you geeft inzicht in chte aantal daklozen nenland Ongeval met methylbromide gevolg van te hoge dosering Huisartsen passen minder euthanasie toe dan aangenomen Problemen tot nu toe te overzien £eidóc6ou*a/nt ZATERDAG 9 FEBRUARI 1991 PAGINA 3 irschuwing n mist AAG Rijkswater- Oineeft langs de A16 bij J| elf borden geplaatst lutomobilisten waar- ren voor mist. Zij dra- Je tekst „Zicht weg? moeLrug!". In het najaar eenlbij Breda bovendien aarpistdetectiesteem aan- Dat houdt in dat via adviessnelheden gegeven, afhanke- de dichtheid van de Op het betreffende k vielen eind vorig „treiij een kettingbotsing 5 loden en 27 zwaarge- eid F* Ongeluk met giftige vaten Door een botsing kwamen gisteren lekkende vaten met chemicaliën van DSM op een afrit terecht van de autoweg Tilburg- Hilvarenbeek. De politie en brandweer zijn uren bezig geweest om de ravage op te ruimen. Eén agent moest Jk 2 wegens ademhalings moeilijkheden worden afgevoerd. Dales: beschuldiging Bouterse geklets DEN HAAG Van betrokkenheid van de Nederlandse inlich tingdiensten bij recrutering, financiering en propaganda van het Junglecommando van Brunswijk in Suriname is geen sprake. Minister dales (binnenlandse zaken) verzekert dit VVD-kamer- lid Dijkstal in antwoord op schriftelijke vragen. De Surinaamse bevelhebber Bouterse heeft onlangs in zijn oudejaarstoespraak verklaard over bewijzen te beschikken dat de Nederlandse ge heime dienst BVD wel degelijk betrokken is bij het reilen en zeilen van het Junglecommando. Onzin, aldus Dales. Verdachte moord in Keulen gearresteerd ROTTERDAM De politie van Keulen heeft de 34-jarige R.B. uit die plaats gearresteerd. De man wordt ervan verdacht dat hij vorige maand zijn 21-jarige Duitse vrouw in Rotterdam heeft vermoord, zo heeft de Rotterdamse politie gisteren bekendge maakt. De vrouw werd op 20 januari dood aangetroffen in een woning in de Rotterdamse wijk Bloemhof. Sectie wees uit dat zij door messteken en wurging om het leven was gekomen. Tijdens het onderzoek rezen verdenkingen tegen B., die spoorloos was verdwenen. Zijn signalement werd aan de Duitse politie doorge geven. De man werd aangehouden bij een poging tot winkel diefstal. Varkensvirus in westelijke richting DEN HAAG Het mysterieuze var kensvirus dat in Gelderland is gesigna leerd lijkt zich steeds verder te versprei den over het land. Volgens J. Braams kamp van de stichting Gezondheidszorg voor Dieren in Den Haag „lijkt het er op dat het virus zich in westelijke richting verspreidt". Ook in Brabant en Overijs sel heeft het virus inmiddels de kop op gestoken. In Brabant zou het gaan om tien tot twintig bedrijven. In Overijssel zijn het er minder. Braamskamp schat het totaal aantal uitbraken op tachtig tot honderd. De virusinfectie leidt tot abor tus bij zeugen, waardoor biggen dood ter wereld komen. Daarnaast komt het voor dat biggen wel levend geboren worden, maar na een paar dagen het loodje leg gen. Nieuwe tarieven Postbank uitgesteld AMSTERDAM De Postbank, on derdeel van het NMB Postbank-con cern, heeft besloten haar tariferings maatregel voor zakelijke klanten drie maanden uit te stellen. In plaats van 1 april wordt de datum van het hef fen van tarieven op acceptgiro's en incasso's verschoven naar 1 juli. Vol gens de Postbank wordt de tarifering uitgesteld „ter bevordering van het goede klimaat" nu de Nederlandse Vereniging van Banken aan verschil lende gebruikersgroepen voorstellen heeft gedaan met betrekking tot overleg over de kosten van het beta lingsverkeer. Eerder had onder meer het Actieplatform „Banktarieven Nee" felle kritiek geuit op de tarief- maatregelen van de Postbank. flor rein ;n- Sterdam /den ven 3 Verkleumd van >u zoeken honderden en thuislozen in Am- ^strim een warme slaap- i voor de nacht. Het ;eam Winteropvang I inmiddels tweehon- extra matrassen en daen uit de kast ge- or ij en verwacht de ko- Naje dagen nog eens aaroerd tot honderdvijf de ljaapplaatsen nodig te wen. Nedj oot-Pmen ^ier mensen bin- let bevroren snorren en aten, totaal verkleumd, jial redden ze zich op iomt°f i" kraakpanden zon- aar(js of licht, maar dat kan jieer bij deze vorst. Er s "Hi straat mensen aange- e die onderkoeld waren iachlar het ziekenhuis zijn érd. Na behandeling ko- je bij ons". ;in Van der Made van revager des Heils in Amster- bei dam mag er niet aan denker) dat de snerpende kou aan houdt. „Nu kunnen we de ex tra stroom daklozen nog aan, maar als de vorst nog lang duurt zullen ook de mensen uit onverwarmde caravans en noodwoningen bij ons aan kloppen". Het Leger des Heils heeft zijn capaciteit reeds uitgebreid van vijftig tot honderdtachtig bed den. De extra bedden zijn on dergebracht in twee zalen in de Amsterdamse binnenstad. Omdat alle bedden donderdag nacht bezet waren is afgelopen nacht een derde extra slaap zaal geopend in Amsterdam Zuidoost, waar plaats is voor zestig daklozen. „En we ver wachten dat we komende da gen nog eens honderd tot hon derdvijftig slaapplaatsen nodig zullen hebben", aldus woord voerder J. Ruiter van het cri sisteam Winteropvang, waarin nagenoeg alle organisaties voor de dak en thuislozenzorg zijn verenigd. De grote toe stroom van dak- en thuislozen brengt handen vol werk met zich mee. Het Leger des Heils heeft een veelvoud aan provi and ingeslagen en het crisis team doet een dringend beroep op vrijwilligers. Het crisisteam hoopt 'dank zij' de kou een beter inzicht te krijgen in het aantal dak- en thuislozen in Amsterdam. Van der Made: „Eerdere schattin gen spreken van zesduizend mensen, maar ik denk dat het eerder om zo'n duizend tot vijftienhonderd mensen gaat". Directeur T. Hessing van de Kessler Stichting in Den Haag weet het wel zeker. Hij ergert zich mateloos aan de volgens hem opgeklopte problematiek van dak- en thuislozen in Am sterdam. „Ik denk dat sommi ge instellingen wat overdre ven aandacht vragen van de media. Wat voor baat ze daar bij hebben? Aandacht voor de collecte-actie is nooit weg". De extra bedden die de instellin gen in Amsterdam overal van daan moeten halen om de groeiende stroom van koulij ders op te vangen, zegt Hes sing weinig. „Hoe meer recla me dat je maakt voor wat je doet, hoe meer mensen erop af komen. U denkt toch niet dat al die mensen in een portiek of onder een brug slapen? Er zijn ook gewoon mensen bij die eenzaam zijn en het leuk vinden om gezellig samen te slapen op een zaal". De Kesslerstichting houdt honderd extra bedden achter de hand voor verkleumde thuislozen, maar heeft nog geen enkel bed hoeven te dek ken. „Natuurlijk is het aantal dak- en thuislozen in Den Haag minder groot, maar wij hebben het ook veel beter in de hand. Na de strenge winter van '87 zijn wij een uniek bus project gestart bij het centraal station, waar soep, koffie en warme maaltijden worden verstrekt. Zeventig tot hon dervijftig mensen maken ge bruik van het project. We leg gen er contacten, horen wat er speelt. Winter én zomer. En als je weet wat er in een stad gebeurt, word je niet overrom peld zoals nu Amsterdam". MONIQUE VAN DE VEN Op weg naar de wintersport De grote stroom Nederlanders op weg naar de wintersport ver trok dit jaar onder barre omstandigheden. Onderweg kon men alvast wennen aan de sneeuw, zoals hier bij de grenspost Bergh. In totaal vertrekken deze dagen 350.000 Nederlanders richting skipistes. FOTO: ANP to 16 lus I tegepr niet 'woelig voor °°piek hoogleraar >akl»ERDAM Burge- loojr Bram Peper van 'dam voelt niets voor ;ondig doorlichten van nctioneren van de ge- elijke top. Een derge- nderzoek, waarin ook nctioneren en dat van retti ithouders zou moeten et d n bekeken, wijst hij op de hand. De suggestie luatien dergelijk onderzoek m van de Rotterdamse ser|raar dr. A. C. Zijder- ■feft die mogelijkheid ge- naar aanleiding van Jiderzoek naar het deels tken vorig van de festi- i rond het 650-jarig be- Iran de Maasstad. Directe jzonder ging het om de rlijke gang van zaken, lis Zijderveld was Peper ragefor verantwoordelijk, n iriaPPor"t van Zijderveld Ho(er is gisteren openbaar Bn ^kt. :oori) was een groots opgezet laatiark, dat van heinde en ■eld !°°k uit het buitenland, n deers naar Rotterdam had jijnat1 trekken. Het moest ijderi5 de geringe belangstel- Dat S uiteindelijk voortijdig edekP afgebroken. Zijderveld er ii| het erop dat Rivoli de amnhte negen miljoen gul- les s|eft gekost. Hij legt daar- Waa|e eindverantwoordelijk- ider MPeper. Van hem ging dief^rzitter van de Stichting jdt dsterk, richting bepalend f. EefchaP uit", aldus Zijder- is, dl zoge u nge^irschuwing [o-scholen KAAG Scholen voor [baar dienstverlenings- izondheidszorgonderwijs I mogen geen mensen In voor de horeca. Dit l staatssecretaris Walla- Serwijs) in een brief die S naar een aantal mdgo- i is verstuurd. Mdgo's jt in strijd met eerdere ien met het ministerie liderwijs toch proberen, niet langer door de (id worden betaald. DEN HAAG Het ongeval in een kas in Zevenhuizen met het grondontsmet- tingsmiddel methylbromide, waarbij twee weken geleden negen mensen ver giftigd werden, is te wijten aan een veel te hoge dosering. De gebruikte hoeveel heid methylbromide was vijf maal hoger dan de wettelijk is toegestaan, zo heeft een woordvoerster van de arbeidsinspec tie gisteren meegedeeld. De negen mensen die met vergiftigingsver schijnselen werden opgenomen in het calami teitenhospitaal van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, waren aan het werk in een deel van de kas waar niet met methylbromide was ge werkt. Dat zij toch vergiftigingsverschijnselen kregen, is volgens de arbeidsinspectie behalve aan de te hoge dosering ook te wijten aan twee andere factoren: een oud drainagesysteem en een niet helemaal afgesloten.afscheidingswand. Dat de slachtoffers met vergiftigingsverschijn selen moesten worden opgenomen is volgens de arbeidsinspectie ook een gevolg van het feit dat er ondanks een hogere concentratie gewoon doorgewerkt werd. Nadat metingen uitwezen dat er sprake was van een verhoogde concen tratie, hadden de medewerkers de kas moeten verlaten. De PvdA-kamerleden De Jong en Feenstra hebben naar aanleiding van het incident de mi nisters De Vries (sociale zaken) en Bukman (landbouw) vorige week gevraagd het verbod op het gebruik van het bestrijdingsmiddel met een jaar te vervroegen, zodat het verbod dit jaar al kan ingaan. Contact met Golfgebied Leerlingen van het Sintermeerten College in Heerlen poseren bij de computer waarmee ze gisteren berichten verstuurden naar Amerikaanse militairen in het Golfgebied. Ze richtten zich onder meer tot eerste-luitenant mevrouw Jennifer Fay die eerder deze week te.zien was op het zogenaamde World Classroom onderwijsnet. De kinderen vroegen onder meer of zij een oorlog om olie niet absurd vindt en of zij en haar manschappen bereid zijn daarvoor te sterven. 5PER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON Koemwio TKEtT UUIAITf- AGRJT SPIFF zijn sïe/wi- PISTOOL UTRECHT De Nederlandse huisartsen passen ongeveer tweeduizend keer per jaar eu thanasie of hulp bij zelfdoding toe. Dat is aanmerkelijk min der vaak dan de laagste schat ting tot nu toe: In eerdere pu- blikaties zijn aantallen van vijf- tot twintigduizend ge noemd. Veel huisartsen heb ben nog nooit euthanasie uit gevoerd. Dit is gebleken bij een onder zoek door de Vakgroep Huis artsgeneeskunde van de Vrije Universiteit in Amsterdam waaraan bijna 670 huisartsen hebben deelgenomen. De ge neeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Noord- Holland, G. van der Wal, meldt de resultaten in het art senblad Medisch Contact. Hij noemt ze in hoge mate be trouwbaar en representatief voor de Nederlandse huisarts praktijken. Het onderzoek had betrekking op de periode 1986 tot en met 1989. In die jaren bleef het aantal toepassingen van eutha nasie en zelfdoding jaarlijks ongeveer gelijk. Het aantal verzoeken erom steeg wel, maar er werd minder vaak aan voldaan. Ruim 60 procent van de huis artsen praat jaarlijks met één tot vijf patiënten over eutha nasie, maar ruim een kwart is er in de hele onderzochte pe riode nooit nadrukkelijk om gevraagd. Per jaar krijgt zelfs meer dan de helft nooit zo'n verzoek. Bij huisartsen bij wie dat wel het geval is gebeurt dat zelden vaker dan drie keer per jaar. De hele groep ondervraagde huisartsen, uitgezonderd dege nen die in 1990 nog geen vijf jaar gevestigd waren, kreeg jaarlijks gemiddeld 248 uit drukkelijke verzoeken om hulp bij zelfdoding of euthana sie. Landelijk komt dat neer op gemiddeld ongeveer vijf duizend verzoeken. Van de aan het onderzoek deelnemende huisartsen had 53 procent nog nooit euthana sie toegepast en 78 procent nog nooit hulp bij zelfdoding ver leend. In de vier onderzochte jaren had 47 procent één of meer keer wel euthanasie toe gepast of hulp bij zelfdoding gegeven. Maar per jaar gezien komt dat gemiddeld bij ruim drie kwart van de huisartsen niet voor. Verzet CDA tegen lastenverlichting laagste inkomens (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Een ander heet hangijzer is de door vice- premier Kok voorgestelde las tenverlichting voor de laagste inkomens, waar het CDA mor dicus tegen is. Verder verzet de PvdA zich met kracht te gen een idee van Lubbers om de duur van de wao-uitkerin- gen (arbeidsongeschiktheids wet) al vanaf 1 maart afhan kelijk te maken van het aantal jaren dat men gewerkt heeft. Een ingewijde omschreef gis teren de acht uur durende dis cussie in het kabinet als „goed pittig". Volgens deze woord voerder zijn de bewindslieden „beslist niet voorzichtig met elkaar omgesprongen". Een der ministers zou zelfs hebben gedreigd met aftreden. Alle bewindslieden kregen gis teren de kans hun opvattingen te ventileren over het bezuini gingsplan dat minister van fi nanciën Kok donderdagavond aan zijn collega's presenteerde. Premier Lubbers, die deze 'proeve' van Kok niet mede had ondertekend, legde na af loop van de eerste discussie ronde een eigen serie voorstel len op tafel, die hij als 'aan vankelijke stellingname' beti telde. Vanmorgen om tien uur is het kabinet opnieuw bijeen gekomen. De verwachting is dat de besprekingen pas in de loop van de volgende week zullen worden afgerond. Programmaraad wil nieuwszender Radio 1 verder versterken HILVERSUM De nieuws- en actualiteitenzender Radio 1 moet zeven uur per dag een gezamenlijk actualiteitenpro gramma brengen. Dat is een van de punten uit het gisteren door de Programmaraad aan genomen voorstel om de be langstelling voor de Neder landse radiozenders in de ja ren negentig te vergroten. Het gezamenlijke programma zou 's ochtends van zeven tot negen uur, 's middags van twaalf tot twee en van vijf tot zeven, en aan het einde van de dag moeten worden uitgezon den. De redactie voor de nieuwsuitzendingen moet naar de mening van de Program maraad door de gezamenlijke omroepen worden gevormd. De eindredactie moet berusten bij de NOS. Van de gezamen lijke programma's wordt ver wacht dat Radio 1 dan ook op de andere uren meer luiste raars zal trekken. De Pro grammaraad, het adviesorgaan voor de omroep dat bestaat uit vertegenwoordigers van aller lei maatschappelijke groepe ringen, wil dat Radio 5 wordt opgeheven. Programma's voor kleine groepen zouden op wat wordt genoemd Radio 1 Plus kunnen worden uitgezonden. Voor deze programma's zou Radio 1 moeten worden ge splitst, zodat de programma's voor kleine groepen dan via de middengolf kunnen worden beluisterd, terwijl het totale Radio 1-programma via het FM-net wordt uitgezonden. Het vergroten van de herken baarheid en duidelijkheid van de bestaande zenders leidt er in de visie van het adviesor gaan ook toe dat de zendtijd voor de licht informatieve, verstrooiende 2ender Radio 2 wordt uitgebreid tot midder nacht. Verder moet Radio 3 een echte popzender zijn zon der actualiteiten en verkeers informatie. Radio 4 moet zich nog meer op klassieke muziek richten. In het nieuwe bestel zal op Radio 4 geen plaats meer zijn voor jazz-program- ma's, net zo min als voor kerk diensten en gesproken-woord programma's van religieuze aard. Tenslotte meent de Pro grammaraad dat de NOS een belangrijke rol moet gaan spe len bij de onderlinge coördina tie binnen de zenders en het behoud van het profiel van de vier afzonderlijke zenders. Of uitvoering wordt gegeven aan het voorstel van de Program maraad is twijfelachtig. De VARA en de KRO hebben bij de voorbereiding van het voorstel al laten weten weinig in het voorstel voor Radio 1 te zien. Die omroepen willen voor de omroepen meer aan eengesloten uitzenduren creeëren en de horizontale programmering versterken. De EO betoogde in de verga dering van de Programmaraad zeer te hechten aan eigen ac tualiteiten-uitzendingen op de beter beluisterde uren. DEN HAAG De win terse omstandigheden zor gen in Nederland voor veel overlast, maar echte problemen zijn tot nu toe uitgebleven. De ANWB-Wegenwacht had gisteren niet over een gebrek aan werk te klagen, hoewel de drukte minder groot was dan in de voorgaande dagen. Nor maal heeft de Wegenwacht met 2000 pechgevallen per dag te kampen; gisteren waren dat er 3000, aldus woordvoerder D. Diepenhorst. Woensdag en donderdag deden respectieve lijk 5000 en 4000 automobilis ten een beroep op de Wegen wacht. Dat het aantal pechge vallen gisteren al verminder de, heeft volgens Diepenhorst te maken met het feit dat de automobilist zich op de winter instelt en extra voorzorgs maatregelen neemt. Gas- en waterleidingbedrijven in ons land zijn uiterst terug houdend om mensen die hun rekening niet kunnen of wil len betalen momenteel af te sluiten, zo blijkt uit een rond gang langs diverse energiebe drijven. Een woordvoerster van de Vegin (Vereniging van Exploitanten van Gasbedrij ven in Nederland) zegt dat de nutsbedrijven wat dit betreft de vrijheid hebben om een ei gen beleid te voeren. In de praktijk echter zijn de ver schillen klein en wordt er in winterse omstandigheden niet of nauwelijks afgesloten. Akkerbouw De akkerbouw is blij met de vorst. Aardappelen die vorig najaar in de bodem zijn ach tergebleven, vriezen kapot zo dat ze komend voorjaar niet opnieuw uitschieten. Dat be spaart de akkerbouwer flink wat werk. De Landelijke Mestbank heeft een waarschuwing doen uit gaan naar veehouders die een mestsilo op hun bedrijf heb ben. Het kan zijn dat er een ijslaag ontstaat, die de wanden van de mestsilo kapotdrukt. Daardoor kan de mestsilo leeg lopen. Boeren krijgen het ad vies regelmatig het ijs te bre- Het brandgevaar in varkens- en pluimveestallen neemt tij dens koude periodes ook aan zienlijk toe. Verzekerings maatschappij Interpolis in Til burg waarschuwt veehouders op te passen met verwar mingsinstallaties met open vuur. Methaangas uit drijfmest kan door het vuur tot ontbran ding komen, waarna een flin ke steekvlam volgt. Het ge vaar is des te groter omdat pluimvee- en varkensstallen doorgaans zijn bekleed met ui terst brandbare isolatiemateri alen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3