jïeidóeSoti/ta/nt WV gaat geld vragen voor dienstverlening STAD OMGEVING/RTV NIEUWE INKOMSTENBRONNEN NODIG WEEK EINDE SP: Transvaal betrekken bij sociale vernieuwing Persoonlijk cadeau CcidóeSouto/nt ZATERDAG 9 FEBRUARI 1991 PAGINA 13 eferendum iet in trek IDEN Het op 6 maart te houden erendum is bij de Leidenaars niet erg trek. Dat wees een onderzoek van ifbaar Leiden uit, waarover deze int gisteren berichtte. De bij het ver- il afgedrukte grafieken zorgden ech- voor enige onduidelijkheid. Daarom rden de prognoses voor de opkomst de uitslag voor de goede volledigheid >maals herhaald. Zo voorspelt Leef- ir Leiden dat 52 procent van de Lei- ïaars gaat stemmen, 36 procent niet ir de stembus gaat en 12 procent van kiezers nog twijfelt. De meesten zul- voor het vrijlaten van de horecaslui- jstijden stemmen (61 procent). Tegen 27 procent, terwijl 12 procent nog n mening heeft. Bijzonder onderwijs niet gediskwalificeerd LEIDEN Het schrijven van wet houder H. van Dongen (onderwijs) aan de ouders van openbare basis scholen diskwalificeert het bijzonder onderwijs niet. Dat is het antwoord van het Leidse college van B en W op de brief van de CDA-fractie. Het CDA stuurde eind januari een brief naar het college. Aanleiding was een informatieve brief van de wethouder aan de ouders van openbare basis scholen. Volgens het CDA was de brief in strijd met de afspraken in het convenant van de besturen van voortgezet onderwijs. De partij vroeg of de wethouder van plan was het convenant anders in te vullen dan wel op te heffen. Maar wat het CDA het meest stoorde was de zin: „Er zijn in Leiden helaas geen openbare scholen voor lager beroepsonder wijs". Een impliciete diskwalificatie van het niet-openbaar voortgezet on derwijs, concludeerde het CDA. Maar het college kan deze diskwali ficatie ook na herlezing van de brief niet ontdekken. „De strekking van het woord 'helaas' staat wat ons be treft voor de constatering dat wij niet alle vormen van voortgezet on derwijs kunnen aanbieden aan leer lingen die openbaar onderwijs wen sen te volgen", zo wordt uitgelegd. Ook vindt het college de attende- rings- en informatiebrief niet in strijd met het convenant. Dat hoeft ook niet veranderd of opgeheven te worden. Het college onderschrijft ten slotte de mening van het CDA dat in reclamezuilen reclame kan worden gemaakt voor alle scholen. J. van Dorp wint prijs met scriptie LEIDEN De doctoraalscriptie van J. van Dorp is bekroond met de K.P. Jong- bloedprijs. Die prijs van 2.500 gulden en een bronzen werk van de kunstenaar Klaus BaumgSrtner is ingesteld door de juridische boekhandel en antiquariaat A. Jongbloed Zoon. De prijs is bedoeld voor studenten die zijn ingeschreven bij de juridische faculteit van de Leidse uni versiteit. Ze is ingesteld in 1988 ter gele genheid van de 75ste verjaardag van di recteur K.P. Jongbloed van de boekhan del. De prijs is bedoeld om studenten aan te moedigen tot goede prestaties op weten schappelijk gebied. De scriptie van Van Dorp heeft als titel „Voorontwerp van wet regelen inzake medische experimenten. LEIDEN De Leidse VVV stelt zich voortaan commerciëler op. Dege nen die het meest van i de diensten en activitei ten van de VVV profite ren, moeten daarvoor voortaan ook betalen. De tijd dat informatie j altijd gratis wordt ver- I strekt, is definitief voor- i bij. Dat kondigde VVV- I voorzitter, K. Post, giste ren aan bij de presenta- tie van de nota Leids sil- i houet en het activitei tenprogramma. Wan- neer deze voorstellen in- j gaan, is nog niet bekend. De nota's worden eerst in de Leidse gemeente- 1 raad behandeld. Om de activiteiten op lange termijn zeker te stellen, is i het nodig dat de VVV nieu we inkomstenbronnen aan boort en de bestaande bron- nen meer uitbaat. De ge- t meente Leiden subsidieert 63 procent, 366.000 gulden, van de activiteiten van het bureau voor toerisme en re creatie. Donateurs brengen zes procent van de inkom sten in. Balie-artikelen en geschenkbonnen leveren 10 procent op. De VVV werkt aan meer evenwichtige fi nanciële verhoudingen. Om de zelfstandigheid en conti nuïteit voor de toekomst te waarborgen. Het rendement van de eigen activiteiten wordt onder de loep genomen. De kosten en baten worden tegen elkaar afgezet. En overwogen wordt of het zin heeft om er in de toekomst mee door te gaan. Zo mogen in de toe komst alleen leden van de VVV profiteren van de acti viteiten op het gebied van informatieverstrekking en promotie. Alleen voor be zienswaardigheden en ge subsidieerde instellingen wordt een uitzondering ge maakt. De VVV denkt ook aan het instellen van een niet-gratis 06-nummer voor het geven van informatie. De naamsbekendheid van de VVV is in Nederland nage noeg honderd procent. Op vallend is dat de meeste mensen niet op de hoogte zijn van het totale diensten pakket van het bureau. „Het lijkt gek, maar ook een in stelling die al negentig jaar bestaat, moet nog uitleggen wat ze precies doet", merkte de nieuwe voorzitter Post op. Ook hieraan wordt ge werkt. De VVV wil haar imago verbeteren, In de nota Leids silhouet zijn alle acti viteiten en de rol van het bureau in de samenleving op een rijtje gezet. Die acitivi- teiten worden voortaan be ter uitgedragen. In het pro- motieplan 1991 wordt een aantal nieuwe folders aange kondigd. Bijvoorbeeld een nieuwe wervingsfolder voor Leiden, een restaurant-, ho tel- en museumfolder. De twee belangrijkste doel stellingen van de VVV blij ven gehandhaafd. Dat is van oudsher het zijn van een centraal informatiepunt. Een vraagbaak voor de Leide naars en de bezoekers van buitenaf, of dat nu toeristen, recreanten of zakenlieden zijn. Jaarlijks wordt meer dan 180.000 maal informatie ingewonnen bij de VVV. De informatiedienst verzamelt, selecteert en documenteert gegevens over toerisme, re creatie, vrije tijd en ver blijfsmogelijkheden in Lei den en de rest van Neder land. Verder fungeert de VVV als reserverings- en boekingskantoor. Landelijk wordt een onderzoek ver richt naar de openstelling van het kantoor op zondag. Bedelnota's De tweede doelstelling is het ontwikkelen en promoten van het „produkt" Leiden. De sleutelstad wordt ver kocht als historisch centrum, centrum van wetenschap, museumstad, uitgaanscen trum, zakelijk centrum en als uitvalsbasis. De VVV vervult steeds meer een sti-. mulerende en coördinerende VVV Leiden bedient ook De Kaag LEIDEN Met ingang van dit jaar verzorgt de VVV Leiden de informatie en promotie van het water- sportgebied Kaageiland en Buitenkaag. De tot nu toe voor dit gebied bestaande VVV is eind 1990 opgeheven en vervangen door een sa menwerkingsverband van ondernemers. Via dit samen werkingsverband worden de nodige gelden voor de door de VVV Leiden uit te voe ren activiteiten beschikbaar rol bij toeristische marketing en promotie. Momenteel wordt een onderzoek ver richt naar een platform voor Leiden-promotie. Bij belang rijke evenementen zoals de Floriade 1992 en de Rem- brandttentoonstelling wordt aangehaakt. Zo wordt een Floriade-affiche gemaakt en een Rembrandt-wandelroute uitgezet. Stilletjes wordt vanwege al deze ontwikkelingen ge hoopt op meer subsidie van de gemeente Leiden. De per soneelsbezetting van het VVV-kantoor is krap. „We doen meer dan baliewerk. De Leidse Lakenfeesten zijn bijvoorbeeld in het VVV- kantoor geboren. We verdie nen meer menskracht, maar de financiële middelen zijn beperkt. Toch zijn dit geen „bedelnota's". De financiële basis moet in stand blijven", benadrukte Post. Nieuwe rector magnificus De nieuwe rector magnificus van de Leidse universiteit prof. dr. L. Leertouwer heeft gisteren dat ambt officieel aanvaard. Dat ge beurde tijdens de viering van 416de dies natalis van de universi teit in de Pieterskerk. Daar droeg de nog zittende rector prof. dr. J. Beenakker na het houden van de diesrede het rectoraat over aan zijn opvolger. FOTO: WIM VAN NOORT Sluizen oplossing verkeersoverlast in de Voorstraat LEIDEN Met het aanbren gen van een speciale „kiwis- luis" hoopt de gemeente de verkeersproblemen in de Voorstraat op te lossen. Dit soort sluis is zo gebouwd dat invaliden, voetgangers en mensen met de fiets aan de hand kunnen passeren. Met een bromfiets is het nauwe lijks mogelijk de bocht te ma ken en met motorfietsen is het absoluut onmogelijk om door de sluis te komen. Bewoners van de Voorstraat waren de overlast in december zo zat dat zij zelf drempels aanlegden om de snelheid van het verkeer te remmen. De Voorstraat is een zijstraat van de Lage Rijndijk, tussen de Sumatrastraat en de Spanjaardsbrug. Voor auto's is de straat doodlopend. Hij ein digt met een stoep en bloem bakken. Fietsers, bromfietsers en motorrijders gebruikten die doorgang steeds vaker als sluiproute om de verkeerslich ten van de Sumatrastraat te vermijden. Dat gaf overlast en bracht vooral voor kinderen en ouderen gevaarlijke situa ties met zich mee. De door de bewoners aange brachte drempels zijn in de cember weer snel verwijderd. „We kunnen dat nu eenmaal niet tolereren", aldus J. Lepe laar van de gemeentelijke di rectie civiele werken. Wel is de gemeente daarna samen met vertegenwoordigers van de politie met bewoners gaan overleggen over te nemen maatregelen. Daarbij is vol gens Lepelaar de kiwisluis, die ook in Leiderdorp is toegepast, als oplossing uit de bus geko- (ADVERTENTIE) fic^Umrü-ni KOETSfjüIS de "Burcht-" LEIDEN Sfeervol Restaurant voor lunches, diners „a la carte" en steengrillen. Keuken open vanaf 12.00 uur. Burggravenzaal voor diverse aangelegenheden. Informatie en reserveringen: bijdragen van: Frank uurman, Kees van Herpen, udolf Kleijn en Ellen Ver- 3et< !en wethouder van sociale aken die een lesje Bijstands- 'et krijgt bij zijn eigen sociale et 0 ienst. Het is een tafereel dat er)e iet zo vaak voorkomt. Maar lebjeze week was het zover. De lerling was de Leidse wet- ouder Hans de la Mar iroen Links) en hij kreeg jn lesje van staatssecretaris n plaatsgenote Elske ter 'eld (PvdA). Zij 'verscheen bij e Leidse sociale dienst voor en themadag „Vrouwen uit e bijstand". Daar gaf ze ook itleg over de nieuwe Bij- andswet. aar voor het zover was leitte Hans de la Mar ervoor mogelijkheden te verrui- 5 ten om naast een bijstands- itkering bij te verdienen, olgens De la Mar opent dat 7 eel meer perspectieven om ïn zelfstandig bestaan op te louwen. Om dat te illustreren 1 llchetste hij het wedervaren ■|2fan zijn zus die toen ze een ijstandsuitkering had een Poppentheater begon. Terwijl inkomsten van het theater geleidelijk aangroeiden, ield ze steeds minder van aar uitkering over. Niet erg emoedigend vond De la Mar m zelf iets te ondernemen, •ennelijk had hij op begrip Brekend van een uit Leiden fkomstige staatssecretaris iet wie om die reden toch 'at informeler van gedachten ,i|ewisseld kan worden dan iet de meeste andere be- indslieden van het kabinet ubbers. Uiteindelijk had ze ch ook in het weekblad Vrij ederland haar afkeuring uit sproken over de Nieuw linkse houding van PvdA- oorman Thijs Wöltgens. Een ouding die vooral bestaat uit m hardere aanpak van de verheid van uitkeringstrek- ers. laar thuis in Leiden >k Elske ter Veld Nieuw linkse taal uit. Met de op- ierking dat ze „minder links i meer flinks" was dan De la lar legde ze hem haarfijn uit Zappen Met reclame, en dus ook met billboards, kan toch altijd weer meer dan de makers denken, zo blijkt maar uit dit graffiti-werkstukje bij het Leidse station. Het tweede deel van de boodschap zal in de reclamewereld wat minder goed vallen. FOTO: WIM VAN NOORT hoe de bijstandsuitkering be doeld is. Als een aanvulling tot een bestaansminimum. Als er gekort wordt wanneer mensen bijverdienen is dat niet het inhouden van een uitkering, maar het geven van een kleinere aanvulling. En wat haar betreft komt daar geen verandering in. Voor Hans de la Mar moet het niet prettig zijn geweest om zo in het openbaar de les gelezen te krijgen. Maar mischien dat hij nog terug kan slaan. Want in zijn toespraakje herinnerde hij er ook aan dat het niet he lemaal voor niks was dat Els ke ter Veld verscheen op een themadag van de Leidse soci ale dienst. Want mocht het kabinet vallen en Ter Veld aangewezen raken op een uit kering dan moet ze daarvoor als inwoonster van de Sleutel stad bij de Leidse sociale dienst aankloppen, zo zei Hans de la Mar tenminste olijk. En dan moet maar blij ken of Hans Elske op zijn beurt de les leest. Straatvechter (1) Het gebruik van tropisch hout blijft een twistappel in de ge meente Leiderdorp. De ge meente heeft besloten voor de bouw van een basisschool in Buitenhof verantwoord hard hout te gebruiken, dat wil zeggen hardhout dat speciaal voor export is gekweekt en niet ten koste gaat van het tropisch regenwoud. Gekozen is voor verantwoord hout uit Ivoorkust, maar het in milieu zaken immer alerte Groen Links heeft inmiddels ontdekt dat Ivoorkust helemaal niet zo verantwoord omgaat met het tropisch regenwoud. Vol gens de Vereniging Milieude fensie is Ivoorkust wereldre cordhouder ontbossing: het land zou zich in een opmerke lijk hoog tempo van zijn re genwoud ontdoen. Aan de ga ranties die door de importeur worden gegeven dat het om „scharrelhout" gaat zou niet te veel geloof moeten worden gehecht. Vandaar dat onlangs in de rondvraag van de ge meenteraad Cees Bos, ge meenteraadslid voor Groen Links, enkele kritische op merkingen liet horen. De re actie van de wethouder stelde de Groenen niet gerust. De reactie van D66 werd echter ronduit als schokkend erva ren. Straatvechter (2) Ed Grootaarts van collegepar tij D66 reageerde buitenge woon fel op de vragenstellerij van Groen Links. Volgens hem zou de partij de rond vraag te ruim interpreteren. De Groenen zouden dit soort vragen voor zich moeten hou den of in ieder geval andere „graemia" moeten gebruiken om eieren kwijt te raken over zaken die allang zijn beslist, aldus Grootaarts. Na deze on beschofte verbale aanval met moeilijke Latijnse woorden werd Hein van de Zande, voormalig gemeenteraadslid voor de PPR en nu voorzitter van Groen Links na afloop van de gemeenteraadsverga dering nog eens door Bert La- mers van D66 bedreigd. Hij verzocht Van de Zande te proberen zijn raadsleden in de hand te houden, om te voor komen dat ze een volgende keer weer belachelijk zouden worden gemaakt. Hetgeen Van de Zande weer tot een nijdige reactie in briefvorm heeft verleid. „Willen de col legepartijen de oppositie echt monddood maken? Het is het goed recht van de oppositie om de rondvraag te gebruiken om informatie te toetsen. Als dit de politiek van de college partijen wordt kan de rond vraag beter worden afge schaft", vindt Van de Zande. Het liikt er inderdaad op dat D66, de straatvechter van het Leiderdorpse college, weer eens geprobeerd heeft een klein jongetje in elkaar te slaan. Lift Al jaren wordt gepraat over een lift in de flat Franken burg in Valkenburg. Zeker voor de oudere bewoners zou zo'n voorziening een uitkomst zijn. Nooit meer trappen klimmen met zware bood schappentassen, ja, dat zou niet gek zijn. De 39 bewoners blijken echter niet allemaal warm te lopen voor een lift. Een tiental nieuwe bewoners is gaarne bereid meer huur te betalen als er een lift in de flat komt, maar er zijn ook flatbewoners die niet hebben getekend voor de verhoging van de huur. En zo is een praktisch probleem ontstaan, want wat moet je doen als de lift er eenmaal is. Bewoners die geen huurverhoging heb ben betaald, zullen de lift toch niet ongebruikt laten en dat pikken de anderen natuurlijk niet. Wethouder M. Vos vindt het echter niet zo'n probleem, zo bleek deze week in de raadsvergadering. „Wie de huurverhoging niet betaalt, mag ook niet in de lift", stelde hij simpel vast. Dat is inder daad logisch, maar hoe dat moet worden geregeld vertel de de wethouder er niet bij. Een lift met een slot lijkt niet echt handig en het invoeren van pasjes waarmee liftdeu ren kunnen worden geopend is erg duur. Dan moet de huur nog verder omhoog. Nee, het zal er uiteindelijk wel op neerkomen dat alle bewoners de lift gebruiken en dus de goeden weer onder de kwa den lijden. Of wethouder Vos moet zich opwerpen als full time liftboy. Scheve schaats Duizend schaatsers op zater dag. Op zondag waren er zelfs 1500 schaatsfanaten. Gemid deld 400 schaatsers bezochten de afgelopen week 's avonds de landijsbaan in Oude Wete ring. Overdag maakten zo'n 600 basisschoolleerlingen dankbaar gebruik van de baan. Ook na schooltijd werd het een drukte van jewelste. Ideaal zo'n baan dicht bij huis, constateren ze in Oude Wete ring met genoegen. De landijsbaan. Over enkele jaren wordt er met weemoed aan terug gedacht. Huizen zijn dan verrezen op de plek waar eens zoveel plezier werd ge maakt. Waar niet alleen werd geschaatst maar ook naar har telust kon worden gevoetbald. Meer dan op welk officieel veld dan ook. Ook de fris- beeërs en hardlopers weken naar dit dierbare plekje grond uit. Alkemade moet nu misschien wel een dure baan met sport velden elders aanleggen. On begrijpelijk is dat als erbij wordt bedacht dat de huidige baan de gemeente niets kost. Onbegrijpelijk is het als erbij wordt bedacht dat de belas tingcenten naar een niet wel kome baan ver buiten de be woonde wereld van Alkema de gaan. Alkemade rijdt wel een erge scheve schaats. Ten zij de gemeente anticipeert op het broeikaseffect en er straks helemaal geen winters meer zijn natuurlijk. Maar daar is dit jaar nog weinig van te merken. LEIDEN Het leefmilieu van de wijk Transvaal moet door de gemeente niet uit het oog worden verloren. Dat schrijft het gemeenteraadslid T. van Houten (Socialistiese Partij) in een open brief aan zijn collega-raadsleden. Van Houten vindt dat de drie socia le vernieuwingswijken (Bin nenstad-Oost, Slaaghwijk en Noord) alle aandacht krijgen maar dat een betrekkelijk kleine, geïsoleerde wijk als Transvaal ook aandacht ver dient. Zo zou volgens Van Houten een peuterschool op het punt staan te verdwijnen omdat er niet voldoende speel ruimte is en zou het voortbe staan van buurthuis Het Mie- renest onzeker zijn. Van Hou ten roept een drietal wethou ders op om tijdens komende vergaderingen te vertellen in hoeverre dat kan worden te gen gegaan. Carnaval bij de Hutspotten LEIDEN De Leidse carnavalsvereniging de Hutspotten be ginnen vanavond aan de carnavalsfestiviteiten met een Bal Mas qué in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Aanstaande maandag de elfde staan drie verschillende feesten op het pro gramma. 's Morgens van 9.30 uur tot 12.00 uur is er een feest voor gehandicapten. Tijdens de middaguren worden enkele be jaardenhuizen bezocht. Vanaf 21.00 uur begint het grote, afslui tende doordouwersbal. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste tweë weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl: Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 25,70 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: Op de pen moet komen te staan: MIMI Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2S01 VC Den Haag. IN1 I II ■niMi.iiira

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13