Uitlaatgassen vol dioxine Voorlopig geen Elfstedentocht" Lubbers: Meer druk op sociale partners CaüIóc Soutont Gaslekkage rampzalig bij strenge vorst an Eekelen: Nederland geïsoleerde positie 25 paarden gedood bij brand in manege KONINKLIJK HUIS «y 'NENLAND MAANDAG 11 FEBRUARI 1991 PAGINA 3 iriessen tevreden r gesprek Volvo HAAG Een gesprek tussen Ier Andriessen van economi- aken en het hoofd van de per- autodevisie van Mitsubishi, mura, over de toekomst van Car is zaterdag „goed verlo- itspien geeft de bewindsman „aan- ooi g tot enig optimisme". An- reo en verklaarde gisteren voor evisie de Japanners graag te leelnemen in de Nederlandse t te ona ïenautofabriek. De onderhan- v£en over Volvo Car gaan nu in zoonhting van een deelname van at, een inbreng van Mitsubishi belang van het Zweedse Vol- is van Volvo Car. Limburgs carnaval ongewoon rustig Er was dan weliswaar geen officiële optocht; de 'spontane' car navalsmars in Maastricht trok toch veel deelnemers die tromme lend en blazend over onder meer het Vrijthof trokken. foto: anp MAASTRICHT Met uitzondering van Maastricht heeft Zuid-Limburg het afgelopen weekeinde geen mas saal carnaval gevierd. De afgelasting van alle officiële evenementen leid de vooral in de grotere plaatsen tot een ongewone rust op straat. Nergens was sprake van het vroege re straatcarnaval. Het feest beperkte zich daar tot cafévieringen, maar die begonnen veel later dan andere ja ren en werden ook minder druk be zocht. Maastricht beleefde wel een massaal straatcarnaval, hetgeen te danken was aan het burgercomité dat het „volk van Maastricht" had gemobiliseerd om aan een alternatie ve optocht deel te nemen. Die bood een heel ander beeld dan vroeger, omdat praalwagens en prinselijke hoogheden ontbraken. Dit keer wel een bonte massa die op de tonen van vals spelende koldermuziekkorpsen anderhalf uur door de straten van de stad trok en na afloop zorgde voor overvolle café's. De deelname aan de alternatieve op tocht was volgens de politie van Maastricht met vijfduizend verklede deelnemers opvallend groot. Ook de kijkers waren massaal present. Voor de neringdoenden viel de verwachte strop dan ook reuze mee. Een andere uitzondering vormde Venlo. Daar ging het geplande carnaval gewoon door. Volgens de politie van Venlo trok de optocht meer publiek dan in andere jaren, onder wie vele Duit sers. Daling rijexamens nekt rijscholen RIJSWIJK Voor het eerst sinds jaren is het aantal autorijexamens gedaald: van 527.000 in 1989 naar 491.000 in 1990. Om dat er minder jongeren zijn zal deze da ling zich verder voortzetten ten koste van werkgelegenheid bij de rijscholen. Het aantal motorrijders dat opging voor het rijbewijs steeg met 40 procent tot ruim 72.000. De Bovag schat het aantal professionele rijscholen op ongeveer 3000, terwijl er over enkele jaren slechts plaats is voor 1500 2000 scholen en maximaal 4000 instructeurs (nu nog bijna 8000). Niet de goedkoopste rijscholen maar rijscholen die de meeste kwaliteit bieden, zullen overleven", aldus een woordvoerder van de Bovag. Vredesgroepen vragen om staakt-het-vuren ZEIST Nederland moet initiatie ven nemen om in de Golfoorlog te komen tot een onmiddellijk staakt- het-vuren. Verder moet ons land meewerken aan het inzetten van een VN-vredesmacht die moet toe zien op het staken van de gevech ten. Dit staat in een brief van een groot aantal (internationale) vre desorganisaties aan premier Lub bers. De organisaties eisen van de regering dat ze bij de VS en Groot- Brittannië met kracht stelling neemt tegen een eventueel gebruik van atoomwapens in de Golf. Ver der moet ons land er bij de VS, Groot-Brittannië en Frankrijk op aandringen te stoppen met bombar dementen op Iraakse burgerdoelen. TUUR EN MILIEU EIST STAPPEN TEGEN LOODHOUDENDE BENZINE repij iDOORN Auto's |p loodhoudende ben rijden, stoten veront- diefnde hoeveelheden enete dioxines uit. De diepntraties van het gif- jestf soort dioxine belo- ït sjtientallen tot honder- i hejkeren de norm die spri voor vuilverbran- ieefpovens. 2n u om j gegevens zijn zeer on- vastgesteld door onder- »rs in Duitsland en lijken Drden bevestigd door on- het motorlaborato- de HTS Autotech- in Apeldoorn. JaaI de uitstoot van zeer gif- is nu volgens dr. E. van het Instituut voor )jet*andingsmotoren van de brsiteit van Stuttgart dan iangetoond dat 'loodhou- auto's' kankerverwek- dioxines produceren, doet al bijna vier jaar :oek naar de dioxine- en komt medio dit jaar Je definitieve resultaten rba)buiten. Bij loodvrije ben- speelt het probleem niet. ederland rijdt naar schat- nog een kwart van de au- ran|p loodhoudende benzine. fc Reijnders van de Stich- isbKatuur en Milieu zal naar touting van de uitlatingen itkct van dr. Bessey bij de Neder landse regering en de olie maatschappijen aandringen op maatregelen „op zo kort moge lijke termijn". Daarbij zou loodhoudende benzine, ofwel de toevoeging van stoffen die dioxine-vorming veroorzaken (chloor en broom) moeten worden verboden. Wanneer oliemaatschappijen dat niet vrijwillig doen, zou de rege ring mogelijkheden moeten scheppen om dat wettelijk af te dwingen, aldus Reijnders. Tot nu toe werd verondersteld dat toevoeging van broom en chloor aan loodhoudende bezi- ne noodzakelijk is, om te voor komen dat de motor kapot gaat. Maar uit uitgebreide au totesten door dr. Bessey is ge bleken dat dat niet waar is. Natuur en Milieu noemt het dioxine-probleem „ernstig, maar niet onverwacht". Reijn ders had uit eerdere berichten uit de Verenigde Staten al wel vernomen dat er dioxines voorkomen in uitlaatgassen, maar de omvang van het pro bleem was hem nog niet be kend. De chemische 'dioxine-reactie' in benzine-motoren ligt voor de hand. „Maar niemand heeft daar ooit bij stil gestaan. Er is domweg nooit aan gedacht om dat door te meten," aldus do cent motorenlaboratorium ing. H. Kleinsmit van de HTS Au totechniek in Apeldoorn. Ook Kleinsmit eist onmiddellijke actie van de rijksoverheid. „Ik heb de chemische reactie eens voorgerekend aan een milieu ambtenaar van VROM. Die man werd ter plekke bleek". Uit de opzienbarende Duitse onderzoeksresultaten kan vol gens de Stichting Natuur en Milieu worden afgeleid dat sporen van dioxine, die nu in moedermelk voorkomen, voor een belangrijk deel afkomstig zijn van 'loodhoudende auto's'. Tot nu toe werden andere bronnen, zoals vuilverbran dingsovens, daarvoor verant woordelijk gehouden. Volgens Reijnders zou gewone koemelk niet eens in de winkel ver kocht mogen worden, als het evenveel dioxines zou bevat ten als moedermelk. Dat moe dermelk toch wordt aanbevo len, komt omdat er bijzonder veel andere stoffen in zitten, die goed zijn voor het kind, al dus Reijnders. Uit het Duitse onderzoek blijkt dat er zeker duizend nano gram (eenmiljoenste gram) dioxines per kubieke meter lucht vrijkomen bij auto's die op loodhoudende benzine rij den. Nederlandse en Duitse vuilverbrandingsovens mogen maar 0,1 nanogram per kubie ke meter lucht uitstoten. De uitstoot neemt toe naarmate de Auto's die op loodhoudende benzine rijden, stoten veront rustende hoeveelheden giftige dioxines uit. foto: anp auto harder rijdt. Het betreft verschillende soorten dioxines, waarvan de giftigheid onder ling sterk verschilt. Bessey is bezig om de exacte giftigheids graad te meten. Grootheid In het verleden was de uitstoot van dioxines door auto's vele malen groter, omdat toen nog veel meer auto's op loodhou dende benzine reden, maar ook omdat enkele jaren gele den nog beduidend grotere hoeveelheden chloor en broom aan de benzine werden toege voegd. Volgens TNO-research- medewerker Rijkeboer, lande lijk een erkende grootheid op het gebied van uitlaatgassen van auto's, ging het toen om een veelvoud van de 120 milli gram chloor en broom die vandaag de dag aan iedere li ter loodhoudende benzine wordt toegevoegd. Volgens Bessey en Kleinsmit rijden veel meer auto's op loodhoudende benzine dan strikt nodig is. Op dit moment schatten ze dat ongeveer een kwart van de auto's loodhou dende benzine tankt. Terwijl volgens Bessey is dat slechts voor tien procent van de auto's vereist. Een op loodhoudende benzine rijdende auto produceert altijd dioxine. De hoeveelheid neemt toe naarmate de auto harder rijdt en de motor dus meer toeren maakt. Bij snelheden van boven honderd kilometer per uur is de dioxine-vorming het grootst. Dat zou betekenen dat de uitstoot het omvan grijkst is langs de snelweg. Kleinsmit en Reijnders zou het in dat licht niet verbazen wan neer uit onderzoek zou blijken dat onder mensen die dicht bij de snelweg wonen naar ver houding meer kankergevallen voorkomen. Volgens Rijkeboer zijn dergelijke signalen echter nog niet opgevangen. Overigens wordt algemeen verondersteld dat het dioxine probleem bij auto's een aflo pende zaak is, omdat er steeds minder auto's op loodhouden de benzine rijden. Toch is het aandeel 'loodhoudende auto's' nog steeds fors. Voor Reijnders een reden aan te dringen op snelle actie door de regering. LEX VAN KOOTEN De meren- en molentochten over de bevroren Kagerplassen, Braassemermeer en Nleuwkoopse Plassen trokken het afgelopen week einde tienduizenden kleurig uitgedoste recreanten. Op verschillende plaatsen moesten de deelnemers echter de weg over, klunend over speciaal neergelegde matten, zoals in Hoogmade (foto). foto: wim van noort (Vervolg van de voorpagina) LEEUWARDEN Het be stuur van de Vereniging 'De Friesche Elf Steden' heeft voor vanavond een vergade ring met de rayonhoofden uit geschreven. Omdat de strenge vorst in het afgelopen week einde heel wat knelpunten in de route heeft opgelost, vond het bestuur het zinvol de rayonhoofden bij elkaar te. roepen. Volgens voorzitter ir. J.S. Sip- kema zal vanavond echter geen besluit worden genomen over een datum waarop de tocht kan worden gehouden. Het gaat meer om een inven tarisatie van de problemen. Volgens ijsmeester Kroes zijn weliswaar de laatste wakken dichtgevroren, maar ligt daar pas een laagje ijs van slechts twee centimeter dikte. Met een schuin oog naar de weers verwachting voor de komende dagen vreest hij dat het er voor liefhebbers van de be roemdste schaatstocht van Ne derland niet best uitziet. Sneeuw en hogere temperatu ren zullen het ijs dat de vaar ten nu bedekt geen goed doen. Voor de Nederlandse Spoor wegen brengt de winter voor alsnog alleen problemen met zich mee. Het 'winterscenario', dat zaterdagmiddag werd in gevoerd, blijft vooralsnog van kracht. Problemen zijn er ook bij de scheepvaart. Doorgaan de vaarwegen zijn op veel tra jecten moeilijk bevaarbaar. Op de grote rivieren is licht drij- fijs waargenomen. Op de Wad denzee bevindt zich veel opeengepakt en zwaar drijfijs. DEN HAAG Zeker negen mensen zijn de afgelopen da gen gestikt door koolmonoxy- de-vergiftiging. De ongeluk ken zijn volgens het ministerie van wvc geen puur toeval. In tijden van strenge vorst zijn de gevolgen van een defecte gas installatie vaak desastreus. In Enschede verloren een 30- jarige vader en zijn twee zoon tjes van 4 en 1 jaar het leven, toen door een lek in de cv-ke- tel koolmonoxyde ontsnapte. Omdat het huis uitermate goed was geïsoleerd tegen de bittere kou buiten, kon geen zuurstof binnenkomen. De moeder zag nog kans een ambulance te bellen, waardoor zij en een derde kind konden worden gered. Eind vorige week had een defecte gaskachel in een caravan in Maurik (Betuwe) al aan zes mensen het leven ge kost. „Het is zó koud dat veel men sen de gehele nacht de kachel laten lopen. Om de kou buiten de deur te houden zijn er men sen die daarnaast ook nog eens als een gek alle kieren gaan dicht stoppen en plakken. Tja, dan hoef je maar een kleine lek te hebben of een verstopte schoorsteen en binnen enkele uren is alle zuurstof uit het huis verdwenen. Niet voor niets zijn de goed geïsoleerde huizen van tegenwoordig voorzien van luchtfilters", al dus een woordvoerster van het ministerie van wvc. De meeste slachtoffers vallen in de nacht. Overdag gaat er nog wel eens deur open en voelen mensen de vergiftiging aankomen: zij klagen over een benauwd en drukkend gevoel en hoofdpijn. mi J HAAG Nederland di :t zich in Europa in geïsoleerde positie ge- '^kt met het verzet te- het streven om de 't'r teuropese Unie (WEU) belasten met het ge- is nschappelijk defensie raad van een Europese tieke Unie (EPU). J61 i kritiek uitte de secreta- vc eneraal van de WEU, reSminister Van Eekelen, ren voor de Avro-radio. ens hem is minister Van Broek de enige minister vreest dat door een ting van de WEU de tui wordt uitgehold en de tu len met de Verenigde Sta- worden verzwakt. ïkrijk en Duitsland heb- hun EG-partners vorige voorgesteld de WEU om 'ormen tot het uitvoerend tan op het gebied van de opese veiligheid. Minister den Broek heeft dit voor- onaanvaardbaar" nd. Het Frans-Duitse ■stel werd gedaan in het er van de onderhandelin- over de vorming van een opese Politieke Unie (EPU), met een gemeenschap pelijk buitenlands- en veilig heidsbeleid. Een probleem is echter dat drie EG-landen (Griekenland, Denemarken en Ierland) geen deel uitmaken van de WEU, een militair bondgenootschap van de andere negen EG-lan den dat een verdergaande bij standsverplichting kent dan de NAVO. Minister Van den Broek, dui delijk bezorgd dat allerlei af spraken worden gemaakt over procedures vóórdat duidelijk vaststaat wat een Europese Po litieke Unie wel en niet moet zijn, heeft voorgesteld dat de ministers gedurende een weekeinde van strikt besloten informeel overleg proberen hun opvattingen over de toe komstige betrekkingen met de Verenigde Staten meer op één lijn te brengen. Van Eekelen deelde ook mee dat is besloten het WEU-secre- tariaat van Londen naar Brus sel te verplaatsen. Nu het idee om de WEU te laten opgaan in een Europese Politieke Unie veld wint, heeft Frankrijk voorheen fel tegenstander van overplaatsing naar Brus sel zijn verzet opgegeven. De brandweer was uren in de weer om de brand in de manege te blussen. foto: af> GAMEREN Bij een brand gekomen. Behalve het stallen- in een manege in Gameren complex zijn ook de binnen- (gemeente Zaltbommel) zijn manege en een opslagruimte zaterdagavond 25 paarden, met onder meer antieke rijtui- waaronder talentvolle spring- gen, geheel uitgebrand. Over paarden, in de vlammen om- de oorzaak van de brand tast de politie nog in het duister; uit het technisch onderzoek zijn nog geen sporen van brandstichting naar voren ge komen. De schade bedraagt enkele miljoenen guldens. tSPER EN HOBBES door bill waterson Oezc vraaq kzw iic wiel be- cwisi in te^tM KHt-in qoHv dM"isüqe. WfyrtviqiMq, Gestoken met broodmes DEN HAAG De politie heeft gisteravond in de Scheldestraat in Den Haag een 26-jarige Hagenaar aangehouden die zonder enige aanwijzing een 53-ja- rige man met een brood mes had aangevallen. Het slachtoffer probeerde de aanvaller het mes te ont futselen maar liep daarbij een steekwond op aan zijn schouder. Hij is hieraan behandeld in het Westein de Ziekenhuis. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Volgens premier Lubbers moet de druk op werkgevers en vakbeweging worden op gevoerd om de lonen al leen te verhogen met het inflatiepercentage (ruim 2,5 procent) en af te zien van reële loonsverhogin gen. In dat geval zou de koppeling gemakkelijk gehandhaafd kunnen worden. Om de sociale partners zo ver te krijgen zou het kabinet een stok achter de deur kunnen- zetten in de vorm van een sy steem van beloningen en 'straffen'. Minister De Vries (sociale zaken) zou dit voorstel vandaag uitwerken. Uit de woorden van de pre mier viel zaterdag op te ma ken dat de besprekingen over belastingverlaging voor de in komens tot 50.000 en over de bezuinigingen op defensie en ontwikkelingssamenwerking nog stroef verlopen. „Maar ook hier zijn de marges al kleiner geworden", aldus Lub bers. Wat het inkomensbeleid betreft meent het kabinet una niem dat de koopkracht voor de lage inkomens in geen ge val mag dalen. Anderzijds mo gen inkomensmaatregelen vol gens het kabinet niet leiden tot een sterke verkleining van de verschillen tussen de inko mensniveaus. In het televisie programma Het Capitool toon de CDA-minister Andriessen (economische zaken) zich gis teren optimistisch over de af loop van de besprekingen. „Er wordt in een hele rustige sfeer beraadslaagd. Dit is beslist geen vechtkabinet", zei de mi nister. Ook over de toestand van de Nederlandse economie maakt hij zich weinig zorgen. „We houden nu even de adem in vanwege de Golfoorlog, de recessie in Amerika en de fi nanciële problemen die de Duitsers hebben vanwege hun hereniging, maar ik ben ervan overtuigd dat er nog groei in onze economie zit, zij het iets minder dan de afgelopen ja ren". Ook Andriessen deed een dringend beroep op werk gevers en vakbonden om bij de komende cao-onderhande lingen de loonstijgingen be perkt te houden. „Spat u nou niet uit, want dat komt de eco nomie en de werkgelegenheid niet ten goede", aldus de be windsman. IJsvrij voor ministers DEN HAAG De urenlange discussies in het kabinet over de bezuinigingsoperatie wor den sommige bewindslieden wel eens te veel. Vooral nu de Hofvijver, waar de vergader zaal op uitkijkt, al dagenlang het domein is van honderden schaatsliefhebbers, krijgen de ministers en staatssecretaris sen nu en dan de kriebels om zelf ook de ijzers onder te bin den. Afgelopen zaterdag wierpen vooral minister Maij (verkeer en waterstaat) en de staatsse cretarissen Ter Veld (sociale zaken) en Heerma (volkshuis vesting) menige jaloerse blik uit het raam. De bewindslie den hadden die dag hun schaatsen meegenomen in de hoop dat premier Lubbers hun rond lunchtijd even 'ijsvrij' zou geven. Tegen enen streek de premier de hand over het hart. Vanuit de Trèveszaal ga degeslagen door hun collega's haalden de drie gedurende ruim een half uur hun schaats- hart op. 12 februari Prinses Juliana opent in de wijk Ommoord in Rotterdam het onderzoekscentrum van het bevolkingsonderzoek „Erasmus Rotterdam - Ge zondheid en Ouderen" (ERGO). Douane onderschept drie straaljagers WINTERSWIJK .De Nederlandse douane heeft bij een grensovergang in Winterswijk en in Rotterdam drie Russi sche MiG-straaliagers onderschept en in beslag genomen. Het gaat om uit Polen afkomstige militaire toestellen die onge veer dertig jaar oud zijn. De vliegtuigen waren bij de inbe slagname nagenoeg geheel intact, inclusief de bewapening. Volgens de persofficier van justitie in Zutphen zijn er voor alsnog geen aanwijzingen dat de vliegtuigen voor militaire of oorlogsdoeleinden zijn bedoeld. Hij sluit niet uit dat de MiGs voor een verzamelaar waren bestemd. De politie onderzoekt in hoeverre er sprake is van overtreding van wapen- en mu- nitiewetten. Er zijn in deze zaak nog geen aanhoudingen ver richt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3