'arlement IJsland rkent zelfstandige epubliek Litouwen Sneeuw Alternatieve YN opgericht in Den Haag oormalige staten |)ostduitland in inanciële nood Uiteengevallen Burgerforum tracht vrede te bewaren ^NËNLAND ftjidae Gouaa/nt DINSDAG 12 FEBRUARI 1991 PAGINA 7 door Jo Wijnen BRUSSEL In Brussel hoort het niet te sneeuwen. Het mag er waaien, stormen, regenen, onweren en bloedheet en mistig zijn, maar sneeuwen dat kan gewoon niet. Er is geen stad in Europa Rome en Madrid inbegrepen waarvan het karakter zo strijdig is met sneeuwval als Brussel. Zeker, men weet hier net zo goed hoe een pak sneeuw geruimd moet worden als in Amsterdam of Londen. De ongemakken zijn er niet kleiner of groter. Maar er is iets in de geest en de aanblik van Brussel dat zich tegen sneeuw verzet. Mogelijk heeft het iets met het Bourgondische, zelfs Spaanse karakter van de Belgische hoofdstad te maken, als men het probleem tenminste in een historisch perspectief wil plaatsen. Misschien warmt de stad zich nog altijd aan het tropisch heimwee naar de Congo. Brussel is bovendien geen 'noordelijkestad. Ten opzichte van Nederland en mogelijk zelfs van Vlaanderen, vormt Brussel het meest buitenlandse deel van België dat men zich maar kan voorstellen. Het is een stad met een zuidelijke mentaliteit. Brussel ligt op de een of andere manier met de rug naar het noorden. Daarin verschilt de stad volkomen van bijvoorbeeld Antwerpen en zelfs van Luik. Gevoelsmatig bevindt men zich in Brussel dichter bij Parijs dan bij Amsterdam. Bovenstaande stelling wordt kracht bijgezet doordat de Brusselnaar naar lichaam en geest niet tegen sneeuw bestand is. Voor hem is sneeuw een ongemak, iets wat inbreuk doet op zijn stijl en levenswijze. Hij kleumt in de winter maar wat voor zich uit, krijgt een veel te rode neus, ziet de lol van het sneeuwballengooien niet in, staat niet in de rij om zijn schaatsen te laten slijpen en kent de vreemde drift van het sneeuwmannen maken niet. Met zichtbare tegenzin veegt hij zijn stoep schoon. De Brusselnaar hunkert niet naar een 'witte Kerst' en ziet zichzelf dan ook nooit in een door een briesend paard voortgetrokken arreslee zitten. Hij mag dan een geboren romanticus zijn, van de romantiek van de winter snapt hij in het geheel niets. Die weerzin tegen alles wat winters is, heeft hij dan ook in zijn eigen stad tot uitdrukking gebracht. Het goud tegen de gevels van de Grote Markt veronderstelt zon en licht en warmte inplaats van pekel en aangekoekt ijs. De majestueuze koepel van het Paleis van Justitie ademt een zuidelijke grandeur en is dan ook niet ontvankelijk voor miezerige stuifsneeuw. De muren van het koninklijk paleis lijken kippevel te krijgen als het echt winter wordt. De Marollen jawel, ooit 'Klein Se villa' genoemd huiveren. De historische straatjes in de schaduw van het Stadhuis en de Beurs krijgen wintervoeten. Het Brouckereplein was liever binnen gebleven en de Muntschouwburg klappertandt inplaats van te zingen. De aan hun voetstukken vastgevroren standbeelden staan met hun koppen in hun kraag getrokken naar al dat vijandige wit te kijken. De rijzige gotiek van de kathedraal van Sint Goedele lijkt plotseling onder een soort bontmuts schuil te gaan. En Manneken Pis heeft zijn altijddurend gewater gestaakt en richt zijn nauwelijks ontloken mannelijkheid nu machteloos op de koude leegte van zijn omgeving. Kortom, dit is een stad met dooie vingers, lopende neuzen en koude voeten. Als de techniek het ooit toestaat, zal Brussel een reusachtig stel oorwarmers opzetten die van Anderlecht tot Wol uwe rijken, de handen in een mof steken zodat Waterloo en Diegem het warm houden en een wollen muts opzetten om de Grote Zavel en het Heilig Eilandje voor een verkoudheid te behoeden. Het enige wat de stad nog overeind lijkt de houden is de hoop op het voorjaar. Dan is alles weer in orde, loopt de Brusselse ziel weer warm, gaan de rolluiken weer omhoog, vloeit de tapkraan weer en komt de stad weer tot zichzelf. Hoe lang nog? tsen Zonder Grenzen gaat cholera bestrijden in Peru fi'20 an cho- GENÉVE Nederlandse specia listen van de hulporganisatie Art sen Zonder Grenzen zijn vandaag naar Peru vertrokken om de deze maand uitgebroken cholera-epide- mie te bestrijden. De Nederlanse specialisten worden vergezeld door Belgische en Franse colle ga's. Het team zal medische hulp verstrekken en helpen bij het op zetten van drinkwatervoorraden in de krottenwijken rond de hoofdstad Lima en rond andere steden. De Wereld Gezondheid sorganisatie (WHO) deelt de zorg van Artsen Zonder Grenzen en verklaarde gisteren te vrezen voor verspreiding van de cholera- epidemie over andere landen in Latijns-Amerika. De Peruaanse minister van gezondheid, Alberto Galloso, zei gisteren dat de epide mie onder controle zou zijn ge bracht. De slechte sanitaire voor zieningen in een groot deel van het land zijn volgens Galloso de oorzaak van het ontstaan van de epidemie. Veertig procent van de bevolking woont in huizen zonder stromend water en zeventig pro cent heeft geen riolering of wate rafvoersysteem. Tot nu toe zijn ongeveer vijfduizend besmettings- gevallen van de ziekte gerappor teerd sinds de cholera begin deze maand uitbrak. Het aantal slacht offers van de epidemie is al geste gen tot boven' de zestig. Drie Albanezen vriezen dood bij vluchtpoging ATHENE Drie Albanezen, die probeer den via de bergen Griekenland te berei ken, hebben hun vluchtpoging door de zeer lage temperaturen met de dood moeten bekopen. Douaniers zeiden dat de drie lichamen zondag waren gevonden door andere vluchtelingen. In totaal gin gen in het weekeinde 874 vluchtelingen de grens over, 538 etnische Albanezen en 336 etnische Grieken. Sinds het begin van het jaar, toen de Albanese regering minder toezicht op de grens ging houden, hebben meer dan vijftienduizend Albanezen de wijk genomen naar Griekenland. ANC en Inkatha veroordelen aanval bussen JOHANNESBURG De twee grootste zwar te bewegingen in Zuid-Afrika, ANC en In katha, hebben gisteren de aanval op twee bussen in de provincie Natal veroordeeld. Bij de aanval vielen zeker zeventien doden. In de bussen zaten aanhangers van Buthelezi's Inkatha-partij die terugkwamen van een vre desbijeenkomst in Sweetwaters. „Met afschuw hebben we kennisgenomen van de overval op de bussen met Inkatha- supporters", schrijven de groeperingen in een verklaring die ondertekend is door Nelson Mandela, vice-president van het ANC, en Frank Mdlalose, voorzitter van de Inkatha- partij. „We zullen de onderste steen boven halen in onze zoektocht naar vrede en poli tieke verdraagzaamheid onder ons volk", al dus de verklaring. 'KJAVIK/WAS- GTON Het parle- t van IJsland heeft de |^t-republiek Litou- gisteren erkend als staat en de regering opge- ;en zo spoedig moge- jU diplomatieke betrek- 1.60 (en aan te knopen. .50L s voor de eerste keer dat 60 testers land een dergelij- kap zet sinds Litouwen '20 vorig jaar maart onafhan- '50 I verklaarde van de Sov- .00 lie. IJsland heeft de anne- •50 van de drie Baltische sta- (Estland, Letland, Litou- qq in 1940 door de Sovjetu- looit erkend. ins en zaterdag gehouden endum stemde 91 procent QQ2 de 11 maanden oude on- 00 akelijkheidsverklaring 00 le republiek. Sovjet-presi- 00B Michail Gorbatsjov heeft eferendum ongrondwettig ojj laard. Een Moskougezinde 30 pering in, Litouwen, de 50 jlistische Federatie van 50 iwse Arbeiders, beweerde ren dat de volksraadple- M waarschijnlijk niet eerlijk 50 rlopen. JO jitouwse president Vytau- 50 Landsbergis riep gisteren westen op om politieke aan de onafhankelijk- van Litouwen te geven. ;ns Landsbergis staat an- een hernieuwde ingreep Moskou voor de deur. Vo- maand hebben Sovjet eden bij de bestorming de televisiestudio's in Li- |en en het politiehoofd- ftier in Letland 21 mensen |od. Onder Baltische lei- bestaat de angst, dat de len terug zullen komen |het Litouwse parlement ite vallen om zo het onaf- lelijkheidsstreven voor- I de nek om te draaien, dsbergis verklaarde wei- hoop te hebben dat Gor- |ov zijn onbuigzame hou- ten aanzien van Litou- zal aanpassen zonder t van het westen. Litouwse parlement heeft Ie uitslag van het referen- 1 de onafhankelijke status het land in de grondwet opgenomen. Het Litouwse par lement verklaarde tevens dat het land met alle landen diplo matieke betrekkingen wil aan gaan. Voorts streefde een rui me meerderheid naar een lid maatschap van de Verenigde Naties van de Baltische repu bliek. De Verenigde Staten hopen dat Moskou rekening houdt met de uitslag van het refe rendum in Litouwen en deze meeneemt in de onderhande lingen over onafhankelijkheid met de Baltische republiek. Dat heeft Witte Huis-woord voerder Marlin Fitzwater gis teren verklaard. „Wij hopen dat de uitslag van het referen dum een rol speelt in de on derhandelingen tussen Moskou en Vilnius die door de Sovjet autoriteiten zijn. aangekon digd", aldus Fitzwater. Amerikaanse Congresleden die een bezoek brengen aan de Baltische republieken hebben gisteren gezegd dat de Vere nigde Staten waarschijnlijk politieke of economische sanc ties zullen treffen tegen de Sovjetunie als de mensenrech ten in Estland, Letland en Li touwen blijvend worden ge schonden. Als de toestand in de drie Baltische .republieken niet verbetert zal daarop een „negatieve respons van het Congres en de regering" vol gen aan het adres van Moskou, aldus het Republikeinse Con greslid Steny Hoyer. Hoyer is voorzitter van de Amerikaan se Commissie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa en leidt een delegatie van der tien Congresleden die gisteren op weg waren naar de Sovjet unie voor een bezoek aan Est land, Letland, Litouwen en Moskou. Hij wilde niet zeggen welke strafmaatregelen in aanmerking zouden komen. „Militaire structuur Warschaupact opheffen" PRAAG De president van de Sovjetunie Michail Gorbats jov wil met de Warschaupact- lidstaten praten over ophef fing van de militaire structu ren van het bondgenootschap per 1 april dit jaar. Dit heeft een woordvoerder van de Tsjecholowaakse president gis teren bekendgemaakt. Gorbatsjovs' voorstel staat in een officiële mededeling aan de Tsjechoslowaakse president Vaclav Havel. Havel bekleedt momenteel het roulerend se cretariaat van het Warschau pact. Vrijdag ontmoet Havel zijn Poolse en Hongaarse ambtgenoten in Hongarije om de procedure van de liquidatie te versnellen, die aanvankelijk gepland was voor eind juni 1991. Volgens de Tsjechische radio heeft Havel het nieuwe initiatief geaccepteerd. Roemenië en Bulgarije hebben al hun bereidheid getoond het Warschaupact eerder terug te Michail Gorbatsjov brengen tot een eenvoudig po litiek overlegorgaan dat in de loop van 1992 zou moeten ver dwijnen. Het Warschaupact, waarin zes landen van het voormalige Sovjet-blok zich eens verenigden tegen de wes terse alliantie van de NAVO, functioneert niet meer sinds het instorten van de Berlijnse Muur eind 1989. Sovjet-troe pen worden teruggehaald uit de voormalige communistische landen. Op 30 juni van dit jaar moeten alle Sovjetsoldaten uit Tsjechoslowakije en Hongarije vertrokken zijn. Leden van de gisteren opgerichte UNPO rond de tafel in het Vredespaleis in Den Haag. FOTO: AN DEN HAAG De UNPO is een feit. Gisteren heb ben in het Vredespaleis in Den Haag vertegenwoor digers van twaalf volken en landen hun handteke ning gezet onder het handvest van deze Orga nisatie van Niet-Vertegen- woordigende Landen en Volken. Hierdoor hebben nu Australi sche aborigenes, de Kurden, de Tibetaanse regering in bal lingschap, de West-Papua's (uit het door Indonesië bezette Irian Jaya), Estland, Letland, Georgië, de Griekse minder heid in Albanië, Taiwan, Cor dillera (nu nog deel uitmakend van de Filipijnen), de Arme niërs en de Oeigoeren een ei gen internationaal orgaan. Tot eerste voorzitter van de UNPO, die kan worden be schouwd als een alternatieve Verenigde Naties, is de Est dr. Linnart Mali gekozen. Het doel van UNPO, zo staat in artikel 1 van het handvest, is „het bijstaan van haar leden om hun posities, behoeften en klachten te uiten en steun te geven om hun doel te berei ken met niet-gewelddadige middelen". Want alle volken en landen hebben het recht op zelfbeschikking en moeten zelf in vrijheid hun politieke status kunnen bepalen en hun econo mische, sociale en culturele ontwikkeling bewerkstelligen, aldus het handvest waarin bo vendien wordt geconstateerd dat vele landen en volken dit recht wordt onthouden en lij den onder vreemde of kolonia le onderdrukking. UNPO wil de mogelijkheid bieden voor overleg en samen werking en wil assisteren in het gebruiken van de beschik bare kanalen van de VN, ge specialiseerde bureau's en an dere internationale en regio nale organisaties, haar leden opleiden in het hanteren van bilaterale en multilaterale di plomatie en principes van in ternationaal recht. „In algeme ne zin wil UNPO haar leden de middelen bieden waardoor zij op niet-gewelddadige wijze kunnen strijden", aldus alge meen-secretaris de Nederlan der Michael van Walt. Niet uitgesloten Dat niet-gewelddadige aspect bleek gisteren ook bij de pers conferentie een punt waarover de delegatieleden het afgelo pen weekeinde uitgebreid hadden gediscussieerd. Want met de aanwezigheid van een representant van de Kurden en de mogelijke participatie van Palestijnen door middel van de PLO, worden organisa ties die geweld gebruiken niet uitgesloten. „Alleen terrorisme wordt zonder meer afgewezen. Maar het is niet noodzakelijk dat leden zich keren tegen het gebruik van geweld als zoda nig. Het doel van de organisa tie is juist om middelen be schikbaar te stellen waardoor ze beter in staat zijn op niet- gewelddadige wijze oplossin gen te vinden. Maar de organi satie meent dat mensen zelf moeten beslissen wanneer ze geweld denken te moeten ge bruiken", aldus Van Walt. „We proberen leden te krijgen die het meest representatief zijn voor een volk. Soms is dat eenvoudig omdat zij een man daat hebben van een gêkozen parlement, zoals in Estland of Georgië. Maar vaak is een volk niet in staat zich te uiten en bestaan er meerdere orga nisaties die zeggen namens dat volk te opereren. We zullen dergelijke aanvragen' per geval bekijken en misschien soms moeten kiezen voor meerdere deelnemers namens een volk of land, een zogeheten para plu-vorm", zegt de algemeen- secretaris. Het bureau van Van Walt zal worden gevestigd in Genève, maar de deelnemers zullen zich ook in hun eigen land of het land waarin zij in -balling schap leven, actief inzetten voor de UNPO. „Het moet een wereldwijd netwerk worden", aldus Van Walt, die nu I leggen van contacten met de secretaris-generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar, als zijn eerstvolgende taak ziet. Vice-voorzitter van de UNPO Erkin Alptekin, de vertegen woordiger van de Oeigoeren in Oost-Turkestan (Sovjetunie) stelt dat de organisatie 35.320.000 mensen vertegen woordigt. „Twee dagen heb ben we gediscussieerd; mensen uit de meest verschillende de len van de wereld. Gebleken is dat we in elk geval één ding gemeen hebben: we worden allemaal onderdrukt". Van Walt is ervan overtuigd dat de UNPO nog zal groeien. „Er zijn ongeveer 5.000 landen en volken in de wereld, waar van er maar 159 door de Vere nigde Naties worden vertegen woordigd". [iljoenen VS voor Haïti itSHINGTON Haïti gt dit jaar van de Ver gde Staten 82 miljoen ïar (ongeveer 135 mil- 1 gulden) als „steun bij Overgang naar een de- {Tatie". De gelden zul- in de eerste plaats den besteed aan het stten van bedrijven en projecten in de secto- landbouw en volksge- Iheid. topmilitairen dienden gisteren op verzoek van de vo rige week geïnstalleerde presi dent Aristide hun ontslag in. Aristide heeft legerbevelheb ber Herard Abraham gevraagd alle officieren te verwijderen die banden onderhouden met sympathisanten van de voor malige dictator Claude Duva- lier of die zich bezighouden met drugshandel. De leiding van de strijdkrachten is maan dag akkoord gegaan met het •voorstel van Aristide om le ger- en politiemacht van el kaar te scheiden. tenïPZIG De vijf nieu- lan deelstaten van Duits- r 24d, Mekkelenburg, !er, )rpommeren, Branden- r0( g, Saksen-Anhalt, Sak- r 21 en Turingen, voelen tjesi misdeeld. De staten ro >ben enorme financiële orten, maar ze blijven ggens het eenheidsver- g vooralsnog uitgeslo- s van de zogenaamde Ehanzausgleich'. t .80t is de solidariteitsclausule Vsen de Westduitse deelsta- wi waarbij geld in een fonds 1 Itort wordt ten behoeve van set minder rijke westelijke an*lstaten, zoals bijvoorbeeld Fut Saarland. Oostduitse deelstaatminis- a fc van financiën hebben het gezamenlijke tekort becijferd op 45 miljard mark en begrij pelijkerwijs is niemand graag bereid deze, volgens sommigen bodemloze, put te vullen. De westelijke deelstaten en de fe derale overheid te Bonn wil len maar al te graag deze ver antwoordelijkheid op de ander afschuiven. Eensgezind hopen ze op het Westduitse bedrijfs leven, dat vooralsnog aarzelt om met een reeks grootschali ge projecten over de brug te komen. Afgelopen week dreig de de minister-president van de deelstaat Saksen, Kurt Bie- denkopf (CDU), naar de recht bank te stappen en delen van het eenheidsverdrag voor on wettig te laten verklaren als de financiering van de Oost duitse deelstaten en gemeen ten niet verzekerd wordt. Wachten opgas Roemenen in Boedapest staan uren lang in de rij bij een vul- station voor methaangas dat wordt ge bruikt voor verwarming en koken. De overlast is een gevolg van een ener- gieschaarste en de heer sende stren ge winter. (Van onze correspondent Frans Wijnands) PRAAG Het uiteenval len van Burgerforum de volksbeweging die in Tsjechoslowakije de val van het communistische regime bewerkstelligde zal niet tot vervroegde verkiezingen leiden. President Havel verklaarde gisteren dat de situatie allesbe halve dramatisch is. Havel is een van de oprichters van Burgerforum en emotioneel nog altijd sterk met de bewe ging verbonden. Vorige maand besloot het Tsje chische Burgerforum om van pluriforme beweging te veran deren in een politieke partij met een duidelijk programma. Voorzitter Vaclav Klaus, te vens minister van financiën, maakte van de koers van zijn partij geen geheim. Burgerfo rum zou een centrum-rechtse partij worden, en zijn eigen economische hervormings plannen zouden onverkort uit gevoerd moeten worden. In de afgelopen weken heeft de partij, volgens verwachtin gen, te maken gekregen met felle interne discussies, met onderlinge meningsverschillen en zelfs afsplitsingsverschijn selen. Omdat de partij in veel meer dan twee delen uiteen dreigde te vallen is de afgelo pen dagen koortsachtig top- overleg gevoerd om de een heid zoveel mogelijk te bewa- Formeel is Burgerforum nu jn twee groeperingen uiteen ge vallen: de centrum-rechtse meerderheid onder leiding van voorzitter Klaus, en de zo genaamde Liberale Club met onder meer vice-premier Ry- chetsky en minister Dienstbier van buitenlandse zaken. Maar in goede harmonie werd ogen blikkelijk tot een coalitie be sloten. Beide groeperingen zul len binnen Burgerforum blij ven samenwerken tot de eerst volgende parlementsverkie zingen, volgend jaar juni. Dan kunnen er eventueel geschei den nieuwe partijen ontstaan. Afgesproken is dat geen van die partijen aanspraak zal ma ken op de naam Burgerforum. Die naam blijft gereserveerd voor een niet-politieke, cultu rele 'paraplu-organisatie', die buiten het parlement de ideo logische basisideeën van Bur gerforum in praktijk zal kun nen blijven brengen. Klaus heeft laten weten dat in zijn partij geen plaats zal zijn voor oud-leden van de com munistische volksmilitie of voor leden van de vroegere geheime dienst. De gloednieu we coalitie van Burgerforum is van liberaal-conservatieve, rechts-centrale snit. Maar uit steekproeven is gebleken dat veel Tsjechen en Slowaken geen kant uitkunnen met dat soort begrippen. Bij 'links' denkt een meerderheid on middellijk aan 'communisme', en een kwart van de onder vraagden zegt geen idee te hebben wat 'rechts' in de poli tiek betekent.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7