Sovjet-bestuurders liegen er weer ouderwets op los Maffiosi vrij door traagheid van justitie Honger sluipt naderbij over steppen Mongolië Softie^ k BUITENLAND CeidóeSouoarit WOENSDAG 13 FEBRUARI 1991 PAGI^f Minitop over Liberia LOME In Lomé, de hoofdstad van het Westa- frikaanse land Togo, is een minitop bijeengeko men die wil proberen de vrede in Liberia te be stendigen. De Liberiaanse rebellenleider Prince Johnson is daarbij aanwezig, terwijl zijn vroege re leider en latere tegenstander Charles Taylor een vertegenwoordiger heeft gestuurd. Na een bloedige burgeroorlog waarin Taylor, John son en het regeringsleger tegenover elkaar ston den werd eina november in de Malinese hoofdstad Bamako een wapenstilstand gesloten. Taylor en Johnson hebben nadien echter geen akkoord kunnen bereiken over een overgangs regering. Ook hebben de strijdende partijen hun wapens niet ingeleverd. De overgangsregering van Amos Sawyer, die onder gezag van de Westafrikaanse verdragsorganisatie Ecowas in augustus 1990 werd geïnstalleerd, is door Taylor en Johnson nooit erkend. Miljardenhulp Duitse oostelijke deelstaten BONN De Duitse regering heeft besloten om aan de vijf nieuwe deelstaten de voorma lige DDR noodhulp ter waarde van viif miljard mark te geven, zo heeft bondskanselier Kohl gis teren bekend gemaakt. Kohl riep op tot een gemeenschapplijke ac tie van regering, ondernemers en het publiek om de oostelijke deel staten te steunen. De Duitse mi nister van economische zaken Moellemann heeft een tien- pun tenplan onthuld voor hulp aan de in financiële nood verkerende oostelijke deelstaten. Volgens de minister is daarvoor per jaar tien miljard mark nodig. Geschorst Winnie Mandela, die wordt beschul digd van ontvoe ring en mishande ling, arriveert bij de rechtbank in Johannesburg, Vrijwel direct kon ze gisteren weer vertrekken. Twee kroongetuigen weigerden op de zitting te verschij nen uit angst voor ontvoering, waar op de zitting voor de derde maal werd geschorst. FOTO: AP 'Wapenstilstand' ANC en regering KAAPSTAD De Zuidafrikaanse regering en het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) hebben gisteren een akkoord gesloten over opschorting van de gewapende strijd tegen apartheid. Over de belangrijkste punten is overeenstemming bereikt, zo verklaarden president F.W. de Klerk en ANC-vicevoorzitter Nelson Mandela in een gezamenlijke verklaring. Daarmee zijn de obstakels die onderhandelingen over een nieuwe grondwet in de weg stonden uit de weg geruimd. Volgens beide politici wordt de tekst van de overeenkomst vrij- fegeven zodra het kabinet en de uitvoerende raad van het ANC e tekst geratificeerd hebben. Naar verluidt bereikten Mandela en De Klerk overeenstemming over problemen rond de belofte van het ANC de gewapende strnd op te schorten. Tot ergernis van Pretoria bleef het ANC ondanks toezeggingen toch leden werven voor de paramilitaire tak van de organisatie. In ruil voor het opschorten van geweld door het ANC beloofde de regering destijds politieke gevange nen vrij te laten en bannelingen weer tot Zuid-Afrika toe te la ten. Volgens het ANC is aan deze belofte evenmin gevolg gege ven. Moldavië wil stap voor stap naar onafhankelijkheid BUKAREST De presi- dent van de Sovjetrepu bliek Moldavië, Mircea Snegur, heeft gisteren ge zegd dat de republiek stap voor stap naar onafhanke lijkheid zal streven. Snegur, een etnische Roe meen, net als het merendeel van de 4,3 miljoen inwoners van de republiek, had een ontmoeting met de Roe meense president Ion Iliescu. De twee leiders willen de economische banden verster ken. Snegur verklaarde dat de culturele banden tussen de twee republieken zo sterk zijn dat Roemenie en Molda vië als een „culturele confe deratie" optreden. In december gaf Moldavië toe aan druk vanuit Moskou en werd een gepland refe rendum over de onafhanke- lijheid uitgesteld. Het groot ste deel van Moldavië be hoorde tot voor 1940 bij Roe menie en werd als gevolg van het Molotov-Ribbentrop- pact in 1940 door de Sovjetu nie geannexeerd. Het Molda- visch werd in 1989 tot offi ciële taal van de republiek- .„Wij moeten de politieke re aliteiten in het oog houden en wij zullen de onafhanke lijkheid stap voor stap berei ken", zei Snegur gisteren Intussen heeft het parlement van de Sovjetrepubliek Let land besloten op 3 maart een referendum te houden. In de volksraadpleging kunnen de Letten zich uitspreken over de wenselijkheid van de vor ming van een onafhankelijk, democratisch Letland. PREMIER PAVLOV: GORBATSJOV OP EEN HAAR NA AFGEZET MOSKOU Premier Pa vlov van de Sovjetunie maakte gisteren bekend dat het Westen langs slinkse wegen heeft ge probeerd om president Gorbatsjov uit de weg te ruimen. Bij die poging zouden filialen van bui tenlandse banken in Mos kou betrokken zijn, zo stond gisteren in de Sov jetkrant Troed. De president van de Sovjetu nie was op een haar na afge zet, maar alle overige kranten zwegen als het graf. Ook het tv-journaal repte met geen woord over het dodelijke ge vaar waaraan het land ternau wernood was ontsnapt. Overal ter wereld staan op een complot om een zittend staats hoofd te verwijderen de zwaarst mogelijke straffen. In Moskou heeft echter geen en kel filiaal van welke buiten landse bank ook wegens onge oorloofde praktijken de deu ren moeten sluiten. Geen en kele tegen woord iger van het westerse zakenleven is het land uitgezet. Helaas is er geen andere con clusie mogelijk dan dat pre mier Pavlov, die op de dag dat het interview in de veelgele zen vakbondskrant Troed ver scheen precies een maand in functie was, het verhaal over de westerse economische sa menzwering uit zijn duim heeft gezogen. De Sovjetlei ders zijn na bijna zes jaar pere strojka en glasnost in de oude, kwalijke gewoonte vervallen om anderen de schuld te ge ven als ze er zelf een potje van hebben gemaakt. De persen van de staatsmunt stonden de afgelopen jaren roodgloeiend door het druk ken van bankbiljetten. De in flatie loeide als een tornado en de regering in Moskou zag vo rige maand geen andere moge lijkheid dan het uit de circula tie nemen van de grootste cou pures, de biljetten van vijftig en honderd roebel. Eerst wees het Kremlin speculanten en zwarthandelaars aan als de hoofdschuldigen tegen wie de geldhervorming was gericht, maar nu blijken de ware schurken zich opeens in het Westen op te houden. Als de vijand al die illegaal opge spaarde roebels plotseling op de Sovjetmarkt had losgelaten, waren we allemaal miljonair geweest, maar een doosje luci fers had dan honderd roebel gekost, luidde Pavlovs bood schap. Leugens Rijst de vraag, of alle Sovjet burgers dan geen miljonair waren geweest als al dat geld overeenkomstigde bedoeling van de overheid in het land was gebleven... Is het mogelijk dat een hooggeplaatste functio naris als een eerste minister voor het wakend oog van de wereld zulke grove leugens verkoopt? Zoiets is vooral voor een westers publiek moeilijk te geloven want: waar rook is, moet toch vuur zijn? Hoe brutaler de leugen, des te groter de kans dat de mensen erin geloven, aldus de beruch te Nazi-propagandist Goebbels. Het is zeer de vraag wie deze regel eerder heeft uitgevon den: Hitiers Duitsland of Sta- lins Sovjetunie? In het rijk van Gorbatsjov staat Pavlovs leugen niet op zichzelf. Vorige maand maakte televisieverslaggever Nevzo- rov de kijkers wijs dat de slachtoffers van het legeropt- reden bij de bezetting van de televisietoren in de Litouwse hoofdstad Vilnius zichzelf voor de tanks hadden gegooid. Niet lang daarna speldde de Sovjet televisie het publiek de leugen op de mouw dat de groep na tionalisten in Litouwen slechts een handjevol fanatici telde die het misleide volk mee in de afgrond sleurde. Toen bij de opiniepeiling van het afgelo pen weekeinde bleek dat 90 procent van de Litouwers voor onafhankelijkheid is, beweer de het staatspersbureau TASS dat deze voor Gorbatsjov on gunstige uitslag het gevolg was van intimidatie door de Li touwse nationalisten. De nieuwe leugens van Mos kou sluiten naadloos aan bij jov heeft zijn progressieve me dewerkers ingeruild voor con servatieven. Zo ruimde op Binnenlandse Zaken Bakatin het veld voor Poego. Bijna on middellijk richtten het leger en een speciale mobiele een heid van de politie een bloed bad aan in de rebelse Baltische republieken Litouwen en Let land. Staatsomroep Vorige week verving Gorbats jov het Staatscomité voor Tele visie en Radio door een nieu we staatsomroep. Waarnemers in Moskou braken zich het hoofd over de vraag wat die verandering voor nut had, om dat de chef van de oude om roep ook de leiding kreeg over de nieuwe organisatie. Deze chef, de conservatief Kravts- jenko, ontsluierde het geheim later zelf: de oude omroep was verantwoording schuldig aan het Sovjetparlement, de nieu we enkel en alleen aan presi dent Gorbatsjov. De Sovjetunie is na het mis lukte democratische experi ment van Gorbatsjovs pere strojka duidelijk op weg naar de dictatuur die Sjevardnadze deed besluiten zijn biezen te pakken en zijn post van minis ter van buitenlandse zaken op te geven. Dit hoeft niet nood zakelijkerwijs te betekenen dat Gorbatsjov en de zijnen af zien van een markteconomie. De Moskouse partijchef Pro- kofjev liet zich onlangs in lo vende bewoordingen uit over het Spanje van Franco en het Chili van Pinochet. Ook Zuid- Korea, voorheen bestempeld als 'fascistisch', is op dit, mo ment een lichtend voorbeeld. Het Kremlin lijkt nu te gelo ven dat een streng regime, ge- FOTO: AP paard aan economische vrij heid, de beste oplossing is voor het in chaos verzinkende land. Onder brede lagen van de be volking bestaat heimwee naar de straffe hand van Stalin. Voor deze mensen roepen de tanks in Vilnius en de waar schuwingen voor westerse sa menzweringen associaties op met orde, discipline en win kelschappen vol met kaviaar. De jongste ontwikkelingen ge ven hun een veilig, vertrouwd gevoel. Of de straffe hand van Mos kou de teugels van de markt naar behoren kan laten vieren is echter nog maar zeer de vraag. In tegenstelling tot Franco's Spanje en de andere voorbeeldlanden kan de Sov jetunie niet bogen op een han delstraditie. De nieuwe koers van de oude communisten be tekent dan ook beslist niet dat het einde van de economische malaise in zicht is. ROME Veertig kop stukken van de maffia zullen binnenkort de ge vangenis van Palermo verlaten. Onder hen ook de voormalige 'peetvader' van Cosa Nostra, Michele Greco, die al in twee pro cessen tot levenslang is veroordeeld. De vrijlating is het gevolg van een beslissing van het Hof van Cassatie, het hoogste rechtscol lege in Italië, dat zich daarbij baseerde op een wet die ver biedt om een verdachte langer dan een jaar in voorarrest te houden. Dat verbod geldt ook als het een proces in hoger beroep betreft. Dankzij de traagheid van de juridische machine doet zich zo geregeld de absurde situatie voor dat moordenaars en drugshandela ren, die al tot zware straffen zijn veroordeeld, na een jaar weer op vriie voeten gesteld moeten worden in afwachting van een nieuw proces, dat soms nog jaren op zich laat wachten. In die tussentijd be let niets hen om hun oude ac tiviteiten weer op te vatten of onder te duiken Van de traagheid van de Itali aanse justitie heeft ook de ge vaarlijke neo-nazi Marco Fur- lan geprofiteerd. Onder de schuilnaam 'Ludwig' voerde Furlan samen met de Duitser Wolfgang Abel tussen 1977 en 1984 in de streek rond Venetië een krankzinnige kruistocht tegen de weke en decadente moderne maatschappij. Daarbij vermoordden zij vijftien men sen, met name priesters, pros- titueés en homoseksuelen. In twee eerder gevoerde proces sen zijn Abel en Furlan beide tot 30 en 27 jaar gevangenis veroordeeld. Gisteren heeft het Hof van Cassatie dat laat ste vonnis definitief bevestigd, maar voor Furlan, die een iaar geleden op grond van dezelfde wet op vrije voeten werd ge steld, kwam die uitspraak te laat. Vrijdag heeft hij voor het laatst zijn dagelijkse meldings plicht bij het station van de ca rabinieri vervuld en sindsdien is hij Pompoensoep Jean-Bertrand Aristide, de kersverse president van het roerige Haïti, serveert pompoensoep aan armen in Port-Au-Prince. De voormalig priester heeft veranderingen, rechtvaardigheid en gelijkheid beloofd. FOTO: AP QN822 Henry Morgan deelt zijn kapiteins mede, dat de provi and opraakt. „En, mijn heren", zegt hij, „een zeeman met een lege buik kan niet vechten. Ik stel u dus voor, dat leder op eigen gelegenheid er op uit trekt om bult te halen. En In de eerste plaats mondvoorraad, want we mogen niet weer in eenzelfde si tuatie komen te verkeren". Er wordt dan een plan gemaakt, dat elk schip zal proberen zoveel mogelijk voedsel te bemachtigen, dat dan zal worden gebracht naar het eiland Tortuga, een vaste verzamelplaats voor de zeerovers. De kapiteins mompelen goed keurend en Morgan verwacht trouwens ook geen tegenspraak. Maar één der kapiteins, de Fransman Pierre Ponjard, voelt er in zijn hart weinig voor. Voedsel roven? Daarmee word je niet rijkl Nee, hij heeft een heel ander plan, maar hij zal zijn mond er wel over houden.... Slovenië en Kroatië willen snel naar nieuwe staatsvorm BELGRADO Kroatië en Slovenië willen binnen drie maanden een nieuwe staats vorm. Beide deelrepublieken, waar de communisten in vrije verkiezingen vorig jaar wer den weggevaagd, willen een overschakeling van de huidige centralistische structuur naar een unie van soevereine sta ten. „We zoeken internationa le bemiddeling als het langer duurt", zo verklaarden beide staten gisteren aan het begin van een nieuwe overlegronde met de landsregering in Bel grado. Een unie van onafhan kelijke republieken met on schendbare grenzen is het doel. ULAANBATAAR Over de bevroren steppes van Mongolië sluipt de honger steeds dichterbij. Het reusachtig grote, maar ui terst dunbevolkte land wordt getroffen door de strengste winter sinds mensenheugenis. Japan deelde gisteren mee dat op verzoek van de Mongoolse regering overwogen wordt met spoed voedselhulp en me dicijnen te sturen. Mongolië bevindt zich al zes maanden in een economische crisis, sinds de Sovjetunie besloot de oliele veranties te beperken. Zelfs voordat de periode van bittere koude uitbrak, kampte de bevolking met een tekort aan voedsel en brandstof. In de hoofdstad, waar de helft van de twee miljoen inwoners leeft, ging begin dit jaar rijst, meel, suiker, boter en plant aardige vetten op de bon. Ou dere inwoners zeggen zich geen moeilijker winter te kun nen herinneren. In Darkhan, de tweede stad, is ook niets te krijgen. Zelfs aan vlees, het basisvoesdel in dit land van schapen en veehoeders, is een tekort. De politie houdt voorbijko mende voertuigen aan om te achterhalen waar de bestuur ders hun brandstof, die niet voor particulier gebruik mag worden verkocht, vandaan hebben. De Mongolen zullen binnenkort zelfs hun verdriet niet meer kunnen verdrinken. Met ingang van volgende maand is nog maar één liter wodka per maand per familie toegestaan. Nu is dat nog twee liter, ook al weinig in dit land van stevige drinkers. Mongolië, ingeklemd tussen China en de Sovjetunie en even groot als West-Europa is door de afhankelijkheid van Moskou in de problemen geko men. De handel 'drijft' op de Sovjetunie. In augustus be perkte Moskou de brandstof- en electriciteitsleveranties. Voedseltekorten ontstonden doordat het transport van goe deren sterk werd bemoeilijkt. De regering zegt dat winke liers goederen hamsteren om de priizen op te drijven en dat arbeiders rantsoenen stelen. De oppositie stelt dat de rege ring de verantwoordelijkheid bij zichzelf moet zoeken. Er zou veel te laat zijn gereageerd op de economische crisis. (ADVERTENTIE) Miele maakt de mooiste en de beste keukens Daarvan overtuigen wij u graag Miele-Keuken-Centrum "Leiden". Korevaarstraat 11, tel. 071-149859. door Roger Simoni- Sneeuw en ijs zijn in Z\ Engeland een welkome gelegenheid om lekker te blijven. Bij guur winterweer vergeten Ei zuiderlingen met het gr gemak hun baan. Geen i die hen dit kwalijk neei want iedereen doet mee treinverkeer raakt hope in de knel en per auto J je nergens meer. Dat is grote verschil tussen En zuider- en noorderlingel Terwijl drie op de vier sjn 1 Noord-Engelsen zich nieQ\ gauw gewonnen geven i koning winter hen pest] capituleren ten zuiden vp*| Watford minstens twee f elke vijf mannen en tel vrouwen in geval van /jen sneeuwval en nachtvorsn De gemeente Watford lijS< randje Groot-Londen, Q richting Noord-EngelanL^ Schotland, via de s afschuwelijk drukke Mlt autosnelweg. Engelsen vf1 het zuiden beweren dat 1 voorbij Wat ford, vanzelfsprekend richtinmt noorden, hun hoge trap L t beschaving plotsklaps int0 elkaar stort. Engelse zuiderlingen zijl namelijk geneigd misprijLn, neer te kijken op >rd landgenoten van anderej d regio's. Groot-Brittannië<va wordt gerund vanuit helco zuidoosten; zelfs de Brits i deelname aan de Golfoo\ hangt helemaal af van sjo Engelse zuiderlingen; dit ondanks het feit, zegt mè Edinburgh, dat veertig procent van de Britse Golfsoldaten Schots is. j Dat ook de hoofdstad Londen geografisch beho tot het Engelse zuiden, h ongetwijfeld iets te makt met het superioriteitsgev van de zuiderlingen. Elk hoofdstedeling is toch iel bijzonders, maar zijn verhevenheid boven boe en buitenlui kan bezwa, een Britse exclusiviteit worden genoemd. Een dergelijke houding ontmoet je overal. Ik k\ ooit een Frans jongetje van een jaar of acht dat nieuwsgierig informeerde naar mijn woonplaats. Tty jj ik hem bereidwillig hiei op de hoogte had gebracl trachtte ik op mijn beurt\N achterhalen uit welk afgelegen Frans oord j vandaan kwam. Maar jongetje antwoordde hauljcai ,,Ik woon zelfs in Parijs! In De pretenties die Londenaren er op nahouip zijn wel iets minder sterl£_ allicht omdat hun woonplaats een nog grot (fa- verzameling is dan Parijsj' van steden, dorpen en „r gehuchten die elk een det^ van hun eigen identiteit Iq hebben bewaard. De Londenaar is in de eefa plaats een Engelse LE zuiderling. Hij verschilt sf[b van het volk dat door ZüL Engelsen laatdunkend 'ÉAlit Northerners' noordelingef wordt genoemd. Engelse p zuiderlingen hebben een k. heel hoge dunk van zichq de hele wereld hoort hen want zij zijn de imperialist van weleer. 'North ern ersdaar en tegei doen veel hartelijker. Zij meer welgemeend vriendelijk van aard. Taa|dé ook en beter opgewassen tegen de elementen. Merkwaardig hoe guur winterweer telkens ervoi zorgt dat in Zuid-Engelai bijna ajles stilvalt. Dan rijt er haast geen treinen m> veel winkels, banken, kantoren en natuurlijk de meeste scholen blijven dicht. Zelfs gerechtshovel zijn die dagen 'out of business'. Letterlijk honderdduizenden emplo) die door het raam van h\ slaapkamer gezien hebbel dat er een dik pak sneeu] ligt, besluiten dan maar te blijven. Zij drinken eei kop thee en kruipen weei\ bed. Later op de dag telefoneren zij de baas dat] hoge koorts hebben. Erg p geciviliseerd eigenlijk. tz In het noorden daarentegs' gaat in dergelijk minder U>n gunstige omstandigheden IfQ dagelijkse leven min of mifó normaal zijn gang, zij het m met enige vertraging b" vanwege het moeilijke verkeer. „The southerners de zuiderlingen zeggen djt van het noorden, neusophalend. „Softies, jjn allemaal. Een grote mond, dat wel, maar doodsbang voor een beetje ongema.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4