Groei is uit evangelische beweging E&idteQowuxl, brieven van lezei Paus positief over oecumenische samenwerking kerk wereld 'Heilige Oorlog' extreem-rechts in Zuid-Afrika niet uitgesloten V CeidócSotruvnt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócGouotmt DONDERDAG 14 FEBRUARI 1991 P^j: CANBERRA Paus Johannes Paulus II heeft zich in een brief aan de assemblee van de Wereldraad van Kerken positief uitgelaten over de oecumenische samenwerking. Sinds de vorige assemblee in 1983 heeft de Heilige Geest ons voorwaarts gebracht op de weg naar eenheid. Behalve de vre desgebedsdag in Assisi in 1986 heeft de theologische dialoog be langrijke bijgedragen geleverd, aldus de paus. In dit verband ondersteepte hij de waarde van het Lima-document over doop, avondmaal/eucharistie en ambt, waarin de lidkerken van de Wereldraad in belangrijke mate overeenstemming hebben ge vonden. De paus verheelde niet dat de samenwerking tussen de We reldraad, waarin protestantse, anglicaanse en orthodoxe ker ken zijn vertegenwoordigd, en de RK Kerk problemen kent. Daardoor moeten we ons niet laten ontmoedigen maar moeten we ons laten stimuleren onze taak met nieuwe kracht aan te vatten, schrijft de paus. De huidige tragische situatie in de wereld onderstreept op nieuw de noodzaak van verzoening en van een duidelijk getui genis van de bijbelse boodschap van vrede, gerechtigheid en de heelheid van de schepping. „Het trieste feit doet zich voor dat ons getuigenis des te minder overtuigend is in de mate waarin de wereld getuige van onze verdeeldheid is," aldus de paus. De brief werd voorgelezen door mgr. Cassidy, de vorige pro nuntius in Nederland en nu opvolger van kardinaal Wille- brands. Hij kende zichzelf. Maar alleen van horen zeggen DILEMMA'S VOOR ORGANISATIES ALS YOUTH FOR CHRIST HOUTEN De evange lische beweging in ons land heeft het moeilijk. Dat blijkt uit de nuchtere cijfers van de begroting van de Evangelische Alli antie - de overkoepelende organisatie - maar ook uit de pogingen van bijvoor beeld Youth for Christ nieuwe wegen te vinden om de doelstelling te be reiken: jongeren benade ren met de boodschap van het Evangelie en hen opwekken tot het leiden van een christelijk leven. De achtergronden van de moeiten waarmee veel van de ongeveer tweehonderd evan gelische groepen en bewegin gen worstelen, worden duide lijk in een studie van de gods dienstsocioloog Sipco J. Vel- lenga te Houten (34). Morgen promoveert hij aan de Vrije Universiteit (bij prof. G. Dek ker) op een proefschrift over de factoren die leidden tot de groei van de evangelische be weging. Vellenga is werk zaam als universitair docent (godsdienst-)sociologie aan de Universiteit van Amsterdam. Hij deed onderzoek onder 1200 leden, donateurs en be gunstigers van Youth for Christ, De Navigators, het In stituut voor Evangelisatie en Jeugd met een Opdracht. Deze vier horen zijns, inziens tot de kern van de evangeli- ;che beweging. Hij definieert die als 'het geheel van organi saties dat op basis van een be paalde religieuze levensbe schouwing een verandering in individuen en/of de samenle ving nastreeft.' Groei Het aantal mensen dat be trokken is bij een of meer van de ongeveer tweehonderd evangelische organisaties schat hij tussen de vier- en vijfhonderdduizend (inclusief EO; zonder deze omroep valt de schatting tweehonderddui zend lager uit). Sipco Vellenga: „De evangeli sche beweging is vanaf de ja ren zestig behoorlijk gegroeid. Een belangrijke factor daar voor is de secularisatie: terwijl de grote gevestigde kerken te maken kregen met kerkverla ting, theologische vernieu wingen en afbrokkeling van de (orthodox) protestantse zuil, groeiden de evangelische kerken en bewegingen. Er was sprake van een zeker spiegeleffect: wat aan de ge vestigde kant aan kerkelijke. Drs. Sipco Vellenga maatschappelijke en politieke organisaties afbrokkelde, kwam aan de kant van de evangelische beweging op: het aantal evangelische gemeen ten groeide sterk en organisa ties als de EO en de RPF wer den opgericht. Nu ruim twin tig jaar later, vormen de grote protestantse kerken nog steeds de grootste voedings bron voor de evangelische be weging, maar het aantal (or thodox) protestanten is door de secularisatie flink gedaald en daarmee het potentieel aantal evangelischen". „Een oplossing zou kunnen zijn aanpassing van de bood schap. Dus niet meer de geijk te taal van het traditionele christendom met begrippen als zonde, vergeving, verlos sing. Maar daarmee zouden de organisaties zich van hun ach terban en geschiedenis ver- FOTO: T STICHT vreemden; ze zijn gericht als een soort tegen beweging van de grote ker ken om stem en vorm te geven aan het traditionele erfgoed. De meeste evangeli sche organisaties zijn sterk af hankelijk van vrijwilligers werk en van donaties en een al te radicale aanpassing van de boodschap zou wellicht meteen te merken zijn in aan tallen vrijwilligers en in gif ten". Sipco Vellenga ziet meer in wat hij noemt integratie. Dat wil zeggen: proberen de bood schap in eigentijdse taal te verwoorden; als het ware door de secularisatie heen te kruipen en op die manier (jonge) mensen die de oude woorden niet meer verstaan, aan zich te binden. Hij is niet somber over de mo gelijkheden voor die integra tie; de onderzoeker karakteri seert de evangelische bewe ging als zeer 'dynamisch' en eigentijds. Veel evangelische clubs werken min of meer in het 'marktperspectief', dat wil zeggen: wanneer een bepaalde manier van aanpak niet meer zo werkt, dan wordt een an dere methode gezocht. Een sterk voorbeeld is Youth for Christ. Aanvankelijk werden jongeren aangesproken in de sfeer van rally's; min of meer massale bijeenkomsten. In de jaren zestig werkte die formu le niet meer en toen kwam de zeer succesvolle koffiebar-for mule. Die werkt inmiddels ook niet meer en momenteel zoekt Youth for Christ het onder meer in drama-produc ties op scholen voor voortge zet onderwijs. Het sterk verminderde poten tieel en de pogingen om zon der verloochening van eigen opvattingen buiten de kerken mensen te 'winnen' vormen, zo zou men kunnen zeggen, belangrijke elementen van de strijd om het bestaan die di verse evangelische organisa ties op het ogenblik moeten voeren. Schaduw Tot na de tweede wereldoor log heeft de evangelische be weging zich bevonden in de schaduw van de kerken. Pas toen in de samenleving de traditionele verbanden open gingen, traden de diverse groepen duidelijker naar bui ten. Vellenga noemt de mas sale evangelisatiecampagnes van T. Osborn op het Malie veld in Den Haag in de vijfti ger jaren. Zo'n honderddui zend mensen kwamen daar op af. In die jaren versloeg ook Billy Graham z'n tienduizen den en begonnen Youth for Christ en de Navigators met hun activiteiten. In de jaren zestig komt de groei. Die duurt tot in de vroege jaren tachtig. Sommige organisaties krijgen het dan moeilijk en andere organisa ties zoals de EO en de RPF blijven zo'n beetje op het dan bereikte peil. Opmerkelijk is de steeds persoonlijker wor dende strategie van de bewe ging. Er was aanvankelijk de toch behoorlijk onpersoonlijke rally, een vorm van een mas sa-bijeenkomst. De techniek van de overdracht werd heel wat persoonlijker in vormen zoals die van de koffiebar evangelisatie. Daar ging het om het voeren van persoonlij ke gesprekken met onbeken den en recentelijk zijn er de initiatieven om evangelisatie te bedrijven onder vrienden, buren of familieleden. Palet De evangelische beweging biedt een veelkleurig palet van organisaties, bewegingen, gemeenten en clubs die on derling nogal kunnen ver schillen, maar toch ook ge meenschappelijke kenmerken hebben. De nadruk op de per soonlijke geloofsbeleving, de ervaring van het geloof is wellicht het belangrijkste kenmerk. Een andere, deels daarmee sa menhangende karakteristiek is de 'warmte'. Velen die de gevestigde kerken 'te kil' vin den, ervaren in evangelische groepen een sterke geestelijke en sociale betrokkenheid op elkaar; het geloof is een be langrijke categorie voor het dagelijks leven. Ook van grote betekenis is het missionaire bewustzijn; veel groepen in de evangeli sche beweging zijn actief in allerlei vormen van evangeli satie en zending. Vellenga onderscheidt vier stromingen binnen de bewe ging: de fundamentalistische stroming, die de onfeilbaar heid van de bijbel als Gods Woord benadrukken. De groepen in deze stroming staan vaak afwijzend tegen over nieuwe ontwikkelingen in de theologie, vooral omdat deze afbreuk zouden doen aan het beeld van God zoals zij dat aanhangen. Fundamenta listische groepen zijn regelma tig te beluisteren en te bekij ken bij de EO. De tweede stroming is de cha rismatische. Hier ligt sterke nadruk op het werk van de Heilige Geest. Sommige groe pen zijn binnen-kerkelijk (de Charismatische Werkgemeen schap Nederland) en anderen zijn buiten de traditionele kerken, bijvoorbeeld allerlei de pinkstergroepen. De derde stroming is die van het millennialisme, gebaseerd op de overtuiging dat er voor of na Christus' wederkomst op aarde een duizendjarig rijk van vrede zal zijn. Organisa ties als 'Het Zoeklicht' en de Vergadering van Gelovigen zijn voorbeelden van deze stroming. In ons land komen alleen maar 'pre-millennialis- ten' voor, deze stroming van het millennialisme gelooft dat eerst Jezus op aarde terug komt en dat dan het duizend jarig vrederijk aanbreekt en niet andersom, zoals de 'post- millennialisten'. De vierde groep is de radicale stroming binnen de evangeli sche beweging. Deze groep (waarvan Evert van der Poll een bekende vertegenwoordi ger is) verbindt aan het geloof radicale keuzen betreffende het maatschappelijk en poli tieke leven. Volgens Vellenga lijkt het er vooralsnog niet op dat deze nog jonge vleugel van de evangelische beweging in Nederland echt doorzet. Sipco Vellenga heeft zich af gevraagd wat de aantrekke lijkheid is van de evangeli sche beweging. Hij komt tot onder meer de volgende con clusies: de liberale opvattin gen over het gezag van de bij bel, sexuele moraal en derge lijke wekken bij veel mensen de behoefte aan 'nieuwe ze kerheid', een die aansluit bij. de eigen traditie. De evangeli sche beweging biedt die ze kerheid. De persoonlijke be nadering en de gerichtheid op het individuele geven de be weging iets authentieks en dat is voor velen een aantrekke lijke eigenschap. Het geloof is in het leven van de evangeli schen een belangrijk en zicht baar element in het leven van de evangelischen en die rela tie tussen 'leer en leven' wekt 'jalouzie'. Vellenga noemt ook de ruim te voor de eigentijdse vormen waarin veel evangelischen hun roeping uitdragen: som mige groepen schuwen de hard-rock niet en andere pro beren allerlei vormen van modern drama uit. Er kan wat dat betreft heel veel bij de evangelischen, als het maar dient tot het 'doel van de zaak'. Die dynamiek is vaak verfrissend en een hele verademing ten opzichte van de vaak trage wijze waarop in de grotere kerken verande ringen kunnen worden door gevoerd. Vellenga heeft natuurlijk ook gezien wat kan tegenstaan in de evangelische beweging. Hij noemt de morele standpunten ten aanzien van bijvoorbeeld (homo-)sexualiteit, maar ook de al genoemde traditie-ge- bonden taal waarin sommige evangelischen van hun gelooi getuigen en de gestandaardi seerde formuleringen waarin soms over het geloof wordt gesproken of de voorspelbaar heid van veel bekeringsver halen. Er zit in die getuigenis sen, hoewel ze zeer persoon lijk zijn, zo'n herkenbaar pa troon dat de 'uitkomst' al di rect aangeeft. LIJTSEN KOOISTRA De studie van Vellenga is in handelseditie uitgegeven door de VU-uitgeverij te Amsterdam onder de titel: 'Grenzen aan de groei'. De prijs is 49,50. KBO tevreden met ouderenbrief 's-HERTOGENBOSCH Het bestuur van de Unie KBO heeft in een eerste reactie zich bijzonder verheugd ge toond over de vastenbrief van de rooms-katholieke bisschop pen over de ouderen. „In de brief worden ouderen niet apart gezet, de bisschoppen richten zich met deze brief niet enkel tot de ouderen- ,maar tot de hele geloofsge meenschap. Dat is een belang rijk pré", aldus pater Sluys, Aswoensdag- dienst kost 36 leven MEXICOSTAD Een kerk- dienst ter gelegenheid van as- woensdag in de stad Chalma, 64 kilometer ten zuiden van Mexicostad, heeft 36 mensen het leven gekost. De gelovi gen kwamen om het leven doordat zij onder de voet wer den gelopen of stikten toen duizenden mensen zich een plaatsje in het kerkgebouw wilden verschaffen. Zeker 25 mensen liepen ernstig letsel op. De dienst werd bijge woond door ongeveer 3.500 gelovigen. De kerk bezit een ikoon waaraan bijzondere krachten worden toegeschre ven en trekt op aswoensdag bedevaartgangers uit geheel "Mexico. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Vriezenveen (bul- tengew.wijkgem.) H. de Bode te Sint Anthoniepolder (part-time). Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Vollenhove-Kadoelen R.T. Urban te Groningen-Zuid. Aan genomen naar Leerdam A. Scherln- ga te Gees. CANBERRA 'Ver reg- se' blanken in Zuid-Afri ka spreken volgens prof. Johan Heyns over een Heilige Oorlog om de re gering-De Klerk omver te werpen. Een burger oorlog is niet per se uitge sloten. De leider van de Rechtse Afrikaanse Weerstands Beweging, Eugene Terre Blanche, dreigt zelfs met het ge bruik van wapens om zijn zin door te zetten. Heyns, jarenlang een van de 'verligte' theologen bij de Ne- derduits-Gereformeerde Kerk, was bij de opening van de Wereldraad van Kerken aanwezig op de assemblee in Canberra. Van 1986 tot 1990 was hij voorzitter van de NGK-synode. Er is bij de conservatieve blanken een geweldig verzet tegen de 'verraier' De Klerk, die Zuid-Afrika aan de zwar ten verkoopt. Er vinden 'dra matische ontwikkelingen' in Zuid-Afrika plaats, aldus Heyns. Gedurende 300 jaar hebben de blanken de exclu sieve heerschappij gehad. In februari heeft De Klerk aan gekondigd alle apartheidswet- ten te zullen schrappen. „Een omkeer van 180 graden. De apartheid als sociaal experi ment is mislukt." Vooral de psychologische klap daarvan is enorm, aldus Heyns. Ook het besluit van de synode met de apartheid te breken, heeft tot „heel veel verzet" in de NG-Kerk geleid. Andries Treurnicht, leider van de Conservatieve Partij, heeft zijn plaatselijke gemeen- aats mij onder de tucht." Hij probeert er po litieke munt uit te slaan nu de synode de morele grondslag van zijn beleid (de apartheid) heeft verworpen. Veel blanken kunpen nog niet bevatten dat er binnen kort zwarten in het parlement zitten en dat de volgende pre sident van Zuid-Afrika een zwarte kan zijn. Heyns prijst de moed van pre sident De Klerk. „Meer dan enig iemand verdient De Klerk de Nobelprijs voor de vrede." Heyns vergelijkt de situatie in zijn land met glasnost en pe restrojka in de Sovjetunie. Het enthousiasme voor Gor- batsjov is geheel verdwenen nadat bleek dat er geen spra ke was van economische vooruitgang. „Dat moet met ons land niet gebeuren," zegt Heyns. „Daarom moeten de sancties onmiddellijk worden beëindigd. De zwarte bevol king kan dan geholpen wor den om economisch zelfstan dig te worden", aldus Heyns. Hij hoopt dat de Nederlandse kerken Zuid-Afrika met kriti sche solidariteit zullen volgen. Zij hebben ons in het verle den de rug toegekeerd in plaats van ons te helpen bij het vinden van de juiste weg. De voorstanders van de apart heid werden daardoor ver sterkt, terwijl degenen die wel verandering wilden, al leen stonden. Heyns is beter te spreken over Potter en Castro. Ook toen de NGK nog volledig in het isolement zat, onderhield Heyns contacten met de toen malige secretaris-generaal van de Wereldraad, dr. Philip Potter. Bij toeval zaten NGK- praeses dr. Pieter Potgieter en Heyns naast Potter, toen Ca stro vorige week de NGK- vertegenwoordigers 'met vreugde' begroette. Het initiatief voor het her nieuwde contact tussen We reldraad en de blanke Zuida- frikaanse kerk is „om heel eerlijk te zijn van ons uitge gaan," zegt Heyns. „Door de apartheid bevonden we ons in een zeer geïsoleerde positie." Hoewel niet de oudste, is de Wereldraad wel de belang rijkste oecumenische organi satie, aldus Heyns. Castro heeft geen enkele voorwaarde gesteld aan het bezoek van de NGK-waarnemers. De Zuida- frikaanse Raad van Kerken, die om advies was gevraagd, heeft er van harte mee inge stemd. In sommige Nederlandse kringen is het kennelijk moeilijk zich aan de nieuwe situatie aan te passen. „Ik moet even kwijt dat ik me af vraag wat die man hier doet," zei het Hervormde modera- menlid J. de Boer-de Leeuw, die Heyns met het ANP had zien praten. Ook het lid van de Hervormde Zuid-Afrika- werkgroep, Veronica Boer-De Lange wilde graag weten of de Wereldraad het vijfster renhotel voor Heyns betaalt, terwijl ds. Sam Buti, NGKA- praeses, in Nederland om een subsidie moest vragen. Inmiddels heeft Heyns woensdagavond een gesprek gehad met dr. L.J. Koffeman en ds. M. van der Veen- Schenkeveld, secretaris en lid van het Gereformeerde depu- taatschap oecumene. Het was het eerste officiële contact tussen NGK en GKN na vele jaren. Er vinden op de Assemblee allerlei ontmoetingen plaats, zoals een Roemeense priester die plotseling een gemeentelid tegen het lijf lOOpt. FOTO: AP 7 TT~TI 7 W 'PG Ommekeer in Golfoorlog^ [ge WAT Saddam Husayn met 33 hardnekkige Scudaj^g op de Israëlische burgerbevolking niet heeft kunn^n, ken, heeft op Aswoensdag één precisie-bomaanval dad bewerkstelligd: honderden dode burgers, voor|.Q rendeel vrouwen en kinderen. De militaire operai^, 's morgens vroeg uitgevoerd om slachtoffers onderlrg gerbevolking te vermijden, verliep geheel volgens pfd nabij gelegen school, een supermarkt en een moskejsie ongerept. P™ De elektronische geleide apparatuur droeg er zorgTZ precies het doelwit werd geraakt dat al geruime tijl lijst van aan te vallen installaties stond. Een gecamo; ■*- bunker, waarvan het geallieerde opperbevel wist dal ciale constructie was bedoeld om een gewone bomaj kunnen weerstaan, maar tegelijkertijd ondergrondsej nische verbindingen ongestoord te laten verlopen. E) "1 taire commando- en controlebunker derhalve. WAT de Amerikanen niet wisten was dat er zichl den burgers bevonden in de bunker, die volgens Irak slechts een schuilkelder was. Had het geallieerde opj van de aanwezigheid van die burgers geweten, dai aanval niet zijn uitgevoerd, zo is van Amerikaanse zj zekerd. Er is geen enkele reden aan de oprechtheid verklaring te twijfelen. Het tragische gevolg van de IjN val speelt Saddam Husayn immers geweldig in de ](n( heeft de geallieerden vooral de Amerikanen |el< problemen gebracht. jw Hol Het verdere verloop van de Golfoorlog zal er da^ door worden gewijzigd. De geallieerden overwegd aanvallen meer uit te voeren op bunkers en andere n installaties waarin zich al dan niet door boos opzet zijde van Saddam Husayn burgers kunnen bevind, leen Iraakse militairen, hun linies en hun wapentuig onder tanks) komen dan nog in aanmerking voor aai®^ die aanzienlijk minder effect zullen sorteren. f j TA ng UAT betekent een groot militair voordeel voor Saddiee sayn, die zijn net van militaire verbindingen haastig 3 1 herstellen. Mogelijk zijn de geallieerden daardoor zt zaakt hun grondoffensief in een te vroeg stadium tehei nen. Het aantal militaire slachtoffers aan beide zijpel daardoor aanzienlijk hoger zijn, de strijd zal langer du st; het aantal burgerslachtoffers zal ook toenemen. 'ee tel DaT zijn dan de bijkomende gevolgen van het afschÊ 1 ke drama van gisteren, dat in eerste instantie in vele lfn^ den onschuldige Iraakse gezinnen groot leed heeft "Zi zaakt. Elke oorlog kent zijn tragedies, aldus reageq-er Britse minister van buitenlandse zaken Hurd. Dat ifet, twijfeld zo. Bij het Duitse bombardement op Rotterdaeld meidagen van 1940 kwamen rond achthonderd burgPe het leven. En juist gisteren werd het massale geajk bombardement op Dresden in februari 1945 herdachtjs bij volgens uiteenlopende schattingen 60.000 tot 200.00DOI se burgers omkwamen. Maar dat waren massale bora t menten van een geheel andere aard. Het grootste vei«u' dat die bombardementen het vooropgezette doel haddk zo groot mogelijk aantal burgers te treffen. Bij de b|n ling van het precisie-bombardement op Baghdad vailrn ren moet ook dat aspect niet uit het oog worden verljtio Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezci stukken te bekorten Golfoorlog (7) Twee artikelen in de krant gingen in op de vraag of de oorlog tegen Irak al dan niet gerechtvaardigd is. Onder verwijzing naar Augustinus en Hugo de Groot (De iure belli ac pacis, 1625) noemt president George Bush de oorlog tegen Irak gerecht vaardigd, want het gaat om de bevrijding van het door Irak onder de voet gelopen Ku- wayt. De president zou zich ook op Thomas van Aquino kunnen beroepen, die een oorlog een 'laatste middel' (ul- timum remedium) noemt om het recht te doen zegevieren en de vrede op aarde te her stellen. Dat het om een staat kundige kwestie gaat heeft de schijn van waarheid, maar in wezen gaat het om de econo mische 'macht' op aarde. Wie de 'olie' beheerst, heerst over de wereld. Saddam Husayn en George Bush vechten om de wereldheerschappij op econo misch gebied. Wapenleveran ciers verheugen zich hun wa pens te kunnen testen en be leven gouden tijden. Is het moreel aanvaardbaarj land door zware luchtl dementen te vernietigej economische oorlog heerschappij over draagt immorele kanti Kuwayt geen olie dan zouden de VS zich' ben gemaakt, wannei land door Irak zou ziji\f c lijfd. Saddam Hussayn lbr£ een 'Heilige oorlog' c sci- voor-christelijk joods bekn uit de tijd van de hjter beeën alle Arabieren 0 enigen en de Arabisch n reld tot een eerste \fye( macht maken, rijk aan nb schatrijk aan geld. De V e len dat beletten. De V! ben de VN voor dit k%|e gespannen. Deze bezittng macht niet om deze ooins beëindigen, waar ze w<)0ij einde kunnen maken aien produceren en bedenke n gruwelijke biochemisch mp pens en ander immoree^ logstuig. Deze oorlog cfoai olie zal grote politieke de gen hebben. aat Dr. W.J.A. Visser, tec DEN HAAG Rij Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers) Kantoor Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon 071 - 122 244 Postadres Postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service pf Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 uur. Nabezorging r~- Telefoon: 071 - 122 248. u 1 van ma. t/m vr. van 18 00 tot 19.00 u. op za van 14 00 tot 15 00 uijtT Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW) Bij automatische betaling: Bij betaling per acceptgiroki per maand f. 25.70 per maand f. 2l per kwartaal f. 76,60 per kwartaal 7p- per jaar f. 294,30 per jaar 291 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. I j Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel.071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. f./ Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2