Wachlen is het ergste" Epidemieën dreigen in Baghdad en Kuwayt-stad Patriots blijven mogelijk na Golfoorlog in Turkije Scud-installaties vernietigd erontrustend dat mand propaganda in Irak gelooft PAJLFOORLOG £etdóc6ou*atit DINSDAG 12 FEBRUARI 1991 PAGINA 5 Angst voor botsingen in Kuwayts luchtruim SAUDI-ARABIE Het luchtruim boven Kuwayt is zo vol met vliegtuigen van de ge allieerde strijdkrachten in de Golf dat ge vreesd wordt voor botsingen in de lucht, zo zei de Amerikaanse luchtmachtkolonel Gary Völlger gisteren op een luchtmachtba sis in Saudi-Arabië. De controle van het luchtruim is uiterst ingewikkeld geworden nu de geallieerden honderden missies per dag boven een beperkt gebied in Kuwayt uitvoeren. Toestellen moeten zich strict houden aan hun opdracht, zoals de vlieg hoogte en de tijd die zij boven hun doel mo gen blijven, om het schema niet in de war te brengen en botsingen te voorkomen. Soms moeten zij onverrichter zake met hun bom men terugvliegen om plaats te maken voor volgende vliegtuigen. Ex-minister Clark beschuldigt YS van oorlogsmisdaden NEW YORK De Amerikaanse oud-minister van justitie Ramsey Clark heeft de Verenigde Staten gis teren beschuldigd van oorlogsmisda den. „De schade die we hebben ge zien, was duizelingwekkend in haar gehele omvang", zei Clark na zijn te rugkeer uit Irak waar hij een week heeft doorgebracht. De oud-minister vertelde dat het hoofd van de Iraakse Rode Halve Maan het aantal bij bom bardementen omgekomen burgers schat op tussen de 6000 en 7000. „Dit is een aanval op de bevolking en de economie van Irak", zei Clark. Irakezen geven zich over aan Syrië RIYAD Negen Iraakse militairen, onder wie een officier, hebben zich gisteren overgegeven aan Syrische troepen die aan het front in de Golf zijn gelegerd. Sinds het begin van de Golfoorlog zijn al meer dan 900 Iraakse militairen krijgsgevangen gemaakt of hebben zich overgege ven. Het is voor het eerst dat gemeld wordt dat Iraakse soldaten zich aan hun Syrische aartsvijanden hebben overgegeven. Volgens zegslieden hebben zich de afgelopen 24 uur ook nog eens 63 Iraakse soldaten overge geven aan Amerikaanse troepen aan het front. RIYAD De Amerikaanse lucht- bron in Riyad. Sinds het uitbreken macht heeft gisteren vijf mobiele van de oorlog op 17 januari heeft lanceerinrichtingen voor Scud-ra- Irak in totaal 59 Scuds afgevuurd, ketten aangevallen en vier daarvan vernietigd. De vijfde liep schade op. Daarvan waren er 30 tegen Israël aldus een Amerikaanse militaire gericht en 29 tegen Saudi-Arabië. LLIEERDE TROEPEN KLAAR VOOR VERLOSSENDE WOORD D De klok slaat |f uur in het desolate, je stadje in het verre len van Saudi-Ara- Aipe straten zijn stil en [ten; de moskees zijn istroomd en de gelo- 1 zijn geknield in steÜ verzonken. In het enJaba Hotel in het cen- aij van de stad zitten 'P^achinegeweren uit- en{te Fransen te ratelen aniafel en de zaal hangt k jook van hun Gauloi- Sisfcen adjudant klaagt zijn kolonel dat er ij's Roquefort is, die on thef genot van een eejje rode wijn wegge- lslfd kan worden. ltgben andere tafel zit een soldaat breeduit te grijn- |n toont zijn kameraden weer een wuft paars e|broekje dat hij ergens in en kin kei heeft gekocht en 1 vriendinnetje in Pau wil 'e% Een Saudische uithoek Tijtseling een charmant, Gfcsbandig stukje Frankrijk derden vefc onmogelijk om de ver- opende Franse eenheden enlkaar te halen. De solda- enpebben hun namen van lo(^iniform gehaald en heb- w£e insignes van hun regi on losgesneden. In tegen- ,aTig tot de Amerikaanse Jlen, die door de steden ^men met hun naam en regiment prominent op hun borst prijkend, bereidt het Franse leger zich voor op de grondoorlog door alle soldaten bij wijze van veiligheidsmaat regel anoniem te maken. Een geoefend oog kan echter de soldaten van het Franse Vreemdelingenlegioen er uit pikken, zelfs zonder de groene baretten en de beroemde witte kepies. Onder hun helmen hebben zij de intense, terugge trokken blik van mannen die op het punt staan de oorlog in te gaan. Ze zijn zwijgzaam. Verderop, in een ander deso laat, stoffig stadje, Hafar al Ba- trin genaamd, wachten nog meer manschappen. Egyptena- ren, Syriërs en Saudi's men gen zich in de hoofdstraat on der de Britse, Amerikaanse en Franse troepen. Ze kopen cho cola, sigarettën en het weinige verse voedsel dat nog te krij gen is in de verlopen winkel tjes. Terwijl Amerikanen en Brit ten met hun Arabische colle ga's in de rij staan voor een van de weinige telefoons die het nog doen in het hotel, ma ken anderen een maaltijd sol daat - schapevlees of kip met rijst. Alles is goed om de een tonigheid te doorbreken, het wachten op het grondoffensief tegen Irak. Wedden Er wordt gewed over de da tum van de aanvang. Veel sol daten houden het op Valen tijnsdag, veertien februari. De meeste zetten echter hun geld op vrijdag, wanneer er geen maan is. De geallieerden zou den dan in het voordeel zijn met hun mogelijkheden om 's nachts te vliegen. De Irakezen zijn praktisch nachtblind. Een jonge Britse soldaat, die erin is geslaagd zijn moeder in Engeland te pakken te krijgen, denkt dat het grondoffensief eerder zal beginnen. „We krij gen sinds gisteren extra am munitie", vertelt hij. „Dat be tekent dat het niet meer zo lang kan duren". Over de eens zo stille, verlaten Saudische woestijn weerklin ken nu de geluiden van oor log. Jachtvliegtuigen scheren boven de troepen, helikopters volgen klapwiekend de zan- druggen en enorme C-130 transportvliegtuigen landen op hobbelige wegen. De lucht is bezwangerd met rood stof. De komst van nieuwe troepen of wapens, het verschijnen van een groep 'hemelpiloten' (aalmoezeniers), alles wordt gezien als een teken dat de dag van het grondoffensief nabij komt. De zenuwen van het enorme leger worden zwaar op de proef gesteld door de eindeloze stroom geruchten en de oorlogsvoorbereidingen. „Het moreel is geen pro bleem", aldus een comman dant. „Maar ongeduld en fru stratie zijn dat wèl. Er is hier niemand die niet bang is, maar er is ook geen man die niet aan de slag wil, die de zaken wil afwikkelen en naar huis gaan". Zaterdag werd echter door Washington duidelijk gemaakt dat het nog minstens een week kan duren voor de grondoor log begint. Woordvoerders van het Pentagon lieten de pers weten dat de luchtmacht nog minstens tien dagen nodig heeft om alle doelen te raken die geraakt moeten worden. De generaals van de lucht macht beloofden in eerste in stantie dat zij het gevechtspo- tentieel van Irak binnen een paar weken tot vijftig procent konden reduceren. De aange richte schade wordt door topfi guren uit de inlichtingenwe reld echter geraamd op slechts tien procent. Zij hebben het geallieerde op perbevel laten weten dat de Iraakse commando- en contro lestructuur weliswaar ernstig is getroffen, maar toch nog grotendeels intact is en dat het merendeel van Saddams artil lerie en pantserwagens de bombardementen heeft over leefd. Slechts 600 van Saddams 5000 tanks zouden zijn vernie tigd. „Er is geen militaire reden om snel tot het grondoffensief over te gaan" aldus een hoge bevelhebber zaterdag in het Pentagon. „Geen enkele. Nada. Nul". In theorie is er één man die het besluit kan nemen, de Amerikaanse president Geor ge Bush. Bush wil de vergelij king met Lyndon Johnson vermijden, de president die zijn generaals vanuit het Witte Huis bestookte met telefoontjes en zelf te bombarderen doelen in Vietnam aanwees. Bush laat het over aan zijn mannen. Hij heeft sinds de aanvang van de oorlog slechts één keer telefo nisch overleg gepleegd met ge neraal Norman Schwarzkopf, Amerikaanse mariniers bewaken een verlaten T-62 tank. Dit type tank van Irak is van Russische makelij. Bush heeft minister van de fensie Richard Cheney en voorzitter van de chefs van staven generaal Colin Powell het heft in handen gegeven wat betreft deze oorlog. Zij hebben benadrukt dat het be sluit niet gebaseerd zal zijn op de Iraakse verlies cijfers. „De president zit niet te wach ten op statistieken", aldus Po well. „Hij kijkt naar de moge lijke effectiviteit van de Irake zen in de strijd en naar de kans dat het moreel van de Iraakse troepen daalt en hun leger uiteenvalt". Fit blijven Ondertussen wachten de troe pen in de woestijn op het ver lossende woord. Voor sommi gen, zoals de soldaten van het Vreemdelingenlegioen, bete kent dat wachten: zorgen dat je fit blijft. Zij rennen tien ki lometer per dag. Ze weten dat ze aan het front zullen vech ten wanneer de grondoorlog begint en zijn zich er van be wust dat hun leven politiek gezien van weinig waarde is voor de Franse regering. Ze lijken er niet door verbitterd. „Het legioen huilt nooit om zijn doden. Het wreekt ze", al dus een officier. De exacte locatie van het vreemdelingenlegioen is ge heim. Zij bevinden zich echter dichter bij de vijandelijke li nies dan alle andere westerse troepen, slechts van de Irake zen gescheiden door de Be- doeïnen die nog steeds door de woestijn trekken, zich niet be wust van de oorlog. De wit linnen tafelkleden en het zilveren bestek waarmee de eerste kampen van het Vreemdelingenlegioen in Sau di-Arabië in september wer den opgeluisterd, toen er nog kans was op vrede, zijn sinds het begin van de oorlog weg geborgen. De soldaten van het Vreemdelingenlegioen eten echter nog steeds veel beter dan hun Amerikaanse en Brit se collega's en krijgen elke dag verse groente en fruit aangele verd door een helikopter. „Het ergste is dat we geen rode wijn hebben", zegt een officier. „Dat is voor ons als een En gelsman zonder thee". RICHARD ELLIS, JOHN CASSIDY, JON SWAIN, JA MES ADAMS (c) The Times RENIGDE STATEN: hjsHINGTON De fterikaanse president B*rge Bush heeft zoals -ujd verwacht verklaard w'de luchtoorlog tegen uik zeer succesvol is ge- sa(st en nog een tijdje zal .Jrgaan voor een landof- b|ief wordt ingezet. legde de verklaring af na la| ontmoeting met minister n| defensie Dick Cheney en evoorzitter van de gezamen- t chefs van staven, gene- Colin Powell. Beiden wa- jnet teruggekeerd van een oek aan Saudi-Arabië. Hij in hoge mate te vertrou- op de adviezen van Che- L Powell en zijn generaals Baudi-Arabië voor het ne- van een besluit over het Ipoffensief. nh ging niet in op een vraag t kritiek van Sovjetpresi- :e|t Michail Gorbatsjov op de z^de die de geallieerde ptbombardementen in Irak jifeegbrengen. Eerder zei het :l|te Huis dat Saddam Hu- )e(n punten scoorde in een nlppaganda en public-rela- gps-oorlog" waarbij de aan- len slachtoffers van de bom bardementen onder de Iraakse burgerbevolking worden over dreven. Presidentieel woord voerder Marlin Fitzwater ver onderstelde zelfs dat Gorbats jov daardoor op het verkeerde been gezet zou zijn. „Er is geen twijfel dat er spra ke is van bijkomende schade, maaar wij denken niet dat het veelomvattend is," aldus Fit zwater. Hij voegde hieraan toe dat de doelen worden geselec teerd op hun waarde voor de Iraakse oorlogsmachine. Ver wijzend naar Gorbatsjovs kri tiek zei Fitzwater: „Het is ver ontrustend dat iemand dit ge looft". De Iraakse minister van gods dienstzaken, Abdullah Fadel, zei gisteren dat sinds het begin van de geallieerde luchtaan vallen op 17 januari duizenden Iraakse burgers gewond zijn geraakt of het leven hebben verloren. Het was de eerste keer dat een regeringsfunctio- naris zo'n hoog cijfer noemde. Fadel zei dat hij niet preciezer kon zijn, omdat steeds nieuwe meldingen over slachtoffers binnenkomen. De Iraakse re gering sprak tot nu toe over 650 doden en 750 gewonden onder burgers. Tussen servet en tafellaken De barricaden zijn nog te klein voor dit Indiase meisje. Zij verkoos de rust van de wachtende agenten boven de anti-Amerika- demonstratie waarin haar ouders wel meeliepen. Gisteren werd door duizenden mensen voor de Amerikaanse ambassade in New Delhi geprotesteerd tegen het Amerikaanse optreden in de Golf. In de Indiase hoofdstad zijn vrijwel dagelijks demonstraties tegen de VS. FOTO: AP AMMAN De burge meester van Athene, An- tonis Tritsis, heeft gisteren na een bezoek van twee dagen aan Baghdad ver klaard dat dringend inter nationale hulp nodig is voor de bevolking van de Iraakse hoofdstad, die een ramp te wachten staat als niet wordt ingegrepen. Tritsis waarschuwde met name voor het uitbreken van epidemieën in de metropool van vier miljoen mensen, die door de luchtbombardementen verstoken is van elementaire faciliteiten als elektriciteit en leidingwater. Tritsis zei dat de rioleringen in de stad niet meer functioneren en dat het water in de rivieren besmet is, zodat er eigenlijk geen drink baar water meer is. „Die vier miljoen mensen moeten worden beschermd. Zij hebben de hulp nodig van de internationale gemeenschap om dit ernstige gevaar voor de volksgezondheid af te wen den", aldus Tritsis, die zei dat de bevolking na vier weken van bombardementen vastbe radener lijkt dan ooit om zich te verzetten tegen de interna tionale coalitie. Hij zei ook dat door het tekort aan brandstof de inwoners van Baghdad zijn begonnen de bomen in de stad te kappen om aan brandhout te komen, waardoor de prach tige omgeving wordt geruï neerd. Tritsis bezocht Baghdad in het kader van een rondreis langs elf historische plaatsen in het Midden-Oosten en landen aan de Middellandse Zee, teneinde steun te krijgen voor zijn initi atief om een permanent bur gemeestersforum van die ste den in het leven te roepen. Cholera Ook de situatie in Kuwayt is uiterst moeilijk. Een Jordaniër die Kuwayt is ontvlucht, zei gisteren dat in een deel van het emiraat cholera is uitge broken. Maar andere vluchte lingen zeiden daarvan niets te weten. Allen waren het land ontvlucht wegens de dreigen de grondoorlog. De bevolking van Kuwayt heeft te kampen met voedsel- en brandstofgebrek en lijdt onder de geallieerde bombar dementen, aldus vluchtelingen in Jordanië. „Het wordt steeds erger: geen meel, geen rijst, geen suiker, geen benzine", zo verklaarde Khaled Abdul Rahman. Hij zei voor zijn ver trek uit Kuwayt, vrijdag, en kele dagen niet gegeten te hebben. Volgens Abdul Rah man en aiïdere vluchtelingen is in sommige delen van Ku wayt-stad geen elektriciteit en water meer en doet ook de te lefoon het niet meer. Allen zeiden dat de prijzen enorm waren gestegen. „Ik heb 1000 dinar betaald voor 100 liter benzine", zo ver klaarde een Jordaanse vluch teling. Voor de oorlog bracht een dollar in Baghdad onge veer vijf dinar op, alhoewel de officiële wisselkoers een dinar voor drie dollars was. De Iraakse autoriteiten hebben in Kuwayt Iraaks geld inge voerd. Een andere man verklaarde dat een doos met 30 eieren in Kuwayt 40 dinar kost terwijl de prijs in de Iraakse stad Bas- ra, waar hij vandaan kwam, rond de negen dinar lag. De vluchtelingen gaven aan dat de geallieerde bommen ook burgerdoelen hebben ge raakt in de Kuwaytse haven stad Ahmadi en in de stad Farwaniya, bij het vliegveld. Een Palestijnse vluchteling zei dat de spanningen tussen de Kuwayti's en de grote Pale stijnse gemeenschap in het land toenemen omdat de Pa- lestijnen de kant van Saddam Husayn hebben gekozen. Op muren in Kuwayt-stad zijn al opschriften verschenen zoals „Doodt de Palestijnen nog voor de Iraki's". DE MYSTERIEUZE MIJN (c) Standaard Uitgeverl|/Wavery Produc DIYARBAKIR De aan wezigheid in Turkije van Nederlandse eenheden Patriots en Hawks af weersystemen zijn ook na het einde van de Golfoor log nodig blijken, zo ver wacht de bevelhebber van de Nederlandse lucht strijdkrachten, luitenant- generaal W. Louwerse. Hij inspecteerde gisteren de eenheden in Diyarbakir. „Het zou wel eens kunnen zijn dat we gedurende langere tijd hier aanwezig moeten zijn", aldus Louwerse. Hij wees erop dat ook na de beëindiging van 'de oorlog er een veiligheidssi tuatie moet worden gecreëerd om gewapende conflicten in de Golf te voorkomen. Welke militaire vorm of uitwerking een dergelijke politieke beslis sing zal krijgen, kon Louwerse niet voorspellen. De chefstaf van het Turkse le ger, Dogan Gilres, wilde niet ingaan op de vraag of buiten landse steun aan Turkije na de oorlog gewenst is. De huidige steun is volgens hem in elk ge val zeer welkom. Louwerse zei gisteren trots te zijn op hetgeen zijn manschap pen in zeer korte tijd tot stand hebben gebracht in Turkije. „De zaak is goed georgani seerd, de integratie van de Pa triots en Hawks is uitstekend en de apparatuur werkt voor treffelijk" In Diyarkabir zit momenteel ongeveer 330 man luchtmachtpersoneel. Louwerse zei dat er zich geen problemen meer hebben voor gedaan met het computerpro gramma voor de Patriot-raket- ten. Door een fout in de pro grammatuur werden 24 janua ri twee Patriot-raketten ten onrechte afgevuurd. „De fabri kant heeft ons verzekerd dat het niet meer zal gebeuren". De juridische afdeling van de fensie buigt zich nu over de vraag wie moet opdraaien voor de kosten van de afge vuurde Patriots. De raketten kosten ongeveer één miljoen gulden per stuk. Nu de Nederlandse afweersys temen volledig in gebruik zijn, is de beveiliging van de vlieg basis Diyarkabir volgens Lou werse optimaal. De basis is één van de grootste in Zuidoost- Turkije. Trend Een Israëlische mannequin toont de laatste ontwikkelingen in de bruidsmode in Tel Aviv. Het gasmasker zorgt voor een buitenissige aanblik. De modeshow was georganiseerd door zakenmensen om het moreel van de bevolking een oppepper te geven. Ook wilde zij een staaltje van hun gevoel voor humor ten beste geven. FOTO. AP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5