automobilist begint an vorst te wennen 5'pdrukte voor wegenwacht Inkrimping ministeries is onvermijdelijk CeidóeSomxmi tffelijke resten vliegtuig- *4;eluk na 20 jaar geborgen li )A wil opheldering over relatie met Suriname Tarieven openbaar vervoer gaan ruim vijf procent omhoog Ziekenfondsen willen niet meebetalen aan cholesterolonderzoek Vier klompen kun je in heel Holland horen vallen. -Holland Casino's Genland DONDERDAG 14 FEBRUARI 1991 PAGINA 3 AAG Bijna twintig QQ dato heeft de Koninklij- Pichtmacht de stoffelijke (geborgen van de acht in- len van de leger-Dakota "udajie op 28 juni 1962 door unn^nde oorzaak neerstortte val ft Carstenz-gebergte in roorLGuinea. P^ra|berging van de resten in het ideiwgzame gebied voor onmoge- ns prd geacht, sloot de luchtmacht Dskepier Dakota XI1 in 1974. De anden rustten echter niet tot raadsel was opgelost. De 39- jarige Harry Rudolph, zoon van de omgekomen boordmechaniciën, trok zelf het oerwoud in. Hij vond wel de wrakstukken van het tegen een rots wand te pletter geslagen vliegtuig, maar niet de stoffelijke resten van de inzittenden. Later bleek dat een groep Indonesische studenten de res ten reeds had verzameld en plechtig begraven onder een rots. Op aanwij zing van de studenten uit Bandung heeft een expeditie van de lucht macht de kist kunnen opsporen en de overige restanten kunnen verzame len die over een grote afstand op het bergmassief waren verspreid. Wethouder Veendan treedt af na verdenking fraude VEENDAM Wethouder F. Molema (PvdA) van Veendam heeft besloten nog deze maand af te treden. Molema zet deze stap vanwege de publiciteit over een onderzoek van de rijksrecherche naar mogelijke financiële mal versaties door Molema bij een provinciale welzijnsinstelling. In een toelichting op zijn besluit zei wethouder Molema dat hij daar door niet meer als wethouder kan functioneren. De vertrek kende wethouder verwacht ove rigens dat het onderzoek van de Rijksrecherche zal aantonen dat hij geen fraude heeft gepleegd. Michelin prijst en straft slechts vier restaurants DEN HAAG Slechts twee restau rants in Nederland hebben dit jaar van de inspecteurs van de Michelin- gids een ster toegewezen gekregen. Twee andere toprestaurants moesten hun ster inleveren. Restaurant Hal vemaan in Amsterdam kreeg een ster, evenals De Bokkedoorns in Overveen. Het laatste restaurant be hoort nu tot het exclusieve gezel schap van twee-sterren restaurants. Restaurant Klein Paardenburg van Ton Fagel in Ouderkerk aan de Am- stel moest zijn ster inleveren, evenals Hostellerie Du Chateau in Heeze. CDA en PvdA doen niet mee aan tv-debat DEN HAAG CDA en PvdA voelen mets voor een televisiedebat aan de vooravond van de Statenverkiezingen op 6 maart. De twee regeringspartijen vrezen dat het vooral een debat over de nationale politiek zal worden. Ze vinden dat ongewenst en hebben daarom be dankt voor de uitnodiging. De VARA had de fractieleiders van de vier grote partijen uitgenodigd voor het tv-debat op 5 maart. VVD en D66 zijn wel op het aanbod ingegaan. Overigens blijkt uit een NIPO-onderzoek dat de meeste Ne derlanders (75 procent) niet weten dat zij op 6 maart niet alleen de leden van de Provinciale Staten kiezen, maar te vens indirekt de samenstelling van de Eerste Kamer bepalen. t daj dl leid de 1|N Langzamer- 3e i neemt het aantal Jeldingen op het ïwachtstation in het Üollandse Rhoon .af. Vorst, sneeuw, m dooi zorgen deze re nvoor toPdru^te: Per inden zo'n 750 auto- Jin^ten met panne tuire kant van de we8- agjgste kneusjes zijn er rste dagen al tussen tallen, maar met 600 figen zitten we nu addjeeds op een verdub- ig i van normale da- )r zegt groepschef B. tmefferlie van de We- zijicht Rhoon. r dlJ station Rhoon, één van ee Wegenwachtstations (iele Randstad, staan de personeelsleden niet 'scIf kijken van de drukte le lfn£e vorst met zich mee „Het is altijd hetzelfde zegt monteur F. Van 8efien, „De eerste dagen it ijst, hitte of vorst regent dacldingen van automobi- jrrfnet pech. Daar kun je ,ea|k op gelijk zetten, dat A ook deze week weer". "onls de Srote drukte nog •OQtorbij; de weersvooruit- >on) bieden nog veel kans /ereuw, mist en hagel, ter- iddk dooi de nodige pech- tot gevolg kan heb- /aifcrmale, rustige dag voor ion betekent dat er niet lan 300 pechmeldingen binnenkomen. Vorige week steeg dat aantal explosief naar 750 per dag. Reden voor het wegenwachtstation om de per soneelssterkte te verdubbelen. En dan nog lijkt het aantal klussen voor de monteurs niet bij te benen. De maximale wachttijd van een half uur, die de wegenwacht doorgaans als aanvaardbare limiet hanteert, wordt dan ook niet meer ge haald. „Wij adviseren automo bilisten met vorst altijd een deken mee te nemen in de wa gen. Vorige week nog moest een man drie uur in zijn auto wachten voor we hem konden helpen. We moesten hem met ernstige verschijnselen van onderkoeling uit de auto ha len". Geen verwijten Schefferlie en Van Kooperen maken de automobilisten geen verwijten, nu die zo vaak met pech komen te staan. Een he leboel pech-ellende had vrij eenvoudig voorkomen kunnen worden, dat wel, maar je mag van een leek niet verwachten dat hij op de hoogte is van alle foefjes om pech te vermijden". Anderzijds verbaast het twee tal zich er wel eens over hoe slecht de automobilist is voor bereid op extreme weersom standigheden. „Wanneer Ne derlanders naar de winter sport gaan, laten ze meestal de auto van te voren helemaal nakijken, zorgen voor sneeuw kettingen en nemen andere maatregelen. Maar wanneer de wintersport naar Nederland komt, zoals in deze dagen, zijn plotseling verrast", zegt Van Kooperen. Verreweg de meeste pechmel dingen die op het station Rhoon binnenkomen, gaan deze dagen over startproble men. „Accu's die ouder zijn dan twee jaar, worden nu een maal minder krachtig bij flin ke kou", legt Schefferlie uit. Ook de bevroren ruitensproei er scoort erg hoog bij de We genwacht. „Lastig als je dat pas merkt wanneer je hele voorruit onder de sneeuw en modder zit". Het langzaam weer wat afne mende aantal meldingen heeft volgens Schefferlie alles te maken met gewenning. „De eerste verrassing is over, men sen gaan weer nadenken voor ze de auto in stappen". En dus hoeft de Wegenwacht minder vaak uit te rukken voor een lege sproeiertank om maar een voorbeeld te noemen. Van Kooperen en Schefferlie hebben voor de minder door gewinterde automobilist een aantal tips. Zo zou een jaarlijk se 'winterbeurt' bij een autoga rage een hoop leed kunnen voorkomen. Maar ook zelf kan de chauffeur zijn maatregelen nemen. „Klap bij strenge vorst de ruitewissers naar voren", adviseert Schefferlie tegen vastvriezen van de wisserbla- den. Karton op de voorruit leggen biedt volgens hem een goede bescherming tegen ijs op de ruit, maar gebruik nooit pa pier: met een beetje pech gaat dat vastvriezen op de ruit. Bij lang parkeren is gebruik van de handrem ook riskant: de tussenuit gevallen" Slot-ontdooier mag uiteraard niet in de auto blijven liggen, en een beetje slimmerik zet zijn rubberen deurposten vóór de vorst even in de talkpoeder. Dat voorkomt vastvriezen. Daarnaast moeten de autorui ten volgens de Wegenwacht aan alle kanten van de wagen goed schoongemaakt worden, „en niet alleen zo'n klein vier kant spiekgaatje op de voor ruit maken", zegt Van Koope ren. Hij herinnert zich nog dat een onvoldoende schoonge veegde voorruit eens het leven kostte aan een automobiliste die de vluchtstrook inreed om de ruiten alsnog te vegen. Bij het uitstappen aan de linker kant werd ze geschept door een vrachtwagen. Een aparte categorie pechvo gels vormen de dieselrijders. De brandstof van hun wagens heeft de eigenschap bij zeer lage temperaturen vlokken te vormen, die de brandstoffilter verstopt. Reden waarom olie maatschappijen de diesel in wintertijd aanvullen met een anti-vlokmiddel. Probleem is volgens de Wegenwacht dat sommige maatschappijen dat pas doen op de eerste dag dat het vriest. „Wie zijn auto een tijdje niet heeft gebruikt, heeft dus nog niet die winter-diesel in zijn wagen zitten en heeft kans op verstopte filters". JEAN-PIERRE GEELEN reen voor fitiecellen taden rscherpt J?* HAAG Minister gjh Ballin (justitie) a een regeling in de di, waarin wordt om- iteiven aan welke eisen b(ecellen moeten vol- icl '3 (eling moet de veiligheid :Ce arrestant waarborgen. I de eisen op het gebied brandveiligheid worden scherpt. Er moet echter b' n voorkomen, aldus het tyerie, dat cellen die op minimale punten af- van de gestelde eisen v leer beschikbaar blijven. 11nbevelingen van de Na- Ombudsman, die giste- y%ekend werden, zullen k Ie minister bij de nieuwe ng worden betrokken. 101 ns de Ombudsman blij- w tolitiecellen vaak niet te a sn aan de minimumei- n deze regio zijn de cel- -b mplexen van de rijkspoli- Oegstgeest, Noordwijk, nade en Bodegraven vol de Ombudsman beneden flat. De cellen van de ge- tepolitie in Alphen aan Rijn en Noordwijk vol- evenmin. Bosbouw- en natuur- deskundige Kees Duinker sjouwt een mand natuurijs naar de ijskelder van het voormalig landgoed De Rijp. Het ijs wordt opgeslagen in een 3,4 meter diepe put die een dikte heeft van 65 centimeter. Komende zomer wordt het ijs gebruikt, onder meer voor consumptie. Gevaarlijk is dat laatste niet, eventuele bacteriën zijn tegen die tijd doodgevroren. foto: anp HAAG Het CDA- tde-Kamerlid Aarts heeft lier Lubbers om ophelde- gevraagd over plannen ;n het kabinet om tot een re opzet van de relatie Suriname te komen. Aarts zich er aan dat de dis cussie over de toekomstige re latie met Suriname via de me dia lijkt te verlopen. Deze week lekte uit dat de meest betrokken bewindslieden idee ën op tafel hadden gelegd voor een verregaande vorm van sa menwerking tussen Nederland en Suriname. De plannen van brengen in een Gemenebest- de vier - bewindslieden zijn constructie „een donderslag bij echter op forse tegenstand ge- heldere hemel". Lachmon, die stuit bij andere leden van het ook parlemenstsvoorzitter is, kabinet. VHP-voorzitter Lach- vindt het plan op het eerste mon noemt het plan van Lub- gezicht de moeite van het be- bers om de banden tussen Ne- studeren waard, derland en Suriname onder te SPERENHOBBES door bill waterson EE/UOETTOCH EEW BETERE Aw- WIEE Z/JN O/Vl 'M TEMIEX) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het ka binet ligt een compromis over de verhoging van de tarieven in het openbaar vervoer met ruim vijf pro cent (was 3,5%) per 1 janu ari 1992 binnen handbe reik. Premier Lubbers en vice-premier Kok hebben zich beiden achter een vrij forse tariefsverhoging ge schaard op voorwaarde dat ook de autokosten flink duurder worden, zo heeft minister Maij-Weg gen van Verkeer en Wa terstaat bekendgemaakt. „In het kabinet wordt nu nog gesproken over een tariefsver hoging van 4,5 tot 6 procent, ik vermoed dat we uiteindelijk ergens in het midden uitko men", aldus Maij na afloop van een persconferentie over procedures rond het NS-plan 'Rail-21'. Voorstellen van Kok om honderden miljoenen gul dens te bezuinigen via effi- ciëncyverbeteringen in het openbaar vervoer zouden be hoorlijk zijn afgezwakt. Maij vreest dat daarmee de service en kwaliteit van het openbaar vervoer onder te grote druk komt te staan. Volgens de verkeersminister liggen er rond het vervoers- dossier weinig politieke moei lijkheden meer. Zij bestreed met klem dat CDA en PvdA- ministers in een hard gevecht rond het openbaar vervoer verwikkeld zijn. „Het is beslist niet zo dat met portefeuilles gezwaaid wordt of dat de PvdA-ministers de plannen hebben afgewezen. Er wordt links en rechts wel wat aan het dossier getrokken, maar de situatie is al zodanig dat ik tijd heb om af en toe de schaatsen onder te binden". Maij zei niets te weten van een voorstel van vice-premier Kok om de benzine-accijnzen me dio dit jaar met tien cent per liter te verhogen. Wel ligt het plan op tafel om de accijnzen van benzine, diesel én lpg als mede de motorrijtuigenbelas ting in juni op te schroeven. De opbrengst van de maatre gelen zou gebruikt kunnen worden om het miljardengat in de begroting van 1991 te dichten. Op welke extra kos ten voor automobilisten de ac cijns- en belastingplannen uit draaien wilde Maij niet zeg gen. UTRECHT Verscheidene ziekenfondsen weigeren mee te betalen aan een onderzoek van de fabrikant Merck, Sharp en Dohme (MSD) met het cho lesterolverlagende middel Zo- cor (simvastatine). Zij vinden de kosten te hoog en menen bovendien dat het onderzoek vraag naar het middel oproept. MSD wil huisartsen bij het on derzoek inschakelen. Zij moeten bij willekeurige pa tiënten bekijken of ze even tueel in aanmerking komen voor verlaging van het choles terolgehalte. Dat gehalte moet via bloedonderzoek in het la boratorium worden vastgesteld en wanneer het inderdaad te hoog blijkt, wordt de patiënten geadviseerd zes maanden een bepaald dieet te volgen. Als dat onvoldoende helpt krijgen ze Zocor voorgeschreven. De kosten van de bloedtest zijn volgens MSD laag. Hoe de Vereniging van Nederlandse Zorgverzekeraars aan een be drag van 5000 gulden komt, noemt het bedrijf volslagen onduidelijk. Een arts zou ook niet verplicht zijn Zocor voor te schrijven, „al hopen we dat natuurlijk wel". PROF. FORTUYN: ROTTERDAM Men neme het ministerie van verkeer en waterstaat. Daar werken 28.000 amb tenaren. Het zouden er achthonderd moeten zijn. De uitvoering van het be leid kan dan verder wor den overgelaten aan zelf standige ondernemingen in de collectieve of parti culiere sector. Prof. dr. Pim Fortuyn doet daar niet moeilijk over. In zijn visie had Braks ook helemaal niet hoeven aftreden als mi nister van landbouw als de controle over de visvangst niet in handen was geweest van ambtenaren, maar van een zelfstandig bedrijf. „Braks had het contract met dat bedrijf kunnen verbreken en daar mee zijn gezicht kunnen red den". Fortuyn stelt de dingen graag duidelijk. Hij is gek op pole mieken, geniet van scherpe debatten, omdat de zaken dan helder worden. Dus nam hij vanmiddag op de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam geen blad voor de mond, toen hij daar officieel werd benoemd tot bijzonder hoogleraar ar beidsvoorwaardenvorming bij de overheid. Tot eind dit jaar is hij daarnaast nog directeur van de OV Jaarkaart BV, het bedrijf dat de jaarkaarten dis tribueert onder studenten. Bureaucratie Als Fortuyn ergens van grie zelt, is het van bureaucratie. En als er 'iets bureaucratisch is, dan is het wel het over heidsapparaat. En het over heidsapparaat wordt bemand door ambtenaren. Volgens hem moeten die dan ook ver dwijnen. Op de ministeries kunnen er enkele honderden blijven, op voorwaarde dat de departementen worden omge vormd tot 'centra voor strate gische beleidsvorming'. Ofwel het centrum waar het beleid voor de lange en middellange termijn wordt bedacht. Selecte groep Het personeel dat daar komt te werken, moet hoog opgeleid zijn en dienovereenkomstig worden betaald. Het werk moet bovendien uitdagend en leuk zijn, zodat de ambtenaar niet naar het eerste de beste bedrijf vertrekt dat hem graag wil hebben. Deze kleine, selec te groep besteedt de uitvoering van het werk uit aan aan or ganisaties in de collectieve of particuliere sector, waar de meeste van de huidige ambte naren een heenkomen moeten kunnen vinden. Oorspronkelijke overheidsin stellingen zullen zich daardoor gaan bewegen op de particu liere markt en moeten hande len als particuliere onderne mingen. Deze private firma's gaan zich op hun beurt ook be zighouden met de uitvoering van wat oorspronkelijk over heidstaken waren. Door deze vervaging van grenzen in de uitvoering van overheidsta ken, die veel minder bureau cratisch is, vervalt ook de bij zondere rechtspositie van de ambtenaar. De huidige privile ges op dat gebied, maar ook zaken als wachtgeld, moeten volgens Fortuyn snel worden afgeschaft, omdat ze een be lemmering zijn voor een slag vaardige en flexibele arbeids organisatie. Effectiever Fortuyn hoeft niet te rekenen op veel sympathie van de ambtenarenbonden. Maar het proces is volgens hem onaf wendbaar. „De ambtenaren bonden sputteren in het begin natuurlijk tegen", zegt hij. „Maar dat is begrijpelijk. Ze zouden echter eens moeten gaan praten met de industrie bonden. Die kunnen ze vertel len dat de reorganisatie die de overheid te wachten staat te vergelijken is met de reorgani satie van de industrie in de ja ren tachtig. De industriebon den wilden er eerst ook niets van weten, maar gingen uit eindelijk wel meewerken. Daardoor is men in die sector gekomen tot een effectievere manier van werken. Dat moet het doel zijn, ook in ambtena- renland. Want begrijp me goed, een toekomst zonder ambtenaren is nog lang geen toekomst zonder mensen". Fortuyn is evenwel zeer scep tisch of zijn lessen ook in praktijk worden gebracht. „De overheid snijdt nu eenmaal niet snel in eigen vlees. Ten onrechte. Kijk maar naar het bedrijfsleven. Grote firma's als Philips, KLM, Unilever en Shell komen met een plan hoe ze hun bedrijf moeten inrich ten. Als het nodig is snijden ze daarbij ook in eigen vlees, an ders hebben ze geen kans te overleven. De overheid zou dat ook moeten doen". Colleges Hij verbaast zich steeds weer over de vanzelfsprekendheid waarmee allerlei plannen lei den tot het ontstaan van nieu we instituties bevolkt door ambtenaren. „Hoe vanzelf sprekend dat is, mag lijken uit het rapport van de commissie- Houben over de invoering van klantgerichte en openbaar- vervoerregio's. Het bureau Mackinsy heeft de plannen daarvoor uitgewerkt en het wemelt daarin van de regiona le bestuursautoriteiten, afstem mingscolleges, fondsvorming- colleges en dergelijke, alsof het voormalige Oost-Europa in vo gelvlucht aan de lezer voor bijtrekt. En met die colleges ziet men de horden beambten reeds binnenmarcheren". „Zo wordt in de kortste keren een uitstekend idee, dat veel zou kunnen bijdragen aan de kwaliteitsverbetering van het openbaar vervoer, op zijn Hol lands om zeep gebracht. Waar om niet gekozen voor de voor de hand liggende oplossing om de marktleider in het open baar vervoer in de betreffende regio's te belasten met de pro blematiek van de uitvoering?" DICK HOFLAND ADVERTENTIE .Morgen wordt de Mega Jackpot van Holland Casino's geïntroduceerd. Een gloednieuwe jackpot-automaat met twee lan delijke jackpots. Niet minder dan 76 jackpot-automaten van alle 8 Holland Casino's zijn via een computer aan elkaar gekoppeld Wat betekent dat de Mega Jackpot bijzonder snel en hoog kan oplopen. En wie 4 klompen op één van de twee winlijnen krijgt, haalt in één klap de totale jackpot van de 8 Holland Casino's binnen De jackpot start op maar liefst 200.000 gulden Daarnaast maakt u tegelijkertijd kans op de kleinere, maar daarom niet minder interessante Rapid Mega Jackpot. Die start op 10.000 gulden Wie morgen bij ons z'n geluk komt beproeven, krijgt boven dien een aardige attentie, zolang de voorraad strekt Reden genoeg om langs te komen. U bent vanaf 14.00 uur van harte welkom. In de Holland Casino's kom je ogen tekort.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3