IWat doen we in 's hemelsnaam in de Golf?" Grondoffensief vergelijkbaar met landingsoperatie Normandië ^LFOORLOG CcidócSoiwtmt r™nen lijdien Amerikanen hopen op rust elders in de wereld lakse misleiding een kostbare zaak voor coalitie ZATERDAG 9 FEBRUARI 1991 PAGINA 5 i CNN-complex ORK Het moest er wel van Amerikaanse psychologen heb- n nieuwe gedragsstoornis ont- et zogeheten CNN-complex. Ove- gezonde burgers zouden ver zijn geraakt aan het Cable News i en de 24-uursverslaggeving Golfoorlog, ibben ontdekt dat sommige men- ;erust worden als ze weg zijn bij „■visie", aldus James Turner van èmorial Medical Centre in Savan- '/-xtSeorgia. „Zij zijn fysiek en men- ftgeput door met elk gerucht mee pn". De CNN-verslaafden zouden zijmrhoogd adrenalinegehalte hebben bede ten op CNN-dieet. WASHINGTON De militaire planners in het Pentagon moeten er niet aan denken dat een lei der elders in de wereld het nu in zijn hoofd zou halen aan een invasie of oorlog te beginnen. Het zou de VS vermoedelijk niet bewegen om ook daar het belang van het vrije Westen te verdedi gen, nu bijna de helft van het Amerikaanse oor- logsmaterieel en een kwart van de strijdkrachten in het Golfgebied zijn geconcentreerd. De Golfoorlog legt een groot beslag op het Ameri kaanse oorlogsapparaat en twee oorlogen tegelijk gaan zelfs de capaciteiten van een supermacht te boven. „We zouden werkelijk in problemen ko men", geeft een anonieme zegsman van het Pen tagon toe. Nu de Koude Oorlog ten einde is gelo pen, is in de VS de zorg dat zich nog problemen zouden kunnen voordoen in het zich verenigend Europa verdwenen. Maar brandhaarden elders in de wereld zijn er nog te over. Een van de meest realistische scenario's voor de militaire strategen in Washington is een Noordko- reaanse invasie in Zuid-Korea. Marinevoorlichter Ned Lundquist erkent dat zo'n invasie van het on berekenbare Noord-Korea, hoewel niet echt waar schijnlijk meer, een legitieme zorg blijft. De 41.000 man sterke Amerikaanse troepenmacht in Zuid-Korea is dan ook als enige buitenlands contingent op sterkte gebleven. Er zijn alleen wat Amerikaanse troepen vanuit Japans territoir naar de Golf gestuurd, onder wie mariniers van de Amerikaanse basis op Okinawa, en ook het vlieg- dekschip Midway is opgestoomd naar de Golf. De Amerikaanse troepenmacht daar omvat mo menteel circa een half miljoen mannen en vrou wen; dat is een kwart van de totale Amerikaanse strijdkrachten in actieve dienst. De taken van de naar de Golf vertrokken militairen worden in de VS waargenomen door 200.000 reservisten. Van de 500 oorlogsbodems van de marine is een kwart paraat in wateren in en rond het Midden- Oosten, waaronder zes van de 14 vliegdekschepen. De luchtmacht heeft de helft van zijn gevechts kracht op Irak geconcentreerd. Vanaf 30 vliegba- ses in het Golfgebied operen zo'n 1.300 Ameri kaanse oorlogsvliegtuigen. Daarnaast is ook een groot deel van het rakettenpotentieel op de Golf gericht. Olievlek hindert landing toch DHAHRAN De VS zeiden tot voor kort dat de enorme olievlek die de Irakezen vermoedelijk uit strategische overwegingen in de Perzische Golf hebben laten ont staan, geen militaire problemen zou gaan opleveren. Maar steeds meer Amerikaanse legerkringen komen daarvan terug en zeggen dat de olie in elk geval een ge allieerde landing zal vertragen. In het noordelijk deel van de Golf zijn naar schatting 11 miljoen vaten olie ge stroomd, de veruit grootste olielozing op zee in de ge schiedenis. Te midden van de voortgaande oorlogshande lingen is nog maar een fractie daarvan opgeruimd. Veel van de olie heeft zich gevormd tot dikke, vettige koeken die net onder het wateroppervlak drijven. Deskundigen van de Amerikaanse marine wijzen op het gevaar dat er problemen kunnen gaan ontstaan met de koeling van de scheepsmotoren. Daarvoor is het vervuilde zeewater no dig met als mogelijk resultaat door de oliebrij verstopte filters en kleppen, waardoor motorstoring optreedt. ?iNET: WERELDDISCUSSIE OVER GOLFOORLOG 'ac/J'INGEN De reac- Jij if Verweggistan is er gegan een paar minuten. ferpg is een prima idee. vfrf\g je daarbij je eigen r hat maar n*et °P ^et ^•e.loeft te zetten", leest Shumar uit Massa- ?n, 4ts op het scherm Wjhaar. Daar kan zij iu^ist mee eens zijn. „Ik n hfceveT een oorl°g ysteiat mijn kind later op ■lijk \t dat er zes miljoen ■obeien zijn vergast en mij W/eijgens vraagt hoe ik te sjon laten gebeuren", •lach\e °P kaar toetsen- uitre'En met één druk op k eefiop stuurt zij haar er rejig naar de hönder- mensen die wereld- ^Jzijn aangesloten op "en ft, een elektronische üj >lbox over de oorlog ister Golf. ca je werkt Usenet op de en flmanier als de telefoon, waarbij iedereen kan ?ek jjsteren en -praten. Met rdari) van een speciaal soft- een>akket op de computer irbeijn werknemers van gro- nijn jrnationale bedrijven en iou jkiteiten hun wetens- ?e£fejgheden uit. Watje maar vooryilt, tik je in op je com- s ik therm en even later kan aar in die is aangesloten je iifhap lezen. En erop rea- iet 3 i.' JAkort bestaat de rubriek et djstorm', waarop dage- keri)'n 450 500 berichten de hele wereld binnen- Discussies lopen hoog ar af en toe is er ook voor een grap. •t zo heel graag willen gelo- weeit de meeste Arabieren ichter Husayn staan, egering en ook de be- autoriteiten willen dat wij dat geloven, datis het nu wel zo? Zijn er peilingen geweest on Egyptische, Syrische en nse bevolking, en zo i; we hierop afgaan?' vraagt W. Christopher uit Ca- lifornië zich af op Usenet. Da vid Rodriguez, verbonden aan het Israëlisch Instituut voor Technologie, leest zijn vraag en reageert even later: „Ik denk dat de meeste Ara bieren de Iraakse invasie in Kuwayt veroordelen. Hieruit volgt echter niet dat ze de westerse doelen in bredere zin steunen. Syrië heeft bijvoor beeld troepen gestuurd ter verdediging van Saudi-Arabië, en heeft zich maar half achter de verdrijving van Husayn uit Kuwayt geschaard. Egypte heeft een meer pro-westers standpunt, maar de meningen zijn ook hier verdeeld. De waarde die wordt gehecht aan publieke opinie in Saudi-Ara- blë is moeilijk te schatten, om dat de structuur van die sa menleving het best als middel eeuws kan worden aange merkt. Ik denk overigens dat de tendens anti-westers is. Een groot deel van de Jordaanse bevolking is Palestijns en staat achter Saddam". Niet altijd wordt er even se rieus op een vraag gereageerd. Cliff Cotteril uit Houston, die wil weten waar het woord SCUD vandaan komt, kan kie zen uit de volgende varianten: een archaïsche benaming voor een pijl die te hoog is gericht en doel mist, een afkorting voor Stupid Crazy Ugly Dicta tor (Domme Gekke Lelijke Dictator) en Should, Could, Usually Doesn't (zou het moeten kunnen doen, maar doet het meestal niet). Heerlense scholieren in contact met Riyad HEERLEN Docenten en leerlingen van het Sintemeerten College in Heerlen hebben tamelijk probleemloos contact gelegd met Amerikaanse militairen op de geallieerde lucht machtbasis in Riyad. Via het zogenoemde World Class Room, een mondiaal elektronisch netwerk, communiceren ze rechtstreeks over de aanwezige manschappen en vragen als „hoe voelt een piloot zich eigenlijk wanneer hij boven Irak of Kuwayt vliegt?" Docent W. Didderen van het colle ge meent dat de school met het radiocontact voor elkaar heeft gekregen waar grote Amerikaanse persbureaus heb ben gefaald. Al enige tijd bespraken de leerlingen via het netwerk met kinderen aan Amerikaanse onderwijsinstellin gen de problemen rond de Golfoorlog. Door middel van een schakel in de Verenigde Staten kunnen zij nu ook direct in contact komen met militairen. Binnen enkele uren kwam het eerste bericht uit Ryad door. Bij het netwerk zijn ruim vierhonderd middelbare scholen in de hele wereld aangeslo ten. Met behulp van een speciaal software-pakket op de computer wisselen werknemers van grote internationale bedrijven en universitei ten hun wetenswaardigheden uit. 'Desertstorm' is op dit moment heel populair op Usenet, een elektronische babbelbox over de oorlog in de Golf. FOTO: PR Gevang krete Zo'n 1.673.000 mensen maken gebruik van Usenet. Naast De sertstorm zijn er nog circa 1600 andere rubrieken waarop zij kunnen afstemmen. De onder werpen lopen uiteen van tech nische aspecten van de compu ter tot kookadviezen. De meest gelezen rubriek is de sekslijn, maar Desertstorm is momen teel een goede tweede. Velen lezen de* rubrieken tus sen hun gewone werk door, vaak ook om op de hoogte te blijven van het laatste nieuws. Op gezette tijden verschijnen er nieuwsberichten van een internationaal persbureau in Desertstorm. „Het is natuurlijk wel zaak om feiten en menin gen goed uit elkaar te hou den", zegt P. Blok, medewer ker aan de universiteit van Groningen. „Maar het is heel aardig om te zien hoe mensen uit verschillende delen van de wereld met elkaar communi ceren over een gemeenschap pelijk probleem". Amerikanen onderling zijn trouwens ook leuk. Zij komen veelal zeer heftig met hun me ningen voor de dag, getuige een volgende discussie, die wordt gevoerd onder het mot to 'weg met de troepen': Alan Feldstein uit New York schrijft: „Zijn jullie trots op onze troepen? Er is toch hele maal niets om trots op te zijn. Zij hebben zich vrijwillig bij George Bush gemeld om vpor hem te moorden. Of het lot van onze troepen mij iets kan schelen? Niet meer dan het lot van de Iraakse troepen. Geen van hen verdient het te ster ven, maar ze verdienen ook geen respect. Door zich in te laten schrijven, gaan ze ak koord met moorden wanneer hen dat wordt bevolen". Na deze uitlating wordt het motto door boze lezers spon taan veranderd in 'weg met Feldstein'. Even later blijkt dat je moet oppassen met dit soort meningen te uiten in de baas zijn tijd, want Feldstein wordt de toegang tot het net ontzegd: men zou nog eens kunnen denken dat het bedrijf waar hij werkt er zulke ideeën op nahoudt. Zijn tegenstanders zien hun kans schoon. „Feldstein is wal gelijk. Ik begrijp heel goed dat zijn bedrijf bang is zich de pu blieke toorn op de hals te ha len. Ik persoonlijk zou er niet aan moeten denken dat ik van mijn geld zijn salaris zou moeten betalen. Hij is een B-52's, elk met 50 ongestuurde ijzeren bommen, vallen de bunkers aan, maar slechts één op de 20 zal het doel treffen. Kosten 8200 gulden per bom. noii voor\ jLjUL publikeinse Garde heeft nar schatting 10.000 bun- s gebouwd op 25 plaat- tussen Basra en Ku- M Stad. KUWAYT ^•\GOI Kuwayt-stad ein ,d'> nieH in. v Tornado's met GBU-15 gestuurde bommen V die gegarandeerd de bunkers treffen. Kosten 24.5.000 gulden per bom. DE BUNKER Iedere bunker 6 m. lang met zandwal van 3,5 m. Bevat: brandstof, voedsel, water, ammunitieof niets. :en\ zijn l \YT-STAD/BAGHDAD ze i Irakezen hebben de aanthe 'maskirovka'-tech- joed onder de knie ge- een ingenieuze manier 5 vijand te misleiden, vaardigheid daarin de coalitie voor com- en kostbare tactische jnen die de aanvang van grondoffensief zouden vertragen. ïeel noordelijk Kuwayt pelijk Irak heeft de Re- einse Garde ten minste 25 grote voorraadbunkers ge bouwd die vanuit de lucht rij en op rijen ammunitiebunkers lijken te zijn. De geallieerde luchtmacht heeft de bunkers vier en twin tig uur per dag bestookt met bombardementen en de Fran sen hebben zelfs foto's vrijge geven waarop de schade wordt getoond die hun Jaguars de bunkers hebben toegebracht. Analisten geloven echter nu dat veel van de bunkers nep- bunkers zijn volgens de Russi sche maskirovka-traditie. Sommige van de bunkers, wei nig meer dan twee meter in de woestijn ingegraven zand- schraapsels omringd door 3,5 meter hoge zandwallen, bevat ten inderdaad ammunitie. An dere zijn echter gevuld met brandstof, voedsel of water. Maar bijna de helft van de bunkers is leeg en het is on mogelijk om vanuit de lucht te zeggen welke bunkers dat zijn. De bunkers, en het zijn er mis schien wel 10.000, kunnen stuk voor stuk worden vernietigd griezel en ik zou er niet mee zitten als hij werd ontslagen", aldus ene Jim Houchens uit Californië. Zijn landgenoot Broward Hor- ne heeft ook een plan voor vredelievenden: „Waarom houden niet alle vredesdemon- stranten op met betalen van belasting! Dat is vredelievend, niet-gewelddadig en effectief. (Maar ik weet zeker dat jullie wél weer een smoes zullen be denken om niet voor deze op lossing te kiezen). De reactie komt uit Ohio: „Be dankt voor de tip. Dat bete kent dan het gevang en beslaglegging". „Zeg, wat is nou een paar maanden in het gevang als je daarmee een mensenleven kunt redden? Waar ik me nou helemaal bont en blauw aan kan ergeren is dat het jullie, vredesdemonstranten, aan elke werkelijkheidszin ont breekt. Déér heb ik problemen mee, meer dan met een oor- Naar schatting 35.000 compu ters zijn aangesloten op het net. In principe werkt het als de telefoon. Een aansluiting en abonnement kosten een groot bedrijf als de universiteit tach tig gulden per maand. Voor bedrijven legt de PTT aparte telefoonlijnen aan. Particulie ren zouden het in pricipe via een bestaande lijn kunnen doen, ware het niet dat abon nement en aansluitingskosten voor eigen gebruik wel heel erg duur zijn. Het net is destijds begonnen als vraagbaak voor technische computerproblemen, maar heeft zich in rap tempo uitge breid. „Je moet het zien als een service die computerge bruikers onderling aan elkaar verlenen", zegt Blok van de Groningse universiteit. „De nieuwsberichten van het pers bureau en ook wetenswaardig heden uit het Golfgebied als de namen van Amerikaanse slachtoffers en dergelijke wor den op het net gezet door de gebruikers. Het is ook niet de bedoeling dat je in een serieu ze rubriek een onzin-onder- werp aansnijdt". In dit licht maakt het relaas van de Canadees Richard Brosseau wel een wat ver dachte indruk. In „mijn theo rie over Saddams volgende stap", betoogt hij dat Saddam binnen afzienbare tijd met zijn elitetroepen uit Irak, zijn troe pen uit Kuwayt en zijn vlieg tuigen uit Iran de geallieerde troepen in Saudi-Arabië zal verrassen. „Natuurlijk is Iran van de partij. Acht jaar oorlog is snel vergeten wanneer er moet worden gevochten tegen de Verenigde Staten", zo rede neert hij. Om misverstanden" te voorkomen benadrukt hij een keer of acht dat het zijn eigen mening is die hij ver kondigt, en niet die van het bedrijf waarvoor hij werkt. Zonder olie Matthew Huntbach uit Enge land meent dat een oorlog tus sen verschillende Arabische staten wel leerzaam is voor de westerse wereld. „Wanneer er twee groepen Arabieren te genover elkaar staan wordt het misschien duidelijk dat dit geen oorlog is tussen het Wes ten en de Arabische wereld, en dat het niet zo is dat de rij ke Golflanden toekijken ter wijl anderen hun zaakjes op knappen". Het loopt wel los met het op knappen van die zaakjes, vin den een paar kritische Ameri kaanse lezers. „Laten we het maar gewoon toegeven, het kan Amerika geen bal schelen wat er in de wereld gebeurt, zolang als haar 'vitale belan gen' maar niet in het gedrang komen". En: „Waarom veroor delen de VS de ene invasie, terwijl ze een andere leiden, steunen en financieren van ons belastinggeld? Het zou bij Kuwayt gaan om een principe, maar waarom is dit principe dan niet van toepassing op alle naties? Ook op die zonder olie?" Een eenvoudig rekensommetje (gegevens uit de National Geo graphic) leert dat wanneer Turkije, Syrië, Saudi-Arabië en Egypte hun krachten zou den bundelen om Kuwayt te bevrijden, zij qua mankracht en materieel ruim in de meer derheid zouden zijn. „Dus wat doen we daar in 's hemels naam nog?", roept een mede werker aan de universteit van Indiana vertwijfeld uit. KARIN VERAART door 'slimme' bommen als de GBU-15, die ontworpen is om kleine doelen precies te tref fen. De piloot van het vlieg tuig kan de bom sturen met een eenvoudig controlesys teem in zijn cockpit. De bom is op de meter nauwkeurig. De BGU-15 kost echter een for tuin en zelfs in een oorlog waar de gemaakte kosten geen halszaak lijken te zijn, is dat toch een hele uitgave. (door A. H. Lind) DEN HAAG Nadat de ge allieerden het totale luchto- verwicht en de beheersing van de zee in en om de Per zische Golf hebben bereikt, is voor de bevrijding van Kuwayt het wachten nu op een grootscheeps grondoffen sief. De hoop dat Saddam Husayn wellicht nog tijdig inziet dat de strijd nutteloos is en zich terugtrekt uit Kuwayt ié in middels heel klein gewor den. Daartoe zou eerst de Re volutionaire Garde, de rug- gegraat van de Iraakse strijd krachten, voldoende moeten zijn aangetast en daar be staan geen bewijzen voor on danks de zware bombarde menten. Hoe dat grondoffensief zich zal voltrekken valt in grote lijnen wel te voorspellen. Gezien de enorme verdedi gingslinie van de Iraakse landstrijdkrachten aan de Kuwaytse grens, die nog ver der doorloopt langs de Iraak se grens, zullen de geallieer den een frontale aanval zo veel mogelijk trachten te vermijden. Daartoe moet, naast het doorbreken van de tankwal, een omtrekkende beweging worden gemaakt om ten westen van de wal achter de linie te komen. Aan die manoeuvre kleeft het bezwaar dat de aanvoer lijnen en de overige logistie ke voorzieningen van ae ge allieerden kwetsbaar zullen worden voor Iraakse tegen aanvallen. Daarnaast zullen geallieerde luchtlandings- en commandotroepen trachten vlak achter de tankwal door te dringen om de bij de tan kwal gelegerde Iraakse troe pen te scheiden van de Re publikeinse Garde. Een am fibische landing, die een wig moet drijven tussen de Iraakse strijdkrachten, vormt het derde onderdeel van het strijdplan. De moei lijkheid is al deze operaties onderling goed op elkaar af te stemmen. Ze zullen op verschillende tijdstippen moeten beginnen om uitein delijk naadloos in elkaar te passen. Belangrijke factor Een van de belangrijkste fac toren zal het weer zijn. Op land zullen regen en wind de kansen volledig bepalen. Re gen doet de woestijn in een grote modderpoel verande ren, waardoor het oprukken van de zo zwaar gemotori seerde coalitietroepen uiter mate bemoeilijkt zal worden. Als het droog is en de wind opsteekt, zullen zandstormen het zicht bemoeilijken en het vliegen op lage hoogte deels onmogelijk maken. Dat kan ertoe leiden dat bijvoorbeeld helikopteroperaties minder resultaat zullen boeken of in het geheel niet op gang kun nen komen. Het zijn nu juist deze helikopters die als 'kil lers' een uitermate belangrij ke taak zullen moeten ver vullen. De weersverwachting zal dus een periode van droog helder weer zonder veel wind moeten inhouden om de operatie te kunnen starten. Voor de amfibische landing is het geallieerde opperbevel niet alleen afhankelijk van het weer, maar ook van gun stig tij. Ook een eventueel mijnengevaar moet tijdig worden bedwongen. Vooraf gaand aan een landing moet daartoe eerst een mijnenvee goperatie worden uitgevoerd. De meeste troepen worden tegenwoordig weliswaar met helikopters aan wal gezet, waarbij zeemijnen geen ob stakel vormen, maar er wor den ook hovercrafts gebruikt en het zwaardere materieel moet met landingsschepen worden aangevoerd. Gezien de kwetsbaarheid van zo'n landing zal die ope ratie zeer veel luchtsteun te gen kustbatterijen vergen. Ook daar is weer goed en helder zicht voor nodig, om dat de luchtsteun op betrek kelijk geringe hoogte moet worden geleverd. Ook daar bij spelen de zwaar bewapen de helikopters, de 'gunships', een grote rol. Coördinatie Om het grondoffensief goed te doen slagen is het boven dien nodig dat tegelijkertijd op grote schaal luchtbombar dementen op de Iraakse frontlinie en de daarachter opgestelde Republikeinse Garde worden uitgevoerd. Aangezien hier luchtmach ten van acht verschillende naties aan deelnemen, zal men zich kunnen voorstellen dat ook bij dit onderdeel een goede coördinatie van tal van gecompliceerde zaken noodzakelijk is. Het in beweging zetten van de circa tweehonderdduizend man sterke grondtroepen, het tegelijkertijd uitvoeren van luchtlandingen en het bestormen van de kust zal zonder meer een staaltie van organisatie en coördinatie zijn dat te vergelijken is met de landingen op Normandië in de Tweede Wereldoorlog. Daarbij is een factor van on schatbare betekenis dat van uit de lucht geen wezenlijk gevaar te duchten is. Aan de andere kant zal het gebruik van chemische wapens door Irak meer te duchten zijn dan tot nu toe. Chemische wapens zouden dan het laat ste redmiddel moeten zijn van èen reddeloze en redelo ze tegenstander die geen scrupules kent, zowel ten aanzien van zijn eigen volk als dat van zijn tegenstander. Zo te zien zijn de grondtroe pen klaar voor het offensief, evenals de luchtmacht. De marine zal naast de kustbom- bardementen, die de zware slagschepen min of meer be gonnen zijn, nog de mijnen veegoperatie moeten uitvoe ren. Daarna is ook de vloot klaar voor de landing, die zij overigens al enkele keer in het Golfgebied heeft geoe fend. Het ligt niet voor de hand dat de Nederlandse schepen aan de amfibische operatie zullen d.eelnemen. Hun voor naamste taak ligt bij het es corteren en het bieden van luchtbescherming. Ze behoe ven hiertoe niet onder de kust te opereren omdat de eenheden die zij moeten be geleiden, de vliegkampsche pen en de grotere amfibische voorraadschepen, zich even eens buiten de onmiddellijke landingsarea zullen ophou den. Evenals alle marine eenheden zullen ook de Ne derlandse schepen bedacht moeten blijven op miinen en mogelijkerwijs aanvallen met de beruchte Zijdeworm-ra ketten die in de Irak-Iran- oorlog veel zijn gebruikt. Ze zijn echter tot nu toe niet in gezet terwijl de afvuurplaat- sen inmiddels door de kust- bombardementen onder han den zijn genomen. Als minister Cheney en ge neraal Powell na hun be sprekingen in Riyad een po sitief advies aan president Bush zullen geven, kan het grondoffensief binnen een week te verwachten zijn, mits de weersomstandighe den dit gedogen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5