1 Leidse ambtenaren moeten terug naar de schoolbanken (UWPIANNEN? jm vvd-forum over voorkeursbeleid: Kansrijke witte mannen niet uitschakelen binnen gemeente Persoonlijk cadeau LCidóC LOUtCWlt 4* STAD OMGEVING/RTV Brandweer nieuw wapen in de strijd tegen meeuwenplaag Zuidwest SCHOLIEREN GAAN TEKSTEN LEZEN scholen gekozen voor proef met plaatsen artsen CeldócSouuiitt Hbs alarm or dreiging Jn boete iEN De Leidse politie met haar maatregel om alarmen in rekening te ;en al meer dan 18.000 n verdiend. De politie Dt in oktober 1989 tot maatregel nadat de poli- het jaar daarvoor maal voor niets achter automatisch alarm was igaan. Bedrijven, scholen rticulieren moesten daar- >or elke derde loos alarm ELM edrag van 150 gulden aan yj litie betalen. ELEI PE de Leidse politie staan DEh bedrijven, scholen of par eren in direct contact via igeheten Waarschuwings ien Lijst. Dit computer- stelt de politie in staat armsignalen van de aan- ten adressen direct op te Door voornamelijk lische problemen op di- adressen, rukte de poli- ;n groot aantal keren te- ™!i® 'AN e !G Ra ESTI* ligt i EUS i INTFn, IMf )EM f^(Om werd anderhalf jaar (Al* GUS \LC :S n tot de maatregel van e maal loos is betalen' be- Het aantal meldingen daardoor drastisch. Van eer 1800 naar 1046. fitten bij dit laatste getal UlWnog de tientallen meldin- KlJSmn de grote storm van ja- '90 bij", vult politie- dvoerder D. Graveland »eze storingen werden de >sen niet in rekening ge it. Van de werkelijke 472 meldingen waren er 122 adressen die dat voor de keer binnen een jaar eerden. Een rekening van OEBjulden ging daarom naar 'UK u EN MA uvc Tr HEY ZOI LRD EN eland zegt dat tachtig ;nt van het geld binnen :n de rest heeft een aan- I VCtng gekregen. De som van jAfmaal 150 gulden, 18.200 pRl in, wordt door de politie rt in de algemene midde- :NV Volgens Graveland is het JGElijk de precieze kosten te yy|len van de loze alarmen. o's maken wat meer kilo- moeten er op af. Dat zijn kosten die e algemene middelen ko en dan is het het eenvou- om het geld daar te stor- vegges rapt )EN Twee vrouwen uit w Vennep, 17 en 21 jaar, [isteren door de eigenaar ;en Lady Service aan de astraat betrapt bij het ste- 'an kleding. De vrouwen 'en voor zeshonderd gul- aan goederen weggeno- Tegenover de politie be en de twee ook voor nog tionderd gulden aan spul meegenomen te hebben ie HEMA en V&D. (ADVERTENTIE) NAAR WH DER PLOEG! vertrouwde adres voor: MEN EN DEUREN. /AND- EN PLAFONDBEKLEDING iCHUIFPUIEN IERRES, ETC. -gar nieuwbouw en renovatie, gevoerd in onverwoestbaar ilslof van het kwaliteitsmerk .iuninck. n-|erhoudsarm, leverbaar in |rse kleuren, volledig irandeerd en door onze lensen perfect op maat laakt. Het geheel voorzien van certificaat. gewoon eens alles op uw lak bekijken. We geven u graag ivies. c OM OP TE BOUWEN. iVCUI LEIDEN Alle ambte naren van de gemeente Leiden moeten een „8 voor taal" zien te halen. Over de leesbaarheid van gemeentelijke tek sten komen regelmatig klachten binnen en om dit in de toekomst te verbeteren heeft de ge meente een project groep Begrijpelijk Schrijven ingesteld. Die heeft een aantal aanbe velingen gedaan varië rend van de ambtena- rentaal door scholieren op op leesbaarheid te laten toetsen tot het la ten volgen van cursus sen door ambtenaren. Uiteindelijk moet er een handleiding komen voor alle directies van de gemeente. De projectgroep Begrijpelijk Schrijven werd in mei van het vorig jaar ingesteld na klachten van burgers, raadsleden en ambtenaren zelf over de leesbaarheid van gemeentelijke teksten. Veel brieven, formulieren, juridische teksten en be leidsnota's bleken, wollig, onduidelijk of voor ver schillende uitleg vatbaar te zijn. De ingestelde project groep, die dit euvel moet verhelpen, kreeg als motto: „Begrijpelijk schrijven: Zo schrijven dat de ontvanger zonder moeite begrijpt wat bedoeld wordt". Het college van B en W heeft er 45.000 gulden, inclusief opleidin gen, voor over om haar ambtenaren aan de dikke voldoende voor taal te hel pen. Het gaat hierbij niet al leen om nieuwe teksten maar ook om het herschrij ven van oude. Scholieren Het plan van aanpak van de projectgroep bestaat uit cur sussen en taaltrainingen voor ambtenaren. Hiervoor zal een bureau door de ge meente worden aangetrok ken en is de bereidwillige medewerking van de ver schillende directies nodig. Verder moet er veel aan dacht aan dit onderwerp worden besteed en daar zou QQ, het personeelsblad van de gemeente, het aangewe zen medium voor zijn. Ook worden er proefdirecties in gesteld. Om te kijken of het „nieuwe" taalgebruik van de ambtenaren aan de eisen van leesbaarheid voldoet, worden scholieren, in dit geval derdeklassers van een MEAO, te hulp gevraagd. Omdat zij weinig ervaring hebben met ambtelijke tek sten kunnen juist zij de on duidelijkheden aanwijzen. Deze maatregelen moeten helpen bij het opstellen van een handleiding om begrij pelijk te schrijven, die voor alle directies te gebruiken is. Deze krijgt als titel „8 voor taal". Zeker is al wel dat de voorkeursspelling van het nieuwe groene boekje (woordenlijst Neder landse Taal) verplicht gaat worden gesteld. Het project duurt tot augustus. Daarna moet het college beslissen over een eventueel vervolg. Chinees jaar van de Geit ingeluid De Chinese gemeenschap uit Leiden en omstreken vierde gistermiddag in buurthuis Morschwijk het Chinese nieuwjaar dat in de nacht van dinsdag op woensdag was ingegaan. Ook vertegenwoordigers van de Chinese ambassade waren aanwezig. De organisatie was deels in handen van de stichting Chinese School. Deze school is sinds september in Leiden gevestigd. Voorzitter S.C. Chou van de stichting schatte het aantal aanwezigen gistermiddag op tweehonderd. Hij vertelde dat het Chinese jaar van de Geit was aangebroken. Op een podium gaven leerlingen van de school uitvoeringen van traditionele dans (zie foto), ballet en kung-fu. Buiten werd tussen de galmende flats een oorverdovend vuurwerk afgestoken. Een speciale vergunning was hiervoor ver strekt. FOTO: WIM VAN NOORT tADVERTENTIE Het nieuwe Beosystem 2500 Bang SOIufsen I te zien en te horen bij: Hoogeveen Beeld Geluid Noordplein 15-17, Tel. 01713-12891 sen I VEEN I LEIDEN Het had een pittige discussie moeten worden. Het forum dat de VVD gisteravond in Het Gulden Vlies aan de Bree- straat hield over het te kleine aantal vrouwen in de politiek en het vrou- wenvoorkeursbeleid van de gemeente Leiden. Maar in plaats daarvan bleken de drie inleiders het voor al met elkaar eens te zijn. Zelfs de als tegenstander van het voorkeursbeleid aangekon digde W. Schuijtemaker van .de gemeentelijke sociale dienst haast zich om dat recht te zet ten. „Ik ben niet tegen het doelgroepenbeleid. Door die aankondiging ben ik daar zelfs carrière maken, daar moet ook lastiggevallen in de permarkt. Ik heb wel een mannengroep opgericht. Het iets aan worden gedaan". De werkgroep waarvoor Schuijtemaker indertijd doelgroepenbeleid gaf gemor initiatief nam bestaat" overi- onder tafel binnen de sociale gens nog steeds. De leden ko- dienst. Dat wilde ik boven ta- men uit een groot aantal direc- fel krijgen". Schuijtemaker legt uit dat het voorrangsbeleid vooral duide lijk moet zijn. Gebonden aan aantallen en termijnen. Bo vendien moet het gekoppeld zijn aan cursussen die vrou wen beter toerusten om carriè re te maken. Ook moeten solli- tatiecommissies erop worden getraind dat zij hun vooroor delen onderkennen bij keuzes. Schuijtemaker: „En kansrijke witte mannen moeten niet he lemaal worden uitgeschakeld. Dan dooft de motivatie. Man nen denken vaak dat ze zich niet ontwikkelen als ze geen ties en ze worden van tijd tot tijd om advies gevraagd. „We zijn gelijk ingepakt", consta teert Schuijtemaker grappend in de pauze. „Natuurlijk" VVD-Tweede Kamerlid A. Jorritsma beaamt graag de uit spraken van politicologe H. van de Velde dat zonder extra maatregelen het aantal vrou wen in de politiek niet zal toe nemen. Daarmee wijkt ze af van eerdere uitspraken van haar partij dat door een „na tuurlijke" gang van zaken een derde van de VVD'ers in ver- tegenwoordige organen vrouw moet zijn. „Ik heb gezien dat van de huidige kandidaten voor de statenverkiezingen 25,9 procent vrouw is. Ik vind dat aan de lage kant, dat mag zeker niet teruglopen. Ik zou ervoor zijn om dat vast te leg gen". Van de Velde gaat daar gretig op in: „De VVD is daarmee al achteruitgegaan. Bij de vorige verkiezingen lag dat twee pro cent hoger, op 28 procent". Jorritsma bevestigt stellingna- mes van Van de Velde dat het voor vrouwen vaak moeilijk is om in de politiek aan de bak komen. Bijvoorbeeld dat er bij vergadertijden geen rekening wordt gehouden met vrouwen. De gemeenteraad van Bols- ward, waar ze haar politieke carrière begon vergaderde al tijd om vijf uur. „Handig voor mannen als die uit hun werk kwamen. En als om half zeven de vergadering voorbij was, stond thuis de warme pot klaar". En hoewel daar meer vrouwen dan mannen in de raad zaten slaagden ze er niet in de mannelijke wethouder te overreden dat aan te passen. Van de Velde herinnerde er daarnaast aan dat onderzoek heeft aangetoond dat vrouwen zich anders uiten. Ze praten zachter, zeggen vaker dingen vragend en zeggen dan dat ze die zelfverzekerd als een stel ling poneren. Bovendien blij ken vrouwen zich minder makkelijk in het informele circuit te bewegen. Jorritsma: „Als een groep vrouwen bij el kaar zit is dat een theekransje. Bij een groep mannen is het een vergadering". Nieuwe contactgroep voor allochtone ondernemers LEIDEN Bij de stichting Werkgelegenheid is een nieuwe contactgroep van start gegaan voor allochtone ondernemers. De groep is opgezet om buitenlanders die een bedrijf hebben of dat willen beginnen daarbij te ondersteunen. Voor de eerste bijeen komst meldden zich tien buitenlandse ondernemers. Onder hen de Turkse eigenaar van een Katwijkse scheepswerf en een Ma rokkaan die een tolk/vertaalbureau runt. Andere aanwezigen waren met name actief op het gebied van im- en export. De vol gende bijeenkomst van de contactgroep is op 5 maart. Dan zal een vertegenwoordiger van de NMB ingaan op problemen bij im- en export. Ook zal een douanemedewerker worden uitgeno digd. De contactgroep komt steeds iedere eerste dinsdag van de maand bijeen in het Olga-bedrijfsverzamelgebouw aan de Evert - senstraat 99. Meer inlichtingen zijn verkrijgbaar bij José ten Croode, telefoon 071-219811. De contactgroep is een nieuwe acti viteit van de stichting Werkgelegenheid. De stichting is verder beheerder van de bedrijfsverzamelgebouwen Mostert en Olga die bedoeld zijn voor starters. Ook de Starterswinkel die begin nende ondernemers begeleidt hoort tot de activiteiten van de stichting die daarnaast ook actief is bij de kredietverschaffing aan starters als dat problemen oplevert. ADVERTENTIE Het nieuwe Beosystem 2500 Bang&Olufsen te zien en te horen bij: Radio Jan de Lange Bang&Olufsen Center Molenstraat 49, Tel. 01719-11500 NOORDWIJK üJ I /7\ At DONDERDAG 14 FEBRUARI 1991 PAGINA 9 I juwballen oorzaak van last in Leiden en Lisse jENLISSE Een 36-jarige Am- imse vrouw is vannacht in Leiden achtoffer geworden van een slecht cte sneeuwbal. Even na midder- twee elkaar met jREVw'ballen „rivaliserende groepen". fFN 19-jarige Leidse vrouw raakte de LtlNgrdamse daarbij vol op het hoofd. T Dfyouw verloor daardoor een contact- N RIDe verzekering van de Leidse dekt VA|\jiade. De politie van Lisse is giste- ^-•ee keer ingeschakeld door men- in of bij hun woning werden be door sneeuwbalgooiende jeugd, tal werd een ruit van de voordeur ;en woning aan de Handelstraat dit sneeuwbalgeweld te zijn ge- BC eld. De daders zijn onbekend. !NEr EM BOL) MIK Pfüdi Krakers mogen blijven in pand Lammermarkt LEIDEN Het pand Lam mermarkt 48 is op dinsdag nacht door acht mensen ge kraakt. Na overleg tussen bur gemeester Goekoop en de offi cier van justitie is besloten de krakers te laten zitten. Niet al leen omdat zij al langer dan 24 uur in het als woning inge richte pand verblijven, maar ook omdat de gemeente niet kon aantonen dat het gebouw door civiele werken wordt ge bruikt. De eigenaar van het pand, D. van der Plas uit Kat wijk, zal een civiele procedure moeten aanspannen om de krakers te laten verwijderen. Vrouw bestolen van portemonnee met 600 gulden LISSE Een 53-ja- rige vrouw uit Lisse is gistermiddag tij dens het winkelen in Lisse beroofd van haar portemon nee. Daarin zat een bedrag van 600 gul den. De portemon nee bevond zich in het zijvakje van haar tas. Zij ontdek te de diefstal aan het eind van de middag. LEIDEN De brand weer wordt mogelijk het nieuwe wapen in de in middels al bijna twee jaar slepende strijd tegen de meeuwenplaag in Leiden Zuidwest. De bedoeling is dat de brandweer in de broedtijd met behulp van een ladderwagen eieren uit nesten gaat halen of ze gaat schudden. Het college van B en W neemt binnenkort een besluit over de inzet van de brandweer. Nu wordt nog nagegaan wat de kosten van een dergelijke aan pak zijn. Over deze oplossing is een notitie opgesteld die pas openbaar wordt als het college er mee heeft ingestemd. De brandweer moet voorko men dat de eieren van de meeuwen komend voorjaar en zomer uitkomen. Juist als de meeuwen jongen hebben ver oorzaken ze veel overlast om dat ze dan nerveus zijn. Hans van Wirdum, bestuursmede- werker van wethouder Hans de la Mar (groen, milieu) ver telt dat nog niet is bepaald of de eieren moeten worden ver wijderd of geschud. „Schudden schijnt in Engeland goede re sultaten te hebben gegeven. De eieren komen dan niet uit. Als ze worden weggehaald, worden er ook weer nieuwe eieren gelegd en ze gaan zich niet verplaatsen". Geen gif Volgens Van Wirdum zijn er geen „drastische" andere plan nen voor de aanpak van het meeuwenprobleem. Zo is strooien met gif niet aan de orde. „Dat kan toch moeilijk. De gemeente propageert aan de ene kant een vermindering van het gebruik van gif en dan zou het in dit geval wel gebeuren". Als de brandweer inderdaad wordt ingezet, wordt de buurtbewoners ge vraagd om de plekken door te geven waar nesten zitten. Ook zal hen nog eens gewezen wor den op de noodzaak de vogels niet te voeren. De omgeving van de Roose- veltstraat kampt sinds het voorjaar van 1989 met een meeuwenplaag. Toen streek een kolonie van ongeveer 200 van deze watervogels neer in de wijk. De kern van de kolo nie bevindt zich bij het mode- bedrijf Mexx. De buurtbewo ners hebben vooral in het zo mer en het voorjaar veel last van het geschreeuw van de vogels die bovendien de omge ving bevuilen. Eerder probeerde de gemeente de meeuwen te bestrijden door voer te strooien met een anti conceptiemiddel en door het plaatsen van vangkooien. Dat had echter geen resultaat. Ook is overwogen een valkenier in te zetten, maar die kwam te rug op eerdere toezeggingen. Onbekenden schoten op een gegeven moment een aantal meeuwen af, waarna reacties loskwamen over de te volgen methode. Ook de afgelopen zo mer was de meeuwenkolonie onderwerp van hevige discus sies, maar opnieuw slaagde de gemeente er niet in de meeu wen te verdrijven. astische ;jiame van LEIDEN Op vier basisscholen in de Stevenshof en de Louise de Coligny scholengemeenschap worden binnenkort bij wijze van experiment jeugdartsen geplaatst. Het gaat om een proef met een nieuwe vorm van jeugdgezondheidszorg. De artsen heb ben daarbij de mogelijkheid kinderen van dichterbij te volgen. Daardoor kunnen ze over het algemeen problemen eerder te herkennen. Ook is het mogelijk dat ze als vertrouwenspersoon zaken als kindermishandeling en incest eerder herkennen.. Voor het project zijn twee openbare basisscholen aangewezen, de Anne Frankschool en De Stevenshof. Bij het bijzonder onder wijs gaat het om de christelijke school De Zwaluw en de katho lieke 't Klankbord. P. Peters, hoofd van de directie onderwijs van de gemeente, vertelt dat juist voor deze basisscholen is geko zen omdat die al een samenwerkingsverband hebben. Daarbij is ook de Basisgezondheidsdienst betrokken. „Dat hangt samen met de problemen die kinderen in een nieuwe wijk kunnen hebben". Bovendien zijn drie van de vier scholen in één gebou wencomplex gevestigd en tellen de scholen de ongeveer duizend leerlingen die nodig zijn voor het experiment. Inmiddels is al begonnen met de werving van jeugdartsen. In de praktijk besteedt een jeugdarts vijf ochtenden of middagen per week aan de basisscholen en vijf dagdelen per week aan Louise de Coligny. Naast de artsen wordt nog een assistente aangesteld en wordt geld uitgetrokken voor onderzoek. De gemeente Leiden is de eerste die kinderen op deze manier gaat begeleiden en het is de bedoeling dat de resultaten daarvan worden vastgelegd. Behalve met rechtstreekse gezondheidszorg in de vorm van onderzoek en dergelijke gaan de artsen zich ook op andere manieren met de leerlingen bezighouden. Zo is het mogelijk dat ze ook lessen gezondheidsvoorlichting gaan geven. Het idee voor deze vorm van begeleiding is ontstaan doordat scholen en Basisgezondheidsdienst ontevreden waren over het bestaande systeem van jeugdgezondheidszorg. Artsen hebben daarbij te weinig contact met de kinderen. Gehoopt wordt dat in de gekozen opzet problemen eerder worden gesignaleerd. Het experiment wordt voorlopig voor drie jaar aangegaan. Er is vorig jaar al 161.000 gulden voor uitgetrokken. Daarvan moet Leiden in eerste instantie een ton zelf betalen. Geprobeerd wordt nog om ook voor dat resterende deel van de kosten subsi dies van het rijk te krijgen. Restauratie van Rhijnhof Het vroegere buiten Rhijnhof (hier op een foto van rond de eeuwwisseling) wordt gerestaureerd. Het uit de achttiende eeuw stammende buiten is sinds 1910 in gebruik als aula van de begraaf plaats Rhijnhof bij de Haagsche Schouw in Leiden. Het is enige tijd geleden verkocht aan een particulier die er met zijn gezin gaat wonen. Hoewel het pand door het gebruik als aula redelijk is onderhouden, is met name restauratie van het houtwerk en het dak noodzakelijk. Het werk wordt uitgevoerd onder leiding van de Leidse architect Boudewijn Veldman. De eerste fase van de restau ratie die onlangs ter hand werd genomen omvat vooral werk aan de buitenkant van het huis, her stel van metselwerk, voegen, kozijnen, ramen en deuren. Dit ondervindt nu hinder door het winter weer. Naar verwachting wordt de komende zomer een nieuwe aula bij de begraafplaats in gebruik genomen. Die wordt in combinatie met een crematorium gebouwd. De bouw daarvan is nog inzet van een bezwaarprocedure. Na de zomer volgt dan de restauratie van het interieur. Dat is, mede door het gebruik als aula, nog grotendeels intact. Het zal, aldus Boudewijn Veldman, In oude luister worden hersteld. Lambrizeringen worden opgeknapt en er komt een stijlkamer. FOTO: GEMEENTEARCHIEF Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratfs. I J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Adres: J Postcode/plaats: j Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 25,70 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: j Naam: I Adres: Postcode/plaats: J Op de pen moet komen te staan: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. IM j

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9