Zuidafrikaanse kerken nog steeds verdeeld over sancties en eenheid Kerkelijke aandacht nodig voor boeren brieven van lezei Commissariaat wil zendtijd kerken uitbreiden kerk wereld beroepingen Profeet Jesaja zeer voor moderne predikers £cidóc ©OU/ICM| GEESTELIJK LEVEN/OPINIE SaidócQowutnt VRIIDAG 15 FEBRUARI 1991 PA( Si HILVERSUM Het Commissariaat voor de Media is in prin cipe bereid de zendtijd voor de kerken uit te breiden. Dat heeft een woordvoerster van het Commissariaat donderdag beves tigd. Het Commissariaat zal met de IKON, het Rooms-Katholieke Kerkgenootschap (RKK) en de ZVK, waarin onder meer de Baptistenunie en de Christelijke Gereformeerde Kerken sa menwerken, nader overleg voeren over de hoeveelheid extra zendtijd die wordt gewenst. Verder wordt het ministerie van WVC toestemming gevraagd voor uitbreiding van de totale zendtijd. Als het ministerie dit verzoek niet inwilligt, gaat de uitbreiding voor de kerkelijke omroepen ten koste van de andere zendgemachtigden. Volgens de woordvoerster ziet het Commissariaat in dat aan uitbreiding niet te ontkomen valt. De Raad van State vernie tigde de afgelopen week de weigering van het Commissariaat een uitbreiding van de zendtijd met 33 procent te realiseren. De kerken vroegen meer zendtijd omdat het aantal zenduren van IKON, RKK en ZVK al jaren gelijk is, hoewel de totale zendtijd op radio en televisie is toegenomen. Zij die in oorlog zijn met anderen, zijn niet in vrede met zichzelf William Hazlitt CANBERRA De blan ke NG Kerk en de jonge niet-blanke NG Kerken uit Zuid-Afrika verschil len nog van mening over opheffing van economi sche sancties en over de toekomstige kerkelijke eenheid. Dit bleek vrij dag op een gezamenlijke persconferentie in Can berra, waar prof. Johan Heyns (NGK), ds. Sam Buti (NGKA) en ds. Ja- meson Buys (NGSK) voor het eerst onder de vlag van de Wereldraad van Kerken gebroederlijk naast elkaar zaten. Terwijl Heyns voor onmiddel lijke opheffing pleitte zodat de zwarte bevolking econo misch vooruit kon worden ge holpen, hielden de niet-blan ke kerken de boot af. „De sancties moeten worden ge handhaafd totdat de apartheid volledig is ontmanteld," aldus praeses Buti van de Neder- duits-Gereformeerde Kerk in Afrika, de voormalige doch terkerk voor zwarten. Ds. Frank Chikane De sancties zijn in het belang van de zwarte bevolking, al dus Buys, secretaris van de Nederduits-Gereformeerde Sending Kerk, de vroegere dochterkerk voor kleurlin gen. „Als we dat opgeven, hebben we geen enkele macht meer om de regering tot ver andering van het beleid te dwingen." Positief aan het op heffen van sancties zou zijn dat hiermee de moed van De Klerk zou worden erkend. Eerder had ds. Frank Chika ne op een apart deel van de persconferentie president De Klerk geroemd als een intege re en eerlijke man met grote kwaliteiten. Dat is voor de se cretaris van de Zuidafrikaan se Raad van Kerken echter geen reden om de sancties op te heffen. Nog steeds zijn de bedrijven in handen van blanken die werkgelegenheid voor zwarten creëren. Het is een racistisch systeem als de blanken de eigenaars zijn en de zwarten de arbeiders. Hoewel de gezamenlijke pers conferentie een teken van de goede onderlinge verstand houding was Chikane en Heyns omarmden elkaar har telijk bleken er nog steeds verschillen van mening te be staan over de toekomstige eenheid van de vier NG Ker ken. Deze kerken zijn in we zen één Kerk, aldus Heyns, die een stropdas met de Ne derlandse leeuw en een springbok droeg („van de Ne- derlands-Zuidafrikaanse werkgemeenschap"). Buys weersprak dit. „Het is niet waar dat we al één zijn. Als dat zo was, dan zouden we niet zoveel moeite hebben om die eenheid te bereiken." Naar zijn mening had de NG Kerk een gouden kans gemist toen vorig najaar de synode geen besluit nam over toetre ding tot de Verenigde Gere formeerde Kerk (NGSK en NGKA), waarvan de oprich ting in juli plaats moet vin den. Milieu De Wereldraad van Kerken moet naar de mening van de nieuwe aartsbisschop van Canterbury meer tegen de verwoesting van het milieu doen. Bisschop George Carey, die op 18 april de opvolger van dr. Robert Runcie wordt, hoopt vooral op aanzetten tot een meer verantwoorde le vensstijl. Tijdens een persconferentie in Canberra, waar Carey de as semblee als gedelegeerde bij woont, wees hij erop dat hele bossen zijn gekapt voor al het papier dat op zo'n assemblee wordt gebruikt. „De hoeveel heid oecumenisch papier is omgekeerd evenredig aan de oecumenische vooruitgang." Ook in Engeland maakt de oecumene weinig voortgang. De winst is de oecumenische groei aan de basis. Carey is niet helemaal gerust op de theologische koers van de Wereldraad. Naar zijn me ning is er sinds Vancouver te weinig gedaan om een 'vitale en samenhangende theologie' te vinden. Ook de wijze waarop de dia loog met de andere wereld godsdiensten wordt gevoerd, ondervindt kritiek van Carey. „De Wereldraad moet niet elke vorm van spiritualiteit buiten de kerk kritiekloos omarmen als een uitdrukking van de Geest." De bijbelse en theologische traditie moet het kader blijven. De uniciteit van Christus staat voor Carey niet ter discussie. Fietsen Jan Kok, hoofd van de com municatieafdeling van de We reldraad, had voor de Assem blee een fietsenplan bedacht: Prof. Johan Heyns FOTO: PR alle gedelegeerden aan de as semblee in Canberra zouden de ruim drie kilometer tussen het conferentiecentrum en de universiteitscampus, waar zij verblijven, niet per stinkende bus, maar op een witte fiets moeten afleggen. „Het leek me uit milieu- en publiciteitsoogpunt een prima idee", aldus de in Kampen ge boren Kok. „Juist bij deze as semblee, die zozeer op het mi lieu is georiënteerd, zou het heel goed gepast hebben." Het plan liep echter stuk op finan ciële en praktische proble men. Een daarvan is dat nogal wat gedelegeerden nauwelijks kunnen fietsen. Vrouwen geïntimiteerd op Assemblee Wereldraad CANBERRA Het is voor vrouwen en jonge ren nog steeds een toer een plaats in het centraal comité van de Wereld raad te krijgen. Enkele vrouwen zijn onder zware druk gezet om van hun kandidatuur af te staan ten gunste van een man, zo zei de Canadese presi dente ds. Lois Wilson op de assemblee in Canber- Vrouwen zijn geïntimideerd en met excommunicatie be dreigd, aldus Wilson. Een me tropoliet had een vrouw on der druk gezet, onder het mom dat zij niet aan de Lima liturgie had mogen deelne men. „Sommige vrouwen staan te huilen in de washok ken. Ik ben woedend," aldus Wilson, een van de radicaalste vrouwen in de Wereldraad. „Dit is niet de wil van Chris tus." Wat betreft de jongeren heeft vooral Europa het bijna volle dig laten afweten. Van de 51 voorgestelde kandidaten zijn slechts 2 in plaats van de af gesproken 10 jonger dan 27 jaar; zo'n 4 procent. „Dit is onaanvaardbaar," aldus dr. Konrad Raiser uit Duitsland. Hij wees erop dat Afrika niet minder dan 17 procent jonge ren heeft voorgesteld. In de tweede lijst met kandi daten voor het centraal comi té is de kandidatuur van dr. K. Blei gehandhaafd, hoewel zijn plaats door een actie van de jeugdgedelegeerden in ge vaar leek te komen. Die had den zes tegenkandidaten on der de 27 jaar voorgesteld. Blei zou een van de 'slachtof fers' zijn. Zijn tegenkandidaat, de Hervormde jeugdgedele- geerde Bernard Reitsma uit Zeist, heeft zich echter terug getrokken nadat hij inzag dat hij op deze manier de secreta ris-generaal van de Hervorm de Kerk niet voor de voeten mag lopen. Pikante bijkom stigheid is dat Reitsma een schoonzoon is van ds. mr. J. Haeck, secretaris algemene zaken van de Hervormde Kerk en de naaste collega van Blei. Op de tweede lijst is 37 pro cent vrouw en 11 procent jon gere. Voor de vrouwen be droegen deze percentages 23 in 1975 en 26 in 1983. Eén succesje zat er voor de aeren wel in. De assemblee Dot dat een van de zeven presidenten (ere-voorzitters) een jongere moet zijn. Daar voor werd de leeftijd ver hoogd van 27 naar 30 jaar. Kerkelijke onderscheiding drs. J. Beks Voorschoten TILBURG De scheidende voorzitter van het stichtings bestuur van de Katholieke Universiteit Brabant, drs. J. Beks, heeft de kerkelijke on derscheiding van comman deur in de orde van St. Silves ter ontvangen. De scheidende secretaris van het bestuur, mr.dr. L. Schneider, is dezelf de eer ten deel gevallen. De versierselen zijn beiden giste ren uitgereikt door bisschop H.C.A. Ernst van Breda. Beks, directeur Economische - Financiële - en Informatie zaken van Heineken, en Schneider, oud-burgemeester van Roosendaal, hebben der tien jaar lang in het stich tingsbestuur gezeten. Beks is opgevolgd door mr. B. Schmitz, voorzitter van de KRO. Het stichtingsbestuur draagt zorg voor handhaving van de katholieke signatuur van de universiteit. Het benoemt de leden van het College van Be stuur, de sceretaris van de universiteit, de hoogleraren en de buiten-universitaire le den van de Universiteitsraad. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen door de claasis Middel burg tot pred. voor buitengew.werkz. (geestelijk verzorger Streekenzleken- huis Walcheren) N.H.J.E. Boomer te Amsterdam (Hoeksteengemeente): te Ter Aar J.K. Vlasblom te Ommen. ■TT Per ski naar de mis Zuster Etty Kelly van het Heilige Maria en Jozef-klooster in London maakte van de (sneeuw)nood een deugd: ze gaat op de ski's naar de mis. Dat gaat sneller dan lopen en ger ook. PASTORALE BRIEF GELDERSE PROTESTANTSE KERKEN DEN HAAG De kerken dienen speciale pastorale en diakonale zorg te besteden aan gemeenteleden die werk zaam zijn in de agrarische sec tor. 'Het zal bevrijdend en be moedigend kunnen zijn wan neer gebed en prediking als ook bezinning en handelen op de problematiek van de ge meenteleden in de landbouw betrokken worden'. Dat schrijft de hervormd/ge reformeerde provinciale syno de van Gelderland in een pas torale brief aan alle gerefor meerde kerken en hervormde gemeenten in deze provincie. De brief is een uitvloeisel van een speciale provinciale ge combineerde synode die eind vorig jaar werd gehouden. 'Kerken en landbouw' vorm de het thema van deze bijeen komst. Aanleiding was de moeilijke situatie waarin de Gelderse landbouw zich be vindt. Per jaar eindigen zo'n 300 meest kleinschalige agrarische bedrijven hun acti viteiten. De verwachting is dat de komende tien jaar de helft van de bedrijven ver dwijnt. Als oorzaak wordt vooral de overproduktie in de landbouw gezien. De ontwikkelingen op het platteland gaan kerkleden niet voorbij, schrijft de combi synode aan de kerken. Bedrij ven waarmee families reeds generaties lang verbonden zijn, moeten opgegeven wor den. Dit brengt grote spannin gen met zich mee. "Als ker ken kunnen wij de problemen niet oplossen. Wel menen wij uw aandacht te mogen vragen voor de pastorale en diakona le zorg die deze gemeentele den van u mogen verwach- De synode pleit voor nieuwe bezinning op een aantal ter reinen. Ze noemt daarbij de overwaardering van het tech nisch kunnen, de bijbelse orde in een tijd van ethische ver warring, de nauwe relatie tus sen mens en natuur en de zorg voor Gods schepping, de medeverantwoordelijkheid als consumenten, de roeping van de overheid, 'ons meeleven en onze voorbeden voor elkaar'. De provinciale synode van hervormden en gereformeer den roept de kerken op de pastorale brief voor te leggen aan kerkeraad en gemeente. DOORN Hoewel hij drs. L.P Dorenbos in zijn aanpak „een beetje kre- tenslakerig" vindt, staat H.H. Blok van het profe tisch tijdschrift 'Het Zoeklicht' vandaag samen met de oud-EO-directeur het bijbelboek Jesaja te lezen op het Jonas Daniël Meyerplein in Amster dam. De Golfoorlog en de herhaal de Iraakse aanvallen op Israël hebben bij Blok het besef ver sterkt dat „de eindtijd" aan staande is. „We leven in bij zondere tijden", zegt hij. „De Here komt. Wanneer weet ik niet, maar lees de bijbel!" Het is „een vergissing voor het leven om te denken dat de Golfcrisis niets te maken heeft met wat de bijbel zegt over het einde der tijden", schrijven Dorenbos en Blok in hun aankondiging. De open bare lezing van Jesaja bor duurt voort oj3 Dorenbos' krante-advertentie die por tretten van Husayn en Bush toont met daaronder de tekst 'Ook zo benieuwd hoe het af loopt?' Blok is dézer dagen zeer ge troffen door de Oudtestamen tische profetieën waarin spra ke is van de terugkeer, de be nauwdheid en de verlossing van Israël. De terugkeer is met de oprichting van de staat Israël (1948) begonnen en heeft door de komst van dui zenden Sovjetjoden een nieu we dimensie gekregen. Dat Israël nu in tijden van be nauwdheid leeft, is evident. Ook is duidelijk dat de verlos sing van Israël niet lang op zich zal laten wachten. „Israël zal de Messias aanvaarden. Zij zullen Hem zien", aldus Blok, de profeet Zacharia uit het- hoofd citerend. Dat deze Mes sias Jezus Christus is, staat voor Blok' als een paal boven water. De geschiedenis van Israël en die van de christelijke ge meente houden gelijke tred, weet de eindredacteur van het blad dat 66 jaar geleden door Johannes de Heer werd opgericht. Hij noemt het ech ter „de grootste vergissing in de kerkgeschiedenis" dat de kerk heeft gedacht dat zij in plaats van Israël is gekomen. „Israël neemt een zeer bijzon dere plaats in in Gods plan met deze wereld. Als ik iets over dat plan te weten wil ko men, moet ik niet naar Japan kijken, maar naar Israël, Gods eigen volk", zegt Blok. „Saddam Husayn speelt een rol in dat plan, o ja, net als Hitier destijds". Geen waarzeggerij Het Zoeklicht (20.000 abon nees) predikt volgens Blok steeds de bijbelse boodschap, dus geen waarzeggerij. „Met veel belangstelling volgen wij de ontwikkelingen, de teke nen des tijds, en elke keer moeten we constateren: Here God, het klopt met wat Uw Woord zegt". Ook bij Dorenbos' organisatie- Rainbow zegt men dat de bij bel geen boek vol waarzegge rijen is. W. Dorenbos-De Lan ge, die bij afwezigheid haar man „prima" kan vervangen, geeft toe dat de advertentie campagne „wel een beetje" een lokkertje is. „Wij weten de afloop ook niet". Wat ze bij Rainbow en het Zoeklicht wel weten, is dat juist in deze tijd de bijbel gele zen moet worden. „Wat er nu gebeurt, wordt in de bijbel al aangegeven. Christenen hoe ven zich dus niet te verwon deren over de ontwikkelingen in de Golf", aldus mevrouw Dorenbos. „Ga terug naar de bijbel", luidt haar oproep, „daarin staat zoveel van eeu wigheidswaarde!" In de Rainbow-krant - waar van op verzoek „enkele dui zenden" exemplaren zijn ver spreid - worden alle bijbeltek sten opgesomd die volgens Dorenbos betrekking hebben op de Golfcrisis. Niet alleen de profeten Jesaja, Zacharia en Ezechiël, maar ook het Evangelie naar Mattheüs en de Openbaringen van Johan nes worden er veelvuldig ge citeerd. Jacht op proefballonnen r\ r mt UP het ijs van de Haagse Hofvijver staat PvdA-fracf d> zitter Thijs Wöltgens met een buks in de aanslag, gei? var te vuren zodra premier Lubbers het raam van zijn w?rs- trek opent om weer een proefballon op te laten, inmiddels al een bonte verzameling van die ballonnet- 't torentje van het Binnenhof en Wöltgens dreigt d( o munitie heen te raken. Je kunt als politicus niet bij vgste ring 'onaanvaardbaar' roepen zonder je geloofwaardig h verliezen. Daar speculeert Lubbers vermoedelijk op.]ofY' tn raXi DE politieke routinier kiest perfecte momenten uit de gevoeligste tenen van zijn regeringspartner te a Subtiel is het niet zoals het CDA de sociaal-democraWF) tang probeert te nemen. Effectief is het wel. Het j koerst aan op de ontkoppeling van lonen en uitkerin wellicht ook op een loonmaatregel en de invoering eigen bijdrage voor ziekenfondspatiënten. VOOR rechtgeaarde socialisten is dit een nachtmen^ nario, maar PvdA-leider Wim Kok en FNV-voorzit| kelenburg zien diep in hun hart ook geen alternatie voornaamste probleem is een antwoord te vinden prangende vraag: „Hoe vertel ik het mijn kinderen?"! - lossing lijkt te worden: „We vertellen het nog even Fractieleider Wöltgens zorgt ondertussen voor opge\ ketelmuziek en dreigt met een kabinetscrisis als de ling wordt losgelaten en als er een eigen bijdrage in tekosten komt. Hu moet wel, want de herinvoering van de koppej]P de afschaffing van de medicijnknaak vormden indeJ kern van de PvdA-inbreng in Lubbers-III. Maar Lr0lg Wöltgens buiten lawaai staat te maken terwille van »N( zersvolk, leggen binnen zijn meeregerende partijgenotflon gaandeweg bij het onvermijdelijke neer. Bij de wil vajFra bers dus, en bij diens ouderwets wollige verpakking bas simpele mededeling dat de koppeling van de baan islna In f Het zogenaamde 'compromis' over de koppeling hf d' dat uitkeringstrekkers en ambtenaren in de toekomst'011 nog op prijscompensatie mogen rekenen. Zolang nu nfest werknemers in het bedrijfsleven daarmee ook genoegd men, is officieel nog steeds sprake van een koppelinf1 s gen de bonden voor hun leden meer dan een inflatie^e tie, dan wordt jammer maar helaas de koppeliiban broken. Minister De Vries van sociale zaken zal echtmas best doen bonden en werkgevers met zachte hand to?cht matiging te dwingen. Zo eenvoudig kan het leven in politiek Den Haag o wordt gepraat over ontkoppeling zonder dat het ontfn ling wordt genoemd, en over een loonmaatregel dit loonmaatregel mag heten. En Wöltgens maar knallf^,1 zijn buks. Hij zou er beter aan doen eerlijk te vertelleen de PvdA staat. Zoals het kabinet er goed aan zou djiaai dingen maar gewoon bij hun echte naam te noemen, irjVIal van te vluchten in verhullend taalgebruik en de ene)1 ballon na de andere te lanceren. Brieven graag kort jn duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezi stukken te bekorten Golfoorlog (8) Ik begrijp nog steeds niet goed dat er bij de oorlog tegen Sad dam Husayn voornamelijk ge sproken wordt over een olie oorlog (dus economische oor log). Die olie is wel belangrijk maar we hebben Kuwayt en zelfs Saudi-Arabië niet echt nodig. Veel belangrijker is dat die Saddam al voor de zoveel ste maal probeert de macht te grijpen in de Arabisch/islami tische wereld. Dat was met zijn strijd tegen Iran ook het geval. Een heilige oorlog? Flauwekul dus. Het gaat hem alleen om macht en aanzien. Veel meer moet er de nadruk op gelegd worden dat samen werking tussen de Arabische landen en het zogenaamde Westen van zeer groot belang is. Dat moet mogelijk worden gemaakt met de hulp van Is raël en de omringende landen en ook van de Palestijnen. Hoe moeilijk dat ook is voor Israël. Dat moet echter kunnen met de hulp en steun van goedwil lende Arabische landen en het Westen. En zeker moet dat kunnen met hulp van de VN. J.T. Mulder, DEN HAAG. Walter Goddijn kerk dat zij zich den seert en haar gezagsi ning deelt met de the Dat standpunt is theo niet helemaal gefundee dat het rooms-katholi< loof gezag kent. Met gi 'gelmaat komen voor d( in de media alleen die voor die hun eigen me verkondigen en niet de kerk. Hieruit blijl eenzijdig de democratie de pater voorstaat. Er sfeer geschapen waari werkelijke geloofsopv meer mogelijk is om jeugd anti is gemaakt, geen hiërarchie was, kerk allang in vele op gen zijn uiteengespat, i nu zo ten onrechte bekr de bisschoppen de onda taak dit in goede banen kanaliseren volgens het Credo. Dat heeft niets ken met bulldozer maar met behoorlijk in verantwoordelijkhe genover de Heer. Het f loof is gebaseerd op hel van Petrus en de aposf op het gezag dat zij kr< de kerk die hun Heer voort te zetten. In gehi heid moeten wij on onderwerpen zoals •wilde. Niet om de Maar om en door Hem. CcidaeSouwnt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor Apothekersdijk 34. Leiden Telefoon 071-122 244 Postadres: Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma t/m vr van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00: Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per acceptgiro) per maand f. 25,70 per maand per kwartaal f. 76,60 per kwartaal per jaar 294,30 per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.: 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijs' 070 - 3902 702 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 ;W1 y;

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2