorga nisaties hun vrijwillige medewerking aan de bestaande regelingen heroverwe gen", zo heeft de IFJ, die wereldwijd zo'n 175.000 journalisten vertegenwoor digt, meegedeeld in een vanuit Brussel verspreide verklaring. De verklaring is opgesteld op voordracht van de Neder landse Vereniging van Journalisten, de NVJ. DEN HAAG Het partijbe stuur van Groen Links is, an ders dan de Tweede Kamer fractie van deze partij, voor de levering van Patriots-luchtaf- weerraketten aan Israël. Het bestuur sluit zich daarmee aan bij het kamerlid Rosenmöl- ler, die binnen de fractie een af wijkend standpunt over de Pa triots inneemt. Volgens bestuur en Rosenmöller is levering aan Israel gerechtvaardigd omdat het hier defensieve wapens betreft, ter bescherming van de Israëli sche burgerbevolking. Partijvoor zitter Vos acht de tegenstelling tussen kamerfractie en bestuur niet ernstig. „Het is logisch dat over deze zaak verschillend ge dacht wordt binnen Groen Links", aldus Vos. De Nederlandse Patrioteenheid die wordt gestationeerd ten wes ten van Jeruzalem, zal rond 25 februari in Israël arriveren. het t ^ver#1 onze correspondent astiit^arc de Koninck) :h nfl irt hINGTON De I eeijorlog bevindt zich minq jn een diplomatiek gltj^te fase, waarin nieu- tan :htpunten opdoemen j no sen 'naoorlogse' vre- nark jeling in het gehele -1 et (n-Oosten, maar a onmiddellijke vre- 5 sjJ tiatieven een escala ted n de militaire strijd weef lijken te bespoedi- ers'lan af te wenden, ijks ngej /e diplomatieke initi- Moskou bijvoorbeeld 'oor de Amerikaanse re- een dreigende implica- lagt Gorbatsjov erin om Husayn over te halen 'vrijwillige' terugtrek- II djit Kuwayt, dan betekent =»v'ef fysieke en politieke LVing van Saddam. Dat Jtzicht is voor Washing- J voor partner Israël ui- onaantrekkelijk. For- eeft Amerika dan wel liquidatie van Saddam Iele itenT op het oog, maar het verloop van de oorlog en talrijke uit spraken van Amerika's politie ke leiders hebben al lang dui delijk gemaakt wat het belang rijkste punt is op de verborgen agenda van de VS. Een militair gehavend, maar nog altijd formidabel Irak on der Saddam kan in de nabije toekomst de verdeeldheid in het Midden-Oosten opjagen tot een conflict waar de huidige Golfoorlog maar kinderspel bij is. Amerika heeft niet zoveel in de huidige 'eerste' Golfoor log geïnvesteerd om een twee de te willen riskeren, waarin een dan allicht minder 'wes terse' Sovjetunie voor huive ringwekkende complicaties kan zorgen. Probleem voor Amerika is weliswaar dat ook een militai re verdrijving van Irak uit Kuwayt geen garantie biedt dat Saddam van het toneel verdwijnt. Maar de kans daar op is wel veel groter en boven dien kan een grondoorlog om Kuwayt de vernietiging bete kenen van het overgrote deel van Saddams oorlogsmachine rie en daarmee van zijn status. De Golfoorlog is in een stadi um geraakt waarin een terug trekking-zonder-strijd van Irak een voor de VS zeer zichtbaar en pijnlijk compro mis zou zijn, dat echter onmo gelijk kan worden verworpen omdat het de wil van de VN verwezenlijkt. Zodra Saddam dat zou willen inzien, kan hij met een aan kondiging van zijn ontruiming van Kuwayt de geallieerden dwingen tot een staakt-het-vu- ren dat formeel verwelkomd, maar in feite met tegenzin zal worden aanvaard. Gezag Geen wonder dat veel waarne mers in Washington de ver denking koesteren dat presi dent Bush het nieuwe diplo matieke initiatief van de Sov jetunie te vlug af wil zijn en nu zeer spoedig bevel tot een grondoffensief zal willen ge ven. De 'lichtpunten' die Sov- jetge/ant Primakov na diens gesprek, eerder deze week, met Saddam Husayn zei te hebben ontdekt en het bezoek dat Iraks minister van buiten landse zaken Aziz aan Gor batsjov zal brengen, worden in de Amerikaanse hoofdstad dan ook met gemengde gevoelens gevolgd. Niettemin heeft de blijkbare gretigheid van de Sovjetunie om een actieve vredesrol te spelen ook in Amerikaanse ogen positieve aspecten. Als Gorbatsjov erin zou slagen om trouw aan de VN-uitspra- ken op diplomatieke wijze de bevrijding van Kuwayt te bewerkstelligen, zou dat zijn gezag in eigen land en in de gehele wereld reusachtig ten goede komen. Waar ook Washington nog al tijd gokt op Gorbatsjov als het best denkbare Sovjetmedium voor een nieuwe wereldorde, kan zo het perspectief ver schijnen van een vruchtbare Amerikaans-Sovjetrussische samenwerking waarin een minder dan ideale uitkomst van de Golfoorlog (Saddam aan de macht in Irak) toch nog tot een vredesregeling kan worden omgebogen. Dilemma Voor dat laatste dienen zich thans ook andere lichtpunten aan, zoals de onmiskenbare openingen van Iran naar het Westen en de signalen uit Sy rië dat erkenning van Israels bestaansrecht tot de mogelijk heden behoort. Op die bewegingen kan diplo matiek worden voortgebor duurd ten behoeve van het vredesproces, dat echter voor alsnog meer obstakels dan kansen in het verschiet heeft. De bevrijding van Kuwayt is een allereerste vereiste, terwijl aan het eind van de route het Arabisch-Israëlisch conflict ook na de huidige oorlog als een schier onneembare horde zal opdoemen. De oorlog lijkt in Israël alleen maar de vastberadenheid te hebben verhoogd dat nimmer een Palestijnse staat kan wor den getolereerd aan de grens van een 'klein-Israël'. Die on buigzaamheid zal niettemin plaats moeten maken voor be reidwilligheid. Om ook hier licht te laten doorbreken is waarschijnlijk de verdwijning nodig van Saddam en van de huidige politieke leiding van de PLO opdat met gematigder Arabische spraakmakers abso lute veiligheidsgaranties voor Israël kunnen worden ge smeed. Ook dat pleit, o dilem ma, meer voor een militaire dan een diplomatieke verwij dering van Irak uit Kuwayt. se sergeant Robert McQuade stapt stoer blazend op zijn doedelzak over de muur rond een evangenenkamp in Saudi-Arabië. Hij maakt zo met zijn oer-Schotse instrument van zijn da- rondjes muzikale omtrekbewegingen. FOTO: AP k v Britten verliezen opnieuw Tornado RIYAD De Britse luchtmacht heeft gisteren een Tornado-ge vechtsvliegtuig tijdens een bombardementsvlucht verloren. De twee bemanningsleden zijn als vermist opgegeven. Het is de zesde Tornado die sinds het begin van de oorlog verlo ren is gegaan en de eerste na de gewijzigde aanvalstactieken. De afgelopen twee dagen verloren de geallieerden nog twee andere toestellen: een Amerikaanse EF-111, bedoeld om vijandelijke ra dar te storen, en een Saudische F-5 jager. De twee Amerikaanse piloten kwamen om het leven, de Saudiër wordt vermist. Bloedrood LONDEN/BAGHDAD De woensdag gebombardeerde Baghdadse schuilkelder was geen militair commandocen trum, maar werd gebombar deerd omdat er zich Iraakse soldaten zouden bevinden. De Britse krant The Independent zegt dit te hebben vernomen van een anonieme bron bij het Amerikaanse leger in Saudi- Arabië. Bij het bombardement van woensdag kwamen honderden Iraakse burgers om het leven die zich in de schuilkelder be vonden. De Verenigde Staten zeggen dat zich in de kelder een militair commando- en controlecentrum bevond. Irak, dat het dodental van het bom bardement nu schat op onge veer 500, zegt dat de schuilkel der alleen was bedoeld voor burgers. „Ik denk dat de officiële ver klaring hierover de komende dagen anders zal gaan luiden", aldus de bron van The Inde pendent. „Het leger dacht dat er soldaten in de kelder zaten. We dachten dat het een bun ker voor legerpersoneel was. De aanval was een ernstige vergissing. Het is waar dat Saddam Husayn burgers on derbrengt in militaire bunkers en daardoor zelf schuld draagt aan het bloedbad. Maar wij waren ook fout". Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie heeft de beweringen van de door The Independent aangehaalde bron tegengespro ken. De VS beraden zich over methoden om bij aanvalsacties op Iraakse doelen geen bur gerslachtoffers te maken. In dit verband wordt zelfs over wogen om het doel van de bombardementen van tevoren bekend te maken, desnoods met pamfletten, zo heeft een Amerikaanse militaire woord voerder verklaard. Generaal Norman Schwarzkopf, de be velhebber van de geallieerde strijdmacht in de Golf, krijgt elke dag een lijst met de doe len van die dag ter beoorde ling gepresenteerd. De Iraakse minister van infor matie, Latif Jassim. noemde president George Bush giste ren een oorlogsmisdadiger die met Hitier te vergelijken is. „Ons is verteld dat Hitier jo den verbrandde. Bush ver brandt Iraakse kinderen", al dus Jassim. Het ministerie van informatie verklaarde dat ten minste 400 mensen zijn gedood en leden van de burgerwacht schatten het dodenaantal op meer dan 500, onder wie veel vrouwen en kinderen. Red dingsteams zoeken in het puin nog steeds naar overlevenden. Begraven Op een paar honderd meter van de schuilkelder trokken gisteren vijf- tot zesduizend Irakezen naar de begraafplaats van het Al-Amerieh-district om de doden te begraven. Ter wijl een militaire fanfare een sombere melodie speelde vuurden eenheden van het pa ramilitaire Volksleger met hun AK-47 geweren in de lucht. „We zweren bij God dat we ze zullen laten betalen voor deze misdaad", zo schreeuwde de menigte. „De dood van onze vrouwen en kinderen zal niet ongewroken blijven". Elders in de stad werden an dere begrafenissen gehouden, maar volgens een functionaris bevinden de meeste lichamen zich nog in de mortuaria van ziekenhuizen. Functionarissen vrezen dat vele lichamen niet geïdentificeerd zullen worden wegens de verminking, of om dat hele families zijn omgeko men zodat er niemand is die de doden kan identificeren. HAAG De Verenigde hebben hun verant- elijkheid voor de Pale kwestie laten versloffen OO dat opzicht is het de Pa- de door Israël be- [ebieden niet kwalijk te dat zij Irak dankbaar or de koppeling van ik aan de inval in Ku- prof. P. de Waart. De hoogleraar volkenrecht- aan de Vrije Universiteit srpak gisteren in Den Haag bij de presentatie van een boek over de economische aspecten van een oplossing voor het Israë- lisch-Palestijnse conflict. Het boek is de weerslag van een seminar van april vorig jaar, waarin Israëlische en Pale stijnse wetenschappers tot de conclusie komen dat econo misch gezien aparte Israëlische en Palestijnse staten haalbaar zijn. Als dat er niet van komt, ligt dat aan de politiek. De na latigheid van de VN, aldus De Waart, komt het Palestijnse volk duur te staan, want de VN kunnen nu door de ver oordeling van Irak ten aanzien van het Palestijnse vraagstuk geen kant meer uit, zolang de Golfoorlog duurt. De westerse landen moeten nu het hoofd koel houden en zich niet laten leiden door sympathie voor Is raël of voor de Palestijnen, maar naar een rechtvaardige oplossing voor beide partijen streven, aldus De Waart. HET MAXICAANSE AFGODSBEELD Het artillerieduel duurt onverminderd voort en het be- nivi nende nevelgordijn blijft over het water hangen. De Span- in fifn hebben dan ook niets in de gaten, tot de matrozen van warj6 Renard" de vesting onverhoeds bestormen. De verras- eur i volkomen. Voor zover zij niet sneuvelen in het verwoede jur ït, dat ontbrandt, nemen de Spanjaarden overhaast de Dan gaan de mannen van Pierre Ponjard op roof uit. FOTlel moeten ze in de eerste plaats hebben en gelukkig, dat vinden zij in overloed. Sommigen gaan op varkens jagen en een paar zeelieden komen in een dal terecht, waar zij opeens tegen over een oud Indiaans tempeltje staan. De Spanjaarden hebben de Indianen vele tientallen jaren geleden al verdreven, maar het bouwwerk, waarin het beroemde afgodsbeeld der Azteken nog altijd troont, hebben zij niet verwoest. Wanneer de zeelieden dit beeld ontdekken, waarschuwen zij hun bevelhebber, die nieuws gierig komt kijken. Patrouille Saudische en Amerikaanse soldaten patrouilleren in Hafr al Batin, in het noord-oosten van Saudi- Arabië, bij een garagebedrijf dat gisteren werd getroffen door een Iraakse Scud-raket. FOTO: AP Swissair plukt vruchten van neutraliteit Zwitserland AMSTERDAM Hoewel de Zwitserse luchtvaartmaat schappij Swissair meedeelt in de algehele malaise in de luchtvaartindustrie, bestaat er een meer dan normale belang stelling voor intercontinentale vluchten van deze maatschap pij vanuit Europa naar de Ver enigde Staten. Blijkbaar me nen nogal wat luchtreizigers dat de neutraliteit van Zwit serland in de Golfoorlog min der risico's oplevert bij ge bruik van de nationale lucht vaartmaatschappij dan met in het bijzonder Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen. Een woordvoerder van de Amster damse vestiging van Swissair bevestigde dat nu veel meer passagiers vanuit Nederland naar de Verenigde Staten wor den vervoerd. Zij nemen de vlucht eerst naar Zwitserland op de koop toe. Het betreft hier passagiers die tot voor het uitbreken van de Golfoorlog geen gebruik maakten van Swissair. Bij belangrijke zaken wordt echter niet geaarzeld in het viegtuig te stappen. Naast de voorkeur voor Swissair wordt KLM als redelijk veilig beschouwd. Overwogen wordt meer gebruik te maken van vergaderen per beeldscherm. Zo wordt een speciale bijeen komst over enkele maanden in Rome mogelijk vervangen door een video-conferentie. Bij Philips wordt duidelijk minder gereisd maar dit is niet kwan- ticifeerbaar. Philips heeft vijf eigen jets voor de 250 directie leden overal ter wereld. Bij Akzo moet het reizen nu tot het hoogstnoodzakelijke worden beperkt. Ook wordt bekeken of er alternatieven zijn voor vliegreizen, zoals in Europa de trein. Bij DAF is de situatie goed te vergelijken met die bij Akzo. Er wordt een strikt reispro gramma gehanteerd. Elke reis wordt afzonderlijk bekeken. Voorkeur voor een bepaalde luchtvaartmaatschappij is er niet. Veel reizen zijn goed te ondervangen met telefonisch vergaderen. Ook Unilever en Hagemeyer spreken van een terughoudend reisbeleid. Bij Heineken wordt iets min der gereisd dan normaal maar het verschil is niet dramatisch. De nationale brouwer geeft de voorkeur aan vliegen met de KLM, maar als het zo uitkomt is een andere maatschappij ook goed.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5