^IdócSoti^cmt^ •verslag vuilcontainers oorzaak geluidsoverlast ALLER LEKDS) weru STAD OMGEVING/RTV Watervogels hebben nu echt hulp nodig ïeidse winkeliers jagen bij nacht en ontij op schaatsen Goed op tijd £eïd^6ou/ta/rit ■iiiiiiiiituinmnnn DINSDAG 12 FEBRUARI 1991 PAGINA 9 1-Leiden tegen nieuwbouw rmalig militair tehuis JEN De vereniging Oud-Leiden zou het 1 betreuren" als de aanbouwplannen voor het Aialig militair tehuis (Ico Athibu) aan de Hoge lijk doorgaan. Dat schrijft voorzitter P. Obbe- i een brief aan de gemeente. De Haagse archi- Sikkes heeft in opdracht van projectont- jjlaar Van der Plas uit Katwijk en met goed- n de gemeente een plan gemaakt waar- tuin voor een deel wordt bebouwd en de p-bouw van het huidige pand wordt gesloopt. Oud-Leiden is het niet verdedigbaar de genomen bouw te realiseren omdat de bele- waarde van het pand dan ernstig wordt aan- „Pand en tuin zijn een tweeëenheid". „Her- Eting van het gebouw in wooneenheden, mits ling wordt gehouden met de monumentale as- li daarvan, ontmoet in principe geen be- 1", besluit Obbema zijn schriftelijke betoog. VVD-forum over voorkeursbeleid LEIDEN Het vrouwenvoor- keursbeleid van de gemeente is onderwerp van een forum dat de VVD morgen houdt in het Gul den Vlies aan de Breestraat 125 in Leiden. Onder de titel „Poli tiek, ook een vrouwenzaak?" wordt gesproken over onder an dere de deelname van vrouwen aan de politiek en over het vook- eursbeleid zoals Leiden dat voert bij de werving van personeel. Aan het forum nemen deel het VVD-kamerlid A. Jorritsma, po liticologe M. Leijenaar en W. Schuijtemaker van de gemeente lijke sociale dienst. Het forum be gint om acht uur. PvdA: Stimuleren inzamelen oud papier LEIDEN Het Leidse college van B en W moet het inzamelen van oud papier stimuleren. En daarvoor maatregelen verzinnen. Dat verzoek doet het PvdA- raadslid B. Paauw in een brief aan het college. Aanleiding zijn de berichten over het instorten van de markt voor oud papier. Voor het ophalen van partijen oud papier en karton vragen groothandelaren nu een vergoeding van vier gulden per honderd kilo. Scholen, sportvere nigingen en andere instellingen vervullen een belangrijke rol bij de inzameling, schrijft Paauw. „Zonder twijfel mag worden aan genomen dat de door de groot handel verlangde vergoeding voor het ophalen van oud papier genoemde instellingen niet zal stimuleren door te gaan met hun inzamelingsacties", weet de PvdA'er. Hij wijst op de milieu paragraaf in het collegeprogram ma. Daarin staat dat „de moge lijkheid van het apart inzamelen van papier zal worden vergroot" en dat „de garantieprijs voor oud papier drastisch zal worden ver hoogd". Paauw vraagt het college vervol gens voorstellen te ontwikkelen om te voorkomen dat deze mi lieudoelstellingen ten aanzien van de papierinzameling in het gedrang komen. Vrouw in eigen woning verkracht door kennis LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag om twaalf uur een 43-jarige Leidenaar aangehouden op verdenking van ver krachting. Vrijdagavond kreeg de politie een melding van ver krachting van een 58-jarige Leidse vrouw. De man is een opper vlakkige kennis van haar. Die bewuste avond belde hij stom dronken aan bij haar woning in de buurt van De Haven. De vrouw opende de deur en de Leidenaar wrong zich onmiddellijk naar binnen. Zij gaf hem een kop koffie in de hoop hem te ont nuchteren. Dat liep echter verkeerd af. De man kwam op haar af, sloeg en schopte haar en verkrachtte haar vervolgens. De vrouw liep door de mishandeling wonden in het gezicht op. De Leidenaar, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, kwam gisteren bij toeval op het Leidse politiebureau om inlichtingen. Hij werd meteen aangehouden. Hij ontkende de gemeenschap met de vrouw niet. Maar volgens hem gebeurde dat uit vrije wil. De wonden in haar gezicht had zij bij een val opgelopen, zo ver klaarde de Leidenaar. Dronken Warmonder verdwaalt op rotonde NOORDWIJKERHOUT Een 56- jarige dronken automobilist uit Warmond heeft gisteravond tegen twaalf uur al slingerend over de weg geprobeerd om thuis te komen. De man begon op de Maandagse- wetering en reed in de richting van de 's Gravendamseweg. Op de 's Gravendamseweg raakte hij bijna een middengeleider. Vervolgens kwam hij bij de rotonde, raakte de zijkant, nam vervolgens de hele rotonde en draaide terug de 's Gra vendamseweg op. Vervolgens keer de hij, nam hij de halve rotonde en reed al slingerend de Langelaan op. Op de Langelaan werd hij door de politie aangehouden. ONDERZOEK BEVESTIGT VERWACHTING BEWONERS SIDEN Het geluid- veau in de omgeving n het voormalige Van end Loosterrein is Dor het overslaan van iiilcontainers vervier- )udigd. Dat blijkt uit akoestisch onderzoek Jin de gemeentelijke di- "^•ctie milieu. Daarmee is Wm verwachting van de ^Aiwonenden dat ze ge- lidhinder zouden on- trvinden van de activi- jitén aan de Haagweg «fcvestigd. De gemeente "sreidt maatregelen voor -jgen de overlast. ids de sluiting van de vuil- rbranding op 3 September 3 wordt het Haagweg-ter- n gebruikt voor de over- g van vuilcontainers van achtwagens op spoorwa- De omwonenden waren iter niet blij met dit besluit nwege de te verwachten overlast. Een begeleidings commissie containertransport werd samengesteld. Met daarin ambtenaren en bewo ners. De gemeente beloofde de toename van het geluid te onderzoeken. Voor het terrein in gebruik kwam, heeft de directie mi lieu metingen verricht. Dit onderzoek is herhaald toen ,de activiteiten aan de gang waren. De overslag heeft vooral gevolgen voor de wo ningen gelegen aan de Rijn en Schiekade. Het gaat om zo'n vijftig woningen, vanaf nummer 49 tot aan nummer 100. Aan de achtergevels is een gemiddelde verhoging van zo'n zeven decibel gecon stateerd ten opzichte van de oude situatie. Dat betekent een verviervoudiging van het geluidniveau. Het hoogst gemeten gemiddelde was on geveer 57 decibel. Een forse overschrijding van de norm van 50 decibel die aan bedrij ven wordt gesteld op het ge bied van geluidshinder. De veroorzakers van het ge luid zijn de locomotief, de wielen van de wagons, vooral bij het nemen van de wissels, de vrachtauto's die het ter rein op en af rijden en het la den en lossen van de contai ners. Er rijdt één trein per dag, die komt 's middags aan. De vrachtwagens met contai ners, zo'n dertig per dag, rij den gespreid, van negen uur 's ochtends tot vijf uur 's Met wethouder H. de la Mar (milieu) overlegden de bewo ners naar aanleiding van dit onderzoek. Hij erkende de ontstane overlast. Maar vroeg begrip voor de dwang die was ontstaan vanwege het snelle sluiten van de vuilver branding. Hij was het met de bewoners eens over maatre gelen tegen de geluidhinder. Mits er niet snel een andere locatie beschikbaar zou ko men. Het is echter de vraag of zo'n terrein beschikbaar komt. Al voor het sluiten van de Leid se vuilverbranding op 3 sep tember 1990 werd gezocht naar alternatieve locaties. Die zijn nog steeds niet ge vonden. In een bewoners- brief die vandaag door de ge meente wordt verspreid, wordt opnieuw bevestigd dat op korte termijn geen zicht is op een andere locatie. Maar de gemeente zoekt nog door, zo wordt ook meteen aange kondigd. De gemeente wil daarom maatregelen nemen om de overlast te verminderen. Wat voor maatregelen tegen de geluidhinder genomen kun nen worden is niet bekend. Volgens de Wet geluidhinder zou de aanpak moeten begin nen bij de bron en eindigen bij de ontvanger van het ge luid. De gemeente heeft aan twee akoestische bureaus of fertes gevraagd. Het advies van een van de bureaus wordt uiterlijk 1 april ver wacht. Over het advies en de te nemen maatrelegen wordt in april een informatie-avond voor de bewoners gehouden. lernis geslecht juder P. Bordewijk en pen- ieester N. Esman (voor- van het Overleg Gehandi- n Leiden (OGL) slechtten en een hindernis in het ge- van de Stichting Welzijn n aan de Breestraat. Daar- naakten ze het onderkomen nkelijk van de per 1 januari istelde consulent voor ge- capten Bart Dekkers. Dek- gaat als beroepskracht het en de daarbij aangesloten isaties van gehandicapten an. Dekkers, die eerder bij Itichting Ouderenwerk in was, is voorlopig voor drie langesteld. Tegelijk met de ting van de werkruimte van Lfers in de voormalige keu- - is het gebouw aan de it ttraat ook toegankelijker ge- t voor minder-validen. ierpels werden verlaagd en er een invalidentoilet. Het. AVO kwam vorig jaar in het ge- bij de herinrichting van de Optraat. Mede door druk van jGL werd het plan daartoe lUian aantal punten aangepast. je komst van een consulent DOlich gericht met gehandicap- ezig gaat houden is de ver ting dat het OGL en de aan- Hfen organisaties beter tot Kindertoneel De stichting Buiten Spelen geeft morgenmiddag een kindervoorstelling. Het to neelstuk Carmen, een clownesk verhaal afgeleid van de bekende opera, wordt op de planken ge bracht. Het optreden heeft plaats in de Kapelzaal van K 0 aan de Oude Vest 45 in Leiden en begint om 14.30 uur. Voor meer infor matie: 071-141141. Golfoorlog Bij studentenvereniging SSR wordt morgenavond een symposium gehouden over de golfoorlog en de toekomst van het Midden- Oosten. Het symposium begint om 20.00 uur bij SSR aan de Hogewoerd 108 in Leiden. De watervogels hebben het momenteel niet gemakkelijk. DIERENBESCHERMING BEGONNEN MET BIJVOEREN LEIDEN/REGIO Der tig zakken graan van 25 kilo en honderd broden zijn zaterdag in de Leidse regio weggebracht om vo gels bij te voeren. Nu is er veel behoefte aan visaf val. Want het zijn vooral watervogels als reigers, futen en aalscholvers die door aanhpudende vorst en sneeuw niet aan voed sel kunnen komen. Een handjevol vrijwilligers probeert de dieren door de winter te helpen. De afdeling Leiden en omstre ken van de Dierenbescher ming is in feite nog maar net begonnen met het bijvoederen van vogels. „Je moet voorko men dat je door de vogels te vroeg voederen afhankelijk maakt van de mensen. Maar de omstandigheden zijn nu zo danig dat het heel logisch is dat we ze verzorgen. Het wordt nu penibel". Dat zegt P. Paauw, zij is coördinator win- tervoeding voor de regio Lei den. Ze vertelt dat de vogels buiten voedselgebrek nauwe lijks andere problemen heb ben. Vastvriezen komt hoogst zelden voor. En die zielige rei gers die zo in elkaar gedoken langs de weg lijken te zitten, zitten zo om zich warm te hou den. De vrijwilligers waren giste ren voor de derde achtereen volgende dag in touw voor de vogels. De hele dag reed een auto langs voederplaatsen, vooral buiten de stad. Het bij voeren van de vogels in de stad is volgens Paauw niet no dig. „In de stad is altijd voed sel aanwezig. Meeuwen trek ken er zelfs niet meer weg, terwijl die normaal in winter se perioden juist naar zee gaan". Nu wordt er onder andere ge voerd aan de Vliet bij de Lam- mebrug, bij het Valkenburgse Meer en op een aantal plaatsen langs de Ringvaart; onder an dere in de omgeving van de Kaag van Oude Wetering en Rijpwétering. „Het gaat om een uitgebreid gebied", consta teert Paauw. Voor de keus van de voeder- plaatsen is de Dierenbescher ming helemaal afhankelijk van particulieren. Wie plek ken weet waar grote groepen vogels zich ophouden kan dat bij haar melden via telefoon nummer 01715-1562.Het voer wordt door de organisatie uit eigen kas bekostigd. Dat geeft tot nu toe nog geen problemen. Hoe lang de afdeling dat kan blijven doen, weet Paauw niet precies. „Maar tot nu toe zijn er wat dat betreft nog geen problemen". Vooral jonge vogels zijn nu kwetsbaar vertelt ze. „Doordat de winter zo laat inviel, zijn er heel lang nog broedsels ge weest". Zelf merkt ze al op dat het niet de eerste keer is dat vogels strenge winters door maken. „Kort na de oorlog was er dan ook geen voedsel over om de vogels te voeren. Toch zijn er nooit soorten uit gestorven als gevolg daarvan Wel vallen de zwakkere die ren af. maar dat is de natuur" De suggestie om nu ook maar de natuur zijn loop te laten hebben wijst ze nietteihin na drukkelijk van de hand. „Het is toch logisch dat je nu de die ren gaat verzorgen. Als de kou lang duurt moeten we onze dieren wel helpen. Dat moet niet te snel, maar nu is het wel degelijk nodig door sneeuw en ijs kunnen de vogels niet bij hun voedsel", zegt ze bijna verontwaardigd. Winkel geheel onder water LISSE Een winkel aan de Kanaalstraat stond gisteravond om kwart voor negen geheel onder water nadat de waterleiding in het magazijn was gesprongen. De politie werd attent gemaakt op de wateroverlast door voorbijgangers die zagen dat er aan alle kanten water uit het pand kwam. Bevriezing is vermoedelijk de oorzaak van de gesprongen waterleiding. (ADVERTENTIE) f natuurlijk kunststof Ramen+Deuren [NKENDE VOORRADEN BIJ SPORTZAKEN 'DEN De schaatsen gen in Leiden de •twinkels uit. Het ziet "■"laar uit dat bij aanhou- de vorst ook de laatste rraden uitverkocht ra- Een balans. iwarte Wolf aan de Lange i heeft al niet veel paren I. De voorraad van de af- ïen vier jaar was na de e zaterdag waarop kon - -]len geschaatst al uitver- it. De schaatsen werden de Jopen week gehaald bij schaatsfirma's zoals Vi- „Het is een soort nacht- geworden. Je gaat 's ends heel vroeg schaatsen De dozen staan dan tot het plafond opgestapeld en het eind van de middag is veg. We rijden met twee |s vol. En in één auto gaan vertelt Sander van 1 voorbeeld: we hadden dagochtend veertig paar ickeyschaatsen gekocht tweehonderd gulden per Binnen een paar uur was )p", voegt hij daar aan toe. ermiddag had hij nog 20 noren, 25 paar ijshoekey- jatsen en 2 paar kunst- fatsen. „We hebben niet meer, het is zo hard ge- i. Elke dag komen mensen schaatsen binnen, maar we moeten negen van de tien keer nee verkopen". Nu heb ben ook de schaatsfabrieken niets meer. Viking is helemaal los. Heeft alleen nog schaatsen die duurder zijn dan driehon derd gulden. Actiesport aan de Haarlem merstraat heeft dat probleem niet. De schaatsen worden in Duitsland gehaald. Elke nacht rijden de medewerkers van het magazijn om de voorraad aan te vullen. Leon Christ be nadrukt dat ze vooral goedko pe schaatsen verkopen. Hij schat dat er zo'n 3000 paren per week worden verkocht. Ook nu nog. „Er is nog steeds een grote run op". Maar met de accessoires is net minder gesteld. De ijshockeysticks en mutsen zijn allemaal op. Herverdelen Een medewerkster van Perry Sport aan de Haarlemmer straat bevestigt dat de schaat sen de winkel uitvliegen. „Ze zijn er nog wel, maar voor de gangbare maten wordt het heel moeilijk". Vooral de ijs- hockeyschaatsen waren in het begin van de schaatsgekte in trek. Nu er molentochten wor den verreden, gaat het hard met noren, wil de medewerk ster nog vertellen. Op het mo ment dat naar aantallen wordt gevraagd, valt ze stil. Daar worden geen mededelingen De schaatsen vliegen als zoete broodjes de winkels uit. over gedaan. „Die gegevens willen we graag binnen het bedrijf houden", voegt plaats vervangend bedrijfsleider Smolders daar aan toe. Dat zelfde geldt voor de voorraad. „Ik kan alleen vertellen dat we vrij goed op voorraad blij ven. Er rijden zestien autos per dag om de schaatsen op de juiste plaats te krijgen. Een soort herverdeling van de voorraad", aldus Smolders. Wijnand Sloos, van de gelijk namige sportzaak aan het lijk- Vijf Meipl^in, aarzelt met het ant woorden op de vraag of hij nog schaatsen heeft. „Maar dan staan de mensen morgen allemaal bij mij voor de deur". Het verkopersinstinct krijgt dan de overhand. „Ja hoor, ik heb nogal wat schaatsen. Kunstschaatsen, hockeyschaat sen en noren. En ik heb ook van alle maten nog redelijk wat". Hij dankt dat aan zijn grote voorraad. En ook hij gaat 's avonds bijhalen bij schaats firma's. Hij verkoopt zo'n tachtig a honderd paar per dag. En het blijft druk. Welke maat Maar misschien dat alle poten tiële schaatsenkopers morgen bij Sporthuis Wout Bergers aan de Haarlemmerstraat aan kloppen. Op de vraag of er nog schaatsen zijn, wordt daar volmondig ja geantwoord. En daarachter volgt vragend „Welke maat wil je hebben". Wout Bergers vertelt dat hij nog honderden paren heeft, ook al verkoopt hij zo'n hon derd paar per dag. En maakt het niet uit of de schaatsen, vooral noren, twee- of drie honderd gulden per paar kos ten. Hij geeft toe dat bepaalde maten iets moeilijker zijn te krijgen. „Bijvoorbeeld de gro tere maten hockeyschaatsen, maar de rest is er nog, hoor". Een geruststelling. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal func tiemogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courantje eerste twei weken gratis bezorgd. I J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: l Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle b J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 25,70 I kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank het reiswekkertjè naar: Naam: J Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9