Gorbats jov zoekt bliksemafleider Passioneel proces fascineert Fransen uit de weekblad Ü0ENE HU DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB NAVO: Moskou schendt Europees wapenverdrag t We blijven Golfer BUITENLAND CcidócSou^mrt DONDERDAG 14 FEBRUARI 1991PAGJLI EG akkoord met Energiehandvest BRUSSEL De EG-commissie in Brussel is gisteren akkoord gegaan met een voorstel voor de tekst van een Eu ropees Energiehandvest. Volgens EG- commissaris voor energiezaken, Anto nio Cardoso e Cunha, kan dit handvest de grondslag vormen voor meer Euro pese samenwerking op energiegebied. Het plan om van de Atlantische Oceaan tot aan de Oeral te gaan sa menwerken op het gebied van ener giewinning en onderzoek naar ener giebronnen, is afkomstig van premier Lubbers. Hij lanceerde dat idee tijdens de Europese top vorig jaar in Dublin en kreeg steun van de andere EG-re- geringsleiders. Nieuwe hoop voor Liberia LOMÉ De strijdende par tijen in Liberia zijn het in Lomé (Togo) eens geworden over de bewegingsvrijheid van de drie in Liberia opere rende legers. De soldaten van Prince John son, Charles Taylor en het vroegere regeringsleger zijn gebonden aan specifieke ge bieden en zullen mettertijd worden ontwapend. Daar naast zal er binnenkort een conferentie worden belegd, waarop een interim-regering zal worden benoemd. Demonstrant Tegenover de rechtbank in Jo hannesburg pro testeert een blan ke man tegen Winnie Mandela en haar man. Over zijn mening kan geen twijfel bestaan. Intussen loopt het proces tegen Winnie Mandela steeds meer vast. Getui gen weigeren nog steeds om in de rechtszaal verkla ringen af te leg gen. FOTO: AP Cousteau luidt noodklok voor de Donau BUDAPEST De bekende Franse oceanoloog Cousteau heeft de noodklok geluid voor de Donau. De vervuiling van de op een na grootste rivier in Europa vormt een groot risico voor de acht landen langs de stroom: Duitsland, Oostenrijk, Tsjechoslowakije, Hongarije, Joegoslavië, Bulgarije, Roeme nië en de Sovjetunie, dat wil zeggen voor 75 miljoen men sen, aldus Cousteau tijdens een milieuconferentie in de Hon gaarse hoofdstad Budapest. Veel moorden bij carnaval in Rio RIO DE JANEIRO Het carnaval van Rio de Janeiro is dit jaar bijzonder geweld dadig verlopen. Volgens de plaatselijke krant 'O Povo' zijn zeker 120 mensen ver moord. Als de voorsteden Nova Iquacu, Duque de Caxias en Niterio worden meegeteld komt het totaal aantal slachtoffers op 241. Voor het merendeel gedood door geweerkogels en mes steken, aldus 'O Povo'. In dit gebied werden vorig jaar tij dens het carnaval 164 men sen vermoord. BUITENLANDS-POLITIEK SUCCES MOET IMAGO OPVIJZELEN (Van onze correspondent Rob Vunderink) MOSKOU Nu de Sov jetunie steeds verder weg zakt in het drijfzand van de economische crisis en het conservatieve kamp gilt om keiharde maatre gelen tegen opstandige re publieken, zit president Gorbatsjov letterlijk te springen om een bliksem afleider. Daarbij mikt hij op het enige terrein waar hij sinds zijn aan treden in 1985 heeft weten te scoren: de buitenlandse poli tiek. Nadat Gorbatsjov eerst de communisten en het leger te gen zich in het harnas heeft gejaagd en vervolgens de her vormers de rug heeft toege keerd, wonen zijn laatst over gebleven vrienden in het Wes ten. Daar is het gejubel over de vrijheid in Oost-Europa echter verstomd na de bloed baden van Vilnius en Riga. In een wanhopige poging om zijn met bloed besmeurde No belprijs voor de Vrede op te poetsen, heeft Gorbatsjov deze week zijn speciale afgezant Primakov naar Baghdad ge stuurd met als doel de voorma lige Sovjetvriend Husayn te bewegen Kuwayt te ontrui men. Gorbatsjov is niet kansloos. In feite weet hij zich gesteund door de Amerikanen en hun bondgenoten, die met hun on ophoudelijke bombardementen in Irak nauwelijks een steen overeind laten en Husayn in middels toch duidelijk de illu sie moeten hebben ontnomen dat er voor hem nog een over winning in zit. Vice-premier van Rusland treedt af MOSKOU Gennadi Filsjin, de hervormings-gezinde vice-pre- mier van de Sovjetrepubliek Rusland, is afgetreden omdat hij naar zijn zeggen het slachtoffer is van een campagne om de libe rale leiding van de republiek te ondermijnen. Filsjin, een radica le econoom, was nauw betrokken bij het inmiddels achterhaalde '500 dagen-programma' voor hervorming van de Sovjetecono mie. Tegen Filsjin waren in de afgelopen dagen beschuldigingen geuit in verband met een ondoorzichtige geldtransactie van 140 miljard roebel. Hij heeft deze beschuldigingen van de hand ge- De Sovjetunie mag dan trouw blijven aan de VN-resolutie te gen de Iraakse bezetting van Kuwayt, voor het overige spreekt het Kremlin de laatste tijd taal die Husayn als muziek in de oren moet klinken. De VS gaan te ver in hun lucht aanvallen op Irak, zegt Mos kou. Er moet een oplossing ko men voor het Palestijnse vraagstuk, vindt Moskou ver der. De simpele garantie van het Kremlin dat Husayn na de oorlog geen haar zal worden gekrenkt, zou voor de met vernietiging bedreigde Iraakse leider nu het doorslaggevende argument kunnen zijn om eie ren voor zijn geld te kiezen en Kuwayt op te geven. Gorbatsjovs winst is in dat ge val duidelijk: Irak blijft een macht van betekenis in het Midden-Oosten en de Sovjetu nie houdt in dat gebied een voet tussen de deur. In eigen land heeft Gorbatsjov zo een argument om zijn generaals de mond te snoeren, die hem nu verantwoordelijk houden voor de verminderde Sovjetinvloed in de rest van de wereld. Bondgenoot Het westerse publiek wordt opnieuw Gorbatsjovs grootste Gorbatsjov pleit voor dictatuur van de wet MOSKOU Sovjetpresi dent Gorbatsjov heeft gis teren benadrukt dat recht en orde van het grootste belang zijn voor de stabili teit van de Sovjetunie. „In de Sovjetunie kan maar één dicatatuur bestaan: die van de wet", zo verklaarde Gorbatsjov in Moskou op een bijeenkomst van offi cieren van justitie. Hij ont kende met klem uit te zijn op een herstel van het to talitaire systeem. Volgens de president heeft de Sov jetunie grote problemen met de ontwikkeling van een democratische, gecivi liseerde maatschappij. In Vilnius (Litouwen) werden gisteren de slachtoffers herdacht van het bloedbad dat Sovjetmilitai ren een maand geleden aanrichtten bij de verovering van de Litouwse radio- en tv-studio. Op plak katen werd gevraagd om het herstel van de vrije, onafhankelijke radio en tv. FOTO: AFP bondgenoot. Mochten de VS en hun bondgenoten de oorlog willen voortzetten teneinde definitief met Husayn af te re kenen, dan zal overal ter we reld een geloei van veront waardiging opsteken. In het Kremlin begrijpt men maar al te goed dat een westerse de mocratie zonder steun van het publiek geen oorlog kan voe- Commentator Leonid Radzi- chovski stelde de zaken in Koeranty, het dagblad van de Moskouse gemeenteraad, wel heel zwart-wit voor: het lot van de binnenlandse politiek van de Sovjetunie ligt voor een groot deel in Husayns handen. Volgens Radzichovski overtrof de uitslag van de volksstemming in Litouwen, waarbij maar liefst negentig procent van de bevolking zich uitsprak voor de afscheiding van de Sovjetunie, zelfs de stoutste verwachtingen van de Litouwse leider Landsbergis. Met geen mogelijkheid kan Gorbatsjov nu nog de leugen volhouden dat het in deze kleine Baltische republiek zou gaan om een handjevol fanati ci die het misleide volk mee in de afgrond sleuren. De haviken in het politieke centrum zouden de verant woordelijkheid voor de af scheiding van de Baltische sta ten zonder enige twijfel in de schoenen van de president schuiven, meent nog steeds Radzichovski. Gorbatsjov kan zich de afscheiding van de Baltische republieken daarom absoluut niet veroorloven. Te- gerlijkertijd kan hij geen tanks meer sturen, want dan ver speelt hij zijn laatste krediet in het buitenland. Ongerust Een diplomatieke oplossing in de Golfoorlog zou Gorbatsjov onbegrensd krediet bij het westerse publiek opleveren, vreest Radzichovski. Want wat betekenen een tiental tanks in Litouwen of Letland tegen over het klaterende succes van een einde aan de oorlog in het Midden-Oosten, die bij gebruik van chemische wapens op een wereldramp kan uitdraaien? Kennelijk heeft Radzichovski even weinig vertrouwen in zijn eigen overheid als in het Westen, als het gaat om de be langen van vertrapte minder heden in de Sovjetunie. Zijn bezorgdheid wordt uiteraard gedeeld door de Esten, Letten, Litouwers, Georgiërs en ande re volken die proberen zich onder het Sovjetjuk uit te wor-, stelen. Gelet op de geschiede nis en de in het Westen nog maar net verdwenen euforie over Gorbatsjovs democratie in de Sovjetunie, valt de onge rustheid van die kleine volken goed te begrijpen. Albanese leider wil koers nu vasthouden WENEN De leider van de communistische partij in Alba nië, Ramiz Alia, wil de huidige koers van zijn land vasthou den. In een toespraak keerde hij zich tegen overhaaste ver nieuwingen. De studenten in het land waarschuwde hij hun acties niet voort te zetten. De berichten over de toe spraak van Alia werden be kendgemaakt door het officië le Albanese persbureau ATA en opgevangen in Wenen. Het was, voor zover bekend, de eerste toespraak van Alia sinds in november de onlusten in Albanië begonnen. Alia erken de dat in het verleden missers zijn gemaakt. Vooral de collec tivisatie in de landbouw, het breken met de socialistische broederlanden in Oost-Europa en het verbod op godsdienst ziet Alia als fouten. „Maar ma nifestaties op pleinen en stra ten", zo zei hij, leiden slechts tot chaos, werkloosheid en ar moede Naar schatting tiendui zend studenten in Albanië boycotten nu al een week lang het onderwijs uit protest tegen de politieke situatie. Ze eisen onder meer het aftreden van de regering, en de afschaffing van de politieke indoctrinatie in het onderwijs. (Van onze correspondent) PARIJS Ondanks de vrieskoude staat er dage lijks een lange rij nieuws gierigen voor het ge rechtshof van de Oost franse stad Nancy. Drie uur wachten sommigen om het proces mee te ma ken waar heel het land over praat. De 'duivelse' Simone Weber zou haar man hebben vergif tigd en een minnaar tot moot jes gehakt in een betonmolen. Niemand twijfelt aan haar schuld, maar tot nu toe ontbre ken de onweerlegbare bewij- De affaire behoort tot de ge ruchtmakende crimes passio- nels, die de Fransen zozeer fascineren. Het ogenschijnlijk tuttige mevrouwtje Weber (60) heeft in de publieke opinie al de plaats ingenomen van Ma rie Besnard, de beruchte gif mengster, die elf moorden op haar geweten zou hebben. In de rechtzaal kent Simone geen enkele schroom, wat voor een deel de grote publie ke belangstelling verklaart. „Ze speelt de hoofdrol in het stuk dat ze zelf geschreven heeft", aldus een rechtbank- Simone Weber in de beklaagdenbank. verslaggever. Om de zaal er aan te herinneren dat het geen toneelvoorstelling betreft, be gint rechter Pacaud elke zit ting met de waarschuwing dat hij geen gejoel zal tolereren. De zaak Weber overtreft in ju ridische omvang het proces Barbie. Vijf jaar vooronder zoek, 15.000 pagina's dossier, 117 getuigen, 23 experts en al 20 procesdagen voor wat een 'proces zonder lijken' wordt genoemd. Marcel Fixard, Simones twee de man, overleed aan een overdosis digitaline, een medi cijn waarvan ze door vervalste doktersrecepten een grote voorraad had aangelegd. Het oud-gemeenteraadslid Fixard, een eenzame tachtiger die via een kennismakingsadvertentie met haar in contact kwam, trouwde met Simone zonder het zelf te weten, want ze pik te stempels en papieren om zelf een trouwakte en, later, een nieuw testament te ma ken. Later trouwde ze met ene Ber nard Hettier. De vriendinnen die hij er op na hield werden hem fataal. „Stuk leugen, stuk perversie, afgrijzelijk wezen zonder eer", schreef Simone hem, alvorens een betonmolen te huren. Het lijk van Hettier werd nimmer gevonden. Overtuigd van Simones schuld heeft onderzoeksrechter Gil bert Thiel kosten noch moeite gespaard. Tuinen, kerkhoven en openbare vuilstorten wer den omgespit en zelfs een ka naal drooggelegd om belastend materiaal te vinden. In het ap partement van de verdachte werd de slachting en verwer king van Bernard Hettier ge reconstrueerd met stukken varken en schaap. Het leverde tientallen aanwijzingen op, maar nooit het onomstotelijke bewijs tegen een moordenares. Sinds het begin van haar pro ces claimt Simone dagelijks de hoofdrol. Met moeite hand haaft rechter Pacaud de orde. Een twintigtal advocaten, on der wie Barbie-verdediger Vergès, heeft ze al versleten. Wie het bestaat tegen haar te getuigen kan rekenen op een uitbrander. „Ik ben aan de dood ontsnapt", huilde haar eerste man voor de jury. „Je bent een kaartspeler, een boef en een kattendoder", brulde Simone. De buurvrouw die haar vuilniszakken met be bloede kleren uit haar huis had zien slepen werd ontvan gen met de woorden: „Kijk eens aan, daar hebben we me vrouw Roddel ook". Psychologen en andere specia listen proberen Simones ge compliceerde persoonlijkheid te begrijpen, terwijl een ande re psychologe zich inmiddels heeft verdiept in het oordeel van het talrijke publiek. De mening onder de mannen is' verdeeld, meestal wegens on voldoende bewijs. Vrouwen, en met name die van Simones leeftijd, blijken unaniem voor levenslang, de zwaarste ver oordeling. HET MAXICAANSE AFGODSBEELD QN823 Pierre Ponjard is gezagvoerder over het goed bewa pende snelle schip „Le Renard". Hij koerst direct, wanneer de andere schepen zijn verdwenen, in noordelijke richting, maar de goudschepen, die hij denkt te ontmoeten, laten zich niet zien. Dan laat hij de steven wenden naar de Mexicaanse kust. Doch de Spanjaarden hebben op de goede landingsplaatsen overal ver sterkingen gebouwd en een enkel schip behoeft de strijd tegen die vestingen niet aan te binden. Wanneer Ponjard bevel geeft toch het geschut los te branden op een versterking aan de kust, nemen de Spanjaarden dat niet eens ernstig op. Wat verbeeldt zo'n schurk zich wel? Dat de muren van papier zijn soms? Maar Ponjard weet best wat hij doet. Hij laat zijn kanonnen bulderen, zo lang tot er een dikke kruitdamp over het water hangt. Dan laat hij, onzichtbaar voor de Spanjaarden, een sloep strijken, die voorzichtig naar de wal wordt geroeid. De matrozen hebben lad ders meegenomen. BRUSSEL De NAVO maakt zich zorgen over wat zij beschouwt als een schending van het verdrag over de conventionele bewapening in Europa (CFE) door de Sovjetunie. NAVO-secretaris-generaal Manfred Wörner verklaarde tegen over Nederlandse journalisten dat de NAVO niet kan doen alsof er niets aan de hand is, als de Sovjetunie haar verplichtingen niet nakomt. Volgens deskundigen telt de Sovjetunie drie divi sies met 750 a 800 tanks als behorend tot de zeestrijdkrachten. Deze vallen niet onder het akkoord over de conventionele be wapening. De NAVO vindt dit een schending van het CFE-ver- drag. Tegelijkertijd is de NAVO-top in Brussel verontrust over de voortgaande versterking van de twee mobiele raketsystemen waarover de Sovjetunie beschikt. Elke maand worden twee op spoorwagons opgestelde lanceerinrichtingen voor de SS-24 ope rationeel, een raket met tien kernkoppen, waarvan er nu al bij na honderd zijn geplaatst. Daarnaast worden maandelijks zes op vrachtwagens geïnstalleerde SS-25 raketlanceerinrichtingen in bedrijf genomen, waarvan er nu circa 265 zijn. Het gebruik van Scuds door Irak in de Golfoorlog heeft volgens Amerikaanse deskundigen het belang van mobiele lanceerinstallaties aange toond pr« Het blijft oorlog in de weekbladen. Nadat alle doctoren 0 van hun pen hebben beroerd en de panels hebben be&mi is De Groene nu toe aan een serie Golfgesprekken mg is deskundigen VN golft mee met onder meer de vier d; rio's voor de oorlog die George Bush heeft. Elsevier tan aan een serie bijdragen onder de noemer 'Allah in EiAe e HP/De Tijd beschrijft hoe Hollands Glorie het VN-emieil tegen Irak omzeilt. HN-Magazine's spreekt Anneklte Mouthaan, die moslims allemaal lieve pappa's en maiihe vindt. Gelukkig is er ook, zoals VN het noemt 'in d<doo van de wereld', nog wat te beleven. Elsevier: veilinghov en Marcel van Maele. De Groene: De februaristaking CDA 'er Thijs van Vlijmen. VN: Ard Schenk en De Co— Groningen. HP/De Tijd: scheiden. HN-Magazine: rei gevaar van botsende W ren bij een toenemende M gratie van moslims V denkbeeldig. „Een gil invloed van de islam rn| als zorgelijk zien. Als j< minste een aanhanger^ van de verworvenheden de Franse Revolutie enT lichting die ons een A ding van kerk en staatw ben gebracht, humanist idealen, vrijheid van ningsuiting, democratiP o liberale verworvenhed#e j het gebied van de wi schapsbeoefening en «TT wenemancipatie". Islan ge Saskia Gieling vultuu, „Dat zijn waarden die. moslim meestal vrrw zijn". Beiden zijn verbal „Het is toch merkwats dat er aan deze mensenh j i tot_aanpassing wcLp. Na drie weken Golfoorlog vraagt VN zich af hoe het nu verder moet op weg naar de geallieerde overwinning. Met een kleurenplaat wordt een overzicht gegeven van wie ook alweer welke strijd middelen waar heeft en een schets gegeven van het Otto maanse Rijk zoals dat vanaf het eind van de dertiende eeuw tot 1923 bestond. Ver der de vier mogelijkheden die George Bush zou hebben de oorlog te winnen. Optie 1 is het doorgaan met bombar deren totdat de helft van de tanks van Irak is uitgescha keld en de bevoorrading van de troepen goeddeels is afge sneden. Keuze 2 is het ma ken van een omtrekkende beweging over de linker flank vanuit Saudi-Arabië. De Iraakse Republikeinse Garde zou uit de defensieve stellingen moeten om een aanval in de rug aan de Sau- disch-Kuwaytse grens te voorkomen. VN voelt niks voor de derde mogelijkheid plaatselijke doorbraken door de anti-tankwallen die Irak heeft opgeworpen en de vierde manier om Irak op de knieën te krijgen dagenlang artillerievuur om zo te profiteren van een eventuele inzakkende mo raal bij de Irakezen. Een strijder op een ander front komt met verfrissende ideeën: voormalig schaatser en thans chef de mission van het NOC Ard Schenk. „Het schaatsen staat nog bol van de figuren die alleen op aan dacht en status uit zijn, maar in feite nergens verstand van hebben". Wat Ard be treft is het „weg met die fol klore". VN is gecharmeerd van zijn verschijning. Spij kerbroek, overhemd en col bert. „Ik ben geen joviaal type dus stel ik me ook niet zo op". Een paar maanden geleden nog dacht de socioloog en psychoanalyticus Abram de Swaan hij is de eerste 'verstandige ondeskundige' die zijn licht mag laten schij nen over de Golfoorlog dat de Hitler-analogie over dreven was. In de vierde week van de Golfoorlog zegt hij echter: „Saddam Husayn is een eind op weg om zich die vergelijking waard te to nen". Over cultuurrelativis me: „Een leer die om begrip vraagt voor andere culturen en om een onverstoorbaar engelengeduld als het om andere gewoonten en exoti sche gebruiken gaat. Zolang het ons niet raakt zijn die ideeën nog wel hoog te hou den, maar clitoridectomie is al moeilijker te relativeren, en nog nooit heeft iemand geprobeerd het vergassen van zigeuners cultuurrelati- vistisch te begrijpen". Vijftig jaar na de februaris taking zet Wim Pelt de za ken nog eens op een rij om de omstreden gebleven rol van de CPN duidelijk te ma ken. „De communisten lie pen wel degelijk voorop, maar keerden daarna on middellijk weer terug naar de officiële lijn". Het Molo- tov-Rippentrop Pact ver bood al te opzichtig verzet tegen de bezetter. Dus na het oppoken van het verzet en het achter de schermen or ganiseren van de staking „zette De Waarheid de agita tie tegen het Britse imperia lisme, de 'Oranje-bourgeoi- sie', 'haar slippendragers' en de sociaal-democratische lei ders onverdroten voort". Ook een beetje Tweede We reldoorlog, maar dan van deze tijd is het incident met CDA'er Thijs van Vlijmen. Wat bezielt die man die de houding van Groen Links over de Golfoorlog en het gebruik van kernwapens vergeleek met die van de NSB, vroeg De Groene zich af. „Van Vlijmen is een on geleid projectiel". De man blijkt een patent te hebben op platte meningen. „Van Vlijmen vindt gewoon dat er in tijden van oorlog één lijn moet worden getrokken. Hij ziet Groen Links als spelbre ker. Net als de NSB van voor de oorlog". 'l Hl Arabist E. Zürchermeldt meldt in Elsevier de grotere invloed van de islam zorge lijk te vinden. Hij acht het gesteld. Eisen die je aa) der ander, ook je eigenL gers zou stellen". Niet ar bij de grote veilighuizeéld theby's en Christie's blips kunst geregeld onverre] baar. In hetzelfde verLe] hoekje zit de poëzie va^ 60-jarige Vlaming Mi van Maele. Marcel wie?pt I de nieuwe uitgaaf vaibe Spiegel van de Nederlave poëzie niet op", advisees se vier. Van Maele ontbilie daarin. „Maar hij b$bc nog, maar er is geen m. 1 naar zijn gloed. Onlan v< zijn nieuwste bundel ipes ramsj gegooid, net aluer bundel daarvoor. Het m, niet treuriger. Maar de (e ter lacht". Voorbeen „Amper halfweg kroojoc zeerover aan land en i di Hoera, hier bén ik". n ki HI>DETI Ali Shouhayeb, voor; van de Arabisch-Nederl se Kamer vasn KoophalS| koestert geen illusies, „j komt erdoor. Zelfs als sayn defensiemateriaal kan hij het krijgen. No blem". Volgens hem sc den 25 tot 30 Nederla bedrijven het handelsfne bargo tegen Irak. Een T kan de was doen. „Het igi atief ligt meestal bij kfzo handelsondernemingen Europa en het Midden-jm ten, die al dan niet inl dracht van het regime rm Saddam, leveranciers zoé voor Syrië, Jordanië of land dan ook. De leverarfnt hoeft geen argwaan te 1"" gen, de douane ook niefïrt de vrachtbrief staat imiP9 bijvoorbeeld Amman, JoTei nië. Daar aangekomen den de goederen naar I vervoerd, gewoon metji"1 vrachtauto, het vliegfe desnoods per ezel of kanpn De mensen in die str^ai handelen al eeuwen zoPvi zich aan zo'n grens te k' ren". Jan van Paassen,Bn recteur van Holland F'o International kent de „stl dassenbende" persoon?'5 „Als je even doorvraagt jAN schijnt er al gauw een bi— lach op de gezichten' blijkt het spul voor Iral—, zijn". De special gaat over 'na onvermijdelijke scheiq Vijf bijdragen waarin de 02 gen van de liefde wordt fljc klaard en veel pijn passta u""' 1 li scheiden heeft. an st< on Anneke Jos Mouthaan,in richtte een Nederla steunpunt op voor de Isriiti sche vredesbeweging. „Wer ik aan wil vasthouden isL ik de joden help in de FT desbeweging en dat ik SI die lijn mensen indirect i met het joods-PalestiP vraagstuk confronteer, y1 wil daarmee laten zien P er in Israël ook stroming^ zijn die vinden dat het)//; ders moet". Praten methr Palestijnen, vindt ze, en s vinden van een twee-st\f noplossing. Martin Ros beschouwt boeken „Er is sprake een golf, een rage, boom als „een exhilÉ van reislust die er loutei? uit is de mensen van hetp zen af te houden maar 1 zolang ze nog niet met tilt kantie zijn, te prikkelenl/ reizen". Dat klinkt negat^ maar Ros is laat zich wel f gelijk met plezier „afhoujs van lezen". Zo vindt hijs nieuwe boek van Ag| Sommer spetterend orgin^ Het gaat dan ook over „h ervaringen met Masai-1 gers en witte ladies die F deze laatste puurlingen natuur jagen". ERIK HUISN

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4