Woningbouw siddert voor de tussenbalans fog voldoende strooizout voor wegen I4ni s nog te zwak voor Elfstedentocht Oosteuropese diplomaten op cursus in Den Haag CBS -cijfers over moorden zijn onjuist" PA^fENLAND Qeid&z Qowiant DINSDAG 12 FEBRUARI 1991 PAGINA 3 INi enten veroordeeld s vernielingen ÏNGEN Alle 32 studenten (eren voor de politierechter terecht moesten vegens hun aandeel in de be- van de Informatiserings- ip 12 april vorig jaar, hebben .jdistantiëerd van de vernie- Mie bij die acties zijn aange ef Hoewel hun formeel alleen voeij vredebreuk ten laste kan i hep gelegd, nam officier van oine) mr- Dorhout, de gevol- l^i de actie wel degelijk mee joor hem tegen ieder geëiste an duizend gulden boete en nogpken voorwaardelijke gevan- jjaf. De politierechter zal op ezwfuar' riftclijk vonnis wij- M Is Bloedmonster De stichting Ge zondheidsdienst voor Dieren in Gel derland neemt een bloedmonster bij een drachtige zeug op een boerderij in die provincie. De Gezondheidsdienst probeert er achter te komen hoe de met een geheimzin nig virus besmette dieren kunnen wor den geholpen. Het virus teistert al eni ge tijd varkensfok kerijen, met name in het oosten van het land. foto: anp Onderzoek Ter Beek eind deze week COEVORDEN Minister Relus ter Beek zal eind deze week uitgebreid medisch worden on derzocht. Cardiologische testen maken onder deel uit van het onderzoek, zo heeft een defen siewoordvoerder vanmorgen bekendgemaakt. In afwachting van het onderzoek verblijft Ter Beek in zijn woonhuis in Coevorden. In politiek Den Haag wordt er inmiddels ernstig rekening mee gehouden dat de PvdA-bewindsman, die vanwege hartklachten moest afhaken, niet op zijn post zal terugkeren. Voorlopig wordt Ter Beek vervangen door zijn partijgenoot Pronk van Ontwikkelingssamenwerking. Pronk meldt zich volgens een woordvoerder „zo af en toe op het ministerie om stukken te tekenen". Pronk zal deze week namens Ter Beek de onderhande lingen over bezuinigingen op de defensiebegro ting in het kabinet moeten afronden. Kort geding vervoer van IRA-verdachten ROERMOND Menswaardig vervoer van de huizen van be waring naar de rechtbank, dat eisen de advocaten van de vier IRA-verdachten die op 20 fe bruari en volgende dagen in Roermond moeten terecht staan. Zij deden dit in een kort geding dat vandaag diende voor de rechtbank in Den Haag over het transport ge boeid en geblindoekt van hun cliënten op 7 februari. De IRA-leden worden verdacht van de aanslag die verleden jaar op 30 mei in Roermond werd gepleegd en waarbij twee Australische toeristen om het leven kwamen. Hof veroordeelt gokkoning tot boete van twee miljoen DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een 46-jarige Rotterdamse gok koning veroordeeld tot een boete van twee miljoen gulden en een voorwaardelijke gevan genisstraf van een jaar, met een proeftijd van twee jaar. Het hof vernietigde hiermee het vonnis van de rechtbank in Rotterdam, die de man eerder tot één jaar cel en een miljoen boete veroordeelde. Als motivatie voor de strafmaat voerde het hof aan dat het een ho gere boete een betere sanctie vindt dan een lange gevangenisstraf voor iemand, die met „veel minachting de wet heeft overtreden en daar veel geld aan heeft verdiend". Het hof achtte bewezen dat de gokkoning, die in de ja ren '70 en '80 het illegale gokwezen in Rotter dam beheerste, feitelijk leiding had gegeven aan een criminele organisatie. d jrwedehaven rtplaats vir afval unadholland RECHT De gemeen- Irecht gaat de provincie olland helpen bij het inaijn van haar gigantische tw^obleem. Het is de be- fje g dat de Derde Merwe- jn in een periode van pr wordt volgestort met en sloopafval, veront- rtjesJe grond, bedrijfsafval- ust i, baggerspecie en rest- van afvalverbranding. É>a komt op deze plaats ,ssa"creatiegebied. rde Merwedehaven was Vonkelijk bedoeld als ves- r dqplaats voor bedrijven, njelangstelling van het Isleven was echter te ge- geruit het grootste deel e haven wordt niet ge- ikelj Er zullen volgens mi- latifdeputeerde J. van der en|jeen schadelijkse gevol- ^et m^'eu optreden. als Lrvoer van het afval zal grootste deel per vplaatsvinden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De wo ningbouwsector wacht met angst en vreze op de uitkomsten van de tussen balans, de miljardenbezui nigingen waaraan het ka binet deze week de laatste hand legt. Het nieuws dat de begroting van staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting bij deze operatie voor ongeveer 1,5 miljard gulden zal worden aangeslagen heeft tot grote on gerustheid geleid. Freek van der Meulen, voorzitter van de Hout- en bouwbond CNV waarschuwt voor massa-ont slagen als de bezuinigingen doorgaan. Volgens Van der Meulen krijgt de bouw een „zware klap" als de huren met ruim vijf procent worden ver hoogd, de premienieuwbouw wordt ingekrompen en de woonlasten voor huiseigena ren fors worden opgeschroefd. De woningbouwwethouders van de vier grote steden spra ken eerder al van dreigende aanslagen op de stadsvernieu wingsfondsen. Gisteren werd bekend dat het ministerie van volkshuisves ting door nieuwe tegenvallers bij de tussenbalans extra zal worden aangeslagen, bovenop de vijfhonderd miljoen die al was gepland. Volgens be trouwbare bronnen gaat het dit jaar en in 1992 om een strop van in totaal een miljard gulden op de financiering van sociale woningbouw volgens het voormalige 'dynamische kostprijs-systeem'. De dynami sche kostprijs-methode is het subsidiesysteem voor sociale huur- en koopwoningen dat tussen 1975 en 1988 van kracht was. De D66-kamerleden Ybe- ma en Versnel hebben inmid dels bij Heerma om ophelde ring gevraagd. Zij vrezen voor aantasting van de financiële positie van woningbouwcorpo- Voorzitter Van Velzen van de Nationale Woningraad heeft laten weten dat de voorgestel de huurverhoging met ruim vijf procent alleen aanvaard baar is als het kabinet de extra woonlasten voor mensen met de laagste inkomens via de in dividuele huursubsidie volle dig compenseert. Zonder zo'n 'vangnet', zo vreest Van Vel zen, zullen vele gezinnen in fi nanciële problemen komen en dreigen er grote huurachter standen. „Zeker als ook nog de koppeling wordt losgelaten". De Bouw- en Houtbond FNV en bouwwerkgeversorganisatie AVBB vrezen dat bezuinigin gen in de woningbouwsector zullen leiden tot stagnatie, aangezien de Nederlandse eco nomie er door de hoge rente en de Golfcrisis toch al niet florissant voorstaat. Het aan kondigen van massa-ontslagen noemden woordvoerders van FNV en AVBB echter voorba rig. Door het huidige tekort aan vaklieden zou een krimp op de bouwmarkt volgens het AVBB niet direct tot ontslagen hoeven te leiden. De tkeirentocRt kan voor- g«n°£ WOr<^en êe" ld>" traject zitten nog teveel inten om de schaatstocht tweehonderd kilometer litki in Friesland doorgang te kun nen laten vinden, zo verklaar de ir. Jan Sipkema, voorzitter van de vereniging 'De Frie- sche Elf Steden', in Leeuwar den na een bijeenkomst met de 21 rayonhoofden. De obsta kels van de rit bevinden zich vooral in dc zuidwesthoek van het parcours. Tussen Morra en Galamadammen ligt op vijf centimeter ijs een sneeuwlaag van 25 centimeter. Had het be stuur geweten dat er zoveel sneeuw zou vallen, dan was van een bijeenkomst met de rayonhoofden absoluut geen sprake geweest, aldus Sipke ma. In Sneek is de conditie van het ijs bij de bruggen niet in orde. Bij Ried ligt veel zand op het bevroren water. Bij het keerpunt in Bartlehiem is het ijs onbetrouwbaar omdat het slechts zeven centimeter dik Vergeleken met voorgaande Elfstedenwinters komen er po sitieve berichten uit Harlin- gen. De invloed van het zoute zeewater schijnt dit jaar mee te vallen. Ook de klünplaatsen bij uitstek, Kimswerd en Wit- marsum zouden bij een even tuele Elfstedentocht minder tapijt hoeven te bestellen dan in 1985 en 1986. „Maar de rij ders moeten nog wel van het ijs", aldus rayonhoofd T. van Beets van Wünseradiel. In Kimswerd zal minimaal tach tig meter geklünd moeten worden, terwijl in Witmarsum het klüntraject tot een meter of twintig beperkt kan blijven. De harde wind van vorige week heeft op sommige plaat sen gezorgd voor opgestapeld ijs, het zogenaamde kistwerk. Volgens Sipkema kan louter strenge vorst, of dooi gevolgd door nieuwe vorst, de toestand verbeteren. Er is volgens Sipkema dan ook geen nieuwe bijeenkomst van de rayonhoofden vastgesteld: „Dat heeft onder de huidige omstandigheden geen zin". De laatste Elfstedentocht vond plaats in 1986. Toen won Evert van Benthem, die ook het jaar tevoren in Leeuwarden als eerste arriveerde. Russische Mig's voor verzameling SCHIEDAM De drie Mig- straaljagers, die anderhalve week geleden door de douane bij een grensovergang in Aal ten en in Rotterdam in beslag zijn genomen, zullen uiteinde lijk terecht zullen komen bij de garagehouder uit Schiedam die ze als verzamelobjecten uit Po len heeft geïmporteerd. Uit een onderzoek van justitie en doua ne is als voorlopige conclusie naar voren gekomen dat er „geen illegale activiteiten" in het spel zijn en dat de militaire vliegtuigen van Russische ma kelij als verzamelobject naar Nederland zijn gehaald. In af wachting van de afronding van het onderzoek zijn de drie Mig straaljagers voorlopig onderge bracht bij de Dienst der Domei nen in Huissen. Teruggave van de 30 jaar oude toestellen is pas mogelijk als de wapensystemen volledig onklaar zijn gemaakt. Proef thuiswerkende ambtenaren geslaagd DEN HAAG Ambtenaren kunnen een deel van de week met een computer thuis 'tele werken', zonder dat het werk daar onder lijdt. Integendeel: er wordt meer gepresteerd en men heeft doorgaans meer plezier in het werk, zo is gebleken uit een eerste proef met het 'telewer ken' bij het ministerie van ver keer en waterstaat. Volgens projectleider R. Lansman kan het thuis werken met een com puter, modem en faxapparatuur in principe voor dertig a veertig procent van de zeventiendui zend ambtenaren van Verkeer en Waterstaat uitkomst bieden. volg van de voorpagina) EBERGEN On es de grote hoeveelhe- i sneeuw die gisteren bevallen en de massa- izet van strooiwagens, pacht rijkswaterstaat problemen met frizout als het de ko- de dagen blijft sneeu- De voorraden zijn ■voldoende om de rest ;de winter door te ko- aldus een woord- Ider. lankelijk waren de strooi- ins gistermiddag niet bii )te de grote hoeveelheid sneeuw die in korte tijd viel te bestrijden. Op veel snelwegen was al snel nog maar één rij strook te berijden, terwijl bin nenwegen nog moeilijker be gaanbaar werden. Pas toen la ter op de dag sneeuwschuivers werden ingezet, konden de wegen goed worden schoonge maakt. Intussen hadden zich al ontel bare aanrijdingen voorgedaan, zowel in de steden als daarbui ten. In Den Haag slipte een politiewagen de etalage van een modezaak binnen. In Vlaardingen glibberde een bus van Westnederland, rijdend in de richting van Hoek van Hol land, van de weg. Het gevaarte kwam in een sloot terecht en zakte prompt door het ijs. De passagiers bleven echter onge deerd en konden, na een klau- terpartij, in een andere bus hun reis vervolgen. Wie volstrekt geen hinder on dervonden van de sneeuw wa ren de kinderen die deze week crocusvakantie hebben. Voor het eerst sinds vele jaren ver rezen in straten, op pleinen en in tuinen sneeuwpoppen. Gistermiddag ontstond de grootste ravage door de sneeuw op de rijksweg A 4, ter hoogte van Leidschendam, die geruime tijd voor het verkeer in de richting Den Haag werd afgesloten. Vannacht gebeurde hetzelfde met de A 28 (Utrecht-Amersfoort), waar vier personenauto's en een vrachtwagen betrokken waren bij een botsing. Een van de chauffeurs raakte hierbij zwaar gewond. Het ongeval ontstond toen een vrachtwa gen die uit de richting Utrecht kwam slipte, door de vangrail reed en op de andere rijbaan terecht kwam. Daar botsten enkele tegemoetkomende au to's op de vrachtwagen. De ge wonde zat in een van die tege moetkomende auto's. Spoorwegen De intercity-treinen vanuit de Randstad naar het noorden en oosten van het land en omge keerd rijden in ieder geval tot en met morgen in een speciale winterdienst. De Nederlandse Spoorwegen willen niet het ri sico lopen dat door problemen met het koppelen en ontkop pelen van de lange intercity's langdurige vertragingen ont staan. Sinds zaterdagmiddag worden de treinen tussen de Randstad en het noorden en oosten niet meer gecombi neerd of gesplitst. Zo rijdt de trein Den Haag/Rotterdam- Groningen/Leeuwarden nu in zijn geheel tussen Rotterdam en Groningen. Tussen Den Haag en Utrecht en Zwolle en Leeuwarden rijden pendeltrei- nen. Tot nu toe heeft de kou geen negatieve invloed gehad op het functioneren van wis sels en seinen, aldus een woordvoerder van NS. Tijdens barre winterse omstandighe den willen de wissels nog wel eens vast vriezen, maar de verwarming blijkt de huidige temperaturen goed aan te kunnen. Leut Een enorme carnavalsoptocht trekt door de straten van Den Bosch. De inwoners van Oeteldonk, zoals de Noordbrabantse hoofdstad zich rond carnaval noemt, lieten zich gisteren niet door de kou van de wijs brengen. foto: anp DEN HAAG De Raad van Europa kan een belangrijke rol spelen in het politieke, so ciale en culturele toenade ringsproces tussen Oost- en West-Europa, vindt minister Van den Broek van buiten landse zaken. Voor het EG- lidmaatschap voor één van de voormalige Oostbloklanden is de tijd echter nog niet rijp, zo liet de bewindsman gisteren weten tijdens de opening van een cursus voor 25 jonge diplo maten uit Polen, Tsjechoslo- wakije, Hongarije en Bulgarije aan het instituut Clingendael in Den Haag. „Binnenkort zijn ook wij ver tegenwoordigers van Europa", aldus J.Ogonowski, één van de diplomaten uit Polen. On danks de voorzichtige woorden van Van den Broek is hij optimistisch gestemd. „Daar moeten we ons op in stellen, dat is tot nu toe niet gebeurd. We zijn slecht op de hoogte van de Europese inte gratie. Ik denk dat deze cursus een goede inleiding is". De jonge diplomaten zitten er verder wat stilletjes bij. Het vooruitzicht van dp veertien weken durende cursus, die hen moet voorbereiden op de intensivering van de betrek kingen tussen Oost en West, lijkt als een zware last op hun schouders te rusten. „Ik zie er wel een beetje tegen op, ik ben vooral bang dat mijn Engels niet goed genoeg is om de col leges te kunnen volgen", be kent Pjotr Tyszko uit Polen. De eerste drie weken van de opleiding zijn gewijd aan een algemene inleiding in de Euro pese samenwerking, interna tionale veiligheid en economi sche integratie. De colleges worden gegeven aan het Ne derlands instituut voor inter nationale betrekkingen Clin gendael. In de vijf weken daarna zijn er lessen aan res pectievelijk de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam, de Rijksuniversiteit Leiden en aan het Europees instituut voor bestuurskunde in Maas tricht. Dan volgt een tour door Europa langs de verschillende instanties van de EG, en de laatste maand wordt besteed aan het bezoeken van sympo sia en het schrijven van twee afsluitende werkstukken. De kosten van het project be dragen circa 665.000 gulden en worden gefinancierd uit de middelen van het zogenoemde Programma Samenwerking Oost-Europa (PSO). Vorig jaar trok de Nederlandse regering 87 miljoen gulden uit voor dit bilaterale hulpprogramma en minister Van den Broek bena drukt dat dit budget voor sti mulering van handel, uitwisse ling van kennis, technische sa menwerking (met name op het gebied van landbouw en mi lieu) tussen ons land en het voormalige Oostblok in 1991 uit zal groeien tot zo'n twee honderd miljoen gulden. Uitstekende beheersing van het Engels is één van de toela tingseisen voor de cursus. Daarnaast moeten de diploma ten één tot vijf jaar werkerva ring hebben. Verder bepalen de ministeries van buitenland se zaken in eigen land wie ze sturen. De vraag waarom nou juist zij de uitverkoren voor hun land zijn proberen de deelnemers diplomatiek te omzeilen. „Oké, we zijn waarschijnlijk gewoon de besten", grinnikt een van hen uiteindelijk. Albanië en de Sovjetunie kun nen dit .jaar nog geen aan spraak maken op de hulp. Ne derland heeft de criteria voor het programma afgestemd op die van de EG, die bepalen dat er sprake moet zijn van een „in gang gezet democratise ringsproces" in het betreffen de land. „Toen het project van start ging, vielen deze landen er nog buiten", aldus W. Was sen, voorlichter van Clingen dael. „Maar er is grote kans dat ze aan een volgend project wel mee kunnen doen". SPER EN HOBBES door bill waterson li DEN HAAG Van de 226 door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gemelde ge vallen van moord en doodslag over 1989 was daarvan in 38 gevallen eigenlijk helemaal geen sprake. Volgens een on derzoek van twee medewer kers van de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) is de „politiestatistiek" van het CBS flink 'vervuild'. De onderzoekers, P. van den Eshof en L. Weimar, ontdekten verder dat 29 echte gevallen van moord en doodslag niet bleken te zijn meegeteld, ter wijl 45 euthanasiegevallen weer wel als zodanig waren ge noteerd. De bevindingen van de twee staan in een thema nummer „Motieven voor Moord" van het tijdschrift Jus titiële Verkenningen, dat giste ren verscheen. Aanleiding voor het onderzoek was een poging meer inzicht te verkrijgen in de motieven die aan moord en doodslag ten grondslag liggen. „Toen bleek dat we de cijfers van het CBS wat anders moes ten interpreteren dan we dach ten", aldus Van den Eshof. In 1988 en 1989 steeg het aantal moorden en doodslagen met vijftig ten opzichte van de pe riode 1983-1987. Volgens Van den Eshof mede het gevolg van het meetellen van gevallen van euthanasie. „Gevallen van eu thanasie vielen in de groep van moord en doodslag. Dat was niet helemaal terecht en in elk geval moeten de cijfers anders worden bekeken. Vanaf dit jaar maakt het CBS dan ook onderscheid, tussen moord en doodslag enerzijds en overige levensdelicten anderzijds. Daarna kunnen we zien wat de werkelijke stijging is". Bij het onderzoek bleek dat de motie ven voor moord en doodslag niet eenduidig zijn. De resulta ten geven dan ook meer aan in welke relaties en situaties moord en doodslag worden ge pleegd, dan dat motieven wor den opgesomd. Van de 172 'echte' gevallen van moord en doodslag werd een derde ge pleegd in de familie- en rela tiesfeer. In vijftien procent van de gevallen ging het om dood slag in criminele sfeer en in vier procent van de gevallen in kringen van de prostitutie. In combinatie met overvallen en andere misdrijven vielen 27 do den (twaalf procent).

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3