Asielzoekers op Kaageiland zijn het wachten beu Pomphouder mag aangescherpte hinderwetvergunning negeren F Kweker Vrolijk mag geen kassen bouwen LEIDEN OMGEVING Ceidóe Gomcrnt VRIJDAG 15 FEBRUARI 1991 PAGlOï Auto botst tegen boom NOORDWIJK Een 21-jarige auto mobilist uit Noord- wijk is vannacht op de Duinweg in zijn woonplaats tegen een boom gereden. Hij raakte rond een uur mogelijk door gladheid van de weg. Zijn auto werd volledig vernield. Zelf liep hij alleen lichte verwondin gen op. De man is liftend naar huis gegaan. Schapen door trein geschept ALPHEN AAN DEN RIJN Op het baan vak Alphen-Gouda zijn gisterochtend twee schapen door een trein geschept. De schapen konden over het ijs de spoorbaan bereiken. Een van de twee over leefde de klap en de dierenbescherming ont fermde zich over het dier. Ook op het stuk Leiden- Alphen werden schapen op de spoor baan aangetroffen maar in geen van de gevallen zorgden ze voor vertra ging van de treinen. Blokhuis komt met voorstellen voor herstel houtwal Sixenburg NOORDWIJKERHOUT Blokhuis BV heeft de ge- meente Noordwijkerhout een brief geschreven met daar in voorstellen ter herstel van de onlangs gerooide hout wal en boomgaard bij de boerderij Sixenburg aan de Leidsevaart. In de commissie ruimtelijk ordening ging wethouder C. van Duin (CDA) gisteravond nog niet in op de inhoud van de voorstellen omdat hij deze eerst wilde bestuderen en doorspreken in het college. Wel zei hij dat het een serieuze benadering leek van de kant van Blok huis BV en dat hij de kwestie met clementie wil bekijken. De commissieleden stelden onmiddellijk dat er van hun kant in elk geval van een verzoenende houdsing geen sprake zou zijn. Blokhuis BV had volgens hen moeten voldoen aan de eisen die door de gemeente waren gesteld. Th. Nulkes (CDA) wees er op dat de voorstellen van Blokhuis waren binnengekomen na het verstrijken van de uiterste datum en dat de gemeente nu over kon gaan tot het zelf laten uitvoeren van het herstel. Sneeuwballengooiers veroorzaken botsing OEGSTGEEST Een 11-jarige en een 12- jarige jongen uit Oegstgeest hebben op de Kleyn Proffytlaan door het gooien van sneeuwballen gistermiddag rond kwart voor één voor een flinke ravage gezorgd. Een 40- jarige vrouw uit Oegstgeest kreeg sneeuw ballen op de vooruit van haar auto. Hier door verloor zij het zicht, raakte de macht over haar stuur kwijt en botste achterop de auto van een 29-jarige vrouw uit Oegstgeest. Deze vrouw botste vervolgens weer op de stilstaande auto van een 44-jarige Oegst- geestse. Er vielen geen gewonden. De jon gens sloegen op de vlucht, maar konden werden even later door de politie weer ge vonden. De jongens moeten voor de schade opdraaien. Adviescentrum Rabobank op terrein van Zandbergt NOODWIJKERHOUT De Rabobank van Noordwijkerhout heeft plannen ontwikkeld om op het terrein van de voormalige garage van Zandber gen bij de Witte Kerk een adviescentrum te bou wen met daarboven een verdieping met drie flats en een tweede verdieping met twee flats in de vrije sector. Gisteravond boog de commissie ordening in Noord wijkerhout zich over een voorlopig voorstel van de bank voor een gebouw van dertig meter dat reikt vanaf restaurant het Wapen van Noordwijkerhout tot aan het huis van Bouwmeester. Hoewel alle commissieleden blij waren dat er eindelijk na vele jaren een doordacht plan ter tafel ligt voor dit „gat" in de straat waren sommige partijen wat huiverig vanwege het massieve blok. Mevrouw Hof (PvdA) vreesde dat het huis van Bouwmeester visueel zou wegvallen ten opzichte van de nieuwbouw Volgens chef openbare werken De Boer waren deze over wegingen al meegenomen door archtitect T. van Manen uit Noord wijk. Het plan is inmiddels positief Volgens Rabo-directeur Van der Salm hef® bank de grond overigens nog niet gekocht i"« men eerst wil afwachten wat de gemeente I plannen vindt. Ook verklaarde hij dat er g' en parkeerplaatsen zullen worden aangelegd; die zullen alleen bereikbaar zijn door een ov| te doorgang met een slagboom. Het is de bed dat er een adviescentrum komt voor de bi)EI clientèle, waar de afdelingen financiering, hioi gingen en betalingsverkeer worden ondergeVO(- alsmede de vezekeringen. Dat zou dan tot l hebben dat het onlangs overgenomen kantof Hoogkamer aan de Kerkstraat naar het nieu(0C)| bouw zou verhuizen, enerzijds omdat het besfer kantoor te klein is, anderszijds omdat het mjedi teel te ver af ligt van het dorpscentrum. De i0pi Voorhouts kinderkoor in Brussel naar tweede plaats BRUSSEL VOORHOUT Het kinderkoor uit Voorhout is op de tweede plaats geëindigd in de der de kwartfinale van Kinde ren voor Kinderen. Afge lopen donderdag zijn hier van opnames gemaakt in Brussel. De beelden zijn medio september op tele visie te zien. De 23 voorhoutse koorle den vertrokken woensdag morgen vroeg richting Brussel. Voor hen bestond deze dag uit repeteren en nog eens repeteren. De fa milie van de kinderen zou de volgende dag richting België vertrekken om hen de nodige morele steun ge ven. Om half een reden er drie volgeladen bussen op weg naar het Amerikaans Theater (Heizei). De Ne derlandse supporters kwa men door slechte weers omstandigheden enkele minuten te laat aan in de studio in Brussel. Hierdoor moesten enkelen van hen genoegen nemen met een plaats op het balkon. Het programma werd ge presenteerd door de Belg Bart Peeters. De jury be stond uit vier kinderen, die allemaal in het verle den bij Kinderen voor Kinderen betrokken zijn geweest door onder andere plaatopnamen. Het vol wassen deel van de jury bestond uit de Belgische presentator Michel Follet en cabaretière Karin Bloe- Het Belgische koor Canta bile, waartegen de Voor- houters het moesten opne men komt uit Merksplas. Cantabile zong uit het Kinderen voor Kinderen- repertoire: Dieet, Dement, Ik trek me terug op het toilet en hun eigen clip werd ook vertoond. Het Voorhoutse koor zette zijn beste beentje voor met de liedjes Geld is overbodig, Stom hoor, Beter dan de rest en hun clip Apies kij- Tijdens de decor-wisseling sprak sprak de Belgische Truus Lostir met het pu bliek. „Het is allemaal zo schitterend om het nu eens in het echt te zien" en „Dit is zo leuk voor de kinderen" waren enkele van de reacties op de vra gen van Truus. Na twee uur was de strijd beslist. Het Belgische Cantabile eindigde op de eerste plaats met enkele punten voorsprong op het Voor houts Kinderkoor. De voorzitster van de jury Karin Bloemen zei: „Het koor dat nu verliest maakt nog een goede kans om in de halve finale terecht te komen. Er zijn dus geen echte verliezers". Of het Voorhouts kinderkoor nog in de halve finales terecht komt, hangt af van de punten die de andere deel nemende koren zullen verzamelen in de overige kwartfinales. Zij staan tweede op de Nederlandse ranglijst. DANNY NOORDER- MEER Gevaarlijk ijs in Lisse LISSE In verband met be maling vandaag, waarschuwt de politie van Lisse voor ge vaarlijk ijs in de sloten in Poelpolder-Zuid. De bemaling kan, in verband met het veel te hoge waterpeil, niet langer meer worden uitgesteld. ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DE KAAG Sneeuw en ijs. Een volkomen nieuw natuurverschijnsel voor de meesten van de dertig asielzoekers, die nu al ruim twee maanden in de zeilschool in De Kaag ver blijven. Toch zijn ze er niet van onder de indruk. Apathie lijkt zich van hen meester te maken. „Het is hier een dode periode voor hen", merkt Rolin van Lakerveld op. Hij heeft de dagelijkse leiding van de zeilschool. Hij ver wacht dat de eerste asiel zoekers over één a twee weken naar officiële asiel centra overgaan. Begin december kwamen der tig asielzoekers naar De Kaag. Er restte hen niets anders dan af te wachten. Wachten op een verblijfsvergunning of op uit wijzing. Werken mogen ze niet en naar school gaan is er ook niet bij. Ook de verblijfsproce- dure kan niet worden gestart, zolang de mensen niet in een officieel asielcentrum verblij ven. Van Lakerveld spreekt van een dode periode met als gevolg achteruitgang in func tioneren en menswaardigheid. Waardeloos „De verblijfsprocedure moet ook veel korter", meent hij. Zijn visie ten aanzien van asielzoekers is sinds enkele maanden veranderd. „Vroeger was uit onwetendheid en on bekendheid mijn tolerantie groter. Intussen ben ik er iets genuanceerder over na gaan denken. In Nederland verblij ven veel buitenlanders. Vol gens de Nederlandse opinie zijn dat profiteurs. Als de mensen hier langer als een half jaar zitten, wordt die opi nie alleen maar versterkt. Ook voor de asielzoekers zelf is het veel beter als de procedure wordt ingekort. Zo worden ze door het gedwongen niets doen gemakzuchtig. Stel je eens voor dat je een jaar niets doet en je komt weer terug in de maatschappij. In Nederland zou je waardeloos worden voor de arbeidsmarkt. Hoe langer de afhandelingsprocedure duurt, hoe moeilijker het voor ze wordt om in het arbeidspro ces terug te keren". Ook de kostenbesparing noemt hij als argument om een snellere af handeling te bewerkstelligen. Samen met de eigenaar van de zeilschool, Van Rijn en de kok heeft Van Lakerveld de lei ding op zich genomen. Ze heb ben er geen spijt van dat ze enkele maanden op de vraag van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur zijn ingegaan op het verzoek tijdelijke huisvesting te bieden aan dertig asielzoekers. „We zijn niet ontevreden. Uiteinde lijk is het erg meegevallen. In andere centra is het verloop wel eens onrustig". Van Lakerveld kijkt om zich heen. Hij bevindt zich in een grote ruimte met tafels en zit- hoekjes, waar hier en daar wat mensen met elkaar zitten te keuvelen. De deur aan de ene kant leidt naar een verpo zingsruimte waarin kan wor den getafeltennist en de deur aan de andere kant leidt naar een ruime huiskamer. De slaapkamers voor één of twee personen zijn boven. „Ideaal is de vele ruimte hier", verklaart hij het feit dat alles rustig ver loopt, ondanks dat een dertig tal mensen met elkaar toch al enkele maanden gedwongen onder één dak leeft. Afrikaanse kerkdienst De Kagers waren verdeeld over de komst van de dertig mensen uit landen als Liberia, Nigeria, Soedan, Pakistan, China en Indonesië. Volgens Van Lakerveld was dit als ge volg van het onbekende en is die houding, met uitzondering van enkele starre tegenstan ders, op bepaalde punten ver anderd. Ook J. Donkers van de Kaagse dorpsraad heeft een toenemende acceptatie onder de Kagers waargenomen. „On bekend maakte onbemind", al dus Donkers. „De komst van de vluchtelingen gebeurde ook zo plotseling en zo onvoorbe reid". Donkers vertelt dat een Afrikaanse kerkdienst wordt voorbereid. Dit gebeurt in sa menspraak met de pastoor van Buitenkaag, de dominee van Kaageiland en enkele asielzoe kers. Bovendien is dominee Van der Broek uit Amstel veen, die 26 jaar in Afrika heeft gewerkt, hierbij betrok- Eén van de trouwe kerkbezoe kers is de 26-jarige Christian Imade uit Nigeria. Hij studeer de theologie in Nigeria. Zijn geloof was in dat land erg om streden. Hij legt uit dat toen zijn vader, die lid was van een geheime organisatie, was over leden, hij geacht werd de plaats van hem over te nemen. Dat betekende volgens Chris tian mensenvlees eten. „Ik ben een christen en dan eet je geen mensenvlees. Ik weigerde. Ze zouden mij vermoorden. Ik ben toen op de vlucht gesla gen". Over zijn toekomst ver keert hij in onzekerheid. „God is my live. Als God zegt dat ik terug moet, dan moet dat". Omdat er een termijn van maximaal drie maanden voor noodopvang staat, verwacht Lakerveld binnen enkele we ken de eerste overplaatsingen. Tot eind april wil de zeilschool onderdak verlenen aan de Bloemen bij sport en spel J. van der Plas, ontwerper van de praalwagens die in augustus van dit jaar meerijden in het Rijns- burgs bloemencorso, lichtte gisteren in bloemenveiling Flora in Rijnsburg zijn 12 ontwerpen toe. Thema van het corso is „Bloemen en planten bij Sport en Spel". Van der Plas heeft wagens ont worpen met namen als „Tollen", „Bordspelen", „Ruitersport" en „Watersport". Vervolgens wer den de wagens door loting aan de sponsors toebedeeld. „Voor het eerst worden de prijsuitreiking van het corso van vorig jaar en de bekendmaking van het nieuwe thema gecombineerd gedaan", aldus de voorzitter van de Stichting Rijnsburgs Bloemencorso, J. van der Meij, gisteravond. G. Beltman, directeur van de Rabobank Rijnsburg, overhandigde de prijzen. Ongebruikelijk was dit jaar ook dat alleen de winnaars van de eerste prijs met name werden genoemd. De eerste prijs bij de praalwagens was voor de Nutsspaarbank die daarmee ook de wisselprijs, de Zilveren Tulp, van Beltman in ontvangst mocht nemen. Ook de bindersprijs ging naar de Nutsspaarbank; een oorkon de. Bij de personenauto's kreeg de Stichting Rijnsburgs Bloemencorso de eerste prijs; een oorkon de overhandigd. FOTO: HENK VAN DEN ENDE vluchtelingen. Daarna f het zeilseizoen weer aai die tijd kunnen er eve nieuwe asielzoekers naVi zeilschool komen. Of di schoolleider volgend jaai^1 ingaat op een eventueels zoek van het ministeriverc WVC om een nieuwe asielzoekers te huis\ weet Lakerveld niet. „V len de voor- en nadelen elkaar afwegen en evaj met WVC". Hoewel hij! kijkt op een goede perioc hij voor zichzelf het nadcho hij nu toch wat minder ize rust met het zeilseizoen >nsl MARIETA K|esp J. DEN HAAG/NOORD WIJKERHOUT Eige naar J. Looijestijn van het tankstation aan de Maan- dagsewetering in Noord wijkerhout hoeft voorlo pig geen vloeistofdichte bestrating rond de pom pen aan te brengen. Ook andere voorwaarden, die de gemeente Noordwij kerhout aan de hinder wetvergunning van het tankstation heeft toege voegd, hoeven nog niet te worden uitgevoerd. Betrapt op stelen lege bierkratten OEGSTGEEST Een 26-jari- ge man heeft gisterochtend in de supermarkt op het Boer- haaveplein vier keer een lege bierkrat ingeleverd die aan de achterzijde van de winkel stonden. Vervolgens ging hij met het statiegeld naar de eveneens aan het plein gele gen snackbar om te gokken. Bij de vierde krat werd hij aangehouden door de bedrijfs leider. De man krijgt een pro ces-verbaal. Dat werd gisteren duidelijk tij dens de behandeling van het verzoek om schorsing van de aanvullende voorwaarden in Den Haag. Looijestijn maakte op de spoedzitting bij de afde ling geschillen van bestuur van de Raad van State be zwaar tegen de extra eisen die de gemeente hem heeft opge legd. Zijn woordvoerder A. Nooteboom betoogde, dat het beter zou zijn om de nieuwe regelgeving op dit gebied af te wachten. Het betoog van Nooteboom werd echter in de kiem ge smoord door de waarnemend voorzitter van de afdeling be- stuursgeschillen, H.Polak. Volgens Polak is er geen spoedprocedure nodig, omdat de aanvullende eisen voorlopig sowieso niet uitgevoerd hoe ven te worden. De eisen gaan pas in nadat de geschillenafde- ling van de Raad van State zich hierover definitief heeft uitgesproken. De afronding van deze beroepsprocedure zal nog geruime tijd op zich laten wachten. tie moet worden aan^ Looijestijn wil de gelgeving afwachten zo< niet het risico loopt ningen te treffen die hand niet goed blijken 1 Zijn woordvoerder zei gil dat er, om alle tanksl aan de nieuwe regels tq voldoen, een werkprogil is opgesteld dat waarscli in juni van dit jaar varl gaat. Volgens dit wel gramma is het tankstaticT den. AMBTELIJK ADVIES: NOORDWIJKERHOUT Ondanks sterk verzet van de drie agrariërs in de commissie ordening ziet het er niet naar uit dat kweker C. Vrolijk van het Westeinde in Noordwij kerhout 3000 vierkante meter kas mag bouwen. Dit omdat de bouw ervan niet past in het bestem mingsplan Buitengebied. Bovendien heeft Vrolijk 3000 vierkante meter van zijn reeds aanwezige schuurkassen ver huurd aan droogbloemenkwe kerij Decofleur. Mevrouw Hof (PvdA) en mevrouw Hulspas (D66) waren het gisteravond eens met het ambtelijke ad vies, dat inhoudt dat Vrolijk de door Decofleur gebruikte ruimte maar weer moet terug nemen voor het kweken van zijn bloemen. De agrariërs in de commissie waren het met deze redenering niet eens. Schuurkassen worden altijd maar een paar maanden ge bruikt; in de resterende negen maanden worden er altijd an dere activiteiten uitgevoerd. Maar Decofleur gebruikt de schuurkassen volgens chef openbare werken De Boer in middels het hele haar, en daardoor zijn de schuurkassen nu bedrijfsruimte geworden. Dat is niet in overeenstem ming met het bestemmings plan Buitengebied. L. Hogervorst (VVD) rede neerde dat Vrolijk wel dege lijk in de bollen en bloemen teelt is begonnen maar dat het bedrijf is veranderd in de loop der jaren. Hij begreep niet waarom wethouder Van Duin (CDA) en de commissieleden Hof en Hulspas bang waren voor een precedentwerking, want hij wist in de hele ge meente geen vergelijkbaar ge val. De droogbloemen geven de mogelijkheid tot vruchtwis seling, iets waarvoor in ver band met het milieu voor wordt gepleit. Th. Nulkens (CDA) zag in de droogbloeme- rij ook een mooi alternatief in De derde agrariër in de com missie, A. van Ruiten (CDA) wees ook op de veranderingen in de agrarische sector. Dit waren ontwilkelingen die vol gens hem niet warenb te voor zien. Decofleur krijgt toeleve ring van 20 kwekers uit de omgeving. Het idee om Decof leur te laten verhuizen naar het te ontwikkelen bedrijfster rein aan de Leidsevaart von den de agrariërs niet goed. De andere commissieleden bleven er echter bij dat Vrolijk zijn eigen schuurkassen moet te rugnemen van Decofleur als hij ruimte nodig heeft voor stekgoed. 1 Bavo en Sancta Maria bestaan niet meer De psychiatrische ziekenhuizen Bavo uit Noordwijkerhout en Sancta Maria in Noordwijk bef niet meer. Zij gingen gisteren op in Centrum voor Psychiatrie Langeveld, de nieuwe naam vflaul samenwerkende ziekenhuizen. De integratie-overeenkomst werd gistermiddag door vertegennaul digers van beide instellingen ondertekend. De nieuwe instelling, die mede tot stand is gektsvv door de rijksplannen om de psychiatrische voorzieningen in Noord- en Zuid-Holland beter teÊ den, telt ongeveer 1.000 personeelsleden. Voor patiënten zijn er 809 plaatsen beschikbaar, r van zijn er 531 in Noordwijk en 230 in Noordwijkerhout. Verder bestaat Langeveld uit een resd satie-eenheid, een dagbehandelingseenheid, twee poliklinieken en een dagbehandelingseenh* Alphen aan den Rijn. Een aantal patiëntenplaatsen is door de rijksplannen verhuisd naar de' Rotterdam, waar een groot tekort heerste. Op de foto tekent J.L. van de Lande, algemeen teur van Sint Bavo, de overeenkomst. Links naast hem zit drs. T.J.M. van der Zanden, algë directeur van Sancta Maria en en aan de andere kant J. Wagenaar, de nieuwe voorziiter va bestuur van Sint Bavo. .we FOTO: HENK VAN DENL

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12