4 Zwitser weet weer weinig an gevaren van Noordzee „Ik dacht dat de oorlog uitbrak" Plan voor koppelen studietempo aan beurs ïgeluk ergste in tien jaar !Sënland™ CeidócSomatit VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 PAGINA 3 enhof te kelijk ikbaar entewerkers X het ijs kapot de gebouwen iet Binnenhof. meer het To- fracj, de werkka- gei; van premier n wfrs' was door gk te gemakke- jereikbaar ge- ine|n. De gleuf 't dj ongewenste Dij vnstellenden op irdiid houden. Op op lofvijver werd vorige week al latst. uit| FOTO: ANP te (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister Ritzen van onderwijs wil de studie beurs afhankelijk maken van de prestaties van studenten. Na de propadeuse zouden de studieresultaten volgens het plan-Ritzen elk half jaar gemeten moeten worden. Ritzen heeft dit plan geopperd in kader van de onderhandelingen over de tussenbalans. Als de prestaties onvoldoende zijn leidt dat onder bepaalde voorwaarden tot een korting op de beurs. De opbrengst van deze maatregel zou maximaal 100 miljoen gulden zijn. Kok heeft zijn voorstellen voor het dichten van het begrotingstekort van ruim 4,5 miljard gul den in het jaar 1991 voorlopig in de 'wachtkamer' gezet. Kok wil dit pakket maatregelen pas bespreken als de onder handelingen over de tussenbalans voor de periode '92-'94 zijn afgerond. Onderdeel van Koks voorstellen vormt een verhoging van de benzine-accijns met tien cent per 1 juli dit jaar alsmede een versnelde belastinginning. Achtjarig meisje dood aangetroffen DEVENTER In een woning in Deventer is gis teren het lijk gevonden van een achtjarig meisje. Volgens de gemeentepoli tie van Deventer is het kind door een misdrijf om het leven is gekomen. Er is een groot onderzoek ge start, waarbij het recher chebijstandsteam in de provincie Overijssel is in geschakeld. In net belang van het onderzoek wil de politie momenteel geen nadere mededelingen doen. Verruimde vrijstelling bij herhalingsoefeingen DEN HAAG De ministerraad is gis teren akkoord gegaan met een verdere verruiming van de vrijstellingsgronden voor herhalingsoefeningen. Het gaat daarbij om gevallen waarin „het belang van opkomst niet opweegt tegen het persoonlijk of zakelijk belang bij een vrijstelling". Als voorbeelden worden genoemd de onmogelijkheid om op korte termijn een vervanger te vinden, ernstige ziekte van de echtegenote, examenverplichtin gen en gevaar voor het voortbestaan van het bedrijf waarin de reservist werkzaam is. Daarbij werd vermeld dat de regeling die door het ministerie van defensie is voorgesteld, geheel los staat van de Golfoorlog. Hulpgoederen voor Sovjetunie gestolen ZAANSTAD Een deel van de zending hulpgoederen van de Stichting Zaanstreek Promotie aan de Russische stad Pereslavl- Zalesski wordt vermist. Vermoe delijk is de vrachtauto met hulp goederen onderweg opengebro ken. De auto stond enige tijd onbe heerd bij de Pools-Russische grensplaats Brest. De gemeente Zaanstad zette de hulpactie sa men met Zaanstreek Promotie op touw. Bij aankomst in Pereslavl- Zalesski maandagavond, bleken 450 kilo cacao, injectienaalden en medicijnen gestolen. Zaanstad zal vervangende goederen zenden. "DERLANDERS VEELAL ONBEKEND MET RISICO'S IN BERGEN hi rolg van de voorpagina) in HNCON Kapitein notion van de politie in va franse Briangon, die ïlast met het onder- naar de dood van de n Nederlanders, weet dat de groep buiten- •jon onvoorzichtig is est. Het ongeluk was in de Franse .lin'jn sinds tien jaar. ^ie loedige sneeuwval in sliiaande dagen en instabie- ;chl nassa's hadden de ski- cht bij voorbaat tot een lijke onderneming ge- t. Herhaalde waarschu- n voor verhoogd lawine- op lokale radiostations kennelijk niet ge- •oep, die onder leiding de Nederlandse gids, en dagtocht willen ma- aar de bevroren meren ilalrif. Deze liggen een kilometer van het ge- Aiguilles, waar de gids >eheerder was van een Toen de groep woens- >ij het vallen van de nog niet was terugge- I werd alarm geslagen. l reddingsoperatie wer- •eertig gendarmes, twee ipters en speurhonden :t. Volgens een politie woordvoerder zou het tijdstip van het ongeluk kunnen wij zen op een gebrek aan erva ring bij de gids. „Juist in de 'warme uren', tussen tien uur 's ochtends en vier uur 's mid dags, zijn de risico's van het buiten de piste skiën erg groot. De pas gevallen en 'opge warmde' sneeuw heeft dan nauwelijks grip op de onder liggende lagen. Er is maar weinig nodig wil het gaan schuiven". Onduidelijk is of de gids, die sinds zes jaar een deel van het jaar in het gebied verbleef, over de vereiste Franse diplo ma's beschikte om toeristen rond te leiden. Volgens een verslaggever van de lokale krant Dauphiné Libéré zou dit niet het geval zijn, maar de gendarmerie kan dit niet be vestigen. Wel werd gezegd dat de gids de buitengewone sneeuwval waarschijnlijk heeft onderschat. Op sommige plaatsen in dit deel van de Al pen is de laatste weken drie meter sneeuw gevallen. Opge blazen door de wind hebben zich op vele plaatsen gevaarlij ke ijskappen gevormd. Bij wijze van waarschuwing aan de vier miljoen Franse wintersporters die dit week einde de bergen intrekken, is het ongeluk met de Nederlan ders gisteravond uitgebreid op de Franse televisie behandeld. DEN HAAG Elke ski tocht buiten de piste is ge vaarlijk, zegt D. Muntz van de Nederlandse Berg sport Vereniging (NBV). G. van Sprang van de Ko ninklijke Nederlandse Al pen Vereniging (KNAV) vindt dat Nederlanders te weinig vertrouwd zijn met de skigebieden. Onverantwoord gedrag zou dan ook mogelijk de oorzaak zijn geweest van het ongeluk in de Franse Alpen, dat aan negen Nederlanders het leven heeft gekost. „Een trektocht buiten de pistes is zonder gids een levensgevaarlijke onder neming", zegt Muntz. Een goe de, ervaren gids kent de geva ren van een gebied en trekt er niet op uit wanneer het risico te groot is. Over de deskundigheid van de Nederlandse gids die de omge komen groep begeleidde kan hij niets zeggen, maar wan neer de noodlottige lawine is veroorzaakt door lichte aard- schpkken, treft volgens Muntz de gids geen blaam. „Zoiets is niet of nauwelijks te voorspel len". Zelf voornamelijk actief als bergbeklimmer, maakt Gerard van Sprang deel uit van de zo geheten Veiligheidscommissie van de NBV en de KNAV. Deze commissie onderzoekt ongelukken en andere inci denten die zich tijdens winter sportactiviteiten voordoen. Franse reddingswerkers met hun honden op zoek naar de onder sneeuw en ijs bedolven Neder landse skiërs. Met een helikopter werden de lichamen van de plek van het ongeluk naar Brianpon gebracht (links). FOTO'S: AFP Volgens Van Sprang is de Ne derlander zich in het alge meen te weinig bewust van de gevaren die een fraai, wit be sneeuwd landschap met zich mee kan brengen. „Een verse laag sneeuw kan bijvoorbeeld op een oude laag ijs liggen, waardoor het gevaar van schuivende sneeuwmassa's le vensgroot is". Hoewel het Alpengebied vol gens hem nadrukkelijk niet bekend staat als zeer lawine gevaarlijk, wijzen de tempera tuurschommelingen van de af gelopen dagen wel op een gro ter gevaar dan normaal. Waar schuwingen op de radio en op borden langs de pistes hebben de Nederlanders echter niet weerhouden toch op pad bui ten de officiële pistes te gaan. De belangrijkste les die skiërs ook weer uit dit ongeval kun nen leren is volgens Van Sprang dat de skiër zich bij elke handeling die hij verricht bewust moet zijn van de moge lijke risico's en de gevolgen. „Dat klinkt wat zwaar, maar hierin ligt de kern van de oor zaak van veel ongevallen. Het heeft geen zin om mensen en kel te wijzen op gevaren. Ze hebben immers zelf in de hand in hoeverrre ze die gevaren op zich af laten komen". Hoewel Nederlanders verhou dingsgewijs weinig bij grote ski-ongevallen zijn betrokken, hebben zij toch te weinig 'feel ing' met een gebied om een verantwoorde en veilige ski tocht buiten de pistes te ma ken, in tegenstelling tot de vaste bewoners van de gebie den. „Een Zwitser zal zich ver moedelijk ook minder bewust zijn van de gevaren van zwemmen in de Noordzee", al dus Van Sprang. Opleiding In het simpelweg verbieden van het skiën buiten de pistes om gelooft Van Sprang niet. „Er blijven toch altijd mensen die de regels aan hun laars lappen". Wel denkt hij dat skiërs meer gewezen zou moeten worden op bewuster sporten. In Nederland bestaan volgens hem goede opleidin gen voor bergbeklimmers, maar voor skiërs bestaan die nauwelijks. „Dat valt de ski organisaties in Nederland niet aan te rekenen, omdat oplei dingen niet tot hun doelstellin gen behoren. Bovendien heb ben die verenigingen natuur lijk toch geen greep op het ge drag van niet-leden". In de vele cursussen die in het buitenland worden gegeven zitten volgens Van Sprang wel tips om uit een lawine te ko men, maar geen aanwijzingen over hoe een lawine is te voor zien „terwijl dat toch minstens zo relevant is". Wat de exacte oorzaak is van het ongeval bij Briangon, is nog niet duidelijk. Volgens Van Sprang is echter vrijwel nooit één enkele oorzaak aan te geven. „Vergelijk het met het ongeval met de Herald of Free Enterprise. Niet een toe vallig openstaande deur is de oorzaak geweest van het zin ken van de boot, maar een ke ten van kleine foutjes die el kaar versterken. Dat geldt ook voor ski-ongevallen. Vaak zal een gevaarlijke skitocht pro bleemloos verlopen, maar een klein extra schakeltje in die keten van fouten kan net vol doende zijn om het fout te la ten gaan". JEAN-PIERRE GEELEN ontplofte vuurwerkfabriek werden honderden meters weggeslingerd en be- n en op de weg FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) CULEMBORG „Ik dacht dat de oorlog uit brak", zegt Elisabeth van Santen. Ze loopt rond een uur 's middags ontredderd door haar huis, die recht tegenover de MS Vuur werkfabriek in Culem- borg ligt. De explosie die een uurtje daarvoor plaatsvond heeft een rava ge in haar woning achter gelaten. Af en toe tilt ze haar bril op en dept ze nuwachtig met een zak doek haar gezicht. Oogge tuige van de explosie is ze niet geweest. „Ik durfde gewoon niet te kijken wat er gebeurde". De bewoners van de omliggen de boerderijen werden giste ren in de loop van de middag geëvacueerd. Vijf mensen moesten met ademhalings moeilijkheden, psychische pro blemen en door glas veroor zaakte verwondingen naar het ziekenhuis. Volgens luitenant-kolonel A. Sprangmeijer van de EOD is de laaghangende bewolking de belangrijkste oorzaak van de enorme ravage. De door de ex plosie veroorzaakte schokgolf werd tegen de dijk naast de fa briek omhoog gestuwd en di rect weer naar beneden gesla gen door het wolkendek. De fabriek is gebouwd rondom een bunker uit de Tweede We reldoorlog, waarin het kruit ligt. Daar omheen stond een aantal andere gebouwen, waaronder nog een bunker die later is gebouwd. Zes jaar gele den verhuisde het bedrijf naar de huidige lokatie. Daartegen is door een aantal inwoners van Culemborg en de buurge meente Vianen vergeefs be zwaar aangetekend. Volgens burgemeester Bloemendaal van Culemborg gaat het ge meentebestuur „er nog steeds vanuit dat de hinderwetver gunning om geldige redenen is afgegeven" aan de vuurwerk fabriek. Slechts een paar da gen geleden werd er een con trole uitgevoerd in de fabriek, met bevredigend resultaat. Onwerkelijk In verband met voortdurend explosiegevaar werd het ge bied rond de ontplofte vuur werkfabriek direct afgezet tot op 600 meter van de gebou wen. Zo dicht in de buurt van de nog naknallende fabriek hangt een onwerkelijke sfeer. Van een nog tamelijk nieuwe boerderij zijn vrijwel alle rui ten gesprongen. Een wat oude re vrouw ruimt scherven op. Het interieur beschouwend onbegonnen werk. De meeste omwonenden lopen buiten. Sommigen als verdoofd, ande ren wisselen ervaringen uit. „Ik zat te eten, toen het ge beurde", zegt Elizabeth van Santen. De dochter van Elisa beth van Santen woont in het huis achter dat van haar moe der. De ravage lijkt de dochter niet erg te deren. Ze is te ge lukkig dat haar tw£e kinderen ongedeerd zijn gebleven. De twee waren buiten aan het spelen toen de fabriek explo deerde. Hun moeder moest een tijdje naar ze zoeken. „Ik ben al eens een kind kwijtgeraakt. De explosie in Culemborg veroorzaakte bij deze boerderij alleen schade aan het dak. Met vereende krachten werd die direct her steld. FOTO: ANP bevolking van Culemborg is massaal toegestroomd. Allen hebben ze de doffe dreun ge hoord en gevoeld. „Ik dacht dat er een auto tegen mijn ga ragedeur ramde" zegt een man. Anderen die de vreemde trilling in hun huizen voelden en de ramen in de sponningen zagen schudden, wisten direct dat er iets ernstigers aan de hand moest zijn. Een aantal waaghalzen, dat de heftig brandende fabriek van dichterbij wil bekijken, klimt over het prikkeldraad en be treedt de weilanden rond de fabriek. Die worden nog niet door de politie gecontroleerd. Het is een beklemmende wan deling richting de vuurspu wende fabriek. Voortdurend vliegt kleurig siervuurwerk de lucht in. Een macaber schouw spel want het is bepaald geen feest dat zich op een paar hon derd meter van de wandelaars Die is verdronken in de wete ring hiernaast". De telefoon in huize Van Santen heeft het af gelopen uur niet stilgestaan. „Zelfs mijn zuster in Utrecht was aan de lijn. Die belt an ders nooit". De groep vrouwen neemt de situatie in huize Van Santen in ogenschouw. De vloer van de woonkamer, met uitzicht op de fabriek, ligt bezaaid met glas. Een gedeelte van het plafond is verzakt, in het dak zitten gaten. Door de kapot geslagen ramen van de slaapkamer waait een frisse winterbries. Alleen in de keuken is nauwe lijks schade. Doffe dreun Wie niets bij de fabriek te zoe ken heeft, wordt door de poli tie op veilige afstand gehou den en ziet dus weinig van de zwaar beschadigde huizen. Het is druk bij de afzethekken. De afspeelt. Onder het lopen wordt gespeculeerd over het aantal slachtoffers dat zich tussen de rokende puinhopen moet bevinden. „Maar wie er werkte, komt er niet levend uit", is de algemene veronder stelling. Naarmate de personen in het groepje dichter bij de fabriek komen, worden hun stappen trager. Een jongen loopt nieuwsgierig naar een zwarte vlek in het maagdelijk witte weiland. Het blijkt een forse, stalen balk te zijn, volledig kromgebogen. In de sneeuw zijn ontelbare zwarte stipjes te zien. „Dat is kruit", weet ie mand te vertellen. Ook liggen de papieren parachuutjes in het weiland, die normaal na de jaarwisseling op de straten te vinden zijn. Hartverscheurend Voor het groepje bij de smeu lende fragmenten van een de ken is aangeland, zijn de mees ten al weer omgekeerd. Zij blijven onkundig van het dra ma dat zich voor de ingang van de fabriek afspeelt. Twee vrouwen en een meisje staan hartverscheurend te huilen en te gillen. Ze omhelzen elkaar om zich daarna geschokt van elkaar af te keren. Twee ver pleegkundigen van de ambu lancedienst slaan hun armen om de vrouwen en het meisje heen en voeren ze met zachte hand en troostende woorden af. Zijn het werkneemsters van de fabriek die de explosie hebben overleefd en elkaar voor het eerst weerzien? Of is het familie van de slachtof fers? De verpleegkundigen willen het niet vertellen. ANNE VOS DOOR BILL WATERSON R4'S OOkWVAT JE STELT EEM Sl/MPEIE W?A4ö FM VERVOL- GEUS /WG JE TWEE WEföW 6EBJ TEEVEE /VlEB? KIJKEN Belastingdienst VS wil 5,2 miljard dollar van Drexel NEW YORK De Ameri- kaanse fiscus, de Internal Re venue Service (IRS), heeft 5,2 miljard dollar aan achterstalli ge belastingen gevorderd van het ter ziele gegane effecten- concern Drexel Burnham Lambert. Het gaat om belas tingen, inclusief boete en ren te, over de periode 1980 tot 1990. De vordering is inge diend bij de rechtbank die het faillissement van Drexel af werkt. De Amerikaanse belas tingdienst is, evenals in Neder land, de eerste schuldeiser bij faillissementen. In november vorig jaar legde de Amerikaanse overheid Drexel een vordering op van 6,8 miljard dollar omdat de ef fectenhandelaar ongeveer vijf tig banken had misleid. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MH INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Kans op een ramp bij Kat is miniem LEIDEN „Ongelukken zoals in Culemborg zitten opgesloten in de aard van het bedrijf", meent Hans van der Maat van de Kat Koninklijke Nederlandse kunstvuurwerk-en munitiefa briek in Leiden. „99 procent veiligheid kan, maar het ongeluk zit die ene procent. Door wrijving of vuur kan een explosie". In Leiden zijn catasto- fes van het kaliber Culemborg volgens hem uitgesloten. „In Cu lemborg werd op grote schaal avondvuurwerk voor bedrijven gemaakt en dat vergt een vrij ruime voorraad grondstoffen. In Leiden hebben we minder voorraad omdat we weinig avond- vuurwerk maken en vooral industrieel vuurwerk. Dat laatste is meer brand- dan plofgevaarlijk. Verder ligt de laatste jaren bij ons de nadruk meer op de handel dan op de fabricage

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3