'ronk: gasmaskers voor Palesti jnen Irak beperkt deserties KAREL APPEL VS onderschatten kracht Arabische bondgenoten Boek voor 5 maart ^^zonder risico uw ANVR zomervakantie. ^BUITENLAND foictaeComo/nt ZATERDAG 9 FEBRUARI 1991 PAGINA 7 STADHOUDERSLAAN 4 IK WOU DAT IK EEN VOGEL WAS AMSTERDAM rai (Van onze correspondent) AMMAN Kort na de Zesdaagse Oorlog van 1967 circuleerde in Israël en in het Westen het grapje dat de Egyptische president Nasser in Mos kou nieuwe tanks had be steld met extra grote achteruitrijlichten. Het tekende de triomfantelijke stemming na die oorlog, waar in de Arabische legers verplet terend \verden verslagen in een jaar dat door de Arabieren nog steeds het „rampjaar" wordt genoemd. Hét populaire westerse beeld van die toen gekraakte militairen is er tot op de dag van vandaag door beïnvloed. Arabische soldaten zijn besnorde, overdreven krijgshaftig doende mannetjes, die bij de eerste echte klappen om hun moeder beginnen te roepen. Zoals bij zoveel voor oordelen over de Arabische wereld klopt ook dit beeld niet. Israël kwam daar al eerder achter, tijdens de Yom Kip- pur-oorlog in 1973. Toen ont wikkelden de Egyptische en Syrische troepen met zoveel doodsverachting een verwoes- tênd offensief, dat alleen een intensieve Amerikaanse lucht brug de joodse staat door de moeilijke eerste dagen van die oorlog heensleepte. Het was een les die Israël niet gauw zal vergeten. Verbijsterd In het Westen, en met name in de VS, bleef dat beeld uit 1967 langer hangen. Te lang, zoals week bleek bij de slag om het Saudische kustplaatsje Khafji. „Mijn God, die jongens kun nen echt knokken", zei een commandant van de Ameri kaanse mariniers ter plekke over het Iraakse leger. Hij was bijna volledig verbijsterd. Maar niet alleen de Irakezen beten van zich af, ook de Sau dische en Qatarese troepen die aan geallieerde zijde vechten lieten zich van hun beste kant Hier wreekt zich de tè grote afhankelijkheid van Ameri kaanse televisiestations en Amerikaanse militaire brief ings. Want de Arabische troe pen aan de kant van de geal lieerden, die in de punt van de aanval opereerden, haalden hun doelen wel degelijk. Het waren de Amerikanen, die de Arabische flanken hadden moeten afdekken, die in eerste instantie in verwarring en on der hevig Iraaks vuur terug moesten. Waardoor de slag langer duurde en uiteindelijk toch nog aan ons westerlingen werd gepresenteerd als een puike militaire operatie na tuurlijk vooral van de Ameri kaanse mariniers. Petrodollars De Saudiërs en de Qatari's vormen de ruggegraat van de strijdkrachten die de Golfsta ten aan de geallieerden heb ben toegevoegd. Deze troepen doen aan de Amerikaanse westflank daadwerkelijk mee in de gevechten, in tegenstel ling tot de militairen van Egypte, Syrië en Marokko aan de oostflank, die alleen in actie moeten komen als Irak Saud- Arabië in hun sectoren aan valt. De legers van de Golfstaten hebben veel mee. In de eerste plaats hebben ze een hoog waardige uitrusting. Miljarden petrodollars zijn in de afgelo pen jaren gestoken in de mooi ste spullen die de wapenindus trie maar kon opleveren. Deze drang naar peperdure 'hebbe dingetjes' nam zo nu en dan zelfs absurde vormen aan. Maar er zijn ook veel verstan dige aankopen gedaan. Vlieg tuigen en tanks zijn uiterst modern, de bewapening van de grondsoldaten ontloopt die van de Amerikanen nauwe lijks. Daarbij komt dat de Ara bische Golftroepen uiterst ge motiveerd zijn en een uitste kend moreel hebben. Ruim acht jaar hebben de Golfstaten gesidderd onder het daverende geweld tussen de twee grote buren Iran en frak. Uit angst voor export van de Iraanse is lamitische revolutie stortten zij meer dan zeventig miljard dol lar in Saddams oorlogsmachi ne. Dat geld waren ze kwijt, en dat wisten ze, maar alles was beter dan het portret van ayatollah Khomeiny in de straten van Dubai. De schok was ook niet erg groot toen Saddam vlak na de wapenstilstand in 1988 de le ningen soepeitjes bestempelde tot 'broederlijke Arabische schenkingen', maar de invasie in Kuwayt toonde aan wat Saddams idee van dankbaar heid is. Die combinatie van woede en angst in de Golfsta ten domineert in de heilige oorlog, nu met belangrijke bondgenoten de grote kans be staat om de Iraakse dreiging misschien wel voorgoed af te wenden. Nadeel van de legers uit de Golfstaten is dat ze klein zijn. Een tweede nadeel is het ge brek aan gevechtservaring. De Golfstaten hebben altijd op hun oliedollars geteerd als het er om ging om directe militai re betrokkenheid bij de con flicten in het Midden-Oosten te vermijden. Zelfs bij de oor logen tegen Israël bleef die fy sieke bijdrage tot de strijd be perkt tot kleine en vooral symbolische eenheden. Aan de andere kant van het geallieerde blok is de situatie bijna helemaal omgekeerd, daar liggen door de wol ge verfde troepen van drie grote, maar straatarme Arabische landen, die officieel alleen een defensieve rol hebben. Een ar moede overigens die niet wordt weerspiegeld in de be treffende legers. Veelal uit noodzaak is de krijgsmacht het troetelkind van de leiders As sad, Mubarak beiden voor malige luchtmachtofficie ren en koning Hassan. De toch al krakende begrotingen van deze landen bezwijken bij kans onder de enorme bedra gen die voor het leger worden uitgetrokken. Maar het bete kent wel dat hun arsenalen up to date zijn en de soldaten ge hard in de gemeenste oorlo gen, zoals de Syriërs in Liba- De Syrische soldaten worden in een eventuele geregelde veldslag zeer hoog aangesla gen. Een compliment komt uit onverdachte hoek: Ariel Sha ron, de Israëlische houwdegen en architect van de rampzalig uitgepakte inval in Libanon, noemde de Syriërs „de enige echte soldaten van de Arabi sche wereld. Ze lopen niet Moreel Maar juist bij deze drie leger machten schort het weer aan dat wat de kleine Golfstaatjes misschien teveel hebben: het moreel, dat schier onmeetbare gevoel van stemming onder de troepen. Hun leiders mochten het dan van ultiem belang vinden om de confrontatie met Saddam aan te gaan, de vraag is of Ahmed-de-soldaat er net zo over denkt. In Syrië en Ma rokko staat het merendeel van de bevolking achter de Arabi sche held Saddam Husayn. En dat is toch ook het thuisfront voor deze soldaten. Alleen in Egypte ligt het iets anders: vrijwel alle Egyptenaren ver doemen Saddam vanwege de slechte ervaringen die veel van hun landgenoten hebben opgedaan als gastarbeider in Irak. Maar de door de oorlog steeds inniger wordende band tussen grote bondgenoot VS en het immer halstarrige Israël begint in de straten van Cairo de nodige irritatie op te wek ken. De leiders beseffen die stem ming maar al te goed, en ma noeuvreren omzichtig, hoe graag ze persoonlijk ook hun troepen los zouden laten op hun aartsvijand Saddam Hu sayn. Zodoende toont de Ara bische steun aan de geallieer den een merkwaardige Janus kop; aan de ene flank soldaten die niet helemaal kunnen wat ze willen, aan de andere kant soldaten die niet helemaal wil len wat ze kunnen. Maar ze onderschatten, dat zal na deze oorlog niet gauw meer gebeu- (ADVERTENTIE) Vlieg- en busreizen onder unieke voorwaarden: vakantiegangers die een vakantiereis boeken vóór 5 maart 1991 (en die na 31 januari 1991 geboekt hebben) uit het zomerpro- gramma van de meeste ANVR vlieg- en busreisorganisatoren, hebben recht op een aantal aantrekkelijke zekerheden. Zekerheid 1: U kunt gratis omboeken of annuleren tot 6 weken vóór vertrek. Zekerheid 2; U krijgt bij gratis annulering de premie voor de reis- en annule ringsverzekering èn de bijdrage voor het garantiefonds volledig De reeds verlaagde brandstoftoeslagen worden door de chartervliegmaatschappijen gegarandeerd. Deze variëren van bijv. 25 tot 50 gulden voor Europa of één van de andere landen rond de Middellandse Zee. Informatie en boekingen Voor deze "klant is koning" 'zekerheden kunt u terecht bij alle ANVR reisadviesburo's en reisverkopende banken. Het initiatief voor deze aktie gaat uit van de ANVR, Air Holland, Martinair, Transavia, Elvia, Europeesche, Schlencker en de Stichting Garantiefonds Reisgelden. Mandela dreigt met destabilisering JOHANNESBURG ANC-leider Nelson Mandela heeft ge dreigd met grootscheepse destabiliserende tactieken als de Euro pese Gemeenschap de economische sancties tegen Zuid-Afrika opheft. De vice-voorzitter van het Afrikaans Nationaal Congres zei dat het ANC „behoorlijk wat druk" op de EG zou uitoefenen om de sancties te handhaven. Sovjetleger gaat oefenen In de Baltische staten Vilnius Het leger van de Sovjetu nie gaat tussen 10 en 20 februari oefe ningen houden in Estland, Letland, Li touwen en in de naaste omgeving van Kaliningrad (de Russische enclave tus sen Polen en Litouwen). President Vytautas Landsbergis van Litouwen zei in een reactie dat de oe feningen een nieuwe intimidatiepo ging zijn met het oog op het referen dum in de republiek over de wense lijkheid van onafhankelijkheid, dat j/andaag wordt gehouden. Landsbergis riep de Litouwers op zich door de aan kondiging van legeroefeningen niet van de wijs te laten brengen en met 'bloemen, liederen en gebeden" naar de stemlokalen te komen. Tientallen doden in wrak Grieks toestel ATHENE Tussen de wrak stukken van de Hercules C-130 van de Griekse luchtmacht, die gisteren werd teruggevonden, zijn zeker vijftig lijken aange troffen. Het toestel verdween dinsdag en er is tot gisteren naar gezocht. Het Griekse leger gaat ervan uit dat alle 63 inzit tenden, negentien officieren en 44 dienstplichtigen, bij het on geluk zijn omgekomen. De wrakstukken zijn gevonden op een van de de met sneeuw bedekte flanken van de Othrys- berg in het midden van Grie kenland. Venetiaans ijs 's Zomers is Italiaans ijs een ware tractatie, maar in Venetië moeten ze er in de winter niets van heb ben. Zeker de gonde liers niet, die al heb ben geklaagd dat zij met hun ranke boot jes niet als ijsbrekers willen dienen in de dichtgevroren kanalen van de stad. Daar is overigens ook geen enkele reden voor, want er zijn nauwelijks toeristen in de stad, zodat de gondeliers de lust tot zingen toch al was vergaan. foto: ansa Martens wil Delors toch niet opvolgen BRUSSEL De Belgische premier Wilfried Martens wil Jacques Delors toch niet op volgen wanneer de Fransman eind 1992 het voorzitterschap van de Europese Commissie neerlegt. In een interview met de krant La Libre Belgique zegt Martens dat de Christelij ke Volkspartij hem gevraagd heeft de CVP te leiden bij de volgende algemene verkiezin gen in januari 1992. Behalve Martens gold ook premier Lubbers als kandidaat voor de opvolging van Delors. Lubbers heeft echter gezegd dat hij zijn ambtsperiode (tot 1994) ge woon wil uitdienen. Occhetto toch leider nieuwe partij Italië ROME Achille Occhetto, de lei der van de voormalige communisti sche partij van Italië, is alsnog ge kozen tot leider van de partij die hij in haar plaats heeft opgericht. Bij de eerste stemming voor het se cretariaat van de Democratische Partij van Links (PDS), afgelopen maandag, kwam Ochetto, hoewel hij de enige kandidaat was, tien van de benodigde 274 stemmen te kort. Hij liet weten niet in de run ning te zijn voor een tweede ronde. Toen zich nadien geen andere kan didaten aandienden besloot Occhet to zich alsnog beschikbaar te stel len. Ditmaal kreeg hij 376 van de 524 stemmen. ISRAËL DANKBAAR VOOR PATRIOT-RAKETTEN Bisschoppen Zuid-Afrika breken met New Nation MET 'EXECUTIEBATALJONS' (Vervolg van de voorpagina) RIYAD De Iraakse lei der Saddam Husayn tracht met een 'executie bataljons' de desertie on der de Iraakse troepen in Kuwayt de kop in te drukken, zo heeft de com mandant van de Saudi sche strijdkrachten in de Golf verklaard. Luitenant-generaal Khalid bin Sultan haalde Iraakse deser teurs aan die er onlangs in wa ren geslaagd de grens tussen Saudi-Arabië en Kuwayt over te vluchten. Volgens hen wil den de meeste Irakezen zich overgeven maar durfden zij dat niet. „Er is zoiets als een executiebataljon", zo zei hij. „Die moet van hun president alle deserteurs terechtstellen". Een Amerikaanse legerwoord- voerder deelde mee dat er op nieuw Iraakse vliegtuigen het land zijn uitgevlogen. De afge lopen 24 uur zouden dertien toestellen hun toevlucht heb ben gezocht in Iran. Daar be vinden zich inmiddels 147 vliegtuigen. De geallieerde luchtmacht zet te gisteren de massale bombar - demeneten op Iraakse doelen in Irak en Kuwayt voort. Bruggen, olie-installaties, sche pen en de Republikeinse Gar de werden aangevallen. De helft van alle bruggen waaro ver voorraden voor de troepen in Kuwayt worden aange voerd zijn verwoest. Volgens een Amerikaanse woordvoer der zijn inmiddels meer dan zeshonderd Iraakse tanks ver nietigd uit een totaal van meer dan vierduizend. Ameri- kanse gevechtsvliegtuigen ver nielden gisteren ook een lan- ceerinrichting voor Scudraket- ten van waaruit kort tevoren een projectiel was afgevuurd op de Saudische hoofdstad Riyad. De Scud werd onder schept en vernietigd door Amerikaanse Patriot-raketten. Niemand raakte gewond. (ADVERTENTIE) JERUZALEM De Is raëlische minister van buitenlandse zaken, David fjevy, heeft Nederland na- nens zijn regering be- jdankt voor de snelle reac tie op het verzoek alsnog iPatriot-lanceerinrichtin- gen beschikbaar te stel len. Tegelijkertijd heeft |de Nederlandse regering gesloten tienduizend gas maskers te geven aan de fcalestijnen in de bezette gebieden. Iforige maand werd een Ne- lerlands aanbod Patriots be- I9.ÓÖ Schikbaar te stellen afgewezen, [4.50 bmdat Israël toen razendsnel anceerinrichtingen uit de VS ';reeg geleverd. Deze week is A40 besloten alsnog op het aanbod 19.80 [n te gaan, omdat het gevaar -an de Iraakse Scud-raketten ilijft bestaan en er nog altijd vw ekening wordt gehouden met &50 mogelijke Iraakse aanvallen 0.20 (net chemische wapens. „De 6.80 Nederlandse regering zet met ,in lit besluit een lange traditie 'oort van broederlijke vriend- :hap van het Nederlandse 7.80+volk met het Joodse volk en Israël", aldus minister Levy in 00 zijn reactie. tijdstip en wijze van transport van de in totaal acht anceerinrichtingen naar Is- faël wordt binnenkort overleg gevoerd met een Israëlische flelegatie. De inrichtingen fitaan momenteel in Duitsland. [n de Tweede Kamer is het isluit van de regering met in- hemming begroet. Alleen 1.20 1 .ool i1 HET MAXICAANSE AFGODSBEELD maal gerustgesteld is hij toch niet. Inktzwart Is de nacht, de re gen gutst in stromen neer en tot overmaat van ramp breekt een onweer los, zoals de schepelingen nog nooit hebben meege maakt. Een verblindende bliksemstraal schiet opeens uit de he mel en meteen klinkt een hevige slag: de bliksem is in de kruitka mer geslagen en de „Sancta Lucia" vliegt In de lucht: de god der Azteken heeft zich gewroken! Voorzitter IOC: snelle rentree Zuid-Afrika 1/2 [LAUSANNE Juan-Antonio lamaranch, voorzitter van het (Internationaal Olympisch Co mité, voorziet een snelle ren- 3/4 tree van Zuid-Afrika in de |olympische beweging. In een (reactie op de jongste voorstel- jlen van de Zuidafrikaanse pre sident De Klerk om de apart- 'leid af te schaffen, zei de Ipanjaard: „Nu er belangrijke 'eranderingen op til zijn, is ien snelle oplossing van de iportboycot in zicht. Nederlandse Patriot-raketten staan al in Turkije, maar zullen binnenkort ook in Israël worden opge steld. FOTO: anp Groen Links is tegen de hulp aan Israël, met uitzondering van het kamerlid Paul Rosen- möller. Met de lanceerinrichtingen reizen 25 Nederlandse militai ren mee naar Israël. Die mili tairen ondersteunen daar de wat wordt genoemd „beheers en instandhoudingsfacilitei ten". Na de overdracht aan Is raël van de operationele ver antwoordelijkheid wordt het aantal Nederlandse militairen teruggebracht tot vijftien. Vrijwel tegelijk met de aan kondiging van het sturen van de Patriots werd bekend dat tijdelijk minister van defensie Pronk tienduizend gasmaskers beschikbaar stelt voor de Pa- lestijnen in de door Israël be zette gebieden (Gaza-strook en westelijke Jordaanoever). Ook wordt twee miljoen gulden uit getrokken ter verbetering van de nijpende voedselsituatie daar. Beide vormen van hulp lopen via de UNRWA, een hulporganisatie van de Vere nigde Naties, die ook van de EG extra geld krijgt voor de hulp aan de Palestijnen. De combinatie Patriot-inrich tingen voor Israël en gasmas kers plus voedsel voor de Pa lestijnen is volgens D. Leur- dijk van het Instituut voor In ternationale Betrekkingen Clingedael een „aardige illus tratie" van het evenwichtige beleid dat Nederland altijd in het Midden-Oosten heeft ge voerd. Hij vermoedt echter dat in de Arabische wereld de Ne derlandse Patriots in Israël po litiek gesproken nu toch zwaarder zullen wegen dan de humanitaire hulp aan de Pa lestijnen. De vertegenwoordiging in Ne derland van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO wil de gisteren niet reageren op de jongste Nederlandse stappen in het Midden-Oosten. De Iraak se ambassadeur in Den Haag had evenmin commentaar. Nederland heeft al twee Pa triot-squadrons gestationeerd in Diyarbakir in het oosten van Turkije. Die kwamen ook uit Duitsland. Zodra de lan ceerinrichtingen naar Israël zijn verzonden, blijven in Duitsland (Blomberg) nog maar twee Patriot-lanceerin- richtingen over. De Nederlandse lanceerinrich tingen in Israël staan daar tij delijk. Na afloop van de Golf oorlog gaan ze weer terug. Twee dagen later, gaat de „Sancta Lucia" onder zeil, maar al spoedig wordt het weer slecht en de harde wind wakkert tot stormkracht aan. Met moeite bergt de bemanning de zeilen, g ij maar het helpt weinig. Stuurloos wordt het schip voortgejaagd door de loeiende storm. Kapitein Romeo staat radeloos aan dek en hij denkt met angst in het hart aan het geheimzinnige afgods- riel beeld in de kajuit. Hij heeft de zonderlinge verhalen over dit beeld wel gehoord en al is hij dan ook een goed christen, hele- PRETORIA De bis schoppenconferentie van Zuid-Afrika verbreekt de banden met het 'zwarte' weekblad New Nation, dat zij vijf jaar geleden heeft opgericht. Volgens voorzitter Reginald Ors- mond van de bisschoppen conferentie is het altijd de bedoeling geweest dat het blad eens onafhankelijk zou worden. Door bombardementen beschadigde huizen in Baghdad. Volgens verslaggevers die Irak hebben mogen verlaten is de schade aan burgerdoelen veel geringer dan Irak wil doen geloven, foto-. afp Het is geen gebruik, dat „een kerk een wereldlijke krant draaiende houdt", aldus Ors- mond. Bovendien waren de bisschoppen niet altijd even gelukkig met de koers van het blad, dat zich steeds meer op het ANC richtte. Maar deze kritiek heeft volgens Orsmond geen rol gespeeld bij het be sluit de banden te verbreken. New Nation wordt voor een groot deel gefinancierd door de Europese Gemeenschap. De bisschoppen waren formeel de eigenaar van het weekblad. Zij richtten het in 1986 op als al ternatief voor de door blanken beheerste media. De uitgever van New Nation, Zwelakhe Sisulu, zoon van ANC-voorman Walter Sisulu, kwam regelmatig in aanvaring met de regering. Hij werd eind 1986 gearresteerd en zat zon der vorm van proces bijna twee jaar gevangen. Sisulu mocht zijn werk bij New Na tion pas begin vorig jaar her vatten.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7