Deel Warmond behoort zeker tot Groene Hart Hooggerechtshof veroordeelt Katwijker tot anderhalf jaar Politieman aangereden Fietsers moeten voorrang krijgen op rotonde Zeeweg; Geen middengeleiders in de Rijnstraat LEIDEN OMGEVING CfiidócSomutit DINSDAG 12 FEBRUARI 1991 PAGItföl Jonger en werkster kan zeker dit jaar blijven OEGSTGEEST De extra jongerenwerkster bij de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk in Oegstgeest (SJJO) blijft nog zeker dit jaar in dienst. CDA, PvdA en D66 bleken gisteren in een commissievergadering voorstander van dit 45.000 gulden kostende voorstel van burgemeester en wethouders. Het dienstverband met de jongenwerkster zou per 1 april aflopen. Het re sultaat dat met de extra werkkracht door de SJJO is bereikt is positief. Moonen (VVD) stelde voor de beslis sing uit te stellen tot aan de behandeling van de voor jaarsnota: „Dan zijn ook de resultaten van de evaluatie van het jongerenwerk bekend". Van Raalte (Groen Links) verklaarde zich niet akkoord met het voorstel van B en W juist omdat zij vond dat het niet verstrek kend genoeg was. „De jeugdwerker moet gelijk struc tureel aangesteld worden" zo vond ze. Wethouder van der Reijden bleek voor beide zaken niets te voelen. Sassenheimse ouderen vieren carnavalsfeest SASSENHEIM In feestresi- dentie Kasanova hebben de ou deren van Sassenheim gisteren een bijzonder sfeervol carnavals feest gevierd. De Bierleppen zorgden voor de nodige muziek bij polonaises. Voorts traden de Dansmariekes en de zingende groenteman Istvan Kruts op. Ook het optreden van de vrouwenca baretgroep Sapo was een succes. Aan het eind van de middag was er komisch optreden van acht Saksen. Saskia en Serge en Nana Moskouri werden kostelijk tot le ven gebracht. Sneeuwballengooier krijgt rake klappen ALPHEN AAN DEN RIJN Een 15-jarige jongen uit Alphen heeft gisteren rake klappen gekregen nadat een sneeuwbal die hij gooide een auto raakte. De jongen was rond zes uur betrok ken bij een sneeuwballengevecht in het Gouden Regenplant soen. Toen een van de ballen een auto raakte dacht de bestuur der dat de jongen het op hem gemunt had. Woedend stapte de man uit en stompte de jongen in het gezicht. Daarbij gingen twee tanden door diens lip. De identiteit van de automobilist die vervolgens wegreed is onbekend. Wel is het kenteken van de auto aan de politie doorgegeven. De jongen heeft aangifte ge daan wegens mishandeling. De Alphense politie kreeg gister middag een groot aantal meldingen van hinder door het gooien van sneeuwballen. Over het algemeen ging het daarbij om het gooien van sneeuwballen naar huizen en auto's. In één geval liep een auto schade op. Die is vergoed doordat de deelnemers aan het sneeuballengevecht met de pet rondgingen en op die manier gezamenlijk 60 gulden lapten. Fietser zeer ernstig gewond bij aanrijding ALPHEN AAN DEN RIJN Een 25-jarige fietser uit Al phen aan den Rijn is gister avond laat zwaar gewond ge raakt bij een aanrijding. De fietser reed op de Zoutman straat en wilde de Prins Bern- hardlaan over steken. Toen hij daarmee bezig was werd hij geschept door een uit de rich ting Leiden komende auto die werd bestuurd door een even eens 25-jarige Alphenaar. De fietser is in allerijl naar het Academisch Ziekenhuis Lei den gebracht. Volgens een woordvoerder van de Alphen se politie is hij inmiddels bui ten levensgevaar. Aanvullend rapport over Morsebelpolder OEGSTGEEST Er komt nog deze maand een aanvullend rapport over de toekomstige exploitatie van de Morsebelpolder. Dat beloofde wet houder J. van der Reijden gisteren in een commissievergadering. De ge meente Oegstgeest wil zelf de schou ders onder de exploitatie van de pol der zetten. De commissieleden willen echter duidelijkheid hebben over de financiële consequenties daarvan. Met name de heer Moonen (VVD) en mevrouw van den Bosch (CDA) wa ren niet enthousiast en vroegen zich af of het wel verstandig was voor „ei gen beheer" te kiezen. Het rappport moet nog voor de raadsvergadering van 28 februari klaar zijn. Auto zakt13 door ijs m J vra Ivro SASSENHEIM fca geefs heeft een autom g list uit Noordwijkefee 1 gisteravond geprofèl om met zijn auto va eei ijs van de Leids$ zij weer op de kant te kfcdu De man was even telled in een slip geraakt q be Leidsevaart op geschln Toen zijn pogingen >n I lukten, zakte de auto m het ijs. Omstanders rem den de man uit zijn heo evenals zijn hond. nde nam verschrikt de tye i en is nog niet terug, [der PROVINCIE ZUID-HOLLAND: WARMOND Het pro vinciale bestuur van Zuid- Holland is zeer wel door drongen van het unieke karakter van Warmond. Daarom zijn er plannen om in ieder geval een deel van de gemeente op te ne men in het zogenaamde Groene Hart. Aan de an dere kant vormen de spoorlijnen door de ge meente een aantrekkelij ke infrastructuur voor verdere verstedelijking. Deze boodschap hadden de twee vertegenwoordi gers van de provincie gis teravond voor de War- mondse bevolking. Ongeveer honderdtwintig mensen bezochten de voorlich tingsavond die de gemeente op verzoek van een groep „be trokken Warmonders" en de commissie ruimtelijke orde ning had georganiseerd. Dit naar aanleiding van de vragen die gerezen waren over de fol der die de gemeente heeft ver spreid. Daarin wordt de bevol king opgeroepen mee te den ken over de ruimtelijke ont wikkeling van Warmond. De uitkomst daarvan moet inge past worden in de structuur schets voor de Duin- en Bol lenstreek. De heer W. Keessen ging na mens de provincie in op de principes achter de verstedelij- kingsplannen die na 2000 hun uitwerking moeten krijgen. Belangrijke criteria daarbij zijn: het aansluiten op be staand stedelijk gebied, het op timaal gebruik van de bestaan de infrastructuur en de waar de van ecologische relaties. De aangegeven woningbouwloca ties in Warmond en omgeving zijn slechts „zoekgebieden". „Van de kaartjes kun je niet aflezen waar precies gebouwd gaat worden. We gaan van groot naar de kleine details", aldus Keessen. Hoewel de prioriteit ligt bij het bouwen binnen de verstedelijkte omge ving is volgens hem een aan tasting van ecolosich waarde volle gebieden niet altijd te voorkomen. „Er zijn maar weinig goede locaties voorhan den, waar zonder waarden aan te tasten gebouwd kan wor den", meende Keessen. Groene Hart Het verhaal van zijn collega G. van Steenbergen leek meer bijval te oogsten met zijn ver haal over het Groene Hart van de Randstad. „Daar hoort Warmond nog niet bij op dit moment, maar dat gaat wel veranderen", verklaarde hij onder applaus. Ook hij kon echter niet concreet aangeven waar de grens van het Groene Hart voor Warmond zou lig gen. Ook wat dat betreft moeten de plannen nog uitge werkt worden. Daarbij is iede re suggestie welkom. Van Steenbergen erkende dat er een conflict bestaat tussen enerzijds het versterken van de Randstad en anderzijds het handhaven van het Groene Hart. In een grensgebied als Warmond moet daar zorgvul dig mee- worden omgegaan. Uitgangspunten zijn daarbij ondermeer de recreatieve mo gelijkheden, het behoud van de natuurlijke ontwikkeling, handhaven van het open ka rakter en een hoge milieu kwaliteit. „Uw verhaal klonk me voor 80 tot 90 procent als muziek in de oren", vond de heer F.H. Bonjer. De door Van Steenber gen aangehaalde „Stedelijke Balkons" hadden hem echter ongerust gemaakt. „Genieten van het Groene Hart vanuit de woon- of werkkamer' wordt daarover in een Rijksnota ge steld. Ook in de gemeentelijke folder wordt deze term gebe zigd. Volgens Bonjer doemen er dan beelden op van terras- flats aan het water, hetgeen een ernstige horizonvervuiling zou opleveren. Zo concreet mag dat echter niet ingevuld worden meende Van Steen bergen. Ook hij was niet ge lukkig met de term „Stedelijk Balkon" en sprak liever van een „Veranda", hetgeen de beeldvorming echter niet ver duidelijkte. Politiek Het gaat hierbij echter om de afronding van een verstede lijkt gebied, waarbij per locatie gezocht wordt naar een zo'n verantwoord mogelijke invul ling. Het hoeft dan niet per se om grote aantallen woningen te gaan, het kan ook recreatie ve voorzieningen betreffen. Vanuit de zaal werden diverse pogingen ondernomen om de provinciale vertegenwoordi gers uitspraken te ontfutselen die zouden moeten bevestigen dat Warmond ook in de ogen van de Provincie zou moeten blijven zoals het is. Na elke ogenschijnlijke bevestiging volgde echter toch weer een maar. „Het blijft een kwestie van afwegen tegenover andere ook waardevolle gebieden. De politiek zal uiteindelijk de keuze moeten maken", aldus Van Steenbergen. De War- mondse bevolking heeft nog tot 15 februari om de politiek daarbij te helpen. Camavalshuwelijk In Noordwijkerhout is gistermiddag onder winterse omstandighe den het carnavalshuwelijk voltrokken tussen boer Tinus van El van Aai de Neut met Cockie van Driek, boerin van 't Hoogt. Dat gebeurde dit keer niet officieel op het gemeentehuis maar in een vrachtwagen die de Kaninefaaten hadden geplaatst bij de Witte Kerk (foto). Nadat de bruid en de bruidegom vervolgens de win kel van Idole in de Havenstraat hadden heropend en eigenaresse Koot-van de Boer de nieuwste boerenlucht (koeienstrontsp[et hadden aangeboden, toog de bruidsstoet naar De Schelft w T meer dan duizend dorpelingen de boerenmaaltijd van boei!rst: kool met worst kwamen nuttigen. De kar werd <?it jaar getrokp door een tractor en niet door paarden, want die lieten het aflaa> ten vanwege de gladheid. £en FOTO: HENK VAN DEN Elgt DEN HAAG/KATWIJK „Voor meer dan vijftig procent ben ik onterecht veroordeeld. Deze zaak moet worden uitgezocht tot op de bodem". Zo be gon gisteren een opge wonden 25-jarige Katwij ker in de rechtzaal zijn re laas. President Horstink achtte zijn handelen in coke en de mislukte po ging tot diefstal van een kluis uit het Leidse res taurant Annies verjaardag, waarbij hij bovendien een politie-agent met traangas in het gezicht spoot, bewe zen. Na afloop van de zit ting werd hij veroordeeld tot een gevangenisstraf van 18 maanden. Ook zou hij in bezit zijn ge weest van drie verboden wa pens en hebben gehandeld in amfetamine bevattende pep pillen. Bovendien zou hij in ja nuari vorig jaar op rijksweg A4 in de Haarlemmermeer een chauffeur van een geld transport met een geldwapen hebben bedreigd. In juli vorig jaar is hij voor deze vijf feiten veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie jaar, waarvan één jaar voorwaardelijk. De officier van justitie D. van der Broek die vier jaar had geëist, ging daarop in beroep. „Ik ben in het bezit geweest van drie alarmpistolen. Ik ben er aangekomen door een ad vertentie in de krant", ver klaarde de Katwijker zijn wa penbezit. De president vond echter dat de advertentie in de krant geen reden was om tot aankoop over te gaan. Vanwe ge verandering in de wapen wet werd dit feit tijdens deze zitting echter niet bewezen ge acht. Ook de bedreiging van een chauffeur van' een geldtran sport op 12 januari vorig jaar ontkende hij. „Ik was op weg naar de schietvereniging. Mijn medepassagier liet zijn nieuwe wapen zien. Het zou best kun nen dat ik met mijn hand al leen maar gewezen heb. Het was nooit de bedoeling ge weest om die man dood te schieten". Advocaat G. Nieu- wenhuis noemde dit „slechts een geintje". Door het gebrek aan getuigen achtte de presi dent dit delict eveneens onbe wezen. In tegenstelling tot de handel in amfetamine, werd hem wel de handel in cocaïne ten laste gelegd. Het gebruik van traangas toen hij na een poging tot diefstal van een kluis in Annies Ver jaardag werd betrapt, deed hij in een paniekreactie, aldus de dader. „Ik schrok omdat de politie plotseling met zijn pis tool op mijn hoofd richtte". De Katwijker, die nu een jaar vast zit, zit vol ambitieuze toe komstplannen, zo liet hij we ten. „Ik ben volwassen gewor den in de bajes. Ik heb mijn lesje geleerd. Ik kom niet meer terug". De president ver wees naar vier jaar geleden, toen hij ook al zes weken vast had gezeten, maar toch weer op het slechte spoor terecht kwam. De dader beaamde dit: „Ik ben toen niet zwaar ge noeg gestraft. Die zes weken hebben geen indruk op mij ge maakt. Nu wel. Ik ben nu uit het criminele wereldje en ik ga er niet meer in". Nieuwenhuis vond dat met een straf van tweeënhalf jaar waarvan één jaar voorwaarde lijk kan worden volstaan. De procureur-generaal A. Couzijn eiste dezelfde straf als die de rechtbank in juni eiste. De president vond echter een ge vangenisstraf van achttien maanden voldoende. „Maar u heeft er wel een zware hypo theek op". De rechter deed di rect na de zitting uitspraak omdat hij de Katwijker niet te lang in onzekerheid wilde la ten zitten. WASSENAAR Een politieman is gisterochtend even voor half negen op de Rijksstraatweg aangereden toen hij het verkeer ter hoogte van de voetgangersbrug tot stoppen wilde dwingen. De agent was met een collega bezig een losgeslaggen schaap de weilanden in te drijven. Toen het beest dreigde de rijbaan op te lopen, stopte de agent het verkeer dat uit de richting Leiden kwam. De voorste automobilist negeerde het stopteken. De politieman kon wegspringen maar werd aan hand en knie geraakt. Getuigen die deze rode Opel hebben zien rijden, worden ver zocht contact op te nemen met de Wassenaarse politie: 01751- 19244. Burgemeester bezoekt diamanten bruidspaar Het Warmondse echtpaar Van Haastrecht-Borst was gisteren precies zestig jaar getrouwd. Ter ge legenheid daarvan overhandigde burgemeester G.W. van der Wei-Markerink hen een bloemstuk namens de gemeente. Vlak na hun huwelijk zijn zij in Warmond komen wonen, omdat de bruide gom daar een baan was beloofd. Dat ging helaas nier door en de bruidegom is in die crisistijd zes jaar werkloos geweest. Toch is het echtpaar in Warmond blijven wonen. Ze hebben negen kinderen grootgebracht. Momenteel woont het echtpaar in Huize St. Liduina. Tijdens het carnacalsfeest al daar, afgelopen vrijdag, werden ze ook even in het zonnetje gezet. Behalve de felicitaties van Prins Aris I en Prinses Ans II hoorden daar tot lichte ontsteltenis van de bruid, de traditionele elf kussen bij. Het feit dat er vanwege carnaval geen zaal te krijgen was voor het grote familiefeest werd zo weer een beetje goed gemaakt. Het bruidspaar hoopt dit nu op 22 februari te vieren. FOTO: HENK VAN DEN ENDE KATWIJK De Kat- wijkse raadsfracties steu nen slechts deels het col legevoorstel op de Zeeweg een rotonde aan te leggen. Hij moet komen op de kruising met de Meeu wenlaan en de Karei Doormanlaan. Dat bleek gisteren in een commissie vergadering. De gemeente wil met de rotonde een einde maken aan de gevaarlijke situatie en de vele ongelukken op de krui sing. De Zeeweg is een belang rijke en drukke verbinding tussen Katwijk aan Zee en het Rijndorp. Verkeer uit de Meeuwenlaan en Karei Door manlaan heeft daardoor de grootste moeite bij het kruisen van de weg en het linksafs- laan. Voorrang Vijf jaar geleden bestond het plan er verkeerslichten te plaatsen, maar daar is men vanaf gestapt. De rotonde, waarop het verkeer voorrang heeft, is een betere mogelijk heid vindt de gemeente. Veel fracties vinden dat fiet sers en voetgangers worden achtergesteld ten opzichte van de automobilisten. Auto's zou den volgens de bestaande plannen voorrang krijgen, iets wat ze in de huidige situatie niet hebben tegen de voor- rangsregel. „Ik ben blij met de rotonde, maar ik wil dat de fietsers voorrang krijgen. We zeggen fietsvriendelijk te zijn, maar hier staat de doorstro ming van het autoverkeer voorop", aldus het PvdA- raadslid R. Haasnoot. Langzame verkeer Haasnoot vond dat het fietspad langs de rotonde moet komen, zodat auto's ze voorrang kun nen geven. In het huidige plan steken de fietsers pas vijf me ter voorbij de rotonde over. Zij kreeg van links en rechts steun. T. Janssens (Groen Links): „Auto's krijgen nu voorrang. Hoe verhoudt dat zich tot het beleid het autovj keer terug te dringen? langzame verkeer moet nu d stap terug doen". E. Bergman (RPF): „Ik het eens met Haasnoot en r met dit plan. Fietsers moi worden ingesluisd met verkeer. Als het zo moet 1 ik liever verkeerslichten", Bouw (D66) bood tegenj „De veiligheid van de fietl en voetganger gaat er nietï achteruit. De rotonde heeft melijk een remmende werki op het verkeer". Automobilisten De wethouder en de korpsclB van de gemeentepolitie dedf hun uiterste best de raads| den ervan te overtuigen het beter is de automobilist voorrang te geven. Ze haald landelijke onderzoeken en s*" tistieken aan. Het hielp n veel: de PvdA, CDA en R 00 bleven tegenstander. Wetho(e s der W. van der Plas beloof P' het plan nog eens in het coll m' ge op tafel te leggen. KATWIJK De bewo ners van de Katwijkse Rijnstraat zien niets in de manieren waarop het col lege van Ben W het ver keer in hun straat wil te rugdringen. Ze worden, zo bleek gisteren, gesteund door een meerderheid van de commissie van VROM. „Middengeleiders in de Rijn straat keuren wij af. Het snel- heidsremmend effect ervan is beperkt". Dat zei L. van de Marei van de Stichting Rijn straat Veilig (SRV) gister avond tijdens een vergadering van de raadscommissie. „De positie van de fietser is bij een middenberm uiterst penibel. Hij wordt opgejaagd als de auto achter hem blijft, of de stoep opgedrukt als de auto hem passeert". Ergernis Ook de Werkgroep Stop de Kindermoord vroeg de com missie de voorstellen van het college niet te steunen. „Er zijn geen fietsstroken in de Rijnstraat, zodat de fietser het samen met de automobilist moet uitzoeken. Elke nieuwe middengeleider is een ergernis extra voor de automobilist, want ze moeten wachten op de fietsers en tussen de geleiders door inhalen", aldus woord voerder Postma. Verkeersonveiligheid B en W zien de middenberm als één van de manieren om de verkeersonveiligheid in de straat te verminderen. Een an dere manier is de bushalte ter hoogte van de wijk Schutters- wei niet te verbreden als daar een middengeleider komt. Als er een bus stopt zou die de rij baan blokkeren en het ver keer zo afremmen. Wèl steun krijgt het voorstel om de Overrijn, de weg langs ver pleeghuis De Wilbert, eenrich tingsverkeer te maken. Actie De leden van de commissie VROM stonden gisteravond eensgezind achter de bewo nersorganisaties en tegenover het collegevoorstel. Het PvdA- lid R. Haasnoot vond het tijd voor actie. „Die bewoners strij den nu al jaren voor iets dat eigenlijk ons beleid is. De hele politiek wil dat de Rijnstraat veilig wordt. We zeggen te veel, maar we doen te weinig". De meeste fracties hadden geen goed woord over voor het onderzoek van Gemeentewer ken naar de verkeersdrukte. „Waarom hebben ze niet ge wacht tot de nieuwe S4 is doorgetrokken tot Holliday Inn in Leiden en de Sandtlaan in Rijnsburg weer open is?", vroeg D. de Mooij (CDA) aan de wethouder. Hij en veel an dere commissieleden zijn van mening dat de uitkomsten van het onderzoek dan heel anders zouden zijn geweest. Wethou der W. van der Plas wist ge noeg en beloofde de zaak nog eens in het college ter sprake te brengen. 30 kilometer Een andere snelheidsremmen- de maatregel die gisteravond in de commissie ter sprake kwam was de invoering van 30 km/uur zones. De gemeente Katwijk wil met name de woonwijken met veel scholen, winkels en openbare gelegen heden veiliger maken. De wijk Witte Hek staat bovenaan het prioriteitenlijstje. Alle fracties steunden het voorstel, al hadden sommigen kritiek op de financiële kant van de zaak. Janssens: „Het is een uitstekend voorstel. Het probleem zijn de kosten. Het college zet veel te hoog in met een bedrag van 25.000 gulden per hectare. Ik denk dat het invoeren ook voor de helft van de prijs kan". De overheid geft maximaal 12.000 gulden subsidie per hectare dat 30 ki lometer per uur zone wordt. In een reactie legde gemeente ambtenaar J. Koopman uit dat de 25 mille een gemiddelde in vestering is zodat de ene zone duurder kan worden dan de andere. Hij benadrukte dat het nog maar om een globale opzet gaat. Voor R. Haasnoot hoeft de prijs geen probleem te zijn: „Als we 't hebben over een rotonde, de aanleg van wegen of asfaltering, moeten de ge meenten alle kosten zelf op hoesten. Dan hoor je de poli tiek daar niet over. Nu is de veiligheid in het geding en moet het ook zonder subsidie kunnen". Wie nu een bril bij ons koopt krijgt er een tweede gratis bij, inclusief glazen. (Zie de voorwaarden in de bon.) Een prachtige kans dus, om 'ns een wat gewaagder montuur te proberen. Of juist iets heel serieus, voor op het werk. Keuze genoeg want Pearle heeft een enorme collectie in vele prijsklassen, waaronder inter nationaletopmerken. Bovendien krijgt u altijd een vol jaar garantie op breuk en beschadiging van montuur en glazen. Wat natuurlijk ook geldt voor uw gratis tweede bril. Knip dus snel de bon uit en neem 'm mee naar uw Pearle opticien. Die zorgt dan meteen voor een vak kundige gratis oogmeting.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12